Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-02-07, 00:33
panos kerkyra Ο χρήστης panos kerkyra δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-04-2006
Περιοχή: kerkyra
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Γεια σε ολουσ θα ηθελα να ερωτησω αν αξιζει τησ ehiem to karat 200 720litra 2 μετρα 60χ60 με ενδειαφερει το ειδα στο aquaristik shop kai to προτεινει με εξωτερικο φιλτρο eheim 32080 professional τι μου προτεινετε οι ειδικοι? απο τιμη ειναι περιπου στα 2000 χιλιαδεσ ευρω με φιλτρο ενω εδω κερκυρα που ρωτησα μου ειπαν 2400 χωρισ φιλτρο.για πειτε μου λεει να κανω την παραγγελεια απο το internet αργει πολυ να σταλει, και αξιζει τησ ehiem to μοντελο αυτο Η μου προτεινετε κατι αλλο στα λιτρα αυτα???? περιμενω με αγωνια μετραει η γνωμη σασ για εμενα....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-02-07, 01:44
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
για πειτε μου λεει να κανω την παραγγελεια απο το internet αργει πολυ να σταλει, και αξιζει τησ ehiem to μοντελο αυτο Η μου προτεινετε κατι αλλο στα λιτρα αυτα???? περιμενω με αγωνια μετραει η γνωμη σασ για εμενα....
θα θελει τοσα μεταφορικα που θα ναι αλλα 10000€
κατι σε diy σε αυτα τα λιτρα δεν παιζει να φτιαξεις ε?
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-02-07, 02:01
Το avatar του χρήστη DJK
DJK Ο χρήστης DJK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-06-2005
Περιοχή: Νέο Ψυχικό
Μηνύματα: 196
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην DJK
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
θα θελει τοσα μεταφορικα που θα ναι αλλα 10000¤
κατι σε diy σε αυτα τα λιτρα δεν παιζει να φτιαξεις ε?
Το δικό μου πάντως έστω και πολύ μικρότερο ( 90cm ) ήρθε με 130¤ περίπου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-02-07, 05:22
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

Φίλε Πάνο σε 720lt ό,τι ενυδρείο κι αν το κάνεις θα είναι φανταστικό αρκεί να έχεις υπομονή και να κάνεις σωστές και διαβασμένες κινήσεις...! Όσο για το κόστος παραγγελίας αν και δε ξέρω απο αυτά η λογική μου λέει πως λόγο κιλών δε θα είναι τόσα πολλά, ας μας πουν και τα παιδιά που παραγγέλνουν και ξέρουν. Αλλά επειδή αν ακους το ένα και το άλλο στο τέλος θα ξενερώσεις και θα κατεύεις λίτρα..........ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΠΑΡΕ ΤΟ 720..........
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-02-07, 09:05
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Τα μεταφορικά θελουν λίγο ψάξιμο...
Τελειως αλλο πραγμα να το φερεις στην ΑΘηνα από το να το πάς στην Κερκυρα. Συνηθως αλλάζει μεταφορέα στην Αθήνα με αποτέλεσμα το κόστος να διπλασιαζεται (σχεδόν).
Και οπως και να το κανουμε οι διαφορές ενος DIY με ενα ετοιμο είναι στα τελειώματα, στη βάση και φυσικά στο καπάκι.
Να το φτιαξεις μονος σου γίνεται, αλλά θέλει μια σχετική εμπειρία σε κατασκευές, και καλό θα ήταν να μην είναι το πρώτο ενυδρείο που θα κολλησεις ΤΟΣΟ μεγάλο.
Μαζι με μεταφορικά η διαφορά πιθανά δεν θα ειναι και τόσο μεγάλη, οι χρόνοι θα ειναι μάλλον ιδιοι (καθοτι απιθανο να ειναι ετοιμοπαραδοτο στην Κερκυρα).
Πρεπει να το ψαξεις ομως λιγο περισσότερο το θεμα μεταφορικων για να αποφασισεις...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-02-07, 11:10
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Θα μπορούσες βέβαια και να το φτιάξεις σε εταιρία κατασκευής ενυδρείων οπού θα έχεις την ευχέρεια να αλλάξεις κάποιες από τις διαστάσεις και παράλληλα θα μπορείς και να επιλέξεις εσύ τα τελειώματα και τη βάση του ενυδρείου...Επίσης θα μπορούσες να προβλέψεις και δεξαμενή προετοιμασίας νερού από κάτω του για γρήγορες και ξεκούραστες αλλαγές νερού...
Πάντως αν δε σε ενδιαφέρει να αλλάξεις κάποια από τις διαστάσεις (π.χ. πλάτος 90 αντί για 60) ή η δεξαμενή προετοιμασίας νερού από κάτω,το ενυδρείο που λες είναι πανέμορφο...Έχω δει από κοντά τα ενυδρεία της Eheim και από ομορφιά και πρακτικότητα είναι τα καλύτερα από τα έτοιμα ενυδρεία...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-02-07, 00:25
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

1.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μπορούσες βέβαια και να το φτιάξεις σε εταιρία κατασκευής ενυδρείων οπού θα έχεις την ευχέρεια να αλλάξεις κάποιες από τις διαστάσεις και παράλληλα θα μπορείς και να επιλέξεις εσύ τα τελειώματα και τη βάση του ενυδρείου...
Τι ακριβώς εννοείς οτι θα μπορέσει να επιλέξει τα "τελειώματα" και τη βάση του ενυδρείου?

2.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης θα μπορούσες να προβλέψεις και δεξαμενή προετοιμασίας νερού από κάτω του για γρήγορες και ξεκούραστες αλλαγές νερού...
Εξήγησε μου μια τι είναι η δεξαμενή προετοιμασίας νερού!?
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-02-07, 10:15
ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου Ο χρήστης ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Περιοχή: Aγ. Στέφανος
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή

Φίλε Πάνο καλημέρα,
Το ενυδρείο που λες υπάρχει ετοιμοπαράδοτο όπως και το φίλτρο. Εγώ όμως θα πρότεινα το δίμετρο της Aquatlantis 200x60x75 στα 830 λίτρα (ιδανικό και για δίσκους), που είναι πάρα πολύ καλή κατασκευή (καλύτερη κατ`εμέ) και βγαίνει και σε 3 χρώματα. Όπως επίσης θα πρότεινα να πάρεις δύο φίλτρα για να έχεις σίγουρο αποτέλεσμα, γιατί στα 2 μέτρα η κυκλοφορία θα είναι κάπως ελλειπής με ένα (γνώμη μου).
Όσο για τις τιμές σίγουρα σε συμφέρει να στο στείλουμε από Αθήνα, πάρε τηλ αν θέλεις στο 210-8004504 και ζήτα τον Ανδρέα γιατί δεν μπορώ να δώσω τιμές στο post.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-02-07, 10:25
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Εννοώ πως επιλέγεις εσύ τι συρίτι θες να υπάρχει στο κάτω ή και στο πάνω μέρος του ενυδρείου,τι πάχος,τι διαστάσεις να έχει,τι υλικό να είναι κ.α....

Η δεξαμενή προετοιμασίας νερού είναι μια δεξαμενή που βάζεις π.χ. νερό κατευθείαν από τη βρύση και βάζεις το αντιχλώριο για να το αποχλωριώσεις και έχεις και θερμοστάτες για να το φέρεις στη θερμοκρασία που θες...Έτσι μετά από κάποια ώρα έχεις νερό έτοιμο για να κάνεις αλλαγή νερού...Εκεί μπορείς να διωρθώσεις εύκολα και το ph προσθέτοντας π.χ. νερό από α.ο. μέχρι να φτάσεις την επιθυμητή σκληρότητα και ph...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-02-07, 12:26
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοώ πως επιλέγεις εσύ τι συρίτι θες να υπάρχει στο κάτω ή και στο πάνω μέρος του ενυδρείου,τι πάχος,τι διαστάσεις να έχει,τι υλικό να είναι κ.α....

Η δεξαμενή προετοιμασίας νερού είναι μια δεξαμενή που βάζεις π.χ. νερό κατευθείαν από τη βρύση και βάζεις το αντιχλώριο για να το αποχλωριώσεις και έχεις και θερμοστάτες για να το φέρεις στη θερμοκρασία που θες...Έτσι μετά από κάποια ώρα έχεις νερό έτοιμο για να κάνεις αλλαγή νερού...Εκεί μπορείς να διωρθώσεις εύκολα και το ph προσθέτοντας π.χ. νερό από α.ο. μέχρι να φτάσεις την επιθυμητή σκληρότητα και ph...
Καλή φάση Κώστα, thnx...
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-02-07, 23:00
panos kerkyra Ο χρήστης panos kerkyra δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-04-2006
Περιοχή: kerkyra
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παιδία καλησπέρα .Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Θα σας « ζαλίσω » λίγο ακόμα .Μίλησα με τον Ανδρέα από την ζωοφιλία .
Είμαι ανάμεσα στο καρατ της eheim και το aquatlantic το evasion το 2μετρο,το οποίο είναι 830lt. Τι λέτε; Θα ήθελα πολύ την γνώμη σας και την συμβουλή σας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 10-02-07 στις 23:10
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-02-07, 23:12
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Πρεπει να γινεις πιο σαφής..
Για πια μοντελα μιλας ακριβώς, και κατα προτμηση να μας δωσεις και τα λινκς απο το site του κατασκευαστή.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-02-07, 23:39
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Οι τιμες τους ειναι παραπλησιες;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-02-07, 01:48
panos kerkyra Ο χρήστης panos kerkyra δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-04-2006
Περιοχή: kerkyra
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...Ybmwgm4JIUZBv0 AYTO EINAI TH EHEIM LEEI ΚΑΙ ΤΙΜΗ

http://www.aquatlantis.com/# 2 μετρα 6οχ70 830 λιτρα evasion 2250 eur xoris filtro τησ aquatlantis

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 11-02-07 στις 08:40
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-02-07, 09:13
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μπορει να ειναι πρωι και να μην το βλεπω, αλλα το δευτερο ενυδρειο δεν το βρισκω πουθενα...
Παντως για το αλλο εχω να πω τα εξης.
Μεγαλο και "βασιλικο" ενυδρειο. Μπολικα λίτρα επισης...
Θα το επερνα με το technick-kit με το 2080 και φυσικά Τ5 φωτισμό.

Το ονομα eheim ειναι εγγυηση, οχι οτι η aquatlantis δειχνει ασχημη στο pdf, αλλα απο κοντά απλά δεν έτυχε να συναντηθούμε.
Αν καταλαβα καλα το aquatlantis ειναι πιο ακριβό? Αν ναι θα πρεπει να μας εξηγησεις και γιατί...

Τι σκεφτεσαι να βαλεις μέσα?
Υποθετω οτι εχεις τον καταλληλο χώρο και το δαπεδο αντέχει. (συνηθως δεν υπαρχει προβλημα, αλλα στα μεγαλα ενυδρεια καλο ειναι να το τσεκαρουμε..)



ΥΓ. οταν θελουμε να προσθεσουμε κατι μετά από λιγο κανουμε EDIT και δεν ανοιγουμε νεο post... Τα λεω στη νυφη για να τ'ακουν και διαφορες αλλες πεθερές, παλαιες και νεες.. (εχω βαρεθει να κανω merge posts)
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-02-07, 12:16
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Εγώ έχω ένα ενυδρείο ενός μέτρου της Aquatlantis...Καλό είναι αλλά καμμία σύγκριση με της Eheim που έχω δει από κοντά...Και από εξοπλισμό φύσικά καμμία σχέση...Το ένα έχει εσωτερικό ενώ το άλλο εξωτερικό φίλτρο...Επίσης η Eheim έχει καλύτερο φωτισμό...
Το Aquatlantis όμως αν κατάλαβα καλά είναι μεγαλύτερο από το Eheim...Οπότε ίσως να θες να προτιμήσεις τα επιπλέον λίτρα από τον καλό εξοπλισμό,μια και τον εξοπλισμό μπορείς να τον προσθέσεις και εσύ ενώ τις διαστάσεις δεν μπορείς να τις αλλάξεις...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-02-07, 14:20
ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου Ο χρήστης ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Περιοχή: Aγ. Στέφανος
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά,
Κώστα το Evasion που λέει ο Πάνος είναι σαν αυτό που έχω στην είσοδο του μαγαζιού με τους δίσκους και τους Baryancistrus. Μόνο που αναφέρεται στο δίμετρο. Έχει 8 Τ5 με ανακλαστήρες, πολύ ωραία και ποιοτικά φινιρίσματα, 15άρι τζάμι και πραγματικά πολύ καλή βάση. Το πρότεινα στον Πάνο γιατί τα προτιμώ κι εγώ προσωπικά, συν το ότι έχει καλύτερες διαστάσεις και στα λίτρα του είναι πιο φθηνό, συν το ότι βγαίνει και σε διάφορα χρώματα και όχι μόνο σε οξυά που φαίνεται λίγο παιδική για τόσα λίτρα ενυδρείο. Από εκεί και πέρα ο υπόλοιπος εξοπλισμός ούτως ή άλλως έξτρα είναι, ούτε της ΕΗΕΙΜ έρχεται με εξοπλισμό...... το όνομα πληρώνεις πίστεψέ με, μαγαζί έχω και τα ξέρω. Εγώ όποιο και να μου ζητήσει τα ίδια θα βγάλω......... να βοηθήσω προσπαθώ!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-02-07, 14:55
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Σαν ενυδρείο δεν το θυμάμαι πολύ καλά(πρόσεχα το εσωτερικό του,όχι το ενυδρείο ) αλλά αυτό που θυμάμαι είναι οτι έχει μεγάλο ύψος,κάτι που ομορφαίνει ένα ενυδρείο κατα τη γνώμη μου...
Της Eheim δεν έρχονται μαζί με τον εξοπλισμό(θερμαντήρες,εξωτερικό φίλτρο);
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-02-07, 15:10
ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου Ο χρήστης ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Περιοχή: Aγ. Στέφανος
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή

Ναι μεν έρχονται με το ενυδρείο αλλά τα πληρώνεις..... δεν είναι δηλαδή σαν τα Juwel που είναι όλα ενσωματωμένα. Αν δηλαδή πάρει το Evasion με τον εξοπλισμό του ΕΗΕΙΜ θα του έρθει φθηνότερα, άσε που μπορεί να αλλάξει και τον εξοπλισμό, να πάρει δηλαδή δύο θερμοφίλτρα αντι για το 2080 για να έχει και καλύτερη φίλτρανση
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-02-07, 18:45
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Φίλε Πάνο,
τα μεταφορικά θα στοιχίσουν τουλάχιστον άλλα τόσα! Οι Γερμανοί θα το ασφαλίσουν στο μεταφορέα, θα βγάλουν κάτι από τη μεταφορά και φυσικά δε θα ψάξουν να σου βρουν το φτηνότερο!!!
Αυτό που έχω να σου πω είναι: ρώτα γνωστούς, φίλους, συγγενείς κτλ και θα βρεις κάποιον που να εισάγει αυτοκίνητα από Γερμανία! Ίσως και οδηγό
νταλίκας!!! Με ένα-δυο κατοστάρικα θα στο φέρουν!! Αλλιώς υπάρχουν μεταφορικές που πηγαινοέρχονται Γερμανία και έχουν υποκατάστημα εδώ να μιλήσεις και να πάρεις τιμές! Αλλιώς ρίξε τα λίτρα για να σου έρθει φθηνότερα!!!!!!!
Φιλικά....

Το όνειρό σου 150 Euro φθηνότερα...
1896,82 + 61,88 (Τ5 λάμπες)

http://www.underwater-world.de/catal...oducts_id=2870
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 15-02-07 στις 21:20
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-02-07, 21:32
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Τα μεταφορικα ειναι κατοπιν προσφοράς και οι γερμανοι το εχουν ψαξει ετσι κιαλλιως μιας και ΘΕΛΟΥΝ να πουλησουν. Φυσικά και μπορεις να ζητήσεις προσφορές απο εδώ και να πανε να το παραλάβουν αυτοί.
Οσο για το underwater-world.de. το εχεις δοκιμασει?
Αν ναι εχει καλως, αλλιως σε αδοκιμαστο μαγαζί τετοιες δυσκολες αγορες είναι κάπως παρακινδυνευμένες..
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-02-07, 21:56
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα μεταφορικα ειναι κατοπιν προσφοράς και οι γερμανοι το εχουν ψαξει ετσι κιαλλιως μιας και ΘΕΛΟΥΝ να πουλησουν. Φυσικά και μπορεις να ζητήσεις προσφορές απο εδώ και να πανε να το παραλάβουν αυτοί.
Οσο για το underwater-world.de. το εχεις δοκιμασει?
Αν ναι εχει καλως, αλλιως σε αδοκιμαστο μαγαζί τετοιες δυσκολες αγορες είναι κάπως παρακινδυνευμένες..
Συμφωνώ μαζί σου, αλλά ο Γερμανός δεν έχει σαν στόχο την ελληνική αγόρά, αλλά ο Έλληνας την γερμανική!
Είμαστε με το ζόρι 10 εκατομύρια ψυχές και είναι υπερτριπλάσιες..!
Επίσης ο Γερμανός είναι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ . . .
Αυτό που θα πει είναι νόμος και επίσης φοβάται το νόμο!!!
Όσο για την ερώτησή σου, όχι, δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά έχω δοκιμάσει άλλους Γερμανούς και μπορώ να πω ότι αυτοί ρίσκαραν μαζί μου και όχι εγώ μαζί τους!!!!!!
Μη με παρεξηγήσεις, απλά έχω εμπειρία μαζί τους!
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-02-07, 21:59
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το λεω επειδη εχουμε δοκιμάσει καποια συγκεκριμενα γερμανικα μαγαζιά και η συμβουλη ειναι μεινετε μακρια.
Οπως σε ολες τις αγορες, υπάρχουν σωστοι και μη σωστοι επαγγελματιες...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-02-07, 22:11
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

[quote=netblues;155164]καποια συγκεκριμενα γερμανικα μαγαζιά

Δε μπορώ να διαφωνήσω...
Θα ήταν εφικτός ένας χώρος στην ιστοσελίδα, όπου να αναφέρονται τέτοια μαγαζιά προς "επιφύλαξη"...?
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-02-07, 22:25
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

τα τσεκαρισμενα ειναι αυτα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4963 οποτε τα υπολοιπα αστα καλυτερα

υ.γ φαινονται ενδιαφερονται τα ενυδρεια σου κανε καμια παρουσιαση μια που εισαι νεος να σε γνωρισουμε και ως χομπιστα!
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-02-07, 22:59
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Αν κάποιος κάνει επιτυχημένη επικοινωνία-αγορά από άλλο μαγαζί της Γερμανίας μπορεί να το προτείνει?
Το μικρό μου ενυδρείο περιλαμβάνει το κλασικό μαμάτο φίλτρο της Juwel, (παρεπιπτώντος κάηκε ο κυκλοφορητής πρόσφατα και ευτυχώς είχα την απόδειξη του Ιουνίου και μου τον αντικατέστησαν),
2x30W, κόκκινο χαλίκι, πέτρες Red Jasper, μερικά ξύλα, μερικά πήλινα διακοσμητικά.
Από φυτά: alternathera reineki, gymnocoronis spilanthoides, bacopa australis, camboba caroliana, eleocharis acicularis, hydrocotyle verticulata, lilaeopsis brasiliensis
Από ψάρια: mesonauta festivus, nannostomus marginatus, carnegiella marthae και SAE

Το μεγάλο είναι στη διάρκεια του τελικού στησίματος και ζητάω συμβουλές στα φυτά...
Έχω μέσα χοντρή μπεζ άμμο, mangroves, echinodorus bleheri, echinodorus parviflorus "tropica" καθώς και altum, adolfoi και rabauti.
Φυσικά και στα 2 τύρφη με μαλακό, όξινο νερό...
Τώρα τελευταία το μικρό το έχω λίγο παραπονεμένο!
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-02-07, 23:47
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
τα τσεκαρισμενα ειναι αυτα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4963 οποτε τα υπολοιπα αστα καλυτερα
Δεν θα ημουν τοσο απολυτος.. Σιγουρα υπαρχουν και αλλοι σωστοι επαγγελματίες.. Αμα το site εχει ξεπερασει τα σωβινιστικα του προβληματα (και δεν ειναι μονο στα γερμανικά) εχει λογικές τιμές, χαμηλά μεταφορικά και ενδιαφέροντα προιόντα τότε αξιζει να το δοκιμασει κανείς..
Επειδή όμως οτι γιαλιζει δεν ειναι πάντα χρυσός, πρεπει στην αρχή να ειμαστε λιγακι προσεκτικοι. (Να θυμησω οτι εδώ συζητάμε για αγορά ενυδρείου 800+ λίτρων και καποιας σοβαρής αξιας....)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αγορα Νεου Ενυδρειου CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 6 05-09-06 23:59
Προταση μαγαζιου για αγορα-παραγγελια ενυδρειου. mikenuke Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 25-09-04 20:41
Αγορα ενυδρειου κρυου νερου. silver Χρυσόψαρα 1 19-09-04 23:21
αγορα ενυδρειου pap Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 21-03-04 01:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08426 seconds with 13 queries