Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-04-23, 20:25
Γιάννα Κοντού Ο χρήστης Γιάννα Κοντού δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2023
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Αρχάρια με χρυσόψαρα!!! SOS

Καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα βρέθηκα με 1 όμορφο χρυσόψαρο που διάλεξε η κόρη μου απο το Pet Shop και σε 3 μέρες μετά το ένα έγιναν 2 . Ακολουθώντας τις οδηγίες απο το μαγαζί θεώρησα οτι είναι κάτι απλό ...μέχρι που τα ψαράκια μας άρχισαν να περνούν πολλές ώρες στο πάτο ακίνητα. Μας είπαν οτι μπορεί να κοιμούνται μην ανησυχούμε. Μας είπαν ότι κάθε 10 μέρες περίπου πρέπει να αλλάζετε το νερό να ξεβγάζετε όλα καλά , να βάζετε νέο νερό να το αφήνετε να πάρει θερμοκρασία δωματίου και μετά να βάζετε τα ψαράκια ξανά μέσα. Μόνο με νερό. Και το κάναμε στη μία βδομάδα. βάζοντας και ποσότητα απο αντιχλώριο...αλλά μεγάλη διαφορά στη κίνηση δεν είδα...Ψάχνοντας στο internet έπεσα στη σελίδα σας και έπαθα τρελό άγχος. Ποιο στρώσιμο ενυδρείου, ποιοί δείχτες να μετράμε για αμμωνία, πώς να έχουμε το φίλτρο, τι τροφή να δίνουμε, τόσα πολλά που κανείς δε μας έχει πει και χάθηκα μέσα στη πληροφορία και στη ποσότητα που δε μπόρεσα να το παρακολουθήσω όλο...και ο χρόνος περνά και τα ψαράκια κάθονται στο πάτο...Για να μη σας κουράζω. Χάθηκα . Ετσι σε μια πρώτη βοήθεια θέλω να πω τι έχουμε: Ενυδρείο aquantantos 40 lt. Δύο ψάρια. Μπας και είναι μικρό?? Το πήραμε βάλαμε χαλικάκι χρωματιστό στο πάτο ένα βραχάκι και κάτι φύκια ντεκόρ...αλλά ψεύτικα. Κακό κάνουν?? Βάλαμε κατευθείαν νερό έως πάνω. Μέσα έχει και ένα φίλτρο που αγοράσαμε ( δε θυμάμαι μάρκα) και το μισό στόμιο είναι μέσα στο νερό. Αυτά ...η θερμοκρασία μέτρησα μόνη μου είναι στους 22ο και κάθε μέρα βάζουμε απο τροφή flakes σε ποσότητα σαν 3 φυλλαράκια μέγεθος νυχιού? Στο νερό βάλαμε 10m αντιχλώριο Biotopol R . Μήπως η τροφή δεν είναι οκ? Μήπως πρέπει να μην βγάζω όλο το νερό αλλά λίγο από αυτό? Μήπως η θερμοκρασία δεν είναι καλή? Μήπως το αντιχλώριο είναι λίγο ή πολύ? Μήπως απλά κοιμούνται και τσάμπα αγχώνομαι??? Δεν κάναμε κανένα στρώσιμο όπως λέτε ούτε καν το ήξερα...Αυτά τα λίγα.. Σας ευχαριστώ πολύ...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-04-23, 22:34
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Ειμαι σχεδον βεβαιος οτι απ τα χιλιαδες θεματα που εχουν ανοιχτει στα χρονια που λειτουργει το φορουμ τα μισα πρεπει να εχουν τον ιδιο τιτλο..''Αρχαριος-α ,χρυσοψαρα SOS'' Καλως ηρθες , εδω θα βρεις οτι βοηθεια χρειαστεις, αλλα καταλαβαινεις οτι ολα οσα σε απασχολουν δεν γινεται να απαντηθουν σε ενα ποστ ουτε θα λυθουν ολες οι αποριες σου σε μια μερα..Εντελως προσωπικη και ταπεινη μου αποψη ειναι να επιστρεψεις τα ψαρακια οσο προλαβαινεις στο πετ σοπ, να του δωσεις τα ειλικρινη μου συγχαρητηρια για τον τροπο που σε καθοδηγησε ως αρχαρια και μετα με ολη την ανεση του χρονου να ξεκινησεις με τα θεματα για αρχαριους - καταλαβαινω οτι το κανεις ηδη..- και να λυσουμε ολες τις αποριες σου ωστε να κανεις μια σωστη αρχη στο χομπυ ..Λειτουργωντας ετσι σε λιγο καιρο θα εχεις ενα ομορφο και υγειες ενυδρειο ..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-04-23, 07:44
Γιάννα Κοντού Ο χρήστης Γιάννα Κοντού δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2023
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τη συμβουλή. Θα το δω αν και θα ήθελα να τα κρατήσω. Δεν υπάρχει τρόπος να με καθοδηγείστε με βήματα τι μπορώ να κάνω έστω και με αυτές τις ανάποδες συνθήκες.? Γιατί διαβάζω άρθρα εδώ αλλά ομολογώ είναι πολλά και χάθηκα . Και νιώθω οτι περνάει καιρός και δε ξέρω τι να κάνω..μέχρι και λάθος τρόπο ταίσματος νομίζω οτι έχω με τα flakes που δε τα βρέχω αλλά τα πετάω μέσα...αλήθεια δεν υπάρχει κανένα pet shop στην Αθήνα υπεύθυνο να πάω να μη σας κουράζω ...?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-04-23, 07:58
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Καλημέρα. Ο Βασίλης πιο πανω νομίζω έδωσε την μόνη σωστή απάντηση στο πρόβλημα σου. Επιστρέφεις τα ψαράκια (που αυτή τη στιγμή βασανίζονται) και αν θέλεις να φτιάξεις ένα βιώσιμο, για τους κατοίκους του, ενυδρείο, ξεκινάς απ την αρχή σωστά (διαβάζοντας τα υπομνήματα στην ενότητα των αρχαρίων και ρωτώντας εδώ όταν έχεις απορίες).
Το 40λιτρο μπορεί να φιλοξενήσει άνετα έναν μονομάχο, μερικά σαλιγκαράκια ή γαρίδες με πολλά φυτά και εύκολη συντήρηση

*μη στενοχωριέσαι, οι περισσότεροι κάπως έτσι μπήκαν στο χόμπυ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-04-23, 09:01
Γιάννα Κοντού Ο χρήστης Γιάννα Κοντού δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2023
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Κατανοώ τα παιδιά κλαίνε να αφήσουν το Νιλ και το Νέμο....και θα ήθελα να προσπαθήσω να τα κρατήσω και να τα σώσω. Στεναχωριέμαι πάρα πολύ. Υπάρχει άραγε κάποιος που θα μπορούσε να τα φιλοξενήσει και να με βοηθήσει βήμα βήμα να το πάμε μαζί. Να φτιάξουμε σωστά το ενυδρείο μας και μετά να τα πάρουμε πίσω...Με όποιο κόστος. Δε με πειράζει. Ακούγομαι μάλλον απελπισμένη αλλά έτσι νιώθω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-04-23, 09:49
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους...

Για να κρατήσεις Γιάννα τα 2 χρυσόψαρα θα πρέπει να είσαι αποφασισμένη να πας κάποια στιγμή σε μεγαλύτερο ενυδρείο, τουλάχιστον 120 λίτρα. Αν δεν είσαι διατεθειμένη για κάτι τέτοιο, θα πρέπει, όπως έχουν γράψει οι φίλοι συνφορουμίτες παραπάνω, να επιστρέψεις τα ψαράκια και να γκρινιάξεις σε αυτόν που σου τα πούλησε.

Αν τα ψαράκια είναι ακόμα μικρά σε μέγεθος, θα μπορούσες να τα κρατήσεις ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ στο 40λιτρο ενυδρείο που έχεις, και να κερδίσεις λίγο χρόνο για διάβασμα. Πρέπει όμως κατ' ελάχιστο, να βάλεις στο φίλτρο σου μπόλι, και με μετρήσεις να σιγουρευτείς ότι το μπόλι "έπιασε".

Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να δώσει μπόλι στην Γιάννα? Θα έδινα εγώ, αλλά πήγα πρόσφατα σε μεγαλύτερο φίλτρο και δυστυχώς δεν περισσεύει!!!
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-04-23, 12:20
Γιάννα Κοντού Ο χρήστης Γιάννα Κοντού δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2023
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Ναι θέλω να τα κρατήσω και να πάω σε μεγαλύτερο είμαι οκ... Και ναι να βάλω και μπόλι. Τώρα είναι μικρά μάλλον ..που να ξέρω κι εγώ. Να τα δω να είναι καλύτερα και να κερδίσω λίγο χρόνο. Πήγα εκεί που μου τα πούλησαν ...και γκρίνιαξα πολύ . Πιό πολύ οχι για να τα δώσω πίσω όπως μου είπαν...αλλά αυτοί το κάνουν συνέχεια. Μου έδωσαν το τηλέφωνο λέει από ιχθυολόγο που τους δίνει οδηγίες και να βάλω σταγόνες λένε με βακτήρια μαζί με το αντιχλώριο...Δε τους εμπιστεύομαι, αλλά λέω να μιλήσω και με τον ιχθυολόγο. Και αυτό με το μπόλι δε ξέρω αν μου δώσει κάποιος πως να το κάνω θέλω βοήθεια. Και το φίλτο μου είπαν οτι είναι ένα απλό δώρο με το ενυδρείο και καλό θα είναι να πα΄ρω ένα με 60-70¤. Δε με πειράζει αυτό . Αν πρέπει να το κάνω. Μη πάνε όμως και στράφτει και παίρνω παίρνω και τελικά δε κάνει δουλειά. Ουφ σας ζάλισα!!! Εντομεταξύ έδωσα τροφή το ένα πάει γρήγορα και τρώει όλη τη τροφή και το άλλο μένει νηστικό, Τι να κάνω ?? Ευχαριστώ πολύ πολύ...να σώσω τα ψαράκια μου. !!! Και νιώθω και τύψεις που τα πήρα έτσι απλά χωρίς να το έχω ψάξει πρώτα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-04-23, 20:02
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Διατηρω την αποψη που σου εγραψα πιο πανω αλλα καταλαβαινω και το θεμα με τα πιτσιρικια..Λοιπον..το πιο επειγον ειναι να βρεις αυτο που ειπαμε μπολι, δηλαδη ετοιμο στρωμενο βιολογικο υλικο.Βαλε αμμεσα αγγελια μηπως βρεθει καποιος κοντα να σου δωσει.Βαλε μας μια φωτο το ενυδρειο και το φιλτρο να δουμε αν σε καλυπτει εστω προσωρινα.Αν δε σε καλυπτει θα χρειαστεις ενα μεγαλυτερο ,προφανως καποιο που θα σου μεινει και για το μεγαλυτερο ενυδρειο.Απο αυτα που εγραψες βασικα το ενυδρειο θα πρεπει καποια στιγμη να στηθει απ την αρχη οποτε ξεκινα να κοιτας θεματα απο ''ενυδρεια κρυου νερου'' για να παρεις ιδεες.Το ταισμα ειναι το τελευταιο που πρεπει να σε απασχολει αυτη τη στιγμη.Εγω θα ταιζα ελαχιστα μερα παρα μερα.Αλλαγη νερου περιπου το μισο επισης μερα παρα μερα με το καταλληλο αντιχλωριο (ποιο σου εδωσαν?) μεχρι να βρεις μπολι.
ΥΓ. την επομενη φορα που θα δω αστερι να πεφτει θα κανω ευχη να γνωρισω τον ιχθυολογο που τους συμβουλευει
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-04-23, 19:40
Γιάννα Κοντού Ο χρήστης Γιάννα Κοντού δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2023
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια..δυστυχώς χτές το βράδυ παίθανε το ενα απο τα δύο και σήμερα το πρωί βρήκαμε και το άλλο νεκρό.
Πήγα χτες στον ιχθυολόγο...δε ξέρω αν έχει σημασία τι μου είπε πλέον...έχουμε όλοι πολύ στεναχωρεθεί και νιώθω πολύ άσχημα που πήρα ψαράκια χωρίς καν να σκεφτώ οτι πρέπει να το ψάξω και οτι ήταν κάτι πιό σύνθετο. Καταλαβαίνετε το κλάμα των παιδιών που δε θέλουν να τα διόξουμε απο το σπίτι τα νεκρά ψάρια...

Ετσι έχουμε πλέον ένα άδειο ενυδρείο 40λτ....χωρίς ζωή.
Λέω να το δουλέψουμε λίγο στη σκέψη και να αρχίζω να το ψάχνω να το στείσω καλά απο την αρχή αυτή τη φορά..με τη βοήθειά σας.
Θα ρωτήσω αρχικά τι ψάρι μπαίνει σε τέτοιο ενυδρείο...και βλέπουμε

Καλό Πάσχα σας εύχομαι και να είναι καλά τα ψαράκια σας!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-04-23, 20:47
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Το 40λιτρο μπορεί να φιλοξενήσει άνετα έναν μονομάχο, μερικά σαλιγκαράκια ή γαρίδες με πολλά φυτά και εύκολη συντήρηση
Καλό Πάσχα!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-04-23, 14:59
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Συμβαινουν και αυτα δυστυχως ..Ας ειναι η ευκαιρια να κανεις τωρα τη σωστη αρχη..Καλη Ανασταση και Καλο Πασχα!
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-04-23, 10:30
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Καλό Πάσχα και από εμένα!!!

Συμφωνώ με τον Κλεόβουλο, ένας μονομάχος είναι ότι πρέπει για το ενυδρείο σας, είναι εντυπωσιακά ψαράκια και σίγουρα θα αρέσει στα παιδιά σου.

Με λίγο διάβασμα και υπομονή όλα θα πάνε καλά!!
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάρια χομπιστρια arxaria26 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 06-01-23 08:54
Αρχάρια με guppies Χριστινάκι Αρχάριοι γλυκού νερού 17 02-12-12 21:55
Αρχάρια σε ενυδρία. kornilia Χρυσόψαρα 15 14-11-12 19:40
Αρχάρια!!!! Eveline S. Αρχάριοι γλυκού νερού 36 20-10-12 01:16
Αρχάρια στη malawi evaggelia Malawi 23 17-03-12 14:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05256 seconds with 15 queries