Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-02-13, 22:36
Κώστας φ Ο χρήστης Κώστας φ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-03-2010
Περιοχή: Παιάνία
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή αλλαγή ψαροσύνθεσης

καλησπέρα, θέλω την γνώμη σας για την αλλαγή των ψαριών που θέλω να κάνω. Το ενυδρείο που έχω είναι το γνωστό juwel rio 125 (80X35X50) 100 καθαρά λίτρα, είναι φυτεμένο με εύκολα φυτά από τη μέση και πίσω και από μπροστά είναι ελεύθερο για να μπορούν να κολυμπάνε τα ψάρια. τα ψαράκια που έχω μέσα τώρα είναι 2 θηλυκά ancistrus albino ( αυτά θα μείνουν στο ενυδρείο) , 3 sae ( υπό σκέψη , τα είχα πάρει πριν 2 χρόνια μωράκια και έχουν γίνει γαϊδούρια τώρα , 10 με 12 cm,μου είχε παρουσιάσει μαύρη τριχοειδή άλγη τότε το ενυδρείο και από τότε την εξαφανίσανε) και άλλα δυο ψαράκια αρσενικό, θηλυκό Mesonauta festivum ( που τα πήρα για ζευγάρι πρόσφατα και τελικά δεν έχουν σχέση, οπότε αυτά θα τα δώσω σίγουρα)
οπότε λέω να βάλω μια ομάδα 6 ψαριων ( 4 αρσενικά και 2 θηλυκά,) Melanotaenia praecox και τα 2 θηλυκά ancistrus albino
συμφωνείτε;
μπορώ να αφήσω τα sae ; ποια είναι η γνώμη σας; εσείς τι θα κάνατε; ( για συναισθηματικούς λόγους το λέω) ή με τίποτα επειδή είναι κοπαδόψαρο και χρειάζεται μήκος και λίτρα;
ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-02-13, 22:44
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

80 εκατοστα για την praecox ειναι ενταξει,οχι οτι αν ηταν 1 μετρο θα τις χαλουσε αλλα και τα 80 ενταξει ειναι.
Παρε αλλα 2 θυληκα να ισορροπήσει το κοπαδι και εισαι μια χαρα,επισης επειδη και στους ancistrus αλλα και στις praecox αρεσει το μαλακο νερακι,προσπαθησε να κανεις κατι για αυτο.

Τα sae για τα 80 εκατοστα δεν ειναι οτι καλυτερο,αστα αλλα αν δεις οτι ενοχλουν τα αλλα ψαρια εχε ετοιμη λυση να τα δωσεις.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-02-13, 23:20
Κώστας φ Ο χρήστης Κώστας φ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-03-2010
Περιοχή: Παιάνία
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

αυτό με την αναλογία αρσενικών και θηλυκών είναι σίγουρα σωστό ; διότι διάβασα ότι η αναλογία πρέπει να είναι 4 αρσενικά και 2 θηλυκά ( από την πείρα σας , είναι λάθος αυτό που διάβασα, τελικά τα sae αποφάσισα να τα δώσω, διότι μετά αν θέλω να τα πιάσω πρέπει να ξεστήσω όλο το ενυδρείο και δεν θα είναι το καλύτερο για τα νέα μου ψαράκια. ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-02-13, 00:22
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Μαλλον το αντιθετο εχεις διαβασει...
Σε μικρο κοπαδι των 6 ατομων συνισταται περισσότερα θηλυκα,οποτε 4 κοριτσια 2 αγορια,οσο μεγαλωνει το κοπαδι μπορουμε να ισορροπήσουμε.

Αλλα αν το εχεις διαβασει καπου,μπορεις ή θυμασαι που το γραφει αυτο?
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-02-13, 00:47
Κώστας φ Ο χρήστης Κώστας φ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-03-2010
Περιοχή: Παιάνία
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλλον το αντιθετο εχεις διαβασει...
Σε μικρο κοπαδι των 6 ατομων συνισταται περισσότερα θηλυκα,οποτε 4 κοριτσια 2 αγορια,οσο μεγαλωνει το κοπαδι μπορουμε να ισορροπήσουμε.

Αλλα αν το εχεις διαβασει καπου,μπορεις ή θυμασαι που το γραφει αυτο?
σε ξένο αυτό που λες το διάβασα πριν λίγο, την άλλη αναλογία την έχω διαβάσει σε Ελληνικό forum ( αν θέλεις στο στέλνω με πμ)
το ph μου είναι 7,5 και το gh 12 είμαι οκ;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-02-13, 00:57
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Σε αυτο το ph το βλεπω δυσκολο γιατι στο δικο μου ενυδρειο με ph κοντα στο δικο σου αλλα και στον georod7 με παρομοιο οι praecox πηγαν ακλαφτες για καποιο λογο, οπως λεει και ο dimis1978 καλυτερα να μαλακωσεις λιγο το νερο σου και εγω πιστευω οπως αν θυμαμαι καλα και ο georod7 οτι το πιο πιθανο θεμα ηταν το ph μιας και οι praecox ειχαν ακριβως και στους 2 μας τα ιδια συμπτωματα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-02-13, 01:35
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κώστας φ Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ξένο αυτό που λες το διάβασα πριν λίγο, την άλλη αναλογία την έχω διαβάσει σε Ελληνικό forum ( αν θέλεις στο στέλνω με πμ)
το ph μου είναι 7,5 και το gh 12 είμαι οκ;
Στειλε μου αν μπορεις το λινκ του θεματος απο το φορουμ αυτου που διαβασες,εστω και σε πμ.


Οσο γι αυτο που λεει ο Τσουι,εχει συμβει αρκετες φορες με τις praecox,δεν εχει να κανει ομως τοσο με το ph,kh αλλα με το οτι οι praecox που εχουμε στο εμποριο ειναι αρκετα ταλαιπωρημενα ψαρακια,διοτι ειναι πολυ εμπορικες και γι αυτο πουσαρουν τις αναπαραγωγες οι οποιες ειναι σε συντρηπτικο βαθμο αιμομικτικες ή απο μικρες δεξαμενες ατομων που ειναι ολα μεταξυ τους συγγενεις -ιδια αιματα.Αυτο δημιουργει προβληματα μακροπροθεσμα οταν δεν βαζεις σε αυτη την "δεξαμενη" νεα ατομα.
Επισης το λαθος ειναι οτι κρατανε τις praecox σε νερο 23-24 βαθμους οπως τις αλλες μελανοταινιες ενω οι ιδιες επιθυμουν ζεστο νερο 26 εως και 29 βαθμων.

Παντως αν θελεις να δεις καλες συμπεριφορες και να εχεις δυνατα ψαρακια πρεπει να τους δωσεις μαλακο και ζεστο νερο.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimis : 22-02-13 στις 01:50
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-02-13, 01:40
Κώστας φ Ο χρήστης Κώστας φ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-03-2010
Περιοχή: Παιάνία
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στειλε μου αν μπορεις το λινκ του θεματος απο το φορουμ αυτου που διαβασες,εστω και σε πμ.


Οσο γι αυτο που λεει ο Τσουι,εχει συμβει αρκετες φορες με τις praecox,δεν εχει να κανει ομως τοσο με το ph,kh αλλα με το οτι οι praecox που εχουμε στο εμποριο ειναι αρκετα ταλαιπωρημενα ψαρακια,διοτι ειναι πολυ εμπορικες και γι αυτο πουσαρουν τις αναπαραγωγες οι οποιες ειναι σε συντρηπτικο βαθμο αιμομικτικες ή απο μικρες δεξαμενες ατομων που ειναι ολα μεταξυ τους συγγενεις -ιδια αιματα.Αυτο δημιουργει προβληματα μακροπροθεσμα οταν δεν βαζεις σε αυτη την "δεξαμενη" νεα ατομα.
Επισης το λαθος ειναι οτι κρατανε τις praecox σε νερο 23-24 βαθμους οπως τις αλλες μελανοταινιες ενω οι ιδιες επιθυμουν ζεστο νερο 27-29 βαθμων.

Παντως αν θελεις να δεις καλες συμπεριφορες και να εχεις δυνατα ψαρακια πρεπει να τους δωσεις μαλακο και ζεστο νερο.
αλλιώς τι άλλες επιλογές έχω; εκτός από ζωοτόκα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-02-13, 01:50
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Δες και αυτα...

Pseugomugil furcatus
Pseudomugil signifer
Tateurndina
cpd
telmatherina ladigesi
Empire gadgeon (pair)
kuhli loach
heropilapia multispinosa (pair)
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-02-13, 12:10
Κώστας φ Ο χρήστης Κώστας φ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-03-2010
Περιοχή: Παιάνία
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες και αυτα...

Pseugomugil furcatus
Pseudomugil signifer
Tateurndina
cpd
telmatherina ladigesi
Empire gadgeon (pair)
kuhli loach
heropilapia multispinosa (pair)
λέτε να γυρίσω στις παλιές μου αγάπες τα πλατυ και τα γκάπυ ;
διοτι απο τα παραπάνω πέρα απο τα cpd και τα kuhli loach ( που δεν με ενθουσιάζουν) δεν τα έχω ξαναδεί σε pet shop, ευχαριστώ πάντως για τις προτάσεις και περιμένω και άλλες...............
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-02-13, 13:58
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Tateurndina εχει μελος ηδη γεννα,μπορεις να του κλεισεις μερικα...Δες στην ενοτητα ουρανια τοξα.
Ps. Furcatus ερχοντε συχνα Ελλαδα...
Thelmatherina ladigesi θα φερει ο tsoui ανωθεν,επικοινωνησε μαζι του αν θελεις να βαλεις και εσυ παραγγελια.
Εmpire Gadgeon εχει στοκ αυτη την στιγμη το Waterinn.
Multispinosa ειδα λιαν προσφατως και στο Waterinn και σε κανα 2 Pet city.

Oλα υπαρχουν...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-02-13, 14:03
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Tateurndina εχει μελος ηδη γεννα,μπορεις να του κλεισεις μερικα...Δες στην ενοτητα ουρανια τοξα.
Ps. Furcatus ερχοντε συχνα Ελλαδα...
Thelmatherina ladigesi θα φερει ο tsoui ανωθεν,επικοινωνησε μαζι του αν θελεις να βαλεις και εσυ παραγγελια.
Εmpire Gadgeon εχει στοκ αυτη την στιγμη το Waterinn.
Multispinosa ειδα λιαν προσφατως και στο Waterinn και σε κανα 2 Pet city.

Oλα υπαρχουν...
Μόνο εσύ δεν υπάρχεις...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-02-13, 15:56
Κώστας φ Ο χρήστης Κώστας φ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-03-2010
Περιοχή: Παιάνία
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

ωραία θα το ψάξω, περνώντας απο ένα pet είδα τα Colisa lalia ήταν απίστευτο το αρσενικό , ήταν μπλε με κόκκινες κάθετες μπάρες , θηλικά είχε απο τα πορτολαλί Colisa lalia, αλλά μου είπε στο χαρέμι δεν θα έχουν πρόβλημα αφού προέρχονται από το ίδιο είδος ( μου είπε : το πολύ πολύ αν ζευγαρώσουν να βγουν τα μισά πορτοκαλί και τα μισά μπλε) θέλουν και αυτά μαλάκωμα του νερού; ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-02-13, 15:58
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Kαι στο νερο βρυσης θα τα καταφερουν,αλλα αν θες να περνανε καλα ενα ph κοντα στο 7 θα ηταν καλυτερα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-02-13, 17:32
Κώστας φ Ο χρήστης Κώστας φ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-03-2010
Περιοχή: Παιάνία
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

ειλικρινά έχω προβληματιστεί πάρα πολύ.
είμαι μεταξύ :
  1. 1 χαρέμι Colisa lalia και τα 2 ancistrus
  2. 1 χαρέμι γκαπυ και 1 χαρεμι πλατυ ή 2 χαρέμια πλάτυ ( πρέπει όμως να δώσω τα 2 ancistrus, που μπορώ όμως και να τα αφήσω, φτάνει να μην βάλω ποτέ μέσα αλάτι)
  3. 1 χαρέμι Apistogramma agassizii και τα 2 ancistrus
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-02-13, 19:25
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

γιατι ρε παιδια βαζετε ανσιστρους????!! χαχα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-02-13, 19:33
Κώστας φ Ο χρήστης Κώστας φ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-03-2010
Περιοχή: Παιάνία
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bloskas Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι ρε παιδια βαζετε ανσιστρους????!! χαχα
Δηλαδή...............δε το κατάλαβα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-02-13, 19:35
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

ε ειναι λιγο ασχημα για ψαρια!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-02-13, 19:38
Κώστας φ Ο χρήστης Κώστας φ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-03-2010
Περιοχή: Παιάνία
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bloskas Εμφάνιση μηνυμάτων
ε ειναι λιγο ασχημα για ψαρια!
ναι πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-02-13, 11:55
Το avatar του χρήστη rospy
rospy Ο χρήστης rospy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Για τις praecox θα συμφωνήσω με τον πολύχρωμο mod dimi...
Στα έξι ψάρια μη βάλεις περισσότερα από 2 αρσενικά, ο κυρίαρχος αρσενικός γίνεται πολύ πιεστικός
έχω την εντύπωση πως στο ενυδρείο σου θα μπορούσες να έχεις ένα κοπαδάκι των 9, 10 ψαριών ---με λίγη περισσότερη προσοχή στις αλλαγές και τα νιτρικά, σε αυτή τη περίπτωση εγώ θα έβαζα τρία αρσενικά.

Για εμένα είναι υπέροχα ψαράκια , με έντονα χρώματα που βαριέσαι να τα βλέπεις , κοπαδιάζουν συνέχεια σε σφιχτό σχηματισμό στο μπροστά μέρος του ενυδρείου, από γόνος 3 ημερών τρώει τα πάντα -----και από αναπαραγωγές .......κέφι να έχεις!!!!


Για το νερό δεν έχω καταλήξει
Τις διατηρώ σε νερό μαλακωμένο με τύρφη και θερμοκρασία 25-26 C γουστάρουν να γεννάνε σε νερό βρύσης και 22-23 C

Για το μήκος του ενυδρείου δεν δείχνουν να το χρειάζονται το 1m όπως π.χ. οι ροδόστομοι, εγώ τις έχω σε 1m αλλά όταν σπιντάρουν δεν παίζουν πάντα σε όλο το μήκος .
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-02-13, 12:42
Κώστας φ Ο χρήστης Κώστας φ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-03-2010
Περιοχή: Παιάνία
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rospy Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τις praecox θα συμφωνήσω με τον πολύχρωμο mod dimi...
Στα έξι ψάρια μη βάλεις περισσότερα από 2 αρσενικά, ο κυρίαρχος αρσενικός γίνεται πολύ πιεστικός
έχω την εντύπωση πως στο ενυδρείο σου θα μπορούσες να έχεις ένα κοπαδάκι των 9, 10 ψαριών ---με λίγη περισσότερη προσοχή στις αλλαγές και τα νιτρικά, σε αυτή τη περίπτωση εγώ θα έβαζα τρία αρσενικά.

Για εμένα είναι υπέροχα ψαράκια , με έντονα χρώματα που βαριέσαι να τα βλέπεις , κοπαδιάζουν συνέχεια σε σφιχτό σχηματισμό στο μπροστά μέρος του ενυδρείου, από γόνος 3 ημερών τρώει τα πάντα -----και από αναπαραγωγές .......κέφι να έχεις!!!!


Για το νερό δεν έχω καταλήξει
Τις διατηρώ σε νερό μαλακωμένο με τύρφη και θερμοκρασία 25-26 C γουστάρουν να γεννάνε σε νερό βρύσης και 22-23 C

Για το μήκος του ενυδρείου δεν δείχνουν να το χρειάζονται το 1m όπως π.χ. οι ροδόστομοι, εγώ τις έχω σε 1m αλλά όταν σπιντάρουν δεν παίζουν πάντα σε όλο το μήκος .
τελικά επηρεάζομαι πολύ εύκολα, με έπεισες θα πάρω τελικά ένα κοπαδάκι, ευχαριστώ να σαι καλά.........
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-02-13, 01:31
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Οπως ειπε ο Rospy τα κραταει σε νερο που το μαλακωνει με τυρφη.Οποτε φροντισε να μαλακωσεις και εσυ το νερο σου με καποιον τροπο...

Επισης ειπε οτι γουσταρουν να γεννούν σε νερο 23c και βρυσης.Αυτο εχει λογικη,και συμβαινει γιατι τα ψαρια οταν το νερο απο ζεστο γινεται δροσεροτερο και σκληροτερο το εκλαμβάνουν ως την εποχη των βροχων,που σημαινει γι αυτα,πολυ νερο,καθαροτερο νερο,νεοι τοποι για φαγητο απο την ανοδο της σταθμης και τα πλημμυρισμένα δαση και γενικα η εποχη της αφθονιας,η καταλληλοτερη εποχη να φερουν στον κοσμο τα μικρα τους.
Οποτε οι ανωθεν συνθηκες δεν ειναι ο κανονας αλλα η ετησια μεν,εξαιρεση δε,στον βιοτοπο τους.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συμβουλές Ψαροσύνθεσης-Στρώσιμο Ex.Al.Os Αρχάριοι γλυκού νερού 4 09-03-12 11:43
Επιτέλους η ώρα της Ψαροσύνθεσης wolf1gr Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 4 10-11-11 16:29
Σκέφτομαι αλλαγή ψαροσύνθεσης!, να την κάνω;; \/ag Malawi 19 16-06-11 07:43
Γλυκό νερό, αλλαγή ψαροσύνθεσης;;; Loucritia Αρχάριοι γλυκού νερού 6 02-03-11 17:58
Αλλαγή απο Τ8 σε Τ5... dessert Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 18 01-05-07 20:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07510 seconds with 13 queries