Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-05-12, 10:33
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή Αναβάθμιση Φωτισμού-Φίλτρανσης...Τώρα!

Καλημερα παιδια,

εφοσον δεν βλεπω να παιρνω κανενα μεγαλυτερο στα κοντα, λογω χωρου κυριως αλλα και του τζοκερ που αρνειται πεισματικα να μου κατσει , ειπα να κανω μια καλη αναβαθμιση του 60lt ενυδρειου μου, ωστε να το χαιρομαι ως καλοφυτεμενο. Ασχοληθηκα για αρχη με το φωτισμο, που τα λιγα και οχι δυνατα leds θα αντικατασταθουν απο δυο λαμπες Τ5, μια 24w και μια 8w. Εβαλα Tetra Optimat για CO2, ψαχνομαι αρκετα περι λιπανσης και αναμενω να τελειωσω ολες τις τεχνικες εργασιες, ωστε να ασχοληθω με το θεμα της εμφανισης και επιτελους μετα απο ενα χρονο ενασχολησης με το χομπυ και πολυ διαβασματος, να κανω το ενυδρειο που θελω, εστω και μικρο.

Κατ'αρχην, επειδη δεν μπορουσα να βρω τις λαμπες που θελω, Sera Plant Colour ή Arcadia Plant Pro Τ5 24w στη θεσσαλονικη εδω και πολυ καιρο, παραλαμβανω μια Sera ελπιζω σημερα, αλλα μαζι παραλαμβανω και μπολικα φυτα απο συγχομπιστα του φορουμ. Δηλαδη, το απογευμα πρεπει να τρυπησω καπακι, στερεωσω ακροφυσια και να βαλω τις λαμπες, τους ανακλαστηρες αλλα και να φυτεψω τα φυτα. Ετσι για να αγχωθουμε, μην γινουν και ολα χαλαρα...

Και παρακατω οι αποριες μου:

Φωτισμος:

1 - Η μια λαμπα που θα μπει θα ειναι η Sera Plant 24w και η αλλη προς το παρον μια day της wave που ειχα καβατζα 8w. Για να μην υπαρχει εξαρση αλγης, αλλα και να αγχωθουν πολυ τα ψαρακια, λεω να μην τις βαλω απευθειας και τις δυο μαζι. Να βαλω μονο τη Sera για αρχη με μικροτερη φωτοπεριοδο στην αρχη και μετα απο μερες την day? Ή ισως και αντιστροφα?
2 - Υπαρχει περιπτωση να ειναι too much ο φωτισμος με μια 24αρα και μια 8αρα σε εξηνταρι, με ανακλαστηρες? Οπτικα υπαρχει τεραστια διαφορα απο τα leds, ακομα και με την 8αρα που δοκιμασα.
Να σημειωσω οτι απο φυτα προς το παρον θα υπαρχουν, μεχρι να βρω τι τελικα θα μεινει ή και τι αλλο θα μπει: anubia, egeria densa, cryptocoryne wendtii green, cryptocoryne balansae, hygrophila polysperma rosanervig, microsum pteropus, vallisneria nana, rotala green, hygrophila difformis, ludwigia repens rubin.

Φιλτρανση:

1 - Θελω επισης να αλλαξω το φιλτρο μου, απο εσωτερικο που εχω, σε ενα εξωτερικο της eheim. Και για θεμα χωρου και εμφανισης, αλλα κυριως για καλυτερη φιλτρανση. Μεγαλη ιχθυοφορτηση δεν εχω (ενα μονομαχο, 7 pristella maxillaris, 2 corydoras και ενα aplle snail) και απο μετρησεις ολα καλα, αλλα σιγουρα ενα καλο φιλτρο, κακο δεν κανει. Αυτο που σκεφτομαι ειναι το 2213 classic.
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1949

Αν και διαβασα πολλα για το συγκεκριμενο, θετικα και αρνητικα, τελικα αξιζει να το βαλω ή ειναι παρα πολυ για το 60αρι?

2 - Η φιλτρανση με απασχολει και σε ενα 22lt ενυδρειο που εχω με dwarf puffers και amano, οπου θα ηθελα και εκει ενα μικρο εξωτερικο, μιας και η καλη φιλτρανση ειναι απαραιτητη για τα συγκεκριμενα ψαρακια. Εχω δει διαφορα nano φιλτρα, αλλα δεν με εντυπωσιασε κατι. Υπαρχει καμια προταση? Θα ηθελα να αλλαξω συντομα φιλτρο.

3 - Και η πιο σημαντικη ερωτηση. Πως ακριβως γινεται η μεταβαση απο το εσωτερικο στο εξωτερικο φιλτρο? Πρεπει να τρεχουν και τα δυο μαζι για καποιο διαστημα και ποσο? 'Η πρεπει απλα να μπολιασω το καινουργιο φιλτρο, ρηχνοντας μεσα ολο το παλιο βιολογικο υλικο μαζι με το καινουργιο, στυβοντας σφουγγαρια κλπ?

Αναμενω τις γνωμες σας
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-05-12, 17:32
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα παιδια,

3 - Και η πιο σημαντικη ερωτηση. Πως ακριβως γινεται η μεταβαση απο το εσωτερικο στο εξωτερικο φιλτρο? Πρεπει να τρεχουν και τα δυο μαζι για καποιο διαστημα και ποσο? 'Η πρεπει απλα να μπολιασω το καινουργιο φιλτρο, ρηχνοντας μεσα ολο το παλιο βιολογικο υλικο μαζι με το καινουργιο, στυβοντας σφουγγαρια κλπ?

Αναμενω τις γνωμες σας
Οποιο απο τα δυο κανεις ειναι σωστο.Εαν προτιμησεις την περιπτωση να
δουλευουν και τα δυο μαζι αφησε τα και τα δυο περιπου 1,5 μηνα.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-05-12, 20:18
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα παιδια,

εφοσον δεν βλεπω να παιρνω κανενα μεγαλυτερο στα κοντα, λογω χωρου κυριως αλλα και του τζοκερ που αρνειται πεισματικα να μου κατσει , ειπα να κανω μια καλη αναβαθμιση του 60lt ενυδρειου μου, ωστε να το χαιρομαι ως καλοφυτεμενο. Ασχοληθηκα για αρχη με το φωτισμο, που τα λιγα και οχι δυνατα leds θα αντικατασταθουν απο δυο λαμπες Τ5, μια 24w και μια 8w. Εβαλα Tetra Optimat για CO2, ψαχνομαι αρκετα περι λιπανσης και αναμενω να τελειωσω ολες τις τεχνικες εργασιες, ωστε να ασχοληθω με το θεμα της εμφανισης και επιτελους μετα απο ενα χρονο ενασχολησης με το χομπυ και πολυ διαβασματος, να κανω το ενυδρειο που θελω, εστω και μικρο.

Κατ'αρχην, επειδη δεν μπορουσα να βρω τις λαμπες που θελω, Sera Plant Colour ή Arcadia Plant Pro Τ5 24w στη θεσσαλονικη εδω και πολυ καιρο, παραλαμβανω μια Sera ελπιζω σημερα, αλλα μαζι παραλαμβανω και μπολικα φυτα απο συγχομπιστα του φορουμ. Δηλαδη, το απογευμα πρεπει να τρυπησω καπακι, στερεωσω ακροφυσια και να βαλω τις λαμπες, τους ανακλαστηρες αλλα και να φυτεψω τα φυτα. Ετσι για να αγχωθουμε, μην γινουν και ολα χαλαρα...

Και παρακατω οι αποριες μου:

Φωτισμος:

1 - Η μια λαμπα που θα μπει θα ειναι η Sera Plant 24w και η αλλη προς το παρον μια day της wave που ειχα καβατζα 8w. Για να μην υπαρχει εξαρση αλγης, αλλα και να αγχωθουν πολυ τα ψαρακια, λεω να μην τις βαλω απευθειας και τις δυο μαζι. Να βαλω μονο τη Sera για αρχη με μικροτερη φωτοπεριοδο στην αρχη και μετα απο μερες την day? Ή ισως και αντιστροφα?Βαλε την 24αρα σαν αρχικη λαμπα και την αλλη ξεκινησε τη με μιση-μια ωρα ωρα την ημερα και αυξησε την φωτοπεριοδο της 15-20 λεπτα καθε 10 μερες,μεχρι να φτασει η φωτοπεριοδο εκει που θελεις.Στο μεταξυ παρακολουθεις τα φυτα(και τις αλγες) πως ανταποκρινονται και ρυθμιζεις αναλογα
2 - Υπαρχει περιπτωση να ειναι too much ο φωτισμος με μια 24αρα και μια 8αρα σε εξηνταρι, με ανακλαστηρες? Οπτικα υπαρχει τεραστια διαφορα απο τα leds, ακομα και με την 8αρα που δοκιμασα.
Να σημειωσω οτι απο φυτα προς το παρον θα υπαρχουν, μεχρι να βρω τι τελικα θα μεινει ή και τι αλλο θα μπει: anubia, egeria densa, cryptocoryne wendtii green, cryptocoryne balansae, hygrophila polysperma rosanervig, microsum pteropus, vallisneria nana, rotala green, hygrophila difformis, ludwigia repens rubin. Καθολου too much,μια χαρα θα ελεγα.

Φιλτρανση:

1 - Θελω επισης να αλλαξω το φιλτρο μου, απο εσωτερικο που εχω, σε ενα εξωτερικο της eheim. Και για θεμα χωρου και εμφανισης, αλλα κυριως για καλυτερη φιλτρανση. Μεγαλη ιχθυοφορτηση δεν εχω (ενα μονομαχο, 7 pristella maxillaris, 2 corydoras και ενα aplle snail) και απο μετρησεις ολα καλα, αλλα σιγουρα ενα καλο φιλτρο, κακο δεν κανει. Αυτο που σκεφτομαι ειναι το 2213 classic.
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1949

Αν και διαβασα πολλα για το συγκεκριμενο, θετικα και αρνητικα, τελικα αξιζει να το βαλω ή ειναι παρα πολυ για το 60αρι?Μια χαρα ειναι.

2 - Η φιλτρανση με απασχολει και σε ενα 22lt ενυδρειο που εχω με dwarf puffers και amano, οπου θα ηθελα και εκει ενα μικρο εξωτερικο, μιας και η καλη φιλτρανση ειναι απαραιτητη για τα συγκεκριμενα ψαρακια. Εχω δει διαφορα nano φιλτρα, αλλα δεν με εντυπωσιασε κατι. Υπαρχει καμια προταση? Θα ηθελα να αλλαξω συντομα φιλτρο.Γιατι δεν βαζεις απο το 60αρι;

3 - Και η πιο σημαντικη ερωτηση. Πως ακριβως γινεται η μεταβαση απο το εσωτερικο στο εξωτερικο φιλτρο? Πρεπει να τρεχουν και τα δυο μαζι για καποιο διαστημα και ποσο? 'Η πρεπει απλα να μπολιασω το καινουργιο φιλτρο, ρηχνοντας μεσα ολο το παλιο βιολογικο υλικο μαζι με το καινουργιο, στυβοντας σφουγγαρια κλπ?Σου απαντηθηκε πιο πανω.

Αναμενω τις γνωμες σας
Καλη συνεχεια.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-05-12, 21:15
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav
Οποιο απο τα δυο κανεις ειναι σωστο.Εαν προτιμησεις την περιπτωση να
δουλευουν και τα δυο μαζι αφησε τα και τα δυο περιπου 1,5 μηνα.
Ωραια, μαλλον το μπολιασμα θα κανω οταν ερθει η ωρα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5
Βαλε την 24αρα σαν αρχικη λαμπα και την αλλη ξεκινησε τη με μιση-μια ωρα ωρα την ημερα και αυξησε την φωτοπεριοδο της 15-20 λεπτα καθε 10 μερες,μεχρι να φτασει η φωτοπεριοδο εκει που θελεις.Στο μεταξυ παρακολουθεις τα φυτα(και τις αλγες) πως ανταποκρινονται και ρυθμιζεις αναλογα
Το θεμα ειναι οτι ειναι διπλο το ballast και μπορω να βαλω ή μια, ή και τις δυο. Δεν ρυθμιζεται η φωτοπεριοδος. Προς το παρον εχω την 8αρα, γιατι την αλλη δεν την παρελαβα ακομα. Οταν την παραλαβω, θα βαλω την 24αεα.
Αλλα περιμενω κατι ακροφυσια για το μικρο ενυδρειο, οποτε με ενα ακομα ballast (που θα το παρω ετσι κι αλλιως) ισως γινει η δουλεια ετσι απο την αλλη εβδομαδα.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5
Γιατι δεν βαζεις απο το 60αρι;
ειναι κτηνος, δεν χωραει καν. Αυτο που εχω στο μικρο ενυδρειο δεν ειναι μεγαλο, αλλα θελω αναβαθμιση για καλυτερη φιλτρανση κυριως.

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-05-12, 22:36
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Το 2211 μια χαρα ειναι για 22λιτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-05-12, 09:15
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το μονο που φοβαμαι ειναι μην γινει πλυντηριο το ενυδρειακι. Δεν θελουν και μεγαλη αναταραξη τα pufferακια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναβάθμιση φωτισμού tzetzos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 24-01-12 17:35
Αναβάθμιση φωτισμού σε juwell 450 vision panoscorfu Φωτισμός 5 14-10-09 22:50
Αναβάθμιση φωτισμού Filotas Γλυκό νερό - Γενικά 4 28-11-07 11:11
Υλικά φίλτρανσης spookie Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 18-11-07 01:34
Αναβάθμιση φωτισμού chemical mac Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 27-09-07 08:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,18026 seconds with 13 queries