Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-08-17, 15:44
kostascb Ο χρήστης kostascb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2017
Περιοχή: Βύρωνας
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Juwel Rekord 600 Αλλαγή λάμπας

Το παραπάνω ενυδρείο λειτουργεί ενάμιση χρόνο τώρα με τη λάμπα που είχε από το εργοστάσιο: Τ8 15W day lite. Απότι διαβάζω μετά τον ένα χρόνο λειτουργίας η απόδοση του φωτισμού πέφτει οπότε άρχισα να κοιτάω για αντικατάσταση λάμπας. Έχω την εντύπωση ότι όντως έχει χαμηλώσει ο φωτισμός αλλά δεν έχω τρόπο να το μετρήσω.
Η έρευνα στα διάφορα ελληνικά μαγαζιά δεν απέδωσε και πολλά αφού είτε δεν πουλάνε Juwel είτε πουλάνε μόνο τις Τ5 της.
Στο site της ίδιας της Juwel, το ενυδρείο μου απλά δεν υπάρχει. Γνωρίζω ότι καταργήθηκε η σειρά Rekord λίγο αφού το πήρα αλλά το βρίσκω εξοργιστικό να το έχουν σβήσει και από το χάρτη λες και δεν θα χρειαστείς κάποια ανταλλακτικό.
Ενώ λοιπόν λανσάρουν νέα LED φωτιστικά που ταιριάζουν σε διάφορα μοντέλα, δεν φαίνεται πουθενά αν μπορώ να πάρω κάποιο από αυτά για το δικό μου.

Μετά από αυτήν την εισαγωγή τα ερωτήματα:
  1. Γνωρίζει κανείς τυχόν συμβατότητα του συγκεκριμένου φωτιστικού με λάμπες φθορισμού άλλων κατασκευαστών;
  2. Μπορεί να γίνει κάποια μετατροπή ώστε να βάλω LED; Είδα κάποιους προσαρμογείς της SERA αλλά δεν ξέρω ακόμη αν κάνουν για το δικό μου ενυδρείο
  3. Από λειτουργικής άποψης θα ήταν σωστό για τα φυτά να πάω σε LED ή να μείνω στις φθορισμού;
  4. Τα watt/lt είναι μάλλον λίγα αν και έχω βάλει και ανακλαστήρες αλλά δεν έχω σκοπό να βάλω φυτά απαιτήσεων αφού δεν έχω και co2. Αν πάω σε LED ποια θα ήταν η αντίστοιχη ή και λίγο μεγαλύτερη ένταση φωτισμού;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-08-17, 00:06
Το avatar του χρήστη XrhstosT
XrhstosT Ο χρήστης XrhstosT δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-03-2016
Περιοχή: Κάτω Πατήσια
Μηνύματα: 660
Προεπιλογή

Φίλε μου,καλησπέρα.Όταν είχα το ίδιο ενυδρείο ,αντικατέστησα τη γνήσια με αυτή http://www.kafkas.gr/proionta/fotism...tar-174_64086/ .Να ξέρεις όμως,έχει διαφορετικό φωτισμό,είναι στα 10000k.Επίσης ίσως είναι καλύτερα να σκεφθείς για led,διότι όταν μου χάλασε το ballast ,μου είπαν στον Καύκα,ότι έχει καταργηθεί το συγκεκριμένο ballast των 15w για t8.Δεν μπορούσαμε να το βρούμε πουθενά.Ίσως και να μην το ψάξανε πολύ,όμως όσο το έψαξα και εγώ εκεί κατέληξα.

Στάλθηκε από το M5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-08-17, 08:36
kostascb Ο χρήστης kostascb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2017
Περιοχή: Βύρωνας
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Ευχαριστώ δεν είχα ιδέα να ψάξω προςαυτήν την κατεύθυνση των "συμβατικών" καταστημάτων. Ωστόσο επειδή έχω μόνο μια λάμπα νομίζω πρέπει να μείνω γύρω στα 6500Κ, έτσι τουλάχιστον έχω καταλάβει απόσα έχω διαβάσει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο ενυδρείο juwel rekord 600 αλλαγή υλικών-μπόλιασμα globalzero Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 20-11-15 15:08
Αλλαγή λάμπας morfeas2002 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 24-11-11 15:13
Αλλαγή λάμπας, τι να πάρω ; greenjanek Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 04-05-11 23:58
Juwel Rekord 600 tnaforce Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 7 28-02-11 09:12
Αλλαγή λάμπας σε jewel Rekord 60 mezedakis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 22-12-10 12:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03252 seconds with 13 queries