Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 24-09-16, 16:08   #1
Καινούριος,έχω πήξει...
matista
Member
Εγγραφή: 23-09-2016
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 215

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
matista Ο χρήστης matista δεν είναι συνδεδεμένος 24-09-16, 16:08
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους.Με λένε Σταμάτη και έχοντας αποφασίσει με την γυναίκα μου να βάλουμε ενυδρείο στο σπιτι,αποφάσισα να κάνω μια έρευνα στο διαδίκτυο πρώτα.
Ξεκινήσαμε να κοιτάμε για ενυδρείο 60 λίτρων διότι μας βόλευε σε διαστάσεις,μετά όμως πήγαμε σε 96 λίτρα (Pacific 80 Set).Η διαφορά του Set απο το απλό είναι 16 ευρώ γι αυτο καταλήξαμε εκεί.Ζαχαρώνουμε και το Pacific 100 που είναι 120 λίτρα αλλά δεν ξέρω τελική τιμή ,γιατί δεν το έχω δει set κάπου.Ο λόγος που αλλάξαμε τόσο στα λίτρα είναι γιατί οπου και να κοιτάξαμε ισχύει ότι όσο πιο μεγάλο τόσο πιο καλό.Εδω που τα λέμε είναι πιο εντυπωσιακό κιόλας.Δεν έχω προχωρήσει σε αγορά ακόμα,διότι θέλω να σιγουρευτω ότι θα διαλέξω το σωστο.
Εχω διαβάσει αρκετά θέματα ήδη εδώ στο φόρουμ,και οφείλω να ομολογήσω ότι εν μέρει έχω τρομοκρατηθεί. και κυρίως απογοητευθει.Με αγχώνει λίγο το θέμα του στρωσίματος και γενικότερα διαβάζοντας διάφορα θέματα είτε απο ερωτήσεις άλλων μελών φαντάζει βουνο? Πάντως κάποιες απορίες τις έχω λύσει,όπως για παράδειγμα για τα καρχαριάκια.Μόνο απο το national geographic. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
Εμφανίσεις: 22881
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-09-16, 16:13
Το avatar του χρήστη Anogavros
Anogavros Ο χρήστης Anogavros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2016
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Φιλε και γω αρχαριος ειμαι, πριν λιγες μερες αγορασα μεταχειρισμενο ενυδρειο 450 λιτρα. Στην αρχη εψαχνα και γω για καινουριο 100 λιτρα αλλα με τα ιδια χρηματα πηρα 450λιτρα + επιπλο + φιλτρο...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-09-16, 16:18
fotisamor Ο χρήστης fotisamor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2016
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 231
Προεπιλογή

Όχι οτι έχω καμμιά φοβερή εμπειρία , αρχάριος και εγώ , αλλά όσο πιο μεγάλο είναι το ενυδρείο σου τόσο πιο πολλές επιλογές έχεις .
Μην βιαστείς για αγορές πριν αποφασίσεις .

Δεν ξέρεις πόσο καλά έκανες που ρώτησες εδώ !!!!
Τα παιδιά του φόρουμ θα σε καθοδηγήσουν όπως πρέπει !!

Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που πρέπει να σκεφτείς ακόμα και για το μέγεθος του ενυδρείου . Πάντα με γνώμονα τι χρειάζονται τα ψάρια που σου αρέσουν και θέλεις να φιλοξενήσεις ..
Καλή αρχή!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-09-16, 16:37
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλωσηρθες!
καταρχην μην αγχωνεσαι
το ενυδρειο θελει υπομονη και διαβασμα.
σιγα σιγα.θα γινουν ολα
παμε παρακατω.
διαλεξε το ενυδρειο που χωραει στο χωρο σου.
σωστα ακουσες/διαβασες,πως οσο πιο μεγαλο τοσο πιο "καλο".
εκτος απτο οτι ειναι πιο εντυπωσιακο,υπαρχουν και πρακτικοι λογοι γιαυτο.
καταρχην εχεις περισσοτερες επιλογες για ειδη ψαριων.
δευτερον,οσο περισσοτερο νερο εχεις στη γυαλα,τοσο λιγοτερο "βρωμιζει" απτα ψαρια και το ταισμα, και τριτον, η μεγαλυτερη ποσοτητα νερου σημαινει πως παραμετροι οπως θερμοκρασια κλπ θα μεταβαλονται πιο δυσκολα αποτι σε λιγοτερο νερο.πχ πιο αργα ζεσταινεις η κρυωνεις 120 λιτρα νερο,αποτι τα 60.
αυτο ειναι καλο για τα ψαρια γιατι δεν θελουν αποτομες μεταβολες.

παμε τωρα στο "βρωμισμα".
αυτο το αναλαμβανει το φιλτρο σου.το φιλτρο για να δουλεψει και να κανει τη δουλεια του οπως πρεπει,πρεπει να στρωθει.
αυτο γινεται με διαφορους τροπους.ο πιο ασφαλης και γρηγορος τροπος ειναι το μπολιασμα.

ασφαλης, γιατι τα ψαρια θα μπουνε σε ενυδρειο με στρωμενο φιλτρο,και εσυ δεν θα εχεις προβληματα με ψαρια που πεθαινουν κλπ.

οποτε τι μενει να κανεις? να ταιζεις τα ψαρια και να αλλαζεις το νερο που χρειαζεται να αλλαξεις,μια φορα την εβδομαδα.

αν μπορεις να τα κανεις αυτα,δεν μενει κατι αλλο.απλο ειναι.
ολα τα υπολοιπα ερχονται σιγα σιγα με διαβασμα.

τωρα αν θες γνωμη πιο ενυδρειο να παρεις,εγω θα σουλεγα το 120λιτρο.αν δεν μπορεις το 120,τοτε πηγαινε στο 96αρι.μην πας παρακατω.

ετσι κιαλλιως,και τα δυο θα σου φαινονται μικρα σε κανα διμηνο
οποιο και αν παρεις,να ξερεις πως το εσωτερικο φιλτρο που εχει θα δεις οτι σε περιοριζει καποια στιγμη,οποτε θα πας σε εξωτερικο.

αλλα εχε υποψη σου πως οσο μικροτερο το φιλτρο,τοσο λιγοτερος χωρος για βιολογικα υλικα,αρα πιο πολυ βρωμισμα/μπουκωμα κλπ.
αρα τι κανεις?

δεν το φορτωνεις με ψαρια και ταιζεις ελαφρα.

στα λεω πολυ απλα τωρα γιατι λες οτι τρομαξες με οσα διαβασες

προς το παρον,διαβασε τα υπομνηματα στην κατηγορια αρχαριων του φορουμ,θα σε βοηθησουν πολυ.οτι δεν καταλαβαινεις,ρωτα εδω
θα τα βρεις ολα εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52490

εχε υποψη σου,πως για αρχη θα χρειαστεις επισης θερμαντηρα(αυτος ειναι πιθανο να παει μαζι με το ενυδρειο-αλλα σιγουρεψου πως εχει οταν αγορασεις το ενυδρειο),υγρα τεστ αμμωνιας(ΝΗ4ΝΗ3),νιτρωδων(ΝΟ2) και νιτρικων(ΝΟ3),οπως επισης και ενα θερμομετρο.

αυτα για αρχη.αλλα μην πελαγωνεις,απλα ειναι τα πραγματα.
οτι βοηθεια χρειαστεις,ρωτα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-09-16, 17:14
matista Ο χρήστης matista δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2016
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή

Καλησπέρα.Καλως σας βρηκα.Συνεχίζω και διαβαζω το φόρουμ,όσο προλαβαίνω βεβαια.Εχω αποφασίσει το ενυδρείο να το παρω μαζί με το επιπλο του,διότι δεν έχω κάποιο,όποτε θεωρώ ότι θα έιναι καλύτερο έτσι.Αυτό για το φίλτρο το σκεφτηκα (εσωτερικο-εξωτερικό) απλα η απορία μου είναι αν ο κατασκευαστης του συγκεκριμενου ενυδρειου, εχει κάποιες προδιαγραφες, π.χ. αυτο το φίλτρο κάνει σε αυτα τα λίτρα κ.τ.λ.Εφόσον βεβαια και εμεις δεν υπερβάλουμε στον αριθμό των ψαριών.Το άλλο που σκέφτομαι είναι το στυλιστικό,δεν θα φαινεται? Μπορει να ειναι χαζη απορία βεβαια.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-09-16, 17:25
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τι να φαινεται?το εξωτερικο φιλτρο?
αναλογα με το επιπλο του ενυδρειου.αν εχει ντουλαπι που κλεινει,το βαζεις εκει μεσα.συνηθως,στα μικρα ενυδρεια(απο 90 λιτρα και κατω) τα επιπλα δεν εχουν ντουλαπι,αλλα ραφια.η μπορει να μην εχουν και καθολου ραφια και να ειναι σαν ενα απλο σταντ.
αυτο παιζει απο κατασκευαστη σε κατασκευαστη.
οποτε οταν πας να διαλεξεις,κοιτα αν το επιπλο του ενυδρειου εχει ντουλαπι η οχι.
προτιμησε καποιο που να εχει.

παντως για αρχη-αν δεν γινει το λαθος να παραφορτωθει το ενυδρειο με ψαρια-το εσωτερικο φιλτρο σε καλυπτει στις περισοτερες περιπτωσεις.
εξαρταται ομως και απτο ειδος των ψαριων που θα βαλεις.

μιλαμε για μικρα ψαρια παντα σε νορμαλ αριθμο.
ο αριθμος,επισης εξαρταται απτο ειδος,το μεγεθος του ενυδρειου,το μεγεθος του φιλτρου κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-09-16, 18:38
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Μη βιαστείς σε οτιδήποτε κάνεις. Καλό θα είναι να κανεις εδώ ερωτήσεις γιατί θα γλιτώσεις και χρήματα και κόπο και άγχος. Τα πράγματα είναι απλά, μη πελαγώνεις. Βουνό σου φαίνεται αλλά δεν είναι, πίστεψέ με! Εγώ αυτό που θα σου πω είναι να επιλέξεις ένα ενυδρείο όσο πιο μεγάλο γίνεται ανάλογα με το χώρο που διαθέτεις. Μπορείς να βρεις από αγγελίες πολύ καλές ευκαιριες. Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν πας.σε ένα.μιμρο ενυδρείο, πολύ σύντομα θα θέλεις να αποκτήσεις ένα μεγαλύτερο. Μη βιαστείς λοιπόν, καλη αρχη και καλό διάβασμα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-09-16, 18:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μεσα στο μπατζετ σου εχεις υπολογισει και τα παρελκομενα? (φιλτρο, βαση ενυδρειου, θερμαντηρα κλπ)
Δες κι αυτα http://www.petsupermarket.gr/480/%CE...%82/rehau.html
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-09-16, 17:18
matista Ο χρήστης matista δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2016
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή

Αυτο τα ενυδρείο που ανέφερα (pacific 80), περιλαμβάνουν Φιλτρο εσωτερικό,θερμοστάτη ,απόχη και θερμόμετρο.Αν παω στο 100 θα τον ρωτησω μες την εβδομάδα αν έχει SET,αλλα όπως και να έχει χρειάζομαι και έπιπλο.Αυτο που μου έδειξες μας αρεσει πολύ,αλλα δεν ξερω αν έχει μαζι κάποια απο τα παρελκόμενα που αναφέραμε.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-09-16, 17:22
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Το φιλτρο που εχει μεσα , πιθανοτατα δεν θα επαρκει για την ψαροσυνθεση που θα χεις.
Εκτος αν μπουν λιγοστα ψαρια...
Οποτε το οτι περιεχει εσωτερικο φιλτρο, μην το λαμβανεις υποψην σου, πιθανοτατα θα χρειαστεις εξ. Φιλτρο, ειδικα οσο ανεβαινεις σε λιτρα.

Υ.Γ. καλως ηρθες!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-09-16, 18:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από matista Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο τα ενυδρείο που ανέφερα (pacific 80), περιλαμβάνουν Φιλτρο εσωτερικό,θερμοστάτη ,απόχη και θερμόμετρο.Αν παω στο 100 θα τον ρωτησω μες την εβδομάδα αν έχει SET,αλλα όπως και να έχει χρειάζομαι και έπιπλο.Αυτο που μου έδειξες μας αρεσει πολύ,αλλα δεν ξερω αν έχει μαζι κάποια απο τα παρελκόμενα που αναφέραμε.
Ολα (αν οχι ολα τοτε το 99%) τα σετ-ενυδρεια-ευκαιρια-προσφορα (κομπλε δλδ με φιλτρο, θερμαντηρα κλπ) ειναι αποτυχημενες επιλογες.
Δλδ ολα τα εξτρα ειναι της πλακας ή τουλαχιστον ανεπαρκη.
Το μονο που ειναι ΟΚ (χωρις να ειναι και το σουπερ, αλλα ειναι επαρκες) ειναι το επιπλο.
Αν δεν εχουμε απαιτησεις για δυσκολα φυτα, συνηθως ειναι επαρκης και ο φωτισμος.

Γιαυτο κοιταμε να παρουμε ενα καλο ενυδρειο με το επιπλο του (εκτος κι αν ξερουμε να φτιαξουμε καλυτερο μονοι μας) και μετα επιλεγουμε τον υπολοιπο εξοπλισμο βαση των αναγκων του στησιματος που θα κανουμε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-09-16, 19:41
matista Ο χρήστης matista δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2016
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή

Μόλις με πρόλαβες.Αυτο κατάλαβα και απο το ποστ του tsala,
σε περίπτωση που καταλήξω σε κάποιο ενυδρείο που δεν έχει παρελκόμενα,θα χρειαστω τα ακόλουθα,απ'οσο διάβασα.Με τι κριτηρια ομως? Δηλαδή:
α)Θερμόμετρο. (να παρω ψηφιακό)?
β)Θερμοστάτης.(αν παρω μεγαλύτερο απο οσο χρειαζεται πέρα απο την κατανάλωση,κερδίζω κάτι?)
γ)Φίλτρο.
δ)Τεστ αμμωνίας,νιτρώδη,νιτρικό,ph.
ε)σκούπα?
στ)χρονοδιακόπτης
ζ)Λάμπες?
Φαντάζομαι θα με βοηθήσει ο υπάλληλος του καταστήματος.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-09-16, 22:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από matista Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόλις με πρόλαβες.Αυτο κατάλαβα και απο το ποστ του tsala,
σε περίπτωση που καταλήξω σε κάποιο ενυδρείο που δεν έχει παρελκόμενα,θα χρειαστω τα ακόλουθα,απ'οσο διάβασα.Με τι κριτηρια ομως? Δηλαδή:
α)Θερμόμετρο. (να παρω ψηφιακό)?
β)Θερμοστάτης.(αν παρω μεγαλύτερο απο οσο χρειαζεται πέρα απο την κατανάλωση,κερδίζω κάτι?)
γ)Φίλτρο.
δ)Τεστ αμμωνίας,νιτρώδη,νιτρικό,ph.
ε)σκούπα?
στ)χρονοδιακόπτης
ζ)Λάμπες?
Φαντάζομαι θα με βοηθήσει ο υπάλληλος του καταστήματος.
- Τωρα θα παρεις γυαλινο βυθιζομενο θερμομετρο και οταν ερθει η ανοιξη θα παρεις STC.
- 150W eheim Θερμαντηρα
- Φιλτρο με χωρητικοτητα περιπου 2-3 λιτρα υλικα και ονομαστικη ροη 500-800 λιτρα/ωρα (δεν χρειαζεται να παρεις ακριβα ενυδρειακα υλικα περαν των σφουγγαριων τους. Θα παρεις ελαφροπετρα για υλικο απο το πρακτικερ. Οχι τις μεγαλες.
Αυτη με διαμετρο 6-12mm
Αναλογα το μπατζετ μπορουμε να σου προτεινουμε καποια.
- Τεστ σετ (ή πιο φτηνα απο ebay) (δεν συμφερει ενα ενα γιατι ειναι πανακριβα, πχ μονο της αμμωνια της api εχει 19 ευρω)
- Σκουπα δεν χρειαζεται.
- Ψηφιακο χρονοδιακοπτη
- Λαμπες εχει φυσιολογικα αν εχει καπακι με φωτισμο το ενυδρειο
- Δεν θελεις να σε βοηθησει ο υπαλληλος. Θα πας με το χαρτακι σου και θα ψωνισεις ΜΟΝΟ οτι γραφει αυτο και ΤΙΠΟΤΑ αλλο.
Αν λειψει κατι θα τα πουμε εδω και θα πας εκ νεου παλι με το χαρτακι σου.
Γενικοτερα ενα πληρης εξοπλισμος για ενυδρειο καταγραφεται εδω (δεν εχει μονο θερμαντηρα αφου η λιστα αφορα εξοπλισμο για χρυσοψαρα)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
-------------------------
Για οικονομικα ενυδρεια κοιτα τα rehau
Κοιτα και στα μεταχειρισμενα γιατι βγαινουν κατι καλες ευκαιριες στις αγγελιες του φορουμ. Τις συζηταμε κι εδω αν θελεις να ρωτησεις κατι για αυτες
-------------------------
Για ευκολες αλλαγες νερου εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...6&postcount=43


.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 25-09-16 στις 22:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-09-16, 23:06
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Οπως στα ειπε ο Σπυρος (delta66).
Τον υπαλληλο δεν θα τον ρωτησεις καν πως τον λενε!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-09-16, 23:51
matista Ο χρήστης matista δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2016
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή Ευχαριστω πολύ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
- Τωρα θα παρεις γυαλινο βυθιζομενο θερμομετρο και οταν ερθει η ανοιξη θα παρεις STC.
- 150W eheim Θερμαντηρα
- Φιλτρο με χωρητικοτητα περιπου 2-3 λιτρα υλικα και ονομαστικη ροη 500-800 λιτρα/ωρα (δεν χρειαζεται να παρεις ακριβα ενυδρειακα υλικα περαν των σφουγγαριων τους. Θα παρεις ελαφροπετρα για υλικο απο το πρακτικερ. Οχι τις μεγαλες.
Αυτη με διαμετρο 6-12mm
Αναλογα το μπατζετ μπορουμε να σου προτεινουμε καποια.
- Τεστ σετ (ή πιο φτηνα απο ebay) (δεν συμφερει ενα ενα γιατι ειναι πανακριβα, πχ μονο της αμμωνια της api εχει 19 ευρω)
- Σκουπα δεν χρειαζεται.
- Ψηφιακο χρονοδιακοπτη
- Λαμπες εχει φυσιολογικα αν εχει καπακι με φωτισμο το ενυδρειο
- Δεν θελεις να σε βοηθησει ο υπαλληλος. Θα πας με το χαρτακι σου και θα ψωνισεις ΜΟΝΟ οτι γραφει αυτο και ΤΙΠΟΤΑ αλλο.
Αν λειψει κατι θα τα πουμε εδω και θα πας εκ νεου παλι με το χαρτακι σου.
Γενικοτερα ενα πληρης εξοπλισμος για ενυδρειο καταγραφεται εδω (δεν εχει μονο θερμαντηρα αφου η λιστα αφορα εξοπλισμο για χρυσοψαρα)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
-------------------------
Για οικονομικα ενυδρεια κοιτα τα rehau
Κοιτα και στα μεταχειρισμενα γιατι βγαινουν κατι καλες ευκαιριες στις αγγελιες του φορουμ. Τις συζηταμε κι εδω αν θελεις να ρωτησεις κατι για αυτες
-------------------------
Για ευκολες αλλαγες νερου εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...6&postcount=43


.
Δεν εχω λόγια να σε ευχαριστησω.Πραγματικα ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-09-16, 00:18
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Συμφωνώ... με τον Σπύρο.-

ΥΓ. Σπύρο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ... έψαχνα ψηφιακούς (για "καβάντζα") κι έχουν φτάσει "στο Θεό" τις τιμές.-
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-09-16, 00:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και γενικα στα πετσοπ θα πηγαινεις και θα ψωνιζεις οπως στα σουπερμαρκετ.
Πας και του λες "δωσε μου μισο κιλο φετα Καλαβρυτων".
Δεν τον ρωτας τι φετα να βαλεις στη χωριατικη σαλατα σου.
Αυτουνου μπορει να του εχει πει το αφεντικο, να "σπρωξει" την φετα Δανιας, γιατι παει να χαλασει ή γιατι βγαζει μεγαλυτερο ποσοστο κερδους απο αυτη.
Ετσι λοιπον θα κανεις την ερευνα σου και θα πηγαινεις αποφασισμενος τι θα αγορασεις, (ΙΔΙΩΣ ΖΩΝΤΑΝΑ)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-09-16, 09:18
matista Ο χρήστης matista δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2016
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή υποστρωμα?

Την ελαφρόπετρα θα την βαλω για υπόστρωμα? Θα την αναμειξω?
Ρωτάω γιατι προσανατολίζομαι να βάλω φυτά χαμηλων απαιτήσεων και είναι πολύ πιθανον ένα απο τα ειδη των ψαριων που θα βάλω να είναι και γατόψαρο.Κάπου διάβασα ότι πρέπει να έχει άμμο κατω για αυτα.Ενας άλλος λόγος που ρωτάω για το υπόστρωμα είναι γιατι μας αρεσει το rehau 180,αρα θα θέλει και περισσότερο υλικο(για να υπολογίσω και το κόστος). Πόσο ύψος έχει το υποστρωμα?
Και μια πολυ σημαντική ερώτηση.Μόλις τα φυτέψω θα πρέπει να περιμένω ή συνεχίζω κανονικά την διαδικασία?
΄Θα παω για το 180,οπότε παίρνω αλλα παρελκόμενα έτσι? Τουλάχιστον όσον αφορα το φίλτρο (αν δεν σε πειράζει να μου προετεινεις) και τον θερμοστάτη (αν και αυτος επανω λέει 200-300λτ οποτε μαλλον ειναι οκ).
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-09-16, 11:30
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Η ελαφροπετρα ειναι για το φιλτρο , οχι για υποστρωμα.
Αμμο η χαλικι 1-3 mm ,να βαλεις , 3-4 cm ειναι αρκετα... Χαλαζιακη η βασαλτικη...οχι χρωματιστα και οχι μπερδεμενες διαφορετικες κοκκομετριες.

Γατοψαρα ειναι μεγαλη οικογενεια , σε ποιο ειδος αναφερεσαι; (αν και μαλλον εννοεις corydoras).
Καλο ειναι να τα αποφυγεις για την ωρα , καθως θελουν επεξεργασια στο νερο τους και δεν αρκει το νερο βρυσης.

Φιλτρα υπαρχουν αρκετα , φθηνα και ακριβα, πες μας το μπατζετ για το φιλτρο να σου προτεινουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-09-16, 12:22
matista Ο χρήστης matista δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2016
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή

Εννοεις το μπατζετ για το φιλτρο ή ολο? Βασικα για ενα ενυδρειο 180 λιτρων,το rehau 180,με ολα τα προαναφερόμενα παρελκόμενα που προτεινε (και με βοηθησε) ο delta και ενα φυσιολογικό αριθμό ψαριων (οχι υπερβολες,ουτε και να ειναι αδειο όμως.).Φανταζομαι θα τα βαζω σιγά-σιγά.Τωρα αν βοηθαει το ποσό,θα έλεγα 50 ευρω (max)Εχω δει το Fluval 4plus.Αν υπάρχει καμια πρόταση,στα ίδια χρήματα ή και πιο οικονομική δεκτη.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-09-16, 12:36
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Για γυάλινο βυθιζόμενο θερμόμετρο εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις το Sera Precision Thermometer, το βρίσκεις σχεδόν παντού.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
έψαχνα ψηφιακούς (για "καβάντζα") κι έχουν φτάσει "στο Θεό" τις τιμές.-
Νίκο καλησπέρα. Μπορείς να δεις και στο Leroy Merlin, έχουν και εκεί ψηφιακούς χρονοδιακόπτες, έχω εγώ αρκετούς από κει αρκετό καιρό και είμαι ευχαριστημένος από αυτούς προσωπικά. Δεν είναι από τα επώνυμα και ακριβά. Αν δεν κάνω λάθος, είναι κατασκευής Σουηδίας ή Γαλλίας, θα το τσεκάρω να σου πω αν θέλεις. Γύρω στα 5 ευρώ πρέπει να τα είχα πάρει εγώ από κει. Αν θέλεις, σου δανείζω έναν να τον δοκιμάσεις για λίγο καιρό προτού αγοράσεις κάποιον. Είναι όπως της φωτογραφίας εδώ κάτω.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και γενικα στα πετσοπ θα πηγαινεις και θα ψωνιζεις οπως στα σουπερμαρκετ.
Πας και του λες "δωσε μου μισο κιλο φετα Καλαβρυτων".
Δεν τον ρωτας τι φετα να βαλεις στη χωριατικη σαλατα σου.
Αυτουνου μπορει να του εχει πει το αφεντικο, να "σπρωξει" την φετα Δανιας, γιατι παει να χαλασει ή γιατι βγαζει μεγαλυτερο ποσοστο κερδους απο αυτη.
Ετσι λοιπον θα κανεις την ερευνα σου και θα πηγαινεις αποφασισμενος τι θα αγορασεις, (ΙΔΙΩΣ ΖΩΝΤΑΝΑ)
Πολλά Likes
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-09-16, 12:59
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Τα εσωτερικα φιλτρα τα ξεχνας σε αυτα τα λιτρα.
Επομενως το 50 max, γινεται 50 min.

Μερικα απο τα ποιο οικονομικα που θα σου κανουν δουλεια.

http://www.petsupermarket.gr/8222/πρ...in-as2208.html

http://www.petsupermarket.gr/8572/πρ...03-750lth.html

http://igna.gr/index.php/eshop/filtr...-hw-302-detail


http://www.zoofast.gr/aqua-nova-ncf-pg-19544.html (το 1000αρι)
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-09-16, 13:26
matista Ο χρήστης matista δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2016
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή

οποτε φανταζομαι το ενυδρειο θα εχει τις απαραιτητες υποδοχες για να φευγουν οι σωληνωσεις και θα χωραει μεσα στο ντουλαπι? θα παω σημερα το απογευμα ή αυριο πρωι να το δω
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-09-16, 16:15
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Δεν γνωριζω.. Καποια καπακια εχουν πισω τρυπες για τις σωληνες του φιλτρου , καποια οχι.

Δες το απο κοντα.

Ε, στο ντουλαπι πιθανοτατα θα χωραει, αλλα θα χρειαστει να κανεις μια τρυπα εσωτερικα στην πλατη του επιπλου , ωστε να βγαινουν οι σωληνες του φιλτρου και να πηγαινουν στο ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-09-16, 16:20
matista Ο χρήστης matista δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2016
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή

Ωραία.Θα παω εκει και θα συννενοηθω.Μαλλον αυριο πρωι γιατι αν παω τωρα με τα αγγελούδια μου,βλέπω καλοκαιρινο το petshop...
Βασικά σας έχω ζαλίσει ,αλλα είμαι εντελως ανίδεος με το θέμα.Ευχαριστω και παλι.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-09-16, 22:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι εχει ανοιγματα το ενυδρειο πισω για τους σωληνες.

Αν ειναι 200 λιτρα το ενυδρειο κοιτα για φιλτρο με χωρητικοτητα για 5+ λιτρα υλικα και 900+ λιτρα ονομαστικη ροη* με 1.8+ μανομετρικο (το υψος που μπορουν να σηκωσουν το νερο)
πχ κατι σαν το eheim 2217 (140 ευρω) ή το fluval 306 (100 ευρω)

Αν πας σε οικονομικο φιλτρο πχ sunsun, η ονομαστικη ροη που εχουν δεν ειναι το ιδιο δυνατη, γιατι δεν εχουν καλο μανομετρικο.
Πχ το sunsun302 που δωθηκε λινκ πιο πανω, ειναι κι αυτο 1000 λ/ω οπως και το eheim 2217, δεν εχουν ομως καμια σχεση οι ροες τους. Το Sunsun302 δεν κανει για 200 λιτρα. Με το ζορι κραταει ενα 120λιτρο που εχω.
Θα πρεπει να πας σε μεγαλυτερο μοντελο πχ με 1500 λ/ω ροη
Δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο και με τα dolohin και jebao, που ειναι εκει γυρω στα 700-750 λ/ω
Αν πας σε classic eheim (οπως το 2217) πρεπει να το παρεις με τα διπλα βανακια (αυτα κατω δεξια στη φωτο), γιατι αλλιως δεν θα μπορεις να το αποσυνδεσεις ευκολα και χωρις να γεμισει νερα ο κοσμος.


* ονομαστικη ροη* ειναι αυτη που αναγραφουν τα φιλτρα στις προδιαγραφες τους, αλλα δεν ειναι η πραγματικη. Ειναι μετρημενη η δυναμη της αντλια τους σε μηδενικο υψος (χωριος να σηκωνει δλδ το νερο ψηλα) και χωρις υλικα να εμποδιζουν τη ροη.
Η πραγματικη ροη συνηθως ειναι περιπου η μιση απο την ονομαστικη. Γενικοτερα 30-70% της ονομαστικης. (συνηθως 30% πιανει πχ το Sunsun και 70% το eheim και ενω ειναι και τα δυο 1000 λιτρα, το ενα γυριζει 300 λιτρα την ωρα και το αλλο 700)
Καλο ειναι να εχουμε αντλια που γυριζει (πραγματικα) δυο φορες τα λιτρα νερου του ενυδρειου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-09-16, 23:36
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή .

Δηλαδη αυτο που λεει ο delta66 για την ονομαστικη ροη και το αδυναμο μανομετρικο μπορει να βελτιωθει βαζοντας το φιλτρο οχι τοσο χαμηλα αλλα πιο κοντα στο ενυδρειο;;
Συγνωμη για τη σφηνα στο θεμα σου,αλλα το χω απορια αυτο το πραγμα.
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-09-16, 23:52
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη αυτο που λεει ο delta66 για την ονομαστικη ροη και το αδυναμο μανομετρικο μπορει να βελτιωθει βαζοντας το φιλτρο οχι τοσο χαμηλα αλλα πιο κοντα στο ενυδρειο;;
Συγνωμη για τη σφηνα στο θεμα σου,αλλα το χω απορια αυτο το πραγμα.
τσεκαρισμενο ναι,η αντλια που κανω τις αλλαγες εχει 1,5 μετρο μανομετρικο οταν κανω την αλλαγη νερου,αν την ανεβασω σε μια καρεκλα ας πουμε βγαζει περισσοτερο νερο εχει αδυναμο μανομετρικο οποτε την βοηθαω οταν την ανεβαζω πιο ψηλα
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-09-16, 23:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη αυτο που λεει ο delta66 για την ονομαστικη ροη και το αδυναμο μανομετρικο μπορει να βελτιωθει βαζοντας το φιλτρο οχι τοσο χαμηλα αλλα πιο κοντα στο ενυδρειο;;
Συγνωμη για τη σφηνα στο θεμα σου,αλλα το χω απορια αυτο το πραγμα.
Αρκει να ειναι η αντλια του φιλτρου κατω απο τη σταθμη του νερου του ενυδρειου, υπολογιζομενης και της πτωσης της σταθμης κατα την αλλαγη νερου.

ΥΓ Υπαρχουν καποια ελαχιστα φιλτρα με "ειδικη" αντλια που δεν παιζει ρολο αυτο και μπορουν να λειτουργησουν και πιο ψηλα απο το ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-09-16, 23:59
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Σ ευχαριστω πολυ!!

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κατασκευή καινούριου ενυδρείου nikkoin DIY . Φτιάχτο μόνος σου 28 24-01-15 23:49
Καραντίνα καινούριου μέλους ΧΑΡΗΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 15 07-08-14 18:52
Aγορά καινούριου ενυδρείου xaftel Αρχάριοι γλυκού νερού 3 10-02-08 19:04
Καινούριος στο forum και στα ενυδρεία... FfF Γλυκό νερό - Γενικά 45 13-02-03 23:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10258 seconds with 13 queries