Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-09-13, 23:43  
ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ!
spirstam2011
Junior Member
Εγγραφή: 07-09-2013
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 24

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
spirstam2011 Ο χρήστης spirstam2011 δεν είναι συνδεδεμένος 09-09-13, 23:43
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Χαιρετω ολους τους ενυδρειοφιλους του φορουμ.Καλως σας βρηκα!
Με αφορμη ενα μικρο χρυσοψαρο που βρεθηκε στην κατοχη μου πριν 3 μηνες -και τωρα φιλοξενειται στο 25λιτρο ενυδρειο μου-,και με απωτερο σκοπο να φτιαξω ενα αξιοπρεπες συστημα για το σαλονι μου,που ομως θα σεβεται τις ιδιαιτεροτητες των φιλοξενουμενων του,αρχισα να διαβαζω εδω και 5-6 μερες το φορουμ.
Και ενω πριν αρχισω το διαβασμα δηλωνα ασχετος,τωρα δηλωνω "βαθεια νυχτωμενος" οσον αφορα την αποψη που ειχα για τις συνθηκες διαβιωσης των ψαριων.
Επειδη λοιπον θα το τολμησω το στησιμο ενος ενυδρειου εχοντας σαν βαση πλεον οσα εσεις γραφετε στο φορουμ κι οχι οσα ο πετ-σοπας μου προτεινε,-ευτυχως δεν αγορασα ακομα γιατι το καλοκαιρι δεν "τραβιεται" το ενυδρειακο,αρα δεν υπηρχε στοκ στο καταστημα-,
θα ηθελα καποιες αποψεις -συμβουλες-διορθωσεις, οσον αφορα τις πρωτες σκεψεις που εχω για την εγκατασταση:

1.Ενυδρειο Juell Rio 240 lt χωρις βαση (χωρος υπαρχει αφθονος,επιπλο υπαρχει δικο μου και αντεχει).Ειναι αξιοπιστα αυτα τα ενυδρεια?Η μηπως εχουν απλα το ονομα και παρουσιαζουν διαφορα θεματακια?Ο φωτισμος που παρεχει ειναι ικανοποιητικος?

2.Φιλτρο EHEIM 2217, ή FLUVAL 406.Ποιο απο τα δυο προτεινετε?Το φιλτρο θα μπει σε μια αποσταση 1μ το ακροφυσιο-εξοδος φιλτρου που στελνει νερο, απο το πανω μερος του ενυδρειου (καπακι).Υπαρχει προβλημα?

3.Θερμοστατες-αντιστασεις,ακουω προτασεις ετσι κι αλλιως αυτα ειναι τα ευκολα νομιζω

4.Ανεμιστηρες οχι προς το παρον γιατι ερχεται χειμωνας και μεχρι να εγκατασταθει και να στρωθει το ενυδρειο θα πιασει Οκτωβρης.

5.Μετρησεις καθε ποτε πρεπει να παιρνονται σε ενα ενυδρειο?(ΡΗ,Αμμωνια και ο κυκλος της,Σκληροτητα,Χλωριο)

6.Σκεφτομαι να ξεκινησω με 5-6 χρυσοψαρα γιατι ειναι ανθεκτικα,ετσι θα μπω πιο στρωτα στο αθλημα Επειδη ομως θα ηθελα να ειναι και λιγο εντυπωσιακο το συστημα μου αφου θα το βλεπουν και οι επισκεπτες μου,τι ειδη προτεινετε να βαλω?Ειναι συμβατο καποιο αλλο ψαρι μαζι τους?Απο φυτα -θελω ελαχιστα για αρχη-, τι ανθεκτικο χωρις πολλες απαιτησεις και σε τι ποσοτητα μπορω να βαλω?Κατι πλαστικα καραβακια με φυσαλιδες,πλαστικα φυτα και καβουρακια που ξερνουν αερα ,τα ξεχναμε φανταζομαι ,ετσι??

7.Μενω επαρχια ,κοντα μια ωρα απο Αθηνα αρα η βολτα ευκολη.Χωρις να θεωρηθει διαφημιση,καποιο καταστημα αξιοπιστο απ'οπου μπορω να προμηθευτω ολα τα παραπανω,να μου λυσει αποριες, και με καλες τιμες?

Συγνωμη γιατι εγραψα πολλα,ευχαριστω για την φιλοξενεια και εκ των πρωτερων για τις απαντησεις σας.
Ελπιζω απο δω και περα να τα λεμε συχνα μεσω φορουμ!
Εμφανίσεις: 17734
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 16-09-13, 12:30
spirstam2011 Ο χρήστης spirstam2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2013
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Μ'εβαλες στο τριπακι Delta να ψαχνω για οικιακα φιλτρα Α/Ο ,και -μεταξυ μας- ισως επρεπε να το ειχα κανει καιρο πριν.Κι απο αλλα φορουμ που διαβασα η WATERWAVES φαινεται αρκετα αξιοπιστη εταιρεια,ακομα ομως δεν εχει τελειωσει η ερευνα .
Κι εγω που ελεγα οτι το στησιμο ενος ενυδρειου ειναι ευκολη υποθεση !!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 16-09-13, 13:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ισως τελικα το ενυδρειο σε βοηθησει να λυσεις και το θεμα του ποσιμου για το σπιτι σου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 18-09-13, 23:23
spirstam2011 Ο χρήστης spirstam2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2013
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Λοιπον σημερα παρελαβα απο το καταστημα το καινουριο μου ενυδρειο,και μετα απο 50 αγχωτικα λεπτα δρομολογιου στηθηκε στο επιπλο του σαλονιου μου.
Το πρωτο πραγμα που παρατηρησα οταν εγιναν τα αποκαλυπτηρια ηταν μια "ρωγμη" 3-4 ποντων μηκους που φαινοταν να εχει και "κεφαλι" στον πατο του ενυδρειου.
Το οτι τρελαθηκα ειναι αυτονοητο.
Μου πηρε γυρω στο 5λεπτο,να αρχιζω να την εξεταζω πιο προσεκτικα για να διαπιστωσω στο τελος οτι επροκειτο για υπολειμματα μαυρης σιλικονης απο το κολλημα των αρμων,πανω στα οποια το φως του χωρου ,μου εστησε ασχημο παιχνιδι .
Η σιλικονη αφαιρεθηκε με υγρο σφουγγαρακι ,το ενυδρειο ελεγθηκε αλλη μια φορα οπτικα και δεν βρηκα καποιο ελλαττωμα,μονο 2 θεματακια που καλουμαι να λυσω:

1ον Αφαιρεση φιλτρου:Ειναι κολλημενο και στις 2 εφαπτομενες πλευρες με σιλικονη ο σκελετος - το εσωτερικο του ερχεται ξεχωριστα σε κουτι-,φοβαμαι να επεμβω μηπως χαραξω η σπασω κανενα τζαμι,εξαλλου ας μεινει εκει για ωρα αναγκης,αρκει να καλυψω μια μικρη τρυπα που εχει στο πλαινο μερος μερος και μπορει να χωθει κανενα ψαρακι.
Αν τελικα το αφησω ως εχει,τον εξοπλισμο του φιλτρου - σφουγγαρια,ανθρακα,βιολογ.υλικο -χρειαζεται να τα βαλω μεσα στο φιλτρο,η να τα αφησω ως εχουν στο κουτι τους?
2ον Τ ο ενυδρειο "παταει" πολυ καλα στην μεση του,πανω στην βαση του επιπλου,ενω στις 2 ακρες μεταξυ του πατου του και της βασης του επιπλου (τραπεζι) εχει ενα μικρο διακενο της ταξης του 1 mm (δεν παταει καλα).Δειχνει να ειναι θεμα της βασης του ενυδρειου και οχι του επιπλου,οπως και να χει ομως αποφασισα να βαλω κατω απο τον πατο του αφρολεξ η οτι αλλο βρω - τι προτεινετε εσεις?- ωστε να μαζεψω αυτο το διακενο , γιατι φοβαμαι.Θα λυθει το προβλημα ετσι?Το ενυδρειο παταει ολοκληρο πανω στο επιπλο μου και μαλιστα περισσευει και αρκετο επιπλο .
Λετε να εχω θεμα?Τεστ με νερο -γεμισμα για ελεγχο διαρροων θα κανω αφου βαλω το αφρολεξ απο κατω ,γιατι ετσι φοβαμαι!
Ειναι ομως πανεμορφο και ταιριαξε τελεια με τον χωρο μου!!
Ξερω οτι γινομαι κουραστικος αλλα ειναι η αρχη ακομα και θελω να κανω σιγουρες και μελετημενες κινησεις.
Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 19-09-13, 00:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλοριζικο.
Υπερβαλεις.
1mm θα εξαφανιστει μολις γεμισει νερο.
Φελιζολ δεν θελει. Γιαυτο εχει το πλαστικο πλαισο απο κατω. Φελιζολ βαζεις μονο αν ειναι γυμνη diy γυαλα για να μη κατσει σε κανενα χαλικακι κι ανοιξει ο πατος.
Το φιλτρο το βγαζεις με ζεσταμενη φαλτσετα.
Αν δεν φτανεις μεχρι τις μεσα κολλησεις, τραβα το σιγα σιγα να ξεκολησει.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
μια αντλια eheim compact 1002 και ενα διαφανες αλφαδολαστιχο (απο υδραυλικα) μιας ιντσας.
Διορθωση: μισης ιντσας
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 19-09-13 στις 00:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 21-09-13, 00:16
spirstam2011 Ο χρήστης spirstam2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2013
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Σημερα εγινε τεστ αντοχης -στεγανοτητας του ενυδρειου -και του επιπλου μπορω να πω!Γεμισε με νερο ως εκει που πρεπει και το αφησα ετσι για κανα μισαωρο.

2 παρατηρησεις

1ον:Ειδα πολλες φυσαλιδες αερα εγκλωβισμενες μεσα στο νερο και πανω στα τζαμια αλλα υποθετω οφειλεται στο οτι γεμιζα απο βρυση ,με λαστιχο και με καποια πιεση.

2ον:Το διακενο μεταξυ ξυλινου πλαισιου ενυδρειου και επιπλου,παραμενει και μετα το γεμισμα στις δυο ακρες του ενυδρειου καθ ολο το βαθος του και για αποσταση 30cm περιπου απο καθε ακρη προς το κεντρο του ενυδρειου,ως προς το μηκος του.Δλδ ,ενω το τζαμι της βασης πατα μια χαρα πανω στην ξυλινη βαση,αυτη με την σειρα της εχει διακενο σε σχεση με το επιπλο που ειναι τοποθετημενο το ενυδρειο-περναει ενα χαρτονι παχους 1 mm στις 2 ακρες,οχι στην μεση.

Εχω αρμαφλεξ μαυρο 1.3μ χ 55cm - αυτο που βαζουν σε μονωσεις σωληνων καλοριφερ κλπ του 1 cm και λεω να το βαλω αυριο κατω απο το ενυδρειο για να μαζεψει το διακενο αυτο.Θα κανει δουλεια ή θελω καινουρια επιφανεια επαφης (ξυλο), στο επιπλο?Υπαρχει κινδυνος να μου πιεσει την γυαλινη βαση απο κατω προς τα πανω και να μου προξενησει προβλημα σε σχεση παντα με το βαρος του νερου που καλειται να σηκωσει αυτη η βαση??
Μπορει να φαινονται ηλιθιες οι αποριες μου -ή να ειμαι υπερβολικος οπως ειπες Delta και το καταλαβαινω γιατι γενικα στη ζωη μου μια γερη δοση αγχους την εχω -, αλλα δεν εχω καμια απολυτως εμπειρια πανω στο θεμα ενυδρειο και ακομα και το πιο απλο κομματι,χρειαζεται για μενα διευκρινηση -ειδικα αν εχεις να κανεις και με ενα διολου ευκαταφρονητο κοστος.

Τα mopani τα εχω 4 μερες στο νερο,με τακτικες αλλαγες νερου των 60-65 βαθμων ,αλλα βγαζουν ακομα τανινη - κοκκινο χρωμα νερου.Να συνεχισω τα ξεπλυματα?Ή οσο και να πλενω αυτα θα ξερνανε συνεχεια?Σε νερο θερμοκρασιας περιβαλλοντος δεν βγαζουν αλλη μπογια ,μονο στο ζεστο νερο.

Αυτα ως προς τις αποριες της ημερας .
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 05-10-13, 00:21
spirstam2011 Ο χρήστης spirstam2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2013
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Λοιπον μετα απο αρκετο διαβασμα στο φορουμ,αρκετη υπομονη,ξεπλυματα αμμου και ξυλων,εστησα πριν 12 περιπου μερες το ενυδρειο μου,οχι βεβαια στην τελικη μορφη που θελω να εχει οταν σιγουρευτω οτι ειναι ετοιμο και στρωμενο.
Απο την πρωτη μερα χρησιμοποιηθηκε "μπολι" απο το μικρο ενυδρειακι που ειχα,στηθηκε το φιλτρο και αλλαχτηκε το βιολογικο υλικο του,με siporax - ολο το κουτι- και μπηκε μεσα ενα μικρο χρυσοψαρακι.
Αυτη τη στιγμη,φιλοξενει και ενα δευτερο,ενω μολις μου δωσετε το οκ θα μπουνε φυτα και η υπολοιπη ιχθυοφορτωση -3 ή 4 χρυσοψαρα ακομα,αντε και κανενα σαλιγκαρακι -
Οι μετρησεις που ειχα χτες το πρωι στο ενυδρειο μου ειναι οι ακολουθες - λιγες ωρες πριν μπει το δευτερο χρυσοψαρο μεσα:

PH: 7.5
NH3 0,2 mg/lt ppm , η καθαρη σε σχεση με PH και θερμοκρασια ειναι βαση πινακων 0.0089
NO2 : 0.05 mg/lt
NO3 : 30 mg/lt
KH: 17 dKH
GH: 26 dGH
Θερμοκρασια : 25-26 *C
Φωτισμος :Ακομα καπως ακαταστατο το ωραριο σιγουρα ομως 12 ωρες -συμπεριλαμβανομενων και τις ωρες του φυσικου φωτισμου
Τροφη : Ακομα ταιζω φλεικς ,τελειωνουν και αλλαζω σε οτι προτεινατε

Βαση αυτων των τιμων ,το ενυδρειο θεωρειται στρωμενο?
Ειναι η πρωτη μετρηση που εγινε απο την αρχη του στρωσιματος .Χρειαζεται κι αλλη μετρηση - να περιμενω πριν ριξω ζωντανα μεσα? Ή ειμαι ΟΚ?
Οσο περισσοτερο το κοιταω τοσο πιο τυχερος νοιωθω που σας συναντησα δικτυακα και μου ανοιξατε τα ματια.Ο φυσικος διακοσμος ειναι ετη φωτος καλυτερος του τεχνητου - μονο τα μοπανια βγαζουν κοκκινιλα ακομα .Τα ψαρακια και τα δυο εχουν ξανανοιωσει,κολυμπανε τρελα.

Υ.Γ Φωτο,εννοειται μολις ολοκληρωθει το εργο μου.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 05-10-13, 01:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κανε μια μετρηση και στο νερο της βρυσης να δουμε απο που ξεκινας.
Το φιλτρο δεν ειναι ακομα ετοιμο.
Οι τιμες σε ΝΗ3 και ΝΟ2 δεν ειναι σε επικινδυνο σημειο, αλλα πρεπει να μηδενισουν πριν βαλεις το επομενο ζωντανο.
Τα ΝΟ3 ειναι ψηλα.
Κρατα τα κατω απο 20.
Κανε λοιπον μια αλλαγη νερου (ιδιας θερμοκρασιας με αντιχλωριο) να κατεβουν, να πεσουν και τα ΝΗ3 και ΝΟ2 παραλληλα.
Βαζε prime για αντιχλωριο και προσθετε και κατευθειαν στο ενυδρειο οταν μετρας και βρισκες τα ΝΗ3 ΝΟ2 πανω απο μηδεν.
Μια δοση (1 ml για καθε 40 λιτρα) για καθε ενα ppm ΝΗ3 που βρισκεις.

Θα εξαρτηθουν πολλα απο τις τιμες που εχει η βρυση.

Το νερο στο ενυδρειο ειναι πολυ σκληρο.
Καλο ειναι να μη ξεπερνουσε η GH το 20
Το πεχα ειναι καλο.
Με τι τεστ μετρησες?

Βαλε χρονοδιακοτη στα φωτα με σταθερη φωτοπεριοδο
-------------------------
Τροφη δεν χρειαζεται να περιμενει να τελειωσει η αλλη
Ετσι κι αλλιως δεν ταιζουμε μονο μια τροφη.
Θελει ποικιλια.
Μερικες προτασεις
tropical goldfish mini sticks για βασικη
Ο.Ν Spirulina Flakes
Ο.Ν. Spirulina Flakes 2-3 φορες την εβδομαδα
Τις τροφες να τις βουτας στο ενυδρειο, μη τις αφηνεις στην επιφανεια.
Μικρες συσκευασιες για να μη κρατανε πανω απο 3 μηνες ανοιχτες και να κοιτας την ημερομηνια ληξης να μην εχει περασει
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 05-10-13 στις 01:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 05-10-13, 10:39
spirstam2011 Ο χρήστης spirstam2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2013
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Σπυρο συνονοματε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου - το ονομα το εμαθα διαβαζοντας πολλλαααα post σου-.
Λοιπον εχουμε και λεμε τιμες βρυσης:

PH 7.5
NH3-NH4 <0.01 mg/lt
NO2-NO3 δε μετρησα δε νομιζω οτι χρειαζεται
KH 19 dKH
GH 31 dGH

Σκληροτητες και πεχα με υγρα τεστ της sera και αμμωνια-νιτρωδη-νιτρικα με υγρα test της tropic marin.
Για αντιχλωριο,εβαλα prime οταν γεμισα το ενυδρειο ακριβως οσο λεει η δοσολογια -5ml ανα 200 lt αν θυμαμαι καλα.
Σημερα θα κανω την αλλαγη νερου και θα ξαναμετρησω.Σ'ευχαριστω και παλι.
Για τις τροφες και για τον χρονοδιακοπτη θα φροντισω μεσα στη βδομαδα.Τι ωρες ειναι καλες να ειναι αναμμενα τα φωτα του ενυδρειου, δεδομενου οτι υπαρχει και ο φωτισμος του δωματιου -μετα τις 3 το μεσημερι ως τις 11 το βραδυ -και ο εξωτερικος φυσικος φωτισμος ?
Ελπιζω να ξεκινησα ικανοποιητικα χωρις πολλα φαουλ την ενασχοληση μου

Για αντιστροφη οσμωση ,επειδη θελω να βαλω σε ολο το σπιτι,θα κινηθω κατα τα Χριστουγεννα με το δωρο,αυτη τη στιγμη τρεχουν κι αλλα εξοδα
$%@##$ εφορια!!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 05-10-13, 10:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μετρα και ΝΟ2 ΝΟ3 στη βρυση.
Το νερο ειναι πολυ σκληρο.
Ειναι ποσιμο? (εννοω απο αλλα πραγματα οχι μονο σκληροτητα)
Συνηθως Χαλκιδα υπαρχει προβλημα με το ποσιμο.

Τα φωτα ρυθμισε τα να αναβουν μια ωρα πριν αρχισει και πεφτει ο φωτισμος απ εξω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 13-10-13, 11:41
spirstam2011 Ο χρήστης spirstam2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2013
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Χθεσινες μετρησεις

α.Ενυδρειου

PH :7.5
gH :23
kH :18
NH3 :0.05 mg/lt
NO2 :0.02 mg/lt
No3 :30 mg/lt
θερμοκρασια 25-26 οC

β. Βρυσης


PH :7.5
gH :26
kH :18
NH3 :0.05 mg/lt
NO2 : 0 mg/lt
NO3 :30 mg/lt


Εγινε αλλαγη στο 60% του νερου.

Μαλλον δεν εχει στρωσει ακομα το φιλτρο ε?
Το νερο εδω το δινουν ως ποσιμο αλλα εγω λογω τρελας προσπαθω να μην το πινω,δεν ξερω, ετσι μου εχει κολλησει ετσι κανω.
Φυτα μπορουν να μπουν απο τωρα η ειναι καλυτερα να μπουν μαζι με τα ψαρια?
Ευχαριστω εκ των προτερων!!
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 13-10-13, 14:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν δεν ειχε τα νιτρικα αυτα η βρυση σου θα συμπεραίναμε οτι ειχε στρωσει.
Αλλα τα νιτρικα που εχει στο ενυδρειο ειναι οσα και της βρυσης.
Παρακολουθησε την πορεια αμμωνιας και νιτρωδων.
Τωρα δεν ειναι τοξικα αλλα αν εχουν ανοδικη πορεια, θα γινουν τοξικα.

Το νερο καλα κανεις και δεν το πινεις.
Ειναι ακαταλληλο για ποση.
30 νιτρικα ειναι αποδεκτα βαση του ευρωπαικου νομου, αλλα αν ημασταν στην Αμερικη που ειναι πιο αυστηρα τα πραγματα πανω, απο 10 δεν θα επετρεπαν να ειχε (και πανε να αλλαξουν το νομο σε μηδεν νιτρικα)
Εξαλλου ειναι ιατρικα αποδεδειγμενο οτι ειναι καρικονογονα και ιδιως στα μικρα παιδια δεν επιτρεπεται πανω απο 10.
Το καλυτερο φυσικα ειναι μηδεν.

Τα ιδια ισχυουν και για τα ψαρια.
Το 30 ειναι ηδη ψηλα για το ενυδρειο. Οταν ανεβουν μεχρι 20-25 το πολυ, κανουμε αλλαγη για να πεσουν (εσυ αν κανεις αλλαγη θα ανεβουν )
Μαλον πρεπει οπως υποψιαζομουν (λογω Χαλκιδας) να προμηθευτεις κι εσυ ενα φιλτρο αντιστροφης οσμωσης και για πινετε στο σπιτι καθαρο νερο (και να πινετε τα χειροτερα εμφιαλωμενα) και πιο οικονομικο θα ειναι.
Σε κανα χρονΟ θα εχεις κανεις αποσβεση.
Απο το ιδιο φιλτρο θα χρησιμοποιεις και για το ενυδρειο.
Αν παρεις εδω http://www.waterwaves.gr/ και περιγραψεις την κατασταση, θα σου φτιαξουν ενα συστημα για την περιπτωση σου.
Το εχουν ξανακανει ηδη για ατομα απο Χαλκιδα και ξερουν τι χρειαζεσαι.
Και εχει και τις καλυτερες τιμες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 15-10-13, 10:24
spirstam2011 Ο χρήστης spirstam2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2013
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Σπυρο σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου,και κυριως για τον χρονο και τις γνωσεις που διαθετεις για ολους εμας και μαλιστα αφιλοκερδως -οφειλουμε να αναγνωριζουμε καποια πραγματα και να λεμε εστω ενα ευχαριστω εκει που πρεπει.
Δυστυχως οι υδραυλικοι σωληνες στις βρυσες στο σπιτι μου ειναι εντοιχισμενοι και μονο ο κεντρικος σωληνας παροχης ειναι και πλαστικος και ευκολοπροσβασιμος,αλλα δεν ειδα φιλτρο κεντρικης παροχης ΑΟ στην Waterwaves.
Δεν εγκαταλειπω την προσπαθεια για ΑΟ απλα επειδη θα χρειαστω μαλλον και εξοδα υδραυλικου και παρελκομενων,θελω να το οργανωσω λιγο καλυτερα,εκει προς τα Χριστουγεννα
Δε νομιζω οτι θα εχω προβλημα εως τοτε με τα ψαρια ,εξαλλου μια χαρα ζωηρα και ευκινητα φαινονται,για να μην πω οτι στο ταισμα πλησιαζουν για να φανε κι απ το χερι μου .
Μεχρι τοτε ,αποφασισα στο τελος της εβδομαδας να ριξω στο ενυδρειο την τελικη του ιχθυοφορτωση ητοι: 3-4 χρυσοψαρα ακομα -συνολο 5-6, φυτα και κανα δυο σαλιγκαρια απο αυτα που προτεινεις για να μου καθαρισουν στο μελλον τυχον αλγεις και τα μοπανια μου.
Με τα οποια ξυλα εχω ακομα προβλημα κοκκινιλας και σαν να μην εφτανε αυτο,βλεπω πανω σε ορισμενα σημεια στην επιφανεια τους και στις κοιλοτητες τους καποια εντονα σημαδια πρασινιλας-μουχλας?
Αυτη την πρασινιλα την βλεπω λιγο λιγοτερο και στις εσοχες σε δυο ασπρες πετρες που εχω βαλει στο ενυδρειο -αγορασμενες απο καταστημα,οπως ολα εξαλλου τα υλικα- ,αλλα στα ξυλα ειναι πιο εντονα τα σημαδια αφου εχουν την μορφη που εχει η μουχλα πανω σε ενα ζυμωτο ψωμι,δλδ σαν ιστος και οχι σαν απλα στιγματα.
Επειδη δεν γνωριζω,αυτο ειναι ανησυχητικο πολυ? Ή ειναι απολυτα φυσιολογικο και μαλιστα μιλαμε για αποικιες ωφελιμων βακτηριων??- θα ΄θελα ε???
Ασχετο αλλα:Χθες περασα κι απο πετ σοπ εδω.Λυπηθηκα ειλικρινα τους κακομοιρηδες τους μονομαχους που τους ειχαν σε ενα πλαστικο ποτηρι μισογεματο με νερο για να "ζουν".Ενας μαλιστα τα ειχε κακαρωσει και δεν το ειχαν παρει χαμπαρι.
Μου ηρθε να τους αγορασω ολους -δεν ηταν πολλοι 4-5 ηταν- κι ας εστηνα και δευτερο ενυδρειο, νο προμπλεμ,αλλα δυστυχως και οι δικες μου τιμες σκληροτητας του νερου ειναι απαγορευτικες γι αυτα τα ψαρια.
Την καλημερα μου!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 15-10-13, 10:52
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

βάλε καμιά φώτο να το δούμε
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 15-10-13, 14:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Να'σαι καλα.
Ναι βαλε καμια φωτο, μηπως ειναι BGA και οχι κοινη αλγη.
Το φιλτρο κεντρικης παροχης δεν σου κανει τιποτα με τα νιτρικα, ποτε τσαμπα θα το επαιρνες. Εχει ανθρακα μονο και στερεων, δεν εχει μεμβρανη.
(αλλα μαλλον δεν κοιταξες καλα, εχει και κεντρικης παροχης)

Για μονομαχους δεν σωνεσαι με ενα ενυδρειο.
Καθε ενας θελεις δικο του. Μονο αν ειναι μεγαλο και στηενο σωτσα, μπορεις να βαλεις μερικες θηλυκες με ενα αρσενικο.
Αλλιως σε μονομαχιερα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 16-10-13, 23:49
spirstam2011 Ο χρήστης spirstam2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2013
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Λεγοντας οτι δεν εχει φιλτρα κεντρικης παροχης ,εννοουσα οτι δεν εχει -δεν υπαρχουν?- φιλτρα κεντρικης παροχης Αντιστροφης Οσμωσης ,κατι που θα με βολευε αφανταστα.Τεσπα,αυτη η κουβεντα θα γινει υπο καλυτερες οικονομικες συνθηκες 1-2 μηνες αργοτερα.
Φωτο θα ανεβασω μολις μπορεσω παιδια γιατι με ταλαιπωρει εδω και 5 μερες μια χοντρη ιωση που με κανει ισα ισα να παω δουλεια και να γυριζω πτωμα στο σπιτι.Ειδα φωτο BGA,δεν νομιζω να ειναι κατι τετοιο αφου ουτε πολυ ταιζω λογω στρωσιματος,ουτε φυτα εχω βαλει ακομα,ουτε πολλες ωρες εχω φωτισμο στο ενυδρειο - βασικοι λογοι αναπτυξης της απ οτι διαβασα.Μονος λογος ισως τα αυξημενα νιτρικα απο την μαμα βρυση, δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.
Μαλλον Σαββατο παω για τα ψαρακια μου.Αμεσως μετα θα προσπαθησω να ανεβασω φωτο.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 17-10-13, 01:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

AO στην κεντρικη παροχη ειναι λιγο κουφο.
Θελεις να τραβας καζανακι με νερο οσμωσης?
Στη βρυση παει της κουζινας που πινετε νερο και απο εκει πετας και σωληνακι για το ενυδρειο.

Προτεινω να μη βαλεις αλλα ψαρια μεχρι να λυσεις το θεμα των νιτρικων.
Περισσοτερα ψαρια ισον περισσοτερα νιτρικα.
Μετρησεις νιτρικων να κανεις πριν την αλλαγη νερου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 17-10-13, 10:53
spirstam2011 Ο χρήστης spirstam2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2013
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Δυστυχως η εγκατασταση στη βρυση της κουζινας ειναι ανεφικτη γιατι οι σωληνωσεις του νερου ειναι εντοιχισμενες.
Σημερα που εκανα παλι μετρησεις μετρησα στο ενυδρειο Αμμωνια 0 νιτρωδη 0 και Νιτρικα 10 ή 15 mg/lt ,δεν μπορω να κανω ευκολα την συγκριση των χρωματων.Η μετρηση αυτη εγινε στο ιδιο νερο που ειχε γινει και η προηγουμενη που ειχα αναφερει πριν 5 μερες.
Στην βρυση σταθερα νιτρικα 30 mg/lt.H αλλαγη του νερου που θα γινει αυριο
θα εχει 40% νερο βρυσης και 60% απο αλλη πηγη χωρις νιτρικα ωστε να μπορεσω να τα κρατησω σε χαμηλο επιπεδο.
Νομιζω οτι για κανα μηνα τουλαχιστον ειμαι καλυμενος.Μετα ΑΟ για ψαρακια στη βρυση της τουαλετας - τελειως ψυχολογικος ο λογος που δεν θα βαλω για την οικογενεια σ αυτη τη βρυση ΑΟ ,οι σωληνωσεις ιδιες με αυτες της κουζινας ειναι.
Αν καταλαβα καλα την διαδικασια και ανεβασα σωστα τις εικονες ισως καταλαβετε γιατι μιλαω οτν λεω για "μουχλα" αν και δεν ξερω ποσο καλα φαινεται.
Ολοκληρο το ενυδρειο,μολις στηθει η τελικη του μορφη.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20131017_105437.jpg
Εμφανίσεις:  282
Μέγεθος:  27,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20131017_105452.jpg
Εμφανίσεις:  334
Μέγεθος:  32,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20131017_105554.jpg
Εμφανίσεις:  385
Μέγεθος:  42,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20131017_105640.jpg
Εμφανίσεις:  296
Μέγεθος:  33,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 17-10-13, 11:00
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

καλως τον!!!!!! περιμενουμε φωτογραφιες καλη αρχη
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 17-10-13, 11:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spirstam2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχως η εγκατασταση στη βρυση της κουζινας ειναι ανεφικτη γιατι οι σωληνωσεις του νερου ειναι εντοιχισμενες.
Σημερα που εκανα παλι μετρησεις μετρησα στο ενυδρειο Αμμωνια 0 νιτρωδη 0 και Νιτρικα 10 ή 15 mg/lt ,δεν μπορω να κανω ευκολα την συγκριση των χρωματων.Η μετρηση αυτη εγινε στο ιδιο νερο που ειχε γινει και η προηγουμενη που ειχα αναφερει πριν 5 μερες.
Στην βρυση σταθερα νιτρικα 30 mg/lt.H αλλαγη του νερου που θα γινει αυριο
θα εχει 40% νερο βρυσης και 60% απο αλλη πηγη χωρις νιτρικα ωστε να μπορεσω να τα κρατησω σε χαμηλο επιπεδο.
Νομιζω οτι για κανα μηνα τουλαχιστον ειμαι καλυμενος.Μετα ΑΟ για ψαρακια στη βρυση της τουαλετας - τελειως ψυχολογικος ο λογος που δεν θα βαλω για την οικογενεια σ αυτη τη βρυση ΑΟ ,οι σωληνωσεις ιδιες με αυτες της κουζινας ειναι.
Αν καταλαβα καλα την διαδικασια και ανεβασα σωστα τις εικονες ισως καταλαβετε γιατι μιλαω οτν λεω για "μουχλα" αν και δεν ξερω ποσο καλα φαινεται.
Ολοκληρο το ενυδρειο,μολις στηθει η τελικη του μορφη.
Δεν φαινεται καλα, αλλα σαν φυσιολογικη ελαχιστη αλγη μου κανει αυτο στα ξυλα.

Εχεις στο ενυδρειο 15 νιτρικα και στη βρυση 30?
Ωραια, να πινετε απο το ενυδρειο νερο (πλακα κανω)
Δεν ξερω πως εχεi στηθει η βρυση και δεν μπορεις, αλλα μου ακουγεται περιεργο να μη μπορει καποιος να επεμβει στη βρυση του.
Πες οτι βουλωσε, οτι εσπασε κατι.
Τι κανεις?
Γκρεμιζεις το τοιχο?
Δεν εχει απο κατω στο ντουλαπι του νεροχυτη, βανακια να κλεινει κλπ?
Ουτε απεξω΄απο τον τοιχο?
Μια βρυση καρφωμενη στον τοιχο ειναι?

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 17-10-13, 13:46
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spirstam2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω οτι για κανα μηνα τουλαχιστον ειμαι καλυμενος.Μετα ΑΟ για ψαρακια στη βρυση της τουαλετας - τελειως ψυχολογικος ο λογος που δεν θα βαλω για την οικογενεια σ αυτη τη βρυση ΑΟ ,οι σωληνωσεις ιδιες με αυτες της κουζινας ειναι.

ε?

εχεις ψυχολογικο λογο με την ΑΟ,αλλα δεν εχεις με τα νιτρικα?

με ποια λογικη θα βαλεις την ΑΟ στο μπανιο και μονο για τα ψαρια,αντι να τη βαλεις στην κουζινα οπου πινουν ολοι,αφου βγαζει νιτρικα η βρυση σου?

ρωταω μηπως μουχει ξεφυγει κατι,αλλα δεν τοχω ξανακουσει αυτο
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 17-10-13, 13:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ε?

εχεις ψυχολογικο λογο με την ΑΟ,αλλα δεν εχεις με τα νιτρικα?

με ποια λογικη θα βαλεις την ΑΟ στο μπανιο και μονο για τα ψαρια,αντι να τη βαλεις στην κουζινα οπου πινουν ολοι,αφου βγαζει νιτρικα η βρυση σου?

ρωταω μηπως μουχει ξεφυγει κατι,αλλα δεν τοχω ξανακουσει αυτο
Λεει οτι δεν θελει να βαλει την ΑΟ και να παιρνει νερο για να πινουν απο τη βρυση της τουλετας.
Θα ηθελε να μπει στην κουζινα, αλλα καποιο προβλημα υπαρχει εκει με την υδραυλικη εγκατασταση, που δεν εχω καταλαβει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 17-10-13, 14:11
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ok...(νομιζω...)

γιατι απαυτο που γραφει στην παραθεση που εκανα,καταλαβα οτι καθαρα για ψυχολογικους λογους(και οχι λογω αλλης δυσκολιας)θα βαλει την ΑΟ στο μπανιο και οχι στην κουζινα,και θα μπει μονο για τα ψαρια...

ισως να μην το εξηγησε σωστα,η δεν καταλαβα εγω σωστα.θα μας πει

εκτος αν εννοει οτι θα βαλει απλη ενυδρειακη στο μπανιο, και στην αλλη βρυση αλλο συστημα.αλλα λεει οτι δεν θα βαλει ΑΟ σεκεινη τη βρυση(της κουζινας)...

Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 17-10-13, 23:56
spirstam2011 Ο χρήστης spirstam2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2013
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Κατ αρχας να ξεκαθαρισουμε οτι δεν ειμαι ψυχακιας,τουλαχιστον οχι με αυτα τα θεματα-γιατι υπαρχουν και καποια που θες δεν θες σε κανουν .
Αυτο που ειπα και ισως να μην εγινε κατανοητο,ειναι οτι η εγκατασταση της βρυσης στην κουζινα ,ειναι εντοιχισμενη,δηλαδη η βρυση συνδεεται σε σωληνες οι οποιοι βγαινουν ελαχιστα-οσο το σπειρωμα συνδεσης εξω απο τον τοιχο - και βιδωνουν στην πλατη της βρυσης οπως πχ γινεται με την βρυση μιας ντουζιερας στο μπανιο στα πιο παλια σπιτια.Επειδη μιλαμε για πολυ παλια κατασκευη φοβαμαι οτι αν προσπαθησω να ξεσφιξω το σπειρωμα,θα το παρω στο χερι κομματια . Δεν ξερω πως αλλιως να το περιγραψω για να το καταλαβετε.
Το σπιτι που μενω ειναι παλια κατασκευη μπετον και μονοκατοικια.Στο μπανιο τωρα η βρυση του νιπτηρα εχει κανονικα τα σωληνακια του νερου απο κατω της περιπου οπως δειχνεις στην φωτο Σπυρο,κι εκει ισως και να χωραει η ΑΟ αν και περιορισμενος ο χωρος αλλα ξερετε πολλους που εχουν μαθει να πινουν νερο απο την βρυση του μπανιου τους? Εννοειται πως γνωριζω οτι με την ΑΟ στο μπανιο το νερο θα ειναι πολυυυυυυυυ καθαροτερο απο αυτο της βρυσης της κουζινας.
Ελπιζω να ελυσα τις αποριες σας,αν οχι ,παλι εδω ειμαστε,εξαλλου ,ειπαμε:
Αρχαριος στο χομπυ,που θα βρω καλυτερη παρεα??
-------------------------
Και ναι Σπυρο αν βουλωσει η σπασει κατι,πρεπει να γκρεμισεις-σκαψεις τον τοιχο.Τα μονα σωληνακια που εχω δει πριν απο αυτη τη βρυση ειναι ο σωληνας κεντρικης παροχης ,που εχει και διακοπτη να κλεινεις το νερο του σπιτιου,αν θες .
Λες να εχει καλη γευση το νερο απο το ενυδρειο??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spirstam2011 : 17-10-13 στις 23:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 18-10-13, 02:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το περιμενα.
Χαλκος οι σωληνες?

Παντως υπαρχουν λυσεις. Μπορεις να βγαζεις το νερο στην τουαλεττα και να το παιρνεις σε κανατα στην κουζινα.
Ετσι δεν χρειαζεται καν βρυσακι δικο της, κοντεινερ συλλογης ποσιμου κλπ
Μονο φιλτρο επανεμπλουτισμου ιχνοστοιχειων.
Μια απλη ΑΟ δλδ, με επανεμπλουτισμο, κανει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 22-10-13, 20:43
spirstam2011 Ο χρήστης spirstam2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2013
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Λοιπον νομιζω οτι μετα απο 1 μηνα περιπου ,αρκετο αγχος ,διαβασμα ,αλλα και χρημα-γιατι να το κρυψομεν αλλωστε- ηρθε η ωρα να παρουσιασω κι εγω το ενυδρειο μου,και τα σχολια ελευθερα δικα σας.
Πριν το κανω, να πω ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στο forum που εξαιτιας του ΔΕΝ πηρα τον στραβο τον δρομο,ασχοληθηκα με κατι δημιουργικο και οχι στειρο,και νομιζω οτι το αποτελεσμα που βγηκε ,τουλαχιστον για αρχη ειναι ικανοποιητικοτατο στα ματια μου και τα σχολια οσων το ειδαν θετικοτατα!
Ιδιαιτερο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον Delta66 που τοσο πολυ ασχοληθηκε μαζι μου και μοιραστηκε τις γνωσεις του προκειμενου να με κατευθυνει.

Γνωριζω οτι
α)Χρειαζομαι περισσοτερα φυτα,δυστυχως ειχαν ελλειψη στο petshop
β)ισως θα επρεπε να εχω 1-2 ψαρια λιγοτερα.
Κρισεις - επικρισεις-παρατηρησεις καλοδεχουμενες!!!
Μ'αυτες τις παραδοχες ξεκιναμε:


Πληροφορίες

Διαστάσεις:121 χ 41 x 55
Όγκος:240 lt
Κατηγορία:Χρυσοψαραδικο
Φυτά:4 anubias,2 κερατοφυλλα
Ψάρια / ¶λλα είδη: 1 shubunkin,1 telescope eye,1 oranda,3 common,1 funtail
Διακοσμητικά υλικά:ξυλα mopani,πετρες απο petshop φυσικες,μαυρο αμμοχαλικο μικρης διαμετρου 0.5-1mm?αν δεν κανω λαθος
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: Ο ΤΟΙΧΟΣ
Φωτισμός:Λαμπες ενυδρειου 2 χ 54 w T5
Διάρκεια φωτισμού:8-10 ωρες 15:00-23:30 αναμμενα τα φωτα του ενυδρειου,το πρωι φυσικος φωτισμος ,το βραδυ σκοταδι
Φιλτράρισμα: FLUVAL 406 εξωτερικο
Θερμοστάτης: ΟΧΙ
Λίπανση: ΟΧΙ
Παροχή CO2: ΟΧΙ

Παράμετροι:

pH: 7.5
Γενική σκληρότητα (GH): 22-26
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):17-19
Αμμωνία (ΝΗ3): <0.01 mg/lt
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0 mg/lt
Νιτρικά (ΝΟ3): 15 mg/lt πριν την αλλαγη νερου
Αλλαγές νερού:30-40% καθε 12-13 μερες
Θερμοκρασία:24-26 βαθμους
¶λλες πληροφορίες: Τι αλλο θελετε να μαθετε??
Φωτογραφία:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα 072.jpg
Εμφανίσεις:  421
Μέγεθος:  54,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα 074.jpg
Εμφανίσεις:  1111
Μέγεθος:  48,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα 090.jpg
Εμφανίσεις:  517
Μέγεθος:  56,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα 081.jpg
Εμφανίσεις:  427
Μέγεθος:  56,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα 086.jpg
Εμφανίσεις:  614
Μέγεθος:  60,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα 075.jpg
Εμφανίσεις:  365
Μέγεθος:  59,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 23-10-13, 00:01
spirstam2011 Ο χρήστης spirstam2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2013
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Και καποιες συμπληρωματικες αποριες

Τι αλλα φυτα θα μπορουσα να βαλω στο ενυδρειο για να το κανω λιγο πιο πολυχρωμο?
Το κερατοφυλλο το γουσταρω τρελα,το ιδιο και τα ψαρια μου,αλλα αυτο το ειχα διαβασει ηδη και ειπα να τους το κανω δωρο.
Καμια γαριδουλα μπορω να προσθεσω στο οικοσυστημα?Και αν ναι ποιο ειδος??
Δυστυχως στην Αθηνα δεν βρηκα μεγαλη ποικιλια φυτων - περιμενουν να ξεστοκαρουν πρωτα,ετσι λεω να αποτανθω προς Κομοτηνη μερια ,αλλα πρεπει να ξερω τι μπορω να παραγγειλω!Θυμιζω οτι δεν εχω υποστρωμα στο ενυδρειο,ουτε χρησιμοποιω καποιο ειδος λιπασματος προς το παρον.
Ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 23-10-13, 01:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ωραιο ειναι.
Εγω δεν θα εβαζα αλλα φυτα.
Καμια φτερη ισως.
Θα σου λεγα και βαλισνερια αλλα μπορει να τη φανε και βασικα αυτη αναπαραγεται με δρομεις στο βυθο και θα τον κατακλεισει. Θα πρεπει μαλλον να ξηλωνεις συνεχως φυτα και δεν ειναι οτι καλυτερο για το βυθο αυτο.
Δεν ξερω αν υπαρχουν και κοκκινα φυτα που να μη τα τρωνε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 13-12-13, 13:50
spirstam2011 Ο χρήστης spirstam2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2013
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Λοιπον,καιρο ειχα να γραψω στο forum,γιατι ηθελα να δω πως θα τα πηγαινα με το χομπυ που ξεκινησα πριν απο 2μιση μηνες περιπου.
Κατ αρχην ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σ ολους τους Σπυρους του Aquatek -και μενα φυσικα- για χτες και ειδικοτερα στον delta ,γιατι αυτος με οδηγησε βημα βημα στο να χαιρομαι σημερα το στημενο πλεον ενυδρειο μου.
Τα πραγματα λοιπον κυλουν αρκετα ομαλα,οι μετρησεις ειναι εντος φυσιολογικων επιπεδων, η σκληροτητα παραμενει αυξημενη,PH και θερμοκρασια με πολυ μικρες αποκλισεις της ταξης του 0.5 για το PH και των 2 βαθμων για την θερμοκρασια.
Μονη παραφωνια ο θανατος 2 χρυσοψαρων στα τελη του Οκτωβρη και ενω ολη η οικογενεια ελειπε για τριημερες διακοπες.
Τα ψαρια ειχαν ταιστει στο ενυδρειο την ημερα που εφυγα ΟΧΙ υπερβολικα -το τονιζω γιατι εχω βρει ρυθμο στο ταισμα- αλλα δυστυχως με αλλη τροφη εκτος της sera Gold που χρησιμοποιω.Απο την πρωτη στιγμη οι υποψιες μου επεσαν πανω στη μαρκα της τροφης,και σχεδον επιβεβαιωθηκα οταν μισο μηνα αργοτερα σε φιλικο μου σπιτι πεθανε ακομα ενα χρυσοψαρο -μαλιστα εγω εχω στησει εκει ενα μικρο ενυδρειακι που το φιλοξενουσε 40 λτ- ταισμενο απο την ιδια μαρκα τροφης,διαφορετικης παρτιδας απο την δικη μου,αγορασμενη ομως απο το ιδιο petshop.
Τελος παντων στα ευχαριστα τωρα,τα ψαρια εχουν αποκτησει συγκατοικους 5 zebra nerite που τιμανε ιδιαιτερα την αλγη μου,και εχουν για ντεκορ τους, 5 ανουμπιες, 3 μικροσορουμ, 2 βαλισνεριες-που δεν τις βλεπω προθυμες να αναπτυχθουν σε αντιθεση με τα αλλα ειδη φυτων που αναπτυσσονται τρελα- και για τροφη τους οσο κερατοφυλλο εχει περισσεψει απο τις πρωτες αγορες μου )))
Δεν θελω να με περασετε για τρελο αλλα προχτες ειδα κι ενα baby nerite στο ενυδρειο μου ,σαλιγκαρακι που απο το ιδιο βραδυ ,δεν ξαναφανηκε!!
Οταν ανεβασω φωτο θα το δειτε.
Και τελος οι αποριες μου:
α)Λεω να βαλω 3-4 nerite ακομα και 2-3 γαριδες amano .Αυτα θελουν εξτρα τροφη να αγορασω??Καλα θα κανω??Μηπως οι γαριδες γινουν οι ιδιες τροφη για τα 5 χρυσοψαρα που εχω?Μεχρι τωρα τα σαλιγκαρια δεν τα εχω ταισει κατι απλα τα βλεπω να κυκλοφορουν ολουθε στο ενυδρειο μου.
β)Το φιλτρο πρεπει να το καθαρισω πλεον?fluval εξωτερικο εχω το 405.Αν ναι,τι πεταω απο μεσα του??
Αυτα!
Την καλησπερα μου σε ολο το forum!
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 13-12-13, 14:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Λιγο δυσκολο να πεθανουν απο ξηρα τροφη τα χρυσοψαρα, ακομα κι αν ειναι ληγμενη ή και πολυ καιρο ανοιγμενη.
Το χειροτερο που θα ειχε η τροφη θα ηταν να ειχε χασει καθε θρεπτικη αξια.
Αν ειχε καποιο προβλημα που θα μπορουσε να επιφερει θανατο πιστευω θα ηταν ορατο (σαπιλα βρωμα κλπ).
Να ειχε μεσα καποιο τοξικο στοιχειο? δυσκολα.
Οκ δεν το αποκλειουμε, αλλα δυσκολο.
Τι τροφη ηταν?

Το σκαμπανεβασμα 0,5 του πεχα δεν ειναι και οτι καλυτερο αν γινεται σε συντομο χρονικο διαστημα. Ποτε γινεται αυτο?
Η θερμοκρασια ΟΚ.
Η σκληροτητα ποση ειναι? Βαζεις νερο απο καποιο φιλτρο τελικα? ΑΟ ?
Τα nerite ειναι σουπερ αλγοφαγοι, αν ο αριθμος τους ειναι σε ισορροπια με το χωρο και τις αλγες του, δεν χρειαζεται να ταιζεις επιπλεον.
Νομιζω πως για 240 λιτρα, 5-8 ειναι αρκετα.
Το θεμα ειναι οτι δεν πιστευω οτι θα ζησουν σε θερμοκρασιες πολυ χαμηλες. Το κατωτερο ασφαλες νομιζω ειναι 17C. Αν τα δεις και κλειστουν στο καβουκι τους και δεν κινουνται, ανεβασε θερμοκρασα και μην την αφησει να πεσει πιο χαμηλα απο το σημειο που ειδες να καβουκιαζονται τα σαλιγκαρια.
Παντως μη πεις οτι ΟΚ δεν αφηνω να πεσει καθολου η θερμοκρασια και θα βαλω θερμαντηρα πχ στους 23C. Τα χρυσοψαρα την χρειαζονται την πτωση της θερμοκρασιας αναλογα την αποχη (οπως και ολα τα ψαρια αναλογα τις θερμοκρασιες που ζουν), ρυθμιζεται ο μεταβολισμος των ψαριων με τη θερμοκρασια. Αν αφηνεις ενα ψαρι να ζει συνεχως στα ψηλα ορια που αντεχει, δεν θα ζησει οσο θα ζουσε σε εναλασσομενες εποχιακα θερμοκρασιες και μεσα στα ορια των ιδανικων θερμοκρασιων που ζει το ψαρι. Πχ για τα χρυσοψαρα καλο ειναι να παιζει η θερμοκρασια αναλογα την εποχη απο 13-28C. (με το Nerite θα φτανεις μεχρι 17-18C)
Το μικρο σαλιγκαρακι που ειδες, μπορει να ειναι αλλο ειδος, πχ καποιος λαθρεππιβατης που ηρθε με τα φυτα. Συνηθως δεν επιζουν μικρα σαλιγκαρακια με τα χρυσοψαρα.


Αμανο μπορεις να βαλεις υπο σνθηκες. Δλδ 15C κατωτερη θερμοκρασια (αν και με τα nerite ηδη δεν μπορεις να κατεβεις πιο χαμηλα απο 17) και 28 ανωτερη (και τα χρυσοψαρα τοσο θελουν ανωτερη, οποτε ΟΚ)
Αν δεν ειναι μεγαλα τα χρησοψαρα και πολυ μικρες οι amano, δεν θα εχουν προβλημα. Το πολυ πολυ να κρυβονται και να μην τις βλεπεις. 7-8 ατομα ειναι ΟΚ.

Το φιλτρο, το καθαριζεις οταν βλεπεις οτι εχει πεσει η ροη του σημαντικα ή καθε 4-6 μηνες, οποιο ερθει πρωτο.
Δεν πετας τιποτα εκτος απο το συνθετικο βαμβακι και τον ενεργο ανθρακα οποιος διαρκει ενα μηνα συνηθως, οπου βαζεις καινουρια.
Τα αλλα υλικα σφουγγαρια και κεραμικα, τα ξεπλενεις σε ενα κουβα με νερο που εχεις βγαλει απο το ενυδρειο.
Τα σφουγγαρια μπορεις να τα ξεπλυνεις και με χλιαρο νερο βρυσης, αλλα τα κεραμικα βιολογικα ΟΧΙ. Μονο με νερο ενυδρειο.
Καθε 6-12 μηνες ομως, μπορεις ενα μερος τους (πχ το 1/4 να το βραζεις να γινει καινουριο) εναλλαξ καθε φορα και αλλο μερος του βιολογικου υλικου.
Ετσι θα αποφυγεις να βουλωσουν βαθεια οι ποροι του και να χασει επιφανεια αποικησης για τα βακτηρια.

Καμια φωτο απο το ενυδρειο βαλε γιατι μια εικονα 1000 λεξεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 14-12-13, 01:31
spirstam2011 Ο χρήστης spirstam2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2013
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Σπυρο ευχαριστω για την αμεση απαντηση και το ενδιαφερον.
Εχεις δικιο για τις αποριες γιατι ξεχασα να αναφερω οτι η τροφη ηταν φρεσκοανοιγμενη-μιλαμε για το πρωτο ταισμα με αυτην!-,μαρκα King British ? αν θυμαμαι καλα -σε μπλε κυλινδρικο πλαστικο βαζακι-,ΔΕΝ ηταν φυσικα ληγμενη και δεν μυριζε κατι περιεργο.
Να πω οτι και στη δικη μου περιπτωση ,και στην περιπτωση των γνωστων μου,εκτος απο το οτι η τροφη ηταν φρεσκοανοιγμενη,ειχε αντικαταστησει την ιδια μαρκα που ταιζαμε και οι δυο στα χρυσοψαρα,την Sera Goldy,την οποια ειχε σταματησει να φερνει το πετ σοπ στην Χαλκιδα και μας ειχε τελειωσει!(τους ειχα δωσει την μιση απο ενα "σφηνακι" των 50 ml για να ξεκινησουν το ενυδρειο τους.Με την Sera και για πανω απο μηνα δεν ειχαμε κανενα προβλημα-και εξακολουθω να μην εχω αφου αυτη ταιζω πλεον,-και οι φιλοι μου.
Στα δικα μου τωρα,η σκληροτητα εξακολουθει να ειναι ψηλα,γυρω στο 25,το PH το μετραω καθε εβδομαδα και ελαχιστες φορες εχω μετρησει 8 αντι για 7.5 που βασει χρωματος μπορει να κανω και λαθος,
ΟΧΙ Α.Ο δεν εβαλα γιατι δεν με συμφερει λογω φιλτρων και ειναι και δυσκολη η εγκατασταση της σε μενα,εξαλλου το νερο επισημως αναφερεται ως ποσιμο,και οσο για την θερμοκρασια οι τιμες οι οποιες παιζει ειναι απο 23-25 βαθμους σταθερα με επικρατεστερους τους 23.
Πεφτει μονο κατα τις αλλαγες που κανω μια φορα στις 13-14 μερες και μπορει να παει κατωτερο μεχρι 21 για 1-2 ωρες.(Δεν αφηνω το νερο στο βαρελι ,το μεταγγιζω αμεσως ,αλλα με πολυ αργο ρυθμο στο ενυδρειο,γυρω στη 1 ωρα περιπου!
Απο φωτισμο,γυρω στις 8 ωρες την μερα ,απο 17:00 εως μεσανυχτα
Θα παρω κι αλλα 2 σαλιγκαρακια να τα κανω 7 το συνολο,γιατι μου αρεσει πολυ να βλεπω τα διαφορετικα ειδη να επιβιωνουν και να αναπτυσσονται.
Φωτο θα ανεβασω συντομα,αφου το ενυδρειο τωρα αποκτα την βιοποικιλοτητα που θελω.Λιγες μερες και θα ειμαι ετοιμος.
Για τις γαριδες πρεπει να αγορασω ειδικη τροφη?Ποια προτεινεις,γιατι ειμαι ασχετος?Μηπως τους την τρωνε τα ψαρια και αυτες μεινουν νηστικες?Πως την ταιζεις??Δεν μπορω να φανταστω πως θα συμβιωσουν ,αλλα απο την αλλη ειναι υπεροχο να εχεις διαφορετικα ειδη μαζεμενα στο ιδιο μερος,για τα ματια σου ,μονο!
Η ηρεμια που μου προσφερει η παρακολουθηση του ενυδρειου μου,ειναι μοναδικη,μετα απο ενα 8ωρο τρελας στη δουλεια!Ασε που οι μικρες μου εχουν "πορωθει" με τα "ψαρακια".
Ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καλως σας βρηκα safetyzone Greek Aquarist's Boards 2 29-10-10 14:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15071 seconds with 14 queries