Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-04-13, 12:04
Το avatar του χρήστη blue1979
blue1979 Ο χρήστης blue1979 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2013
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή Μια Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε

Επειδη οπως λεει ο σοφος λαος καλιο γαιδουρόδενε παρα γαιδουρογύρευε θα ξεκινησω αυτο το θεμα απο τωρα για να μπορεσω να συγκεντρωσω καποιες αποψεις γυρω απο το ενυδρειο που θελω να στησω προκειμενου οταν ξεκινησω να ξερω ακριβως τι δρομο πρεπει να ακολουθησω.
δεν θελω να παω στο μαγαζι και να περνω αχρηστα πραματα η να ρωταω την ωρα που το γεμιζω τι κανει και την δεν κανει σε θεματα οπως ξυλα πετρες PH ψαρια κτλ.
ας τα παρουμε λοιπον απο την αρχη. το ενυδρειο μου ειναι αυτο

http://www.tails.co.nz/fish/tanks-an...aquarium-60ltr

ολη η πλατη ειναι γεματι με διαφορα υλικα για φιλτραρισμα και δουλευει με κυκλοφορητη ενω εχει και πατωμα με τρυπες (αποσπωμενο) για να φιλτραρει και το υποστρωμα.

εχω κανει καποιες αγορες οπως εχω πει και στο αρχικο μου post αλλα θα της βαλω και εδω για ευκολία

εχω ως τωρα αγορασει

1) ενα θερμομετρο ηλεκτρονικο με καλωδια που μπαινουν στο ενυδρειο και μετραει την θερμοκρασια σε 2 σημεια.

2) υποστρωμα για φυτα Fluval το μεγαλο σακι

3) Συστημα Co2 Fluval 88

4) ενα ξυλο με ωραιο σχεδιο (απο αυταπου βγαζουν κοκκινιλα στο νερο)

5) χρονοδιακοπτη ρευματος για το φωτισμο

6) Αυτόματη Ταιστρα

7) αντιχλώριο Prime

8 ) θερμόστατη fluval

9) μια Αποχη


οι σκεψεις που εχω γυρω απο αυτο το ενυδρειο ως τωρα ειναι οι εξης

1) θα ηθελα να εχει μεσα και ψαρια και γαριδες

2) στο forum ειδα κατι γαριδες με μπλε χρωμα και ιδανικα θα ηθελα να βαλω μεσα αυτες ή και αυτες

3) Για καποιο λογο ανεξηγητο αυτο το ψαρι μου εχει κολησει στο μυαλο...
το σκευτομαι πολυ σοβαρα για το 60αρι που λεω να φτιαξω καποια στιγμη μιας και διαβασα οτι μενει μικρος και δεν μεγαλωνει πολυ. Αν τελικα παω σε αυτο το ψαρι με τι αλλα ψαρια μπορω να το συνδυασω?
με γαριδες θα ταιριαξει?


4) θα μου αρεσε η ιδεα και των Buffer αλλα τα μικρα (Dwarf)δεν μαρεσουν πολυ χωρια που απο οτι καταλαβα και να στραβοκλάσεις ψωφανε. Υπαρχει καποιο μεγαλουτσικο που να μπορει να μπει? Αν μπορουσε δεν θα με χαλαγε να μην εχω τιποτε αλλο μεσα. αρκει να ηταν μεγαλουτσικο...

5) Επισης μου αρεσει πολυ και το Melanochromis johanni αυτο μπαινει μαζι με 2 θυλικα? και αν ναι μπορω να βαλω και γαριδες?

χμμμ προς το παρον αυτα.... αν προκυψει καποιο αλλο ψαρι η ερωτηση θα προσθεσω εδω.... το θεμα ειναι να καταλυξω σε ψαροσυνθεση για να αρχισω να προετοιμαζω το εδαφος σε οτι αφορα το τελειο περιβαλλον για αυτη....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-04-13, 12:19
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλημερα!

Λοιπον, πρεπει να συνεχισεις το διαβασμα πριν κανεις το επομενο βημα, γιατι εχεις μπερδεψει καποια πραγματακια.

Για αρχη:
1) Μπορεις, αλλα πρεπει να βρεις τις καταλληλες γαριδες που μπορεις στην παρουσα φαση να φιλοξενησεις και κυριως, τα καταλληλα ψαρια, ωστε να μην φανε τις γαριδες. Οι γαριδες θελουν ωριμο ενυδρειο, δηλαδη στρωμενο και να δουλευει 2-3 μηνες. Μετα τις βαζεις.

2) Υπαρχουν αυτες οι γαριδες, ειναι οι blue pearl. Δεν θα τις βρεις τοσο ευκολα, ομως.

3) Δεν μας λες ποιο ψαρι ειναι.

4) Τα Puffers και οχι Buffers, ειναι αρκετα απαιτητικα ψαρια για να ασχοληθεις απο τωρα. Καλο θα ηταν να προχωρησεις με το διαβασμα και αργοτερα ισως να μπορεις να το τολμισεις. Για τα Dwarf Puffers, μαλιστα, τα οποια θα μπορουσες να φιλοξενησεις στο ενυδρειο σου λογω μεγεθους, μπορεις να διαβασεις διαφορα εδω. Τα υπολοιπα ειδη θελουν πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο. Δεν τα κοιτας και πεθαινουν , οπως λες. Απλα εχουν απαιτησεις για να φιλοξενησεις.

5)Το ψαρι που διαλεξες ειναι κιχλιδα Αφρικης και συγκεκριμενα της λιμνης Malawi. Ενας διαφορετικος κοσμος απο αυτον που θελεις να δημιουργησεις με τις γαριδες και σιγουρα, οχι για τοσα λιτρα. Μπορεις να ριξεις μια ματια εδω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-04-13, 12:36
Το avatar του χρήστη blue1979
blue1979 Ο χρήστης blue1979 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2013
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων

3) Δεν μας λες ποιο ψαρι ειναι.

4) Τα Puffers και οχι Buffers, ειναι αρκετα απαιτητικα ψαρια για να ασχοληθεις απο τωρα. Καλο θα ηταν να προχωρησεις με το διαβασμα και αργοτερα ισως να μπορεις να το τολμισεις. Για τα Dwarf Puffers, μαλιστα, τα οποια θα μπορουσες να φιλοξενησεις στο ενυδρειο σου λογω μεγεθους, μπορεις να διαβασεις διαφορα εδω. Δεν τα κοιτας και πεθαινουν , οπως λες. Απλα εχουν απαιτησεις για να φιλοξενησεις.
3) red-tailed black shark (Epalzeorhynchos bicolor). χαχα το ξεχασα να το γραψω

4) Το εχω καταλαβει οτι ειναι απαιτητικα αλλα δεδομενου του οτι δεν εχω ξεκινησει το ενυδρειο ακομα και του οτι μπορει να το ξεκινησω μετα το καλοκαιρι και εχω και το στρωσιμο, εχω πολλους μηνες μπροστα. εχοντας αυτο σαν δεδομενα εχω πολυ χρονο να μαθω τα παντα γυρω απο αυτο που θα διαλεξω και να κανω ολες τις απαραιτητες προετοιμασιες προκειμενου οταν το παρω να του τα εχω ολα τζι τζι. το θεμα ειναι υπαρχει καποιο Puffer που να πληρει τις προυποθεσεις? να κανει στα λιτρα μου, να ειναι μεγαλουτσικο και να με κανει να του αφιερωσω ολο το ενυδρειο, μηνες ερευνας μελετης και εξοδα για να βρει το οικοσυστημα του οσο ποιο σωστο γινεται?

να διευκρινησω οτι δεν μιλαω συνδιαστικα δηλαδη τα ψαρια που αναφερω δεν τα θελω ολα ταυτοχρονα μεσα, δηλαδη αν μπορω να βαλω puffer και δεν πρεπει να βαλω ΤΙΠΟΤΑ αλλο οκ

αν καταληξω στις γαριδες τις μπλε που οπως λες ειναι απαιτητικες θα ηθελα καποια βοηθεια γυρω απο το που θα βρω πληροφοριες να μαθω για αυτες και με τι θα μπορουσα να τις συνδιασω

για να καταλαβετε λιγο πως σκεευτομαι ...

μου αρεσουν τα φυτεμενα ενυδρεια αλλα δεν θελω μια γλαστρα θελω ενυδρειο με ψαρια. τα φυτα τα βλεπω σαν μεσο για να παρεχω ομορφο περιβαλλον στα ψαρια

δεν θελω ενα ενυδρειο αδειο ...

τα πολυ μικρα ψαρακια δεν μου αρεσουν πολυ ειχα ενυδρειο με guppy πολυ καιρο παλιοτερα και τωρα θελω κατι ποιο.... ποιο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-04-13, 12:54
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Δυστηχως ουτε το red tail κανει για το ενυδρειο σου!
Οσο για τα παφερ μπορει να ειναι μια σταλια αλλα εχουν χαρακτηρα!
Με τοσο απαιτιτικες γαριδες δυσκολα θα βαλεις ψαρι μεσα.
Θα μπορουσες να το κανεις ενα ωραιο γαριδαδικο με red cherry για αρχη και κανενα κοπαδακι cpd
Mην υποτιμας τα μικρα ψαρια εχουν και αυτα την χαρη τους.Τα λιτρα σου δεν ειναι και τοσα ωστε να βαλεις οπως λες Ψαρια που φανταζομαι ενοεις μεγαλουτσικα ψαρια γενικα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-04-13, 13:01
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

3) Γινεται πολυ μεγαλο για το ενυδρειο σου. Δες το προφιλ του:
http://www.seriouslyfish.com/species...nchos-bicolor/

4) Στα 60 λιτρα μονο τα Dwarf Puffers θα μπορουσες να φιλοξενησεις και αυτα, το πολυ 3-4. Τα μεγαλυτερα θελουν αρκετα περισσοτερα λιτρα. Δεν θα στο συνιστουσα για αρχη, παντως. Πρωτα διαβασε πολυ και δοκιμασε με αλλα ψαρια κατα τη γνωμη μου.

Οι blue pearl ειναι ευκολες στη διατηρηση τους, αλλα οπως ειπα, θελουν στρωμενο ενυδρειο και ωριμο. Και κυριως, σταθερες συνθηκες.

Το οτι θελεις ψαρια μεγαλυτερα απο τα guppies, θα επρεπε να εχεις και τα αναλογα λιτρα. Για τα λιτρα σου, υπαρχουν πολλες επιλογες, αλλα σε μικρα ψαρια, αν δεν θελεις να τα ταλαιπωρησει, βεβαια. Ριξε μια ματια σε προτασεις εδω.

Ποιος σου ειπε οτι το φυτεμενο ενυδρειο ειναι γλαστρα? Τα ψαρια ζουν αναμεσα στα φυτα στη φυση, δεν βαζει ή το ενα ή το αλλο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27
Θα μπορουσες να το κανεις ενα ωραιο γαριδαδικο με red cherry για αρχη και κανενα κοπαδακι cpd
Οι blue pearl εχουν τις ιδιες απαιτησεις με τις red cherries, θεωρουνται επισης ευκολες στη διατηρηση τους. Με προϋποθεση ενα σωστο ενυδρειο, βεβαια.

Τα cpd's δεν θα τα θεωρουσα καλη επιλογη για συγκατοικιση με γαριδες. Τις ενηλικες δεν θα τις πειραξουν, αλλα γονο το πιθανοτερο ειναι να μη δει ποτε.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nazgul : 26-04-13 στις 13:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-04-13, 13:05
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
3)

Οι blue pearl εχουν τις ιδιες απαιτησεις με τις red cherries, θεωρουνται επισης ευκολες στη διατηρηση τους. Με προϋποθεση ενα σωστο ενυδρειο, βεβαια. για τις απαιτησεις οκ που θα τις βρει ομως?

Τα cpd's δεν θα τα θεωρουσα καλη επιλογη για συγκατοικιση με γαριδες. Τις ενηλικες δεν θα τις πειραξουν, αλλα γονο το πιθανοτερο ειναι να μη δει ποτε. δεν τα εχω φιλοξενισει ποτε αλλα απο οτι βλεπω απο αλλους χομπιστες τα χουν μαζι με γαριδες!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-04-13, 13:11
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δεν βρισκονται ευκολα οι blue pearl, αλλα βρισκονται με το αναλογο τιμημα, βεβαια

Αναλογα, παντα, με το ποσο πυκνοφυτεμενο ειναι το ενυδρειο και ποσες κρυψωνες εχει. Αλλα θα επιτεθουν στο γονο, αν τον βρουν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-04-13, 13:19
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

η γνωμη μου ειναι αν θες γαριδες προσπαθησε να φτιαξεις ενα βιοτοπικο γαριδαδικο που θαναι και πρωτοτυπο νομιζω. και βαλε τις γαριδες που σου αρεσουνε.οσο δυσκολες και αν ειναι.με την προυποθεση βεβαια οτι θα διαβασεις και θα κανεις οτι χρειαζονται.θα στρωθει ο βυθος κλπ.

οταν λεω βιοτοπικο εννοω αυστηρα βιοτοπικο.ολα τα ειδη "διακοσμησης" που θα εχεις μεσα(που δεν ειναι μονο για διακοσμηση) να ειναι επιλεγμενα προσεκτικα για να αναπαραστησεις ενα βιοτοπο τους.οχι απλα να βαλεις ξυλα και φυτα δηλαδη.

αν δε θες βιοτοπικο γαριδαδικο βαλε ψαρια που να μπαινουν στο ενυδρειο σου.

ψαρια μαζι με γαριδες,δεν θα εβαζα.οποιο ειδος και αν διαλεξεις και ας υπαρχει η αποψη οτι μπορουνε να μπουνε μαζι χωρις προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-04-13, 13:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28228
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-04-13, 13:37
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

οκ λαθος για το απαιτητικες μπερδευτικα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-04-13, 13:39
Το avatar του χρήστη blue1979
blue1979 Ο χρήστης blue1979 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2013
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Το red tail το σκεύτικα γιατί ειναι 10 εκατοστά και σε σύγκριση με τον ασήμι που γίνετε 30 ε μου φάνηκε καλό μιας και οι διαστάσεις του ενυδρειου ειναι 48x36x42.8cm

Για να είμαι ειλικρινής γαριδοενυδρειο δεν έχω δει ποτε απο κοντά αλλά απο τις φωτο που έχω δει δεν έχω ξετρελαθει. Δεν λέω ωραίες ειναι αλλά το θέλω και το ψαρακι. Υποψιαζομαι ότι δεν υπάρχει κάποιο ψάρι που να μην ... Πειράζει τον γονο.... Έχω άδικο?

Στο θέμα των μεγεθών και χωρίς να θέλω ούτε ξύπνιος να το παίξω ούτε να προσβάλω κανένα πολλές φορές σκέφτομαι ότι .... Πως να το πω ωραία τώρα.
Πως υπάρχει μια δόση υπερβολής?

Ναι και εγω θα ζούσα άνετα σε μια διώροφη μεζονετα 200 τετραγωνικών αλλά ζω αξιοπρεπεστατα και σε διαρι,
Αν ζούσα σε ένα διαμέρισμα σαν αυτά στην Κίνα τα 2χ3 θα είχα θέμα ναι.

Βάση αυτής της σκέψης το να ζητάει ένα ψάρι 80 λίτρα για να ζήσει τελεία και εγω να του δώσω 60 δεν ειναι και απάνθρωπο απάνθρωπο θα ήταν να το βάλω σε 20 η 30

Απλα διαβάζοντας πολλές φορές εδώ μέσα πραγματικά αμφιταλαντευομαι αν ορισμένες φορές υπάρχει υπερβολή λόγο αγάπης ΄η έλλειψη ελαστικοτητας γιατί υπάρχει θέμα να ξεφύγει το θέμα τελείως.

Και μιλάω και λίγο και απο την προηγούμενη μου προσπάθεια που σε ένα ενυδρειο 30 λίτρων με πλαστικα φυτα είχα για χρόνια 8 +guppy + γεννες και 3-5 άλλα ψαρια συμπεριλαμβανομένου και ενός ασήμι καρχαριακου (απο αυτούς που γίνονται 30cm) και ένα πλακοστομο που είχε πιάσει απο το πολυ φαΐ τα 12 εκατοστα (ήταν όλη μέρα κάτω απο την γεννηστρα των guppy και έτρωγε baby food) ....
Οι μόνες απώλιες που είχα ήταν απο τα guppy και το πλακοστομο μετά απο χρόνια και κυρίως επειδή πήρα το μαχαίρι που μου σύστησε ο petshopas.
Όταν έχασα όλα μου τα guppy τα παράτησα χάρισα τα υπόλοιπα σε φίλους και το εκλεισα.

Αλλά με τεστακια συνεχόμενα και αλλαγές μια φορά τη βδομαδα το ενυδρειο πήγε 2-3 χρόνων
Δεν λέω ότι ήταν σωστό αν θεωρούσα ότι ήταν σωστό θα το ξαναεκανα .γίαυτο είπα να πάω στα 60 λίτρα και πήρα ενυδρειο με τόσο φιλτρο και κοίταξα και για φυσικά φυτα και για σωστο υπόστρωμα και και και.... Και τώρα κοιταω ένα ψάρι 10~12 εκατοστα και δεν κάνει.... Και ακούω ότι ακούνε όσοι έχουν 20 λίτρα. Βάλε μόνο γαριδες

Δεν ξέρω έχω προβληματιστεί ...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-04-13, 13:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Προτάσεις ψαριών για 60 λίτρα και όχι μόνο ...

Και keep in mind οτι οσο δυσκολευει η κατασταση με την ιχθυοφορτωση και τα λιγα λιτρα, δεν ζοριζονται μονο τα ψαρια αλλα και ο συντηρητης τους.
Στο λινκ πιο πανω στο ποστ #5 μιλαει για μηκος 120 εκ τουλαχιστον.
Δεν μπορει να κανουν ολοι τοσο λαθος και ιδιως καποιοι που εχουν δοκιμασει και μοιραζονται τις εμπειριες τους για να μη την πατησουν κι αλλοι (αλλα και τα ψαρια τους).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-04-13, 13:47
Το avatar του χρήστη blue1979
blue1979 Ο χρήστης blue1979 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2013
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
η γνωμη μου ειναι αν θες γαριδες προσπαθησε να φτιαξεις ενα βιοτοπικο γαριδαδικο που θαναι και πρωτοτυπο νομιζω. και βαλε τις γαριδες που σου αρεσουνε.οσο δυσκολες και αν ειναι.με την προυποθεση βεβαια οτι θα διαβασεις και θα κανεις οτι χρειαζονται.θα στρωθει ο βυθος κλπ.

οταν λεω βιοτοπικο εννοω αυστηρα βιοτοπικο.ολα τα ειδη "διακοσμησης" που θα εχεις μεσα(που δεν ειναι μονο για διακοσμηση) να ειναι επιλεγμενα προσεκτικα για να αναπαραστησεις ενα βιοτοπο τους.οχι απλα να βαλεις ξυλα και φυτα δηλαδη.

αν δε θες βιοτοπικο γαριδαδικο βαλε ψαρια που να μπαινουν στο ενυδρειο σου.

ψαρια μαζι με γαριδες,δεν θα εβαζα.οποιο ειδος και αν διαλεξεις και ας υπαρχει η αποψη οτι μπορουνε να μπουνε μαζι χωρις προβλημα.

Δεν έχω δει ποτε κάτι τέτοιο, για να ξεκαθαρίσουμε πρώτη φορά είδα γαρίδες σε ένα pet shop και μετά κάτι κοντινές φωτογραφίες δεν έχω δει ούτε συμπεριφορά ούτε τίποτα , στο μυαλό μου μου κάνει ένα ενυδρειο γεμάτο φυτα με κάτι κατσαριδουλες χρωματιστές στον πάτο αν δεν κρύβονται .....


Κοίταξα για κανένα βίντεο στο youtube να δω τι εστι γαριδαδικο αλλά δεν βρήκα κάτι..... Οχι τίποτε άλλο να δω αν εχει κάτι να μου πει . Δεν είμαι απόλυτος άνθρωπος μπορεί να το έχω στο μυαλο μου τέλειος λάθος και να ειναι όντως super


Για το βίο τοπικό τώρα, δεν ξέρω καν τι ειναι που να κοιτάξω τίποτα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-04-13, 13:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι οι γαριδες δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο απο συμπεριφορα. Θα κανουν το βραδι το "χορο" τους τα αρσενικα, θα ζευγαρωσουν θα βγουν μικροσκοπικα γαριδακια, θα πεφουτν ολα με τα μουτρα στην τροφη, αυτα.
Πιο πολυ ειναι ενα ενυδρειο για θεαση, φυτα γαριδακι πανω τους κλπ.

Συμπεριφορες θα δεις απο ψαρια κυριως, και οχι απο ολα, το ιδιο ενδιαφερουσα.
Οι κιχλιδες ειναι ενδιαφερων ψαρια, αλλα και αυτα για να δει καποιος τις αληθινες συμμπεριφορες τους, πρεπει να τους παρεχει τα απαραιτητα σε παραμετρους νερου, χωρου, στησιμο ενυδρειου, σωστη συνθεση ομαδας, σωστους συγκατοικους (αν οχι καθολου συγκατοικους).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-04-13, 13:55
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οκ,καταρχην δεν ειπε κανεις να βαλεις μονο γαριδες.αυτο που που ειπα προσωπικα ητανε να μην βαλεις ψαρια μαζι με γαριδες.η μαλον οτι εγω προσωπικα δεν θα εβαζα.

οσον αφορα τα υπολοιπα,τα 60 λιτρα δεν ειναι λιγα αλλα δεν ειναι ουτε και πολλα.ενταξει αν τα συγκρινεις με μια γυαλα 3 λιτρων ειναι πολλα.αλλα αυτο δε σημαεινι οτι ολα τα ψαρια μπορουν να ζησουν οπουδηποτε επειδη εμας μας φαινονται "πολλα" τα λιτρα.

ουτε σημαινει οτι ζουνε σωστα επειδη εμας μας φαινονται "χαρουμενα".

τα ψαρια δεν εχουνε τροππο επικοινωνιας οπως ειναι τα σκυλια.ο μονος τροπος που εχουνε ειναι να παρουσιασουνε προβληματα στην υγεια τους καποια στιγμη και τοτε τις περισσοτερες φορες ειναι αργα για να κανουμε κατι.αρα το σωστο ειναι να προβλεψουμε τι θα γινει και να στησουμε το ενυδρειο με βαση την προληψη καταστασεων.

και για να γινει αυτο,πρεπει να λαβουμε υποψιν,το τελικο μεγεθος του ψαριου(στη φυση) τι συνθηκες χρειαζεται στο νερο,τι συνηθειες εχει στη φυση,με τι τρεφεται και γενικως τι προτιμαει το ψαρι.αν το ψαρι ζει σε γρηγορα νερα και κολυμπαει γρηγορα δε μπορουμε να το βαλουμε σε ενυδρειο μονομαχου που θελει σχεδον στασιμο νερο.ουτε σε κοντο σε μηκος ενυδρειο αφου δε θαχει τον απαραιτητο χωρο να κολυμπησει.


οταν προκαλουμε σε ενα ψαρι νανισμο βαζοντας το σε ενυδρειο που δεν ειναι καταλληλο για αυτο,ειναι σαν να το βασανιζουμε.ειναι καλυτερα να βαλεις μικροτερα ειδη και να εισαι ασφαλης παρα να βαλεις ενα ψαρι που ξερεις εκ τον προτερων οτι θελει μεγαλυτερο ενυδρειο.η ακομα και αν υπαρχει η περιπτωση να μεγαλωσει στο ενυδρειο περισσοτερο αποτι θα μεγαλωνε στη φυση.(πρεπει και αυτο να το λαβεις υποψιν)...

γιαυτο υπαρχουν τα προφιλ των ψαριων.για να τα διαβαζουμε και να μπορουμε να διαλεξουμε.(και οχι μονο)
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-04-13, 13:57
Το avatar του χρήστη blue1979
blue1979 Ο χρήστης blue1979 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2013
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προτάσεις ψαριών για 60 λίτρα και όχι μόνο ...

Και keep in mind οτι οσο δυσκολευει η κατασταση με την ιχθυοφορτωση και τα λιγα λιτρα, δεν ζοριζονται μονο τα ψαρια αλλα και ο συντηρητης τους.
Στο λινκ πιο πανω στο ποστ #5 μιλαει για μηκος 120 εκ τουλαχιστον.
Δεν μπορει να κανουν ολοι τοσο λαθος και ιδιως καποιοι που εχουν δοκιμασει και μοιραζονται τις εμπειριες τους για να μη την πατησουν κι αλλοι (αλλα και τα ψαρια τους).
Το έχω δει το post και ναι υπάρχουν κάποια ψαράκια που μ'αρεσουν απο εκει

Απλα επειδή ήθελα κάτι λίγο ποιο μεγάλο κοιταω στα όρια της ελαστικοτητας...

Όταν έφερα το παράδειγμα με τα 80 και τα 60 ltr δεν είχα το red tail στο μυαλο μου μιλούσα γενικά.

Δεν αμφισβητώ κανένα ούτε το παίζω ξύπνιος, όταν δεν ξέρω κάτι ρωτάω αυτους που ξερουνε επειδή λόγο επαγγέλματος ασχολούμε πολυ με σκυλια και στο παρελθόν έχω μπει στη διαδικασία να βοηθήσω κόσμο σε σκυλια σε φόρουμ ξέρω τι συμβαίνει να εξηγείς και να μην σε ακούνε ή να το παίζουν έξυπνοι

Απλα το ψάχνω
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-04-13, 14:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για να ξεφυγεις απο τις "ασφαλεις" προτασεις του λινκ για 60λιτρο, πρεπει να εισαι εμπειρος και να ξερεις τι κανεις και γιατι το κανεις.
Η "ελαστικοτητα" που δινεται στα "προφιλαδικα" σαιτ, ειναι συνηθως οι μινιμουμ προδιαγραφες, κι ετσι αναγραφονται. (An aquarium with base measurements of 120 ∗ 45 cm should be the smallest considered).
Συνηθως αυτη η μινιμουμ παροχη λιτρων που αναγραφεται δεν ειναι καν αρκετη για μερικους αρχαριους. Δεν θα μπορουν σε ενα "ισα-ισα"ενυδρειο, να καλυψουν παρενέργειες απο λαθη που καποιος πιο εμπειρος δεν θα εκανε.
-------------------------
Επισης ξαναλεω αν δεν εγινε κατανοητο, οτι η συντηρηση θα ειναι πιο δυσκολη (πχ εσυ που ξερεις απο σκυλια θα καταλαβεις ετσι, αλλο χρονο θελεις να καθαρισεις μια αυλη 20 τετραγωνικων με 4 ροτβαιλερ και αλλο χρονο μια αυλη 100 τετραγωνικων με 2 λυκοσκυλα) και η πολυημερη απουσια μας απο το χωρο του ενυδρειου αδυνατη (πχ διακοπες χωρις καποιον να μεινει να επιβλεπει και να συντηρει, με νορμαλ ιχθυοφορτωση και δεν μπορεις να πας πανω απο 7-15 μερες χωρις αυτοματισμους, φαντασου με μεγαλη ιχθυοφορτωση)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 26-04-13 στις 14:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-04-13, 14:26
Το avatar του χρήστη blue1979
blue1979 Ο χρήστης blue1979 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2013
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
-------------------------
Επισης ξαναλεω αν δεν εγινε κατανοητο, οτι η συντηρηση θα ειναι πιο δυσκολη (πχ εσυ που ξερεις απο σκυλια θα καταλαβεις ετσι, αλλο χρονο θελεις να καθαρισεις μια αυλη 20 τετραγωνικων με 4 ροτβαιλερ και αλλο χρονο μια αυλη 100 τετραγωνικων με 2 λυκοσκυλα) και η πολυημερη απουσια μας απο το χωρο του ενυδρειου αδυνατη (πχ διακοπες χωρις καποιον να μεινει να επιβλεπει και να συντηρει, με νορμαλ ιχθυοφορτωση και δεν μπορεις να πας πανω απο 7-15 μερες χωρις αυτοματισμους, φαντασου με μεγαλη ιχθυοφορτωση)

Αυτό το καταλαβαίνω αλλά δεν θέλω ένα φορτωμένο ενυδρειο, με πολλα ψαρια, αν μπορούσα για παράδειγμα να βάλω το red tail θα τον είχα με 4 tiger barb και τέλος

Αν έβαζα ένα green puffer (αν έτσι λέγεται) η ένα 8 puffer θα είχα αυτό και μόνο αυτό

Δεν θέλω πολλα θέλω κάτι μεγαλύτερο η μεγάλο και ας ειναι και μόνο 1 η 2

Το αντίστοιχο παράδειγμα σε σκυλί στους όρους ειναι ότι ένα μεγαλώσομο σκυλι μπαίνει σε μικρό διαμέρισμα χωρίς αυλή αρκεί να κάνει 2-3 μεγάλες βόλτες κάθε μέρα.


Αν έχω μόνο 4 ψαρια μέσα (στο πχ 1 ) η μόνο 1 (στο παράδειγμα με το puffer) θα έχω θέματα αμμωνιας? ποιο πολλα δεν θα έχω αν βάλω 6 guppy που θα γεννάνε και σε λίγο καιρό θα έχω 20;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-04-13, 14:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το κακο ειναι οτι τα ψαρια δεν μπορεις να τα βγαλεις βολτα για να ξεπιαστουν απο το .....
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-04-13, 14:32
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blue1979 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το καταλαβαίνω αλλά δεν θέλω ένα φορτωμένο ενυδρειο, με πολλα ψαρια, αν μπορούσα για παράδειγμα να βάλω το red tail θα τον είχα με 4 tiger barb και τέλος

Αν έβαζα ένα green puffer (αν έτσι λέγεται) η ένα 8 puffer θα είχα αυτό και μόνο αυτό

Δεν θέλω πολλα θέλω κάτι μεγαλύτερο η μεγάλο και ας ειναι και μόνο 1 η 2

Το αντίστοιχο παράδειγμα σε σκυλί στους όρους ειναι ότι ένα μεγαλώσομο σκυλι μπαίνει σε μικρό διαμέρισμα χωρίς αυλή αρκεί να κάνει 2-3 μεγάλες βόλτες κάθε μέρα.


Αν έχω μόνο 4 ψαρια μέσα (στο πχ 1 ) η μόνο 1 (στο παράδειγμα με το puffer) θα έχω θέματα αμμωνιας? ποιο πολλα δεν θα έχω αν βάλω 6 guppy που θα γεννάνε και σε λίγο καιρό θα έχω 20;

Φαντασου ομως ενα greyhound σε ενα διαμερισμα και με αθληση μια φορα στο τριμινο σε ενα δρομο των 200 μετρων με μια βολτα μονο πανω κατω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-04-13, 14:36
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

προβληματα αμμωνιας θα εχεις ακομα και αν βαλεις μεσα μονο μια γαριδα αν δεν εχεις σωστη ρουτινα καθαριοτητας,αλλαγων,συντηρησης κλπ.απλα θα αργησει πιο πολυ να φανει το προβλημα αποτι σε αλλη περιπτωση.θελω να πω οτι δεν εχει να κανει το τι εχεις στο ενυδρειο,αλλα εξαρταται απο εσεναφυσικα παιζουν ρολο και ολα τα υπολοιπα.μεγεθος,ποσοτητα νερου,ποσοτητα και ειδος τροφης κλπ

αλλα δεν ειναι μονο αυτο το θεμα.μπορει να μην εχεις προβληματα με αμμωνια αλλα ενα ενυδρειο που δεν καλυπτει τις αναγκες του ψαριου θα δημιουργησει προβληματα στο ψαρι αργοτερα.και τοτε θα ειναι μακροχρονια τα προβληματα.δηλαδη κ μη αναστρεψιμα.και φυσικα η ζωη του ψαριου θα μειωθει πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-04-13, 14:37
Το avatar του χρήστη blue1979
blue1979 Ο χρήστης blue1979 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2013
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Το σκυλι όμως εχει συνείδηση και πολυ υψηλή νοημοσύνη , το ψάρι θα το καταλάβει? θα ειναι δυστηχισμενο? αν ναι δεν το συζητάμε ποιο πέρα ενοειται
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-04-13, 14:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ουτε αυτο ειναι λυση

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-04-13, 14:41
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blue1979
Αν έβαζα ένα green puffer (αν έτσι λέγεται) η ένα 8 puffer θα είχα αυτό και μόνο αυτό
To green spotted puffer γινεται 17 εκατοστα και δεν θα το εβαζα σε τιποτα λιγοτερο απο 250 λιτρα, για ενα μονο.

Τα figure 8 puffers γινονται λιγο μικροτερα, γυρω στα 8 εκατοστα και δεν θα τα εβαζα σε τιποτα λιγοτερο απο 100 λιτρα, ενα ατομο παλι μονο.

Το θεμα δεν ειναι αν χωραει να στριψει σε μηκος μεσα στο ενυδρειο. Το θεμα ειναι οτι υπαρχουν ψαρια κινητικα που θελουν πολυ χωρο και πολλα λιτρα για να επιβιωσουν σωστα. Αλλιως ταλαιπωρουνται και ειναι κριμα.

Σκεψου οτι για τα Dwarf Puffers που ανεφερες νωριτερα, ειχα 2 μονο για 1.5 χρονο σε ενα ενυδρειο σχεδον σαν το δικο σου. Εδω και 2 εβδομαδες "τολμισα" με μεγαλο ρισκο να εχω τρια σε αυτο το ενυδρειο, αλλα καταλληλα διαμορφωμενο με κρυψωνες και πολλα φυτα. Ολα θελουν το χωρο τους για να μην εχεις προβληματα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-04-13, 14:47
Το avatar του χρήστη blue1979
blue1979 Ο χρήστης blue1979 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2013
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων

Τα figure 8 puffers γινονται λιγο μικροτερα, γυρω στα 8 εκατοστα και δεν θα τα εβαζα σε τιποτα λιγοτερο απο 100 λιτρα, ενα ατομο παλι μονο.
Και πάνω που πήγαινα να γράψω ότι βρήκα μικρό - μεγάλο puffer γιατι όχι λιγότερο απο 100; Στα 60 θα πέθαινε? θα ειχε νανισμο?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-04-13, 14:54
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Εσυ πριν λιγο ειπες οτι δεν θα ηθελες να ζεις σε ενα διαμερισμα 2χ1 στην Κινα αυτο γιατι να ζησει χαζο ειναι?
Η΄ επειδη ειναι ψαρι και δεν μιλαει δεν μας νοιαζει?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-04-13, 14:58
LAKI Ο χρήστης LAKI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-09-2012
Περιοχή: Χαλάνδρι.
Μηνύματα: 556
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην LAKI Send a message via Skype™ to LAKI
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κακο ειναι οτι τα ψαρια δεν μπορεις να τα βγαλεις βολτα για να ξεπιαστουν απο το .....
καλο Σπυρο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-04-13, 15:04
Το avatar του χρήστη blue1979
blue1979 Ο χρήστης blue1979 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2013
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

οχι αλλα δεν ειναι πολυ μεγαλο γι'υτο ρωταω
ειδικα οταν βλεπω κατι τετοια στο youtube

http://www.youtube.com/watch?v=zVTDtBrVue8
http://www.youtube.com/watch?v=9lKdcvoKG_M

το εχει σε 8 γαλονια νερο = 30 λιτρα και παλι βολταρει
και καποιος κατω του λεει οτι καλο ειναι να το βαλει σε
15 γαλονια νερο (60 ltr)!!!!!!!

και το εχει και σε μαυρο χαλι ουτε φυτα, αθλιο φιλτρο, μεγαλα ρευματα ουτε κρυψωνες .....

εγω σε συγκριση με αυτο ειχα βασιλια με αυτα που εχω σκοπο να βαλω στο ενυδρειο....

εδω περιμενω το νεο seneye που μετραει και νιτρικα να το παρω να ειμαι online με το ενυδρειο ολη μερα! (εχουν πει θα βγει το 1 τριμηνο του 13 )

δεν λεω οτι αυτοι ξερουν ποιο πολλα απο εσας επαναλαμβανω, συζητηση κανουμε
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-04-13, 15:08
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Και πάνω που πήγαινα να γράψω ότι βρήκα μικρό - μεγάλο puffer γιατι όχι λιγότερο απο 100; Στα 60 θα πέθαινε? θα ειχε νανισμο?
Puffer δεν προκειται να επιβιωσει σε κουτι με νερο, θελει χωρο. Δεν θα παθει νανισμο, γιατι δεν θα προλαβει πολυ απλα.

Υπαρχουν ειδη που διατηρουνται σχετικα πιο ευκολα και ισως συγχωρεσουν καποια λαθη, που οσο και να διαβασεις, θα τα κανεις στο ξεκινημα σου. Τα Puffers να ξερεις δεν ειναι απο αυτα. Δυστυχως παθαινοντας και μαθαινοντας λυνονται πολλα προβληματα στην πραξη. Θα το διαπιστωσεις και μονος σου.

Το ενυδρειο σου εχει το καλο οτι εχει υψος, αλλα εχει το πολυ κακο οτι δεν εχει μηκος. Περιοριζεται πολυ σε επιλογες. Πρεπει να βρεις ψαρια καταλληλα για τα λιτρα σου αν δεν θελεις ταλαιπωρημενα ψαρακια με πολλα προβληματα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-04-13, 15:24
Το avatar του χρήστη blue1979
blue1979 Ο χρήστης blue1979 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2013
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχουν ειδη που διατηρουνται σχετικα πιο ευκολα και ισως συγχωρεσουν καποια λαθη, που οσο και να διαβασεις, θα τα κανεις στο ξεκινημα σου. Τα Puffers να ξερεις δεν ειναι απο αυτα. Δυστυχως παθαινοντας και μαθαινοντας λυνονται πολλα προβληματα στην πραξη. Θα το διαπιστωσεις και μονος σου.
Μήνυμα ελήφθει.
και επειδη δεν θελω να παθω για να μαθω θα σας εμπιστευτω και θα πω αντιο στα Puffers

σας ευχαριστω ΟΛΟΥΣ που ασχοληθηκατε, αν βρω κατι αλλο θα ρωτησω εδω.




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρά λίγο τραγωδία... anko184 Αρχάριοι γλυκού νερού 24 17-11-11 02:13
Καλύτερα να ρωτάς παρά να πονάς.. almost Θαλασσινό νερό - Γενικά 39 04-02-10 22:20
κάλιο αργά παρά ποτέ george82 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 12 25-09-09 04:22
Κάλιο αργά παρά ποτέ THEOFANIS6 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 18-10-07 10:43
Κάλιο. ThDam Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 18-11-05 02:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14387 seconds with 13 queries