Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 04-01-13, 21:44  
Άλλος ένας νιούφης ψάχνεται..
 
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari
Member
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος 04-01-13, 21:44
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γειά σας!Μετά απο αρκετό διάβασμα είπα κι εγώ να στήσω το πρώτο μου ενυδρείο!Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια που μπορείτε να μου προσφέρετε.Καταρχήν θα ήθελα να αναφερθώ στον εξοπλισμο που έχω.Αύριο πρωί ξεκινάω στήσιμο.Λοιπόν:
-Ενυδρείο διαστάσεων 60Χ35Χ40 84 λίτρα περίπου 70 καθαρά
-Φωτισμος 2 λάμπες:T8 flora glo 15w 2800K 420 lumen και
Τ8 power glo 15w 18000K 580 lumen
-θερμοστάτης Fluval M15 150 watts
-αναλογικό θερμόμετρο
-Εσωτερικό φίλτρο Fluval u2 400l/h
-Υπόστρωμα Sera Floredepot
-Σκούρο καφέ χαλίκι λεπτό
-Διακοσμητικά:Μαύρο χαρτόνι για πλάτη,ρίζα και κάποιες πέτρες μη ασβεστολιθικές απο Βοίδομάτη.
Έχω παραγγείλει απο ebay και περιμένω API Freshwater Master test kit,API GH & KH Test Kit.Επίσης σήμερα αγορασα σκούπα βυθού,ξύστρα,αντιχλωριο prime,βακτήρια nitrivec και τροφή.Θα ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής:
1:Πώς να κάνω το στρώσιμο του νερού αν δεχτούμε οτι δε με ενδιαφέρει να πάρω μπόλι?Σκεφτόμουνα να βάζω τροφή σε μια απόχη και να δημιουργώ έτσι αμμωνία.Αν Ξεκινήσω έτσι,πείτε μου σας παρακαλώ κάθε πότε πρέπει να βάζω τροφή στο ενυδρείο?Αλλαγές νερού να κάνω και αν ναι κάθε πότε?Απο την άλλη έχω και τα έτοιμο βακτήρια nitrivec.Μήπως να βάλω αυτό και απο την επόμενη μέρα μετά απο μετρήσεις να βάλω ψαράκια?
2:To φίλτρο μου είναι αυτό http://www.fluvalblog.com/aquarium-filters/u-series/ Υλικά μέσα έχει 2 άσπρα σφουγκάρια,2 πιο χοντρα μαύρα (νομίζω είναι άνθρακας) και βιολογικό υλικό.Με τον άνθρακα τι να κάνω?Να τον βγάλω?Να προσθέσω βιολογικό?
3:Από φυτά τι να βάλω?Με ενδιαφέρουν εύκολα και να αναπτύσονται γρήγορα.Ελεγα για καποιες anubia,java moss πανω σε πετρες και ριζα και κερατοφυλο στην επιφάνεια.Φυτεμένα στο χαλίκι τι να βάλω?
Ευχαριστώ πολυ!!!!!!!
Εμφανίσεις: 18793
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 26-01-13, 17:50
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προχωραει.
Ποση τροφη βαζεις? και καθε ποτε?
Ποση συνολικα ποσοτητα υλικου εχεις σε λιτρα ή ml?
Θερμοκρασια νερου?
Αεραντλια?
Τροφή βάζω αρκετή.Δε μπορώ να πω ποσα φυλαράκια γιατί είναι σπασμένα.Πάντως βάζω αρκετή.Δύο γεμάτες φορές πιάνοντας αρκετά με τον δείκτη και τον αντίχειρα βάζω στην απόχη.Βάζω κάθε 3 μέρες όταν έχει σχεδόν διαλυθεί η τροφή.Επίσης συμπληρώνω κάθε 2 μέρες 10 ml nitrivec.
Γύρω στα 110 γραμμαρια siporax mini έχω στα 70 καθαρά λίτρα του ενυδρείου μου.Αλλά εχω και σφουγγαρια και βαμβάκι,που κάθονται κι εκεί τα βακτήρια απο οσο ξέρω.
Θερμοκρασία εχω σταδιακά αυξήσει τώρα στους 28 βαθμούς.
Δεν έχω αεραντλία ,αλλά το ένα φίλτρο το έχω ρυθμίσει να βγάζει νερό απο τη χαμηλότερη έξοδο του(κοντά στον πυθμένα) και το άλλο κάνει καλή ανατάραξη στην επιφάνεια
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 26-01-13, 18:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ειναι μαλλον πολυ η τροφη, για αυτο δεν μηδενιζει.
Κρατα τη ομως εκει, δεν πειραζει, αν δεν μουχλιαζει.

Αφου μετρας νιτρικα σημαινει οτι εχουν αναπτυχθει οι αποικιες ολων των ειδων των βακτηριων, απλα ειναι ακομα μικρες οι αποικιες.
Ουσιαστικα εχει στρωσει το φιλτρο, αλλα για μικροτερες ποσοτητες ρυπων.

Ξεκιναμε με μικρη ποσοτητα τροφης και αυξανουμε σταδιακα ετσι ωστε στο τελος και πριν βαλουμε ψαρια να ταιζουμε σχεδον τη διπλη ποσοτητα τροφης απο αυτη που θα ριχνουμε οταν βαλουμε τα πρωτα λιγα ψαρια.

Αλλαγη νερου δεν κανεις ακομα. Οταν μηδενισουν ΝΗ3 ΝΟ2 θα κανεις μια πολυ μεγαλη (ιδια θερμοκρασια το νερο και με αντιχλωριο) και θα βαλεις τα πρωτα ψαρια αμεσως.
Μετα ελεγχος ΝΗ3 ΝΟ2 και επεμβαση (με αλλαγη και prime) αν κατα τυχη (ατυχια) κατι δεν παει καλα.
Ολα ειναι αντερ κοντρολ, καλα πας.
-------------------------
Θερμοκρασια βαλε 30.
Αναταραξη πολυ καλη στην επιφανεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 26-01-13 στις 18:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 28-01-13, 20:48
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Ευχαριστώ ρε Σπύρο για τις συμβουλές!
Παρόλο που βάζω πολύ τροφή,σήμερα μετά απο 16 μέρες μέτρησα αμμωνία 0!
NO2 ακόμη ψηλά 5+.NO3:20
Απο ότι καταλαβαίνω εχουν δημιουργηθεί οι αποικίες εκείνες που είναι κατάλληλες για να μετατρέπουν αμμωνία σε NO2,ενώ είμαι σε φάση που αναπτύσονται οι αποικίες βακτηρίων που είναι υπεύθυνες για τη μετατροπή NO2 σε NO3.Λογικά τις επόμενες μέρες θα πέφτουν τα NO2 και θα αυξάνονται NO3 με την αμμωνία πάντα στο μηδέν απο εδώ και πέρα.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 11-02-13, 20:31
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Ρε παιδιά έχω βάλει co2 και έκανα test για ph.To low range μου δείχνει 7,6 και το high range 7,4.τι ph έχω?
-------------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrisvari : 11-02-13 στις 20:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Άλλος ένας καινούργιος στο αλμυρό θέλει βοήθεια. chanikos Θαλασσινό νερό - Γενικά 2 02-12-11 16:25
Άλλος ένας αρχάριος tass Αρχάριοι γλυκού νερού 43 03-11-09 10:47
Οι Κλόουν αφανίζονται ένας- ένας aquatrue Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 23-06-04 20:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04313 seconds with 15 queries