Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 22-06-12, 14:58  
Αλλαγη νερου!
~konstantina~
Junior Member
Εγγραφή: 07-06-2012
Περιοχή: hrakleio krhths
Μηνύματα: 12

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
~konstantina~ Ο χρήστης ~konstantina~ δεν είναι συνδεδεμένος 22-06-12, 14:58
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

γεια σας! ετοιμαζομαι να κανω αλλαγη νερου στο ενυδρειο μου για πρωτη φορα και εχω μια απορια.το αντιχλωριο θα το ριξω στον κουβα με το καθαρο νερο πριν το ριξω στο ενυδρειο?και αν ναι ποση ωρα πρεπει να το αφησω εξω απο το ενυδρειο μαζι με το αντιχλοριο?
Εμφανίσεις: 13932
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 27-07-12, 14:31
Το avatar του χρήστη Stratilatis
Stratilatis Ο χρήστης Stratilatis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2008
Περιοχή: Αθήνα - Πλατεία Βικτωρίας
Μηνύματα: 6
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Stratilatis
Προεπιλογή

Αν γεμίσουμε μια λεκάνη νερό - χωρίς προσθήκη αντιχλωρίου - και την αφήσουμε αρκετές ώρες (12 έως 24) πριν τη ρίξουμε στο ενυδρείο, είναι κακό αυτό για τα ψάρια; Το λέω γιατί παλιότερα είχα διαβάσει σε ένα φόρουμ ότι τα αντιχλώρια περιέχουν εκτός από τις χρήσιμες και αρκετές βλαβερές ουσίες, ειδικά το καλοκαίρι με την εξάτμιση πρέπει να προσθέτω μια λεκάνη νερό καθημερινά, οπότε αν το χλώριο μετά από μερικές ώρες έχει εξαφανιστεί από το νερό της λεκάνης, ποιος ο λόγος να βάζει κανείς αντιχλώριο; Αυτό φυσικά αν κάνει κάποιος μικρές αλλαγές νερού, όχι σε μεγάλη αλλαγή.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 27-07-12, 15:12
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stratilatis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το λέω γιατί παλιότερα είχα διαβάσει σε ένα φόρουμ ότι τα αντιχλώρια περιέχουν εκτός από τις χρήσιμες και αρκετές βλαβερές ουσίες.

θα ηταν πολυ καλυτερο να εβαζες καποιο λινκ της πηγης που δινει αυτη την πληροφορια ωστε να μπορεσουμε να την αξιολογησουμε οσο γινεται εξεταζοντας τη φερεγγυοτητα της και την φερεγγυοτητα των ανθρωπων που μεταφερουν αυτη την ειδηση, των αρχικων πηγων τους αν υπαρχουν κτλ κτλ, και ειλικρινα ειναι κατι που με ενδιαφερει παρα πολυ, και ΙΣΩΣ να εχουν και δικιο, γιατι αν το αντιχλωριο ηταν απλα ευεργετικο τοτε γιατι να μην πινουμε κι εμεις νερο με αντιχλωριο (εστω προσαρμοσμενο για ανθρωπινη χρηση) ?
Ομως με το "καπου διαβασα, καποιος ειπε, καπου ακουσα" μονο εικασιες μπορουμε να κανουμε και ΙΣΩΣ να αρχισουμε να παραγουμε αστικους μυθους.
Αυτο που λες οτι η φυσικη αποχλωριωση διεξαγεται σε μερικες ωρες ειναι αληθεια, αλλα δε γνωριζω τι αλλο δεσμευει και πολυ περισσοτερο τι αλλο κανει. (κι εγω διαβασα σε ενα φορουμ πως καποιος θεραπευσε ψαρι απλα με aquatan! Δεν αποκλειω η πληροφορια να ηταν η μπαρουφα της ημερας, αλλα απο τη στιμη που δεν εχω δει ουτε μια μελετη καποιου χημικου η καποιου βιολογου, η ακομα καλυτερα και τα δυο δε μπορω να ειμαι σιγουρος για τιποτα).
Με λιγα λογια προσωπικα ειμαι σε φαση "ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΩ, ειμαι υποψιασμενος, αλλα βλεπω πως η χρηση αντιχλωριου ειναι κατι που οσοι την κανουν δεν εχουν καποια γνωστα μεχρι τωρα προβληματα, ενω στην αντιθετη περιπτωση εχουν αναφερθει διαφορα, οποτε παω εκ του ασφαλους και παραλληλα θελω να δω μια μελετη που να αποδεικνυει καποια πραγματα με επιστημονικο τροπο"
Προσωπικα ετσι κι αλλιως δε χρησιμοποιω αντιχλωριο ουτε για αποχλωριωση ουτε για δεσμευση χημικων αφου εχω τριπλο φιλτρο με ανθρακα και kdf + οτι το αφηνω καμποσες μερες και τρεχει εμ την τυρφη αρα δε μενει ιχνος απο τιποτα, αλλα για τις ουσιες που λενε -η που υποτειθεται- πως εχει μεσα που προστετευουν τη μεμβρανη των ψαριων
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 27-07-12, 15:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Eχουν αναφερθει προβληματα και "με" και "χωρις" χρηση αντιχλωριου.
Δε μποροιυμε να ξερουμε ομως κατω απο ποιες ακριβως συνθηκες (χημικες) συνεβει.

Στην Ελλαδα που δεν χρησιμοποιουναι στα δικτυα υδρευσης χλωραμινες (που θελουν δυο εβδομαδες να διασσπαστουν απο μονες τους) και γινεται μονο χλωριωση (που σε ανοιχτο δοχειο με μεγαλη επιφανεια σε μερικες ωρες εξατμιζεται - και με τη βοηθεια αεραντλιας ακομα πιο γρηγορα) η χρηση αντιχλωριου φαινεται καπως περιττη.
Ειναι χρησιμη μονο στην περιπτωση απροετοιμαστου νερου και σε υποψια υπαρξης βαρεων μεταλλων.
Επισης χρησιμο φαινεται στην περιπτωση μερικης αποτοξικοποιησης αμμωνιας (πχ με το prime)

Εγω παλιωνω το νερο με τυρφη για μια εβδομαδα και φυσικα μεσα σε αυτο το χρονο δεν θα πρεπει να υπαρχει ιχνος χλωριου.
Καποια στιγμη δοκιμασα αλλαγη χωρις αντιχλωριο και η συμπεριφορα των ψαριων δεν μου φανηκε ανετη οπως πριν.
Θα ξοναδοκιμασω καποια στιγμη μηπως ηταν η ιδεα μου.
Μπορει να ετυχε κιολας να μου ειχε αφησει λιγο αμμωνιο η τυρφη στην προετοιμασια και να μην υπηρχε το prime να το εξουδετερωσει κλπ
Γινονται και διαφορες χημικες αντιδρασεις οχι μονο με το αντιχλωριο αλλα και μεσα στο δικτυο μεχρι να φτασει το χλωριωμενο νερο στο σπιτι ιμας και ποιος ξερει τι γινεται.

Αν περναει απο προφιλτρα ανθρακα το νερο, δεν τιθεται θεμα χρησιμοτητας του αντιχλωριου. Ο ανθρακας κραταει χλωριο βαρεα μεταλλα και πολλα αλλα
Αν θελεις να βοηθας απλα τη μεμβρανη υπαρχουν αλλα σκευασματα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 27-07-12, 17:26
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Eχουν αναφερθει προβληματα και "με" και "χωρις" χρηση αντιχλωριου.
Δε μποροιυμε να ξερουμε ομως κατω απο ποιες ακριβως συνθηκες (χημικες) συνεβει.
Ενα μονο θεμα εχω δει στο discus.gr νομιζω που καποιος γραφει οτι με τη χρηση prime ειχε θανατους, αλλα τελικα δε βγηκε συμπερασμα αν εφταιγε οντως το αντιχλωριο, και ενα παλι μονο θεμα εχω δει (νομιζω στο enydreio.gr) που καποιος λεει πως με χρηση aquatan θεραπευσε ενα ψαρακι που ειχε καποιο τραυματισμο, αλλα και παλι μπορει να μην επαιξε ρολο το αντιχλωριο...
Ουτε σε εγχωριο ουτε σε ξενο φορουμ δεν εχω δει καποια εμπεριστατωμενη μελλετη, και το χειροτερο πουθενα δεν εχω βρει πληροφοριες για το αν τα συστατικα των αντιχλωριω ειναι ασφαλη για χρηση σε τροφιμα (συνηθως αυτο το χρησιμποιω ως μετρο ασφαλειας) η οχι.

Παράθεση:
Στην Ελλαδα που δεν χρησιμοποιουναι στα δικτυα υδρευσης χλωραμινες (που θελουν δυο εβδομαδες να διασσπαστουν απο μονες τους) και γινεται μονο χλωριωση (που σε ανοιχτο δοχειο με μεγαλη επιφανεια σε μερικες ωρες εξατμιζεται - και με τη βοηθεια αεραντλιας ακομα πιο γρηγορα) η χρηση αντιχλωριου φαινεται καπως περιττη.
Ναι, οπως εχω ξαναπει εχω μιλησει με χημικους της ΕΥΔΑΠ και αυτο που ειπαν ειναι πως οι χλωραμινες που χρησιμοποιουνται σε αλλες Ευρωπαικες χωρες δε διασπωνται εντελως ποτε ενω το χλωριο αν το αφησεις μια μερα εξατμιζεται εντελως, αν και οπως εγραψα πιο πανω ΔΕ με απασχολει το θεμα του χλωριου, φανταζομαι οπως και εσενα, αλλα χρησιμοποιω το αντιχλωριο για το λογο οτι δε γνωριζω αν καποια απο τα λεγομενα ευεργετικα συστατικα του ειναι απαραιτητα η τεσπα τοσο ευεργετικα που πρεπει να υπαρχουν στο νερο του ενυδρειου...


Παράθεση:
Καποια στιγμη δοκιμασα αλλαγη χωρις αντιχλωριο και η συμπεριφορα των ψαριων δεν μου φανηκε ανετη οπως πριν.
Θα ξοναδοκιμασω καποια στιγμη μηπως ηταν η ιδεα μου.
Μπορει να ετυχε κιολας να μου ειχε αφησει λιγο αμμωνιο η τυρφη στην προετοιμασια και να μην υπηρχε το prime να το εξουδετερωσει κλπ

χμμμ... ακομα κι αν ειναι ετσι θα τ διασπουσε αμεσα σχεδον η βιολογια σου αφου ετσι κι αλλιως μιλας για στρωμενο ενυδρειο που προφανως λειτουργει πολυ καιρο, ισως και χρονια.
Δεν ξερω αν βαζεις και μεσα στο φιλτρο καθολου τυρφη για συντηρηση των στοιχειων που βγαζει αλλα αν το κανεις θα δεις πως εκει δεν παιζει να δεις ιχνος αμμωνιου αφου η βιολογια το προλαβαινει...
Πιστευω πως κατι αλλο συνεβει, ισως βεβαια ησουν προιδεασμενος και να ηταν η ιδεα σου, αλλα ισως και οχι...


Παράθεση:
Αν περναει απο προφιλτρα ανθρακα το νερο, δεν τιθεται θεμα χρησιμοτητας του αντιχλωριου. Ο ανθρακας κραταει χλωριο βαρεα μεταλλα και πολλα αλλα
Αν το ψαξεις με τα φιλτρα θα δεις πως ο ανθρακας κανει μια μικρη κατακρατηση στο χλωριο αλλα το kdf κανει ολικη οπως και πολλων αλλων επικινδυνων στοιχειων και βαρεων μεταλλων, τουλαχιστο ετσι λενε ολοι οσοι ασχολουνται με τετοια φιλτρα νερου.

Παράθεση:
Αν θελεις να βοηθας απλα τη μεμβρανη υπαρχουν αλλα σκευασματα.
Βασικα αυτο που δεν ξερω ειναι αν δε χρησιμοποιειτια κανενα τετοιο σκευασμα τι μπορει να παθει η μεμβρανη τους...
Φυσικα αν πεις καποιο φυσικο σκευασμα πχ αλοε βερα δεν εχω κανεναν ενδιασμο αλλα φτανει να ειναι οσο το δυνατο πιο καθαρο (πκ, καποια συντηριτικα σιγουρα θα υπαρχουν, αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο)
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 27-07-12, 18:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αναφορα εχει γινει κι εδω στο GAB και στο AZ για προβλημα με το αντιχλωριο, αλλα δεν μπορουμε οπως ειπαμε να ξερουμε τι συνεβει (χημικα).

Πιστευω οτι ενα γνωμονας για ασφαλεια ενος προιοντος ειναι αν ειναι ασφαλες για ανθρωπινη καταναλωση (φυσικα οχι να το πιουμε, εννοω για τα καταλοιπα μετα τη χρηση του)

Σε ενα θεμα περι υδροπονιας στο greekdiscus.com για ποτισμα λαχανικων με νερο απο το ενυδρειο, η απαντηση των χημικων μας ηταν:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mizu Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αντιχλώριο, βακτήρια, άνθρακας και τύρφη, ρυθμιστικά (buffers), δεν πειράζουν.
Διατηρώ επιφύλαξη για αντιφώσφορο.
Απαγορεύονται φάρμακα (αντιβιώτικά).
Για τα υγρά λιπάσματα δεν χρειάζεται να αναφερθώ.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν ριχνουμε φαρμακα, αλλα εχουμε ενδειξεις για ασθενειες στα ψαρια πχ που εχουν σχεση με Tuberculosis και δεν υπαρχει συνηθως θεραπεια?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MakChem Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ Ματθαίε, τα συγχαρητήριά μου, πολύ καλά αποτελέσματα βλέπω. :thumbup::thumbup:

Έχω όμως 2 καλοπροαίρετες παρατηρήσεις.

1. Η φράση "χωρίς λίπασμα" δεν ισχύει, όταν χρησιμοποιούμε για πότισμα ενυδρειακό νερό.
2. Μόνο ένας εμπεριστατωμένος γεωπόνος που να γνωρίζει πολύ καλά τα ενυδρειακά, μπορεί να απαντήσει στο κατά πόσον υπάρχει δυνητικός κίνδυνος από την ανθρώπινη κατανάλωση τέτοιων προϊόντων.
3. Συμφωνώ απόλυτα με την παρατήρηση - ερώτηση του Σπύρου.

Απο αυτο φαινεται εξαρχης να μην υπαρχει προβλημα με τα καταλοιπα τουλαχιστον του αντιχλωριου.
Ισως ομως δεν υπαρχει προβλημα γιατι εξαφανιζονται (οπως λεει πχ στο prime) μετα απο ενα 24ωρο απο το νερο του ενυδρειου και οχι απλα επειδη δεν ειναι βλαβερα.

Σιγουρα επηρεαζεται το redox αφου καποια δρουν οξειδοαναγωγικα κι αυτο ειναι που πρεπει να ενοχλει τα ψαρια, οταν δεν γινεται σωστα η χρηση του.


Οσο για τη μεβρανη των ψαριων, ειμα της αποψης οτι ειναι περιττη η χρηση ακομα και ειδικου προιοντος. οταν δεν υπαρχει ενδειξη προβληματος
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 27-07-12, 19:34
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ, μια και μπαινουμε σε μια σειρα ας σταθουμε σε δυο θεματακια. Λες επηρρεαζει το redox, αρνητικα η θετικα? επισεις ειναι αποδεδειγμενο αυτο? (δε φανταζομαι βεβαια να εχεις εκεινα τα πανακριβα οργανα που το μετρανε αλλα οι ειδικοι τι εχουν πει γι αυτο το θεμα? )

Επισεις το θεμα με την μεμβρανη των ψαριων, ολα αυτα τα προιοντα (ειναι και ο βασικος λογος που δε τα εχω εγκαταλειψει ) γραφουν πως εχουν ουσιες που προστατευουν τη μεμβρανη των ψαριων (οχι πως αντιμετωπιζουν προβληματα).
Δεν ξερω ποσο ευαισθητη ειναι η μεμβρανη και αν χρειαζεται καποια προστασια που της την προσφερει η φυση με καποια στοιχεια που ισως εμεις δε μπορουμε να τους τα παρεχουμε οποτε παμε στα σκευασματα.
Ειναι σιγουρο πως δε συμβαινει κατι τετοιο?
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 28-07-12, 20:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πχ αν αλλαξεις αποτομα την GH εχεις οσμωτικο σοκ.
Η GH (οχι η μετρησιμη στα τεστ, αλλα η πραγματικη) μπορει να αλλαξει και με οξειδωση των ιοντων ασβεστιου μαγνησιου.

Unfortunately since GH test kits do not differentiate between minerals such as calcium that have lost their positive electrical charge and those still positively charged, this is not always a reliable method of discerning this (a GH of 200 ppm may still be lacking the necessary positive mineral ions).

Διαβασε εδω για το redox να ανοιξουν νεοι δρομοι μπροστα σου.
http://www.americanaquariumproducts....Potential.html
Θα χρειαστει επαναληψη στη μελετη για να καταλαβεις πραγματα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 28-07-12, 23:21
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

το διαβασα 2 φορες και μαλλον παω για τριτη... τεσπα


Simple Test to Understand Redox: Take an 8 oz. glass of water, then add enough Potassium Permanganate (Jungle Clear Water) to change the color to a mild red, then take any aquarium water conditioner (such as Prime or Start Right) and slowly add drops to the water and watch the red be "reduced" (neutralized) to a clear brown color.
What you are observing is the reduction an oxidizer (potassium Permanganate) by a Reducer (generally Sodium Thiosulfate is used in these conditioners).



Οκ, αν καταλαβα καλα αυτο ειναι ενα ειδος μετρησης, (κι ενας λογος τελικα να αποφευγουμε το αντιχλωριο) αλλα πολυ θα ηθελα να ξερω και το ποιο ειναι το σωστο για τα ψαρια μου...
Επισεις το potassium permaganate ξερεις πως το ζηταω στα χημικα?


Βασικα με την αναγνωση δεν ανοιξαν ακριβως νεοι δρομοι αλλα προβληματισμοι αν αυτα που κανω μεχρι τωρα ειναι τελικα σωστα (οκ για το αντιχλωριο πλεον δεν το συζηταω, θα το κρατησω στο ντουλαπι μονο για περιπτωση εκτακτης αναγκης που χρειαστει καμια τεραστια αλλαγη και δεν εχω νερο διαθεσιμο)


Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 28-07-12, 23:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Προσοχη με το potassium permaganate.
Υπερμαγγανικο καλιο.
Ειναι δηλητηριο και καυστικο.
Θελει σωστη φυλαξη κλπ
Ισως να μη στο δωσοιυν
http://wikipedia.qwika.com/en2el/Potassium_permanganate
http://www.chemview.gr/index.php?opt...89%CE%B3%CE%B7
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 28-07-12, 23:46
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ thanks...

μην ανησυχεις, εχω εμπειρια απο πολυ ισχυρα χημικα, και εχω φυσικα μασκες, γαντια, γυαλια και τα σχετικα...
θα μου το δωσουν ...δεν υπαρχει προβλημα, εδω μου δινουν νιτρικο οξυ...
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 29-07-12, 00:00
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το θέμα του redox είναι πολύ βαθύ και θέλει μεγάλη μελέτη, όχι μόνο για να αποφασίσεις να το ρυθμίσεις τεχνητά, αλλά και απλά για να το καταλάβεις. Οπότε μην πάρεις έτσι απλά αποφάσεις πάνω σε αυτό γιατί δύσκολα θα σου πει κάποιος και ποια είναι η ιδανική τιμή στην οποία θα πρέπει να το κρατάς. Πρακτικά στην καθημερινότητά μας οι εβδομαδιαίες αλλαγές νερού είναι αρκετές για να παραμείνουν τα στοιχεία του νερού... εκμεταλλεύσιμα.

Το pp δε χρειάζεται να το πάρεις από χημικά, μπορείς να το βρεις και σε φαρμακεία. Εγώ απλά μια μέρα γύρισα αρκετά κοντινά μου και ξέρω ποιος έχει και ποιος μπορεί να μου φέρει. Και υπάρχει και το ebay. Ο κάθε ένας (ανάλογα και με την ηλικία του!) το ξέρει ως υπερμαγγανικό κάλιο, potassium permanganate ή περμανγκανάτε. Και βάφει άσχημα τα ρούχα! Εγώ για απολύμανση φυτών κυρίως το χρησιμοποιώ και μιλάμε για ελάχιστες ποσότητες (0,1 γραμμάρια). Το θες για κάτι άλλο;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 29-07-12, 00:20
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οχι δεν το θελω για απολυμανση αλλα για το τεστ που γραφει στη σελιδα...

Με το redox θα κατσω να ασχοληθω πιο εμπερισττωμενα ωστε να το κατανοησω κι εγω, τωρα απλα πηρα μια πρωτη γευση, αλλα δε μπορω να πω οτι το καταλαβα κι ολας 100%. Πριν ειχα απλα μαυρα μεσανυχτα !
γενικα οτι μπορω να βρω στα χημικα προτιμω απο κει μια και θα ειναι πιο καθαρο, πιο οικονομικο και σε μεγαλυτερη ποσοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 26-08-12, 00:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω παλιωνω το νερο με τυρφη για μια εβδομαδα και φυσικα μεσα σε αυτο το χρονο δεν θα πρεπει να υπαρχει ιχνος χλωριου.
Καποια στιγμη δοκιμασα αλλαγη χωρις αντιχλωριο και η συμπεριφορα των ψαριων δεν μου φανηκε ανετη οπως πριν.
Θα ξοναδοκιμασω καποια στιγμη μηπως ηταν η ιδεα μου.
Μπορει να ετυχε κιολας να μου ειχε αφησει λιγο αμμωνιο η τυρφη στην προετοιμασια και να μην υπηρχε το prime να το εξουδετερωσει κλπ
Γινονται και διαφορες χημικες αντιδρασεις οχι μονο με το αντιχλωριο αλλα και μεσα στο δικτυο μεχρι να φτασει το χλωριωμενο νερο στο σπιτι μας και ποιος ξερει τι γινεται.
Απο 27/7 που ποσταρα δεν εχω ξαναβαλει αντιχλωριο στο βαρελι προετοιμασιας. (4 αλλαγες εχουν γινει)
Το νερο της αλλαγης ειναι 140 λιτρα, 90 βρυσης και 50 ΑΟ και γυριζουν με ενα εheim 2211 (αναταραξη μηδενικη) που εχει ενα λιτρο τυρφη (30% παλια και 70% φρεσκια - αλλαγη της μιας καλτσας τυρφης καθε 15 μερες) για μια εβδομαδα.
Τα ψαρια ειναι ολα πολυ καλα και σας χαιρετουν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 26-08-12, 01:00
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

λολ, κι εγω μια απο τα ιδια, απο 27/7 που τα λεγαμε δεν εχω ξαναβαλει αντιχλωριο και ολα τα ψαρια ειναι μια χαρα, και καλυτερα απο ποτε και κατι επι πλεον που ειδα ειναι πως οι γαριδες ειναι ακομα πιο κοκκινες και υγειης (ειναι κι οι μικροτερες πιο κοκκινες ενω παλιοτερα ηταν μονο οι μεγαλες)


Το νερο αλλαγης ειναι 75 λιτρα, περιπου 45-47 ριτινες και το υπολοιπο βρυσης, περναει απο 3πλο φιλτρο (μηχανικο, ανθρακα, kdf) δουλευει στο βαρελι 2-3 ωρες με ανθρακα και μετα με 1 λιτρο τυρφη και μερικα απομειναρια catappa.
Επισεις για το γαριδαδικο προστειθεται 6 λιτρα στα 12.5 επι πλεον νερο βρυσης (φιλτραρισμενο βεβαια) μια μερα πριν την αλλαγη και δουλευει με αεραντλια


μεχρι τωρα εχουν γινει 8 αλλαγες απροβληματιστα (κανω 2 τη βδομαδα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 26-08-12, 02:03
Σωτος1981 Ο χρήστης Σωτος1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

τελικα το αντιχλωριο που χρησιμοποιουμε σχεδον ολοι μας, χρειαζεται στις αλλαγες νερου η οχι?
αν καποιος δεν εχει ειδικα φιλτρα στο συστημα υδρευσης του(π.χ ανθρακας) θα πρεπει να το βαζει?
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 26-08-12, 03:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτο που σιγουρα χρειαζεται το ενυδρειο μας (και τα ψαρια και η βιολογια) ειναι νερο χωρις χλωριο.
Τωρα αυτο πως θα γινει ειναι αλλο θεμα.

Το πόσιμο νερό είναι συνήθως χλωριωμένο με την προσθήκη αέριου χλωρίου (Cl2).
Οι χλωραμινες αποκλειστηκαν.

Αποχλωρίωση γινεται μεσω της εξατμισης του χλωριου, με αποθήκευση του νερού της βρύσης σε ανοιχτό δοχείο (αλλα προστατευομενο πχ με τουλι) για μερικες ωρες. το ηλιακό φως και ο αερισμός με αεραντλια θα επιταχύνουν την εξάτμιση του χλωρίου.
Δεν εξασφαλιζεται η απομακρυνση τυχων παρουσιας βαρεων μεταλλων στο νερο.

Αποχλωρίωση γινεται και με χημικη φιλτρανση μεσω προσροφησης απο ενεργο ανθρακα, ειτε με περασμα του νερου της βρυσης απο απλα φιλτρα ενεργου ανθρακα, ειτε βαζωντας ενεργο ανθρακα σε φιλτρο στο δοχειο που εχουμε συλλεξει νερο.
Η αποτελεσματικότητά του ανθρακα εξαρταται από την ταχύτητα ροής του νερου που περναει απο μεσα του, τον όγκο του ανθρακα και το πόσο φρέσκος είναι ανθρακας.
Με τον ενεργο ανθρακα εξασφαλιζεται η απομακρυνση τυχων βαρεων μεταλλων αλλα και πολλων αλλων χημικων ουσιων, με μεγαλη ικανοτητα προσροφησης για αλλες και με λιγοτερη για καποιες αλλες.
Εδω οι ουσιες που κατακρατα ο Ε.Α. και η ικανοτητα προσροφησης. σελ 8 του pdf http://filtra-nerou.alarco.gr/images...-anthrakas.pdf

Αποχλωρίωση γινεται και με τα αντιχλωρια μεσω αναγωγικων μεσων.
Τα περισσότερα περιέχουν θειοθειικό νάτριο Sodium Thiosulfate (Na2S2O3) ή αλλιως Yποθειώδες Nάτριο.
Το prime περιεχει μαλλον HOCH2SO3Na (sodium hydroxymethanesulfonate η ιδια το ονομαζει "complexed hydrosulfite salts") για να διασπά την χλωραμίνη και να αποτοξικοποιεί τόσο το χλώριο όσο και την αμμωνία που προκυπτει απο τη χημικη αντιδραση, μετατρεποντας την σε αμμωνιο που δεν ειναι τοξικο αλλα παραμενει "τροφη" για τη βιολογια του φιλτρου
Εδω αντιχλωρια, τι περιεχουν και τι δραση εχουν. http://www.thetropicaltank.co.uk/rev-cond.htm
Δεδομένου ότι αυτές οι αντιδράσεις γίνονται ακαριαία δεν χρειαζεται παραμονη του αντιχλωριου στο νερο για μεγαλο χρονικο διαστημα. 5 λεπτα αρκουν***.

*** Ομως παρολο που αποχλωριωση γινεται αυτοματα, το νερο πρεπει να μενει στο δοχειο για προετοιμασια για αλλους λογους οπως να γινει εξαερωση απο τα αερια των σωληνωσεων, να σταθεροποιηθεί στο φυσικό επίπεδο του pH του, και να εξισορροπήσει με τη θερμοκρασια δωματίου.

Ο οικονομικοτερος αλλα και φυσικοτερος τροπος αποχλωριωσης ειναι η εξατμιση του χλωριου, αλλα πιο ασφαλης και πιο οικονομικος τροπος (συγκριτικα με τα αντιχλωρια) ειναι ο ενεργος ανθρακας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 26-08-12, 03:46
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Σωτος1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
τελικα το αντιχλωριο που χρησιμοποιουμε σχεδον ολοι μας, χρειαζεται στις αλλαγες νερου η οχι?
αν καποιος δεν εχει ειδικα φιλτρα στο συστημα υδρευσης του(π.χ ανθρακας) θα πρεπει να το βαζει?


Κοιτα, το χλωριο εξατμιζεται ετσι κι αλλιως απο μονο του, αλλα δε συμβαινει το ιδιο με αλλες ουσιες.
Ενα απλο φιλτρο ανθρακα δεν κοστιζει απολυτως τιποτα (εχει και με 10-15 ευρω βεβαια αν πας σε εξειδικευμενα με σταδιο kdf κανουν κανα 150ρι και σαν ανταλλακτικα ολο το συστημα στα 60 ευρω περιπου)
επισεις αυτο που σιγουρα ειναι αποδοτικο και μαλλον οικονομικο ειναι να εχεις ενα μικρο εσωτερικο φιλτρο με σκετο ενεργο ανθρακα στο βαρελι της αλλαγης και να το αφησεις να τρεχει κανα διωρο.
Τωρα αν δεν κανεις τιποτα απ ολα αυτα δεν γνωριζω αν ειναι σωστο το να καταργησεις το αντιχλωριο. Προσωπικα λεω μαλλον ναι με επιφυλαξη, αλλα η χρηση ενος φιλτρου στη βρυση μπορει να ειναι αρκετα οικονομικη και μας δινει σιγουρια οτι δε θα περασει κατι βλαβερο, και ειναι και καλο και για μας φυσικα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 26-08-12, 16:15
Σωτος1981 Ο χρήστης Σωτος1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.αναλυτικες και κατατοπιστικες
ο ενεργος ανθρακας μπορει να μεινει σαν μονιμο υλικο φιλτρανσης στο φιλτρο ενυδρειου η τον χρησιμοποιουμε μονο για την προετοιμασια του φρεσκου νερου,στο δοχειο προετοιμασιας?
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 26-08-12, 16:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αλλοι τον εχουν μονιμα (και τα αλλαζουν φυσικα με φρεσκο, αναλογα τις οδηγιες του, συνηθως καθε μηνα) κι αλλοι τον βαζουν μονο οταν χρειαζεται (αφου μπορει να του απορροφα και ουσιες που δεν θελουν να χανουν ουτε καποιο ποσοστο που θα απορροφησει ο ανθρακας πχ λιπασματα, χουμικα, ταννινες κλπ)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 26-08-12, 18:08
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αναλογα το ενυδρειο...
Αν εχεις νταμαρι ισως ειναι καλυτερα να εχεις ενεργο ανθρακα, αν εχεις ομως φυτεμενο καλυτερα μονο στην προετοιμασια
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 28-08-12, 18:49
Σωτος1981 Ο χρήστης Σωτος1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

σε φυτεμενο χαμηλων απαιτησεων 'προτεινεται' ο συνδιασμος ενεργου ανθρακα με ζεολιθο?
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 28-08-12, 19:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω δεν βα εβαζα σε μονιμη θεση στο ενυδρειο, ουτε το ενα ουτε το αλλο.
Τον ανθρακα γιατι κραταει και χρησιμα (ειτω και μικρο ποσοστο) και το ζεολιθο γιατι κραταει αζωτουχα (αμμωνια) που τρεφουν τη βιολογια και γιατι εχω τη βιολογια να κανει αυτη τη δουλεια.
Και τα δυο εχουν μικρη χρονικη διαρκεια ζωης και κοστιζουν.
Τα θεωρω περιττα σε ενυδρειο γλυκου νερου με καλη φιλτρανση που γινονται αλλαγες νερου, κι εφοσον δεν υπαρχει ιδιαιτερος λογος
Σαν το φρεσκο καθαρο νερο, τιποτα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 28-08-12, 19:53
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Και ο ανθρακας και ο ζεολιθος ειναι απαραιτητα υλικα ΣΤΟ ΣΥΡΤΑΡΙ, οχι για μονιμη χρηση.
Ειδικα ο ζεολιθος μπορει να γινει κι επικινδυνος (οταν ερχεται σε επαφη με αλατι ξερναει οτι τοξικο εχει μαζεψει)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 28-08-12, 20:21
Σωτος1981 Ο χρήστης Σωτος1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

οποτε το μονο που χρειαζεται ενα ωριμο ενυδρειο (εφοσον δεν υπαρχει καποιο προβλμα ) ειναι καλη βιολογικη φιλτρανση και φυσικα συχνες αλλαγες, με φρεσκο νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 28-08-12, 21:04
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

και καλουτσικη μηχανικη φιλτρανση για να μη μπουκωνει η βιολογικη, και φυσικα για να μην αιωρουνται συνεχεια σωματιδια...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 28-08-12, 21:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτα.
Καθαρο νερο, ιδανικες τιμες παραμετρων (pH GH Θερμοκρασια), σωστο στησιμο (διακοσμηση, φωτισμο, ροη νερου), σωστη ιχθυφορτωση απο ποσοτητα αλλα και συμβατοτητες, και εχεις ολες τις πιθανοτητες να χαρεις ενα ενυδρειο απροβληματιστα και εσυ και τα ψαρια σου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 17-09-12, 11:59
pan20
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

πάλι καλά που έχω ένα φίλο μου και μου αλλάζει το νερό , χαχαχα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τυπος ευρεσης ποσοστου μιξης νερου ΑΟ και βρυσης για αλλαγη νερου. delta66 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 04-07-11 12:13
αλλαγη νερου kostas78 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 17-05-11 22:26
ΕΠΕΙΓΟΝ! Διακοπη νερου ενω εχω αφησει το ενυδρειο πανω σε αλλαγη με το 60% του νερου Superpzarr Αρχάριοι γλυκού νερού 11 18-02-11 22:44
Αλλαγη νερου tak660x Αρχάριοι γλυκού νερού 4 16-10-07 12:03
ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 11-12-02 03:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10321 seconds with 13 queries