Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 16-09-11, 20:13  
Νέος Αρχάριος... Καλώς σας βρήκα..
hatzi
Member
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος 16-09-11, 20:13
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σας λέγομαι Παναγιώτης και έχω σκοπό να ξεκινήσω το χόμπυ του ενυδρείου μιας και πάντα μου άρεσε αλλά πριν προχωρήσω σε αγορά θα ήθελα 2-3 γνώμες. Όσον αφορά το ενυδρείο επειδή έχω ενα μικρο θεματάκι με το χώρο στο σπίτι (όχι πολύ μεγάλο με σύνθετο στο τοίχο) δεν με βολεύει να πάρω πολύ μεγάλο ενυδρείο που θα είναι πιο καλό σε επιλογές και πιο εύκολο. Συνεπώς όπως τα έχω σχεδιάσει το μέγιστο που μπορώ να πάρω σε ενυδρείο είναι 80 cm μήκος, (κάτι σε AQUAEL Ecoline 112lt), ενώ το πιο ιδανικό μέγεθος που με βολεύει είναι στα 60cm και εδώ έχω καταλήξει σε 2 επιλογές.

α) AQUAEL 80L (60cm*30cm*45cm) Είναι το ενυδρείο από τα Carrefour που το έχει προσφορά είναι στα 80 λίτρα και από το διαδίκτυο έχω μάθει ότι αξίζει η τιμή του σαν κατασκευή αλλά με διαφορετικά φίλτρο και θερμοστάτη.

β) JUWEL record 60 (60cm*30cm*30cm) Είναι στα 60 λίτρα και από ότι άκουσα είναι από τις καλές εταιρείες και μου είπαν πως έχει βιολογικό φίλτρο δικό του που είναι καλό. Άλλοι λένε ότι δεν είναι...

Από αυτά τα 2 που είναι παρόμοιες διαστάσεις να προτιμήσω το 80 λίτρο ή το 60 λίτρο που θεωρείται καλύτερη κατασκευή;; Έμαθα πώς αυτό του Carrefour δεν είναι τόσο καλά τα κρύσταλλα (είναι τζάμι) και πως μετά από ένα διάστημα θα θολώσει..ΙΣΧΥΕΙ ;;

Πάμε τώρα στις επιλογές... Μου αρέσει ένα τροπικό ενυδρείο κοινωνικό να φτιάξω και έχω κάνει το εξής... Έχω διαλέξει όλα τα ψαράκια που μου αρέσουν και θέλω να σας τα αναφέρω να μου πείτε τι είναι σωστό να συνδυάσω και τι όχι.

1) Tetra Neon ή Cardinal (Έχω διαβάσει πως θέλει κοπάδι οπότε σκέφτομαι μια 6άδα από αυτά ή αν γίνεται 3 και 3)
2) Ramirezi (Ένα ζευγάρι)
3) Rasbora Galaxy (Danio margaritatus) (Είναι τέλειο δεν έχω πληροφορίες και δεν το έχω δει ποτέ σε pet shop)
4) Guppy (Έχω διαβάσει πως η αναλογία είναι 3 θηλ 1 αρσ)

5) Συνδυάζονται με tetra ή κάποια από τα υπόλοιπα μια μονομαχίνα ή 2-3 γαριδούλες red cherry ???

Σημ: Δεν ζητάω να τα βάλω όλα μαζί γιατί πιστεύω δεν χωρούν στα λίτρα μου... Θα μου άρεσε να μου δώσετε 2-3 συνδυασμούς με τον μέγιστο αριθμό επιλογών που μπορούν να χωρέσουν είτε αν πάρω το 60 λίτρο (JUWEL)είτε το 80 λίτρο (AQUAEL από Carrefour)...
Τι μου προτείνεται να πάρω από τα 2?
Σε περίπτωση που έκανα την υπέρβαση (να διώξω το σαλόνι) και έπαιρνα το 112 λίτρα θα μπορούσα να βάλω όλα αυτά μαζί αν συνδυάζονται ??

Με συγχωρείται για το μεγάλο post απλά θέλω 2-3 συμβουλές - ιδέες προκειμένου να κάνω την αγορά.
Ευχαριστώ προκαταβολικά,
Παναγιώτης
Εμφανίσεις: 18608
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 13-10-11, 17:28
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα.. Λογικά σημερα ξεκιναω με ενα χαρεμακι γκαπυ.. Μιας και βρήκα μπολι απο τον φίλο τον Αντώνη απο Πάτρα που με βοήθησε.. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..
Μια ερώτηση.. Υπαρχει κάποιος τρόπος να αποφύγεις τις πολλές γεννες στα γκαπυ;; Δλδ αν στην 4 αδα βάλω αντί για 3θ-1α βάλω 2 και 2 θα χαλάσει η χημεία;;έλεγα να πάρω 2α και 2θ μιας και είναι και πιο ωραία τα αρσενικά.. Θα εχω πρόβλημα;;
φιλε ελπιζω να πανε ολα καλα με το μπολι λοιπον το προβλημα ειναι απλα οτι τα αρσενικα θα κυνηγανε συνεχως τα θηλυκα ... και οταν θα γεννανε τα αρσενικα θα τρωνε τον γονο .. θα επιζουν1-2 τα οποια θα τα τρωνε αργοτερα... εγω ενα αρσενικο εχω με 2 θηλυκα και αν δεν ειμαι απο πανω να σωζω τα μικρα δεν μενουν πανω απο 5
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 13-10-11, 20:14
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντωνης Πατρα Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε ελπιζω να πανε ολα καλα με το μπολι λοιπον το προβλημα ειναι απλα οτι τα αρσενικα θα κυνηγανε συνεχως τα θηλυκα ... και οταν θα γεννανε τα αρσενικα θα τρωνε τον γονο .. θα επιζουν1-2 τα οποια θα τα τρωνε αργοτερα... εγω ενα αρσενικο εχω με 2 θηλυκα και αν δεν ειμαι απο πανω να σωζω τα μικρα δεν μενουν πανω απο 5
Θα δειξει... Πηρα 2 και 2 μιας και δεν προλαβα να διαβασω την απαντηση απο το να παρω 1 και 3... Δεν με πειραζει και τοσο να μην εχω γεννες. Αν σωθει καποιο εχει καλως... Αλλιως αλλαζω το ενα αρσενικο με ενα θυληκο αλλιως παιρνω 1-2 θυληκα ακομα.. Και το κανω 2 αρσ 5 θυλ..
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 13-10-11, 21:21
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα δειξει... Πηρα 2 και 2 μιας και δεν προλαβα να διαβασω την απαντηση απο το να παρω 1 και 3... Δεν με πειραζει και τοσο να μην εχω γεννες. Αν σωθει καποιο εχει καλως... Αλλιως αλλαζω το ενα αρσενικο με ενα θυληκο αλλιως παιρνω 1-2 θυληκα ακομα.. Και το κανω 2 αρσ 5 θυλ..
αφου ετσι κι αλλιως δεν θελεις πολλες γεννες αλλα οσο να ειναι κατι θα μενει.. ασε να σταθεροποιηθει το ενυδρειο και υπαρχουν λυσεις για ολα
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 13-10-11, 22:23
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Μια ερωτηση παιδες... Τωρα που εχει μια 4αδα γκαπυ να ριξω 2-3 σταγονες βακτηρια που μπορουν να αναπτυχθουν αφου εχει ψαρια? Η δεν κανει?
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 13-10-11, 22:36
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια ερωτηση παιδες... Τωρα που εχει μια 4αδα γκαπυ να ριξω 2-3 σταγονες βακτηρια που μπορουν να αναπτυχθουν αφου εχει ψαρια? Η δεν κανει?
ριξε δεν παθαινουν τιποτα.. αφου και το μπολι βακτηρια ειναι ..
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 14-10-11, 11:09
Το avatar του χρήστη liapakos
liapakos Ο χρήστης liapakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: Berlin
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια ερωτηση παιδες... Τωρα που εχει μια 4αδα γκαπυ να ριξω 2-3 σταγονες βακτηρια που μπορουν να αναπτυχθουν αφου εχει ψαρια? Η δεν κανει?
και γενικα,αφου εχεις υγρα βακτηρια, δεν ειναι κακο να ριχνεις μια ποσοτητα (αναλογα με την δοσολογια που γραφει στο μπουκαλακι) μετα απο κα8ε αλλαγη νερου.
__________________
Ζήσε την στιγμή, πριν γίνει ανάμνηση...
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 14-10-11, 11:55
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από liapakos Εμφάνιση μηνυμάτων
και γενικα,αφου εχεις υγρα βακτηρια, δεν ειναι κακο να ριχνεις μια ποσοτητα (αναλογα με την δοσολογια που γραφει στο μπουκαλακι) μετα απο κα8ε αλλαγη νερου.
Αμα ειναι στρωμενο το φιλτρο η χρηση ετοιμων βακτηριδιων ειναι
πεταμενα χρηματα.Εκει που χρειαζονται ειναι οταν εχουμε κανει
θεραπεια με καποιο φαρμακο ριχνουμε για να ενισχυσουμε την βιολογια.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 14-10-11, 16:14
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμα ειναι στρωμενο το φιλτρο η χρηση ετοιμων βακτηριδιων ειναι
πεταμενα χρηματα.Εκει που χρειαζονται ειναι οταν εχουμε κανει
θεραπεια με καποιο φαρμακο ριχνουμε για να ενισχυσουμε την βιολογια.
Το ενυδρειο δεν ειναι πληρως στρωμενο.. Τρεχει τωρα 2η ημερα με μπολι και θα κανω αλλαγες νερου ανα 4-5 μερες και θα παιρνω μετρησεις ετσι ωστε να σιγουρευτω.. Οποτε εριξα λιγες σταγονες υγρα βακτηρια..
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 14-10-11, 16:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο δεν ειναι πληρως στρωμενο.. Τρεχει τωρα 2η ημερα με μπολι και θα κανω αλλαγες νερου ανα 4-5 μερες και θα παιρνω μετρησεις ετσι ωστε να σιγουρευτω.. Οποτε εριξα λιγες σταγονες υγρα βακτηρια..
Aν εχεις μπολιασει σωστα, επρεπε να βαλεις αμεσως ψαρι(α). (ψαρι ή ψαρια, αναλογα τα λιτρα και το ειδος των ψαριων)
Το σωστο μπολιασμα κανει αμεσο στρωσιμο στο φιλτρο.

Ο βυθος και το εσωτερικο του ενυδρειου ειναι ανωριμο μεν, αλλα το στρωμενο φιλτρο θα ανταπαξελθει για ολο το ενυδρειο με σωστη εισαγωγη ψαριων.

Αν δεν υπαρχουν ρυποι μετα το μπολιασμα (ειτε φυσικοι απο ψαρια ειτε τεχνητοι πχ τροφη), χανεις τη βιολογια και φτου και απο την αρχη.
Η βιολογια ειναι ζωντανη και πρεπει να την κραταμε ζωντανη με ρυπους.
Καθε μερα που περναει χωρις ρυπους, υπαρχουν απωλειες για αυτην.

ΥΓ για να κανεις την δουλεια που κανει το μπολιασμα αλλα με βακτηρια, χρειαζεσαι ενα φορτηγο μπουκαλακια. Αυτα ειναι για οταν δεν υπαρχει δυνατοτητα μπολιασματος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 14-10-11, 17:13
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν εχεις μπολιασει σωστα, επρεπε να βαλεις αμεσως ψαρι(α). (ψαρι ή ψαρια, αναλογα τα λιτρα και το ειδος των ψαριων)
Το σωστο μπολιασμα κανει αμεσο στρωσιμο στο φιλτρο.

Ο βυθος και το εσωτερικο του ενυδρειου ειναι ανωριμο μεν, αλλα το στρωμενο φιλτρο θα ανταπαξελθει για ολο το ενυδρειο με σωστη εισαγωγη ψαριων.

Αν δεν υπαρχουν ρυποι μετα το μπολιασμα (ειτε φυσικοι απο ψαρια ειτε τεχνητοι πχ τροφη), χανεις τη βιολογια και φτου και απο την αρχη.
Η βιολογια ειναι ζωντανη και πρεπει να την κραταμε ζωντανη με ρυπους.
Καθε μερα που περναει χωρις ρυπους, υπαρχουν απωλειες για αυτην.

ΥΓ για να κανεις την δουλεια που κανει το μπολιασμα αλλα με βακτηρια, χρειαζεσαι ενα φορτηγο μπουκαλακια. Αυτα ειναι για οταν δεν υπαρχει δυνατοτητα μπολιασματος.
την ιδια μερα που μπολιασε εβαλε και ενα χαρεμι guppy οποτε απο φαγητο εχουν..
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 15-10-11, 15:45
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

2-3 πρωτες φωτογραφιες.. Το ενυδρειο θα βελτιωθει κι αλλο μιας και θα αλλαξω το φωτισμο γιατι δεν επαρκει αυτος και θα προσθεσω φυτα περισσοτερα για να υποδεχθει τις red cherry αργοτερα... Προς το παρον 4 guppy σε περιβαλλον με πετρες και ξυλο..

http://imageshack.us/photo/my-images/841/img0436du.jpg/







Οτι δειτε που θελει διορθωση μου λετε..
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 15-10-11, 21:20
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

φιλαρακι καλα το πας... με το αναλογο φωτισμο και το αναλογο φοντο θα δειξει ακομα περισσοτερο.. φαντασου πως τωρα ειναι η αρχη..
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 15-10-11, 21:33
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντωνης Πατρα Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλαρακι καλα το πας... με το αναλογο φωτισμο και το αναλογο φοντο θα δειξει ακομα περισσοτερο.. φαντασου πως τωρα ειναι η αρχη..
Φοτνο λες αφισσα απο πετ σοπ ή μαυρο χαρτονι φοντο???
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 15-10-11, 21:40
Το avatar του χρήστη liapakos
liapakos Ο χρήστης liapakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: Berlin
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Φοτνο λες αφισσα απο πετ σοπ ή μαυρο χαρτονι φοντο???
μαυρο χαρτονι και 8α εισαι αρχοντας! (αυτο βεβαια ειναι αντικειμενικο,ο κα8ενας τα γουστα του!)
__________________
Ζήσε την στιγμή, πριν γίνει ανάμνηση...
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 20-10-11, 22:31
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Να ρωτησω κατι... Μου εδωσε ενας φιλος ενα τεστ αμμωνιας που ειχε.. Οικονομικο απο οτι το βλεπω δεν ειναι πολυ γνωστη μαρκα.. CRM-37A λεγεται και ειναι αυτο http://mrweng.wikispaces.com/file/vi...+test+kits.pdf...

Το θεμα μου ειναι οτι το νερο το βλεπω προς το κιτρινο.. Δλδ δεν ταιριαζει με καποιο.. Ειναι λιγο πιο κιτρινοπο απο το αρχικο χρωμα του δειγματος... Φταιει κατι? Κανω ακριβως οτι λεει...
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 20-10-11, 22:36
Το avatar του χρήστη liapakos
liapakos Ο χρήστης liapakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: Berlin
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτησω κατι... Μου εδωσε ενας φιλος ενα τεστ αμμωνιας που ειχε.. Οικονομικο απο οτι το βλεπω δεν ειναι πολυ γνωστη μαρκα.. CRM-37A λεγεται και ειναι αυτο http://mrweng.wikispaces.com/file/vi...+test+kits.pdf...

Το θεμα μου ειναι οτι το νερο το βλεπω προς το κιτρινο.. Δλδ δεν ταιριαζει με καποιο.. Ειναι λιγο πιο κιτρινοπο απο το αρχικο χρωμα του δειγματος... Φταιει κατι? Κανω ακριβως οτι λεει...
κοιτα,εγω αυτο που παρατηρησα τουλαχιστον με το δικο μου ενυδρειο,ειναι πως εκανε λιγες μερες να μηδενιστει τελειως η αμμωνια.(για το δικο μου και μονο μιλαω).ειχε πολυ λιγο αμμωνια μεν,αλλα δεν ηταν στο 0.δεν 3ερω αν ειναι φυσικο ή οχι,παντως ασε το ενυδρειο να "ηρεμισει" 2-3 μερουλες μετα την αλλαγη νερου σου,κανε ενα τεστ αμμωνιας και πες μας πως τα πας. καλη συνεχεια
__________________
Ζήσε την στιγμή, πριν γίνει ανάμνηση...
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 20-10-11, 22:42
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτησω κατι... Μου εδωσε ενας φιλος ενα τεστ αμμωνιας που ειχε.. Οικονομικο απο οτι το βλεπω δεν ειναι πολυ γνωστη μαρκα.. CRM-37A λεγεται και ειναι αυτο http://mrweng.wikispaces.com/file/vi...+test+kits.pdf...

Το θεμα μου ειναι οτι το νερο το βλεπω προς το κιτρινο.. Δλδ δεν ταιριαζει με καποιο.. Ειναι λιγο πιο κιτρινοπο απο το αρχικο χρωμα του δειγματος... Φταιει κατι? Κανω ακριβως οτι λεει...
κοιτα εδω δεν ειναι τπτ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=56570
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 20-10-11, 23:04
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντωνης Πατρα Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα εδω δεν ειναι τπτ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=56570
αρα λογικα δουλεψε το μπολι... μαλλον δεν εχω αμμωνια.. εκανα μια αλλαγη 30-40% σημερα οποτε θα ξανα μετρησω σε 2-3 μερες... Και θα κανω και τις υπολοιπες μετρησεις να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη...
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 20-10-11, 23:14
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
αρα λογικα δουλεψε το μπολι... μαλλον δεν εχω αμμωνια.. εκανα μια αλλαγη 30-40% σημερα οποτε θα ξανα μετρησω σε 2-3 μερες... Και θα κανω και τις υπολοιπες μετρησεις να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη...
αν ειχες αμμωνια θα ηταν μπλε και θα ειχαν χερετησει τα ψαρια σου..
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 21-10-11, 00:27
Το avatar του χρήστη liapakos
liapakos Ο χρήστης liapakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: Berlin
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντωνης Πατρα Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ειχες αμμωνια θα ηταν μπλε και θα ειχαν χερετησει τα ψαρια σου..
αμμωνια δεν ειναι απαραιτητο να ειναι σε αυ3ημενο επιπεδο για να πεις οτι υπαρχει.μπορει να βρισκεται και σε χαμηλοτερα επιπεδα (πχ πρασινο προς το σκουρο στο τεστ σου αν δεν κανω λα8ος) η οποια προκαλει μακροχρονια προβληματα,χωρις να ειναι απαραιτητο να πε8ανουν αμεσως τα ψαρια του ενυδρειου. πχ: ψαρια (κυριως χρυσοψαρα) που χρησιμοποιουν ορισμενοι για το στρωσημο του ενυδρειου (φυσικα και ειναι απαν8ρωπο) τα οποια παρουσιαζουν προβληματα και στο τελος μας "χεραιτουν" στον επομενο καιρο και οχι μολις τα βαζουν στο ενυδρειο
__________________
Ζήσε την στιγμή, πριν γίνει ανάμνηση...
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 21-10-11, 22:45
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Μπηκα σε αυτην την διαδικασια και θα σας εξηγησω το γιατι... Πηρα ενα χαρεμι γκαπυ αμεσως μετα το μπολιασμα... Ολα ηταν μια χαρα ζωηρα τα ψαρακια ολα καλα.. Και για να ειμαι σιγουρος εκανα και αλλαγες νερου ανα 3-4 μερες.. Δεν ειχα παρει μετρησεις... Το ενα απο τα 4 γκαπυ ομως ηταν ολο στην επιφανεια αμετοχο απο τα υπολοιπα.. Και γενικα πολυ ηρεμο.. Μετα απο 10-12 μερες το εβλεπα στο βυθο ωσπου χθες τελικα το εχασα.. Και λεω τελικα απο αμμωνια ειναι.. Αλλα δεν εχει αμμωνια γιατι ξανα εκανα τεστ και τελικα ειναι ανοιχτο πολυ πρασινο προς το κιτρινο.. Θα παρω παλι μετρηση γιατι χθες εκανα μια αλλαγη νερου παλι 50% σχεδον...

Υπαρχει περιπτωση να ειχε προβλημα το ψαρακι απο το πετ σοπ? Και τωρα να βαλω αμεσως αλλα γκαπυ γιατι εχω μεινει με 1 θυλ και 2 αρσ... Η να σιγουρευτω για ολες τις μετρησεις αυριο και να βαλω απο δευτερα...??
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 21-10-11, 23:05
Το avatar του χρήστη liapakos
liapakos Ο χρήστης liapakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: Berlin
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπηκα σε αυτην την διαδικασια και θα σας εξηγησω το γιατι... Πηρα ενα χαρεμι γκαπυ αμεσως μετα το μπολιασμα... Ολα ηταν μια χαρα ζωηρα τα ψαρακια ολα καλα.. Και για να ειμαι σιγουρος εκανα και αλλαγες νερου ανα 3-4 μερες.. Δεν ειχα παρει μετρησεις... Το ενα απο τα 4 γκαπυ ομως ηταν ολο στην επιφανεια αμετοχο απο τα υπολοιπα.. Και γενικα πολυ ηρεμο.. Μετα απο 10-12 μερες το εβλεπα στο βυθο ωσπου χθες τελικα το εχασα.. Και λεω τελικα απο αμμωνια ειναι.. Αλλα δεν εχει αμμωνια γιατι ξανα εκανα τεστ και τελικα ειναι ανοιχτο πολυ πρασινο προς το κιτρινο.. Θα παρω παλι μετρηση γιατι χθες εκανα μια αλλαγη νερου παλι 50% σχεδον...

Υπαρχει περιπτωση να ειχε προβλημα το ψαρακι απο το πετ σοπ? Και τωρα να βαλω αμεσως αλλα γκαπυ γιατι εχω μεινει με 1 θυλ και 2 αρσ... Η να σιγουρευτω για ολες τις μετρησεις αυριο και να βαλω απο δευτερα...??
δες αν ειναι ληγμενο το τεστ(για σιγουρια). κα8ε ψαρι μπορει να εχει προβλημα πριν το αγορασεις.αν ηταν 8εμα αμμωνιας,δεν 8α ηταν 1 γκαπι,αλλα ολα.οποτε βαλε 1-2 σημερα αν 8ες,δεν νομιζω να υπαρχει φοβος. κρατα μας ενημερους για το πως "κυλουν" τα πραγματα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hatzi Εμφάνιση μηνυμάτων

Υπαρχει περιπτωση να ειχε προβλημα το ψαρακι απο το πετ σοπ? Και τωρα να βαλω αμεσως αλλα γκαπυ γιατι εχω μεινει με 1 θυλ και 2 αρσ... Η να σιγουρευτω για ολες τις μετρησεις αυριο και να βαλω απο δευτερα...??
το χαρεμι ειναι 1 αρσενικο και 2-3 8υλ. και οχι 1 8υλ και 2-3 αρσ. εκτος αν μπερδευτικες :P
__________________
Ζήσε την στιγμή, πριν γίνει ανάμνηση...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη liapakos : 21-10-11 στις 23:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 21-10-11, 23:09
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ποσο μετρας αμμωνια, ΝΟ2 και ΝΟ3?

Πως μπολιασες (πως εκανες τη διαδικασια και απο που πηρες μπολι και σε τι μορφη)??
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 21-10-11, 23:38
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από liapakos Εμφάνιση μηνυμάτων
το χαρεμι ειναι 1 αρσενικο και 2-3 8υλ. και οχι 1 8υλ και 2-3 αρσ. εκτος αν μπερδευτικες :P
Καλα τα λες αλλα απεβιωσε το θυληκο... Τωρα που εχω 2 αρσενικα και 1 θυληκο θελω περιπου 4-5 θυληκα ακομα...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποσο μετρας αμμωνια, ΝΟ2 και ΝΟ3?

Πως μπολιασες (πως εκανες τη διαδικασια και απο που πηρες μπολι και σε τι μορφη)??
Αυριο θα εχω ολοκληρομενες μετρησεις και θα σας πω.. Μονο για αμμωνια μετρησα αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος.

Μπολι πηρα απο τον φιλο που απαντα εδω στο ποστ "Αντωνης Πατρα".. Ηταν ενα μπουκαλι με νερο σαν λασπη καπως.. Μου ειπε τι να κανω γιατι ειχε ξανα μπολιασει με τον ιδιο τροπο.. Το εριξα οπως ηταν μεσα στο φιλτρο μου.. Και το αφησα να δουλευει...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hatzi : 21-10-11 στις 23:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 22-10-11, 08:09
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

Τί τέστ χρησιμοποιείς?
αν μπορείς πάρε λίγο νερό και πήγαινε το στον φίλο να στο μετρήσει, ή στο πετ σόπ που θα πας για την αγορά
Εγώ μετρούσα με σφραγισμένο sera (το 'ξερα...τι το πήρα???) αμμωνία για 1,5 μήνα σχεδόν, δεν άλλαζε καν η απόχρωση, έριξα λίγο μπόλι (ε αυτό με το φίλτρο πρώτη φορά το ακούω, πάντα το ρίχνω χύμα στο ενυδρειο και μετά απο λίγο ανακατέβω το νερό για να φύγει οτι έχει κάτσει γύρω γύρω, που να ανοίγεις φίλτρα...είδικά στο 750άρι!) τίποτα όμως δεν άλλαξε!
τελικά πήρα ενα παλιό API που είχα δώσει σε μια φίλη και εδειξε 0! για να είμαι σιγουρος έριξα κι άλλη αμμωνία (οχι σταγόνες, ολοκληρες σύριγγες!) και μετά απο 2 μέρες ήταν πάλι 0, άλλη μια επανάληψη με αμμωνια (just in case) , μια γενναία και μπήκαν μέσα τα labs
είμαι στην 7 μέρα και μετράω 0 αμμωνία και νιτρώδη ενώ σύμφωνα με την sera δεν πλησιάζουν ουτε κουνούπια απο πάνω
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 22-10-11, 17:17
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποσο μετρας αμμωνια, ΝΟ2 και ΝΟ3?

Πως μπολιασες (πως εκανες τη διαδικασια και απο που πηρες μπολι και σε τι μορφη)??
Λοιπον πηρα μετρησεις σημερα... Τωρα κατα ποσο ειναι σωστες θα σας γελασω..

Tα νιτρωδη NO2 ειναι σιγουρα 0...
Η αμμωνια ΝΗ4 ειναι 0...
Τα νιτρικα ΝΗ3 μου βγηκαν περιπου 5-6...
To PH λιγο παραπανω απο 7.5... Περιπου 7.7...

Τωρα για τις σκληροτητες προχειρα απο ενα τεστ με χαρτακι νομιζω πως ειναι γυρο στο 12... το GH....

Αυτα...!

Στους 24 C ειναι η θερμοκρασια...

Ακουω τι εχετε να πειτε.. Στρωμενο ειναι το ενυδρειο λογικα.. Οποτε καποιο προβλημα ειχε το ενα γκαπυ..
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 22-10-11, 21:48
Το avatar του χρήστη liapakos
liapakos Ο χρήστης liapakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: Berlin
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον πηρα μετρησεις σημερα... Τωρα κατα ποσο ειναι σωστες θα σας γελασω..

Tα νιτρωδη NO2 ειναι σιγουρα 0...
Η αμμωνια ΝΗ4 ειναι 0...
Τα νιτρικα ΝΗ3 μου βγηκαν περιπου 5-6...
To PH λιγο παραπανω απο 7.5... Περιπου 7.7...

Τωρα για τις σκληροτητες προχειρα απο ενα τεστ με χαρτακι νομιζω πως ειναι γυρο στο 12... το GH....

Αυτα...!

Στους 24 C ειναι η θερμοκρασια...

Ακουω τι εχετε να πειτε.. Στρωμενο ειναι το ενυδρειο λογικα.. Οποτε καποιο προβλημα ειχε το ενα γκαπυ..
αφου στο πα βρε. αν ειχες 8εμα αμμωνιας, 8α ειχες προβλημα με ολα σου τα ψαρακια και οχι μονο με το 1.
__________________
Ζήσε την στιγμή, πριν γίνει ανάμνηση...
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 22-10-11, 23:06
Το avatar του χρήστη morfeas2002
morfeas2002 Ο χρήστης morfeas2002 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Να ξέρεις οτι τα αρσενικά είναι απίστευτα πιεστικά στα θηλυκά ως προς τη γονιμοποίηση.Τα 2 αρσενικά σου είναι κίνδυνος-θάνατος προς τα θηλυκά.Δεν θα τα αφήνουν καθόλου σε ησυχία.Το ενυδρείο σου δεν έχει ακόμα αρκετές κρυψώνες και η θηλυκιά σου μέχρι να προσαρμοστεί στο νέο της σπίτι, πήγε απο στρες! Φρόντισε να είναι σωστές οι αναλογίες σου αλλιώς θα δεινοπαθούν οι θηλυκές σου.
__________________
http://kalamata.meteoclub.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 23-10-11, 00:51
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον πηρα μετρησεις σημερα... Τωρα κατα ποσο ειναι σωστες θα σας γελασω..

Tα νιτρωδη NO2 ειναι σιγουρα 0...
Η αμμωνια ΝΗ4 ειναι 0...
Τα νιτρικα ΝΗ3 μου βγηκαν περιπου 5-6...
To PH λιγο παραπανω απο 7.5... Περιπου 7.7...

Τωρα για τις σκληροτητες προχειρα απο ενα τεστ με χαρτακι νομιζω πως ειναι γυρο στο 12... το GH....

Αυτα...!

Στους 24 C ειναι η θερμοκρασια...

Ακουω τι εχετε να πειτε.. Στρωμενο ειναι το ενυδρειο λογικα.. Οποτε καποιο προβλημα ειχε το ενα γκαπυ..
ειπα κι εγω θα με εκθεσει το μπολι μου?
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 23-10-11, 02:13
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από morfeas2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ξέρεις οτι τα αρσενικά είναι απίστευτα πιεστικά στα θηλυκά ως προς τη γονιμοποίηση.Τα 2 αρσενικά σου είναι κίνδυνος-θάνατος προς τα θηλυκά.Δεν θα τα αφήνουν καθόλου σε ησυχία.Το ενυδρείο σου δεν έχει ακόμα αρκετές κρυψώνες και η θηλυκιά σου μέχρι να προσαρμοστεί στο νέο της σπίτι, πήγε απο στρες! Φρόντισε να είναι σωστές οι αναλογίες σου αλλιώς θα δεινοπαθούν οι θηλυκές σου.
Διορθωθηκε η αναλογια σημερα.. Αφου πηρα μετρησεις προσθεσα αλλες 2 θυληκες.. Οσο για τις κρυψωνες περιμενω να φερουν κανα φυτο τα πετ σοπ γιατι εχουν τελειωσει...
Eιμαστε μπροστα εδω στην πατρα..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καλώς σας βρήκα :) anideos Αρχάριοι γλυκού νερού 9 02-10-07 12:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10482 seconds with 13 queries