Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-05-11, 18:39  
Μερικες ερωτησεις για ενυδρειο 30 λιτρων
 
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24
Senior Member
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος 09-05-11, 18:39
Αξιολόγηση: (1 votes - 5,00 average)

Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα να με βοηθησετε σε κατι. Εχω ξεκινησει ενα ενυδρειο εδω και 5 μερες 30 λιτρων. Εχω βαλει απο την πρωτη μερα τα αναλογα ml για τα λιτρα μου αντιχλωριο api strees coat και εχω παρει και βακτηρια microbe-lift για να ξεκινησω το στρωσιμο και σημερα θα ριξω την πρωτη δοση. Συμφωνα με οσα αναγραφει το κουτι του για νεα ενυδρεια, ριχνεις λεει microbe lift μια φορα τη βδομαδα για 3 βδομαδες 1 καπακι (αν ειναι καπακι το tsp. που γραφει) καθε 76 λιτρα, αρα εγω θα πρεπει να ριξω μισο καπακι μιας και τα λιτρα μου ειναι μικτα 33? Το ενυδρειο θα παραμηνει αδειο χωρις ψαρια μεχρι να ολοκληρωθει το στρωσιμο.

Και κατι ακομα θα ηθελα να ρωτησω...πηρα εναν θερμοστατη και επελεξα να παρω εναν 25w της dennerle σκεφτομενος πως θα ειναι καλυτερος και αν οχι καλυτερος πιο αξιοπιστος απο εναν αντιστοιχο κινεζικο (resun) που η διαφορα τους ηταν 8 ευρω. Ελεγε πως ειναι καταλληλος για 10-30 λιτρα. Τον πηρα λοιπον και τον εβαλα στο ενυδρειο και ξεκινησε να δουλευει. Εχω μεσα 2 θερμομετρα το ενα λεει 1 βαθμο ακριβως παραπανω σε σχεση με το αλλο. Ο θερμοστατης εχει ενα κουμπακι ας το πουμε επανω, που το τραβας και βγαινει εξω, τον καλυμπραρεις στην θερμοκρασια που λεει το θερμομετρο και υστερα κατεβαζεις το κουμπακι και εχει ρυθμιστει. Στην συνεχεια επιλεγεις σε τι θερμοκρασια θελεις να σου παει το ενυδρειο και τον λειτουργεις. Τον εχω ρυθμισει και με τα 2 θερμομετρα μια με το ενα και μια με το αλλο, αλλα εκεινος λειτουργει συνεχεια και δεν σβηνει ποτε το ποτοκαλι φως του που διχνει αν δεν κανω λαθος οτι δουλευει. Και εχει τυχει να ξεπερασει και την θερμοκρασια 1-2 φορες αλλα δεν σταματαει. Τι μπορει να ειναι? Ο θερμοστατης ειναι αυτος:

http://www.krueger-aquaristik.de/Tec...25W::1342.html

Να ειστε καλα, περιμενω τις βοηθεια σας.
Εμφανίσεις: 45510
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 20-05-11, 01:05
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντιπροσωπος REEFISH τηλ.2310696017.

Πηρα τηλεφωνακι εκει και μου ειπαν πως τωρα ετοιμαζουν παραγγελια απο aquael και αυτο το φωτιστικο θα ερθει σε καμια 20αρια μερες..πηρα αμεσως τον μαγαζατορα που του εχω παραγγειλει το φωτιστικο που μου ελεγε οτι θα ερθει αυτη τη βδομαδα, το πολυ αρχες της επομενης και μου λεει οτι εκεινος μιλαει με τον κυριο εισαγωγεα ή κατι τετοιο, δεν καταλαβα ακριβως γιατι τα ειπαμε βιαστικα μιας και ειχε κοσμο στο μαγαζι...περιμενουμε να δουμε. To arcadia arc pod το εχει εκει ετοιμοπαραδοτο για να το παρω σε περιπτωση που δουμε οτι αργει το αλλο, αλλα ρε παιδια 11w λαμπα και ας ειναι tropical για φυτεμενο, τι να κανει στα 40-45 λιτρα καθαρα? Κανονικα θα επρεπε να βαλω 2 arc pod σε αυτα τα λιτρα οπως δινει και η dennerle στα 10-20-30 λιτρα ενυδρεια της 1 φωτιστικο των 11watt και στο 60αρι της δινει 2 τετοια φωτιστικα των 11 watt. Βασικα απο το να παρω το arc pod καλυτερα να παρω 2 φωτιστικα dennerle 11watt που θα μου βγουν και τα 2 μαζι στα 70 ευρω, παρα να παρω το arc pod στα 55 το ενα. Kαι σε ενα φορουμ ξενο ειχα δει καποια στιγμη μια συζητηση αναμεσα στο πιο ειναι καλυτερο arc pod ή dennerle nano light και απο οτι ειδα εκει ελεγαν το dennerle λογω του οτι εχει καλυτερο φασμα μιας και το arc pod εχει το προστατευτικο που ροζιζει και χανει...βεβαια μια χαρα λεγαν οτι ειναι και το arc pod.
-------------------------
Αν ξερετε και εσεις καποιο καλο φωτιστικο για αυτα τα λιτρα για ανοιχτο ενυδρειο για ευκολα και μετρια φυτα, πειτε μου να δουμε. Δεν θα ηθελα να κανω πατεντα παντως και να φτιαξω κατι μονος μου.
-------------------------
Ας κανω μια ακομα ερωτηση, μιας και δεν εχω κανει αρκετες...

Λεω να παρω ενα eheim liberty 2041 που ειναι κρεμαστο προς τα εξω απο οτι ειδα και δεν θα πιανει χωρο μεσα στο ενυδρειο και να του βαλω μεσα το λιγο σφουγγαρι που εχει το υπαρχον φιλτρο μου και το siporax. Θα ειναι σαν να συνεχιζει το στρωσιμο κανονικα? Τι λετε για το φιλτρακι? Καλυτερο απο αυτο που εχω τωρα ειναι απο θεμα χαρακτηριστικων...
-------------------------
Το πηρα τελικα το liberty 2041. Το βαζω το απογευμα και ενημερωνω.
-------------------------
Λοιπον, μπηκε το φιλτρο το απογευμα. Μου αρεσε παρα πολυ ο χωρος που εχει για σφουγγαρια και βιολογικο υλικο. Ειχε μεσα 3 σφουγγαρια μεσα (2 μπλε, 1 πρασινο)και εβαλα το siporax απο το μικρο φιλτρο μεσα καθως και το μικρο σφουγγαρι που ειχε και προσθεσα αλλα 2 siporax. Στο μικρο φιλτρο εβαλα μεσα ανθρακα και θα το εχω μεσα στο ενυδρειο να δουλευει για καμια εβδομαδα. Ειχε και ενα σφουγγαρι μαυρο το liberty μεσα που πιθανον να ειναι ανθρακα αλλα προτιμησα να βαλω ενεργο και οχι σφουγγαρι και να μου μεινει και περισσοτερος ελευθερος χωρος για βιολογικο υλικο. Η κυκλοφορια νερου τωρα νομιζω ειναι μια χαρα με το liberty.

Εδω και καποιες φωτογραφιες:








Οτι θελετε να επισημανετε, μου λετε...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 20-05-11 στις 01:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 20-05-11, 09:09
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ωραιο το καινουριο φιλτρακι και το ενυδρειοσιγουρα δε θα μετανιωσεις για τις αλλαγες που εκανεςμε την αμμωνια τι γινεται?
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 20-05-11, 22:07
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραιο το καινουριο φιλτρακι και το ενυδρειοσιγουρα δε θα μετανιωσεις για τις αλλαγες που εκανεςμε την αμμωνια τι γινεται?
Θα κανω σημερα τεστ αμμωνια να δω. Προχθες που εκανα ειχα παλι 1mg/l.
-------------------------
Εdit: Eιναι η 16η μερα που τρεχει το ενυδρειο.

Λοιπον αμμωνια 1mg/l παραμενει, no2: 2 mg/l (ανεβηκε!!) και no3: 25.

--(εχω αφαιρεσει την τροφη που λεγαμε πως εμενε στην επιφανεια...δεν εχω βαλει αλλη)--

Ειναι καλο να φανταστω που ανεβηκε το ΝΟ2 ε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 20-05-11 στις 22:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 21-05-11, 06:59
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Πας καλα! Υπομονή
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 21-05-11, 09:50
Το avatar του χρήστη tepe
tepe Ο χρήστης tepe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-04-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 379
Send a message via Skype™ to tepe
Προεπιλογή

πολυ καλα πας δεν θα αργησει πολυ πιστευω
__________________
Τα σκαλάρια μου https://www.youtube.com/watch?v=Yz56IDxU1mc
Τάισμα μικρού αγγελοψαρου με white worm https://www.youtube.com/watch?v=dBhu8U6S2hE
Aναπαραγωγή Ancistrus https://www.youtube.com/watch?v=lIHevAmCZY0
Το καναλι μου Youtube https://www.youtube.com/channel/UCk9...Tip5BT6mxmH4Cg
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 21-05-11, 10:05
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Για να δουμε...ευχαριστω παιδια...!
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 21-05-11, 12:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα κανω σημερα τεστ αμμωνια να δω. Προχθες που εκανα ειχα παλι 1mg/l.
-------------------------
Εdit: Eιναι η 16η μερα που τρεχει το ενυδρειο.

Λοιπον αμμωνια 1mg/l παραμενει, no2: 2 mg/l (ανεβηκε!!) και no3: 25.

--(εχω αφαιρεσει την τροφη που λεγαμε πως εμενε στην επιφανεια...δεν εχω βαλει αλλη)--

Ειναι καλο να φανταστω που ανεβηκε το ΝΟ2 ε?
Ειναι καλο που ανεβηκαν τα νιτρωδη αλλα .... 16η μερα και παραμενει αμμωνια ... δεν μου αρεσει.
Κανονικα στις 5-10 μερες πρεπει να μηδενιζει και να εχεις μονο νιτρωδη αφου τοσο χρονο θελει συνηθως για να αναπτυχθει ο καταλληλος πληθυσμος νιτρωδοποιητικων βακτηριων, εκτος κι αν ..... κατι δεν παει καλα.
Μετα βλεπω και εχεις και ΝΟ3 που σημαινει οτι εχεις και μεγαλο πλυθησμο (απο τωρα) νιτρικοποιητων βακτηριων που συνηθως κανουν 20-30 μερες να ολοκληρωθει.

Φαινεται λοιπον να εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου αλλα να μη λειτουργει σωστα (δλδ εχεις ΝΟ3 αλλα μετρας ακομα ΝΗ3)
Μηπως το νερο εχει πολλους ρυπους για την "αντοχη" του φιλτρου?

Τι υλικα εχει το φιλτρο και ποσα? Υπαρχουν απο την αρχη του στρωσιματος?
Με τι τεστ μετρας?
-------------------------
Τα διακοσμητικσα μπορεις να τα χρησιμοποιησεις εξυπνα για να κρυψεις και το εξοπλισμο.
Αυτο το διαφανες σωληνακι τι ειναι και γιατι ειναι ετσι τεντωμενο?
Το θερμαντηρα γιατι δεν το βαζεις γωνια και ορθιο να μη φαινεται?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 21-05-11 στις 12:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 21-05-11, 22:16
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι καλο που ανεβηκαν τα νιτρωδη αλλα .... 16η μερα και παραμενει αμμωνια ... δεν μου αρεσει.
Κανονικα στις 5-10 μερες πρεπει να μηδενιζει και να εχεις μονο νιτρωδη αφου τοσο χρονο θελει συνηθως για να αναπτυχθει ο καταλληλος πληθυσμος νιτρωδοποιητικων βακτηριων, εκτος κι αν ..... κατι δεν παει καλα.
Μετα βλεπω και εχεις και ΝΟ3 που σημαινει οτι εχεις και μεγαλο πλυθησμο (απο τωρα) νιτρικοποιητων βακτηριων που συνηθως κανουν 20-30 μερες να ολοκληρωθει.

Φαινεται λοιπον να εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου αλλα να μη λειτουργει σωστα (δλδ εχεις ΝΟ3 αλλα μετρας ακομα ΝΗ3)
Μηπως το νερο εχει πολλους ρυπους για την "αντοχη" του φιλτρου?

Τι υλικα εχει το φιλτρο και ποσα? Υπαρχουν απο την αρχη του στρωσιματος?
Με τι τεστ μετρας?
-------------------------
Τα διακοσμητικσα μπορεις να τα χρησιμοποιησεις εξυπνα για να κρυψεις και το εξοπλισμο.
Αυτο το διαφανες σωληνακι τι ειναι και γιατι ειναι ετσι τεντωμενο?
Το θερμαντηρα γιατι δεν το βαζεις γωνια και ορθιο να μη φαινεται?
Λοιπον το φιλτρο εχει μεσα 3 siporax το ενα εκ των οποιων δουλευε απο την αρχη στο μικρο φιλτρο και ακομα εχει 3 σφουγγαρια και ενα πολυ μικρο που το εχω βαλει χυμα...ηταν στο μικρο φιλτρο πριν. Δηλαδη αυτα που λειτουργουσαν απο την αρχη ηταν το ενα siporax και το ενα μικρο κομματι φιλτρου.

Tο φιλτρο εχει ονομαστικη ροη 570λ/ω.

Μετραω με jbl χαρτακια 6 in 1 (απο εκει βλεπω και τα no2-no3, καθε χαρτακι τεστ το κανω 2 φορες τις περισσοτερες φορες, το δευτερο το κανω μετα απο 10 λεπτα ή και μιση ωρα μετα απο το πρωτο) και αμμωνια μετραω με sera υγρο. Επισης μετραω με υγρο το ph παλι με υγρο της sera.

Oσον αφορα τα διακοσμητικα δεν εχει τελειωσει ακομα το στησιμο για να δω πως και τι να κρυψω. Σημερα αγοραστηκε και το φωτιστικο (Wave Solaris Tropical 18w, 6500k-pl λαμπα). Πιστευω να ειναι μια χαρα για μετρια και ευκολα φυτα. Eιδα οτι βγαινει και μια λαμπα pl παλι για αυτο το φωτιστικο αλλα με τη διαφορα του οτι ειναι η μια μερια λευκη και η αλλη μερια ροζ. Αν τη βρω καποια στιγμη μπορει να βαλω εκεινη πανω. Εχω ρωτησει ηδη γι'αυτο στο μαγαζι που πηρα το φωτιστικο και περιμενω μεσα στη βδομαδα απαντηση.

Ο θερμοστατης δεν ειναι ο 25αρης που ειχα πριν στο 30λιτρο γιατι δεν εσβηνε ποτε και εχω βαλει τον 150w jager που βλεπεις και στην φωτογραφια προχειρα εχω ωστε να κραταει σωστη θερμοκρασια. Σημερα θα βαλω εναν καινουριο θερμοσατη που πηρα μαζι με το φωτιστικο που ειναι στα 75w.

Το σωλινακι το τεντωμενο ειναι της αεραντλιας που εχω, ειναι μια eheim elite800.

Oτι αλλο μου λες-ετε.

Να εισαι καλα και εσυ και τα υπολοιπα παιδια για τη βοηθεια σας!
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 21-05-11, 23:05
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κοιταξε,τα τεστακια αυτα δεν θεωρουνται γενικως απτους χομπιστες αξιοπιστα.ισως σαυτο οφειλεται η αμμωνια που μετρας συνεχεια.περιμενε να σου πουνε και οι αλλοι τη γνωμη τους αλλα εγω προσωπικα θα επαιρνα ενα υγρο τεστ αμμωνιας (τουλαχιστον) για να ξερω ακριβως που βρισκομαι και ναχω το κεφαλι μου ησυχο.περιμενε ομως να σου πουνε και οι αλλοι μηπως υπαρχει καποια αλλη λυση στη φαση που εισαι -που δεν γνωριζω εγω- και τη βγαλεις πιο οικονομικα
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 21-05-11, 23:32
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιταξε,τα τεστακια αυτα δεν θεωρουνται γενικως απτους χομπιστες αξιοπιστα.ισως σαυτο οφειλεται η αμμωνια που μετρας συνεχεια.περιμενε να σου πουνε και οι αλλοι τη γνωμη τους αλλα εγω προσωπικα θα επαιρνα ενα υγρο τεστ αμμωνιας (τουλαχιστον) για να ξερω ακριβως που βρισκομαι και ναχω το κεφαλι μου ησυχο.περιμενε ομως να σου πουνε και οι αλλοι μηπως υπαρχει καποια αλλη λυση στη φαση που εισαι -που δεν γνωριζω εγω- και τη βγαλεις πιο οικονομικα
Τεστ αμμωνιας υγρο λεω χρησιμοποιω της sera. Αμμωνια δεν νομιζω να υπαρχει κιολας σε χαρτακια.

Τα αλλα περαν της αμμωνιας και του ph που παλι ειναι υγρο της sera ειναι με τα χαρτακια της jbl 6+1. Αμμωνια εχω 2 υγρα της sera.

Δυστυχως τα χρηματα που εχω δωσει μεχρι στιγμης για αυτο το 50λιτρο ειναι 350 ευρω+++ και για αυτο το λογο δεν εχω παρει υγρα τεστ και για τα υπολοιπα. Μιας ομως που μπορουν να μου διξουν και αυτα τα χαρτακια στο περιπου που ειμαι αν οχι με 100% ακριβεια δεν με πειραζει. Παντως αφου μου ανεβηκαν τα: no2 + no3 παει να πει πως μου διχνουν μια αυξηση ενω σε ολα τα προηγουμενα τεστ που ειχα κανει δεν ειχα.

Φυσικα να τα ειχα ολα υγρα θα ηταν προτιμοτερο αλλα....
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 22-05-11, 00:39
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τεστ αμμωνιας υγρο λεω χρησιμοποιω της sera. Αμμωνια δεν νομιζω να υπαρχει κιολας σε χαρτακια.

Τα αλλα περαν της αμμωνιας και του ph που παλι ειναι υγρο της sera ειναι με τα χαρτακια της jbl 6+1. Αμμωνια εχω 2 υγρα της sera.

Δυστυχως τα χρηματα που εχω δωσει μεχρι στιγμης για αυτο το 50λιτρο ειναι 350 ευρω+++ και για αυτο το λογο δεν εχω παρει υγρα τεστ και για τα υπολοιπα. Μιας ομως που μπορουν να μου διξουν και αυτα τα χαρτακια στο περιπου που ειμαι αν οχι με 100% ακριβεια δεν με πειραζει. Παντως αφου μου ανεβηκαν τα: no2 + no3 παει να πει πως μου διχνουν μια αυξηση ενω σε ολα τα προηγουμενα τεστ που ειχα κανει δεν ειχα.

Φυσικα να τα ειχα ολα υγρα θα ηταν προτιμοτερο αλλα....
σωστος! συγνωμη για το λαθος,απτην κουραση αλλα διαβαζω κιαλλα καταλαβαινωοχι,αφου εχεις υγρο τεστ αμμωνιας ακομα κιαν δεν ειναι 100% ακριβες δε νομιζω οτι θαχει μεγαλη αποκλιση απτην πραγματικοτητα.(εκτος αν το τεστ ειναι παμπαλαιο δηλαδη τιποτα χρονια στο ραφι του πετσοπ,που δε νομιζω)μου φαινεται παραξενο που μετρας συνεχεια την ιδια αμμωνια.μπαινω και βλεπω τα ποστ στο θεμα σου μονο και μονο απο περιεργεια και ενδιαφερον να δω τι θα γινειμακαρι να μπορουσα και να σε βοηθησω περισσοτερο.υπομονη και συνεχισε τις μετρησεις.καλα το πας παντωςσαφως ειναι καλα που μετρας και νιτρωδη και νιτρικα,παει να πει οτι προχωραει ο κυκλος,ειμαι περιεργος να δω ποτε θα πεσει η αμμωνια.το θεμα των χρηματων το καταλαβαινω απολυτα!
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 22-05-11, 04:54
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Τωρα είδα τον θερμαντίκό σώμα ! ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΟ ΤΩΡΑ! εχει ενδειξη επάνω που ΠΡΕΠΕΙ να είναι η χαμηλότερη σταθμη στο νερό! Θα τον κάψεις ετσι!
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 22-05-11, 09:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον το φιλτρο εχει μεσα 3 siporax το ενα εκ των οποιων δουλευε απο την αρχη στο μικρο φιλτρο και ακομα εχει 3 σφουγγαρια και ενα πολυ μικρο που το εχω βαλει χυμα...ηταν στο μικρο φιλτρο πριν. Δηλαδη αυτα που λειτουργουσαν απο την αρχη ηταν το ενα siporax και το ενα μικρο κομματι φιλτρου.
Mε 3 (!!!) κομματια σιποραξ μη περιμενεις και τιποτα σοβαρο.

Δεν παθαινει τιποτα ο θερμαντηρας αν ειναι λιγο απέξω.
Καλυτερα ομως βαλτον στο πλαινο τζαμι και λοξα για να μπαινει ολο το γυαλι στο νερο (οπως φαινεται αμυδρα εδω).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 22-05-11, 09:47
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

1) Ανοιχτό ενυδρείο = Πολυ εξατμηση
2) ΠΟΛΥ μεγαλος θερμαντήρας σε σχεση με τα λίτρα

Ο θερμαντήρας ειναι απο γυαλί και εαν δεν ερχετε σε επαφη με το νερο τοτε θα ραγίσει και θα ψαχνεις το λάθος !
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 22-05-11, 11:51
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παιδια τον εχω βαλει ολο το θερμοστατη μεσα στο νερο απο εκεινη τη μερα. Ηταν ορθιος εκει στη φωτο απλα για να βγει η φωτογραφια και να δειτε το ενυδρειο ωστε να μην ειναι μες τη μεση. Τον εχω στο μπροστα τζαμι του ενυδρειου, ωστε να ειναι ολος μεσα στο νερο διαγωνια...

Οταν μου λες delta66 οτι με 3 siporax να μην περιμενω και τιποτα σοβαρο τι εννοεις? Επρεπε να κανω κατι αλλο? Ε απο το ενα μονο siporax που ειχε το μικρο φιλτρο τωρα με 3 δεν ειναι καλυτερα?

Τsagos για το ενυδρειο που ειναι ανοιχτο θα φτιαξω ειτε πλεξιγκλας ειτε γυαλι και θα το κλεισω, απλα περιμενα και το φωτιστικο να ερθει ωστε να ξερω τι χωρο πιανει κλπ, ωστε οταν φτιαξω το τζαμι-πλεξι, να ξερω τι κενα θα του κανω ωστε να χωρανε το φιλτρο, να βγαινουν τα καλωδια κλπ...

Ακομα, για αυτο που μου λες οτι ο θερμοστατης ειναι μεγαλος για τα λιτρα εχεις απολυτο δικιο και το ξερω απλα τον εβαλα για
κρατησει θερμοκρασια προσωρινα οπως λεω και πιο πανω και δεν νομιζω οτι ενοχλει αφου δεν εχω ψαρια μεσα. Ο 25αρις που ειχα με το ζορι κραταγε 24,5 βαθμους και δεν εκλεινε και ποτε, ενω εγω τον εβαζα να παει 26...Σημερα - αυριο θα βαλω τον καινουριο θερμοστατη οπως λεω και πιο πανω, που πηρα των 75w.

Για το φωτιστικο τι γνωμη εχετε? Θα ειναι αρκετο για ευκολα και μετρια φυτα?

Θα ξανακανω μετρησεις σημερα και θα ανεβασω τα αποτελεσματα.

Οτι αλλο μου λετε...περιμενω!
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 22-05-11, 12:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν μου λες delta66 οτι με 3 siporax να μην περιμενω και τιποτα σοβαρο τι εννοεις? Επρεπε να κανω κατι αλλο? Ε απο το ενα μονο siporax που ειχε το μικρο φιλτρο τωρα με 3 δεν ειναι καλυτερα?
Απο το σεμιναριο του Dieter Untergasser περι βιολογιας κ.α., εχουμε την γενικη πληροφορια (με οποιες εξαιρεσεις μπορει να εχει μια γενικη πληροφορια) οτι το ενα λιτρο siporax καλυπτει ενα ενυδρειο 200 λιτρων με ιχθυοφορτωση ενα εκατοστο ψαριου για καθε λιτρο δλδ περιπου 40 tetras.

Ενα λιτρο ποσα κομματια siporax πιστευεις οτι ειναι?
250-260.
(Μιλαω για χυμα siporax για λιμνη, που ειναι μεγαλο μεγεθος. Για mini siporax ή normal μεγεθος θα ειναι πολλαπλασιο)

Με 3 κομματια siporax ποση ιχθυοφορτωση νομιζεις οτι μπορεις να καλυψεις?
Υπολογισε.
στα 260 κομματια => 40 tetras
στα 3 κομματια => X? tetras
Περιπου μισο ψαρι.

Φυσικα εχεις και σφουγγαρια που κανουν και βιολογικη φιλτρανση, αλλα στο εξηγω για να μη νομιζεις οτι εγινε κατι σοβαρο με 3 κομματια siporax και δεν βρισκεις την αιτια αργοτερα που μπορει να πασχει η φιλτρανση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 22-05-11, 12:28
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο το σεμιναριο του Dieter Untergasser περι βιολογιας κ.α., εχουμε την γενικη πληροφορια (με οποιες εξαιρεσεις μπορει να εχει μια γενικη πληροφορια) οτι το ενα λιτρο siporax καλυπτει ενα ενυδρειο 200 λιτρων με ιχθυοφορτωση ενα εκατοστο ψαριου για καθε λιτρο δλδ περιπου 40 tetras.

Ενα λιτρο ποσα κομματια siporax πιστευεις οτι ειναι?
250-260.
(Μιλαω για χυμα siporax για λιμνη, που ειναι μεγαλο μεγεθος. Για mini siporax ή normal μεγεθος θα ειναι πολλαπλασιο)

Με 3 κομματια siporax ποση ιχθυοφορτωση νομιζεις οτι μπορεις να καλυψεις?
Υπολογισε.
στα 260 κομματια => 40 tetras
στα 3 κομματια => X? tetras


Φυσικα εχεις και σφουγγαρια που κανουν και βιολογικη φιλτρανση, αλλα στο εξηγω για να μη νομιζεις οτι εγινε κατι σοβαρο με 3 κομματια siporax και δεν βρισκεις την αιτια αργοτερα που μπορει να πασχει η φιλτρανση.
A καταλαβα. Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να μην ειναι αρκετη η βιολογια που θα δημιουργηθει στο φιλτρο για τα λιτρα μου με αυτο το setup στο φιλτρο? Το καθε siporax mini ποσα siporax να εχει μεσα? Μου φαινονται αρκετα, χωρις να ειμαι σιγουρος το καθε ενα διχτακι πρεπει να εχει 100.
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 22-05-11, 12:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η "φιλοσοφια" των φιλτρων ειναι na εχουμε μηχανικη φιλτρανση για να προστατευει τα βιολογικα υλικα απο χοντρα σκουπιδια αλλα και το νερο οπτικα καθαρο και να εχουμε και οσα περισσοτερα βιολογικα υλικα γινεται.

Οπότε βαζεις σφουγγαρακι στην αρχη της ροης του νερου μεσα στο φιλτρο, ισα ισα να κραταει τα χοντρα σκουπιδια και μετα ολο siporax οσο παιρνει.
Για μικρα φιλτρα βολευει το mini siporax ή το substrat pro κλπ

Tα σφουγγαρια τα κρατας πεντακαθαρα απο σκουπιδια, ενω τα βιολογικα δεν τα πολυπειραζεις και τα καθαριζεις ελαφρα οταν και αν φορτωσουν σκουπιδι και αυτα και μονο με νερο απο εχεις βγαλει απο το ενυδρειο.
Τα μηχανικα (πχ σφουγγαρια) μπορεις και με ζεστο νερο βρυσης (εφοσον στηριζεις τη βιολογια σου στο siporax)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 22-05-11, 12:45
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Στo φιλτρο εχω αλλαξει το στησιμο των υλικων που εχει μεσα ως εξης: συμφωνα με ολα ειπα σε πμ με ενα χρηστη απο το φορουμ εδω που εχει το ακριβως μεγαλυτερο μοντελο απο το δικο μου φιλτρο (2042), δεν λεω ονομα σε περιπτωση που δεν θελει.



Δηλαδη τα σφουγγαρια μπηκαν διπλα στην αντλια του φιλτρου αριστερα και δεξια της. Τα siporax μπηκαν 2 στο πλαι αριστερα και ενα στο κεντρο. Το μικρο κομματι σφουγγαριου που ηταν στο μικρο φιλτρο μπηκε παλι χυμα στη μεση για κανα μπολι αργοτερα κλπ και τελος το 3ο σφουγγαρι το πρασινο μπηκε στα δεξια δεξια.

Καλυτερα μου φαινεται τωρα συμφωνα και με αυτο που μου λες οτι βαζουμε σφουγγαρι στην αρχη της ροης κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 22-05-11, 12:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν μιλαγες δλδ για κομματια λεγοντας για 3 siporax αλλα για διχτακια
Ακυρα οσα σου ειπα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 22-05-11, 12:49
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μιλαγες δλδ για κομματια λεγοντας για 3 siporax αλλα για διχτακια
Ακυρα οσα σου ειπα
Αχ ευτυχως...ειχα αρχισει να ξενερωνω εντελως....αχ0αχ0!

Πιστευεις οποτε οτι ειναι ενταξει για τα λιτρα μου ετσι η φιλτρανση και ο χωρος που υπαρχει για να διμηουργηθει η καταλληλη βιολογια ε?

Σε ευχαριστω για το χρονο σου.

EDIT: Για πειτε μου και για το φωτισμο τον βλεπετε αρκετο για αυτα τα λιτρα για ευκολα και μετρια σε δυσκολια φυτα και λαμβανοντας υποψην οτι εχω υποστρωμα της jbl ενα κιλο κατω κατω και 7 κιλα απο πανω υποστρωμα της seachem + οτι θα χρησιμοποιησω και excel flourish?
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 22-05-11, 13:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Νομιζω οτι σε αυτο το φιλτρο, τα βιολογικα πρεπει να μπαινουν στις δυο ακρες αριστερα-δεξια μετα τις καθετες σχαρες που ειδα στο manual.
-------------------------
Πιστευω οτι δεν μπορουσε να γινει κατι πολυ καλυτερο απο αποψης αναβαθμισης σε αυτο το φιλτρο.
Το αν σε φτανει γιαυτο που θελεις να κανεις στο ενυδρειο ειναι αλλο θεμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 22-05-11 στις 13:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 22-05-11, 13:02
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω οτι σε αυτο το φιλτρο, τα βιολογικα πρεπει να μπαινουν στις δυο ακρες αριστερα-δεξια μετα τις καθετες σχαρες που ειδα στο manual.
-------------------------
Πιστευω οτι δεν μπορουσε να γινει κατι πολυ καλυτερο απο αποψης αναβαθμισης σε αυτο το φιλτρο.
Το αν σε φτανει γιαυτο που θελεις να κανεις στο ενυδρειο ειναι αλλο θεμα.
Oποτε καλα εκανα και εβαλα τα 2 siporax τερμα αριστερα... Το ενα το εβαλα στη μεση γιατι δεν χωραγε αλλου. Ισως αμα εβγαζα το τερμα δεξια πρασινο φιλτρο και εβαζα το ενα siporax που ειναι στη μεση θα ηταν καλυτερα?

Δεν θελω να κανω και την τρελη ιχθυοφορτηση, ακομα δεν εχω καταληξει βεβαια σε τι και ποσα ψαρια θα βαλω αλλα σε καθε περιπτωση δεν θα ειναι πολλα ουτε μεγαλα. Για το τι θα αρκει το φιλτρο ας το συζητησουμε και τωρα αλλα και την στιγμη που θα ειναι ετοιμο το ενυδρειο να δεχτει τα ψαρια.

Πες μου και για το φωτισμο πως τον βλεπεις αν θες μιας και εχω δει και video μετα ενυδρεια σου στο youtube και εχεις φυτεμενα...
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 22-05-11, 13:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το πρασινο σφουγγαρακι τι ιδιαιτερο κανει?
Αν δεν εχει καποιο σκοπο εγω θα εβαζα εκει το βιολογικο.

Νομιζω οτι πρεπει να δοκιμασεις πρωτα το μαμμισιο και βλεπεις.
Η αυξηση του φωτισμου συνεπαγεται και αλλα πραγματα (εξτρα λιπανση, εξτρα co2 και φυσικα φυτομαζα πουα θα τα καταναλωνει αλλιως θα τα εκμεταλλευτουν οι αλγες).
Πιστευω οτι αν βαλεις ευκολα/μετρια φυτα, μπορεις και με ενα απλο φως (ακομα και με σποτ με λαμπα οικονομιας) να κανεις πολυ καλη δουλεια.
Αν πας για δυσκολα δεν σε φτανει πιστευω ουτε το αλλο που ειπες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 22-05-11, 13:38
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρασινο σφουγγαρακι τι ιδιαιτερο κανει?
Αν δεν εχει καποιο σκοπο εγω θα εβαζα εκει το βιολογικο.

Νομιζω οτι πρεπει να δοκιμασεις πρωτα το μαμμισιο και βλεπεις.
Η αυξηση του φωτισμου συνεπαγεται και αλλα πραγματα (εξτρα λιπανση, εξτρα co2 και φυσικα φυτομαζα πουα θα τα καταναλωνει αλλιως θα τα εκμεταλλευτουν οι αλγες).
Πιστευω οτι αν βαλεις ευκολα/μετρια φυτα, μπορεις και με ενα απλο φως (ακομα και με σποτ με λαμπα οικονομιας) να κανεις πολυ καλη δουλεια.
Αν πας για δυσκολα δεν σε φτανει ουτε το αλλο που ειπες.
Κοιτα το ενυδρειο ειναι ανοιχτο απο τη μανα του χωρις καπακι και φωτισμο. Ετσι πηγα εχθες και πηρα ενα wave solaris 18w με λαμπα pl και με kelvin 6500.

Το φωτιστικο ειναι αυτο:

http://www.ulissequalityshop.com/ind...roducts_id=792

διχνει και εικονες, του πως ειναι πιο κατω στο site που παρεθεσα.

Οσον αφορα το πρασινο σφουγγαρι δεν ξερω τι το ιδιαιτερο κανει.
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 22-05-11, 13:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πηγες και εδωσες 62 Ε γιαυτο το φωτιστικο??? !!!!

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 22-05-11, 14:00
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πηγες και εδωσες 62 Ε γιαυτο το φωτιστικο??? !!!!

Οχι, πηγα και εδωσα 55. Αλλα γιατι το λες ετσι?
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 22-05-11, 14:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Γιατι ειναι υπερβολικο το ποσο για ενα φωτιστικο 18W.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 22-05-11, 14:21
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι ειναι υπερβολικο το ποσο για ενα φωτιστικο 18W.
Κοιτα ακομα και της dennerle το nano light των 11w εχει 35 ευρω. Ακομα και το arc pod της arcadia των 11w εχει 50-60 ευρω. Κανονικη τιμη μου φαινεται για ετοιμο φωτιστικο ενυδρειου αν το συγκρινουμε και με τις αλλες εταιριες. Αυτες οι τιμες ειναι και στο ebay σε αυτα τα φωτιστικα περιπου οι ιδιες. Σκεψου κιολας οτι αυτο το φωτιστικο το πηρα απο Ελλαδα στα 55 ευρω και στο internet το πιο φθηνο που βρηκα να το δινουνε ηταν στα 50 ευρω χωρις τα εξοδα αποστολης. Εδω να φανταστεις ενα sunsun 420htl εχει 40+ ευρω που ειναι για ενυδρειο μεχρι 42 εκατοστα μηκος με μια τελειως λευκη ψυχρη 22w ή 24w (δεν θυμαμαι τωρα) λαμπα που ουτε kelvin δεν λεει και πιανει στις 2 ακρες και εγω το πηρα οταν ακομα εφτιαχνα το 30λιτρο και μου καηκε ο μετασχηματιστης...φουλ κινεζικο, δεν φτιαχνεται με τιποτα... Οι τιμες οπως βλεπεις ειναι ακριβες γενικα σε τετοιου ειδους φωτιστικα. Τωρα σιγουρα δεν ειναι τοσο ακριβα καποια απλα φωτιστικα γραφειου και σποτ που μου ειπες οτι θα μπορουσα να κανω τη δουλεια μου μια χαρα, αλλα σε αυτο τουλαχιστων ξερεις οτι η λαμπα ειναι για ενυδρειο με 6500 kelvin και εχει και το ωραιο πιασημο στο τζαμι που σιγουρα και αυτο το πληρωνεις ως φινετσα..

Τελικα περα απο τα χρηματα που εδωσα ειμαι καλυμενος με αυτο το φωτιστικο για τα 40-45 καθαρα λιτρα μου? Τι λες?
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 22-05-11, 14:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για ευκολα φυτα θα ειναι μια χαρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
guppies σε 25 λιτρο, μερικες ερωτησεις. greenjanek Ζωοτόκα 13 08-01-10 15:01
sos μερικες ερωτησεις reselie Αρχάριοι γλυκού νερού 1 24-12-09 09:20
Μερικες φωτο απο το ενυδρειο μου. andreas72 Φωτογραφίες μελών 8 08-04-08 16:56
μερικες φωτο απο το ενυδρειο μου. chriskousis Φωτογραφίες μελών 3 27-11-07 11:04
μερικες ερωτησεις Vasilis Θαλάσσια Βιολογία 13 22-07-05 14:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11307 seconds with 13 queries