Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 16-01-11, 15:57   #1
Προβλημα Αμμωνιας
IbizaIsland
Member
Εγγραφή: 08-01-2011
Περιοχή: N.Filadelfeia
Μηνύματα: 126

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
IbizaIsland Ο χρήστης IbizaIsland δεν είναι συνδεδεμένος 16-01-11, 15:57
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα παιδια.Εχω ενα ενυδρειο 80Χ30Χ40 δλδ 96Λιτρα. Υποτιθεται οτι ειναι στρωμενο δλδ το φιλτρο εχει πολλες αποικιες βακτηριων κ μπολι, εχει ροη κανονικα, εχω μεσα φυτα, ψαρια κ αμμο ασπρη.Το θεμα τωρα ειναι οτι η αμμωνια ειναι στο 1.5mg/L συνεχεια κ εδω κ 10 μερες κανω καθημερινες αλλαγες νερου (κ τα 96λιτρα αλλαγη) κ δε πεφτει καθολου.μονο για λιγο οταν μπαινει το καινουριο νερο.Βαζω αντιχλωριο κανονικα κ ταιζω πολυ λιγο μια φορα την ημερα.καθηνερινα χανω κ απο 1-2 ψαρια. Γιατι γινετε αυτο κ τι κανω?
Εμφανίσεις: 20837
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-01-11, 16:00
Το avatar του χρήστη ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ.
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ. Ο χρήστης ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΜΕΝΙΔΙ)
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

μην αλλαζεις ολο το νερο λογικα δεν εχεις καθολου αποικιες πλεον
-------------------------
αλλαγες να κανεις μικρες οχι ολο το νερο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ. : 16-01-11 στις 16:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-01-11, 16:07
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Μην αλλαζεις ολο το νερο σου!μηπως εχει μεινει κατι ψωφιο μεσα και δεν το εχεις δει?ταιζε και πιο λιγο ακομα,1 φορα στις 2 μερες.ποσα ψαρια εχεις σ αυτα τα λιτρα και τι ψαρια?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-01-11, 16:23
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Κατά πάδα πιθανότητα,δεν είναι στρωμένο το φίλτρο.Θα πρέπει να ξαναμπολιάσεις.Προς το παρόν,κάνε συχνές αλλαγές νερού για να κρατάς την αμμωνία χαμηλά μέχρι να βάλεις πάλι δυνατό μπόλι.Δες μήπως έχει μείνει κάποιο νεκρό ψάρι ή σαλιγκάρι μέσα στο ενυδρείο γιατί ποτέ δεν ξέρεις.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-01-11, 16:28
IbizaIsland Ο χρήστης IbizaIsland δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2011
Περιοχή: N.Filadelfeia
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

επειδη το εψαξα δεν εχει καποιο ψαρι μεσα ψοφιο. τα φιλτρα παντως εχουν αυτο το καφε χρωμα απο τα βακτηρια. εχω γκαπυ,τιγρακια,καρδιναλιους,δολαριο,μολλυ,πλακοστο μο. αλλα καθε μερα εχω απωλειες. ειδικα οι καρδιναλιοι εχουν βγαλει στη κοιλια τους μια μεγαλη φουσκα σαν ειναι ετοιμοι να σκασουν.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-01-11, 16:32
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από IbizaIsland Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη το εψαξα δεν εχει καποιο ψαρι μεσα ψοφιο. τα φιλτρα παντως εχουν αυτο το καφε χρωμα απο τα βακτηρια. εχω γκαπυ,τιγρακια,καρδιναλιους,δολαριο,μολλυ,πλακοστο μο. αλλα καθε μερα εχω απωλειες. ειδικα οι καρδιναλιοι εχουν βγαλει στη κοιλια τους μια μεγαλη φουσκα σαν ειναι ετοιμοι να σκασουν.
Νομιζω οτι εχεις πολλα ψαρια για τα λιτρα σου και επεισης ασυμβατα μεταξυ τους..Γραψε τις μετρησεις σου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-01-11, 16:39
IbizaIsland Ο χρήστης IbizaIsland δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2011
Περιοχή: N.Filadelfeia
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

ΝΟ2 = 0
ΝΟ3 = 0
ΝΗ3/ΝΗ4 = 1.5mg/L
Ποσα ψαρια δλδ μπορω να εχω στα 96Λ?
Απο το pet shop ενας ιχθυολογος μου ειπε μεχρι 30 μικρα σε μεγεθος μολλυ.
Ποια δε ταιριαζουν μεταξυ τους? δλδ ημερα με αγρια?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-01-11, 16:45
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από IbizaIsland Εμφάνιση μηνυμάτων
ΝΟ2 = 0
ΝΟ3 = 0
ΝΗ3/ΝΗ4 = 1.5mg/L
Ποσα ψαρια δλδ μπορω να εχω στα 96Λ?
Απο το pet shop ενας ιχθυολογος μου ειπε μεχρι 30 μικρα σε μεγεθος μολλυ.
Ποια δε ταιριαζουν μεταξυ τους? δλδ ημερα με αγρια?
no3 πρεπει να εχεις μετρησημο κανονικα..εχεις ζωντανα φυτα και αν ναι τι?νομιζω εισαι αστρωτος φιλε μου..
Τα ψαρια χωριζονται αναλογα με τις συνθικες του νερου που χρειαζονται.30 που σου ειπε ειναι παααααρα πολλα.καποια απο αυτα που εχεις γινονται πολυ μεγαλα οπως πχ δολαριο και ο πλεκο(αναλογα ποιο ειδος εχεις)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-01-11, 16:52
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από IbizaIsland Εμφάνιση μηνυμάτων
ΝΟ2 = 0
ΝΟ3 = 0
ΝΗ3/ΝΗ4 = 1.5mg/L
Ποσα ψαρια δλδ μπορω να εχω στα 96Λ?
Απο το pet shop ενας ιχθυολογος μου ειπε μεχρι 30 μικρα σε μεγεθος μολλυ.
Ποια δε ταιριαζουν μεταξυ τους? δλδ ημερα με αγρια?
Για τις ερωτήσεις που έχεις διάβασε εδώ.
Γενικότερα,μπορείς να διαβάσεις εδώ.Θα σε βοηθήσει να καταλάβεις διάφορα.Για είδη ψαριών και απαιτήσεις διάβασε εδώ και ψάξε εδώ για αρχή.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-01-11, 17:00
diaton101 Ο χρήστης diaton101 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη, Πυλαία
Μηνύματα: 471
Προεπιλογή

Πες και τι φιλτρο η φιλτρα εχεις.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-01-11, 17:14
IbizaIsland Ο χρήστης IbizaIsland δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2011
Περιοχή: N.Filadelfeia
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

ευχαριστω zipo για τη βοηθεια αλλα αυτο που δεν εχω βρει μεχρι τωρα ειναι το ποσα ψαρια αναλογα το μεγεθος βεβαια χωρανε σε χ λιτρα για παραδειγμα.καποιες τετοιες αναλογιες δλδ.το φιλτρο ειναι το bluewave 03 που ειχε το ενυδρειο με την αγορα του.εχει τρεις θυριδες. στη μια εχει ενα μπλε σφουγγαρι μεγαλο, στη δευτερη μακαρονι μαζι με το σαμπστρατ που μου εδωσε ο s-vitziκ απο πανω μικρο μπλε φιλτρο, στη τριτη φιλτρο μαυρο ανθρακα κ απο πανω ολα εχουν υαλοβαμβακα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-01-11, 17:20
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

το προφιλ του καθε ψαριου σου λεει ποσα λιτρα θελει..πχ τα γκαπυ που εχεις θελουν για ενα χαρεμι(1 αρσ+3 θυλ) 60 λιτρα..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-01-11, 18:28
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Η ιχθυοφόρτιση είναι περίπλοκο θέμα και εξαρτάται σε γενικές γραμμές από κάθε είδος ψαριού.¶λλα ψάρια θέλουν πολλά λίτρα γιατί είναι γρήγοροι κολυμβητές κι ας έχουν μικρό μέγεθος,άλλα θέλουν πολλά λίτρα γιατί είναι ευαίσθητα στις μεταβολές του νερού και ας μην είναι τόσο γρήγοροι κολυμβητές,άλλα θέλουν ισχυρή φίλτρανση γιατί μπορεί να βρωμίζουν πολύ και να είναι υπερβολικά ευαίσθητα σε αμμωνία και νιτρώδη..........και πάει λέγοντας.Θα δεις ποια είδη σου αρέσουν από αυτά που έχεις ή από αυτά που θα ήθελες να αποκτήσεις και θα δεις έπειτα τις ανάγκες του κάθε είδους (λίτρα,διατροφή,pH,σκληρότητες,κρυψώνες,φίλτρανση, ροή κτλ. κτλ. κτλ.).Και μετά,αν πιστεύεις ότι μπορείς να τους παρέχεις τις ιδανικές συνθήκες ή συνθήκες που πλησιάζουν τις ιδανικές τότε κρατάς κάποιο/α από τα είδη που έχεις ή κάνεις αλλαγές.Η αναζήτητση στο φόρουμ θα σε βγάλει από πολλά αδιέξοδα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-01-11, 18:57
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

τα ψαρια ειναι πολλα για τα λιτρα
εχεις διαλεξει και απο διαφορετικους βιοτοπους
αν δε βρεις μπολι αμεσα κανε αλλαγες νερου 40 % τη μερα ισως και 2 φωρες τη μερα με νερο ιδιας θερμοκρασιας

ερωτηση πως βαζεις αντιχλωριο ?
ριχνεις το νερο μεσα και μετα ριχνεις αντιχλωριο ?
το νερο που αλλαζεις σε τη θερμοκρασια ειναι ?

οταν λες μεγαλη φουσκα στην κοιλια τα λεπια τους ειναι πρως τα εξω ?
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-01-11, 19:35
IbizaIsland Ο χρήστης IbizaIsland δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2011
Περιοχή: N.Filadelfeia
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

ευχαριστω zipo ειμαι ηδη στο ψαξιμο... πρεπει να ξαναριξω παλι μπολι? αλλαζω το νερο ολο κ μολις γεμισω το ενυδρειο ριχνω το αναλογο αντιχλωριο μετα η οταν κανω αλλαγες οπως τα 2/3 ριχνω το νερο κ μετα παλι το αναλογο αντιχλωριο.η θερμοκρασια του νερου που αλλαζω ειναι περιπου στους 25 βαθμους σχεδον ιδια με τη θερμοκρασια του ενυδρειου? οι καρδιναλιοι ειναι σαν να εχουν φαει μια μπαλα... μηπως πρεπει να ριχνω κ το υγρο με τα βακτηρια οπως στην αρχη?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-01-11, 20:10
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

σκωτοσες τη βιολογια σου με τον τροπο που κανεις αλλαγη
πρεπει να βαζεις στο νερο πρωτα αντιχλωριο και μετα να το ριχνεις στο ενυδρειο

τα ψαρια σου μπορει να εχουν dropsy ριξε μια ματια για αυτη την ασθενια

και ψαξε επιγοντος για μπολι
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-01-11, 20:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βαλε φωτογραφιες απο το ενυδρειο.
Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?
Ειχε ξεκινησει και ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου και τωρα σταματησε να λειτουργει? Ειχες δει δλδ ποτε στις μετρησεις να εχει μηδενισει η αμμωνια και τα νιτρωδη και να εχεις μονο νιτρικα?
Ποιο φιλτρο εχεις με τι υλικα? (δουλευει 24/24)?
Ποια ψαρια, ποσα και σε τι μεγεθος?
Τι ταιζεις?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-01-11, 20:36
IbizaIsland Ο χρήστης IbizaIsland δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2011
Περιοχή: N.Filadelfeia
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

δε τους προλαβα τους καρδιναλιους ψοφησαν τελικα... αλλα δε τους βρισκω πουθενα μεσα στο ενυδρειο ουτε καν στο φιλτρο.
Το ενυδρειο τρεχει 1.5 μηνα σχεδον.
Δεν ειχα μετρησει ποτε μηδενικη αμμωνια.
Και τα νιτρικα και νιτρωδη παντα μηδενικα τα μετρουσα.
Το φιλτρο ειναι το bluwave 03 ferplast και τα υλικα ειναι μακαρονι,σαμπστρατ(μπολι) ,μπλε σφουγγαρια,σφουγγαρι ανθρακα κ υαλοβαμαβακα.
Εχω τιγρακια,μολλυ,γκαπυ,δολαριο,πλακοστομο,πλατυ κ τετρα.
25 ψαρια περιπου σε μεγεθος τετρα ειναι ολα.(2-3 εκατοστα).
Τροφη φιλαρακι βαζω.
το 24/24 τι ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-01-11, 20:40
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

πρεπει να τα βρεις αμεσα τα ψωφια ψαρια γιατι θα ανεβει και αλλο η αμμωνια.το φιλτρο σου ειναι αστρωτο φιλε και αφου δεν μετρουσες μηδενικη αμμωνια δεν επρεπε να βαλεις μεσα ψαρια..και εχεις παρα πολλα ψαρια για τα λιτρα σου.μαλλον το μπολι δεν επιασε οπωτε πρεπει να βρεις γρηγορα αλλο και να δωσεις μερικα ψαρια γιατι θα εχεις μεγαλητερα προβληματα...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-01-11, 20:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από IbizaIsland Εμφάνιση μηνυμάτων
δε τους προλαβα τους καρδιναλιους ψοφησαν τελικα... αλλα δε τους βρισκω πουθενα μεσα στο ενυδρειο ουτε καν στο φιλτρο. Μηπως τα εφαγαν σαλιγγαρια ή οτι scavenger ειδος εχεις στο ενυδρειο?
Το ενυδρειο τρεχει 1.5 μηνα σχεδον.
Δεν ειχα μετρησει ποτε μηδενικη αμμωνια.
Και τα νιτρικα και νιτρωδη παντα μηδενικα τα μετρουσα. Αυτα δειχνουν οτι δεν αναπτυχθηκε ποτε βιολογια και το ενυδρειο ειναι αστρωτο σαν την πρωτη μερα. Οι λογοι αγνωστοι ακομα. Δες αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756
Το φιλτρο ειναι το bluwave 03 ferplast και τα υλικα ειναι μακαρονι,σαμπστρατ(μπολι) ,μπλε σφουγγαρια,σφουγγαρι ανθρακα κ υαλοβαμαβακα.
Εχω τιγρακια,μολλυ,γκαπυ,δολαριο,πλακοστομο,πλατυ κ τετρα.
25 ψαρια περιπου σε μεγεθος τετρα ειναι ολα.(2-3 εκατοστα). Ετσι εξηγουνται οι θανατοι αλλα οχι και το οτι δεν αναπτυχθηκε βιολογια.
Τροφη φιλαρακι βαζω.
το 24/24 τι ειναι?
24 ωρες το 24ωρο. Συνεχως.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-01-11, 20:54
IbizaIsland Ο χρήστης IbizaIsland δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2011
Περιοχή: N.Filadelfeia
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

και ποτε θα στρωσει αυτο? μηπως πρεπει να βαλω κ ενα εξωτερικο να δουλευει παραλληλα με το εσωτερικο φιλτρο? κατι διαβασα σε ενα site για καποιο υγρο που δεσμευει την αμμωνια σε μηδενικα επιπεδα. ισχυει κατι τετοιο? εχει δοκιμασει κανεις κατι τετοιο?
-------------------------
ναι εννοειται οτι δουλευει συνεχεια το φιλτρο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IbizaIsland : 16-01-11 στις 20:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-01-11, 20:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από IbizaIsland Εμφάνιση μηνυμάτων
και ποτε θα στρωσει αυτο? μηπως πρεπει να βαλω κ ενα εξωτερικο να δουλευει παραλληλα με το εσωτερικο φιλτρο? κατι διαβασα σε ενα site για καποιο υγρο που δεσμευει την αμμωνια σε μηδενικα επιπεδα. ισχυει κατι τετοιο? εχει δοκιμασει κανεις κατι τετοιο?
Διαβασες κιολας το λινκ για την αμμωνια?
Πως θα καταλαβεις που οφειλεται η μη αναπτυξη βιολογιας εναμιση μηνα τωρα?

Οσα φιλτρα και να βαλεις, την ιχθυοφορτωση αυτη δεν την αντιμετωπιζεις ευκολα σε τοσο μικρο ενυδρειο.
Μπορει να πετυχεις να μεδενιζει νιτρικα και νιτρωδη αλλα θα εχεις τοσα νιτρικα που θα θελεις μερα παρα μερα αλλαγη νερου ή και καθε μερα.

Το προβλημα σου δεν λυνεται με το να δεσμευσεις προσωρινα την αμμωνια.
Αν δεν το καταλαβεις αυτο, εδω θα γραφουμε καθε μερα τα ιδια και τα ιδια.
Πρωτα ανακαλυψε γιατι δεν στρωσε τοσο καιρο.
Μετα διορθωσε οτι ειναι να διορθωσεις για να μην ξαναχεις προβλημα

Βαλε μια φωτο γιατι μια εικονα ισον 1000 λεξεις
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-01-11, 21:00
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rastafarian Εμφάνιση μηνυμάτων
το προφιλ του καθε ψαριου σου λεει ποσα λιτρα θελει..πχ τα γκαπυ που εχεις θελουν για ενα χαρεμι(1 αρσ+3 θυλ) 60 λιτρα..
Αυτό εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες: από τι δυνατότητες έχει το φίλτρο σου, αν έχει μεγάλο κάδο με πολλά βιολογικά υλικά, αν έχεις μέσα και υλικά απονιτροποίησης και ούτο καθεξής.
Εγώ στο εξηντάρι μου έχω 20 γκάπυ ενήλικα και περίπου 150 με 200 μικρά και γέννες σε καθημερινή βάση, χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα το ενυδρείο μου είναι φουλ φυτεμένο με εξωτερικό φίλτρο και κάνω πάντα εβδομαδιαίες αλλαγές, τα νιτρικά μου να είναι στο 20 και τα ψάρια μου υγιέστατα.
Γι' αυτό η ποσότητα των ψαριών εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες και θα το δεις από την ισορροπία που θα έχει το ενυδρείο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-01-11, 21:07
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisaek Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες: από τι δυνατότητες έχει το φίλτρο σου, αν έχει μεγάλο κάδο με πολλά βιολογικά υλικά, αν έχεις μέσα και υλικά απονιτροποίησης και ούτο καθεξής.
Εγώ στο εξηντάρι μου έχω 20 γκάπυ ενήλικα και περίπου 150 με 200 μικρά και γέννες σε καθημερινή βάση, χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα το ενυδρείο μου είναι φουλ φυτεμένο με εξωτερικό φίλτρο και κάνω πάντα εβδομαδιαίες αλλαγές, τα νιτρικά μου να είναι στο 20 και τα ψάρια μου υγιέστατα.
Γι' αυτό η ποσότητα των ψαριών εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες και θα το δεις από την ισορροπία που θα έχει το ενυδρείο σου.
εχεις δικιο σ αυτο που λες,δεν αντιλεγω,παιζουν πολλα ρολο.πρεπει να ακολουθεις μια ρουτηνα,σωστες παραμετρους νερου και να εχεις καλη φιλτρανση..σιγουρα ομως σε μερικα ειδη παιζει ρολο και το μεγεθος του ενυδρειου...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-01-11, 21:20
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rastafarian Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις δικιο σ αυτο που λες,δεν αντιλεγω,παιζουν πολλα ρολο.πρεπει να ακολουθεις μια ρουτηνα,σωστες παραμετρους νερου και να εχεις καλη φιλτρανση..σιγουρα ομως σε μερικα ειδη παιζει ρολο και το μεγεθος του ενυδρειου...
Σωστά.
Εξαρτάται και το είδος των ψαριών, κάποια λερώνουν το νερό πολύ εύκολα (χρυσόψαρα-δίσκοι-κιχλίδες κ.λ.π.) που πρέπει να προσέξεις πόσα θα βάλεις.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-01-11, 21:22
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

χαλας συνεχεια την οποια βιολογια με τον τροπο που κανεις αλλαγες νερου. ετοιμαζεις το νερο της αλλαγης με αντιχλωριο σε ενα δοχειο με αναλογη θερμοκρασια που εχει το ενυδρειο σου, και μετα το προσθετεις στη γυαλα. στο φιλτρο εκει που εχεις ανθρακα αλλαξε τον με καποιο βιολογικο υλικο.ταιζε καθε 3 μερες απο λιγο και φτιαξε την ψαροσυνθεση.εχεις πολλα και ασυμβατα ψαρια μεταξυ τους.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-01-11, 21:27
IbizaIsland Ο χρήστης IbizaIsland δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2011
Περιοχή: N.Filadelfeia
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

φωτο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0005.jpg
Εμφανίσεις:  314
Μέγεθος:  53,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0006.jpg
Εμφανίσεις:  341
Μέγεθος:  56,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0007.jpg
Εμφανίσεις:  360
Μέγεθος:  57,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-01-11, 21:33
IbizaIsland Ο χρήστης IbizaIsland δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2011
Περιοχή: N.Filadelfeia
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

οποτε με λιγα λογια η καλυτερη λυση ειναι αυτη που ειπε ο ελιοτ κ βλεπουμε για το αποτελεσμα..
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-01-11, 21:43
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από IbizaIsland Εμφάνιση μηνυμάτων
οποτε με λιγα λογια η καλυτερη λυση ειναι αυτη που ειπε ο ελιοτ κ βλεπουμε για το αποτελεσμα..
Γνωμη μου ειναι να βρεις παλι μπολι οσο πιο γρηγορα μπορεις και να αποφασησεις τι ψαρια θες να κρατησεις,τα υπολοιπα να τα δωσεις.ειδα και εναν μονοδαχτυλο στις φωτος σου..αυτος και αν δεν κανει με τα ψαρια που εχεις..θελει υφαλμυρο νερο..ταισμα καθε 3 μερες,αλλαγες νερου προετοιμασμενο αλλα οχι ολο και μπολι επιγοντος
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-01-11, 21:51
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
σκωτοσες τη βιολογια σου με τον τροπο που κανεις αλλαγη
πρεπει να βαζεις στο νερο πρωτα αντιχλωριο και μετα να το ριχνεις στο ενυδρειο

τα ψαρια σου μπορει να εχουν dropsy ριξε μια ματια για αυτη την ασθενια

και ψαξε επιγοντος για μπολι
μα δε βλεπεις τη σου γραφουμε ????
-------------------------
ταιζμα καθε 3 μερες ???????????????????
γιατι ?????????????????????????????

ταιζμα καθημερινα με μετρο

και αλλαγη καθε μερα 50 % με νερο ιδιας θερμοκρασια και παραμετρον

βρες μπολι στο ξανα λεω αλλιος αν δε βρεις κανε αυτο το συστημα για ενα μηνα και θα το στρωσεις αλλα θα ταλαιπωριθεις πολυ
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 16-01-11 στις 21:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τεστ αμμωνιας κτλ Δημητρης89 Γλυκό νερό - Γενικά 5 28-06-09 20:22
Ξανα προβλημα αμμωνιας Avaya Αρχάριοι γλυκού νερού 28 14-04-08 14:21
Προβλημα αμμωνιας again! Greg26 Αρχάριοι γλυκού νερού 21 24-08-07 19:05
Προβλημα (Test Αμμωνιας) ΡΑΠΤΗ Αρχάριοι γλυκού νερού 6 04-12-06 22:07
επιπεδα αμμωνιας-please help mpouklitsa Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 3 02-10-04 19:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08677 seconds with 14 queries