Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 31-03-10, 20:27   #1
giala me monomaxous
mill
Junior Member
Εγγραφή: 31-03-2010
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 11

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
mill Ο χρήστης mill δεν είναι συνδεδεμένος 31-03-10, 20:27
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

gia sas,
prin ligo ekana tin egrafi sto forum giati exo provlima me ta psaria pou agorasa.
pira mia strogkili giala pou perni peripou 5 litra nero,ke epidi den i8ela na paro filtra ktlp ktlp mou protinane apo to pet shop monomaxous ke xrisopsara.
pira lipon ena monomaxo arseniko ke ena 8iliko,omos ta psaria den poli kolimpane apla ka8onte pano stin epifania sxedon akinita,to 8iliko pou ke pou pai ke xonete se ena pragma pou evala mesa stin giala gia na spasi i monotonia.
sto nero vazo autes tis stagones gia to xlorio,ke trofi dino auta ta bloodworms.
iparxi kapio provlima i apla auti 8a ine i simperifora tous pleon?
Εμφανίσεις: 16347
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-03-10, 20:40
Dimitrisss123 Ο χρήστης Dimitrisss123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2009
Περιοχή: Θεσαλλονικη&Byrona-Αθηνα
Μηνύματα: 108
Προεπιλογή

Αυτη θα ειναι η συμπεριφορα τους στην γυαλα φιλε μου.....
Εγω τον εχω σε 50 λιτρα κ τον νιωθω σαν παιδι μου παιζει γυρναει πανω κατω σαν τρελος μπαινοβγαινει σε τρυπες κ γενικα διχνει τον χαρακτηρα του σαν ενα πολυ περιεργο κ ζωηρο ψαρακι.

Τωρα κλεισμενα στην γυαλα μην περιμενεις κ πολλα καθως σιγουρα δεν ειναι χαρουμενα εκει τα ψαρακια κ δεν εχουν χωρο να κινηθουν.....

Οι μονομαχοι ειναι πανεμορφα κ ζωηρα ψαρια δωσε τους χωρο κ απλα κατσε κ θαυμαζε τους.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-03-10, 20:42
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες φιλε και σε παρακαλω να γραφεις ελληνικα. ειναι στους κανονες του φορουμ.
λοιπον δεν υπαρχει κανενα ψαρι που να ζει σε γυαλα....επιβιωνουν λιγο καιρο μεχρι που πεθαινουν δηλητηριασμενα απο τα ιδια τους τα σκ..τα.
μονομαχο μπορεις να κρατησεις μονο σε ενυδρειο με φιλτρανση και θερμανση και το ιδιο και για τα χρυσοψαρα (εκτος της θερμανσης ισως). το ιδιο και για ολα τα ψαρακια - μονο σε ενυδρειο ζουν. γιαυτο και σε ορισμενες χωρες απαγορευσαν την πωληση αυτων των γυαλων.
τα ψαρια εχουν απαιτησεις οποτε αν δε μπορεις να τις ικανοποιησεις ..πηγαινε τα ολα πισω ή χαρισε τα σε καποιον που μπορει να τα φροντισει....
διαφορετικα διαβασε τα υπομνηματα και σκεψου αν θα "βουτηξεις" κι εσυ μαζι μας στο μαγικο κοσμο των ενυδρειων.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-03-10, 20:51
Dimitrisss123 Ο χρήστης Dimitrisss123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2009
Περιοχή: Θεσαλλονικη&Byrona-Αθηνα
Μηνύματα: 108
Προεπιλογή

επι του παροντος σημερα πηγα στα πετ σοπ στην αθηνας στο μοναστηρακι κ ειδα για μια ακομι φορα τουσ μονομαχους σε ποτηρακια πλαστικα με κιτρινο νερο των 150 μλ το πολυ ακαθαρσιες ακουνητοι σαν νεκροι.

Σκεψου εσι πως θα ενιωθες φιλε μου καλε αν σε εβαζαν να ζησεις στην τουαλετα κ εκανες κ τις ακαθαρσιες σου εκει μεσα...

Συγνωμη φιλε μου που στα λεω αλλα ετσι ειναι η αληθεια....

Παρεξηγημενο ψαρακι ο μονομαχος πολυ...
-------------------------
Μακαρι να απαγορευοντουσαν οι γυαλες κ εδω.Δεν μπορουμε να μζεψουμε υπογραφες η να το προτεινουμε καπου?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitrisss123 : 31-03-10 στις 20:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-03-10, 20:53
Το avatar του χρήστη cherry
cherry Ο χρήστης cherry δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitrisss123 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκεψου εσι πως θα ενιωθες φιλε μου καλε αν σε εβαζαν να ζησεις στην τουαλετα κ εκανες κ τις ακαθαρσιες σου εκει μεσα...

Συγνωμη φιλε μου που στα λεω αλλα ετσι ειναι η αληθεια....

Παρεξηγημενο ψαρακι ο μονομαχος πολυ...

Αυτη ειναι η πικρη αληθεια...Απλα ολοι σκεφτονται οτι αφου ο μονομαχος ζει σε ποτηρακι, τοτε σε μια γυαλα 5 λιτρων, θα ειναι και αρχοντας..χωρις φιλτρο, θερμοστατη, τιποτα!!
Τα πιο πολλα πετ σοπ φιλε μου ειναι απαραδεκτα, τους ενδιαφερει μονο να κερδισουν χρηματα..
Αν σε ενδιαφερει πραγματικα το χομπυ, ξεκινα το διαβασμα απο τα υπομνηματα των αρχαριων..Αν φτιαξεις ενα σωστο ενυδρειο τα ψαρακια σου θα σου το ανταποδωσουν με τη συμπεριφορα τους.
Σε γυαλα δεν μπορει να ζησει τιποτα, απλα ΑΡΓΟΠΕΘΑΙΝΕΙ!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-03-10, 21:00
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Cool

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mill Εμφάνιση μηνυμάτων
gia sas,
prin ligo ekana tin egrafi sto forum giati exo provlima me ta psaria pou agorasa.
pira mia strogkili giala pou perni peripou 5 litra nero,ke epidi den i8ela na paro filtra ktlp ktlp mou protinane apo to pet shop monomaxous ke xrisopsara.
pira lipon ena monomaxo arseniko ke ena 8iliko,omos ta psaria den poli kolimpane apla ka8onte pano stin epifania sxedon akinita,to 8iliko pou ke pou pai ke xonete se ena pragma pou evala mesa stin giala gia na spasi i monotonia.
sto nero vazo autes tis stagones gia to xlorio,ke trofi dino auta ta bloodworms.
iparxi kapio provlima i apla auti 8a ine i simperifora tous pleon?
Οι μονομαχοι ειναι τριπικα ψαρια και δεν μπορουν να συμβιωσουν με χρυσοψαρα γιατι τα ζουν σε ενυδρια που δεν θελουν θερμοστατη ...ειναι σαν να λεμε κρυου νερου ..σε πρωτη φαση για μενα παρε ενα ενυδρειο γυρω στα 20 λιτρα με εσωτερικο φιλτρο και προσπαθησε να στρωσεις το ενυδρειο σου με καποιο μπολι ..καλο θα ηταν να εβαζες και κανενα χαλικακι μεσα και κανενα φυτο αληθινο οπως πχ η ανουμπια ...αρα για μενα κρατας μοναχα τον μονομαχο και τα αλλα 2 τα δινεις πισω στο πετ σοπ ....Επισης μην ακους τον πετσοπα γιατι θα ''προσπαθησει'' κατα πασα πιθανοτητα να σε παραπλανισει και να σου πουλησει πραγματα που δεν σου ειναι απαραιτητα στην παρουσα φαση

αυτα απο εμενα φιλικα
Γιωργος
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-03-10, 21:10
mill Ο χρήστης mill δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2010
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

σορρυ για τα greeklish.
το θεμα ειναι οτι ρωτισα στο pet shop και τους ειπα οτι δεν θελω φιλτρα κτλπ και οτι εχω μια γυαλα την οποια την εχω σε ενα τραπεζη και θελω να παρω καποια ψαρακια να βαλω (για διακοσμηση αλλα και επειδη παντα μου αρεσαν).
Μου προτεινανε αυτα.....και τα χρυσοψαρα απλα δε πηρα χρυσοψαρο επειδη μου ειπανε οτι το αρσενικο πηραζει το χρυσοψαρο και δεν κανει.
-------------------------
να υποθεσω οτι δε προκειται να ζευγαρωσουν και ποτε βασει καποιον αλων ποστ που διαβασα και με τις παρουσες συνθηκες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mill : 31-03-10 στις 21:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-03-10, 21:14
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mill Εμφάνιση μηνυμάτων
σορρυ για τα greeklish.
το θεμα ειναι οτι ρωτισα στο pet shop και τους ειπα οτι δεν θελω φιλτρα κτλπ και οτι εχω μια γυαλα την οποια την εχω σε ενα τραπεζη και θελω να παρω καποια ψαρακια να βαλω (για διακοσμηση αλλα και επειδη παντα μου αρεσαν).
Μου προτεινανε αυτα.....και τα χρυσοψαρα απλα δε πηρα χρυσοψαρο επειδη μου ειπανε οτι το αρσενικο πηραζει το χρυσοψαρο και δεν κανει.
-------------------------
να υποθεσω οτι δε προκειται να ζευγαρωσουν και ποτε βασει καποιον αλων ποστ που διαβασα και με τις παρουσες συνθηκες.

Δεν προκειται καν να ζησουν ..δεν ειναι οτι στο λεμε εμεις αλλα για να κρατησεις ενα ψαρακι πρεπει να νιωσει σαν να ειναι στο σπιτι του ....δηλαδη τι ενοω ολα αυτα τα φιλτρα σε αυτο βοηθανε στο να προσαρμωσεις τις συνθηκες που ζει στην πραγματικοτητα με αυτες που το ''ψιλοξενεις'' στο σπιτι σου! ...τι ηλικια εχεις?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-03-10, 21:15
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Καλά το υπέθεσες.
Εάν προλάβουν πριν δηλητηριαστούν, θα σκοτώσει το ένα τ'άλλο...
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-03-10, 21:21
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

δες εδω ενα καλο παραδειγμα μονομαχοενυδρειου

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39270
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-03-10, 21:42
mill Ο χρήστης mill δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2010
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

26 χρονων ειμαι.
το θεμα ειναι οτι εγω δεν θελω στην παρουσα φαση ενυδρειο κανονικο και με τα ολα του,πρωτον λογο του οικονομικου και δευτερων λογο του οτι τη γυαλα οπως ειπα την εχω σε ενα τραπεζη (για διακοσμηση κυριος και για να υπαρχει κατι ζωντανο στο χωρο) και δε βολευει για καλωδια κτλπ για τα φιλτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-03-10, 21:47
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Δυστυχώς όμως έτσι και ο μονομάχος / μονομάχοι δεν θα ζήσουν πολύ αλλά ούτε και συμπεριφορές κανονικές θα δεις.
Γενικότερα να το έχεις κατά νου, κανένα ψαράκι δεν ζει σε γυάλα...
Διακόσμησέ την όπως νομίζεις καλύτερα, όμως καλό θα ήταν να βγάλεις τα ζωντανά από εκεί.

Καταλαβαίνω πως "πέφτεις από τα σύννεφα", όμως αυτή είναι η πικρή αλήθεια...
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-03-10, 21:48
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mill Εμφάνιση μηνυμάτων
και θελω να παρω καποια ψαρακια να βαλω (για διακοσμηση αλλα και επειδη παντα μου αρεσαν).
τοτε φιλε μου λυπησου τα ζωντανα και χαρισε τα η πουλησε τα ή πηγαινε τα πισω στο πετσοπ. δεν υπαρχουν ψαρια διακοσμητικα. διακοσημητικα ειναι τα μπιμπελο. ειναι κριμα να ξερεις οτι πεθαινουν και να μη κανεις τιποτα γιαυτο.
εφοσον δε μπορεις να εχεις ενυδρειο μην εχεις τιποτα. αν στο μελλον αλλαξουν οι συνθηκες τοτε ξεκινας.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mill Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω δεν θελω στην παρουσα φαση ενυδρειο κανονικο ,πρωτον λογο του οικονομικου και δευτερων λογο του οτι τη γυαλα οπως ειπα την εχω σε ενα τραπεζη (για διακοσμηση κυριος και για να υπαρχει κατι ζωντανο στο χωρο) και δε βολευει για καλωδια κτλπ για τα φιλτρα.
δε θα υπαρχει τιποτα ζωντανο στο χωρο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-03-10, 21:54
mill Ο χρήστης mill δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2010
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

εχω ξενερωση τωρα....******* τους βλακες απο τα pet shop....
προχτες τα πηρα τα ψαρια γινεται να τα παω πισω?
αμα παρω χρυσοψαρο θα ζησει?
προταση για καποιο αλλο ψαρι η γενικα η γυαλες ειναι μαπα και δε ζουνε ψαρια!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
τοτε φιλε μου λυπησου τα ζωντανα και χαρισε τα η πουλησε τα ή πηγαινε τα πισω στο πετσοπ. δεν υπαρχουν ψαρια διακοσμητικα. διακοσημητικα ειναι τα μπιμπελο. ειναι κριμα να ξερεις οτι πεθαινουν και να μη κανεις τιποτα γιαυτο.
εφοσον δε μπορεις να εχεις ενυδρειο μην εχεις τιποτα. αν στο μελλον αλλαξουν οι συνθηκες τοτε ξεκινας.

δε θα υπαρχει τιποτα ζωντανο στο χωρο...

διακοσμητικα ενοω το ολο συνολο...δεν ειμαι κανενας ****** γιαυτο ειπα οτι ρωτισα πριν αγορασω.... και πηρα αυτα που μου προτεινανε για τη γυαλα μου και τις συνθηκες της γυαλας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mill : 31-03-10 στις 21:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-03-10, 21:56
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mill Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω ξενερωση τωρα....******* τους βλακες απο τα pet shop....
προχτες τα πηρα τα ψαρια γινεται να τα παω πισω?
αμα παρω χρυσοψαρο θα ζησει?
προταση για καποιο αλλο ψαρι η γενικα η γυαλες ειναι μαπα και δε ζουνε ψαρια!

Δεν ειναι ολοι οι στα πετσοπ το ιδιο
...αλλα στην προκειμενη περιπτωση αυτος που σου πουλησε την γιαλα και αυτα τα ψαρια(συνδιασμο) ..ηθελε να σου βαλει το χερι στην τσεπη ..και οχι μονο τωρα αλλα και στην συνεχεια που θα σου πουλουσε και αλλα ψαρακια για γυαλα κλπ κλπ ..αν θες μια απαντιση οχι δεν θα ζησει καλα κανενα ψαρι μεσα στην γυαλα ..κανε μια ερευνα και στο ιντερνετ και στο σαιτ να δεις τι κακο προκαλουν οι γυαλες στα ψαρακια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-03-10, 21:58
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Δυστηχως κανενα ψαρι δε μπορει να ζησει σε γυαλα!!

Θα πρεπει να αγορασεις ενα ενυδρειο με τουλαχιστον ενα φιλτρο και θερμοστατη (αν θες ... τροπικα ψαρια) ...

Διαβασε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949 θα σε βοηθησει παρα πολυ!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-03-10, 22:02
mill Ο χρήστης mill δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2010
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

υπαρχει καποια αλλη λυση λοιπον? χωρις φιλτρα κτλπ για μικρο μεγεθος.(εκει ειχε κατι μικρα κουτακια περιπου 5λτ που τα πουλουσανε για ενυδρια...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-03-10, 22:20
Το avatar του χρήστη cherry
cherry Ο χρήστης cherry δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mill Εμφάνιση μηνυμάτων
υπαρχει καποια αλλη λυση λοιπον? χωρις φιλτρα κτλπ για μικρο μεγεθος
Σου το ειπαν ολοι..οχι, δεν υπαρχει αλλη λυση. Κανενα ψαρακι δεν μπορει να επιβιωσει σε συνθηκες γυαλας, χωρις φιλτρανση και επισης θερμοστατη αν μιλαμε για τροπικα ψαρια, οπως ο μονομαχος που ηδη αγορασες. Αν τη δεδομενη χρονικη στιγμη δεν μπορεις να προσφερεις αυτα που απαιτουνται, καλο θα ηταν να τα επιστρεψεις στο pet shop η να τα δωσεις σε καποιον που μπορει να τα φροντισει..Ειναι κριμα να ταλαιπωρουνται..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-03-10, 22:23
mill Ο χρήστης mill δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2010
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

ok thanks
για τις πληροφοριες....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-03-10, 23:09
Το avatar του χρήστη dimitris vas
dimitris vas Ο χρήστης dimitris vas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Περιοχή: thesnikh
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

κατ αρχας θα συμφωνησω κι εγω οτι το σωστο φιλε μου ειναι να αγορασεις ενα μικρο ενυδρειακι με φιλτρο θερμοστατη και μερικα φυτα,αν θες ο μονομαχος σου να νιωθει ανετα και να δεις την πραγματικη του συμπεριφορα...την θηλυκια δωσε την πισω.

Απο κει και περα ομως θεωρω οτι ειναι λανθασμενες οι αποψεις οτι δεν θα επιβιωσει το ψαρι.πριν ανακαλυψω το forum ειχα μονομαχους σε γυαλα εκανα συχνες αλλαγες νερου και τα ψαρια ζουσαν ως και 2 χρονια που απ οτι ξερω ειναι περιπου ο μεσος ορος ηλικιας τους.εκτος αν το λετε απλα για να τρομαξετε το παιδι και να παρει ενυδρειο.
Κανεις δεν του ειπε οτι αν δεν προκειται να κανει τιποτα τουλαχιστον ας κανει συχνες αλλαγες νερου
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 31-03-10, 23:15
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

δημητρη πιστευω πως εχεις αδικο. εχουν ζησει και 3 χρονια μονομαχοι αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας....
επειδη κι εγω λοιπον καποτε δε γνωριζα και ειχα μονομαχους σε γυαλα..κανα 2 εζησαν 6-7 μηνες και ενας μονο σχεδον χρονο. επισης ηταν παντα νωθροι ακινητοι σε καποιο σημειο της γυαλας χωρις κανενα ενδιαφερον και μεσα στην αμμωνια. μη ξεχνας οτι ΟΣΟ συχνες αλλαγες και να κανει..μπορει η αμμωνια να μενει σε χαμηλα επιπεδα αλλα ΜΕΝΕΙ. δε διασπαται το παραμικρο χωρις ιχνος φιλτρανσης...και η παραμονη ακομη και σε μικρες ποσοτητες αμμωνιας για μεγαλο διαστημα (στη περιτπωση μας ΜΟΝΙΜΑ) ειναι επιζημιες για το ψαρι. και αυτο ειναι απο το αλφαβηταρι του ενυδρειανου.
δε θελω να τρομαξω κανεναν αλλα το 2010 σε ενα ψαροφορουμ δε νομιζω οτι μπορουμε να δινουμε συμβουλες για το πως να κρατησει ψαρι σε γυαλα.
δε λεω πως το κανεις..απλα εξηγω γιατι ολοι μας ΔΕΝ του ειπαμε κατι τετοιο.
φιλικα, πανος

υ.γ.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο κει και περα ομως θεωρω οτι ειναι λανθασμενες οι αποψεις οτι δεν θα επιβιωσει το ψαρι.
δε κραταμε ψαρια για να επιβιωνουν...αλλα για να περνανε καλα κι εμεις μαζι βλεποντας το.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-03-10, 23:21
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas Εμφάνιση μηνυμάτων
κατ αρχας θα συμφωνησω κι εγω οτι το σωστο φιλε μου ειναι να αγορασεις ενα μικρο ενυδρειακι με φιλτρο θερμοστατη και μερικα φυτα,αν θες ο μονομαχος σου να νιωθει ανετα και να δεις την πραγματικη του συμπεριφορα...την θηλυκια δωσε την πισω.

Απο κει και περα ομως θεωρω οτι ειναι λανθασμενες οι αποψεις οτι δεν θα επιβιωσει το ψαρι.πριν ανακαλυψω το forum ειχα μονομαχους σε γυαλα εκανα συχνες αλλαγες νερου και τα ψαρια ζουσαν ως και 2 χρονια που απ οτι ξερω ειναι περιπου ο μεσος ορος ηλικιας τους.εκτος αν το λετε απλα για να τρομαξετε το παιδι και να παρει ενυδρειο.
Κανεις δεν του ειπε οτι αν δεν προκειται να κανει τιποτα τουλαχιστον ας κανει συχνες αλλαγες νερου

κανεις λαθος ο μονομαχος απαιτει ειδικες συνθηκες νερου(PH ,σκληροτητες κλπ) που δεν μπορεις να ριθμισεις με απλες αλλαγες νερου ..επισης απαιτει αυξημενηθερμοκρασια και δεν μπορει να ζει χωρις θερμοστατη θελει 25 - 27 °C ...ο χρονος ζωης τους ειναι αναλογη με τις συνθηκες διαβιωσης τους!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 31-03-10, 23:23
Το avatar του χρήστη dimitris vas
dimitris vas Ο χρήστης dimitris vas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Περιοχή: thesnikh
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

Πανο ο ενας μου εζησε 2 χρονια και 2-3 μηνες ο αλλος 1 χρονο κ 7 μηνες.ο δευτερος ιδιως ηταν και ιδιαιτερα κινητικος.
Να συμπληρωσω βεβαια οτι ηταν σε μεγαλες γυαλες και στις αλλαγες αλλαζα ολο το νερο(ετσι μου ειχαν πει).
Και τα λεω ολα αυτα γιατι το παιδι ειπε οτι δενθα παρει ενυδρειο.οποτε απ το να τον τρομαζετε και να καταληξει το ψαρι σε καμια τουαλετα ας ξερει τουλαχιστον τι ειναι το ελαχιστο που μπορει να κανει για το καημενο το ψαρι.
τονιζω και παλι οτι το ιδανικο ειναι ενα ενυδρειο!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 31-03-10, 23:26
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas Εμφάνιση μηνυμάτων
Πανο ο ενας μου εζησε 2 χρονια και 2-3 μηνες ο αλλος 1 χρονο κ 7 μηνες.ο δευτερος ιδιως ηταν και ιδιαιτερα κινητικος.
Να συμπληρωσω βεβαια οτι ηταν σε μεγαλες γυαλες και στις αλλαγες αλλαζα ολο το νερο(ετσι μου ειχαν πει).
Και τα λεω ολα αυτα γιατι το παιδι ειπε οτι δενθα παρει ενυδρειο.οποτε απ το να τον τρομαζετε και να καταληξει το ψαρι σε καμια τουαλετα ας ξερει τουλαχιστον τι ειναι το ελαχιστο που μπορει να κανει για το καημενο το ψαρι.
τονιζω και παλι οτι το ιδανικο ειναι ενα ενυδρειο!!

καλααααα! ..θες διαβασμα και εσυ επισης http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/betta.htm
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 31-03-10, 23:28
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τα λεω ολα αυτα γιατι το παιδι ειπε οτι δενθα παρει ενυδρειο.οποτε απ το να τον τρομαζετε και να καταληξει το ψαρι σε καμια τουαλετα ας ξερει τουλαχιστον τι ειναι το ελαχιστο που μπορει να κανει για το καημενο το ψαρι.
τονιζω και παλι οτι το ιδανικο ειναι ενα ενυδρειο!!
επειδη ακριβως ειπε οτι δε θα παρει ενυδρειο γιαυτο και του ειπαμε να τα παει πισω ή να τα πουλησει-χαρισει...αυτο ειναι το ελαχιστο που μπορει να κανει.
γιατι να καταληξει σε τουαλετα?? ειπαμε οτι θα υποφερει το ψαρι..οχι οτι θα βγει απο τη γυαλα να τον φαει!!

υ.γ. καλυτερα να ξεπερασουμε την εποχη που καναμε σκοντο στη ζωη των ψαριων. αυτα ειναι λαθη του παρελθοντος που δεν υπηρχε ενημερωση...τωρα δεν υπαρχει δικαιολογια. τουλαχιστον απο τη στιγμη που βρηκε το gab.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 31-03-10, 23:29
Το avatar του χρήστη dimitris vas
dimitris vas Ο χρήστης dimitris vas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Περιοχή: thesnikh
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Krisos Εμφάνιση μηνυμάτων
κανεις λαθος ο μονομαχος απαιτει ειδικες συνθηκες νερου(PH ,σκληροτητες κλπ) που δεν μπορεις να ριθμισεις με απλες αλλαγες νερου ..επισης απαιτει αυξημενηθερμοκρασια και δεν μπορει να ζει χωρις θερμοστατη θελει 25 - 27 °C ...ο χρονος ζωης τους ειναι αναλογη με τις συνθηκες διαβιωσης τους!
φιλε kriso δες το ποστ στο θεμα bettas οπου πολλοι υποστηριζουν οτι μετα απο τοσα χρονια επιλεκτικων αναπαραγωγων των μονομαχων σε ενυδρεια(500 χρονια αναπαραγωγων)οι συνθηκες διαβιωσης τους εχουν προσαρμοστει στα νεα δεδομενα,δηλ πιο σκληρο νερο κλπ.η θερμοκρασια επισης στο δικο μου σπιτι πχ δεν πεφτει ποτε κατω απο 23 οποτε κ το αν χρειαζεται θερμοστατη παιζεται...

για ακομα μια φορα λεω για να επιβιωσει για να ειναι και καλα σιγουρα προτιμοτερο ειναι ενα μικρο φυτεμενο
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 31-03-10, 23:33
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Εκτος των αλλων η γυαλα αποπροσανατολιζει το ψαρι ... ειναι τελειως λαθος να εχουμε ψαρια σε γυαλες!

Προσωπικα δε μπορω να προτεινω κατι λιγοτερο απο το "τελειο" ... αρα δε με νοιαζει να επιβιωσει και να υποφερει αλλα να ζησει μια ζωη μαζι μου και να ειμαι χαρουμενος αλλα και ο ψαρης μου ακομα πιο πολυ!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 31-03-10, 23:40
Το avatar του χρήστη akis7
akis7 Ο χρήστης akis7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

κι εγω θα συμφωνησω με τον dimitri vas..
πολλες φορες γινονται εδω μεσα ερωτησεις(για διαφορα πραματα) και αλλοι 100 απο πισω το κατακρινουν!
ολοι(οσοι ασχολουνται) ξερουμε οτι δεν ειναι σωστη η σωστη διαβιωση ψαριου στη γυαλια.
δεν χρειαζεται ολοι να λενε οτι δεν ειναι σωστο και για απαιτησεις και για ολα οσα χρειαζονται, σε εναν "ασχετο" με το θεμα γτ δεν καταλαβαινει τι γλωσσα μας(και οπως ειπε δεν θελει να ασχοληθει)..
μπορει καποιος να του επισυμανει (γτ δεν γνωριζει) οτι ολα αυτα που κανει ειναι λαθος αλλα οχι να αναγκαστει ή να το δωσει πισω ή να παρει ενυδρειο..
δεν στεκει αυτο γτ το πιο λογικο ειναι οτι θα το κρατησει..
τουλαχιστον ας κανει οσα περισσοτερα μπορει οπως αυτα που ειπε ο dimitris vas..
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 31-03-10, 23:45
Το avatar του χρήστη dimitris vas
dimitris vas Ο χρήστης dimitris vas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Περιοχή: thesnikh
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

παιδια ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι δεν συνεννοουμαστε.
το προτεινα αρχικα να παρει ενυδρειο σε καμια περιπτωση δεν συμφωνω να ζει το οποιοδηποτε ψαρι σε γυαλα.εγω αυτη τη στιγμη εχω ενα μονομαχο σε 15 λιτρα κ 2 κριμπς(ζευγαρι) σε 96 λιτρα γιατι ενοχλουσαν ολα τα υπολοιπα ψαρια τα οποια χαρισα.αρα ειμαι ο τελευταιος που θελει τα ψαρια του να ταλαιπωρουνται.και φυσικα ξερω οτι τα ψαρια αποπροσανατολιζονται στη γυαλα και ολα τα υπολοιπα!!!

απλα το παλικαρι σας ειπε οτι οικονομικα δεν μπορει να παρει ενυδρειο και το πιθανοτερο ειναι οτι θα τα κρατησει στη γυαλα.για το καλο των ψαριων λοιπον ειπα να κανει τουλαχιστον αλλαγες νερου!επισης δε θεωρω οτι ειναι σωστο να ειμαστε απολυτοι,αν δεν ειμαστε εκατο τις εκατο σιγουροι.το λεω για οσους απολυτα ειπαν οτι δεν θα επιβιωσουν τα ψαρια στη γυαλα
!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 31-03-10, 23:46
Το avatar του χρήστη yannakis
yannakis Ο χρήστης yannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

εγω δεν συμφωνω με την αποψη που λετε!απο την στιγμη που παιρνουμε στα χερια μας ενα ζωντανο οργανισμο πρεπει να του δωσουμε αυτο που το αξιζει και οχι να εκμεταλευομαστε τις αντοχες του...και εγω ξεκινησα με μια γυαλα με 2 χρυσοψαρα αλλα μετα απο 2-3 μερες που το ψαξα και ειδα οτι ΔΕΝ πρεπει να τα εχω εκει,τα επεστρεψα και οταν μπορεσα να παρω ενυδρειο εβαλα αυτο που επρεπε και στο καινουργιο τωρα θα βαλω αυτο που πρεπει!!!!
__________________




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09434 seconds with 12 queries