Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 01-11-09, 13:31  
Επιτέλους Ξεκινάω!!!!
pavlos2003
Member
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος 01-11-09, 13:31
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλη μέρα σε όλους.Δε μπορώ ακόμα να παρουσιάσω ενυδρείο και για αυτό παρουσιάζω τον ..εαυτό μου!!!
Παρακολουθώ πολύ καιρό το φόρουμ και έχω οφεληθεί αρκετά.
Πριν βρώ αυτές τις πληροφορείες είθελα να αποκτήσω ένα ενυδρείο 60 λτ με καραβάκι μέσα, νεκροκεφαλές πλαστικά φυτά μπουρμπουλίθρες και μερικά χρυσόψαρα...
Σήμερα μετά από πολύ μελέτη είμαι σε άλλο στάδιο.Απέκτησα ένα RIO 180 6 μηνών με τα χαρτιά του απο ένα σπουδαίο φίλο του φόρουμ (τρελό Δισκόφιλο) που μου χάρισε και πάρα πολλά πράγματα....
Το μόνο που έχω πάρει είναι τα διακοσμητικά (ξύλα-πέτρες).Προσανατολίζομαι σε φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων (δεν αποκλείω και το υψηλών ακόμα) με κάποια υποστίρηξη δειοξειδίου. Κοινωνικό αλλα τα ψάρια θα τα δώ αρκετά αργότερα (την προηγούμενη εβδομάδα έλεγα ζωοτόκα,τώρα λέω ωοτόκα...).
Είμαι στη φάση αναζήτησης φυτών....πλούσιο υλικό στο φόρουμ..
Θα παραθέσω όμως μια λίστα σύντομα με αυτά που μου αρέσουν για να μου πούν οι πιό έμπειροι οτι όντως είναι πραγματοποιήσιμο όραμα για χαμηλών απαιτήσεων ή αν πρέπει να αφαιρέσω κάτι ή αντι για κάποιο είδος να βάλω κάτι άλλο...Από κεί και πέρα θα προχωρήσω σε υπόστρωμα-φυτά κλπ...
Δεν έχω ξεκαθαρίσει το εξής για αρχή...Αλλού βλέπω να τοποθετούνται τα φυτά σε άδειο ενυδρείο (η διαδικασία στρωσίματος δε θα τους προκαλέσει βλάβες??)και αλλού σε γεμάτο....
Ευχαριστώ παιδιά και βοηθάτε όσο μπορείτε..Πιστεύω κοντά στα Χριστούγεννα θα μπορώ να σας δείξω τι...φτιάξαμε!!!...
Εμφανίσεις: 19061
Απάντηση με παράθεση
  #121  
Παλιά 26-06-10, 20:38
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Το ΠΡΩΤΟ γεμισμα του ενυδρείου (μιλάμε για τέλη Νοεμβρίου) ήταν Βρύση. Μετά για δύο μήνες περίπου έβαζα μισό - μισό με απιονισμένο, και έκτοτε μόνο απιονισμένο , και πρίν δύο περίπου μήνες αγόρασα την Α.Ο. που χρησιμοποιώ μέχρι αυτή τη στιγμή που μιλάμε ...[τουσ περισσότερους απο αυτούς τους μήνες έκανα χρήση ΚΑΙ ΤΥΡΦΗΣ με αλλαγές ανα 15ενθήμερο, τη σταμάτησα σχεδόν όταν αγόρασα την Α.Ο]
Ξ'ερω οτι με δυσκολεύει η χρήση λιπασμάτων - μη φανταστείς υπερβολές, ούτε φτιάχνω δικά μου χωρίς να έχω εμπειρία, χρησιμοποιώ σκευάσματα της Φλούρις μια φορά την εβδομάδα απο μία δόση Φώσφορο-Σίδηρο- Νιτρογκεν- Φλούρισ- και μέρα παρα μέρα εξέλ.
Μπορείς να υποψιαστείς κάτι???
Είναι άραγε απο τα λιπάσματα αυτό το χάλι ή όχι???

(...και μιάς και θυμήθηκα την τύρφη , κάπου είχα διαβάσει οτι κάποιες ουσίες της εμποδίζουν τις άλγες, δεν ξέρω αν είναι κανόνας αλλα - τυχαίο?-δε νομίζω- οποιοδήποτε πρόβλημα άλγης αντιμετώπισα, "έσκασε" μετά την απομάκρυνση αυτής...)
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 26-06-10, 22:19
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Τα λιπασματα δεν μπορει να φταινε για τις αυξημενες σκληροτητες..

Χρησιμοποιεις αλατα ανασυνθεσης?
Αν οχι, υποψιαζομαι το υποστρωμα.

Μαγικα δεν γινονται παντως...
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 26-06-10, 22:29
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
[τουσ περισσότερους απο αυτούς τους μήνες έκανα χρήση ΚΑΙ ΤΥΡΦΗΣ με αλλαγές ανα 15ενθήμερο, τη σταμάτησα σχεδόν όταν αγόρασα την Α.Ο]
Πιστευω οτι εδω κρυβεται η απαντηση σου.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 26-06-10, 23:01
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...Αυτο με τα άλατα ούτε που ξέρω τι είναι, δεν έβαλα υπόστρωμα κάτω απο το χαλίκι παρά μόνο μισή ποσότητα ( απο αυτή που σύστηνε το σκεύασμα για τα λίτρα μου) ΛΑΤΕΡΙΤΗ , και 5 ταμπλέτες στο βυθό [δεν αποκλείω την περίπτωση τραβώντας βαλισνέρια για ξερίζωμα καθώς η μία ξεριζώνει την άλλη, κάποια απο το βάθος να έχει βγάλει καμιά ταμπλέτα στην επιφάνεια του χαλικιού, θα πρέπει να το ψάξω αυτο - θα είναι πλέον κάποιο μικρό κομμάτι..]

...και πάλι ακόμα και χωρίς χρήση τύρφης δεν είναι λίγο παρανοικό να έχω τιμές βρύσης ύστερα απο τόσους μήνες λειτουργίας με την διαδικασία που περιέγραψα παραπάνω??

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36084&page=2 εδώ στο κάτω μέρος περιγράφω το πως λειτουργεί το ενυδρείο την περίοδο που έκανα την αγορά της Α.Ο., χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα με την άλγη που ξεκίνησε λίγο αργότερα μέχρι σήμερα , εκεί περίπου είχα σταματήσει πλέον και την τύρφη που λέει ο φίλος και σιγά σιγά άλλαξαν οι παράμετροι προς το χειρότερο....

Υποψιάζομαι οτι κάποια κοτσάνα πρέπει να έχω κάνει αλλα είναι αδύνατο να το σκεφτώ, έχω μπλοκάρει...
διαπιστώνω μάλιστα οτι πρίν λίγες μέρες "ορκιζόμουν" στο RAVEN οτι δεν έχει αλλάξει τίποτα στη λειτουργία του ενυδρείου μου - εκεί που είχα ανο΄ξει θέμα με πρόβλημα για τις άλγες, και τώρα ξαφνικά "ξεφουρνίζω" οτι υπήρξε παύση τύρφης, αλλαγή παραμέτρων και εμφάνιση μέχρι έξαρση των άλγεων.....
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 27-06-10, 08:32
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
...Αυτο με τα άλατα ούτε που ξέρω τι είναι, δεν έβαλα υπόστρωμα κάτω απο το χαλίκι παρά μόνο μισή ποσότητα ( απο αυτή που σύστηνε το σκεύασμα για τα λίτρα μου) ΛΑΤΕΡΙΤΗ , και 5 ταμπλέτες στο βυθό [δεν αποκλείω την περίπτωση τραβώντας βαλισνέρια για ξερίζωμα καθώς η μία ξεριζώνει την άλλη, κάποια απο το βάθος να έχει βγάλει καμιά ταμπλέτα στην επιφάνεια του χαλικιού, θα πρέπει να το ψάξω αυτο - θα είναι πλέον κάποιο μικρό κομμάτι..]

...και πάλι ακόμα και χωρίς χρήση τύρφης δεν είναι λίγο παρανοικό να έχω τιμές βρύσης ύστερα απο τόσους μήνες λειτουργίας με την διαδικασία που περιέγραψα παραπάνω??

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36084&page=2 εδώ στο κάτω μέρος περιγράφω το πως λειτουργεί το ενυδρείο την περίοδο που έκανα την αγορά της Α.Ο., χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα με την άλγη που ξεκίνησε λίγο αργότερα μέχρι σήμερα , εκεί περίπου είχα σταματήσει πλέον και την τύρφη που λέει ο φίλος και σιγά σιγά άλλαξαν οι παράμετροι προς το χειρότερο....

Υποψιάζομαι οτι κάποια κοτσάνα πρέπει να έχω κάνει αλλα είναι αδύνατο να το σκεφτώ, έχω μπλοκάρει...
διαπιστώνω μάλιστα οτι πρίν λίγες μέρες "ορκιζόμουν" στο RAVEN οτι δεν έχει αλλάξει τίποτα στη λειτουργία του ενυδρείου μου - εκεί που είχα ανο΄ξει θέμα με πρόβλημα για τις άλγες, και τώρα ξαφνικά "ξεφουρνίζω" οτι υπήρξε παύση τύρφης, αλλαγή παραμέτρων και εμφάνιση μέχρι έξαρση των άλγεων.....


Για τις αλγες σιγουρα φταιει η αλλαγη παραμετρων, αλλα για τις σκληροτητες δεν το βρηκαμε ακομα, ειδικοτερα οταν λες οτι η τυρφη εχει σταματησει εδω και καιρο, οποτε δεν μπορει να ευθυνεται.
Ουτε οι ταμπλετες, επισης.

Το πιο πιθανο ειναι ο λατεριτης.
Μερικες φορες μπορει να εχει σχιστολιθικα/ασβεστολιθικα ιζηματα τα οποια σιγα σιγα λιωνουν και ανεβαζουν τη σκληροτητα.

Δοκιμασε να ριξεις ακουαφορτε στο λατεριτη σου εκτος ενυδρειου και πες μας.
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 27-06-10, 18:09
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...ηταν προιν της jbl, είχα αγοράσει ένα κουτί (ηταν κάποια γραμμάρια, ίσως 500γρ.) τα οποία ο κατασκευαστής συνέστηνε για 80- 90 λίτρα φυτεμένου, εγώ επιδή σχεδίαζα να βάλω φυτά χαμηλών απαιτήσεων έβαλα αυτό το κουτί για τα διπλάσια λίτρα, οπότε δεν περίσεψε τίποτα...το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να αναζητήσω το προιόν στο ιντερνετ και να διαβάσω πληροφορείες για αυτό....
Οποιαδήποτε άλλη επισήμανση δεκτή. Οι ταμπλέτες που έχουν χρησιμοποιηθεί είναι της ίδιας εταιρίας.
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 28-06-10, 18:54
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...το τελευταίο δίμηνο στο ενυδρείο έχουν μπεί μέλαφιξ και ερυθρομυκίνη...
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 08-08-10, 22:21
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

....κανω ενα up μιας και το προβλημα εχει παραμεινει ακριβως εκει..
Ειμαι σε διακοπες και εκανα μια επισκεψη στο σπιτι για ενα βραδυ απλα να δω το ενυδρειο (θερμοκρασίες,κινέζικη ταίστρα, εξάτμιση νερού κλπ..) και να ξαναφυγω μιας και ειμαι κοντα.Πιστευω απο το Σεπτεμβρη να τα ξαναπουμε εκτενεστερα..
Οι παραμετροι του νερου μου εξακολουθουν να θυμιζουν...ταγκανικα(!) και η μονη λογικη (κατ εμε) εξηγηση ειναι αυτο που λεει φιλος οτι φταιει ο ΛΑΤΕΡΙΤΗΣ.
Πιθανο να ειρθε το πληρωμα του χρονου που απελευθερωνει τις μεγαλυτερες ποσοτητες καποιων ουσιων του και μεχρι να εξασθενησει θα βλεπω αυτο το παραδοξο..(βεβαια οταν μετραω σιδηρο και φωσφορο χωρις να εχω κανει προσθηκη τα μετραω...ΜΗΔΕΝ, δεν ξερω αν απελευθερωνονται η οχι και απο δαυτα!..)
Βεβαια δεν συζηταμε το ενδεχομενο να αφαιρεθουν ...500γραμμαρια ( στο περιπου λεω δε θυμαμαι καθολου ποσο εχω βαλει το εχω καπου γραμμενο) λατεριτη που βρισκονται ...9 μήνες κάτω απο..20-25 κιλά χαλίκι..
Θα μπορουσα βεβαια να αυξησω τις αλλαγες νερου, που εγω αντιθετα τις εχω μειωσει προκειμενου να αυξησω τα ΝΟ3 γαι τα οποια εκτος απο αυτο το μετρο χρησιμοποιω ΚΑΙ συμπληρωμα..
Η κατασταση αυτη συνδιαζεται με προβλημα αλγης - αφου κατεφυγα στη χρηση ερυθρομικηνης για να απαλλαγω απο την BGA και τα καταφερα, 20 περιπου μερες μετα ΑΦΑΙΡΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΛΓΗ ΜΕ ΤΙΣ ΧΟΥΦΤΕΣ καθε εβδομαδα απο τα ιδια φυτα....
Εχω αραιωσει τη λιπανση σε 1 φορα τα παντα ολα ανα 15 ήμερο και εχω κανει το φωτισμό 6 ώρες εδω και 2 μήνες..
Απο Σεπτέμβρη θα εξετάσω λύσεις, ίσως αυξήσω πάλι τις αλλαγές νερού και επαναφέρω τύρφη??? δεν ξέρω παιδιά αλλα είναι κρίμα να ασχολούμαι τόσο πολύ και το ενυδρείο μου να παρουσιάζει εικόνα....παρατημένου!!!!
ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pavlos2003 : 08-08-10 στις 23:32 Αιτία: .
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 03-09-10, 21:06
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Καληπερίζω όλους τους φίλους του φόρουμ...

...Το ενυδρείο περνάει δύσκολες μέρες, πάει απο το κακό στο χειρότερο και δε μπορώ να το μαζέψω διαλύεται!!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

1) Παράμετροι (ότι γράφω παραπάνω συνεχίζεται...)

2) ¶λγη (οτι γράφω απο τον προηγούμενο μήνα, παραθέτω 2 φωτο)

3) Το ένα Ραμιρέζι εδώ και 6-7 μέρες σέρνεται, δεν μπορεί να κολυμπήσει, κουνάει τα πλαινά μόνο πτερύγια, δεν παρουσιάζει ΚΑΜΜΙΑ εξωτερική αλλοιωση στο χρώμα ή μέγεθος κλπ. Δεμ έρχεται ούτε για φαγητό, κάθε μέρα το μαζεύω μέσα στην απόχη και το αφήνω εκεί κανα μισάωρο με φαγητό για να μην το φάνε άλλοι, και μόνο κατα λάθος μπαίνει κανένα φαγητό στο στόμα του..

4) Ένας καρδινάλιος εδώ και 3 μέρες έχει κάτι άσπρο σαν μπαμπάκι στη βάση της ουράς (ίσα που φαίνεται να εξέχει γύρω γύρω) του, και σήμερα λίγο και σε ένα απο τα μπροστινά του πτερύγια αλλα συμπεριφέρεται κανονικά....

Εν κατακλίδει παιδιά όπως πάει το ενυδρείο εδώ και κανα τρίμνηνο μάλλον σε λίγο τα επόμενα και τελευταία μου πόστ θα μπούν στο κεφάλαιο..ΠΩΛΗΣΕΙΣ.....

καλό φθινόπωρο....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM3320.jpg
Εμφανίσεις:  222
Μέγεθος:  78,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM3319.jpg
Εμφανίσεις:  233
Μέγεθος:  57,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM3318.jpg
Εμφανίσεις:  217
Μέγεθος:  83,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM3317.jpg
Εμφανίσεις:  211
Μέγεθος:  76,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM3316.jpg
Εμφανίσεις:  216
Μέγεθος:  49,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM3315.jpg
Εμφανίσεις:  219
Μέγεθος:  27,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 03-09-10, 22:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λόγω μη σωστών υπολογισμών μου έλειξε το βαλιτσάκι με όλα τα τετ που είχα πάρει, ενω άποια απο μέσα δεν τα έχω χρησιμοποιήσει και καθόλου...
Μόλις παρέλαβα μεμονωμένα τα απαραίτητα τεστ απο την API αλλα δεν βλέπω να αναγράφεται κάπου η ημ/νιοα λήξης.Το μόνο που βλέπω να αναγράφεται στα μπουκαλάκια είναι ενας LOT NO. που είναι 84Β0809 και κατι τέτοια...
Μήπως ισχύει απο την ημέρα που ανοιχτεί κάποιο συγκεκριμένο χρονικό όριο χρήσεως????
Δες αυτο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εν κατακλίδει παιδιά όπως πάει το ενυδρείο εδώ και κανα τρίμνηνο μάλλον σε λίγο τα επόμενα και τελευταία μου πόστ θα μπούν στο κεφάλαιο..ΠΩΛΗΣΕΙΣ.....

καλό φθινόπωρο....
Χαχα μη λες βλακειες.
Στελνω ΠΜ για καφε.
Διπλα ειμαστε.
Δεν επιτρεπεται να το καθυστερουμε αλλο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 03-09-10 στις 22:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #131  
Παλιά 04-09-10, 23:45
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Α) Θετικό μήνυμα για τους φίλους που ξεκινούν το χόμπι: Απο την παραπάνω απάντηση βλέπετε με τι.....σόι ανθρώπους έχουμε να κάνουμε εδώ μέσα!!!!!!. Πως να τον ευχαριστήσω εγώ αυτόν τον άνθρωπο????............
Β) "Αρνητικό" μήνυμα για τους φίλους που ξεκινούν το χόμπι: θέλει ΠΟΛΥ μεράκι και ΠΟΛΥ μελέτη και ΠΡΟΣΟΧΗ παιδιά....Τα παραπάνω προβλήματα δεν υπάρχουν σε ενυδρείο που έχει αφεθεί στη..μοίρα του, αλλα που ασχολούμαι μέσο όρο ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3 ώρες την εβδομάδα [επιτυδες δεν έγινε απολύτως καμμια παρέμβαση στην άλγη επι 10 περίπου μέρες για να δείξω στις φωτο το πόσο γρήγορα αναπτύσσεται..]..Δεν ξέρω αν είναι πολύ σε σχέση με άλλους χομπίστες, αλλα σίγουρα δεν είναι λίγο και αν νομίζετε οτι μπορεί να λειτουργήσει καλά χωρίς να ασχοληθείτε και πολύ δυστιχώς θα σας δούμε στο....ΠΩΛΗΣΕΙΣ!!!!!.........
-------------------------
...ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΚΑΝΑ 60% ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ- ΜΕ Α.Ο. ΠΑΝΤΑ- ΕΙΠΑ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΩ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΤΟ PH (ΝΑΙ ΕΧΩ ΒΡΥΚΟΛΑΚΙΑΣΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ) ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΡΗΣΩ ΠΕΣΜΕΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, ΝΑ ΧΑΡΩ ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΤΗΝ 1Η ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΕΒΑΣΜΕΝΟ....
ΜΕΤΡΗΣΑ ΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΗ ΚΛΙΜΑΚΑ.
ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ Α.Ο., ΠΗΡΑ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΣΩΛΗΝΑΚΙ ΝΕΡΟ, ΕΚΑΝΑ ΜΕΤΡΗΣΗ, ΣΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΗ ΚΛΙΜΑΚΑ..
ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ Α.Ο., ΠΗΡΑ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΣΩΛΗΝΑΚΙ, ΕΚΑΝΑ ΜΕΤΡΗΣΗ, ΣΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΗ ΚΛΙΜΑΚΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ...
ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΑΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ???
http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29858

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pavlos2003 : 04-09-10 στις 23:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 04-09-10, 23:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μηπως το τεστ δεν ειναι σωστο και το νερο ειναι οκ?
Εχεις βαλει κανονικα τη μεμβρανη της ΑΟ μεσα στο φυσσιγιο? (δινεται εκτος συσκευης, μεσα σε μια ζελατινα)
Γιατι εχει τυχει και αυτο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 05-09-10, 00:43
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

ΑΣΕ ΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΠΡΟΒΕΣ!!!!ΕΔΩ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΘΗΡΙΟ???
ΚΑΤΣΕ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ, ΤΟ ΤΕΣΤ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟ PH ΠΟΥ ΜΕΤΡΑΩ ΠΑΝΤΑ ΣΥΜΒΑΔΙΖΟΥΝ ΤΑ GH - KH...,EINAI ΔΗΛΑΔΗ ΥΨΗΛΑ...ΕΙΔΑ ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΣΑΙΤ ΤΟΥ ΠΡΟΙΟΝΤΟΣ ΑΥΤΟ http://www.waterwaves.gr/images/Manu...e_membrane.pdf, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΤΟ ΜΟΝΤΑΡΑ...Η "ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ" ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΤΙ Η ΜΕΜΒΡΑΝΗ ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΦΙΛΜ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ, ΑΝ ΔΕΝ ΕΓΡΑΦΕ ΕΠΑΝΩ ΚΑΝΕΝΑ REMOVE, ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΒΓΑΛΑ, ΤΡΕΧΩ ΜΠΑΛΚΟΝΙ.......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
-------------------------
ΝΑΙ, ΕΧΕΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΤΟΥ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΜΙΑ ΓΑΛΑΖΙΑ ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΠΟΛΥ ΣΦΥΚΤΑ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥ ΜΕ S/N, ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ, ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ, ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΝΙΟΥΑΛ, ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΝΑΥΛΟΝ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΝΝΟΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΟΠΟΤΕ ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΚΑΤΙ, ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΛΕΙΣΩ ΟΜΩΣ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΛΕΙΣΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙΝ ΘΑ ΞΑΝΑΜΕΤΡΗΣΩ,ΤΖΙΦΟΣ, ΤΣΑΜΠΑ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΟΡΘΙΟΣ...........
-------------------------
...ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΡΑΦΕΤΙ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ,ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ, ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΩ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΓΚΡΕΜΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΕΤΥΧΕΙ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΒΡΥΣΗΣ ΚΑΙ ΚΟΛΗΣΑ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΣΙΓΑ - ΣΙΓΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ, ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pavlos2003 : 05-09-10 στις 00:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 02-01-12, 19:53
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλη την παρέα και στους παλιούς φίλους...
Χρόνια Πολλά σε όλους και καλή χρονιά...
Χαίρομαι που βλέπω τους περισσότερους παλιούς γνωστούς να είναι ακόμα ενεργοί...
Το δικό μου ενυδρείο εξακολουθεί να ..υφίσταται, κάποια πράγματα που ήθελα τα πέτυχα σε αυτό και άλλα όχι...
Έχω χαθεί απο το φόρουμ αν και ρίχνω που και που μια ματιά τι γίνεται...
Για να έχω χαθεί σημαίνει οτι έχω μείνει πίσω και στο...διάβασμα....
Για αυτό θα ήθελα μια βοήθεια απο αυτούς που είναι πιό ..μέσα στα πράγματα...
Θα ήθελα να "δώσω ζωή" σε ένα άδειο μέχρι στιγμής ενυδρείο φίλου, 120λιτ, 90εκ με 1μ. μήκος. Δεν θέλω να τον δυσκολέψω, νερό- παράμετροι βρύσης (μόνο αντιχλώριο να βάζει) είναι στο μυαλό μου και 1-2 ζευγάρια απο "κάτι" ή 1 μικρό κοπαδάκι απο....κάτι άλλο...
Για ρίξτε ρε παιδιά μερικές ιδέες....
Ευχαριστώ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 02-01-12, 22:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλη χρονια Παυλο.

Δες κι αυτη την συνθεση (νερακι βρυσης 24-27C).

Pelvicachromis pulcher - Kribensis





Alestopetersius caudalis - Yellowtail Congo Tetra





Pantodon buchholzi - African Butterfly Fish

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 03-01-12, 21:29
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

....Τί να πώ τώρα ρε Σπύρο.....
Για τις ιδέες που μου έδωσες ή για αυτό που έπαθα μόλις κλίκαρα το λίνκ που έχεις βάλει απο το youtube που παίζεις κιθάρα....
Θα μας τρελάνει αυτός ο άνθρωπος εδω μέσα!!!!!!!!

...εύχομαι ο φίλος μου να διαλέξει τις..."Αφρικανικές πεταλούδες" και επίσης να μη χρειαστεί να πάμε στο...ΚΟΝΓΚΟ για να τις βρούμε!!!!...
χεχεχεχεχεχεχε, ευχαριστώ ρε φίλε, πάω ..youtube να σε ξανακούσω!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Είμαι νέος, ξεκινάω σήμερα... ελπίζω σωστά Paminos Αρχάριοι γλυκού νερού 12 28-04-09 23:03
Επιτέλους!!! Alusa Χρυσόψαρα 4 09-01-08 14:56
Επιτέλους johnny98130 Δίσκοι 9 04-09-03 15:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07499 seconds with 14 queries