Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 08-09-08, 13:04
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή Ερώτηση:TANGANYIKA

Γεια σας παιδιά.Έχω μερικές απορίες περι του στρωσίματος καταρχάς στο 120λιτρο μου που θα φιλοξενίσει neolamprologus multifasciatus.Να σας ομολογήσω πως πρώτη φορά στην ζωή μου νιώθω τόσο σύγουρος γι'αυτό που θελω να κάνω και σας ζητώ μια ΜΕΓΑΛΗ συγνώμη για την αναστάτωση που σας έχω διμηουργήσει αλλά και τις ώρες που σας σπαταλούσα κάνοντάς σας ερωτήσεις ηλίθιες.Ενα μεγάλο ευχαριστώ ιδιαίτερα στον Πάνο στον Χοντρό και στον Alexinio που με βοήθησαν πολυ.
Θα ακολουθήσω την τακτική του Χοντρού και θα κάνω ένα βήμα την φορα.Λοιπόν ας μπω στο θέμα:Για το στρωσιμο του ενυδρείο θα χρειαστώ εκτός απο αμμωνία και βακτηρια(έχω αγοράσει βακτήρια της sera και δεν ξέρω αν αξίζουν).Απο test να πάρω το σετ γιατί δεν συμφέρει να τα πέρνω μεμονομένα.Για background τώρα επειδή έβαψα το μέρος που θα μπει το ενυδρείο σκούρο μπλε (Πέλαγος) δεν ξέρω αν θα κάνει καλό background επειδή θα απέχει απο τον τοιχο 3εκ. σχεδόν δεν ξέρω αν χρειάζεται να βάλω αφίσα και ποιανου χρώματος(να ενημερώσω πως το δωμάτιο μου βάφτηκε έτσι για το ενυδρείο περισσότερο).Βρήκα τελικά σαλιγγαροκάβουκα(ας είναι καλά η γιαγιά μου).Άμμο θα βάλω ανοιχτόχρωμη ασβεστολιθική ενώ δεν ξέρω πόσα κιλλά πρέπει να βάλω.Απο πέτρες δεν βρίσκω μέχρι στιγμής γκριζοπές(κυβικές ή στρόγγυλες) αλλά αν πάω καμμια μέρα για ψάρεμα στο Αλεποχώρι θα προσπαθήσω να βρω μερικές αλλιώς θα αγοράσω ή θα πάω σε κανένα ποτάμι.Αυτά.Λοιπόν καλλό Χειμώνα και θα επανέλθω με περισσότερες ερωτήσεις.
Υ.Γ: Η βάση θα είναι μια μεταλική singer(απο μια ραπτομηχανή)αλλα δεν ξέρω τι ξύλο να βάλω ώστε να πατάει το ενυδρείο και να μην υπάρχει προβλαμα να πέσει αλλά και αν χρειάζεται καμμια ενυσχηση.Αν δεν καταλαβαίνετε πειτε μου να σας βάλω φωτογραφία.
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 11-09-08, 11:39
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Τα βασικά υγρά τεστ που πρέπει να πάρεις είναι για αμμωνία, pH, GH και KH.

Στο τεστ pH πρόσεξε το εξής: Κάποιες εταιρίες (π.χ. API) βγάζουν τεστ για χαμηλό ph (μετράει μέχρι 7,4) και τεστ για υψηλό pH (μετράει απο 7,4 και πάνω).
Οπότε πριν αγοράσεις φρόντισε να δεις πάνω στο κουτί το εύρος τιμών που μετράει το εκάστοτε τεστ.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 11-09-08, 13:42
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

μια άποψη για το φίλτρο serafil 600?
-------------------------
Mπορείτε να μου πείτε πόσο κοστίζουν τα εξής:18 κιλά αμμο ή αραγωνίτη-neolamprologus multifasciatus(τεμάχιο).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 11-09-08 στις 13:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 11-09-08, 14:10
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

τα βασικά τεστ είναι αμμωνία, ΝΟ2 και ΝΟ3. όλα τα άλλα είναι για δεύτερη φάση και κατ' ανάγκη.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 11-09-08, 14:16
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Συμφέρει να τα πάρω μεμονομένα ή να τα πάρω ολα μαζί σετ;
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 11-09-08, 14:44
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Καλημέρα westie (τελικά το όνομά σου ποιό είναι?)..

Εγώ συμφωνώ με το πλήρες στρώσιμο.. Ενδιαφέρουσα εμπειρία.. Βέβαια, προσθέτοντας και λίγο "μπόλι", δεν αλλάζει κάτι ιδιαίτερο.. Απλά επιταχύνεται η διαδικασία.. Πάλι μπορείς να βάλεις αμμωνία και να τη δεις να γίνεται νιτρώδη και μετά νιτρικά.. Απλά θα προυπάρχουν κάποια βακτήρια στο φίλτρο, που θα πολλαπλασιαστούν για να μετατρέψουν την αμμωνία που θα ρίξεις, και δε θα περιμένεις να εγκατασταθούν εντελώς νέες αποικίες.. Δική σου επιλογή πάντα..

Για τα τεστ τώρα.. Για το στρώσιμο θα χρειαστείς NH3, NO2 και ΝΟ3.. GH εν γένει το χρειάζεται κανείς μόνο αν θέλει να παιράξει (σκληρύνει ή μαλακώσει) το νερό της βρύσης.. Μπορείς να πάρεις το τεστ, για να δεις πόσο ανεβαίνει το GH λόγω των ασβεστολιθικών (άμμος, πέτρες) που θα έχεις στο ενυδρείο, αλλά αν δεν πρόκειται να προσθέτεις π.χ. άλατα, δεν είναι top priority.. ΚΗ περισσότερο μας ενδιαφέρει στα φυτεμένα, το ίδιο και το pH, όπου με χρήση του πίνακα μπορούμε να υπολογίζουμε CO2.. Στην περίπτωση του ταγκανίκα, ισχύει ότι και για το GH..

Αν θέλεις για pH, εγώ θα πρότεινα pH μετρο χειρός, ηλεκτρονικό, που σου δίνει σημαντικά μεγαλύτερη ακρίβεια, και θα μπορείς να το χρησιμοποιείς και για το φυτεμένο σου.. Ρίξε μια ματιά στις αγγελίες, κάποιος αν θυμάμαι καλά έφερνε..

Τέλος, σετάκι έχω δει μόνο της sera, αλλά δε θα τα πρότεινα ως ιδιαίτερα αξιόπιστα.. Μάλλον μεμονωμένα συμφέρει να τα πάρεις.. Και για να μη σου φανεί κάπως, παίρνεις πρώτα τα ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3, και σιγά σιγά παίρνεις και τα υπόλοιπα..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 11-09-08, 14:56
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Φυτεμένο δεν υπάρχει περίπτωση να κρατήσω.Τα σημείωσα τα τεστ θα τα πάρω.Το 96λιτρο ή θα το δώσω ή θα το κάνω και αυτό βιοτοπικό.Το phμετρο χειρός νομίζω πως είναι λυγο ακριβότερο απο ενα 100λιτρο ενυδρείο(αν δεν κάνω λάθος).Μπόλι δεν βρίσκω μεχρι στιγμής αλλά θα ρίξω και απο το 96λιτρο που είναι στρωμένο.Και το σήμαντικότερο:Να προτημίσω το σεραφιλ 900 απο το εχεειμ 2213;Το σεραφιλ εκτός απο οικονομικότερο τρέχει και περισσότερα λίτρα (900) απο το 2213.Τι προτείνεται;
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 11-09-08, 16:05
Το avatar του χρήστη Teo
Teo Ο χρήστης Teo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Περιοχή: Πολύκαστρο,Κιλκίς
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Εγω παντος προτεινω eheim!!!
Και συγκεκριμενα eheim 2215
__________________
Φιλικά,
Θοδωρής


Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 11-09-08, 16:25
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Eιναι λίγο out of badget αφού μπορώ να διαθέσω το πολύ 70ευρώ για φιλτρο.Και θέλω να γυριζει πολλες φορες το νερο το σεραφιλ μάλλον είναι μονοδρομος
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 11-09-08, 17:23
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυτεμένο δεν υπάρχει περίπτωση να κρατήσω.Τα σημείωσα τα τεστ θα τα πάρω.Το 96λιτρο ή θα το δώσω ή θα το κάνω και αυτό βιοτοπικό.Το phμετρο χειρός νομίζω πως είναι λυγο ακριβότερο απο ενα 100λιτρο ενυδρείο(αν δεν κάνω λάθος).Μπόλι δεν βρίσκω μεχρι στιγμής αλλά θα ρίξω και απο το 96λιτρο που είναι στρωμένο.Και το σήμαντικότερο:Να προτημίσω το σεραφιλ 900 απο το εχεειμ 2213;Το σεραφιλ εκτός απο οικονομικότερο τρέχει και περισσότερα λίτρα (900) απο το 2213.Τι προτείνεται;
1. To 96άρι δουλεύει τώρα, ή είναι άδειο? Αν δουλεύει, τι πάει να πει "δε βρίσκω μπόλι"? Έχεις καταλάβει για τι μιλάμε?

2. Νομίζω ότι έχεις μια υποχρέωση να κάνεις μια προσπάθεια με το φυτεμένο.. Και όπου βγει.. Τουλάχιστον σε όλα τα παιδιά που σε βοήθησαν να το στήσεις, και κυρίως στον Πάνο που μπήκε στον κόπο να σου στείλει τόσα φυτά!

3. Το pHμετρο (δε μιλάμε για controller.. για pHμετρο χειρός μιλάμε!) εγώ το είχα πάρει γύρω στα 20 ευρώ από ebay (συμπεριλαμβανομένων των εξόδων αποστολής!).. Όσο δηλαδή 2-3 αντίστοιχα υγρά τεστάκια.. Και επαναλαμβάνω.. Κάνε ένα ψαξιματάκι, κάποιος θυμάμαι έφερνε πολλά τέτοια στο Σύλλογο!

Υ.Γ. Και ..καλή σχολική χρονιά!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 12-09-08, 15:30
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Mολις τελειώσω το μεγάλο θα δω τι θα κάνω με το μικρό(μάλλον κριμπενσις).
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
1. To 96άρι δουλεύει τώρα, ή είναι άδειο? Αν δουλεύει, τι πάει να πει "δε βρίσκω μπόλι"? Έχεις καταλάβει για τι μιλάμε?
το κακό είναι οτι δεν έχω κανει μετρήσεις και λόγο οτι έχω μονο δυο ψάρια οι αλλαγές γίνονται κάθε 2η ευδομάδα
2. Νομίζω ότι έχεις μια υποχρέωση να κάνεις μια προσπάθεια με το φυτεμένο.. Και όπου βγει.. Τουλάχιστον σε όλα τα παιδιά που σε βοήθησαν να το στήσεις, και κυρίως στον Πάνο που μπήκε στον κόπο να σου στείλει τόσα φυτά! Θα προσπαθήσω και οτι βγει.Αλλά τα περισσότερα φυτά μάλλον έλιωσαν απο την ζέστη αφού τώρα το μόνο που υπάρχει είναι ένα πράσινο με μικρά ημιστρόγγυλα φύλλα

3. Το pHμετρο (δε μιλάμε για controller.. για pHμετρο χειρός μιλάμε!) εγώ το είχα πάρει γύρω στα 20 ευρώ από ebay (συμπεριλαμβανομένων των εξόδων αποστολής!).. Όσο δηλαδή 2-3 αντίστοιχα υγρά τεστάκια.. Και επαναλαμβάνω.. Κάνε ένα ψαξιματάκι, κάποιος θυμάμαι έφερνε πολλά τέτοια στο Σύλλογο! Μετα το Χειμώνα μπορεί που μάλλον θα εγγραφώ στον σύλλογο

Υ.Γ. Και ..καλή σχολική χρονιά!
ευχαριστώ!!!
-------------------------
Mεταφέρθηκαν σχεδόν ολα τα πράγματα και αύριο θα μεταφερθεί το μεγάλο ενυδρείο στο δωματιο.
-------------------------
Συμερα παω να πάρω το φίλτρο9(σεραφιλ 900) αλλά και τα τεστακια και την άμμο.Μπορώ να κάνω μίξη αραγωνίτη άμμου και αραγωνίτη και να γλυτώσω γύρω στα 20ευρώ αφού έχει ο αραγωνίτης γύρω στα 30ευρώ τα 10κιλά; Φελιζόλ είναι αναγκαστικό να βάλω αφου δεν θα βάλω πολλές πέτρες;Οσο για τα ψάρια θα βάλω απο τώρα αγγελία για να πάρω απο εσας.Αν τα πάρω απο μαγαζί πόσο λέτε να μου κοστίζουν(το ενα);Τζουλι δεν βρίσκω με τα μούλτι θα χάνονται στο 120λιτρο οπότε υπάρχει κανένα ψάρι που μπορώ να συνδιάσω τα μουλτι;
-------------------------
Παιδιά επειδή είναι λίγο επίγων θέλω να μου πείτε τι υλικά να πάρω πχ:Μπλε σφουγγάρι κ.α.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 12-09-08 στις 15:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 12-09-08, 15:43
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Κατ'αρχήν, θα πρέπει να διαβάσεις καλά αυτό:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides.../FilterMat.htm

Από κει και πέρα, έχει να κάνει με το πόσα λεφτά μπορείς να διαθέσεις.. Σαφώς το siporax είναι καλύτερο (και ακριβότερο) από το σφουγγάρι, γιατί έχει μεγαλύτερη επιφάνεια ανά όγκο (m2/lt) όπου μπορούν να εγκατασταθούν αποικίες βακτηριδίων.. Και το σφουγγάρι όμως είναι μια χαρά βιολογικό υλικό, ειδικά στην περίπτωση που το ενυδρείο δε θα έχει μεγάλη ιχθυοφόρτιση.. Κοίτα βέβαια μήπως υπάρχει και κανένα πακέτο "φίλτρο & υλικά" μαζί, που να έρθει φθηνότερα..

Υ.Γ.1. Ας πει και κάποιος πιο έμπειρος για το φελιζόλ.. Εγώ πάντως, καλού κακού θα έβαζα.. Φθηνό είναι, και βρίσκεις οπουδήποτε έχει οικοδομικά υλικά..

Υ.Γ.2. Πάρε το φίλτρο, ξεκίνα και το στρώσιμο, και για τα ψάρια βλέπεις.. One thing at a time..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 12-09-08, 19:10
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Πήγα στο πετ αλλά φίλτρο δεν πήρα αφού δεν μου έχεται προτείνει πιο να πάρω(eheim 2213 ή serafil 900).Θα πάω σε άλλο μαγαζί όμως για τεστ γιατί τα μόνα που βρήκα ήταν της σέρα.Θα πάρω μπλε και πράσινο σφουγγάρι αλλά και κεραμικό μακαρόνι.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 15-09-08, 13:17
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Tελικά ποιο φίλτρο να βάλω?
-------------------------
Σε λίγο θα το πλύνω και θα του τοποθετήσω το εσωτερικό του 96λιτρου καρφούρ και θα αρχίσω το στρώσιμο(ωστε να μην περιμένο μεχρι να πάρω το φίλτρο).Θα βάλω για αρχή ενα πράσινο σφουγγαρι και ένα μπλε με κεραμικό μακαρόνι.Θα ξαναγυρίσω στην αμμωνία αφού δεν ξέρω πόση να βάλω στα 105 καθαρά λίτρα.Το φυτό(βαλισνερία) να το βάλω απο τώρα ή πιο μετά;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 15-09-08 στις 13:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 15-09-08, 13:38
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Με την αμμωνία πρέπει να πειραματιστείς.. Ρίχνεις λίγη και μετράς (με το υγρό τεστάκι), και αυξάνεις, μέχρι να πετύχεις την τιμή που σου λέει στις οδηγίες για το στρώσιμο..

Τη βαλισνέρια μπορείς να τη βάλεις από τώρα..

Για το φίλτρο δεν ξέρω να σου πω.. Αυτό που βλέπω είναι ότι το 900 δίνει στις προδιαγραφές του πολύ μεγαλύτερη κυκλοφορία από το 2213, και έχουν και τα 2 κάδο χωρητικότητας 3Lt για υλικά.. Φαίνεται βέβαια ότι για την eheim ακούγονται πολύ καλά λόγια, παρόλα αυτά, εφόσον δε θέλεις να δώσεις τόσα χρήματα, πάρε το φθηνότερο της sera (κάπου πήρε το μάτι μου ότι έρχεται και κομπλέ, με όλα τα υλικά μέσα).. Οπότε, αν υπάρχουν τα υλικά, παρ'το και ξεκίνα το στρώσιμο με αυτό!

Υπόστρωμα και πέτρες και όλα τα σχετικά (φελιζόλ κ.τ.λ.) πήρες? Είσαι κομπλέ?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 15-09-08, 13:47
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Tις πέτρες τις έχω.Φελιζόλ έχω βάλει μεσα στο ενυδρείο(το απλο το λευκό) και για έξω θα βάλω το μπλε.Θα πάρω το σερα τελικά αλλά δεν ξέρω αν θα έχει ρυθμιστη ροής γιατί αν δεν έχει την έβαψαν τα ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 15-09-08, 14:01
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Tις πέτρες τις έχω.Φελιζόλ έχω βάλει μεσα στο ενυδρείο(το απλο το λευκό) και για έξω θα βάλω το μπλε.Θα πάρω το σερα τελικά αλλά δεν ξέρω αν θα έχει ρυθμιστη ροής γιατί αν δεν έχει την έβαψαν τα ψάρια.
Γιατί? Λόγω μεγάλης κυκλοφορίας?
1ον.. γιατί να είναι κακό αυτό?
και 2ον.. τα 900lt/h λέει ότι είναι για μηδενική διαφορά ύψους.. Άρα στην πράξη (αν κάνω λάθος διορθώστε με) θα αποδίδει λιγότερο..

Όταν λες έξω, εννοείς από κάτω, για κατανομή της πίεσης, σωστά?

Υ.Γ. Οπωσδήποτε φωτογραφίες μετά το 1ο γέμισμα!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 15-09-08, 14:28
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Υ.Γ. Οπωσδήποτε φωτογραφίες μετά το 1ο γέμισμα! Οποσδήποτε!!!
Αλλά και να μειωθεί η ροή στα 600λ/ω ας πούμε πάλι πολλά δεν θα είναι.Θα ρωτήσω αν έχει ρυθμηστη ροής.Αλλά σε αυτό έχω καταληξει.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 15-09-08, 15:11
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Δεν είναι πολλά.. Αν θυμάμαι καλά, το φίλτρο πρέπει νά γυρίζει μίνιμουμ το νερό του ενυδρείου 5 φορές την ώρα! Σε μένα, είναι 400lt/h για 55λίτρα..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 15-09-08, 15:39
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Οκ ευχαριστώ!!!Μόλις ανοίξουν τα μαγαζια πάω να πάρω ντάουμ απο ενα μαγαζί με οικοδομικά υλικά.Θα πάω και σε ενα συνοικιακό πετ που κατα'καιρούς φέρνει κριμπς.Αν βρω θα πάρω αφού το 96λιτρο θα το κρατήσω και είναι γεμάτο φυτά(μόνο ένα είδος δυστυχώς).Θα του πάω και εναν gyrinocheilus albino οπότε θα μείνο μόνομε τον αγαπημενο μου πλέκο(αν δεν ήταν αυτός το ενυδρείο θα είχε φυγει).Να βάλω κριμπς;Έχετε να μου προτείνετε κανένα άλλο ψάρι;Αύριο ελπιιζω να βάλω φωτο και απο τα 2 ενυδρεία.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 15-09-08, 15:58
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ ευχαριστώ!!!Μόλις ανοίξουν τα μαγαζια πάω να πάρω ντάουμ απο ενα μαγαζί με οικοδομικά υλικά.Θα πάω και σε ενα συνοικιακό πετ που κατα'καιρούς φέρνει κριμπς.Αν βρω θα πάρω αφού το 96λιτρο θα το κρατήσω και είναι γεμάτο φυτά(μόνο ένα είδος δυστυχώς).Θα του πάω και εναν gyrinocheilus albino οπότε θα μείνο μόνομε τον αγαπημενο μου πλέκο(αν δεν ήταν αυτός το ενυδρείο θα είχε φυγει).Να βάλω κριμπς;Έχετε να μου προτείνετε κανένα άλλο ψάρι;Αύριο ελπιιζω να βάλω φωτο και απο τα 2 ενυδρεία.
Αν βάλεις Κριμπς μαζί με κάποιο ψάρι βυθού (στην προκειμένη ο pleco) θα γίνει μάχη, ειδικά όταν τα Κριμπς ζευγαρώσουν.
Θα φάει πολύ ξύλο ο pleco.
Eπίσης, αν μιλάμε για common pleco, θα μεγαλώσει πολύ οπότε θα γίνουν ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα.

Καλύτερο είναι να βγάλεις τον pleco και εναλλακτικά θα μπορούσες να βάλεις κάποιο μικρό κοπαδάκι απο μικρά ψάρια (π.χ. cherry barbs) που εκτός των άλλων θα λειτουργούν και ως dither fishes.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 15-09-08, 16:01
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Oπότε δεν βάζω κριμπενσις.Κρίμα.Τον πλέκο τον έχω 2 χρόνια και δεν είναι πολύ μεγαλος.Είναι όμως το μεγαλύτερο σε ηλικία ψαρι που είχα ποτέ.Δυστυχώς
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 15-09-08, 16:14
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Μήν μπλέκεις τα 2 θέματα ρε συ westie.. για να βγάλουμε κάποια στιγμή άκρη με το αφρικάνικο..

Αν θέλεις να μιλήσουμε για το άλλο, άνοιξε καινούριο thread, βάλε καμιά φωτό να δούμε πώς έχει η κατάσταση, κάνε και μία πλήρη περιγραφή, και βλέπουμε εκεί..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 16-09-08, 14:49
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

πραγματικά έχω βαρεθεί να διαβάζω για αυτό το 96λιτρο !!
Κάνε αυτό που σου είπανε παραπάνω ...
Διαχώρισε επιτέλους τα 2-3 όσα ενυδρεία έχεις ..
Αποφάσισε επιτέλους ΤΙ θες να κάνεις με το καθένα από αυτά και καταστάλαξε εκεί !!!!!!!!
Ανέβασε επιτέλους καμιά φώτο να δούμε και εμείς σε τι στάδιο είσαι για να μπορούμε να εκφέρουμε γνώμη ...
Σταμάτα επιτέλους να μπλέκεις το ένα ποστ με το άλλο και να γίνεται αχταρμάς το Thread ....
Το επιτέλους το είπα ? Επιτέλους ....
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 23-09-08, 11:11
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Συγχωρέστε με που κάνω εδώ την ερώτησή μου αλλά επειδή πρόκειται για το ίδιο σχεδόν θέμα -αφού ενδιαφέρομαι κι εγώ για Neolamprologus Multifasciatus σε 120λιτρο, θέλοντας ουσιαστικά να μετατρέψω το κοινωνικό φυτεμένο μου σε λίμνη Tanganyika, μου δημιουργήθηκε η εξής απορία παρατηρώντας τις φωτό των ενυδρείων σας.

Τα σαλιγκάρια γιατί τοποθετούνται σ'αυτού του είδους τα ενυδρεία ; Απλώς για να προσφέρουν κρυψώνες στα ψαράκια ή μήπως συμβάλουν στο να κάνουν τις παραμέτρους του νερού καταλληλότερες ;

Ευχαριστώ και συγνώμη που μπήκα σφήνα στη συζήτηση, ίσως όμως η απάντηση να φανεί χρήσιμη και στον φίλο westie.

Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 23-09-08, 11:18
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τα αδεια κελυφη σαλιγκαριων γινονται σπιτια-κρυψωνες-φωλιες των ψαριων....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 23-09-08, 11:20
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makis206 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγχωρέστε με που κάνω εδώ την ερώτησή μου αλλά επειδή πρόκειται για το ίδιο σχεδόν θέμα -αφού ενδιαφέρομαι κι εγώ για Neolamprologus Multifasciatus σε 120λιτρο, θέλοντας ουσιαστικά να μετατρέψω το κοινωνικό φυτεμένο μου σε λίμνη Tanganiyka, μου δημιουργήθηκε η εξής απορία παρατηρώντας τις φωτό των ενυδρείων σας.

Τα σαλιγκάρια γιατί τοποθετούνται σ'αυτού του είδους τα ενυδρεία ; Απλώς για να προσφέρουν κρυψώνες στα ψαράκια ή μήπως συμβάλουν στο να κάνουν τις παραμέτρους του νερού καταλληλότερες ;

Ευχαριστώ και συγνώμη που μπήκα σφήνα στη συζήτηση, ίσως όμως η απάντηση να φανεί χρήσιμη και στον φίλο westie.

Τα κέλυφη απο τα σαλιγκάρια μπαίνουν για να κρύβονται και να κάνουν φωλιές τα ψάρια, μιας και έτσι είναι στο φυσικό τους περιβάλλον.
Τα κέλυφη είναι ζωτικής σημασίας για τα ψάρια και δεν υπάρχει άλλη επιλογή αν θέλουμε να διατηρήσουμε shelldwellers. Πρέπει όπως και δήποτε να υπάρχουν.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 23-09-08, 11:25
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Ευχαριστώ και τους δυο για την άμεση απάντηση, να είστε καλά !
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 23-09-08, 18:31
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Eπειδή τα μούλτι δεν θέλουν πολλά φυτά και για να μην χαραμίσω την καλή λαμπα του 120λιτρου αλλα μου είναι άχρηστη και η 2η υποδοχή,γίνεται να βάλω τα μούλτι στο 96λιτρο που είναι έτοιμο για να τα φυλοξενήσει;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 23-09-08, 19:21
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Και παλι υπενθυμιζω οτι τον τελευταιο καιρο εχουν ξεφυγει πολλοι και βαζουν ψαρια ταγκανικας εστω μικρα εστω shelldwellers (παρ ολα αυτα δεν παυουν να ειναι απο τις επιθετικες κιχλιδες και να χρειαζονται λιτρα), σε μικροτερα ενυδρεια απ οτι πρεπει.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 23-09-08, 20:13
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Δηλαδή είναι λίγα τα λίτρα για αυτά τα ψάρια(96λιτρα)?
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
TANGANYIKA octania246 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 27 13-04-08 17:42
tanganyika aaaooll Tanganyika 35 25-03-08 23:25
Tanganyika 2 Z_X Tanganyika 22 27-10-07 11:20
TANGANYIKA Z_X Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 7 15-10-07 19:54
TANGANYIKA Z_X Tanganyika 20 17-06-07 10:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09793 seconds with 14 queries