Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Υφάλμυρο νερό > Υφάλμυρο νερό, ένας ξεχωριστός κόσμος

Υφάλμυρο νερό, ένας ξεχωριστός κόσμος Παράμετροι, κοινά είδη

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-10-05, 13:01
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή Χανω puffers ανεξηγητα

Εχω ξεκινησει εδω και περιπου ενα μηνα το υφαλμυρο ενυδρειο..... Αρχικα εβαλα 4 spotted puffer και μετα απο 10 μερες προσθεσα 3 μονοδακτυλα.... Η αναλογια αλατιου που κατεληξα ειναι 120 γρ αλατι στα 100 λιτρα νερο. Το ενυδρειο μου ειναι το 80ατι του carefour και παιρνει γυρω στα 100 λιτρα. Φιλτρανση κανω με το εσωτερικο που ειχε (κυκλοφορητης 300λ/ω, substrat pro, ehfimech και σφουγγαρια και υαλοβαμβακα) και εχω επισης βοηθητικο και το φιλτρο αερος της Sera (σφουγγαρι -αεραντλια). Το ενυδρειο ηταν ηδη στρωμενο οταν μπηκαν τα ψαρια. Την προηγουμενη βδομαδα εχασα το πρωτο puffer στα καλα καθουμενα. Ουτε μαυρισε ουτε τιποτα, ξαφνικα εμεινε στον τοπο , κυριολεκτικα σαν να επαθε εμφραγμα....... Εχθες συνεβη το ιδιο με ενα αλλο και σημερα χανω και το τριτο απο τα 4. Τα ψαρακια φαινεται σαν να μην μπορουν να αναπνευσουν, αναπνεουν με πολυ γρηγορους ρυθμους και ξαφνικα σβηνουν...... Εκει που το βλεπεις να κολυμπα πεφτει κατω και πεθαινει.....Τα μονοδακτυλα απο την αλλη δεν δειχνουν καποιο προβλημα...... Αμμωνια εχω μηδενικη, νιτριτη επισης, το Ph ειναι 7,6 και η θερμοκρασια 27. Υπαρχει πιθανοτητα να συνηθισαν σε γλυκα νερα και να τα σκοτωνει το αλατι;;;; Τι αλλο μπορει να ειναι;;;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-10-05, 13:56
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Λοιπον puffers τελος..... Την Κυριακη χαθηκε και το πεμπτο. Τι παλαβο ειναι αυτο δεν μπορω να καταλαβω..... Τι μπορει να τα δηλητηριαζει τοσο γρηγορα και αποτελεσματικα;;;; Τα μονοδακτυλα ειναι μια χαρα αν και μονα πλεον.....Δεν εχει ασχοληθει κανεις να δωσει μια βοηθεια;;;;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-10-05, 14:32
Το avatar του χρήστη neon
neon Ο χρήστης neon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2004
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 144
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην neon
Προεπιλογή

Να ρωτήσω κάτι παρότι άσχετος με τα υφάλμυρα;

Έχεις βάλει 120 γραμμάρια αλάτι στα 100 λίτρα; Τι αλατότητα δίνει αυτό;

Επίσης οι μονοδάκτυλοι είναι ενήλικοι;
__________________
Μιχάλης


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη neon : 31-10-05 στις 14:39
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-10-05, 14:48
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Λοιπον puffers τελος..... Την Κυριακη χαθηκε και το πεμπτο. Τι παλαβο ειναι αυτο δεν μπορω να καταλαβω..... Τι μπορει να τα δηλητηριαζει τοσο γρηγορα και αποτελεσματικα;;;; Τα μονοδακτυλα ειναι μια χαρα αν και μονα πλεον.....Δεν εχει ασχοληθει κανεις να δωσει μια βοηθεια;;;;;;;;
ΟΧΙ,ΡΕ ΝΙΚΟ ΤΑ ΕΧΑΣΕΣ.??? ΚΡΙΜΑ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-11-05, 11:50
Το avatar του χρήστη neon
neon Ο χρήστης neon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2004
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 144
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην neon
Προεπιλογή

Πρύτανη ξέρεις τα puffer σε τι πυκνότητα αλατιού τα είχαν εκεί που τα πήρες; Πάντως με 120 γραμμάρια αλάτι στα 100 λίτρα δεν φτιάχνεις αλατότητα για υφάλμυρο. Ειδικά αν σκεφτείς ότι σε ψάρια γλυκού βάζουμε 3 γραμμάρια ανά λίτρο για θεραπευτικούς σκοπούς.

Οι μονοδάκτυλοι σε μικρή ηλικία ζουν σε γλυκό νερό με λίγο αλάτι. Μήπως για αυτό το λόγο είναι σε καλή κατάσταση;
__________________
Μιχάλης

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-11-05, 17:22
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Καλα ρε Νεον τι με περασες ;;;; Εγω ειμαι υπερμαχος του αλατιου εδω και καιρο. Καταρχην χρησιμοποιησα ακριβως την αναλογια αλατιου που χρησιμοποιουσαν στο μαγαζι απο το οποιο τα αγορασα. Αν και μεταξυ μας δεν τον ειδα πολυ σιγουρο για αυτα που ελεγε.... Την αναλογια αυτη την προτεινουν και site του εξωτερικου για Puffer αν και ειμαι στο χαμηλοτερο οριο..... Σημερα πηρα αλλα δυο απο αλλη παραλαβη και θα τα βαλω σε 180γρ/100 λιτρα να δω τι θαγινει......
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-11-05, 18:36
Το avatar του χρήστη neon
neon Ο χρήστης neon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2004
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 144
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην neon
Προεπιλογή

Σε τόσο τα είχαν στο μαγαζί; Είσαι σίγουρος;

Έχεις δηλαδή δει αναλογία αλατιού 120 γραμμάρια ανά 100 λίτρα για ψάρια υφάλμυρου νερού;

Αν είχες και το σχετικό λινκ θα ήταν καλό να το δούμε.

Πολύ εντύπωση μου κάνει, λαμβάνοντας υπόψιν ότι για θαλασσινό βάζουμε 35 γραμμάρια/λίτρο δηλαδή 3,5 κιλά για 100 λίτρα για αλατότητα περίπου 1.026.
__________________
Μιχάλης

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-11-05, 19:08
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Φιλε Νεον πουθενα δεν βρηκα συγκεκεριμενη ποσοτητα εκτος απο εδω
http://fish.mongabay.com/species/Tet...roviridis.html
Τωρα στα περισσοτερα sites που βρηκα αναφερει απλα υφαλμυρο χωρις λεπτομεριες........ Το μεγιστο που ακουσα απο πετ σοπ ειναι 30 γρ/ 10 λιτρα αλλα ξερεις καλα ποσο ενημερωμενα;;;;; ειναι τα μαγαζια μας.... Το μαγαζι απο το οποιο τα πηρα μου ειπε οτι πρεπει να βαλω αλατι , οταν τον ρωτησα ποσο αρχισε να σφυριζει και μολις του ειπα εγω την αναλογια μου ειπε ως εκ θαυματος οτι και αυτο χρησιμοποιει την ιδια.....Αλωστε αν κρινω απο την ποιοτητα που ειχαν τα παφερακια στο ενυδρειο του δεν θα τον πολυ εμπιστευομουν.....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-11-05, 19:21
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μα αυτη ειναι αναλογια για θεραπεια ick...
Τα ψαρια του γλυκου την αντεχουν ανετα.
Μηπως ηθελε πολυ παραπανω?
Ο baensch λεει παντως οτι αντεχουν και σε γλυκο νερο και οτι ΔΕΝ θελουν θαλασσινο νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-11-05, 19:29
Το avatar του χρήστη neon
neon Ο χρήστης neon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2004
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 144
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην neon
Προεπιλογή

Δεν λέω ότι είναι αυτό απαραίτητα η αιτία του χαμού των puffer σου αλλά νομίζω ότι είναι σημαντικός παράγοντας για να το ψάξεις. Καλό θα είναι να είσαι σίγουρος για το πόσο αλάτι έχει το τανκ στο μαγαζί και αντίστοιχα να προετοιμάσεις και το δικό σου. Κυρίως για τα δύο καινούργια που πήρες τώρα πια. Μην τα χάσεις και αυτά άδικα.

Αλήθεια μονοδάκτυλους και πάφερ τα είχε στο ίδιο ενυδρείο;

Δες και εδώ περισσότερες πληροφορίες:

http://www.fishforums.net/index.php?...0&#entry336166

και εδώ:
http://www.wetwebmedia.com/BrackishS...acpuffdis2.htm
__________________
Μιχάλης

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-11-05, 20:25
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Για τα Aphanius fasciatus που θελουν υφαλμυρο νερο, η αναλογια ειναι 20 gr. ανα λιτρο. Μηπως θα επρεπε να πας καπου εκει;
Κοιτα εδω: http://www.tsamisaquarium.com/Selide..._fasciatus.htm
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-11-05, 21:12
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Tα sites για παφερ ειναι αντικρουομενα..... Αλλα λενε οτι τα spotted ειναι για γλυκο ως αλμυρο νερο, καποια αλλα λενε για γλυκο ως ελαφρα υφαλμυρο.... Αλλα γραφουν οτι το υφαλμυρο ειναι 1,003-1,008, αλλος λεει 1 κουταλια στο γαλονι αλλος λεει 3 κουταλιες στο γαλονι , πως θα βγαλει ακρη κανεις ;;;;;;;...... Λοιπον κυριοι ξεκιναω τωρα να αυξανω την αλατοτητα με πρωτο σταθμο 180γρ / 100 λιτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-11-05, 11:57
rockulas Ο χρήστης rockulas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2005
Μηνύματα: 16
Post

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
. Την προηγουμενη βδομαδα εχασα το πρωτο puffer στα καλα καθουμενα. Ουτε μαυρισε ουτε τιποτα, ξαφνικα εμεινε στον τοπο , κυριολεκτικα σαν να επαθε εμφραγμα....... Εχθες συνεβη το ιδιο με ενα αλλο και σημερα χανω και το τριτο απο τα 4. Τα ψαρακια φαινεται σαν να μην μπορουν να αναπνευσουν, αναπνεουν με πολυ γρηγορους ρυθμους και ξαφνικα σβηνουν......
Λυπαμαι πολύ για τα pufferάκια σου.
Μια και όλοι επικεντρώθηκαν στο αλάτι εμένα κάτι μου λέει οτι υπάρχει έλειψη οξυγόνου στο ενυφρείο σου.Προσπάθησε να αυξήσεις την ανατάραξη της επιφάνειας του νερού σου με έναν ακομα κυκλοφορητη η με με μια ακόμα αεραντλία.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-11-05, 14:32
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

ΘΑ ΣΚΑΣΩ...... Εχασα το ενα παφερ σε 5 ωρες απο την στιγμη που το βαλα.... ΡΕ παιδια δεν ειναι δυνατον τι εχω δηλητηριο στο νερο μου;;;;;;; Αεραντλια και αναταραξη εχω στο φουλ με δυο αεροπετρες και την εισοδο του φιλτρου συντριβανι....... Εντωμεταξυ αυτο που εχασα ειναι το figure 8 που ειναι σιγουρα για υφαλμυρο ενω το αλλο το οποιο ειναι κατα πασα πιθανοτητα green spotted φαινεται μια χαρα...... Εκανα ολες τις μετρησεις και δεν βγηκε τιποτα εστω ανησυχητικο....... ΒΟΗΘΕΙΑ
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-11-05, 01:06
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
ΘΑ ΣΚΑΣΩ...... Εχασα το ενα παφερ σε 5 ωρες απο την στιγμη που το βαλα.... ΡΕ παιδια δεν ειναι δυνατον τι εχω δηλητηριο στο νερο μου;;;;;;;
Να δείς που στο τέλος το πρόβλημα θα προέρχεται απο το pH.
Για την ακρίβεια.....την προσαρμογή του ψαριού στο pH.
Κοίταξε το Νίκο.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-11-05, 12:09
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Το σκεφτηκα να σου πω την αληθεια αλλα τι διαφορα στο PH να εχει η βρυση μου απο το quiko;;;;;ΝΑ εχει λιγοτερο απο 7.5 ph ;;;; Δεν ξερω τι να πω. Ισως να μην ειναι γραφτο..... Αλλα να στηνω ολοκληρο ενυδρειο για παφερ και αυτα να αυτοκτονουν!!!!!Μου θυμιζει την περιπετεια με τα ροδοστομα......Ακομα και σημερα που τελικα καταφερα να φτιαξω κοπαδι καθομαι και τα μετραω 5 φορες τη μερα να δω αν εχασα κανενα.....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-11-05, 05:10
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Τα ψαριά σου δείχνουν να πεθαίνουν από σοκ ,σκέψου τι είναι αυτό ,νιτρικά ,ph.
Τα τεστ σου μετράνε καλά ;
¶λλαξε το αλάτι.
Ψέκασε κανένας τίποτα (άρωμα, εντομοκτόνο),ταΐζει κάποιος άλλος τα ψαριά ;
Ψαχτώ λίγο πριν βάλεις αλλά.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-11-05, 10:08
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Tα τεστ μου ειναι ολα μια χαρα..... Μετραω με τετρα υγρο για νιτρικα και ph controller το ph. Στην συναντηση του Σαββατου τα παιδια μου ειπαν οτι μπορει να ειναι παρασιτα και να χρησιμοποιησω gyrotox το οποιο ηδη κανω..... Εχω ανεβασει αναλογια αλατιου στα 5 γρ/λιτρο και μεχρι στιγμης το παφερ ειναι ενταξει..... Το θεμα ειναι οτι εχασα ενα μονοδακτυλο το οποιο το βρηκα να χαροπαλευει χωρις το ενα του ματι...... Δυο πραγματα φοβαμαι... Ή οτι του την επεσε το παφερ και το χτυπησε και αν και τραβηγμενο να μην αντεξε την υψηλη αλατοτητα και να χασε το ματι του απο αυτο.... Το βλεπετε πιθανο;;;;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
χανω guppies μαλλον απο τον placostomus....παιζει??? cobaingr Ζωοτόκα 4 02-08-05 15:37
dwarf puffers (Carinotetraodon travancoricus) Mariel ¶λλα ψάρια Ασίας 6 03-03-05 20:17
SOS ΧΑΝΩ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΟΥ SaKreK Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 25-02-05 15:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06328 seconds with 15 queries