Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ελλάδα και Ευρώπη > Ψάρια και φυτά Ελλάδας και Ευρώπης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-09-10, 00:34
teodor1978 Ο χρήστης teodor1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-09-2010
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή Γκιζάνι,μικρός πρωταθλητής της επιβίωσης

Γιάσας και απο μένα. Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και ανοίγω αυτό το θέμα για κάποιες απορίες που γύρο από ένα ψαράκι με όνομα γκιζάνι Ladigesocypris ghigii (Pisces, Cyprinidae) .


Είμαι από Ρόδο και το συγκεκριμένο ψαράκι το ξέρω εδώ και χρόνια, αν και είναι σπάνιο, και σε όλο τον κόσμο μόνο εδώ στη Ρόδο υπάρχει.


Έχω ένα ενιδρύω 120 L. γλυκού νερού και από αυτό έχουν περάσει αρκετά ψάρια,
τώρα έχω κατάληξή με 5 αγγελόψαρα, 1 κιχλίδα και πριν από 1 εβδομάδα έβαλα 20 περίπου κγιζάνι
τα οποίαα μάζεψα εγώ ο ίδιος από ποτάμι, και σήμερα 10περίπου κουνουπόψαρα από (ντόπια λίμνη και αυτά).


Δεν ξέρω αν έκανα λάθος που τα έβαλα όλα μαζί.
Μήπως κανένας από εσάς ξέρει κάτι από αυτά τα ψαράκια? Θερμοκρασίες κ.λ.π.
Από τροφή δεν έχω πρόβλημα, τρώνε τα πάντα.


Δείτε και αυτό για να καταλάβετε περί τίνος πρόκιτε.


http://www.life-gizani.gr/pages/gr/gizani/index.htm
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-09-10, 00:59
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Το ενυδρείο σου έτσι όπως το περιγράφεις δεν είναι κατάλληλο να φιλοξενήσει τα συγκεκριμένα ψάρια... Αν αφιερώσεις λίγο χρόνο και διαβάσεις τις ανάλογες κατηγορίες, θα βρεις πολλές πληροφορίες για τα ψάρια που φιλοξενείς και θα καταλάβεις τι πρέπει να διορθώσεις για να τους δώσεις κατάλληλες συνθήκες διαβίωσης.
Τα αγγελόψαρα (κιχλίδες κι αυτά παρεπιπτόντως) για παράδειγμα θέλουν όξινο και μαλακό νερό καθώς προέρχονται από τον αμαζόνιο και τους παραπόταμους του ενώ η κιχλίδα (που υποθέτω ότι είναι αφρικάνικη) θέλει νερό αλκαλικό και σκληρό. Επίσης έχουν συγκεκριμένες απαιτήσεις και στο στήσιμο του ενυδρείου για να νιώθουν άνετα και ασφαλή (σύνθεση συγκατοίκων, διακόσμηση κλπ).
Μέσα σ αυτά τα άσχετα μεταξύ τους είδη πέταξες και τα ψαράκια από τα τοπικά οικοσυστήματα που είναι κρύου νερού και έχουν εντελώς διαφορετικές απαιτήσεις και μάλιστα σε αριθμούς που είναι μάλλον υπερβολικοί για τα λίτρα σου...
Επειδή όλα αυτά μαζί είναι αδύνατο να συμβιώσουν και να επιβιώσουν, θα σου σύστηνα να επιστρέψεις τα γκιζάνια (που είναι σπάνιο και απειλούμενο με εξαφάνιση είδος) αλλά και τα κουνουπόψαρα εκεί που τα βρήκες και να ξεκινήσεις ένα συστηματικό διάβασμα στο φόρουμ για να βελτιώσεις το τροπικό σου ενυδρείο. Υπάρχει άπειρη πληροφορία και πολλοί έμπειροι χομπίστες που θα χαρούν να σε βοηθήσουν.
Στη συνέχεια όταν με το καλό αποκτήσεις την εμπειρία και το κατάλληλο επιπλέονο ενυδρείο, θα μπορούσες να αποπειραθείς ένα ελληνικό βιοτοπικό (να αναπαραστήσεις δλδ ένα ελληνικό βιότοπο) που δε σου κρύβω ότι είναι και το δικό μου όνειρο
Καλή συνέχεια στο φόρουμ και στο χόμπυ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-09-10, 01:01
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Κατ' αρχήν καλως όρισες.. Δεύτερον οταν λες κιχλίδα, τι εννοεις??
Τα ψαρια είναι πολλά για 120 λίτρα και χρειαζονται διαφορετικες συνθήκες...

Διάβασες την τελευταία παράγραφο απο το λινκ που έδωσες??..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-09-10, 01:01
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Όλα μαζί στο ίδιο ενυδρείο μάλλον πρόβλημα θα είναι... Πάντως είναι γνωστό το είδος αυτό σε αυτό το φόρουμ, δες και αυτά

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E9%E6%E1%ED%E9
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E9%E6%E1%ED%E9
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E9%E6%E1%ED%E9
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E9%E6%E1%ED%E9
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-09-10, 01:34
teodor1978 Ο χρήστης teodor1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-09-2010
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Το μόνο του είναι αυτό
.http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ofasciatus.htm


Όσο για τα κγιζάνι αν δεν τα έπαιρνα από εκεί που ήταν τώρα δεν θα υπήρχαν, γιατί το νερό στέρεψε.


Τα κουνουπόψαρα τα έβαλα μαζί γιατί τα έχω δεί να συνυπάρχουν μαζί σε κάποια λιμνούλα.


Νομίζω ότι θα δώσω τα αγγελόψαρα και το μόνο του, και θα κρατήσω τα ντόπια ψαράκια.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-10-10, 17:01
Το avatar του χρήστη kiriles
kiriles Ο χρήστης kiriles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2010
Περιοχή: Ρόδος-Αθήνα
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

καλησπερα φιλε και εγω απο ροδο ειμαι , ειχα πιασει πριν δυο χρονια καμια 30αρια γκιζανια και τα εβαλα σε 60λ ( τα επιασα απο Αρχιπολη ) αλλα σε κανα μηνα πεθαναν ολα . Αλλοι βεβαι φιλοι μου που επιασαν τα εχοθν εδω και δυο χρονια σε σε πολυ μικρη ποσοτητα νερου και ομωσ ζουν τελεια και οχι απλα επιβιωνουν.οσοι δεν ειναι απο ροδο και δεν εχοθν δει γενικα σε τι αθλιες συνθηκες επιβιωνουν τα ψαρια στη φυση δεν μπορουν να καταλαβουν οτι πιανοντας τα τα εσωσες .επιχειρησα ξανα πριν ενα μηνα να πιασω αλλα στο σημειο που ειχα παει παλαιοτερα δεν βρηκα τιποτα παρα χωμα και ετσι εβαλα καποια ψαρια απο τι λιμνη ενος φιλου μου και νομιζω οτι ειναι κουνουποψαρα . η αληθεια ειναι οτι αν εξαιρεσεις το οτι ειναι γκριζοκιτρινα και εχουν μικρη ουρα μοιαζουν πολυ με τα γκαπι . μηπως καποιος απο εσας εχει καποια φοτο απο κουνουποψαρα να δω πως ειναι ???
-------------------------
βασικα τα βρηκα αυτα πρεπει να ειναι ετσι ? http://www.enydriofilia.net/forum/vi...php?f=43&t=119
__________________
medicus curat , deus sanat .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kiriles : 03-10-10 στις 17:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
Κγιζάνι


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θέμα επιβίωσης bakogiannisd Malawi 7 23-04-07 12:12
αρρώστησε ο μικρός μου.... pet Bettas 7 02-12-06 22:15
Μικρός Feather duster Θανάσης Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 23-09-06 09:22
Μικρές απορίες Obelix(Reifen) Γλυκό νερό - Γενικά 4 17-02-03 04:25
Μικρές απορίες ... maddruid Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 20-01-03 13:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04586 seconds with 15 queries