Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-10-09, 19:22
Το avatar του χρήστη mariatito
mariatito Ο χρήστης mariatito δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2009
Περιοχή: Heraklion Crete GREECE
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή Μια συμβουλή κι εδώ...

Γειά σας!
Δεν είχα ποτέ ενυδρείο, ούτε έχω ιδέα, και τώρα που ανακάλυψα το υπέροχο φόρουμ σας, κάθομαι και το μελετάω.

Ωστώσω, το ενυδρείο αυτό (θέλει καθάρισμα) μου το χάρισαν σήμερα ένα φιλικό ζευγάρι μου, αφού δεν τα κατάφεραν στην πρώτη τους προσπάθεια. Τα 2 χρυσόψαρά τους απεβίωσαν εις τόπον χλοερόν μετά από 2 βδομάδες φιλοξενίας τους σ'αυτό τον μικρό χώρο. Μου είπαν οτι έκαναν όσα έλεγαν οι οδηγίες (για το νερό, αποχλωρίωση κλπ). Εγώ τους συμβούλεψα να κάνουν άλλη μία προσπάθεια, και να συμβουλευτούν το φόρουμ, αλλά βαρέθηκαν την καθαριότητα και την φροντίδα του.

Το -ας-το-πούμε- ενυδρείο, είναι από το JUMBO, 13Lt (μιλάμε για ωκαιανό, εεε;;




Το φίλτρο είναι αυτό:








Το ανταλακτικό σφουγγαράκι:




Και η τροφή:






Καταλαβαίνω οτι μπορεί να βάλετε τα γέλια όλοι εσείς που έχετε τεράστια ενυδρεία (και με το δίκοι σας!) αλλά θέλω να μου πείτε, αν αξίζει τον κόπο να φιλοξενήσω σ'αυτό το μικροσκοπικό ενυδρειάκι, ένα ζωντανό οργανισμό.
Υπάρχει κάποιο είδος που δεν θα δυσανασχετίσει σε τόσο μικρό χώρο; Το φίλτρο είναι καλό; Η τροφή; Αποχλωριοτικό νερού δεν έχω (το κρατήσανε για να το βάζουνε στο νερό στο χελωνάκι τους).
Λάμπα επίσης δεν έχει. Χρειάζεται; Κι αν ναι, υπάρχει κάτι οικονομικό;
Αλλά η συμβουλή σας ποια είναι; Να το κρατήσω και να φιλοξενήσω κάποιο ψαράκι, ή... να πάει στην ανακύκλωση;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων, για τον χρόνο σας να μου απαντήσετε. Κάθε συμβουλή, καλοδεχούμενη!
__________________
...I believe I can fly... I believe I can touch the sky...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-10-09, 19:35
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Γεια σου Μαρία,

Το συγκεκριμένο ενυδρείο το είδα καταλάθος στην τελευταία επίσκεψή μου στο Τζαμπο. Ένα κακό, εκτός του μεγέθους,είναι το οτι είναι πλαστικό.

Συνήθως για 20 π.χ. λίτρα, τα παιδιά λένε οτι μπορείς να βάλεις 3-4 guppies. Και εδώ είναι το δίλλημα, αν βάλεις π.χ. 1 αρσ. 2 θυλ. μετά απο λίγο καιρό θα αρχίσουν οι γέννες και θα ψάχνεις να δεις τι θα κάνεις τα ψαράκια.
Απο την άλλη μπορείς να βάλεις π.χ. μόνο αρσενικά που είναι και όμορφα,αλλά ξέρω γω, χωρίς θυληκά... Είναι και πολύ ενεργητικά τα άτιμα!

Καλύτερα να μας βοηθήσουν οι πιο έμπειροι, πάντως εγώ δεν νομίζω να έβαζα κάτι... (Το λέω βέβαια εκ του ασφαλούς, έχω ήδη ενυδρείο) ...

Καλή συνέχεια!
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-10-09, 19:40
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Λοιπόν Μαρία έφτασε η ώρα......να αγοράσεις ενυδρείο.
Το κουτάκι που μας δείχνει είναι ότι πρέπει για καραντίνα ή βοηθητικό-νοσοκομείο αν σου αρρωστήσει κάποιο ψάρι να το βάλεις εκεί μέσα για θεραπεία.
Τα σχεδόν 13 λίτρα του, δεν προκαλούν γέλια, αλλά πόνο σε ότι προσπαθήσει να ζήσει εκεί μέσα.
Κατά την γνώμη μου και μονομάχο να βάλεις εκεί μέσα, θα του πέφτει πολύ μικρό.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-10-09, 20:04
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν Μαρία έφτασε η ώρα......να αγοράσεις ενυδρείο.
Το κουτάκι που μας δείχνει είναι ότι πρέπει για καραντίνα ή βοηθητικό-νοσοκομείο αν σου αρρωστήσει κάποιο ψάρι να το βάλεις εκεί μέσα για θεραπεία.
Τα σχεδόν 13 λίτρα του, δεν προκαλούν γέλια, αλλά πόνο σε ότι προσπαθήσει να ζήσει εκεί μέσα.
Κατά την γνώμη μου και μονομάχο να βάλεις εκεί μέσα, θα του πέφτει πολύ μικρό.
+++100!

Εκτός αυτού, για να αγοράσεις λάμπα και θερμαντικό που χρειάζεται, θα δώσεις 30-40 ευρώ...
Με τα διπλά μπορείς να αγοράσεις ένα αξιοπρεπέστατο ενυδρείο 60 λίτρων με λάμπα και θερμαντικό
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου Μαρία,

Το συγκεκριμένο ενυδρείο το είδα καταλάθος στην τελευταία επίσκεψή μου στο Τζαμπο. Ένα κακό, εκτός του μεγέθους,είναι το οτι είναι πλαστικό.
Αλήθεια, θυμάσαι τιμή ??
__________________
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις, αλλά γνώριζε πάντα όσα λες (Σωκράτης)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gmanes : 09-10-09 στις 20:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-10-09, 20:58
Το avatar του χρήστη mariatito
mariatito Ο χρήστης mariatito δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2009
Περιοχή: Heraklion Crete GREECE
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Η τιμή του ήταν 12 ευρώ απ'ότι μου είπαν τα παιδιά.
¶ρα, να μην το χρησιμοποιήσω λοιπόν, ε? Καμμιά άλλη χρήση εκτός από νοσοκομείο ψαριών, ή μόνο γι'αυτό?
Για ρίχτε ιδέες...
__________________
...I believe I can fly... I believe I can touch the sky...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-10-09, 21:35
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gmanes Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλήθεια, θυμάσαι τιμή ??
Τιμή ακριβώς δεν θυμάμαι, εκεί γύρω στα 10 ¤ είναι πάντως. Είχαν ένα ανοιχτό και εκεί είδα οτι είναι πλαστικό, όμως δεν έπεσε στην αντίληψη μου οτι έχει και αντλιούλα - φιλτράκι...
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-10-09, 21:38
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Είναι το ιδανικό για να το έχω στο αυτοκίνητο και να μεταφέρω ψαράκια... για αυτό ρώτησα... και έχει και φιλτράκι... το καπάκι του κλείνει καλά ?
__________________
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις, αλλά γνώριζε πάντα όσα λες (Σωκράτης)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-10-09, 21:50
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Καλή η ιδέα σου. Δυστυχώς όμως όταν είδα μέγεθος / υλικό δεν το κοίταξα περισσότερο... Αν σε βάλει ο δρομος σου σταμάτα μια στιγμη, τα έχουν σε μια μεγάλη στοίβα μαζί με τα υπόλοιπα ήδη για κατοικίδια...
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-10-09, 01:27
Το avatar του χρήστη mariatito
mariatito Ο χρήστης mariatito δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2009
Περιοχή: Heraklion Crete GREECE
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Gmanes, το καπάκι του δεν κλείνει καλά, βγαίνει πανεύκολα, είναι απλό χοντρό χαρτόνι, σαν χαρτομελαμίνη μου φαίνεται. Δηλαδή το αποκλείετε εντελώς έστω και για ένα ψαράκι; Οχι, γιατί αν δεν κάνει, να σου το χαρίσω, μιας και είμαστε συντοπίτες (μένω κοντά στο JUMBO) να κάνεις και τις μεταφορές σου, γιατί εγώ θα αργήσω να αποκτήσω ενυδρείο, λόγω οικονομικού, κι άλλων προτερεοτήτων...
__________________
...I believe I can fly... I believe I can touch the sky...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-10-09, 02:04
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

θα μπορούσες ίσως να βάλεις μερικές γαριδούλες μέσα...
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-10-09, 08:37
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Αφού τόχεις μεράκι να ασχοληθείς εστω με αυτό το "ενυδρείο",βάλε μερικά φυτά χαμηλών απαιτήσεων και μερικές γαριδούλες.
Για δοκίμασε,θα γίνει όμορφο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-10-09, 09:19
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Σε 13 λίτρα γαρίδες;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-10-09, 09:24
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Λέμε τώρα
Θα είναι στριμωγμένες λές?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-10-09, 09:29
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mariatito Εμφάνιση μηνυμάτων
Gmanes, το καπάκι του δεν κλείνει καλά, βγαίνει πανεύκολα, είναι απλό χοντρό χαρτόνι, σαν χαρτομελαμίνη μου φαίνεται. Δηλαδή το αποκλείετε εντελώς έστω και για ένα ψαράκι; Οχι, γιατί αν δεν κάνει, να σου το χαρίσω, μιας και είμαστε συντοπίτες (μένω κοντά στο JUMBO) να κάνεις και τις μεταφορές σου, γιατί εγώ θα αργήσω να αποκτήσω ενυδρείο, λόγω οικονομικού, κι άλλων προτερεοτήτων...
Ευχαριστώ για την πρόταση αλλά αν το καπάκι είναι έτσι όπως μου λες και το βλέπω, δε μου κάνει
Θα μείνω στις σακουλίτσες και στο ψυγειάκι μου...
Μπορείς πάντως να πειραματιστείς χωρίς παραπάνω έξοδα με φυτάκια και άλλα φυσικά υλικά (πέτρες, άμμο, ξύλα, ...), αν το βάλεις χωρίς καπάκι κάτω από ένα πορτατίφ για να έχεις φως... Αν το βάλεις και σε σχετικά ζεστό μέρος του σπιτιού και μπορείς να κρατήσεις και τη θερμοκρασία σταθερά πάνω από 20-22C, θα σου δώσω και ένα apple snail, νομίζω ότι δε θα έχει πρόβλημα κι ας είναι λίγα τα λίτρα...
__________________
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις, αλλά γνώριζε πάντα όσα λες (Σωκράτης)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-10-09, 16:56
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

συμφωνω κι εγω οτι μπορεις να δεις αρκετες φωτο για ιδεες στο ιντερνετ και εδω..και να κανεις εναν πανεμορφο μινι κηπο..δε χρειαζεσαι θερμοστατη ..το φιλτρο θα ειναι σαν κυκλοφορητης....με ενα φωτιστικο γραφειου (7-10 ευρω) με λαμπα power compact μπορεις να μεγαλουργησεις...ουτε θες διοξειδια και περιπλοκα λιπασματα...μπορεις με μοςς ανουμπιες πελια και αλλα τετοια ευκολα φυτα και λιγο ξυλο η πετρα να κανεις μια ζωγραφια! αν θερμαινεται ικανοποιητικα ο χωρος και ενα μηλοσαλιγκαρο
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 10-10-09 στις 22:01
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-10-09, 20:14
space4711 Ο χρήστης space4711 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2009
Περιοχή: Ασβεστοχώρι Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 49
Wink

Ακριβώς ότι λέει ο Πάνος από πάνω μου. Τα λίτρα είναι τόσο λίγα που ούτε ψάρι ούτε γαρίδα. Με βία ένα apple snail. Μπορεί να γίνει ένας θαυμάσιος μικρός κήπος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-10-09, 23:02
Το avatar του χρήστη mariatito
mariatito Ο χρήστης mariatito δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2009
Περιοχή: Heraklion Crete GREECE
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Κατ'αρχήν παιδιά, σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gmanes Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για την πρόταση αλλά αν το καπάκι είναι έτσι όπως μου λες και το βλέπω, δε μου κάνει
Θα μείνω στις σακουλίτσες και στο ψυγειάκι μου...
Μπορείς πάντως να πειραματιστείς χωρίς παραπάνω έξοδα με φυτάκια και άλλα φυσικά υλικά (πέτρες, άμμο, ξύλα, ...), αν το βάλεις χωρίς καπάκι κάτω από ένα πορτατίφ για να έχεις φως... Αν το βάλεις και σε σχετικά ζεστό μέρος του σπιτιού και μπορείς να κρατήσεις και τη θερμοκρασία σταθερά πάνω από 20-22C, θα σου δώσω και ένα apple snail, νομίζω ότι δε θα έχει πρόβλημα κι ας είναι λίγα τα λίτρα...
Gmanes, σ'ευχαριστώ για την προσφορά σου ως προς το μηλοσαλίγκαρο, αλλά δεν αρέσει στον άντρα μου ένα σαλιγκάρι, αλλά ούτε γαριδούλες, αν κι εγώ τα βρίσκω πολύ χαριτωμένα όλα αυτά. Ο ιππόκαμπος; Μήπως χρειάζεται άλλες συνθήκες επιβίωσης; Πραγματικά δεν υπάρχει ούτε ένα μικροσκοπικό ψαράκι που να περάσει καλά εκεί, ή μόνο για τα φυτά είνα ικατάλληλο, τελικά;
Μπορώ να το βάλω στον πάγκο της κουζίνας, που δεν πέφτει εκεί η θερμοκρασία κάτω από 20'C, μπορώ να προσαρμόσω και μια λάμπα και χαίρομαι που μου προτείνατε οικονομικές λύσεις.
Και τώρα οι απορίες: Το ξύλο δεν σαπίζει μέσα στο νερό, με συνέπεια να το λερώνει; Οποιοδήποτε ξύλο; Πέτρες από ενυδρυάδικο ή από τη φύση; Κάτι συγκεκριμένο, ή δεν έχει σημασία;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνω κι εγω οτι μπορεις να δεις αρκετες φωτο για ιδεες στο ιντερνετ και εδω..και να κανεις εναν πανεμορφο μινι κηπο..δε χρειαζεσαι θερμοστατη ..το φιλτρο θα ειναι σαν κυκλοφορητης....με ενα φωτιστικο γραφειου (7-10 ευρω) με λαμπα power compact μπορεις να μεγαλουργησεις...ουτε θες διοξειδια και περιπλακα λιπασματα...μπορεις με μοςς ανουμπιες πελια και αλλα τετοια ευκολα φυτα και λιγο ξυλο η πετρα να κανεις μια ζωγραφια! αν θερμαινεται ικανοποιητικα ο χωρος και ενα μηλοσαλιγκαρο
Pano, έχω κι εδώ απορίες: τι να γράψω στο google για να δω μερικές foto με διάφορες ιδέες που μου προτείνετε; "Ενυδρυόκηπος" π.χ;
Δηλαδή το φίλτρο αυτό είναι αρκετό αν βάλω μόνο φυτά; Στις οδηγίες λέει να το αλλάζω κάθε 1,5-2 μήνες. Είναι η ίδια λογική με το αν είχα ψάρια; Τι είδους φροντίδα χρειάζονται τα φυτά ενυδρείου (λίπανση είπες δεν χρειάζονται, αλλά τι γίνεται από αλλαγή νερού, αποχλωρίωση, κλάδεμα, φύτευση σε τι; καθαρισμός ενυδρείου κάθε πότε και πως; το γεγονός οτι είναι από plexiglas κι όχι γυαλί, δημιουργεί κάποιο πρόβλημα πουθενά?), ποιά είδη είναι κατάλληλα για 13lt (να είναι οικονομικά κι ανθεκτικά), ασθένειες φυτών ενυδρείου και πως προλαμβάνονται/θεραπεύονται; τι είναι η λάμπα power compact; Σε τι απόσταση πάνω από το ανοιχτό ενυδρείο; Να υποθέσω μέρα-νύχτα ανοιχτή; "μοςς-ανουμπιες-πελια" ;;; τι είναι αυτά καλέ; (άγνωστες καινούριες λέξεις!).
Α! Ένα καλό ενυδρυάδικο στο Ηράκλειο Κρήτης και τί να προσέξω εκεί;
Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια παιδιά! Με ενθουσίασε η πρότασή σας να το αξιοποιήσω ως ένα μίνι υδροβιόκηπο!
Πείτε, πείτε, έχω πολύ όρεξη για μάθηση!!!
__________________
...I believe I can fly... I believe I can touch the sky...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-10-09, 23:47
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mariatito Εμφάνιση μηνυμάτων
Pano, έχω κι εδώ απορίες: τι να γράψω στο google για να δω μερικές foto με διάφορες ιδέες που μου προτείνετε; "Ενυδρυόκηπος" π.χ;γραψε aquascape...aquarium photos....φωτογραφιες ενυδρειων....κι ενα σωρο παρομοια...δες κι εδω συμμετοχες σε διεθνη διαγωνισμο.. http://showcase.aquatic-gardeners.org/2009.cgi
εννοειται κοιτα κι εδω στην κατηγορια "παρουσιασεις"
Δηλαδή το φίλτρο αυτό είναι αρκετό αν βάλω μόνο φυτά;και σκετο κυκλοφορητης να ηταν παλι θα εκανε δουλεια...μονο με φυτα απλα θελουμε ροη του νερου ...δε μας νοιαζει η αμμωνια σε τοσο βαθμο.. Στις οδηγίες λέει να το αλλάζω κάθε 1,5-2 μήνες. αλλαγες χρειαζονται για να αναπληρωνουν συστατικα...Είναι η ίδια λογική με το αν είχα ψάρια; Τι είδους φροντίδα χρειάζονται τα φυτά ενυδρείου (λίπανση είπες δεν χρειάζονται, αλλά τι γίνεται από αλλαγή νερού, αποχλωρίωση, κλάδεμα, φύτευση σε τι;ολα θελουν λιπανση αλλα λιγοτερο και αλλα περισσοτερο... καθαρισμός ενυδρείου κάθε πότε και πως; εξαρταται απο το τι θακανεις τελικα...το γεγονός οτι είναι από plexiglas κι όχι γυαλί, δημιουργεί κάποιο πρόβλημα πουθενά?),οχι ποιά είδη είναι κατάλληλα για 13lt (να είναι οικονομικά κι ανθεκτικά), ασθένειες φυτών ενυδρείου και πως προλαμβάνονται/θεραπεύονται;η ελλειψη καποιων στοιχειων η φωτος δημιουργει προβληματα....αυτα ειναι οι "ασθενειες" των φυτων τι είναι η λάμπα power compact;κανε μια αναζητηση στον γουγλη...η ρωτα σε ηλεκτρολογικα... Σε τι απόσταση πάνω από το ανοιχτό ενυδρείο; καμια δεκα ποντους συνηθως ειναι οκ...αλλα εξαρταται απο την ενταση του φωτισμου σου...Να υποθέσω μέρα-νύχτα ανοιχτή; οχι φυσικα...8-10 ωρες φωτισμου συνηθως επαρκει.."μοςς-ανουμπιες-πελια" ;;; τι είναι αυτά καλέ; (άγνωστες καινούριες λέξεις!).ειδη φυτων..ξανακανε αναζητηση...
Α! Ένα καλό ενυδρυάδικο στο Ηράκλειο Κρήτης και τί να προσέξω εκεί;
Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια παιδιά! Με ενθουσίασε η πρότασή σας να το αξιοποιήσω ως ένα μίνι υδροβιόκηπο!
Πείτε, πείτε, έχω πολύ όρεξη για μάθηση!!!
εφοσον εχεις πολυ ορεξη για μαθηση καθισε να διαβασεις γιατι εχεις αρκετα να δεις...
ολα αυτα που ρωτησες δεν απαντουνται ουτε σε βιβλιο ολοκληρο απολυτα...ξεκινα το διαβασμα..χρησιμοποιησε την αναζητηση και στο φορουμ και στον γουγλη..ξεκοκκαλισε τα υπομνηματα και ολα θα αρχισουν να ξεδιπλωνονται και να αποκτουν νοημα σιγα σιγα...
καλο διαβασμα!
στην αρχη θα σου φανουν πολλα αλλα θα μπεις στο νοημα και θα απλουστευσουν ολα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-10-09, 11:19
Το avatar του χρήστη mariatito
mariatito Ο χρήστης mariatito δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2009
Περιοχή: Heraklion Crete GREECE
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστώ Pano! Ξεκινάω ψάξιμο! Βουρ στο Google λοιπόν!!!
__________________
...I believe I can fly... I believe I can touch the sky...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-10-09, 11:25
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Για μερες ολοκληρες να μιλαμε ... δεν θα απαντηθουν ολα τα ερωτηματα που εθεσες!! Μονο με πολυ διαβασμα!! Εδω εχει πολυ καλες απαντησεις σε ολα αρκει να ψαξεις!! Κανε αναζητηση και βρισκεις τα παντα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-10-09, 10:13
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Μηπως γινομαστε υπερβολικοι;Δεν κανουν 13 λιτρα για ενα μονομαχο;
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-10-09, 10:15
Μάριος Ο χρήστης Μάριος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: Κύπρος, Λεμεσός
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Και για να σου φύγει η απορία ως που μπορείς να φτάσεις με λιγότερα από 15λτ, δες εδω. Καλό διάβασμα

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-10-09, 14:22
Το avatar του χρήστη mariatito
mariatito Ο χρήστης mariatito δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2009
Περιοχή: Heraklion Crete GREECE
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηπως γινομαστε υπερβολικοι;Δεν κανουν 13 λιτρα για ενα μονομαχο;

Να υποθέσω οτι εδώ στριμώχτηκε ο μονομάχος;



Και αυτά μου έκαναν τεράστια εντύπωση!




__________________
...I believe I can fly... I believe I can touch the sky...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-10-09, 12:32
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Το ενυδρειο καλυτερα να ειναι σε παραλληλογραμμο και πρεπει να εχει:
καπακι,θερμαντηρα,φιλτρο με μικρη ροη(φυσικα πρεπει πρωτα να το στρωσεις και μετα να βαλεις ψαρι) αυτα ειναι τα υποχρεωτικα.Οσον αφορα
την διακοσμηση μπορεις να βαλεις μια ομορφη ριζα με μια ανουμπια δεμενη
επανω της.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συμβουλή επειγόντως!! Lilith Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 13 29-04-09 08:20
Συμβουλή.... dessert Δίσκοι 27 16-11-07 00:13
Συμβουλή.... Νο3, Ρο4 TaitO Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 04-03-07 21:20
Συμβουλή για κιχλίδες Liolios Malawi 6 07-02-06 00:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08477 seconds with 15 queries