Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 24-10-13, 20:11
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Μάλιστα, βέβαια μπορεί να φταίει και η περιοχή εάν υπάρχει κάποιος που το έχει πάρει από τον συγκεκριμένο πωλητή.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 24-10-13, 20:36
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σύμφωνα με αυτά που λέει στις 23 εργάσιμες ημέρες το προίον γίνεται refund,
Ebay και Paypal κάνουν refund maxmum στις 45 ημέρες και μετά τα χάνεις, όσες φορές έχει τύχει κάτι ζητάω από τον πωλητή refund 2-3 ημέρες πριν τη λήξη και αν δεν μου κάνουν ζητάω refund από το paypal τη τελυταία ημέρα. Και να ζητήσεις refund γιατί δεν ήρθε το είδος θα σου κάνουν τη 45η
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 24-10-13, 20:45
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ebay και Paypal κάνουν refund maxmum στις 45 ημέρες και μετά τα χάνεις, όσες φορές έχει τύχει κάτι ζητάω από τον πωλητή refund 2-3 ημέρες πριν τη λήξη και αν δεν μου κάνουν ζητάω refund από το paypal τη τελυταία ημέρα. Και να ζητήσεις refund γιατί δεν ήρθε το είδος θα σου κάνουν τη 45η
Ναι επειδή μου έχει τύχει να κάνω refund αρκέτες φορές θα έλεγα, στην περίπτωση που ο πωλητής σου πει οκ στα επιστρέφει σχετικά άμεσα και δεν περιμένει την 45η μέρα. υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που περιμένεις όλο αυτό το διάστημα για να εξαντλήσει όλα τα περιθώρια ο πωλητής. Μου έχει τύχει να μου κάνει refund στις 25 εργάσιμες και να μου πει εάν τελικά σου έρθει και μπορείς ξανά πλήρωσε με. και όντως ήρθε στις 50 μέρες και τον ξανα πλήρωσα.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 24-10-13, 20:47
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Μη γινόμαστε υπερβολικοί. Προϊόν που έρχεται από την Κίνα με απλό ταχυδρομείο δεν έρχεται συχνά γρήγορα. Αν πλησιάζουν οι μέρες μπορείς να κάνεις καταγγελία στο eBay όπως λέει ο φίλος από πάνω.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 24-10-13, 21:14
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη γινόμαστε υπερβολικοί. Προϊόν που έρχεται από την Κίνα με απλό ταχυδρομείο δεν έρχεται συχνά γρήγορα. Αν πλησιάζουν οι μέρες μπορείς να κάνεις καταγγελία στο eBay όπως λέει ο φίλος από πάνω.
μα δεν ανησυχώ ιδιαίτερα, δεν προσπάθησα να γίνω υπερβολικός απλά ήθελα να δω εάν και άλλοι που έχουν παραγγείλει από τον συγκεκριμένο πώλητη (λόγω της περιοχής του) έχουν τις ίδιες καθυστερήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 24-10-13, 21:20
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
μα δεν ανησυχώ ιδιαίτερα, δεν προσπάθησα να γίνω υπερβολικός απλά ήθελα να δω εάν και άλλοι που έχουν παραγγείλει από τον συγκεκριμένο πώλητη (λόγω της περιοχής του) έχουν τις ίδιες καθυστερήσεις.
Η καθυστέρηση δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με την περιοχή
Τι εννοω
Μπορεί η δική μου παραγγελία να έρθει στην ώρα της και η δική σου όχι
Διάφοροι παράγοντες & η τυχη επηρεάζουν την αποστολη

Πέρυσι το καλοκαιρι, ακύρωσα 3 διαφορετικές παραγγελίες απο 3 διαφορετικούς εμπορούς και τελικα κατάφερα με την 4η προσπάθεια να μου έρθει ένας STC - Φέτος η παραγγελία ήρθε πριν απο μερικές μέρες, στην ώρα της

Επίσης, μια πολύ επιλογή, εφόσον μιλάμε για "καλό πωλήτη" και free shipping, είναι να ποντάρετε σε διάφορες δημοπρασίες οι οποίες ξεκινάνε απο 7-8 ευρώ
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 24-10-13, 21:53
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Μα σίγουρα δεν διαφωνώ μαζί σου αλλά όταν π.χ. δεις 4 παραγγελίες και οι 3 έχουν φύγει από το τοπικό ταχυδρομείο του πωλητή ενώ η 1 όχι σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά στο ταχυδρομείο. Από αυτή την άποψη και μόνο εγώ ρώτησα εάν υπάρχουν και άλλοι που έχουν παραγγείλει από τον συγκεκριμένο πωλητή, όχι ότι ο πωλητής φταίει που καθυστερεί προς θεού ίσα ίσα που ο άνθρωπος έχει άριστες κριτικές.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 11-11-13, 21:49
Το avatar του χρήστη efi.melisa
efi.melisa Ο χρήστης efi.melisa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

εχω παραγγειλει το Controller STC-1000 στον ιδιο πωλητη απο τις 8/10/13
ποσο ακομη να περιμενω πριν κανω καταγγελια για επιστροφη χρηματων?
Το προιον φαινεται ακομη στο αεροδρομιο του Πεκινου
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 11-11-13, 21:51
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από efi.melisa Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω παραγγειλει το Controller STC-1000 στον ιδιο πωλητη απο τις 8/10/13
ποσο ακομη να περιμενω πριν κανω καταγγελια για επιστροφη χρηματων?
Το προιον φαινεται ακομη στο αεροδρομιο του Πεκινου
Εγώ γενικά όταν η παραγγελία φτάσει κοντά στον μήνα, στέλνω ένα μήνυμα στον πωλητή κι ανάλογα με την απάντηση του...κανονίζω τι θα κάνω
Να ανοίξω υπόθεση
Να ζητήσω επιστροφή χρημάτων
Να περιμένω λίγο ακόμη
κλπ
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 11-11-13, 21:54
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από efi.melisa Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω παραγγειλει το Controller STC-1000 στον ιδιο πωλητη απο τις 8/10/13
ποσο ακομη να περιμενω πριν κανω καταγγελια για επιστροφη χρηματων?
Το προιον φαινεται ακομη στο αεροδρομιο του Πεκινου
Στείλτου μήνυμα πως δεν το έχεις πάρει ακόμα και θα σου πει να περιμένεις, θα του απαντήσεις πως θα περιμένεις μέχρι της 20/11. Αν δεν το πάρεις μέχρι της 20 θα πρέπει να ζητήσεις τα λεφτα πίσω (refund) γιατί μετα τις 23 δεν θα μπορείς
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 11-11-13, 22:00
Το avatar του χρήστη efi.melisa
efi.melisa Ο χρήστης efi.melisa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

ανοιξα υποθεση στο ebay eχθες και εστειλα μηνυμα στον πωλητη αλλα δεν εχω ακομη καποια απαντηση του.
οποτε αρχικα περιμενω την απαντηση του κανα δυο μερες ακομη και μετα βλεποντας και κανοντας!
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 11-11-13, 22:12
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δεν χρειαζεται να ανοιξει καποιος case ετσι κι αλλιως, κατα τη γνωμη μου. Καλυτερα να επικοινωνησει με τον πωλητη και αν δεν συνεργαζεται, τοτε ανοιγουμε θεμα. Δεν φταιει ο πωλητης για το ταχυδρομειο, εκτος και αν αργησει να το στειλει. Συνηθως δε γινεται αυτο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 11-11-13, 22:18
Το avatar του χρήστη efi.melisa
efi.melisa Ο χρήστης efi.melisa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

ηταν η 1η μου παραγγελια μεσω ebay οποτε η απειρια μου μεγαλη, παντως το δεμα φαινεται παρκαρισμενο στο αεροδρομιου του Πεκινου γυρω στις 23 μερες!
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 11-11-13, 22:21
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δεν θα βρεις ακρη με τις αναφορες του ταχυδρομειου. Απλα θα ερθει καποια στιγμη στην πορτα σου. Μονο ποτε φευγει απο τον προμηθευτη κοιταζω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 11-11-13, 22:26
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από efi.melisa Εμφάνιση μηνυμάτων
ηταν η 1η μου παραγγελια μεσω ebay οποτε η απειρια μου μεγαλη, παντως το δεμα φαινεται παρκαρισμενο στο αεροδρομιου του Πεκινου γυρω στις 23 μερες!
Το tracking από ebay μη το εμπιστεύεσαι, από προσωπική εμπειρία πιο πολύ φταίνε οι δικοί μας ταχυδρόμοι και τα ΕΛΤΑ (δέμα από ebay 65 ημέρες, από Ιταλία 3 μήνες). Από ebay μόνο το EMS έχει σωστό tracking αλλά ακριβά μεταφορικά
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 12-11-13, 10:38
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Εγώ το παρήγγειλα στις 5/10 Ακόμα δεν έχει έρθει Την παρασκευή που μας πέρασε άνοιξα <<case>> Θα περιμένω έως την Παρασκευή που μας έρχεται. Πάντα να ανοίγετε <<case>> για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο. Έχω πάρει τα χρήματα μου πίσω μετά από τρεις μήνες. Μου έστειλε την παραγγελία η οποία δεν έφτασε πότε. Μου την έστειλε ξανά και ούτε την δεύτερη φορά ήρθε. Είχαν περάσει και τρεις μήνες. Τους έστειλα ένα καλό χεστηριο, πως μου λένε ψέματα και σκοπός τους είναι η εξαπάτηση του κόσμου και άλλα τέτοια. Την επομένη μέρα πείρα απάντηση, μου ζήτησαν συγγνώμη και μετά από τρεις μέρες τα χρήματα μου. Γενικά τα τελευταία δυο χρόνια υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με την παράδοση παραγγελιών από ασιατικές χώρες, αργούν υπερβολικά, χάνονται κτλ. Όχι μόνο από το eBay αλλά γενικά με ασιάτες εμπόρους.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 12-11-13, 13:26
Το avatar του χρήστη Racikos
Racikos Ο χρήστης Racikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2013
Περιοχή: Giannitsa
Μηνύματα: 173
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ το παρήγγειλα στις 5/10 Ακόμα δεν έχει έρθει Την παρασκευή που μας πέρασε άνοιξα <<case>> Θα περιμένω έως την Παρασκευή που μας έρχεται. Πάντα να ανοίγετε <<case>> για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο. Έχω πάρει τα χρήματα μου πίσω μετά από τρεις μήνες. Μου έστειλε την παραγγελία η οποία δεν έφτασε πότε. Μου την έστειλε ξανά και ούτε την δεύτερη φορά ήρθε. Είχαν περάσει και τρεις μήνες. Τους έστειλα ένα καλό χεστηριο, πως μου λένε ψέματα και σκοπός τους είναι η εξαπάτηση του κόσμου και άλλα τέτοια. Την επομένη μέρα πείρα απάντηση, μου ζήτησαν συγγνώμη και μετά από τρεις μέρες τα χρήματα μου. Γενικά τα τελευταία δυο χρόνια υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με την παράδοση παραγγελιών από ασιατικές χώρες, αργούν υπερβολικά, χάνονται κτλ. Όχι μόνο από το eBay αλλά γενικά με ασιάτες εμπόρους.
Μιλας για τον συγκεκριμενο πωλητη ??? Οτι ειχες το θεμα ολο αυτο με τα παρε δωσε των χρηματων ?
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 12-11-13, 13:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντα να ανοίγετε <<case>> για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.
Υπερβολικη προταση το "παντα".
Ανοιγουμε case μονο αν εχουν καταπατηθει οι οροι συναλλαγης.

Δεν πρεπει να κανουμε dispute (καταγγελια) χωρις να υπαρχει πραγματικο "θεμα", αφου ετσι θα φτασουμε καποια στιγμη σαν χωρα να αποκλειστουμε απο τους πωλητες και να μη στελνουν στην Ελλαδα προιοντα, οπως εχει γινει με αλλες χωρες.
Μη σκεφτομαστε μονο τον εαυτο μας.
Οι οροι συναλλαγης με τον καθε πωλητη ειναι γραμμενοι στη σελιδα του προιοντος. Λεει και ποσες μερες κανει η παραδοση και ολα.
Συνηθως απο Κινα κανει 20-30 μερες.
Να σκεφτομαστε και λογικα.
Απο Κινα ψωνιζουμε.
Περνουμε τσαμπα μερικα πραγματα, μη θελουμε και "ευρωπαικη" εξυπηρετηση.

Εμεις πριν κανουμε dispute (το οποιο εχουμε δικαιωμα να το κανουμε μεχρι 45 μερες μετα την ημερα παραγγελιας) πρεπει να στειλουμε ενα email ("εσωτερικα" μεσω ebay, για να διαβαστει) στον πωλητη και να του κανουμε τα παραπονα μας.
Αυτο το κανουμε αν δεν εχει ερθει η παραγγελια μας μεχρι τις 30 μερες.
Αναλογα την απαντηση πράττουμε.
Μπορει να σου επιστρεψει τα χρηματα, μπορει να σου πει να περιμενεις λιγες μερες ακομα, μπορει να μην απαντησει ποτε κλπ.
Το σιγουρο ειναι οτι μετα μπορουμε να κανουμε την καταγγελια μας μεχρι την 45η ημερα, και να παρουμε απο την paypal τα χρηματα μας πισω.

Επισης σημαντικο ειναι να μη αφησουμε αξιολογηση (feedback) πριν παραλαβουμε τα προιοντα μας και εχει τελειωσει η συναλλαγη μας.
Αυτο ειναι κατι που κραταει σε "εγρηγορση" τον πωλητη.

Σπανια θα συναντησουμε πραγματικο απατεωνα. Οι περισσοτεροι ειναι επαγγελματιες και η κακη αξιολογηση ειναι αρνητικη για το μελλον της δουλειας τους. Θα κανουν τα παντα για να κρατησουν ψηλα το δεικτη αξιολογησης τους.
Αν ειμαστε ατυχοι και συναντησουμε απατεωνα δεν προκειται να χασουμε τα χρηματα μας, απλα θα ταλαιπωρηθουμε λιγο με την καθυστερηση.

------------------------------------------------------------

Πρεπει να σκεφτομαστε μακροχρονα τις συνεπειες των πραξεων μας στην αγορα του ebay, και σαν χωρα, οχι ατομικα.
Οποιος κανει λαθη (ακουσια ή εκουσια) τα πληρωνουμε ολοι μαζι. Οπως και αναλογα τα πληρωνουν και οι πωλητές μιας χωρας.
Κινα λεμε και στραβωνουμε. Κι αυτο γιατι εχει χαρακτηριστει σαν χωρα απο το συνολο των συναλλαγων τους.
Μετα θα λενε "ΕΛλαδα". Αυτοι ανοιγουν συνεχεια cases χωρις λογο, ειτε γιατι δεν διαβαζουν τους ορους συναλλαγης, ειτε γιατι εχουν κι αυτοι αργα ταχυδρομεια, ειτε λενε ψεμματα οτι δεν παρελαβαν κλπ κλπ.
Και μετα θα βλεπουμε "στελνουμε παγκοσμιως εκτος Ιταλιας, Νιγηριας, μπλα μπλα .. και Ελλαδας".

Στην ιδια αιτια (ατομικισμος) οφειλεται και η οικονομικη κατασταση της χωρας.
Εχουμε κυβερνησεις (aka πωλητες εbay) που μας εξαπατουν και τους αφηνουμε θετικο feedback, και μαλιστα συνεχιζοντας να τις ξαναψηφιζουμε (aka αγοραζουμε προιοντα) παρα τις απατες.
Τι περιμενουμε να διορθωθει η κατασταση? ή θα επρεπε να εχουμε ... ανοιξει case εδω και πολυ καιρο, πριν φτασουμε σε αυτην την κατασταση ?
Απο την αλλη εχουμε κυβερνησεις (πωλητες ebay) που βλεπουν τους πολιτες τους (πελατες ebay) να κανουν οτι ναναι (να ανοιγουν cases χωρις επιχειρηματα, να εξαπατουν οι ιδιοι, να ταλαιπωρουν γενικα την αγορα του ebay) και δεν κανουν τιποτα.
Καποια στιγμη το συστημα (ebay aka χωρα) θα καταρρευσει και θα παρει τα ηνια μονοπωλωντας την αγορα καποιος αλλος (μεσαζοντες, μεγαλεμποροι aka πολυεθνικες), και θα ξεχασουμε τις χαμηλες τιμες, τις πολλες επιλογες, τον ανταγωνισμο και την ελευθερη αγορα.
Αντε μετα να ξαναψωνιζεις μια αντλιουλα κινεζικη των 5 ευρω, με 40 στο πετσοπ.
Ή στην περιπτωση του stc, να πηγαινουμε να περνουμε eliwell με 60E.
Και αντιστοιχα σαν χωρα τα βλεπουμε ηδη ... καποια απο αυτα που θα γινουν. Πχ αντε να πληρωνεις το νερο στη τριπλασια τιμη και να μη πινεται κι απο πανω και να χασει και ποσος κοσμος τη δουλεια του
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 12-11-13, 18:49
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Racikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλας για τον συγκεκριμενο πωλητη ??? Οτι ειχες το θεμα ολο αυτο με τα παρε δωσε των χρηματων ?
Η περίπτωση του τριμήνου που ανέφερα δεν αφορά τον θερμοστάτη, αλλά άλλη περίπτωση. Τον θερμοστάτη τον παρήγγειλα σε αυτόν http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll...E:L:OC:US:3160

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπερβολικη προταση το "παντα".
Ανοιγουμε case μονο αν εχουν καταπατηθει οι οροι συναλλαγης.

Δεν πρεπει να κανουμε dispute (καταγγελια) χωρις να υπαρχει πραγματικο "θεμα", αφου ετσι θα φτασουμε καποια στιγμη σαν χωρα να αποκλειστουμε απο τους πωλητες και να μη στελνουν στην Ελλαδα προιοντα, οπως εχει γινει με αλλες χωρες.
Μη σκεφτομαστε μονο τον εαυτο μας.
Οι οροι συναλλαγης με τον καθε πωλητη ειναι γραμμενοι στη σελιδα του προιοντος. Λεει και ποσες μερες κανει η παραδοση και ολα.
Συνηθως απο Κινα κανει 20-30 μερες.
Να σκεφτομαστε και λογικα.
Απο Κινα ψωνιζουμε.
Περνουμε τσαμπα μερικα πραγματα, μη θελουμε και "ευρωπαικη" εξυπηρετηση.

Εμεις πριν κανουμε dispute (το οποιο εχουμε δικαιωμα να το κανουμε μεχρι 45 μερες μετα την ημερα παραγγελιας) πρεπει να στειλουμε ενα email ("εσωτερικα" μεσω ebay, για να διαβαστει) στον πωλητη και να του κανουμε τα παραπονα μας.
Αυτο το κανουμε αν δεν εχει ερθει η παραγγελια μας μεχρι τις 30 μερες.
Αναλογα την απαντηση πράττουμε.
Μπορει να σου επιστρεψει τα χρηματα, μπορει να σου πει να περιμενεις λιγες μερες ακομα, μπορει να μην απαντησει ποτε κλπ.
Το σιγουρο ειναι οτι μετα μπορουμε να κανουμε την καταγγελια μας μεχρι την 45η ημερα, και να παρουμε απο την paypal τα χρηματα μας πισω.

Επισης σημαντικο ειναι να μη αφησουμε αξιολογηση (feedback) πριν παραλαβουμε τα προιοντα μας και εχει τελειωσει η συναλλαγη μας.
Αυτο ειναι κατι που κραταει σε "εγρηγορση" τον πωλητη.

Σπανια θα συναντησουμε πραγματικο απατεωνα. Οι περισσοτεροι ειναι επαγγελματιες και η κακη αξιολογηση ειναι αρνητικη για το μελλον της δουλειας τους. Θα κανουν τα παντα για να κρατησουν ψηλα το δεικτη αξιολογησης τους.
Αν ειμαστε ατυχοι και συναντησουμε απατεωνα δεν προκειται να χασουμε τα χρηματα μας, απλα θα ταλαιπωρηθουμε λιγο με την καθυστερηση.

------------------------------------------------------------

Πρεπει να σκεφτομαστε μακροχρονα τις συνεπειες των πραξεων μας στην αγορα του ebay, και σαν χωρα, οχι ατομικα.
Οποιος κανει λαθη (ακουσια ή εκουσια) τα πληρωνουμε ολοι μαζι. Οπως και αναλογα τα πληρωνουν και οι πωλητές μιας χωρας.
Κινα λεμε και στραβωνουμε. Κι αυτο γιατι εχει χαρακτηριστει σαν χωρα απο το συνολο των συναλλαγων τους.
Μετα θα λενε "ΕΛλαδα". Αυτοι ανοιγουν συνεχεια cases χωρις λογο, ειτε γιατι δεν διαβαζουν τους ορους συναλλαγης, ειτε γιατι εχουν κι αυτοι αργα ταχυδρομεια, ειτε λενε ψεμματα οτι δεν παρελαβαν κλπ κλπ.
Και μετα θα βλεπουμε "στελνουμε παγκοσμιως εκτος Ιταλιας, Νιγηριας, μπλα μπλα .. και Ελλαδας".

Στην ιδια αιτια (ατομικισμος) οφειλεται και η οικονομικη κατασταση της χωρας.
Εχουμε κυβερνησεις (aka πωλητες εbay) που μας εξαπατουν και τους αφηνουμε θετικο feedback, και μαλιστα συνεχιζοντας να τις ξαναψηφιζουμε (aka αγοραζουμε προιοντα) παρα τις απατες.
Τι περιμενουμε να διορθωθει η κατασταση? ή θα επρεπε να εχουμε ... ανοιξει case εδω και πολυ καιρο, πριν φτασουμε σε αυτην την κατασταση ?
Απο την αλλη εχουμε κυβερνησεις (πωλητες ebay) που βλεπουν τους πολιτες τους (πελατες ebay) να κανουν οτι ναναι (να ανοιγουν cases χωρις επιχειρηματα, να εξαπατουν οι ιδιοι, να ταλαιπωρουν γενικα την αγορα του ebay) και δεν κανουν τιποτα.
Καποια στιγμη το συστημα (ebay aka χωρα) θα καταρρευσει και θα παρει τα ηνια μονοπωλωντας την αγορα καποιος αλλος (μεσαζοντες, μεγαλεμποροι aka πολυεθνικες), και θα ξεχασουμε τις χαμηλες τιμες, τις πολλες επιλογες, τον ανταγωνισμο και την ελευθερη αγορα.
Αντε μετα να ξαναψωνιζεις μια αντλιουλα κινεζικη των 5 ευρω, με 40 στο πετσοπ.
Ή στην περιπτωση του stc, να πηγαινουμε να περνουμε eliwell με 60E.
Και αντιστοιχα σαν χωρα τα βλεπουμε ηδη ... καποια απο αυτα που θα γινουν. Πχ αντε να πληρωνεις το νερο στη τριπλασια τιμη και να μη πινεται κι απο πανω και να χασει και ποσος κοσμος τη δουλεια του

Καθόλου υπερβολική. Αν στείλεις μήνυμα στον πωλητή εκτός αναφοράς στο eBay μπορεί και να σου κάνει την πάπια μέχρι να περάσει ο χρόνος των 45 ημερών. Σπάνια, αλλά γίνετε και αυτό. Το ότι ψωνίζουμε από την Κινά αυτό δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να έχουμε απαιτήσεις. Τσάμπα είναι για σένα όχι για τον Κινέζο που παίρνει 100 δολάρια τον μήνα. Έτσι πρέπει να το αντιμετωπίζουμε. Μην φοβάσαι δεν πρόκειται ποτέ να μας βγάλουν από την λίστα των πελατών τους. Τους Ιταλούς τους έβγαλαν γιατί ενώ παραλάμβαναν τα πράγματα τους, μετά έκαναν καταγγελία και ζητούσαν και τα χρήματα τους πίσω. Τα χρήματα δεν χάνονται σε καμιά περίπτωση και με το eBay αν δεν βγει άκρη βγαίνει από το PayPal. Εκτός και αν υπάρχει αριθμός παραγγελίας (track number) και φαίνετε το προϊόν ότι έχει φτάσει Ελλάδα. Τέλος να αναφέρω πως δεν υπάρχει μόνο το eBay. Είναι βέβαια το ποιο εύκολο στην χρήση και το ποιο ασφαλές Υπάρχει το Amazon εξίσου αξιόπιστο και αυτό http://www.aliexpress.com που είναι η χαρά του κινέζου και έχεις και την επιλογή του τρόπου αποστολής.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 12-11-13, 19:00
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ο Σπυρος εννοει πιο πανω οτι απλα δεν ανοιγουμε case σε καθε περιπτωση, οχι να αφησουμε να περασουν οι 45 μερες.

Οσες φορες αργησαν τα πραγματα που ειχα αγορασει, απλα εστειλα mail στον πωλητη και με εξυπηρετησαν με το παραπανω. Δεν ανοιξα case. Αν δεν θελει να συνεργαστει, τοτε ανοιγουμε case και το ebay θα κανει καλα τη δουλεια του. Εχει πολυ καλη προστασια καταναλωτη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 12-11-13, 19:14
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Κι εμένα ακόμα δεν έχει έρθει από τον συγκεκριμένο πωλητή. μίλησα μαζί του και μου είπε ότι τον ενημέρωσαν ότι άργησε να φύγουν από την Κίνα, τα πράγματα για Ελλάδα και ότι θα το παρακολουθήσει. Εγώ έχω δικαίωμα μέχρι τις 19 του μήνα να του ανοίξω υπόθεση. θα περιμένω λίγες μέρες ακόμα και θα του ξανά στείλω.
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 12-11-13, 19:36
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Ολα είναι σχετικά

Συμφωνώ με τον Σπύρο ως προς το σκεπτικο, το βλέπω όμως λίγο δύσκολο Ελληνας να σκεφτεί το κοινό καλό, ειδικά όταν νιώθει αδικημένος ή στην περίπτωση που κινδυνεύει να χασει χρήματα
Εκεί ο Έλληνας είναι εαυτούλης (προς Θεού (Αλαχ, Βουδα) δεν υπονοώ κάτι για κάποιον)

Μου έχουν συμβεί περιπτώσεις να αποτύχουν 3 συνεχόμενες παραγγελίες απ τον ίδιο προμηθευτή, μου έχει συμβεί να μου επαναλάβει την αποστολή (επειδή δεν βιαζόμουν), να μου γυρίσει πίσω τα μισά χρήματα επειδή το προϊόν αποδείχτηκε ψιλοελαττωματικό πολλές μέρες μετά την αγορά κλπ
Αυτές φυσικά είναι σπάνιες περιπτώσεις
Συνήθως τα προϊόντα έρχονται στην ώρα τους και σε περίπτωση ακύρωσης παίρνεις τα χρήματα πίσω εντός 48 ωρών
Αυτά λέει η δικιά μου εμπειρία για το ebay
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 12-11-13, 19:38
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

εγω εχω παραγγειλει κατι και μου ειχαν δωσει και tracking number... τωρα υποτιθεται οτι ειναι ελλαδα απο τις 06/11 .... εγω τι πρεπει να κανω???
ποιον πρεπει να ξεχεσω???? λετε να χαθηκε στην ελλαδα??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 12-11-13, 20:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω εχω παραγγειλει κατι και μου ειχαν δωσει και tracking number... τωρα υποτιθεται οτι ειναι ελλαδα απο τις 06/11 .... εγω τι πρεπει να κανω???
ποιον πρεπει να ξεχεσω???? λετε να χαθηκε στην ελλαδα??
Όταν περάσει μήνας ενημερώνεις (contact seller) και στις 40-43 ημέρες ζητάς επιστροφή χρημάτων από τον πωλητή (refund) και τον ενημερώνεις πως αν σου έρθει το είδος θα τoυ στείλεις τα χρήματα με pypal, αν στις 45 ημέρες δεν τα έχεις πάρει ζητάς επιστροφή από paypal
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 12-11-13, 20:06
Το avatar του χρήστη efi.melisa
efi.melisa Ο χρήστης efi.melisa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Το προιον εφτασε σημερα στο αεροδρομιο και παραληφτηκε απο το ΚΔΑ του αεροδρομιου
Receive Item At Office Of Exchange12-11-2013 06:37IPS
Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ12-11-2013 08:41Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ
Receive Item From Customer09-10-2013 14:09IPS

Αυτο ειναι απο την σημερινη αναζητηση μεσω ΕΛΤΑ
Αθανατα Ελληνικα Ταχυδρομια!!!
Ανεξαρτητα τι μπορει να πιστευουν καποιοι, εμπιστευομαι τα Ελτα,
ισως να φταιει το γεγονος οτι πριν 7-8 χρονια εκανα 1 2μηνη συμβαση στο ΚΔΑ (κεντρο διαλογης) και 1 4μηνη ως διανομεας.
Παραλαμβαναμε γραμματα αυθημερον καναμε διαλογη και το βραδυ εφευγαν για το προορισμο τους (Αττικη, επαρχια και αεροπορικως για νησια και εξωτερικο!)
Ως διανομεας επρεπε τα Α' προτεραιοτητας να φτανουν την επομενη της αποστολης απο τον πελατη στο παραληπτη.
μονο οι ομαδικες(Β΄) αποστολες ειχαν διαφορετικη μεταχειριση και αυτο οχι απο τον διανομεα αλλα απο το ΚΔΑ
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 12-11-13, 20:31
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από efi.melisa Εμφάνιση μηνυμάτων
Το προιον εφτασε σημερα στο αεροδρομιο και παραληφτηκε απο το ΚΔΑ του αεροδρομιου
Receive Item At Office Of Exchange12-11-2013 06:37IPS
Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ12-11-2013 08:41Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ
Receive Item From Customer09-10-2013 14:09IPS

Αυτο ειναι απο την σημερινη αναζητηση μεσω ΕΛΤΑ
Αθανατα Ελληνικα Ταχυδρομια!!!
Ανεξαρτητα τι μπορει να πιστευουν καποιοι, εμπιστευομαι τα Ελτα,
ισως να φταιει το γεγονος οτι πριν 7-8 χρονια εκανα 1 2μηνη συμβαση στο ΚΔΑ (κεντρο διαλογης) και 1 4μηνη ως διανομεας.
Παραλαμβαναμε γραμματα αυθημερον καναμε διαλογη και το βραδυ εφευγαν για το προορισμο τους (Αττικη, επαρχια και αεροπορικως για νησια και εξωτερικο!)
Ως διανομεας επρεπε τα Α' προτεραιοτητας να φτανουν την επομενη της αποστολης απο τον πελατη στο παραληπτη.
μονο οι ομαδικες(Β΄) αποστολες ειχαν διαφορετικη μεταχειριση και αυτο οχι απο τον διανομεα αλλα απο το ΚΔΑ
Να σε ρωτήσω κάτι μπορείς να μας δείξεις και την πορεία του αντικειμένου στην Κίνα εάν είναι δυνατόν φυσικά. γιατί εμένα δείχνει να έχει κολλήσει στο τοπικό του ταχυδρομείο.
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 12-11-13, 20:40
Το avatar του χρήστη efi.melisa
efi.melisa Ο χρήστης efi.melisa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Mεσω ebay δεν φαινεται οτι εχει φτασει Ελλαδα

Shipping carrier China Post Tracking number RB594738533CN
Last scanned date Wednesday, Oct 9, 2013 Package location JIANGSU

Η αναζητηση μεσω Ελτα μου εδειξε οτι εφτασε σημερα

http://www.elta.gr/en-us/personal/tracktrace.aspx
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 12-11-13, 21:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από efi.melisa Εμφάνιση μηνυμάτων
Το προιον εφτασε σημερα στο αεροδρομιο και παραληφτηκε απο το ΚΔΑ του αεροδρομιου
Receive Item At Office Of Exchange12-11-2013 06:37IPS
Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ12-11-2013 08:41Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ
Receive Item From Customer09-10-2013 14:09IPS

Αυτο ειναι απο την σημερινη αναζητηση μεσω ΕΛΤΑ
Αθανατα Ελληνικα Ταχυδρομια!!!
Ανεξαρτητα τι μπορει να πιστευουν καποιοι, εμπιστευομαι τα Ελτα,
ισως να φταιει το γεγονος οτι πριν 7-8 χρονια εκανα 1 2μηνη συμβαση στο ΚΔΑ (κεντρο διαλογης) και 1 4μηνη ως διανομεας.
Παραλαμβαναμε γραμματα αυθημερον καναμε διαλογη και το βραδυ εφευγαν για το προορισμο τους (Αττικη, επαρχια και αεροπορικως για νησια και εξωτερικο!)
Ως διανομεας επρεπε τα Α' προτεραιοτητας να φτανουν την επομενη της αποστολης απο τον πελατη στο παραληπτη.
μονο οι ομαδικες(Β΄) αποστολες ειχαν διαφορετικη μεταχειριση και αυτο οχι απο τον διανομεα αλλα απο το ΚΔΑ
Ενα μήνα μετα το τελωνείο ?

Για το κέντρο διαλογής δεμάτων στον Ταύρο ήταν άστα να πάνε, δούλεψε η γυναίκα μου 8 μήνες και μου έλεγε πως πετάγανε τα δέματα, πόσα σπάγανε και πως της "βαζανε χέρι" να μη "χαλάει τη πιάτσα" και να μη βιάζεται γιατι και αύριο τι θα κάνανε , να μη το συζητάμε
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 12-11-13, 21:06
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ που μου έδωσες το tracking number, έψαξα την διαδρομή του δικού σου πακέτου στην Κίνα και εμένα σύμφωνα με την δικιά σου αφού είναι από τον ίδιο πωλητή έχει χαθεί κάπου στο ενδιάμεσο της περιοχής του πωλητή και του Πεκίνου.
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 12-11-13, 21:09
Το avatar του χρήστη efi.melisa
efi.melisa Ο χρήστης efi.melisa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Εμας στο ΚΔΑ μας "βαζανε χερι" να πηγαινουμε πιο γρηγορα, ολα αυθημερον και να προλαβουμε τις αναχωρησεις! Βεβαια ηταν γραμματα!


1: Receive Item From Customer09-10-2013 14:09IPS
2: Shipping carrier China Post Last scanned date Wednesday, Oct 9, 2013
Αυτο ειναι στο κινεζικο ταχυδρομειο (ενημερωση απο Ελτα και e-bay )
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
stc-1000..δεν λειοτυργεί gmaravelisvet Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 18 28-04-13 11:19
αλλαγη απο τ8 σε λαμπες οικονομίας 220V αξιζει??? kingrim Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 24-08-10 23:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11016 seconds with 16 queries