Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-10-13, 00:51
Το avatar του χρήστη efi.melisa
efi.melisa Ο χρήστης efi.melisa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή Ληγμενα tests?

Καλησπερα σε ολους.
Συγνωμη που γραφω σε ηδη υπαρχον θεμα, αλλα δεν ξερω πως να ανοιξω καινουργιο και το προβλημα ειναι παρεμφερες.
Σημερα παρελαβα το test της Api για Kh και Gh.
Με το 2ο test της γενικης σκληροτητας τα αποτελεσματα ηταν ουσιαστικα ανυπαρχα, το αρχικο χρωμα δεν ηταν πορτοκαλι οπως γραφαν οι οδηγιες αλλα κιτρινο και παρεμεινε κιτρινο μετα απο 20 σταγονες
οποτε προσπαθησα να βρω ημερομηνια ληξης ή παρασκευης:LOT 58A0809
Συμφωνα με πληροφοριες που πηρα απο δω νομιζω οτι θεωρητικα (και πρακτικα) ειναι ηδη ληγμενα.http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28963
Η παραγγελια ηταν μεσω internet.
Mπορω να επιστρεψω το προιον ή επειδη δεν αναγραφεται ημερονια ληξης δεν εχω το δικαιωμα
ευχαριστω εκ΄των προτερων για την οποιοδηποτε απαντηση

Υ.Γ. πως μπορει να ανοιξει καποιος ενα νεο θεμα
-------------------------
χμμ! τελικα μπηκε ως νεο θεμα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη efi.melisa : 12-10-13 στις 00:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-10-13, 01:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλως ηρθες.

Αν τα πηρες απο ebay ελπιζω μονο να μην εχεις αφησει ακομα feedback.
Του στελνεις (μεσω ebay παντα) email οπου του λες οτι το τεστ που σου εστειλε δεν λειτουργει και αφου εξετασες το lot number ειδες πως ειναι ληγμενο βαση των οδηγιων της
Karin Berke
Technical Services Representative
Aquarium Pharmaceuticals
800-847-0659
Με το σχετικο λινκ http://www.cichlid-forum.com/article..._kits_life.php
Ανεβαζεις και μια φωτο του μπουκαλιου με το lot number στο photobucket και του παραθετεις και αυτο το λινκ.
Και οτι επιθυμεις αντικατασταση.
Περιμενεις απαντηση.
Αν δεν εχεις αφησει feedback θα απαντησει σιγουρα
Αν εχεις αφησει ηδη θετικο και δεν σου απαντησει, του ξαναστελνεις και λες οτι θα κανεις καταγγελια και θα δημοσιοποιησεις το θεμα σε ενυδρειακα φορουμ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-10-13, 01:07
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Από ποιο κατάστημα τα πήρες και πώς πλήρωσες;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-10-13, 01:22
Το avatar του χρήστη efi.melisa
efi.melisa Ο χρήστης efi.melisa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

τα tests τα πηρα απο petcumulus, ηταν η δευτερη παραγγελια που εκανα απο εκει, την 1η φορα ολα τα προιοντα (τροφες και tests) ηταν "φρεσκοτατα"
-------------------------
πληρωσα με e-banking στο τραπεζικο λογαριασμο του καταστηματος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη efi.melisa : 12-10-13 στις 01:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-10-13, 01:23
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Θα απευθυνθείς στο κατάστημα και θα ζητήσεις ή αλλαγή ή τα λεφτά σου πίσω.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-10-13, 01:27
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Κι εγώ από petcumulus και τώρα παρατήρησα το συγκεκριμένο πράγμα για την λήξη τους. εμένα το lot είναι 27Α0410 άρα και εμένα είναι κάποια ληγμένα ε;
-------------------------
Ξέχασα να αναφέρω εγώ έχω το api master kit.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mixalhs89 : 12-10-13 στις 01:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-10-13, 01:30
Το avatar του χρήστη efi.melisa
efi.melisa Ο χρήστης efi.melisa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

δεν εχω μιλησει ακομη με το καταστημα, διαπιστωσα τις ημερομηνιες μετα τις δοκιμες που εκανα, αλλα αυριο θα επικοινωνησω μαζι του.
Αρχικα ηθελα να γνωριζω αν οντως θεωρειται ληγμενο το προιον
-------------------------
οι δοκιμες εγιναν σημερα κατα τις 1:30 μετα τα μεσανυχτα... οι φυσιολογικοι ανθρωποι κοιμουνται αυτη την ωρα και δεν κανουν tests στα ενυδρεια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη efi.melisa : 12-10-13 στις 01:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-10-13, 01:31
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

¶σε και εγώ τώρα εχω πάθει την πλάκα μου γιατί τα έχω χρησιμοποιήσει 15 μέρες τώρα που τα έχω πάρει.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-10-13, 01:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από efi.melisa Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρχικα ηθελα να γνωριζω αν οντως θεωρειται ληγμενο το προιον
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...7&postcount=11

.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-10-13, 01:34
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

¶ρα την έχω πατήσει και λογικά και εσύ επειδή τα έχουμε ανοίξει και χρησιμοποιήσει.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-10-13, 01:46
Το avatar του χρήστη efi.melisa
efi.melisa Ο χρήστης efi.melisa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Δεν θεωρω σωστο να μη δεχτει αντικατασταση(ή επιστροφη χρηματων) του προιοντος επειδη ανοιχτηκε και ελπιζω και το καταστημα να δει ετσι, οταν παραγγελνω κατι, ζηταω κατι μη ληγμενο! Ειναι ευθυνη και του μαγαζιου να βλεπει τι στελνει.
ΥΓ ευχαριστω delta66 και exelix για τις απαντησεις και ελπιζω για μενα και τον mixalhs89 να μας αλλαξουν τα προιοντα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-10-13, 01:49
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από efi.melisa Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θεωρω σωστο να μη δεχτει αντικατασταση(ή επιστροφη χρηματων) του προιοντος επειδη ανοιχτηκε και ελπιζω και το καταστημα να δει ετσι, οταν παραγγελνω κατι, ζηταω κατι μη ληγμενο! Ειναι ευθυνη και του μαγαζιου να βλεπει τι στελνει.
ΥΓ ευχαριστω delta66 και exelix για τις απαντησεις και ελπιζω για μενα και τον mixalhs89 να μας αλλαξουν τα προιοντα
Μακάρι επομένως λέτε να πάρω ένα τηλέφωνο αύριο πρωί πρωί ε;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-10-13, 02:34
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Ευτυχως που ειδα το πόστ αυτό γιατι νομιζα για μια στιγμή πώς πάθανε αχρωματοψία τα μάτια μου.
Εδω και καιρο προσπαθω να διακρίνω τη μεταβολή του χρώματος στο τεστ του GH και δεν μπορω.
Και μολις τώρα διαπίστωσα πώς πολλά από τα τεστ μου ήταν ηδη ληγμενα.
Πιστευω πώς ουτε οι μαγαζάτορες το γνωριζουν αυτο με την ημερομηνια παραγωγής χωρις βεβαια να θελω να τους δικαιολογήσω.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-10-13, 03:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστευω πώς ουτε οι μαγαζάτορες το γνωριζουν αυτο με την ημερομηνια παραγωγής χωρις βεβαια να θελω να τους δικαιολογήσω.
Καποια καταστηματα τουλαχιστον το γνωριζουν, αφου διαβαζουν τις συζητησεις, ακομα και συμμετειχαν σε συζητηση περι της ημερομηνιας ληξης των τεστ.
-------------------------
Επισης η δικαιολογια που εχει ειπωθει απο καταστημα οτι τα τεστ δεν ληγουν και οτι οι δημοσιευσεις περι της ληξης τους βολευουν την εταιρεια (για αυτο και δεν τις διαψευδει) αφου θα αναγκαζονται οι πελατες της να αγοραζουν νεα τεστ μολις περασει η ημερομηνια ληξης, δεν ευσταθει εξολοκληρου.
Μπορει να την βολευει που θα πουλαει περισσοτερα τεστ αν ληγουν, αλλα ο πελατης κατα την αγορα υπολογιζει στο κοστος των τεστ και τη διαρκειο των τεστ που αγοραζει.
Θα ηταν και παραλογο, αν η εταιρεια ειχε τεστ που δεν ληγουν ποτε, να αφηνε να γινεται δυσφημιση του προιοντος της, αν αφηνε να γραφονται χωρις διαψευση, οτι τα τεστ της ληγουν και ειναι για πεταμα.
Και ακομα πιο παραλογο ειναι να το διαδιδει και μονη της με τις δημοσιευσεις της για την ημερομηνια ληξης τους και τα απαντητικα email της στους πελατες της.
Εξαλλου ολα τεστ ληγουν και μαλιστα πολυ πιο συντομα απο της APi (ενας χρονος μετα το ανοιγμα δινεται για τεστ αλλων εταιρειων).
Και πρακτικα, το εχουμε δει αρκετοι μετα την παροδο της ημερομηνιας ληξης, να μην εχουμε σωστες μετρησεις.

Μενει να ενδιαφερεται κι ο αγοραστης να μαθαινει τι αγοραζει και πως να το χρησιμοποιει (γιαυτο και το ενημερωτικο ποστ του λινκ που εχει βοηθησει οσους το διαβασαν).
Στο mail εχω κανει τα παραπονα μου για την μη αναγραφη της ημερομηνιας ληξης, και την αναγραφη μονο της ημερομηνιας εμφιαλωσης και μαλιστα κωδικοποιημενης και χωρις καμια πληροφορια στις οδηγιες για την αναγνωριση της απο τον χρηστη.
Δεν ξερω αν εχει ηδη προβει η APi σε αλλαγες σε αυτο το θεμα, αλλα νομιζω ειναι κατι που πρεπει να ασχοληθει, αν θελει να κρατησει την καλη φημη της.

Αυτο που εχω μαθει ειναι οτι εμεις το αγοραστικο κοινο ειμαστε που κινουμε τα "νηματα της αγορας" οσο κι αν φαινεται αδυνατον.
Οσο περισσοτερο ειμαστε ενημερωμενοι, οσο περισσοτεροι ειμαστε, οσο περισσοτερο ειμαστε ενεργοι και δρουμε, μιλαμε, επικοινωνουμε, εχουμε απαιτησεις για τα προιοντα που αγοραζουμε και τα χρηματα που διαθετουμε, τοσο διορθωνεται η κατασταση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 12-10-13 στις 03:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-10-13, 04:24
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Το κακό με την api (εάν θυμάμαι σωστά βέβαια) είναι ότι το lot δεν φαίνεται εξωτερικά εάν δεν ανοιξείς το κουτί. τουλάχιστον στο master kit μέχρι και τα μπουκαλάκια ήταν γυρισμένα προς την εσωτερική πλευρά ώστε να μην φαίνεται το lot. βέβαια και πάλι αυτό δεν το λέω με σιγουρία αλλά έτσι νομίζω.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-10-13, 10:01
Το avatar του χρήστη vasilhs
vasilhs Ο χρήστης vasilhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2013
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 476
Προεπιλογή

παιδια κ εγω ειχα παραγκληλη το πιμαφιξ της απι κ το τελευτεο ψηφιο στην ημερομηνια ηταν σβησμενο δλδ γραφη 201 κ το αλλο ειναι σβησμενο απ το πετ κουμουλους το πειρα κ εγω!
__________________
με ενα ενυδριο δεν πλητης ποτεεεε..!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-10-13, 10:16
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν νομιζω πως ληγουνε αυτα.η τουλαχιστον δεν επηρεαζονται τοσο οπως τα αντιδραστηρια των τεστ που ειναι πιο ευαισθητα και εξαρταται η ακριβεια τους απτο χρονο και τη φυλαξη τους.

οι εταιριες βεβαια ειναι αναγκασμενες ασχετα απτο αν επηρεαζεται η οχι ενα προιον,να αναγραφει ημερομηνιες.

μπορει και να κανω λαθος στο οτι δεν ληγουνε,αλλα αυτη την εντυπωση εχω.αρκει να μην εχει μεινει ανοιχτο το μπουκαλι για μεγαλο διαστημα.

βεβαια σιγουρα,καλο ειναι να μην ειναι ληγμενα.οπωσδηποτε κατα την αγορα τουλαχιστον.

τωρα για το θεμα του "σβησιματος" της ημερομηνιας απτο μπουκαλι,καποιος ευθυνεται σιγουρα

αυτα ομως τα κοιταμε κατα την αγορα γιατι μετα ειναι αργα για δακρυα.δεν θαπρεπε,αλλα ετσι ειναι δυστυχως

αρκετα μαγαζια κανουνε το ιδιο και με τις τροφες...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-10-13, 10:35
Το avatar του χρήστη vasilhs
vasilhs Ο χρήστης vasilhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2013
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 476
Προεπιλογή

δυστηχος το παρηγκηλα να ειμοθν εκει θα το τσεκαρα!
__________________
με ενα ενυδριο δεν πλητης ποτεεεε..!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-10-13, 13:40
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

[QUOTE=delta66;792003]Καποια καταστηματα τουλαχιστον το γνωριζουν, αφου διαβαζουν τις συζητησεις, ακομα και συμμετειχαν σε συζητηση περι της ημερομηνιας ληξης των τεστ.
-------------------------
Δεν ξερω αν εχει ηδη προβει η APi σε αλλαγες σε αυτο το θεμα, αλλα νομιζω ειναι κατι που πρεπει να ασχοληθει, αν θελει να κρατησει την καλη φημη της.


Πλεον το εχει διορθωσει σε αυτα που πηρα σχετικα προσφατα γραφει ημερομηνια ληξης και στα μπουκαλακια μπροστα να φαινεται και στο πλαστικο στην συσκευασια.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-10-13, 14:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν νομιζω πως ληγουνε αυτα.η τουλαχιστον δεν επηρεαζονται τοσο οπως τα αντιδραστηρια των τεστ που ειναι πιο ευαισθητα και εξαρταται η ακριβεια τους απτο χρονο και τη φυλαξη τους.
Εστω οτι ενα αντιβιοτικο οπως το Pimafix (ελαφρυ μεν, αντιβιωτικο δε) δεν ληγει ποτε.
Εστω οτι την ημερομηνια ληξης την εχουν πανω τους για ... ομορφια.
Εστω οτι σβηστηκε καταλαθος η ημερομηνια ληξης.
Εστω οτι εισαι σε ενα καταστημα και εχει δυο μπουκαλακι pimafix διπλα διπλα.
Το ενα ειναι εντος ημερομηνια ληξης και το αλλο την εχει σβησμενη ή ειναι εκτος. (εχουν και την ιδια τιμη).
Ποιο θα παρεις?
Προφανως οταν εισαι παρων επιλεγεις μονος σου (....το ληγμενο ), αν στο στελνουν ταχυδρομικως, σου στελνουν οποιο θελουν απο τα δυο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoui Εμφάνιση μηνυμάτων
Πλεον το εχει διορθωσει σε αυτα που πηρα σχετικα προσφατα γραφει ημερομηνια ληξης και στα μπουκαλακια μπροστα να φαινεται και στο πλαστικο στην συσκευασια.
This is good news
Νομιζεις οτι αυτο το αποφασιασν μεσω επιφωτισης του αγιου πνευματος?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που εχω μαθει ειναι οτι εμεις το αγοραστικο κοινο ειμαστε που κινουμε τα "νηματα της αγορας" οσο κι αν φαινεται αδυνατον.
Οσο περισσοτερο ειμαστε ενημερωμενοι, οσο περισσοτεροι ειμαστε, οσο περισσοτερο ειμαστε ενεργοι και δρουμε, μιλαμε, επικοινωνουμε, εχουμε απαιτησεις για τα προιοντα που αγοραζουμε και τα χρηματα που διαθετουμε, τοσο διορθωνεται η κατασταση.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilhs Εμφάνιση μηνυμάτων
δυστηχος το παρηγκηλα να ειμοθν εκει θα το τσεκαρα!
Δλδ δεν εχεις το δικαιωμα να ζητησεις αντικατασταση και συγνωμη απο το καταστημα που σε ταλαιπωρησε και σε καθυστερησε, ενω εσυ εδωτσες τα ωραια σου λεφτακια για σωστο προιον και εξυπηρετηση στο χρονο που δινεται στην παριγραφη του προιοντος?
Να μη προχωρησω σε στυλ αποζημειωση για τα τυχων ψαριων που χαθηκαν απο τη μη θεραπεια.
Αν πηγαινες σε ενα φαρμακειο και σου δινανε ληγμενα φαρμακα και παθαινες τιποτα, τι θα εκανες?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 12-10-13 στις 14:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-10-13, 14:27
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Σε καμμια περιπτωση απλα καταλαβαν οτι το εχουν μαθει πλεον ολοι οι επιστροφες θα γινοντουσαν σωρηδον μαζι με τα παραπονα και εβαλαν μυαλο, οπως πολυ σωστα ειπες εμεις κινουμε τα νηματα της αγορας!!
Αν και πιστευω οτι σε αυτο το κομματι πιο μεγαλη ευθηνη εχουν τα μαγαζια που τα διαθετουν ληγμενα μιας και ο πολυς κοσμος δεν εχει ιδεα να το ελεγξει και εγω εδω το εμαθα απο τα post σου, το λαθος της api ηταν οτι κατι ευκολο για καποιο λογο το ειχε κανει πολυπλοκο
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-10-13, 15:17
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανως οταν εισαι παρων επιλεγεις μονος σου (....το ληγμενο ), αν στο στελνουν ταχυδρομικως, σου στελνουν οποιο θελουν απο τα δυο.
καλα σιγουρα συβαινει αυτο.αλλα ακομα και οταν προκειται για Online αγορα,θα πρεπει οταν το παρεις να το τσεκαρεις.γιατι αν το παρεις και το δεις μετα απο δυο μηνες(παραδειγμα λεω),πεταξε το πουλακι.σιγα μην ασχοληθουνε μαζι σου.βεβαια αν ειναι σωστοι επαγγελματιες θα ασχοληθουνε,αλλα λεμε τωρα...

το θεμα ειναι οτι το οποιοδηποτε καταστημα θα επρεπε να ελεγχει τις παρτιδες προιοντων του,ωστε να αποφευγει τετοια μπερδεματα που μπορει να συμβουν απο πραγματικο λαθος.

αν γνωριζει και το κανει επιτηδες,αλλοιωνοντας ημερομηνιες κλπ(επαναλαμβανω-εσκεμενα) ειναι αλλη ιστορια και μπαινουμε σε αλλα χωραφια...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-10-13, 15:47
Το avatar του χρήστη efi.melisa
efi.melisa Ο χρήστης efi.melisa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Εγω παντως εστειλα μειλ και ειμαι αισιοδοξη για θετικη απαντηση


Προς: orders@petcumulus.gr
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0098.jpg
Εμφανίσεις:  289
Μέγεθος:  48,2 KB


ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ

Καλημερα


εχθες το απογευμα παρελαβα την παραγγελια μου, αμεσα οπως και την 1η φορα.
Το βραδυ αφου διαβασα τις οδηγιες επιχειρησα να κανω τα τεστ της σκληροτητας.
Οταν εκανα το Gh τεστ βλεπω οτι ο δοκιμαστικος σωληνας χρωματιζεται κιτρινος και οχι πορτοκαλι οπως λεγαν οι
οδηγιες. Μετα απο 20 σταγονες το χρωμα παρεμενε κιτρινο, οποτε αρχισα να ψαχνω την διαρκεια ζωης αυτων των tests
Το αποτελεσμα της ερευνας ηταν να διαπιστωσω οτι ο χρονος διαρκειας ζωης απο την ημερομηνια παρασκευης ειναι 4 ετη για Kh και 3 ετη Gh.
Παραθετω καποια λινκ : http://www.cichlid-forum.com/article..._kits_life.php
οπως και απαντηση της ιδιας της Api για τα προιοντα της σε καποιον αλλο συνγχομπιστα
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...7&postcount=11
επισυναπτω φωτο με το προιον που φαινεται το LOT του
Παρακαλω περιμενω απαντηση για την αντικατασταση του συγκεκριμενου προιοντος


Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-10-13, 16:21
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Πολυ καλη κινηση. Μακαρι να στο αλλαξουν.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-10-13, 16:23
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

ειμαι σιγουρος οτι το καταστημα θα πραξει τα δεοντα!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-10-13, 16:25
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
ειμαι σιγουρος οτι το καταστημα θα πραξει τα δεοντα!!
Συμφωνώ με τον Σπύρο!
Ειναι καλό να μην συμβαίνουν τέτοια, αλλα κι ο cumulus εχει δείξει τόσα χρόνια πως ξέρει τι πρέπει να κάνει σε ανάλογες περιπωσεις

Ελπίζω να μην έχει αλλάξει...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-10-13, 16:26
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Όχι παιδιά δεν έχει αλλάξει, μίλησα μαζί του σήμερα το πρωί και όλα καλά. Σοβαρός Επαγγελματίας.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-10-13, 16:39
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

ενα ακομα μπραβο για το καταστημα που κραταει την εξυπηρετηση σε υψηλα επιπεδα!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-10-13, 19:25
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

καλο ειναι βεβαια να μην μπαινει ο καταναλωτης σε τετοιες ταλαιπωριες... Οσο κι αν εχει δουλειες δεν του κοστιζει τιποτα να τσεκαρει την ημερομηνια ληξεως πριν πακεταρει.
Δεν το λεω σαν κατηγορια βεβαια αλλα σαν παρατηρηση για βελτιωση στην εξυπηρετηση (ετσι κι αλλιως οπως εχω διαβασει απο συγχομπυστες το συγκεκριμενο μαγαζι προσπαθει να κρατησει καλη φημη ως προς την εξυπηρετηση των πελατων του, οποτε λιγο περισσοτερο προσοχη και σε αυτη τη "λεπτομερεια" με τις ημερομηνιες ληξης θα βοηθησει ακομα περισσοτερο να κρατησει αυτη τη φημη).

Παράθεση:
Εστω οτι ενα αντιβιοτικο οπως το Pimafix (ελαφρυ μεν, αντιβιωτικο δε) δεν ληγει ποτε.
Δεν ειναι αντιβιωτικο αλλα αποστειρωτικο-αντιμυκητιακο με ελαφρες αντιβιωτικες ιδιοτητες.
Προκειται για αιθεριο ελαιο δαφνης σε απιονισμενο νερο (πιθανο στο εμπορικο σκευασμα με προσθηκη λεκιθινης η καποιου αλλου γαλακτωματικοποιητη ).
Σχετικα με τις ιδιοτητες των καθαρων αιθεριων ελαιων, η ημερομηνια ληξεως δεν ειναι ακριβως "ληξεως" αλλα κατι σαν "best before", οταν ομως μιλαμε για ετοιμο σκευασμα που περιεχει απιονισμενο νερο, το συντηριτικο του ειναι το ιδιο το ελαιο δαφνης. Αν για καποιο λογο (παψει να ειναι best ειτε λογο κακης φυλαξης, ειτε αλλοιωσης λογο χρονου, ειτε γιατι ανοιχτηκε και πηρε αερα ειτε γιατι φυλαχτηκε σε ηλιακο φως κτλ) τοτε αν ερθει σε επαφη με το ηλιακο φως και με ατμοσφαιρικο αερα (βεβαια αυτο δεν ειναι καθολου ευκολο στο μπουκαλακι τςη ΑΡΙ, αλλα δεν ειναι και εντελως αδυνατο) θεωρητικα μπορει να αρχισει να αναπτυσει μικρο-οργανισμους και να εχει τα ακριβως αντιθετα αποτελεσματα απο αυτα που φημιζεται ως φαρμακο.
Αυτο βεβαια δεν ειναι τοσο ευκολο να συμβει, ομως ουτε ειναι παραλογο να αποφυγει καποιος ενα προιον που η ημερομηνια ληξης του εχει περασει, στην τελικη δε γραφτηκε για πλακα πανω στο μπουκαλι
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-10-13, 02:30
Το avatar του χρήστη efi.melisa
efi.melisa Ο χρήστης efi.melisa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Επανερχομαι στο θεμα απλα για να αναφερω οτι σημερα αντικατασταθηκε απο το καταστημα η αξια του πολυκαιρισμενου test με καποιο αλλο προιον.

Ειναι σωστο να αναγνωριζεται η εντιμη συμπεριφορα καποιων μαγαζιων απεναντι στους πελατες του.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Που πεταμε τα ληγμενα τεστ; pkas Γλυκό νερό - Γενικά 11 05-06-13 23:41
Ληγμενα... brands Γλυκό νερό - Γενικά 1 13-07-11 12:26
JBL Tests ??? gangrel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 01-06-06 16:22
sera tests steady Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 19-04-05 10:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09538 seconds with 16 queries