Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 02-07-21, 16:46   #1
Νεα Αρχή.Πρόταση ενυδρείου
Lab_ilias
Junior Member
Εγγραφή: 20-06-2021
Περιοχή: Ελευσίνα
Μηνύματα: 9

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Lab_ilias Ο χρήστης Lab_ilias δεν είναι συνδεδεμένος 02-07-21, 16:46
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σας,


Μετά από πολλά χρόνια αποχής από το hobby έφτασε η ώρα να ασχοληθώ ξανά. Θέλω να στήσω ένα νέο ενυδρείο 180-200 λίτρα για αφρικάνικες κιχλίδες (mbuna).


Τώρα πλέον μόνιμος κάτοικος δυτικής αττικής, θα με ενδιέφερε από τους πιο έμπειρους στο hobby να μου προτείνουν κανένα καλό μαγαζί με γνώμονα να έχει ποικιλία από ενυδρεία και από αξεσουάρ αλλά και υλικά για το aquascaping πέτρες,ξύλα φυτά. κλπ


Επίσης έχω κάνει έρευνα από internet και έχω δει πολλές μάρκες ενυδρείων (Juwel, Fluval, Aquatlantis, Eheim, sun-sun,aquel) και έχω μπερδευτεί...θα ήθελα αν κάποιος φίλος μπορεί να προτείνει μάρκα ή ενυδρείο στα 200 λίτρα με γνώμονα την ποιότητα!
Εμφανίσεις: 2822
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-07-21, 00:57
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lab_ilias Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας,


Μετά από πολλά χρόνια αποχής από το hobby έφτασε η ώρα να ασχοληθώ ξανά. Θέλω να στήσω ένα νέο ενυδρείο 180-200 λίτρα για αφρικάνικες κιχλίδες (mbuna).

Πριν αποφασίσεις για το είδος των ψαριών θα πρότεινα να ρίξεις μια ματιά σ' αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81725 και αν επιμένεις για mbuna διάλεξε ένα ενυδρείο τουλ. 1,20 μήκος.

Τώρα πλέον μόνιμος κάτοικος δυτικής αττικής, θα με ενδιέφερε από τους πιο έμπειρους στο hobby να μου προτείνουν κανένα καλό μαγαζί με γνώμονα να έχει ποικιλία από ενυδρεία και από αξεσουάρ αλλά και υλικά για το aquascaping πέτρες,ξύλα φυτά. κλπ

Στην ενότητα των Καταστημάτων θα βρεις αυτό που σ' ενδιαφέρει.

Επίσης έχω κάνει έρευνα από internet και έχω δει πολλές μάρκες ενυδρείων (Juwel, Fluval, Aquatlantis, Eheim, sun-sun,aquel) και έχω μπερδευτεί...θα ήθελα αν κάποιος φίλος μπορεί να προτείνει μάρκα ή ενυδρείο στα 200 λίτρα με γνώμονα την ποιότητα!
Τα ενυδρεία της Eheim θεωρώ είναι κορυφαίας ποιότητας αλλά και τα ακριβότερα.
Με το καλό, κι εδώ είμαστε για τη συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-07-21, 08:34
Lab_ilias Ο χρήστης Lab_ilias δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-06-2021
Περιοχή: Ελευσίνα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ Κλεόβουλε!


Θα επανέλθω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-07-21, 21:56
Lab_ilias Ο χρήστης Lab_ilias δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-06-2021
Περιοχή: Ελευσίνα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας και πάλι,


Το ενυδρείο έχει αγοραστεί 1.20x0,40x0,50 =240 λίτρα με εξωτερικό φίλτρο Eheim experience 350.(Έχω και 2 eheim 2213 αλλά θέλουν συντήρηση και θα τα βάλω στο παιχνίδι αργότερα)



Έχω ξεκινήσει το διάβασμα να θυμηθώ .....σχετικά με το στρώσιμο (μάλλον θα αγοράσω κάποιο coditioner με έτοιμα βακτηρίδια)


  • Ερώτηση πρώτη: Να βάλω Dow στο πάτο πριν βάλω την άμμο και πέτρες?
  • Επίσης θέλω να βάλω και φυτά οπότε πρέπει να μπει πρώτα υπόστρωμα για φυτα και μετα απο πάνω ασβεστολιθική άμμο? και αν ναι δεν μπερδευονται με το καιρο?
  • Για τις αλλαγές του νερού σκέφτομαι να πάρω αντλιάκι μικρό και να τραβάω το νερό με λαστιχο κατευθείαν στην αποχετευση. το έχει δοκιμάσει κανεις? έχει κανεις να προτείνει αντλιακί?
  • Και τέλος άρχισα σιγα σιγα να σκέφτομαι την ψαροσύνθεση....σίγουρα θα βάλω labido(1 m+2 f) μετα σκευτόμουν Ps. Demasoni (5-6 ) και μου αρέσει και το Melanochromis auratous θα ήθελα να χωρέσω (1 m+2 f)
Αυτά για αρχή
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-07-21, 01:41
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lab_ilias Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας και πάλι,


Το ενυδρείο έχει αγοραστεί 1.20x0,40x0,50 =240 λίτρα με εξωτερικό φίλτρο Eheim experience 350.(Έχω και 2 eheim 2213 αλλά θέλουν συντήρηση και θα τα βάλω στο παιχνίδι αργότερα)
Καλορίζικο!


Έχω ξεκινήσει το διάβασμα να θυμηθώ .....σχετικά με το στρώσιμο (μάλλον θα αγοράσω κάποιο coditioner με έτοιμα βακτηρίδια)
Βρες μπόλι καλύτερα ή στρώσε με τροφή.

  • Ερώτηση πρώτη: Να βάλω Dow στο πάτο πριν βάλω την άμμο και πέτρες?
    Αν έχεις ανασφάλειες βάλε.
  • Επίσης θέλω να βάλω και φυτά οπότε πρέπει να μπει πρώτα υπόστρωμα για φυτα και μετα απο πάνω ασβεστολιθική άμμο? και αν ναι δεν μπερδευονται με το καιρο?
    Τα φυτά που θα αντέξουν με τις κιχλίδες δεν χρειάζονται υπόστρωμα.
  • Για τις αλλαγές του νερού σκέφτομαι να πάρω αντλιάκι μικρό και να τραβάω το νερό με λαστιχο κατευθείαν στην αποχετευση. το έχει δοκιμάσει κανεις? έχει κανεις να προτείνει αντλιακί? Η μικρότερη της eheim θα σου κάνει τη δουλειά.
  • Και τέλος άρχισα σιγα σιγα να σκέφτομαι την ψαροσύνθεση....σίγουρα θα βάλω labido(1 m+2 f) μετα σκευτόμουν Ps. Demasoni (5-6 ) και μου αρέσει και το Melanochromis auratous θα ήθελα να χωρέσω (1 m+2 f)
Αυτά για αρχή
Τα auratus θα έλεγα να τα αποκλείσεις γιατί στο τέλος θα μείνεις με ένα αρσενικό ψάρι Θα πρότεινα μόνο 2 είδη και να επιλέξεις μαζί με τα λαμπίντο να βάλεις ένα μικρόσωμο και σχετικά φιλήσυχο είδος πχ κάποιο Cynotilapia.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-07-21, 12:17
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

Σκέφτομαι και εγώ ένα 240λτ από Σεπτέμβρη. Τι αγόρασες τελικά? Μπορείς να μου στείλεις με ΠΜ τιμή και από που το αγόρασες?
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-07-21, 16:58
Lab_ilias Ο χρήστης Lab_ilias δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-06-2021
Περιοχή: Ελευσίνα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας,


Σχετικά με το φίλτρο του ενυδρείου είμαι μεταξύ των παρακάτω


  1. Fluval fx4 2650 l/h 30w
  2. Eheim 2217 1000l/h 20w
  3. Oase Biomaster Thermo 1100l/h 18w
  4. Sicce whale 350 1100l/h 16w
έχει κανείς εμπειρία από τα παραπάνω? Τι προτείνετε?



Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-08-21, 17:37
Lab_ilias Ο χρήστης Lab_ilias δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-06-2021
Περιοχή: Ελευσίνα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας,


Το ενυδρείο στήθηκε, και βρίσκομαι στην φάση του στρωσίματος με βακτήρια από το εμπόριο. Το ενυδρείο είναι 240 λίτρα, με φίλτρα Oase biomaster 350 και eheim 2213. (Δεν έχω άνθρακα, έχω μηχανική φίλτρανση μπλε σφουγγάρια και μακαρόνια, βιολογική κάτι κεραμικά σφαιράκια της eheim και κάτι πλαστικά της Oase, και τέλος τα φίλτρα τα λευκά για συγκράτηση σωματιδίων)



Οι πρώτες μετρήσεις έδειξαν gH=9, kH=6, pH=8, NH3=0, NO2=0 και ΝΟ3=0. Έβαλα άμμο χαλαζιακή, πέτρες ασβεστολιθικής σύστασης.Φωτισμός έχει LED 9000K και 6500Κ.



  • το πρόβλημα είναι με την θερμοκρασία που βλέπω να ξεφεύγει 30+, και η ερώτηση μου εδώ είναι ότι η μόνη λύση για να πέσει 3-4 βαθμούς είναι να βάλω αυτά τα ανεμηστιράκια ??
  • Επίσης βλέπω ήδη (3 μέρα λειτουργίας) να σχηματίζεται άλγη πάνω στις πέτρες και νομίζω έχει και το νερό μαι ελαφρυά πρασίνιλα!!! είναι φυσιολογικό τόσο νωρίς? Αντιμετωπίζεται με σκευάσματα ή θέλει UV λάμπα? (Την δεύτερη μέρα μετά την προσθήκη βακτηρίων σχηματίστηκε μια θολούρα στο νερό που όμως την τρίτη μέρα μειώθηκε πάρα πολύ)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_3593.jpg
Εμφανίσεις:  205
Μέγεθος:  42,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  11.JPG
Εμφανίσεις:  200
Μέγεθος:  52,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  12.JPG
Εμφανίσεις:  201
Μέγεθος:  53,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  13.jpg
Εμφανίσεις:  197
Μέγεθος:  42,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόταση για 46 Lt Christaras13 Αρχάριοι γλυκού νερού 18 23-04-21 21:13
Πρόταση Dimitra_ Greek Aquarist's Boards 14 02-06-17 15:33
Μια πρόταση.....;) kostasz87 Bettas 2 14-06-11 10:17
Πρόταση filoxenos Greek Aquarist's Boards 2 01-07-06 14:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05394 seconds with 16 queries