Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-07-21, 16:51
Jedi Ο χρήστης Jedi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2021
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή Νερό ενυδρείου 34 βαθμοί!!

Έχω 2 ενυδρεία 25 και 60 λίτρων δεν έχω θερμόμετρο. Το νερό μου φαινόταν πάντα λίγο ζεστό, είπα να μετρήσω τη θερμοκρασία (με θερμόμετρο για την μπανιέρα) και ήταν 34 βαθμοί! Τι κάνω? Ανεμιστηράκι? Τα ενυδρεία έχουν καπάκι, φως και είχαν και θερμοστάτη που τον έκλεισα τώρα. ¶νοιξα και το καπάκι.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-07-21, 06:43
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Και τα δύο ενυδρεία έχουν αυτή τη θερμοκρασία; Ρωτάω για να καταλάβουμε αν έχει θέμα ο θερμοστάτης και δουλεύει ασταμάτητα (του ενός προφανώς - αλήθεια σε ποια θερμοκρασία τους έχεις ρυθμίσει; ) ή αν το πρόβλημα δημιουργείται από τον χώρο που βρίσκονται τα ενυδρεία.

Τα βλέπει ο ήλιος;

Είναι βέβαιο ότι το θερμόμετρο που σου έδωσε τη μέτρηση των 34 βαθμών μετράει σωστά;

Υπάρχει κάτι ζωντανό μέσα στα ενυδρεία; Ψάρια - φυτά; Ζει κάτι μετά από τέτοια άνοδο θερμοκρασίας αν όντως εκείνη υφίσταται;

Με ανεμιστηράκια συνήθως λύνονται τέτοια προβλήματα, ειδικά σε τόσο μικρά ενυδρεία. Το θέμα είναι να βρούμε και τι προκαλεί αυτή τη μεγάλη και επικίνδυνη φυσικά άνοδο του νερού σου.


Edit: πάρε θερμομετράκια για ενυδρεία ώστε να τα παρακολουθείς συχνότερα, είναι τόσο οικονομικά και μάλιστα τόσο χρήσιμα που σώζουν ζωές σε τέτοιες περιπτώσεις. Με το δάχτυλο θερμοκρασία δεν υπολογίζεται..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-07-21, 08:25
Jedi Ο χρήστης Jedi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2021
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makis206 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τα δύο ενυδρεία έχουν αυτή τη θερμοκρασία; Ρωτάω για να καταλάβουμε αν έχει θέμα ο θερμοστάτης και δουλεύει ασταμάτητα (του ενός προφανώς - αλήθεια σε ποια θερμοκρασία τους έχεις ρυθμίσει; ) ή αν το πρόβλημα δημιουργείται από τον χώρο που βρίσκονται τα ενυδρεία.

Ήταν και τα δύο στην ίδια θερμοκρασία το μικρό μετά από ένα βράδυ με κλιματισμό πήγε στους 27. Τώρα έκλεισα τον κλιματισμό και πήγε στους 28 και πρέπει να ανεβενει καλό. Το μεγάλο χωρίς κλιματισμό είναι στους 29 τώρα. Οι θερμοστάτες ήταν στους 26 βαθμούς.
Τα βλέπει ο ήλιος; Ναι, αλλά είναι σε διαφορετικά δωμάτια τα ενυδρεία.

Είναι βέβαιο ότι το θερμόμετρο που σου έδωσε τη μέτρηση των 34 βαθμών μετράει σωστά; Σωστά πρέπει να μετράει.

Υπάρχει κάτι ζωντανό μέσα στα ενυδρεία; Ψάρια - φυτά; Ζει κάτι μετά από τέτοια άνοδο θερμοκρασίας αν όντως εκείνη υφίσταται;

Δυστυχώς υπαρχουν ψάρια. Το μεγάλο είχε πολλά γκαπυ που νόμιζα ότι πέθαιναν από βακτηριακή μόλυνση και τους έκανα θεραπεία με αλάτι. Τώρα ζει μόνο ένα από αυτά. Το μικρό έχει έναν μονομαχο που έχει φιν του από τον πρώτο μήνα που τον πήρα και τον έχω πέντε μήνες τώρα. Έστω και αυτά δεν έχω ιδέα πώς έχουν αντέξει.

Με ανεμιστηράκια συνήθως λύνονται τέτοια προβλήματα, ειδικά σε τόσο μικρά ενυδρεία. Το θέμα είναι να βρούμε και τι προκαλεί αυτή τη μεγάλη και επικίνδυνη φυσικά άνοδο του νερού σου.


Edit: πάρε θερμομετράκια για ενυδρεία ώστε να τα παρακολουθείς συχνότερα, είναι τόσο οικονομικά και μάλιστα τόσο χρήσιμα που σώζουν ζωές σε τέτοιες περιπτώσεις. Με το δάχτυλο θερμοκρασία δεν υπολογίζεται..
οκ θα πάρω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-07-21, 10:14
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Δεν απαντάς στα υπόλοιπα όμως, βοήθεια δεν χρειάζεσαι με τη θερμοκρασία του νερού των ενυδρειων σου; Λύθηκε το πρόβλημα με τα θερμόμετρα;

Σκέφτομαι την περίπτωση και καταλήγω σε μερικά πράγματα.. ή που ο θερμοστάτης/θερμοστάτες σου έχουν πρόβλημα και βράζουν το νερό αφού δεν σταματούν να ζεσταίνουν όταν φτάσουν στην επιθυμητή/ρυθμισμένη θερμοκρασία που έχεις επιλέξει (περίεργο να συμβαίνει σε δύο ενυδρεία ταυτόχρονα όμως), ή που κάποιο λάθος έχεις κάνει στη ρύθμισή τους.

Ή που τα ενυδρεία τα βλέπει ο ήλιος (πράγμα απαγορευτικό).

..εκτός κι αν βρίσκονται σε δωμάτιο που ανεβάζει τουλάχιστον 36-37 βαθμούς μέσα στη μέρα και φυσιολογικά από μόνο του το νερό σκαρφαλώνει στους 34..

Αν βοηθήσεις θα μπορέσεις να πάρεις και λύσεις, τα ανεμιστηράκια δεν θα κάνουν θαύματα σε έναν χώρο που δεν ψύχεται και ανεβάζει τέτοιες θερμοκρασίες. Κι εννοείται ότι στους 34 βαθμούς τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για τους οργανισμούς που ζούνε μέσα σε αυτό το νερό..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-07-21, 10:26
Jedi Ο χρήστης Jedi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2021
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Ποια οιπόλοιπα?????? Όλα τα απάντησα. Δεν φαίνονται????
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-07-21, 11:13
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Ωπς συγνώμη λάθος μου, ήταν μέσα στην παράθεση κι έχω το κακό συνήθειο να μην κοιτάζω εκεί πάρα μόνο κάτω από αυτήν. Τα βλέπω κι από Tapatalk και δεν ξεχωρίζουν καν από αυτά που έγραψα παραπάνω εγώ..

Λοιπόν αρχικά τα ενυδρεία θα πρέπει να μεταφερθούν σε χώρους που δεν τα βλέπει ο ήλιος ούτε στο ελάχιστο. Μια χοντρή κουρτίνα σώζει την κατάσταση φυσικά αλλά γενικότερα το φως του ήλιου πρέπει να εμποδίζεται σε οποιαδήποτε επαφή έρχεται με το γυαλί.

Εκτός της αιτίας του προβλήματος που μόλις εντοπίσαμε (αύξηση θερμοκρασίας του νερού δηλαδή ), επίσης προκαλεί αλγες στο ενυδρείο και μακροχρόνια μπορεί να δημιουργήσει κι άλλα προβλήματα όπως το "κάψιμο" της σιλικονης που κολλάει τα τζάμια μεταξύ τους.

Από εκεί ανεβαίνουν τόσο οι θερμοκρασίες σου, το να τους αλλάξεις θέση (η έστω να καλύψεις τα παράθυρα με κάποιο τρόπο ) είναι must. Στα υπόλοιπα σε βρίσκω μια χαρά, αν οι θερμοστάτες δουλεύουν κι είναι ρυθμισμένοι στους 26 βαθμούς (πιθανότατα τα ενυδρεία να ανεβάζουν γύρω στους 27-28 τώρα το καλοκαίρι υπό κανονικές συνθήκες - σε σκιαρά δωμάτια πάντα ) τότε δεν βρίσκω αλλο πρόβλημα σε αυτό που έχεις στήσει.

Τα ανεμιστηράκια σίγουρα βοηθούν, μάλλον όμως δεν κάνουν θαύματα (τουλάχιστον όχι αν δεν δουλεύουν υπερωρίες ) σε ενυδρεία που τα χτυπάει το φως του ήλιου. Κι έπειτα σκέψου και τις διαφοροποιήσεις στις θερμοκρασίες μέσα στη μέρα. Θα ανεβαίνουν με τον ήλιο, θα κατεβάζουν τα ανεμιστηράκια, θα τα βρίσκουν σκούρα τα ψάρια και τα όποια φυτά με αυτά τα πάνω κάτω..

Δυστυχώς κάτι πρέπει να κάνεις με το φως..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-07-21, 11:27
Jedi Ο χρήστης Jedi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2021
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Σήμερα δεν έχω ανοίξει καθόλου το παντζούρι και είναι θεοσκότεινα. Η θερμοκρασία και των δύο εδώ και πολύ ώρα είναι 29 βαυμους. Κουρτίνες έχω, από εδώ και πέρα δεν θα ανοίγω και δεν θα μπαίνει ο ήλιος αλλά με 29 δεν νομίζω να το γλιτώνω το ανεμιστηράκι. Εσύ τι λες?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-07-21, 12:20
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Θα σου πω τι συμβαίνει στον δικό μου χώρο. Το 125αρι ενυδρείο μου βρίσκεται σε μεγάλο χώρο 90τ.μ. και δεν το βλέπει ποτέ ο ήλιος. Μένω σε ρετιρέ (από πάνω ταράτσα δηλαδή) και αυτές τις μέρες ο χώρος βρίσκεται μονίμως στους 28-29 βαθμούς. Το ενυδρείο μου κυμαίνεται χωρίς να ασχολούμαι και πολύ στους 26.5-27.5 συνήθως, έχω ανεμιστηράκια όμως που δεν το αφήνουν να ανέβει πάνω από τους 27.5 (ελεγχόμενα από temp controller ) και αυτά όπως παρατηρώ δεν δουλεύουν συχνά, άρα η συνηθισμένη θερμοκρασία του νερού σύμφωνα και με τον χώρο που βρίσκεται το ενυδρείο παίζει γύρω στο 27αρι. Από τα μέσα του Ιούνη σταθερά αυτά τα νούμερα που σου λέω με μικρές αυξήσεις στους καύσωνες φυσικά. Και υπερωρίες λειτουργίας στα ανεμιστηράκια παράλληλα.

Βλέποντας λοιπόν τα δικά σου 29 στο νερό αναρωτιέμαι. Έχουν τα δωμάτια που βρισκονται τα ενυδρεία σου θερμοκρασίες άνω των 30 βαθμών μονίμως; Ελπίζω και υποθέτω πως όχι..

¶ρα θα πρότεινα μια αλλαγή νερού στο καθένα από αυτά με λίγο πιο δροσερό, κάνα δυο βαθμούς κάτω δηλαδή (γύρω στο 26-27 το νερό που θα προσθέσεις ), έτσι ώστε να πέσουν λίγο οι συνολικές θερμοκρασίες στα ενυδρεία περίπου στο 27.
Μετά κλειστά παντζούρια και παρακολούθηση να δεις πόσο θα ανέβουν από μόνα τους σε μερικές ώρες. Τους θερμοστάτες και να τους βγάζεις από τα ενυδρεία τώρα το καλοκαίρι δεν υπάρχει πρόβλημα, έτσι κι αλλιώς το νερο δεν θα πέσει κάτω από τους 26 που έχεις ρυθμίσει από μόνο του - εκτος κι αν προσθέσεις παγωμένο νερό στο ενυδρείο φυσικά..

Μια ιδέα της θερμοκρασίας του χώρου θα σου δώσει έναν μπούσουλα πάντως. Αλλά παίζουν κι άλλοι παράγοντες στο αποτέλεσμα, ο ήλιος - που τον αποκλείουμε πια με τα κλειστά παντζούρια, το κατά πόσο ζεσταίνουν το νερό τα φωτιστικά που έχει από πάνω κλπ..

Υπό φυσιολογικές συνθήκες όμως και σε δωμάτια των 28-30 βαθμών Κελσίου, τα ενυδρεία συνήθως κρατούν ελαφρώς χαμηλότερες θερμοκρασίες κατά 1-3 βαθμούς θα έλεγα..
Προσπάθησε να αερίζεις και τους χώρους των δωματίων με κάποιο τρόπο..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-07-21, 13:22
Jedi Ο χρήστης Jedi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2021
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Κάτι δεν πάει καλά. ¶λλαξα το νερό και στο μικρό ενυδρείο είπα να ανοίξω τον θερμοστάτη να δω αν δουλεύει όλη την ώρα. Το θερμόμετρο έλεγε 29 βαθμούς και ο θερμοστάτης δούλευε! Θα προσπαθήσω να πάω σήμερα στο πετ από να πάρω θερμόμετρα και θα δούμε.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-07-21, 13:46
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Βγάλε τον άμεσα από το ενυδρειο, έτσι κι αλλιώς και χωρίς αυτόν η θερμοκρασία του νερού δεν θα κατέβει κάτω από τους 26 καλοκαιριατικα..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-07-21, 07:57
Jedi Ο χρήστης Jedi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2021
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Τον έχω βγάλει.
-------------------------
Πήρα χθες θερμόμετρο και μου έλεγε μονίμως 29 και 30, έτσι πήρα το μικρό ενυδρείο και το έβαλα σε ένα σημείο αρκετά μακριά από το παράθυρο (με κουρτίνες φυσικά) να δούμε μήπως πέσει η θερμοκρασία. Πριν ήταν σε απόσταση λίγο παραπάνω από μισό μέτρο από το παράθυρο. ¶μα πέσει θα μετακινήσω και το μεγάλο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jedi : 22-07-21 στις 07:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-07-21, 08:34
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Σίγουρα είναι καλύτερα τα πράγματα τώρα, μια αλλαγή νερού που θα κατεβάσει λίγο ακόμα τη θερμοκρασία θα σου δώσει μια πιο σύντομη εικόνα για το που θα παραμείνει τελικά - σύμφωνα πάντα με τον χώρο που βρίσκεται το ενυδρείο αλλά και την περίοδο του καλοκαιριού που διανύουμε.

Θερμοκρασία δωματίου μπορείς να δεις καπως; Έχεις θερμόμετρο χώρου δηλαδή ώστε να ξέρεις τι γίνεται στον αέρα έξω από το ενυδρείο;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-07-21, 08:57
Jedi Ο χρήστης Jedi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2021
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Δεν έχω θερμόμετρο για την θερμοκρασία του δωματίου αλλά τώρα το ενυδρείο το μικρό είναι στους 27,5 βαθμούς το μεγάλο 28
-------------------------
Τώρα ανεβενει και το μικρό, έχει πάει στους 28. Πώς αλλάζουν τόσο γρήγορα οι θερμοκρασίες?????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jedi : 22-07-21 στις 08:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-07-21, 09:10
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Όσο μικρότερο το ενυδρείο τόσο πιο γρήγορες κι οι εναλλαγές του αφού το περιβάλλον έχει μικρότερο όγκο να επηρεάσει..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-07-21, 09:20
Jedi Ο χρήστης Jedi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2021
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Οκ. Φαίνεται να έχει σταθεροποιηθεί στο 28, που μου φαίνεται μια χαρά, αφού έχω τροπικά ψάρια, έτσι?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-07-21, 09:55
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Είναι σίγουρα ένα πιο φυσιολογικό νούμερο για την εποχή. Αν παραμείνει εκεί σε βρίσκω μια χαρά, παρακολούθησέ το λίγο ακόμα όμως και εάν δεις ότι η θερμοκρασία σκαρφαλώνει πάνω από τα 29 νομίζω ότι θα πρέπει να σκεφτείς και την αγορά ανεμιστηρων για να αποφύγεις τα χειρότερα..

Στο μεταξύ μπορεις να τσεκάρεις αν δουλεύουν σωστά οι θερμοστάτες σου σε έναν κουβά με νερό. Ρύθμισε σε μια χαμηλή θερμοκρασία (πχ 24 βαθμούς) και βεβαιώσου ότι σβήνουν όταν το νερό ανέβει πιο πάνω από αυτό το νούμερο. Στο λέω για να μην έχεις προβλήματα όταν θα έρθει πάλι ο χειμώνας και θα χρειαστεί να μπουν πάλι στα ενυδρεία σου..

Έχουν παρατηρηθεί πολλά προβλήματα με θερμοστάτες που δεν σταματούν να ζεσταίνουν το νερό όταν αυτό φτάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία. Καλύτερα λοιπόν να σιγουρευτείς ότι δουλεύουν σωστά σε νερό που δεν κουβαλάει ψυχές μέσα του..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη makis206 : 22-07-21 στις 11:05
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-07-21, 10:31
Jedi Ο χρήστης Jedi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2021
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Τέλεια σε ευχαριστώ πολύ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-07-21, 13:56
Jedi Ο χρήστης Jedi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2021
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Μέχρι τώρα οι θερμοκρασίες έχουνε πάει από 26,5 ως 28,5.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-07-21, 22:32
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Ζημιά ο ήλιος τελικά ε;

Μια χαρά είσαι τώρα.!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-07-21, 16:56
Jedi Ο χρήστης Jedi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2021
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μου ανάβει το δοκιμαστικό στο νερό του ενυδρείου: έχει ρεύμα; plin Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 31 12-02-14 03:31
Νιτρικά στο νερό του δικτύου! Πως μπορώ να φτιάξω νερό για κιχλίδες από RO; BabylonX Γλυκό νερό - Γενικά 6 02-05-13 03:50
Ψηφιακό θερμόμετρο,πώς αλλάζουν οι βαθμοί? nikmix Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 25-04-13 22:07
Απιονισμένο νερό η νερό βρύσης? stamp Αρχάριοι γλυκού νερού 4 04-11-08 00:30
ξαφνική αλλαγή στο νερό του ενυδρείου pani Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 08-12-03 12:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07245 seconds with 15 queries