Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-12-02, 22:06
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!

--------------------------------------------------------------------------------
Title: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: batza on 11/26/02 at 17:38:30
--------------------------------------------------------------------------------
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ ΑΦΡΙΚΑΝΑΚΙΔΕΣ ΕΔΩ ΜΠΑΤΖΑ! ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΝΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ 160 ΛΙΤ. ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΞΕΚΙΝΑΩ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΩΝ 520 ΛΙΤ. ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΧΩΡΙΣΩ ΤΑΓΚΑΝΙΚΑ ΑΠΟ ΜΑΛΑΟΥΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΩΡΟ. ΤΑ ΜΑΛΑΟΥΙ ΘΑ ΤΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ . ΕΧΩ ΛΟΙΠΩΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΟΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ??? 1) ΜΠΟΡΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΑΖΙ OTOPHARYNX LITHOBATES, PROTOMELAS TAENIOLATUS KAI SHIANOCHROMIS FRYERI? 2) ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΕΙΔΗ AULONACARA? 3) ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΟ ΗΡΕΜΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΦΩΝΑΖΕΙ ΟΤΙ ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΩ? :-[ 4) ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΥΨΗΛΟΤΕΡΟ P.H ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΩΡΑ (p.h 7.5)? 5) ΤΙ ΦΥΤΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ? 6) ΠΟΣΑ ΨΑΡΙΑ ΘΑ ΒΑΖΑΤΕ ΕΣΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΑ 20 ΕΚΑΤΟΣΤΑ? ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΩΡΑ ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: george on 11/26/02 at 17:47:44
--------------------------------------------------------------------------------
Καλως ορισες στο board...μια παρατηρηση πρωτα...μην γραφεις με κεφαλαια.
Ειναι σαν να ΦΩΝΑΖΕΙΣ !
Αφιερωσε λιγο χρονο να διαβασεις τα posts.
Ξεκινωντας την "μελετη" ριξε μια ματια εδω :
http://www.malawicichlidhomepage.com/greek/index.html
Υπαρχουν πολλες χρησιμες και εγκυρες πληροφοριες.
Θα σε βοηθησει πολυ.
Οσο για την γυναικα σου.....περιμενε...σε λιγο θα αρχισει να ζηταει "ανταλλαγματα " ;D :



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: polleni on 11/26/02 at 19:05:47
--------------------------------------------------------------------------------
1) Ναι
2) Οχι (ή μόνον αρσενικά.. )
3) Πολλά... αλλά κάποτε θα συνέλθει, οπότε.. δώρον άδωρο.
4) Προσθήκη σόδας (δισόξινο ανθρακικό νάτριο).
5) Anubia, Microsorium pteropus
6) Εξαρτάται από το ποιά είδη θα βάλεις. Γενική τοποθέτηση δεν είναι δυνατή. Πρέπει να ψάξεις πληροφορίες για το κάθε είδος ξεχωριστά.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: Giorgos on 11/26/02 at 19:14:12
--------------------------------------------------------------------------------
Πρώτον πες μας τις διαστάσεις αυτού του ενυδρείου. Είναι πολύ σημαντικό για αυτά τα ψάρια το μήκος. (δηλαδή είναι διαφορετικά τα 520 λίτρα σε ενυδρείο 1 μέτρου μήκους και 1 μέτρου ύψους απ'ότι σε ένα ενυδρείο 1,5 μέτρα μήκους και 0,5 μέτρου ύψους).

Δεύτερον please μην γράφεις με κεφαλαία γιατί φαίνεται ότι φωνάζεις.

Τρίτον καλωσόρισες!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: polleni on 11/26/02 at 19:26:26
--------------------------------------------------------------------------------
Μπα, εδώ είσαι Γιώργο μας ;; Καλά δεν κοιμάσαι εσύ ;;

Ακόμα σφιγγόμαστε (όσον αφορά τα δικά σου) !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: Giorgos on 11/27/02 at 11:37:57
--------------------------------------------------------------------------------
Για τα "δικά μου" θα πρέπει να περάσει αρκετός καιρός μέχρι (αν) πετύχει αλλά... αξίζει.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: batza on 11/27/02 at 15:54:17
--------------------------------------------------------------------------------
Το ενυδρειο μου ειναι διαστασεων 160 Χ 50 Χ 65! Η σοδα που αναφερεις polleni ειναι η απλη μαγειρικη σοδα και σε τι αναλογια την προσθετο? ??? Δεν εχει καμια αρνητικη επιδραση στη γενικη χημεια του νερου? ??? Το οτι δηλαδη η γυναικα μου, μου ζηταει να της αλλαξω την κουζινα ειναι λογικη αντιδραση? ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: ASCCO1 on 11/27/02 at 16:06:43
--------------------------------------------------------------------------------
κατ' αρχην καλος ηρθες και απο εμενα
η σοδα ειναι η μαγειρικη,το ποσο χρειαζεται να βαλεις ειναι σχετικο!!!
καλυτερα ξεκινα με ενα κουταλακι του γλυκου ,αστο λιγο να ανακατευτει ,κανε μια μετρηση ΡΗ και μετα συνεχισε με τον ιδιο τροπο ,ετσι θα ξερεις ποσα ακριβως κουταλακια σοδα χρεια ζεται το νερο σου, και ετσι θα βρεις και την ανλογια που χρειαζεσαι σε καθε αλλαγη νερου.
Απο το συνολικο ογκο του ενυδρειου σου<< δηλαδη 160χ50χ65= 520 λιτρα>> θα πρεπει να αφαιρεσεις το βαρος που θα εχουν οι πετρες,κ.τ.λ διακοσμητικα , γαι να ξερεις τα ακριβες λιτρα !!
Καπως υπερβολικο το βλεπω αυτο που ζηταει η γυναικα σου αλλα πρεπει να κανουμε και καποιες υποχωρησεις ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: batza on 11/27/02 at 17:44:16
--------------------------------------------------------------------------------
O polleni τοτε τι να πει με αυτα που του εχει ζητησει η γυναικα του? ;D Τα ξερω απο το μπατζανακι μου που μιλησε με τον polleni και ειναι και αυτος συμπασχον! ;D Αυτος με εβαλε στο site! ;D ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: batza on 11/27/02 at 18:09:08
--------------------------------------------------------------------------------
Α και κατι ακομα ;D ... την αμο που θα χρησιμοποισω στο κενουρουριο ενυδρειο την εχω πλυνει παρα πολυ καλα καιμεχρι ναερθει η ωρα να την τοποθετησω στο ενυδρειο την εχω βαλει μεσα σε ενα βαρελακι με την τρομπα αερος να λειτουργει επισης εχω προσθεσει νερο και αμο απο το ενυδρειο που εχω σε λειτουργια.θα δημιουργιθουν τα καταληλα βακτηριδια ουτως ωστε να βοηθησει στο στρωσιμο του νεου ενυδρειου?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: ASCCO1 on 11/28/02 at 05:52:41
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν νομιζω οτι θα μπορουν να δημιουργηθουν αποικιες βακτηριδιων εκει(( υποθεση κανω, δεν ειμαι και 100% σιγουρος))
αλλα και να την εχεις ετσι δεν νομιζω οτι υπαρχει κανα προβλημα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: sot-zoe on 11/28/02 at 06:04:48
--------------------------------------------------------------------------------


on 11/27/02 at 18:09:08, batza wrote:θα δημιουργιθουν τα καταληλα βακτηριδια ουτως ωστε να βοηθησει στο στρωσιμο του νεου ενυδρειου?



Ακόμα και εάν δημιουργηθούν αποικίες βακτηριδίων με τον τρόπο που λες , θα πεθάνουν από την πείνα , χωρίς κανένα ψάρι εκεί .

Και καλώς όρισες .


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: Giorgos on 11/28/02 at 10:10:51
--------------------------------------------------------------------------------
Όχι δεν θα σου ζήσουν τα βακτηρίδια με αυτόν τον τρόπο πολύ απλά επειδή χρειάζονται τροφή, όπως κάθε ζωντανός οργανισμός, η οποία είναι αμμωνία και νιτρώδη (ΝΗ3 + ΝΟ2). Βάζοντας άμμο από το άλλο ενυδρείο που λειτουργεί εδώ και καιρό, προσθέτεις και βακτηρίδια αφού τα μεταφέρεις μαζί με την άμμο αλλά πρέπει να τους δίνεις και τροφή ώστε να ζήσουν και να πολλαπλασιαστούν.

Να ξέρεις όμως ότι τα περισσότερα βακτηρίδια του ενυδρείου μας δεν βρίσκονται στο χαλίκι-νερό-διακοσμητικά αλλά κατά πολύ περισσότερο στα υλικά των φίλτρων. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις το καινούριο φίλτρο που προορίζεται για το 520άρι (ο καθαρός όγκος λογικά θα σου είναι ~350 λίτρα τελικά) να δουλέψει στο παλιότερο σου ενυδρείο για δύο βδομάδες πριν το βάλεις στο 520άρι. Έτσι θα έχεις εξασφαλίσει μια σεβαστή αποικία βακτηριδίων.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: stefanos.f on 11/29/02 at 17:01:23
--------------------------------------------------------------------------------
Μπατζανακι πολθ φοβαμαι οτι το ενυδρειο σου θα το εχεις την Τριτη αλλα πολυ φοβαμαι οτι θα αναγκαστεις να περιμενεις να ερθει το φιλτρο σου απο την Γερμανια! Ρε παιδια εσεις οι υπολοιποι που εχετε παραγγειλει στο παρελθον απο την aquaristikshop μηπως ξερετε ποσο καιρο κανουν περιπου τα πραγματα μεχρι να φτασουν στα χερια σας? Οχι τιποτα αλλο αλλα βλεπω να χανω τον μπατζανακι μου απο Σ.Ε.Σ.Ε (στερησει εγκερου στησιματος ενυδρειου) ασθενεια που εξελισετε ασχημα σε περιπτωση μακροχρονιας αναμονης! ;D Κουραγιο μπατζα θα σου στειλω νοσοκομες


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: george on 11/29/02 at 17:16:14
--------------------------------------------------------------------------------
Εχω κανει δυο παραγγελιες απο το aquaristicshop.
Και οι δυο ηρθανε σε 10 μερες.
Μπορεις να στειλεις mail να σου πουνε ποτε την εστειλαν.
Ισως για Αθηνα να ειναι πιο γρηγορα γιατι για να ερθουν εδω (Θεσσαλονικη) περνανε υποχρεωτικα απο Αθηνα και καθυστερουνε. :-/
Για περισσοτερες πληροφοριες στον ειδικο των ΕΛΤΑ,Γαυρο. ;D :P


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: gavros on 11/29/02 at 17:23:05
--------------------------------------------------------------------------------
ο ειδικος κοντα σας!!
λοιπον φιλε μου,πρωτα πρωτα τι priority διαλεξες??
με δημοσια ταχ η με ιδιωτικα??
αν μου πεις θα σου απαντησω σε ποσες μερες...κατα προσεγγιση βεβαια,και με τη προυποθεση οτι τα πας καλα με τον ..ταχυδρομο,
τοπιασες το υπονουμενο??


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: george on 11/29/02 at 17:30:16
--------------------------------------------------------------------------------
Το aquaristikshop δεν σου δινει περιθωρια να διαλεξεις !
Τα στελνει με μια υπηρεσια που λεγεται Business Mail στην Γερμανια.
Τουλαχιστον ετσι ανεφεραν τα συνοδευτικα εγγραφα.
Κατα τα αλλα...42 κιλα σε δυο χωριστα δεματα ... ηρθαν σε 10 μερες απο Γερμανια-Θεσ/νικη.
Κοστος μεταφορικων 41 ευρω.
Τα δεματα ηρθαν σε καλη κατασταση...προσεχτικη συσκευασια...και οι λαμπες για τις οποιες ανησυχουσα δεν εσπασαν !
Αυτα !



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: stefanos.f on 11/29/02 at 17:30:54
--------------------------------------------------------------------------------
Τωρα μα στειλατε αδιαβαστο και οι δυο σας! Μου φαινεται οτι διαλεξα το απλο ταχυδρομιο ΕΛΤΑ αλλα δεν ειμαι απολυτως σιγουρος! Φιλε gavro δυστυχως τον ταχυδρομο δεν τον ξερω ουτε φατσικα! Παντως τα χρηματα τα προκατεβαλα! Αυτο λεει τιποτα? ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: polleni on 11/29/02 at 20:50:13
--------------------------------------------------------------------------------
Είκοσι ημέρες ακριβώς για ένα φίλτρο ΕΗΕΙΜ 2260 από το aquaristikshop (8/11/2002 - 28/11/2002). Αριστη κατάσταση κατά την παραλαβή. Σήμερα πήρα και το Χριστουγεννιάτικο δώρο μου από την seame.com (ένα φωτιστικό της Giesemann που πράγματι μόλις το είδα είπα "και πολύ λίγα έδωσα"). Μιλάμε για φωτιστικό 12 κιλών (120 εκατοστά μήκος). Αυτό κάνει για καπάκι ενυδρείου μόνο του !! Αυτό που με σκοτώνει είναι ότι τόσο το φίλτρο όσο και το φωτιστικό και κάτι μικροπράγματα ακόμη θα αργήσω να τα δω σε λειτουργία...

Πως το είπες βρε Στέφανε το σύνδρομο ;; Αν χαϊδεύω το φωτιστικό κάθε πρωϊ σώζομαι ;;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: george on 11/30/02 at 03:47:16
--------------------------------------------------------------------------------
Φιλε polleni....μηπως πηραμε το ιδιο φωτιστικο ;
Και εγω μολις το ειδα ειπα : Τζαμπα το αγορασα !!
Μην στεναχωριεσαι....και εγω το χαϊδευω μεχρι να τακτοποιησω τα υπολοιπα (φιλτρα...πετρες...αμμο κλπ).
Τελικα αυτη η αναμονη...σκοτωνει ! :


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: harrispas on 11/30/02 at 06:41:08
--------------------------------------------------------------------------------
στη δική μου περίπτωση 20 μέρες από το κλικ στο σπίτι. 6 ημέρες για να φύγουν (γερμανοι σου λέει ο άλλος) κ 14 (αντε 13 γιατί άργησα να πάω) στο δρόμο (σαλιγκάρι νά'τανε θα είχε φτάσει νωρίτερα).


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: gavros on 11/30/02 at 07:07:11
--------------------------------------------------------------------------------
παιδια για akuaristic -ντεν τσερει-εγω με seame που εχω κανει νταραβερι :P,ειχε επιλογη με το priority.γιαυτο ρωτησα.
με την ακουαριστικ δεν εχω ιδιαν αποψη.τελος παντων το αν ξερεις το ταχυδρομο ειχε αλλη <εφαρμογη>αλλα αστο.
να σου πω παντως οτι αφου μπει ελλαδα το δεμα μετα 4 εργασιμες ημερες λογικα θα παρεις το ειδοποιητηριο να πας να το παρεις.και φυσικα περιττο να σου πω οτι θα δωσεις διευθυνση κατοικιας και οχι εργασιας !!ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΑΥΤΟ ΟΛΟΙ !! για την ιστορια,με Α PRIORITY η seame μου τοστειλε με δημοσια ταχυδρομεια,ελτα ολλανδιας δηλαδη,σε 3 μερες,και αλλη μια εκανα να το παρω λογω....επαφων στο κεντρο διαλογης !!η κανονικη διαρκεια ειναι 4 μερες .ελπιζω να βοηθησα!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: stefanos.f on 12/01/02 at 08:27:57
--------------------------------------------------------------------------------
Φιλε polleni, φιλε george με το χαιδεμα δεν τη βγαζετε καθαρη με τιποτα, ειμαι δυστυχως απολυτως συγουρος οτι ηδη αυτην τη στιγμη που γραφω αυτες τις γραμμες θα εμφανιζονται τα πρωτα συμπτωματα της σοβαροτατης ασθενειας Σ.Ε.Σ.Ε. ;D. Οπως για παραδειγμα παραμιλητο στον υπνο του τυπου ''Κοιτα ρε γυναικα τι φως βγαζουνε αυτες οι λαμπες'' η ''Αγαπη μου δεν δουλευει υπεροχα αυτο το 2260 της Eheim, εντελως αθορυβο''. Λυπαμαι φιλαρακια αλλα υπαρχει μονο ενας τροπος θεραπειας... αμεσο στησιμο ενυδρειου! ;D ;D ;D Οσο για το ταχυδρομιο ελπιζω να κανει οσο πιο γρηγορα γινετε γιατι εχω παραγγειλει και κατι τροφες και οι αφρικανες μου με τον ρυθμο που τρωνε, θα φανε και εμενα , οικονομικα εννοω ετσι! ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: Giorgos on 12/01/02 at 17:18:41
--------------------------------------------------------------------------------
Από το aquaristik περίμενα μόνο 9 μέρες (5 εργάσιμες) για να παραλάβω 2 φίλτρα ΕΗΕΙΜ (2217 και 2229) 15 κιλά υλικά φίλτρου, 5 κιλά αντιχλώριο κάτι τροφές, ανταλλακτικά και άλλα. Πολύ καλά πιστεύω.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: stefanos.f on 12/02/02 at 12:35:00
--------------------------------------------------------------------------------
Εεεεε ρε μπατζανακι ολοκληρο ενυδρειο θα στησεις, δεν εχεις τιποτα αλλο να ρωτησεις ;D! Οχι τιποτα αλλο, αλλα θα πεινασει το topic που ξεκινησες ρε αγορι μου ;D ;D ;D! Α και κατι ακομα... τωρα που θα ερθω Κερκυρα πρεπει οπωσδηποτε να παμε να παρουμε πετρες για τα ενυδρεια μας απο την γνωστη παραλια, βλεπεις οι frontosa μου εχουν αρχισει να ψιλομεγαλωνουν και δεν χωρανε σχεδον πουθενα! ;D Παλι σουζα θα ειναι το αυτοκινητο γυρνωντας απο Κερκυρα!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: batza on 12/02/02 at 17:20:20
--------------------------------------------------------------------------------
αγαπητοι συναδελφοι σας ευχαριστω ολους παρα πολυ για της απαντησεις σας στα ερωτηματα μου.Επισης θα ηθελα να ευχαριστισω και τον μπατζανακι μου στεφανο φ που με μυησε στο hobby των aquarists και ιδιαιτερα στεις αφρικανκες κιχλιδες. ;D ;D ;D ;D ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: stefanos.f on 12/02/02 at 17:22:01
--------------------------------------------------------------------------------
Ειπα και εγω οτι χαθηκες ρε Μπατζα! ;D ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: kroud on 12/03/02 at 01:24:14
--------------------------------------------------------------------------------
Tελικα τι εγινε με το ενυδρειο?Να υποθεσω οτι παραγγειλατε το JUWEL απο την aquaristik?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: stefanos.f on 12/03/02 at 06:29:41
--------------------------------------------------------------------------------
Οχι το ενυδρειο και το επιπλο ειναι τα μονα που παραγγειλαμε απο Ελλαδα! Λογικα και καλως ερχοντων των πραγματων μεχρι την Παρασκευη θα πρεπει να ξεκινησει ο Μπατζα το στησιμο του νεου του ενυδρειου! Αρκει να μου ερθει η ριμαδα η παραγγελια μεχρι τοτε! Ξαναμπηκα στο site της aquaristikshop με σκοπο να μαθω την εξελιξη της παραγγελιας μου, τους εδωσα κανονικα τα στοιχια που μου ζητησαν (αριθμο παραγγελιας, ημερομηνια και e-mail) ομως ακομη περιμενω απαντηση! Αυτο που με ψιλοανησυχησε ομως ηταν πως οταν πηγα μετα να κανω Login στο ιδιο site με το e-mail που ειχα δηλωση μου εβγαζε συνεχως το μηνυμα e-mail adress is not registered!!! Μηπως ξερει κανεις σας τι μπορει να σημαινει αυτο??? Υπαρχει περιπτωση να χασω τα χρηματα μου? Οταν θελησω να ξανακανω παραγγελια θα πρεπει να δηλωσω και νεο e-mail? Περιμενω απαντηση απο εσας τους πιο προχωρημενους σε θεματα αγορας μεσω Internet, εφοσον εμενα ηταν η πρωτη μου φορα!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: george on 12/03/02 at 06:39:15
--------------------------------------------------------------------------------
Mην στεναχωριεσαι....ειναι σοβαρη εταιρεια και δεν θα χασεις τα λεφτα σου !
Απλως εχουν πολυ δουλεια και αργουν λιγο να απαντησουν στα email.
Αν η "φορμα" της ερωτησης για την "εξελιξη" της παραγγελιας σου εφυγε κανονικα θα σου απαντησουν σε 2-3 μερες.
Δεν χανεις τιποτα ομως να ξαναρωτησεις !
Το email της υπευθυνης στο aquaristikshop ειναι claudia@aquaristikshop.com



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: stefanos.f on 12/03/02 at 06:51:40
--------------------------------------------------------------------------------
Το εχω και εγω το e-mail της υπευθυνης φιλε Γιωργο και ευχαριστω για την αμεση απαντηση μηπως ομως ξερεις γιατι μου βγαζει το μηνυμα που εγραψα πριν (not registerd e-mail adress) οταν παω να μπω σαν πελατης! Αυτο ηταν κυριως που με παραξενεψε! Πως θα ξαναδωσω παραγγελια οταν τους ξαναχρειαστω Και θα τους χρειαστω συντομα!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: george on 12/03/02 at 07:12:50
--------------------------------------------------------------------------------
Μολις δοκιμασα το δικο μου email και κανει login κανονικοτατα !
Μηπως εβαλες καποιο αλλο emai ή δινεις λαθος password;;
Ριξε μια ματια στο email που σου εστειλαν για να ενεργοποιηθει ο λογαριασμος σου για να ελεγξεις αν τα στοιχεια που δινεις ειναι σωστα !


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: Giorgos on 12/03/02 at 13:41:10
--------------------------------------------------------------------------------
Μπορεί πολύ απλά εκείνη την ώρα να είχε κάποιο πρόβλημα ο server τους ή ακόμη ο server του email σου. Ξαναδοκίμασε αργότερα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: stefanos.f on 12/03/02 at 16:29:58
--------------------------------------------------------------------------------
Θα ξαναδοκιμασω ρε Γιωργη και ελπιζω να εχεις δικιο! Μια ακομη ερωτηση ρε παιδια... οταν πληρωνετε μια παραγγελια σας στην aquaristikshop μεσω πιστωτικης καρτας το συνολικο κοστος της παραγγελιας σας ειναι η αξια των προιοντων που παραγγειλατε συν την μεταφορα η εχετε και καποια επιπλεον χρεωση λογο χρησης της πιστωτικης σας? Ρωταω επειδη εγω που επελεξα σαν τροπο πληρωμης να προκαταβαλω τα χρηματα, αναγκαστηκα να πληρωσω επιπλεον αλλα 40 Euro σαν προμηθεια της τραπεζας για το εμβασμα! Ετσι μια παραγγελια αξιας 300 Euro εφτασε τα 340! Συμβαινει το ιδιο και σε αγορα μεσω πιστωτικης καρτας? ???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: polleni on 12/03/02 at 16:39:06
--------------------------------------------------------------------------------
Το αντίθετο, έχει και έκπτωση αν χρησιμοποιηθεί πιστωτική κάρτα..


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: stefanos.f on 12/03/02 at 16:48:09
--------------------------------------------------------------------------------
Οποτε αν και τις μισω τις πιστωτικες μαλλον με βλεπω να καταλιγω σε αυτην την αναγκαστικη λυση! Ευχαριστω για την απαντηση φιλε Γιωργο! Υ.Γ Καμια προταση για το ποια η ποιες πιστωτικες να προτιμησω μια και εγω ειμαι ασχετος με αυτα!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: Giorgos on 12/03/02 at 16:54:21
--------------------------------------------------------------------------------
Όντως, αν χρησιμοποίησεις πιστωτική θα έχεις και κάποια έκπτωση.
Αν είναι να πάρεις πιστωτική μόνο για να κάνεις e-shopping για το χόμπι, ΙΜΟ, όλες είναι το ίδιο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: polleni on 12/03/02 at 17:01:49
--------------------------------------------------------------------------------
Ρώτα απλώς τις διάφορες τράπεζες τι επιτόκιο βάζουν στις κάρτες και τι επιβαρύνσεις έχουν σε ετήσια βάση. Μικροδιαφορές υπάρχουνε. Ολοι στο διαδίκτυο φαίνεται να δέχονται την VISA και οι περισσότεροι έχουν και MasterCard ή DINERS ( η τελευταία ΠΡΟΣΟΧΗ είναι χεωστική, όχι πιστωτική, κοινώς εξοφλείται εξ' ολοκλήρου με το που σούρχεται.. )


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: polleni on 12/03/02 at 17:02:44
--------------------------------------------------------------------------------
Για να προσθέσω ότι αν έχεις κινητό ίσως συμφέρει και μία Vodaphone VISA..


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: stefanos.f on 12/03/02 at 17:15:42
--------------------------------------------------------------------------------
Μαααλιστα, οποτε αυριο με βλεπω να τρεχω για πιστωτικη ;D! Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας Γιωργηδες ;D ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: stefanos.f on 12/03/02 at 17:37:43
--------------------------------------------------------------------------------
Για ριξτε μια ματια εδω στο www.trap-eze.net και πειτε μου την γνωμη σας! Προσωπικα πιστευω οτι κατι τετοιο θα δουλευε υπεροχα στα μεγαλα ενυδρεια με αφρικανες που ειναι και γεματα κρυψωνες. Αν εχω δικιο θα σας το πω την Παρασκευη που θα δοκιμασω ενα ιδιο που εφτιξα μονος μου απο πλεξιγκλας και μου κοστισε ακριβως 20 Euro για ενα μεγεθος 35 Χ 20 Χ15! Χωραει και frontosa, τωρα το αν τις αντεχει ειναι αλλο ζητημα ;D ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: batza on 12/03/02 at 18:00:32
--------------------------------------------------------------------------------
στεφανε φ τι πατεντες ετιμαζεις παλι θελεις να μας βουρλισεις ολους.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: batza on 12/03/02 at 18:09:15
--------------------------------------------------------------------------------
λυπον! εχω μια απορια , γιατι μερικα απο τα ψαρια μου εχουν εδο και πλυ κερο βγαλει κατι αχνους μαυρους λεκεδες στο προσοπο? ??? ??? ??? ???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: stefanos.f on 12/04/02 at 07:13:41
--------------------------------------------------------------------------------
Ελα ρε Μπατζα, εκανα αντιγραφη μιας πατεντας που ανακαλυψα σε αυτο το site www.trap-eze.net και πιστευω πως θα λυσω το προβλημα στο ενυδρειο μου για το πως θα πιανω τα ρημαδια τα ψαρια εκει μεσα! Πιστευω να συμφωνουν και οι υπολοιποι που εχουν μεγαλα ενυδρεια μολις το δουν στο site που ανεφερα σε δραση! Α και κατι ακομα ρε Μπατζα εμαθα μεσω e-mail οτι τα πραγματα μας εφυγαν απο Γερμανια στις 28 Νοεμβριου οποτε λογικα εως τις 10 Δεκ. πρεπει να ειναι εδω! Κουραγιο μπατζανακι και ελπιζω να μην σε εχει πιασει το βακτηριδιο Σ.Ε.Σ.Ε (Στερησει Εγκερου Στησιματος Ενυδρειου) ;D ;D ;D Οσο για τα μαυρα στιγματα που εχουν βγαλει καποια απο τα ψαρια σου στην μουρη, αν και το ειδα δεν εχω ιδεα τι μπορει να ειναι Ελπιζω να σε βοηθησουν τα υπολοιπα παιδια του Board!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: Giorgos on 12/04/02 at 11:48:52
--------------------------------------------------------------------------------
Μήπως τα μαύρα στίγματα είναι τραυματισμοί; Τα έχεις δει να τσακώνονται ή να πέφτουν πάνω σε αιχμηρα αντικείμενα, όπως οι πέτρες;

Χρειζόμαστε καλύτερη περιγραφή και τις μετρήσεις σου (NH3, NO2, NO3, GH, KH, pH).


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: Nathan.M on 12/04/02 at 13:40:06
--------------------------------------------------------------------------------
Mήπως μπαίνουν στην εφηβεία και αρχίζουν να βγάζουν ακμή? ;D ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: batza on 12/04/02 at 18:05:02
--------------------------------------------------------------------------------



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: batza on 12/04/02 at 18:25:31
--------------------------------------------------------------------------------
αγαπιτοι φιλοι γεια σας! τα μαυρα στιγματα που εχουν εμφανιστει στα ψαρια μου δεν ειναι ουτε τραυματισμοι ουτε ακμη λογο εφιβιας και το λεω αυτο διοτι αν ηταν τραυματισμοι δεν θα ειχαν επουλοθει μετα απο τοσο πολυ καιρο που εχουν εμφανιστει η δεν θα ηχαν χιροτερευσει ???επισεις τα συγκεκριμενα ψαρια δεν τσακονοντε σε τετιο βαθμο ουτς οστε να τραυματιστουν .τα στιγματα αυτα εμφανιζοντε στο προσοπο μερικων ψαριων και σε καποια αλλα στ πανο πτεριγιο. και μιαζουν σαν σκουροι γκρι λεκεδες.τα ψαρια αυτα ειναι, δυο μπριχαρντι που ειναι ζευγαρι και μερικα απο τα μικρα τους ,σε μια θιλικια ζεμπρα και σε μερικα απο τα μικρα της και στο ενα και μοναδικο αορατουσ που εχω.Οι μονες μετρισεις που μπορω να κανω προς το παρον ειναι ΝΗ4 ΝΗ3 τα οπια ειναι 0 και ΡΗ το οπιο ειναι 7,5-8. Οσο για την ακμη το καταλαβενω για τους πιτσιρικαδες αλλα και οι γονεισ ???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: stefanos.f on 12/05/02 at 16:06:15
--------------------------------------------------------------------------------
Μπατζανακι τελικα αυτο που εχουν τα ψαρια σου πρεπει οντως να ειναι σπανιο, μιας και τοσα ατομα απο το board δειχνουν να ακουν πρωτη φορα για μαυρα στιγματα στα ψαρια, αλλιως ολο και καποιος θα σου ειχε απαντηση! Το περιεργο ειναι οτι τα ψαρια σου συνεχιζουν να συμπεριφερονται σαν να μην συμβαινει τιποτα, δηλαδη απολυτως φυσιολογικα! Ασε που σε εχουνε πηξει και στις γεννες! ;D ;D ;D Το ενυδρειο σου το παραλαμβανεις αυριο ;D το φιλτρο σου... ενας Θεος ξερει ποτε ??? Παντως μολις ερθει σου στελνω και τα υπολοιπα, θερμοστατες, επιταχυντη, ψηφιακο θερμομετρο... Υπομονη Μπατζαααα ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: stefanos.f on 12/05/02 at 16:20:55
--------------------------------------------------------------------------------
Ρε παιδια για δειτε αυτο εδω www.trap-eze.com και πειτε μου αν κατα την γνωμη σας κατι τετοιο θα δουλευε σε ενυδρειο με Αφρικανες! Εγω πιστευω πως κατι τετοιο θα μας εβγαζε απο αρκετους μπελαδες, ειδικα στα μεγαλυτερα ενυδρεια οπου το πιασιμο των ψαριων θα γινετε ευκολα και χωρις να τα στρεσαρουμε! Αν σας ενδιαφερει μπορω να σας πω πως εφτιαξα το δικο μου για να το φτιαξετε και εσεις μονοι σας! Κοστος μονο 20 Euro! Μια ιδεα λεω μονο ετσι! Η γνωμη σας? :


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: stefanos.f on 12/05/02 at 16:26:53
--------------------------------------------------------------------------------
Συγνωμη η σωστη διευθυνση ειναι www.trap-eze.net


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: Giorgos on 12/05/02 at 17:15:25
--------------------------------------------------------------------------------
Η μόνη αρρώστεια που το ψάρι βγάζει μαύρα στίγματα (απ'όσες ξέρω εγώ) είναι το black spot και απ'ότι ξέρω, δεν θεραπεύεται. Όταν είναι λίγα τα στίγματα, δεν είναι σοβαρό αλλά όσο προχωράει και γίνονται περισσότερα.....


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: Giorgos on 12/06/02 at 11:27:31
--------------------------------------------------------------------------------
Βέβαια μπορεί και να μην είναι καν αρρώστεια αφού όλα σου τα ψάρια συμπεριφέρονται κανονικά. Απλώς να τα παρακολουθείς λιγάκι περισσότερο μην τυχόν παρατηρήσεις κάτι περίεργο. Επίσης καλό θα ήταν να κάνεις και μια αλλαγή νερού επί τόπου να δεις αν τα βοηθήσει καθόλου.

Στέφανε, καλή και χρήσιμη φαίνεται η πατέντα, ιδιαίτερα για full planted ενυδρεία. Αλλά το θέμα είναι πως θα πιάσει αυτή η παγίδα μια μεγάλη (άνω των 30cm) αμερικάνικη κιχλίδα σε ένα μεγάλο ενυδρείο χωρίς να προκαλέσει άγχος; Έχεις κάνει καμιά δοκιμή στα δικά σου ψάρια;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: stefanos.f on 12/06/02 at 17:14:42
--------------------------------------------------------------------------------
Γιωργη σημερα εκανα την δοκιμη της παγιδας σε ενα ενυδρειο με Lab.caeruleus μαζι με το φιλαρακι μου τον Ναθαν και τα νεα ειναι υπεροχα!!! Μεσα σε μολις 10 λεπτα (ισως και λιγοτερο) ειχαμε πιασει δυο ψαρια χωρις κανεναν κοπο, κανενα ανακατωμα, καθολου στρεσαρισμα... ΑΝΤΙΟ ΑΠΟΧΗ ;D ;D ;D! Αν ενδιαφερει καποιον μπορω να το φερω αυριο στο GAB meeting! Τα ψαρια καταλαβαινουν οτι εχουν πιαστει στην ''φακα'' μονο αφου βαλεις τα χερια σου μεσα για να τα βγαλεις! Ανεβαζοντας την παγιδα προς τα επανω το νερο αρχιζει να βγαινει και το μονο που κανεις ειναι οταν ανοιγεις το πορτακι να εχεις απο κατω την αποχη!!! Δουλευει τζαααααμι ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: stefanos.f on 12/06/02 at 17:20:13
--------------------------------------------------------------------------------
Η παγιδα ειναι ιδιαιτερα χρησιμη σε ενυδρεια με πολλες πετρες, για ευνοητους λογους (δεν γκρεμιζουμε το μισο ενυδρειο για να πιασουμε το ψαρι που θελουμε)! Η παγιδα που εφτιαξα εγω ειναι τοσο μεγαλη που χωραει και Cyph.frontosa... σχεδον ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: Giorgos on 12/07/02 at 06:35:00
--------------------------------------------------------------------------------
Μη βλέπεις που δεν απαντάει κανείς. Πιστεύω πως αρκετοί ενδιαφέρονται. Φέρτην στη συνάντηση να δούμε πως δουλεύει.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: sijohn on 12/07/02 at 09:29:20
--------------------------------------------------------------------------------


on 12/07/02 at 06:35:00, Giorgos wrote:Μη βλέπεις που δεν απαντάει κανείς. Πιστεύω πως αρκετοί ενδιαφέρονται. Φέρτην στη συνάντηση να δούμε πως δουλεύει.


Ναι φέρτη μαζί να την επεξεργαστούμε


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: stefanos.f on 12/07/02 at 09:38:28
--------------------------------------------------------------------------------
Θα την φερω παιδια για να την δοκιμασουμε κι ολας αν θελετε και να σας δειξω πως να φτιαξετε και μια μονη σας, ειναι παιχνιδακι! ;D Οποτε θα τα πουμε σημερα στις 18 00!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: batza on 12/07/02 at 17:47:17
--------------------------------------------------------------------------------
εεεεεεειιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!! ποιος ειμαι ρε παιδακιμου η βιση ειμαι τελος παντων. τι εγινε συνδρομοι αφροκανακιδες το κανατε το gab meeting αν δεν ειμουν 550 kmh μακριασας θα ερχομουν κι εγω . ρε μπατζανακι δωσεμου την διευθινση στη γερμανια να πεταχτω να το φερω δεν αντεχω αλο να χαζεβω το αδιο ενυδρειο απο τη μια και το καταμεστο απο ψαρια απο την αλη. giorgo τι ενοεις να κανω μια επιτοπου αλαγη νερου ??? ολικη ? δεν φανταζομε :-/


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: BILAS on 12/07/02 at 18:49:44
--------------------------------------------------------------------------------


on 12/07/02 at 09:38:28, stefanos.f wrote:Θα την φερω παιδια για να την δοκιμασουμε κι ολας αν θελετε και να σας δειξω πως να φτιαξετε και μια μονη σας, ειναι παιχνιδακι! ;D Οποτε θα τα πουμε σημερα στις 18 00!



Οπως ειπε και καποιος "ηθελες να πιασεις και Cyph.frontosa εκει μεσα" :P :P :P :P :P :P :P
Αντε για να μην νομιζεις οτι ειμαι κακος,ειναι πολυ πρακτικο για οσους εχουν κιχλιδες και ειναι γεματο με πετρες εεεε Μανθο :P :P :P :P :P(οχι οτι δεν θα ειναι για φυτεμενο).
Απλα χρειαζεται καλη κατασκευη ;D ;D ;D :P :P :P :P :P :P :P :P :-* :-* :-*


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: Giorgos on 12/07/02 at 19:26:20
--------------------------------------------------------------------------------
batza, όχι ολική αλλαγή νερού. Κλασσική. Δηλαδή 30% θα πρέπει να βοηθήσει πολύ.

Η παγίδα είναι πολύ πρακτική σαν σκέψη αλλά σαν κατασκευή θέλει ακόμα δουλίτσα, ειδικά αν θέλεις να πιάσεις μεγάλα ψάρια.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: stefanos.f on 12/08/02 at 07:08:50
--------------------------------------------------------------------------------
Ρε Bilas πως και ειπες και μια καλη κουβεντα για την παγιδα μου, εστω και καλη κατα το ημιση ;D ;D ;D Ασε και θα βρω τον τροπο να τη φτιαξω να αντεχει και Cyph.frontosa! Ετσι πιστευω τουλαχιστον... :P Δε μου λες ρε Βασιλακη ποτε θα ασχοληθεις και εσυ με κανενα εξυπνο ψαρι (οπου εξυπνο μονο αφρικανικες κιχλιδες ετσι!!!) Εγω παντως θα βοηθησω ευχαριστως σε περιπτση νεου ενυδρειου με Αφρικανες ;D ;D ;D! Ρε Μπατζα μακαρι να μπορουσα να σου το φερω το φιλτρο πετωντας αλλα τα ΕΛΤΑ καθε αλλο παρα πετωντας το φερνουνε! Μολις ερθει θα σου το στειλω Express παντως! Σε νιωθω πως νιωθεις μπατζανααακι... ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: sijohn on 12/08/02 at 09:15:38
--------------------------------------------------------------------------------
Στέφανε πρέπει να νιώθεις υπερήφανος, που πάνω στην κατασκευή σου άρχισε να γράφεται η ιστορία του συλλόγου μας, από το Νίκο
Η κατασκευή φάνηκε να μην αντέχει στην πίεση αλλά ακούστηκαν πολλές γνώμες για να γίνει καλύτερη και πιο γερή.
Το ίδιο θα γίνει και με το σύλλογο και δε θα τον κουνάει τίποτα


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: stefanos.f on 12/08/02 at 11:58:26
--------------------------------------------------------------------------------
Ναι εχεις απολυτο δικιο, η κατασκευη μου εχει πολλα περιθωρια βελτιωσεως ακομη ;D οσο για τον συλλογο ειμαι σιγουρος πως ολα θα πανε καλα και μια μερα θα λεμε '' Για κοιτα απο τι ξεκινησαμε και που φτασαμε!!!'' Παααααμε δυνατα! ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: gavros on 12/08/02 at 13:08:26
--------------------------------------------------------------------------------
ΛΙΓΑ ΜΕ ΤΑ ΕΛΤΑ ΜΗ ΓΙΝΟΥΜΕ ΑΠΟ 2 ΧΩΡΙΑ !!! > > > > :P :P :P


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: batza on 12/08/02 at 14:45:56
--------------------------------------------------------------------------------
ρε μπατζανκι τι διαβαζω εκανες παρουσιαση της νεας σου εφεβρεσης και τους βουρλισες ολους ??? ??? ??? ??? πυο να τους παρουσιαζες διλαδι και τεις αλες εκινη ιδικα που μετεφερες 820 λιτ. ενυδρειο απο το ισογιο στον τεταρτο οροφο. :-*η η αλη που καταφερνεις και ζευγαρονουν τα τροφεους σαν τρελα .παντος την μεγαλιτερη επιτιχια την εχει το τεχνιτο πτεριγιο που προσαρμοσες σε εκινο το αναπιρο καρουλεους


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: batza on 12/08/02 at 14:49:57
--------------------------------------------------------------------------------
α!!!!!!! τελικα στεγανα ακροφυσια δεν μπορω να βρω εδο τι θα κανω θα μου παρεις απο εκι ??? : : :


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: Giorgos on 12/08/02 at 15:23:12
--------------------------------------------------------------------------------
Μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου. Είναι πολύ απλό και δοκιμασμένο από εμένα αν ενδιαφέρεσαι.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: batza on 12/08/02 at 17:56:06
--------------------------------------------------------------------------------
ενδιαφερομε πως ??? ??? ???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: stefanos.f on 12/10/02 at 14:38:26
--------------------------------------------------------------------------------
ΜΠΑΤΖΑΝΑΑΑΑΑΚΙ ΕΦΤΑΣΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΣΟΥ ΡΕΕΕΕ!!! ;D ;D ;D Το πηγα ηδη στο γνωστο μας πρακτωρειο και αυριο πρωι πρωι με την δροσουλα το παραλαμβανεις!!! Αντε τυχερε, αυριο σε βλεπω ολη μερα πανω απο το ενυδρειο σου να μαστορευεις, αν εχεις υπομονη βαλτο φιλτρο σου κανα δυο μερες να δουλεψει και στο αλλο ενυδρειο για να δημιουργησει βακτηριδια! Και μιλαμε για ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ.... Eheim professional II, α και που εισαι ερχομαι για πετρες ε? ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: Giorgos on 12/10/02 at 16:25:57
--------------------------------------------------------------------------------
Με μια-δυο μέρες δεν κάνεις τίποτα. Άστο στο στρωμένο ενυδρείο τουλάχιστον ΜΙΑ εβδομάδα. Πρέπει να είναι αρκετό για όσο καιρό κάνεις τα μαστορέματα σου.

Στεγανά ακροφύσια φτιάχνεις πολύ απλά και με σχεδόν μηδενικό έξοδο. Για ακροφύσια μπορείς να χρησιμοποιήσεις λαστιχάκια που μπαίνουν στα πόδια καρεκλών/επίπλων για να μην γδέρνουν το πάτωμα. Έχουν σχεδόν το ίδιο σχήμα με τα έτοιμα στεγανά ακροφύσια και είναι πολύ εύκολα να τα βρεις. Την ίδια δουλειά κάνουν και τα πλαστικά κουτάκια με τα M&M's.
Μόλις αποκτήσεις τα "ακροφύσια" σου, τρυπάς την πίσω μεριά για να βγαίνουν τα καλώδια. Μετά περνάς το ανοιχτό μέρος στα δύο άκρα της λάμπας (αφού έχεις περάσει τα καλώδια από την τρυπούλα). Να είσαι σίγουρος ότι καλύπτει τελείως το μεταλλικό κομμάτι της λάμπας φθορείου. Μετά πολύ απλά το στεγανοποιείς σε δύο σημεία με σιλικόνη, στην τρύπα που περνάνε τα καλώδια και γύρω-γώρω από το σημείο που κάνει επαφή το λάστιχο με την λάμπα.

Ελπίζω να με έπιασες... αλλιώς... εδώ είμαστε.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: stefanos.f on 12/10/02 at 18:54:26
--------------------------------------------------------------------------------
Μια δυο μερες ειναι αρκετοτατες χαρη στους επιταχυντες που του εστειλα! Ετσι εχουμε στρωσει πανω απο 100 ενυδρεια! Μπατζα ξερεις εσυ...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: Giorgos on 12/11/02 at 12:28:05
--------------------------------------------------------------------------------
Στέφανε θα σε τιμωρήσω! Δεν μας είπες τίποτα για αυτούς τους επιταχυντές στο meeting! :


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: stefanos.f on 12/11/02 at 12:56:28
--------------------------------------------------------------------------------
Λοιπον επιταχυντες υπαρχουν παρα πολυ, ο καλυτερος δεν υπαρχει εδω στην Ελλαδα (Marine Labs) αλλα υπαρχουν καποιοι που δουλευουν σχεδον το ιδιο καλα! Ξεκινοντας απο τον καλυτερο θα ελεγα αυτον της JBL μετα αυτον της Stress Zyme απο την Aquarium Pharmaceuticals και μετα το Cycle της Hagen! Προσοχη εχει μεγαλη σημασια επισης το τι υλικα χρησιμοποιουμε στο φιλτρο μας για να εχει και την αντιστοιχη επιτυχια ο επιταχυντης! Γι αυτο αλλωστε ο επιταχυντης δουλευει καλυτερα και ποιο αποτελεσματικα σε εξωτερικα φιλτρα απο οτι σε εσωτερικα! Ενα φανταστικο υλικο, το οποιο εμενα προσωπικα δεν με εχει απογοητευσει ποτε σε οσα εξωτερικα φιλτρα το χρησιμοποιησα, ειναι το EFHI Substrat Pro της Eheim! Αυτααα ρε Γιωργη! ;D ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: Giorgos on 12/11/02 at 13:17:58
--------------------------------------------------------------------------------
Χμ... επειδή έχω κάνει αρκετά πειράματα σχετικά με το στρώσιμο ενυδρείων, κάποτε δοκίμασα και το Cycle, που απέτυχε με χαρακτηριστική άνεση, αλλά και το Stress Zyme από το οποίο δεν είδα και τίποτα το συναρπαστικό.

: ???

Εννοείται πως πάντα είχα εξωτερικά φίλτρα και τα αντίστοιχα βιολογικά υλικά της ΕΗΕΙΜ που αναφέρεις.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: pokou on 12/11/02 at 17:19:12
--------------------------------------------------------------------------------


on 12/11/02 at 12:56:28, stefanos.f wrote:Ενα φανταστικο υλικο, το οποιο εμενα προσωπικα δεν με εχει απογοητευσει ποτε σε οσα εξωτερικα φιλτρα το χρησιμοποιησα, ειναι το EFHI Substrat Pro της Eheim! Αυτααα ρε Γιωργη! ;D ;D ;D


Αντιθετα εγω νομιζω οτι δεν κανει καθολου δουλεια.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: stefanos.f on 12/11/02 at 17:39:42
--------------------------------------------------------------------------------
Giorgos και Pokou σε εμενα εως σημερα δουλευουν παντα ολοι οι επιταχυντες και χωρις το παραμικρο προβλημα για τα ψαρια μου! Ο μονος που με εχει αφησει απογοητευμενο ηταν ο Nitrivec της Sera! Με το υλικο της Eheim που ανεφερα και τους επιταχυντες αυτους λογικα δεν θα επρεπε να εχετε το παραμικρο προβλημα! Αρα λοιπον κατι αλλο δεν κανετε σωστα! Δεν γινετε σε εμενα να δουλευουν μια χαρα και σε εσας οχι ! Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι ισως δεν χρησιμοποιητε μια ποσοτητα νερου (15-20%) απο αλλο ενυδρειο που εχει κανει ηδη τον κυκλο του, δεν βαζετε καθολου επιταχυντη μεσα στα υλικα του φιλτρου η κανετε το ''λαθος'' και ακολουθειτε πιστα της οδηγιες του επιταχυντη αντι να προσθετετε την ποσοτητα που αναλογει στα λιτρα του ενυδρειου σας καθε τρεις μερες για της πρωτες 18 μερες! Ε αν συνεχισει και δεν δουλευει ο επιταχυντης για εσας ακομη και μετα απο αυτα εγω σηκωνω τα χερια μου ψηλα! Εγω με αυτον τον τροπο στοκαρω τα ενυδρεια μας σε 3-5 μερες αναλογα τον αριθμο και το μεγεθος του ψαριου!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: Nathan.M on 12/11/02 at 18:28:54
--------------------------------------------------------------------------------
Άντε Μπατζα καλώς το δέχτηκες ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το φιλτράκι!!!!
Αρκετά περίμενες .....Πρέπει να είχες σαλτάρει τελείως να βλέπεις την ενυδρειάκλα!!! να κάθεται χωρίς να έχεις βάλει νερό!
Άντε με τις υγίες σου!!!
Υ.Γ. Το ράφι για το έπιπλο σου το έχει στείλει; Γιατί εγώ ακόμη το περιμένω....
.....Καλό ξενύχτι......χαζεύοντάς το !!! ;D ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: batza on 12/12/02 at 16:35:41
--------------------------------------------------------------------------------
Σινδρομοι ενυδρειακιδες καλησπερασας! εχχω ξεκινισει απο εχθες το στισιμο του ενυδρειου .απο εχθες το βραδι. ολη την ημερα περιμενα να φτασει το φορτιγο του πρακτοριου στην κερκυρα, εκι μεσα ειπιρχαν το πολυ ποθητο φυλτρο οι δυο θερμαντιρες το θερμομετρο και οι επιταχιντες,λογικα το φορτιγο αφου ειχαι ξεκινισει απο την προιγουμενη ημερα απο την αθηνα το επομενο προι επρεπε να ηταν εδο :-[,κατα τις 9πμ τιλεφονω για να βεβεοθω οτι το φρτιγο κατευθασε ???διστιχος ομος το φορτιγο ηταν ακομα στο ριο αντιριο > και με διαβεβεοσαν οτι το απογευμα θα ηταν εδο.στης 5μμ ξανα περνω τιλεφονο το φορτιγο ηταν στην ιγοιμενιτσα, αλες δυο ωρες υπομονη. στης 7μμ παω στο πρακτοριο και τι βλεπω ??? ??? ???παντος οχι το φορτιγο.διλαδι ειπιρχε ενα φορτιγο αλλα οχι αυτο που ειχε μεσα τα πραγματα μου > > > το φορτιγο με το πραμα θα ερχονταν με το επομενο :'( :-/ :-X :-[ και αν θα ερχονταν δεν θα προλαβεναν να το ξαφορτοσουν ολοκλιρο ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: batza on 12/12/02 at 16:53:57
--------------------------------------------------------------------------------
αν ημουν τιχερος και ηταν πισο πισο θα τα επερνα :-/ στις 8μμ φτανει επιτελους τους λεω λιπον, παδια καθομε να ξεφορτοσω μαζισας ολο το φορτιγο αρκι να βρουμε το κιβοτιομου.εγιναι.να σας πω βεβεα οτι εκανα τετιου ηδους συμφονια διοτι την αλη ημερα θα ηταν αργια στο νισι.τελικα αρχιζει το ξεφορτομα και δοστου ξεφορτομα και ξαναδοστου ξεφορτομα οσπου ξαφνικα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!χ τιπαει το τιλεφονο και ποιος ηταν λετε ??? ??? ??? η γινεκαμου ελα αγαπη μου τι εγινε ???? ελα ρε γινεκα εση εισε και περιμενει ο κοσμος να μαθει τι συνεχια,πια συνεχια μου λεει εφιαλτι εβλεπες και με ξιπνισες. λιπον συνεχιζω την πραγματικη περιγραφη απο το σιμιο , και δοστου ξεφορτομα οσπου καποια στιγμη ερχετε στο φος το κιβοτιο με το ονομα μου, το περνω πλιρονω και οπου φιγει φειγει.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: stefanos.f on 12/12/02 at 17:05:33
--------------------------------------------------------------------------------
Α ρε μπατζανακι α ρε μπατζανακι!!! Αυτο θα πει αγαπη και τρελα για τα ψαρια! ;D Μαλλον σε μυησα για τα καλα εεεε?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: batza on 12/12/02 at 17:11:17
--------------------------------------------------------------------------------
καθισα στο σπιτι μεχρι τις 12μμ ετιμασα το φιλτρο το εβαλα να δουλευει στο μικρο ενυδρειο, γεμισα με την αμο το υπο κατασκευην και ταβλιαστικα.το προι στις 8πμ σικοθικα γεμισα με 520λιτ καθαρο και παγομενο νερο το γιαλικο ριχνω και 65 ψεκασιες αποχλοριοτικο γκαζονω και τους θερμαντιρες βαζω και την τρομπα του αερα σε λιτουργια και περιμενω να με καθοδιγισετε με τις συμβουλες σας. ποτε να βαλω το φιλτρο? αν το βαλω την αλη μερα και ριξω τον αναλογο επιταχιντι ποτε θα βαλω τα προτα ψαρια και ποσα? η μιπος προτα να βαλω τα ψαρια και μετα να βαλω τον επιταχιντι? ελπιζω με τις εροτισεις μου να μιν σας εκανα να ξεχασετε και αυτα που ξερατε σας ευχαριστω που ασχολιστε με την περιπτοση μου και ειμε σιγουρος οτι και τορα θα με βοιθισετε


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: stefanos.f on 12/12/02 at 17:20:53
--------------------------------------------------------------------------------
Α ρε μπατζανακι με τις μοναδικες περιγραφες σου ;D ;D ;D Την δικη μου απαντηση στις ερωτησεις σου την ξερεις ηδη, και σου λεω εκ των προτερων οτι αυτα που θα σου πουν τα παιδια θα ειναι αντιθετα με τις μεθοδους που ακολουθω εγω! Καθενας με τον τροπο του ετσι?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ!
Post by: Giorgos on 12/13/02 at 12:44:46
--------------------------------------------------------------------------------


on 12/12/02 at 17:20:53, stefanos.f wrote:σου λεω εκ των προτερων οτι αυτα που θα σου πουν τα παιδια θα ειναι αντιθετα με τις μεθοδους που ακολουθω εγω!


Εγώ το δηλώνω πως είμαι αντίθετος. :-*

Batza το φίλτρο να το βάλεις να λειτουργεί από την πρώτη στιγμή.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-12-02, 20:16
Το avatar του χρήστη batza
batza Ο χρήστης batza δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2002
Περιοχή: corfu
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Το ενυδρειο εδω και 10 μερες δουλευει κανονικα και με ολα του τα ψαρια να το κατοικουν ηδη απο την τριτη ημερα χωρις το παραμικρο προβλημα. Το τι ακριβως εκανα και ολα λειτουργουν ρολοι (να ειναι καλα οι επιταχυντες) θα το συζητησουμε σε περιπου 20 ημερες για να σας αποδειξω μαλιστα οτι δεν υπηρχε και η παραμικρη απωλεια εμψυχου υλικου
__________________
African Master
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-12-02, 20:25
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Δεν είπες όμως πόσα ψάρια, τι μεγέθη και τι είδη είναι.
Καλό θα ήταν να κάνεις μετρήσεις (και τα τρία Ν) τακτικά ώστε να έχεις και αποδεικτικά στοιχεία.
Γιατί το ότι ζουν όλα τα ψάρια δεν σημαίνει ότι είναι όλα καλά...
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-12-02, 20:42
Το avatar του χρήστη batza
batza Ο χρήστης batza δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2002
Περιοχή: corfu
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Εχω μεσα 17 ψαρια μεγεθους απο 10 εως 14 εκ.! Εχω μονο 0.3 αμμονια εδω και πεντε ημερες σταθερα! Τα ψαρια παντως δειχνουν μια χαρα! Τωρα για το αν ειχε δικιο ο μπατζανακης μου για τους επιταχυντες η εσυ, θα σου το πω σε λιγες μερες που το ενυδρειο θα εχει κανει τον κυκλο του και θα ξερω αν ειχα απωλειες, ναι η οχι, και αν ναι ποσες? Εχω μεσα εως τωρα τρια γκρουπ, ενα γκρουπ Cynotilapia afra ενα γκρουπ Lab.caeruleus και ενα γκρουπ Ps. zebra και μια αρσενικη Aulonocara αγνωστου ταυτοτητος!
__________________
African Master
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-12-02, 23:35
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

ΜΠΑΤΖΑΝΑΚΗ ΞΕΡΕΙς ΤΟ ΡΗΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ <<ΠΙΣΩ ΕΧΕΙ Η ΑΧΛΑΔΑ ΤΗΝ ΟΥΡΑ? >>για εχε το νου σου γιατι οσο και σκυλια ναναι ,που ειναι οι κιχλιδες,δες οτι ειναι πολυ sensative στο κυκλο του αζωτου!!ευχομαι να παν ολα καλα..
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-12-02, 01:21
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Τα 0,3 mg/l αμμωνίας που έχεις είναι πολύ ανησυχητικά θα έλεγα. Ακόμα και τόσο χαμηλά επίπεδα είναι επικίνδυνα (ammonia burn, δηλαδή ζημιά στα μάτια, δέρμα, βράγχια κλπ) αν εκτεθούν τα ψάρια για κάποιο χρονικό διάστημα. Θα έλεγα να το παρακολουθείς (και την ΝΗ3 αλλά ΚΑΙ τα ΝΟ2, ΝΟ3) και να κάνεις αλλαγή νερού για να διευκολύνεις την κατάσταση. Η αμμωνία πρέπει πάντα να βρίσκεται σε μηδενικά επίπεδα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-12-02, 02:30
Entreri1221 Ο χρήστης Entreri1221 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Τα 0,3 mg/l αμμωνίας που έχεις είναι πολύ ανησυχητικά θα έλεγα. Ακόμα και τόσο χαμηλά επίπεδα είναι επικίνδυνα (ammonia burn, δηλαδή ζημιά στα μάτια, δέρμα, βράγχια κλπ) αν εκτεθούν τα ψάρια για κάποιο χρονικό διάστημα. Θα έλεγα να το παρακολουθείς (και την ΝΗ3 αλλά ΚΑΙ τα ΝΟ2, ΝΟ3) και να κάνεις αλλαγή νερού για να διευκολύνεις την κατάσταση. Η αμμωνία πρέπει πάντα να βρίσκεται σε μηδενικά επίπεδα.
ΙΜΟ ειναι η αρχη του τελους,τα ψαρια παιρνουν μια γευση απο αυτο που θα ακολουθησει. Η αμωνια θα επρεπε να πεφτει το πολυ σε 6 ωρες στο μηδεν ειναι απλο. Μιλαμε για 500λιτρα δε παιζουμε.
__________________
Dimidiochromis compressiceps is the best compression in this world even from the MP3 - Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-12-02, 20:21
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

με απλα λογια ¨¨
Οι ζημιες που παρουσιαζονται απο την εκθεση ψαριων σε τετοια επιπεδα αμμωνιας θα φανουν μακροπροθεσμα, με μαθηματικη ακριβεια
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-12-02, 00:05
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Ε επιστημονες τα συμπτωματα που αναφερετε παρουσιαζονται σε ψαρια που βρισκονται σε νερο με περιεκτικοτητα αμμωνιας 0.75 και ανω και για διαστημα ανω των 15 ημερων!!!! Στην δικη μας περιπτωση και για να συμβει κατι τετοιο με τα δικα μας επιπεδα αμμωνιας (0.3) θα επρεπε η αμμωνια να παραμεινει σε αυτα τα επιπεδα για περιπου 28 ημερες!!! Περαιτερω πληροφοριες για τους καλους μας φιλους στο βιβλιο της ''Aquarium Pharmaceuticals and Guide to Water Chem. Vol II 94' std'' Α και για να μην ''ανησυχειτε''... η αμμονια απο εχτες (μεσα σε μονο 8 ημερες) ειναι 0 και περιμενουμε την σταθεροποιηση κια των υπολοιπων τιμων του νερου και τοτε ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑΑΑΑΑ.....
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-12-02, 00:25
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Xα,χα,χα,χαχ,αχ,αχα,χαχαχχαχαααααααα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-12-02, 02:05
Το avatar του χρήστη batza
batza Ο χρήστης batza δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2002
Περιοχή: corfu
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Αγαπιτοι μου φιλοι γεια σας κι απο εμενα με μεγαλη μου χαρα σας ανακινονω οτι αυτες τις μερες εχω την τιμη να φιλοξενω τον μπατζανακι μου . Και καθοτιν φανατικοι φυλοι της περιπετιας αποφασισαμε να λαβουμε μερος στο CAMEL πετρα TROPHY που διοργανονετε φετος στην κερκυρα.Η γκαραζοπορτα ανιγει και ξεπροβαλει το SUPER Οχιμα για τετιες αποστολες που διαθετουμε, ο εξοπλισμος μας πλιρις δυο ζευγαρια σφιρια καλεμια βελονια.και η επιχιριση αρχιζει .Κατευθινομαστε στην νοτια πλευρα του νισιου 45kmh απο τη βαση μας.Ο δρομος που οδιγει στην παρθενα και αγνοστη στους περισοτερους παραλια δισβατος μεχρι αιδιας, κατιφορικος λασπομενος χαλικοδρομος, σε πολα σιμια αυλακομενος απο τις βροχες,εμεις ομος δεν μασαμε το οχιμα βλεπετε .
__________________
African Master
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-12-02, 02:17
Το avatar του χρήστη batza
batza Ο χρήστης batza δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2002
Περιοχή: corfu
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Η καταβαση ολοκλιροθηκε με επιτιχια,ομος για να παραμινη επιτιχης τα υπολιπα 40μ που μας χοριζουν απο τον βραχο πρεπει να τα διανισουμε με τα ποδια .Ο βραχος αυτος ειναι οτι πρεπι για την δουλια που τον θελουμε αυθονες φολιες για τις αφρικανες μας καθος επισεις και πολυ ορεα εμφανιση , ομιοτου δεν εχουμε βρει μεχρι στιγμης πουθενα αλου. πριν απο κερο τον ειχαμε ξανα επισκευθει και ειχαμε κοψει καμποσα κοματια ομος οι απετισεις αυξιθηκαν κι ετσι ναμαστε παλι.Η κοπη αρχιζει και τα σφιρια και τα καλεμια αρπαζουν φοτια
__________________
African Master
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-12-02, 02:38
Το avatar του χρήστη batza
batza Ο χρήστης batza δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2002
Περιοχή: corfu
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Καπια στιγμη αποφασιζουμε να σταματισουμε το σφιροκοπιμα και να ξεκινισουμε το χαμαλικι μεχρι το αυτοκινιτο τελικα το πραμα φορτοθικε ολο . Ξεκιναει η αναβαση, αμπριτσ που θα ελεγε και ο χατζιχρηστος αν μας ευλεπε . Το SUPER οχιμα που δεν ειναι αλο απο ενα χιλιαρι HYUNDAI ATOS με κινιση στους εμπροσθιους τροχους αρνιτε να εκτελεσει τις διαταγες μας ,λιγο η λασπη λιγο το φορτιο που να ανευει το αυτοκινιτακι. αποφασιζουμε να δοκιμασουμε με την οπισθεν, η μεχρι ενα σιμιο δουλεψε . Παραπανο αρχισαμε να πλακοστρονουμε τον λασπομενο δρομο να μπαζονουμε χαντακια κτλ για να καταφερουμαι να ανεβουμε.Σε μερικα σιμια χριαστικε να κανουμε αρκετα μετρα πισο για να παρουμε φορα και να περασουμε απο αρκετα λσπομενα κοματια χαντακια θαμνακια αν βρισκονταν κανενας χοριατις σε καμια ελια και μας παρακολουθουσε θα ειχαι πεσει κατο απο τα γελια
__________________
African Master
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-12-02, 02:55
Το avatar του χρήστη batza
batza Ο χρήστης batza δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2002
Περιοχή: corfu
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Τελος καλο ολα καλα, ο δισκος και το πλατο καθος επισεις η προστατευτικη μασκα του κινιτιρα και καποιο αμορτισερ, βεβεα πηγαν περιπατο , κατα τα αλα ομος ολα καλα. Φτανοντας σπιτι ξεφορτοσαμε και αρχισαμε το ξεπλιμα, καθος απομακρινονταν η λασπη ξεπροβαλαν ολο και περισοτερες τριπες στις πετρς. θα κρατισω καποιες για να απογιομισω το ενυδρειο μου και οι υπολιπες θα φορτοθουν στο ταλεπορο το HYUNDAI και θα τις παρει ο στεφανος στην αθηνα .Αφου τελιοσαμε το πλισιμο τοποθετισα τις πετρες στο ενυδρειο περιτο να σας πω οτι εγιναι σκοτομος με τις αφρικανες ποια θα εξασφαλιςει την καλιτερη φολια ,μετα απο λιγο βολευτηκαν σχεδον ολες. πανικος. :P
__________________
African Master
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-12-02, 03:10
Το avatar του χρήστη batza
batza Ο χρήστης batza δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2002
Περιοχή: corfu
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

κι ενο εγο σας γραφω ολα αυτα μολις τορα ο μπατζανακις μου τελιοσε την αλαγη νερου στο μολις 520λιτ ενυδρειο μου και η ωρα ειναι μολις 2μμ. Τελικα τωρα καταλαβενω γιατι το νισι μας διαθετει ενα απο τα μεγαλιτερα τρελοκομια της χορας. :P
__________________
African Master
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-12-02, 03:14
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Αν μη τη άλλο , τα μπατζανάκια έχετε φέρει, "άλλο" πνεύμα στο χόμπυ.
Ωραίοι.....πολύ σας πάω
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-12-02, 03:19
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Ααα και κάτι άλλο,
Ρε φίλε batza...............(χμμμμ πως να το πω ευγενικά ?)
κάνε κάτι με.........(χμ....όχι έτσι)
Μήπως να έφτιαχνες τα μηνύματα στο Word, πρώτα (που έχει και αυτόματη διόρθωση)
και μετά να τα έκανες copy-paste ?
Ε τι λες ?

Μην το πάρεις στραβά, αλλά βγάζει μάτια
Έχει και το καλό του όμως, είναι διασκεδαστικό
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-12-02, 12:33
Το avatar του χρήστη batza
batza Ο χρήστης batza δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2002
Περιοχή: corfu
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Αγαπιτε φιλε halva69 μην μου στενοχοριεσε καθολου δεν παρεξιγιομε απο κανεναν κι απο τιποτα και ιδικα απο ανθροπους που εχουν ανεπτιγμενη την εσθιση του humor οπος εσι. Διστιχος η ορθογραφια δεν με συμπαθισε ποτε , ματεα οι δασκαλοι και οι καθιγιτες προσπαθισαν να μας σμιξουν ,ι αποφασισα λιπον να ζισω χορις αυτην .κι ετσι επελεξα να το κανω ΜΥ STYLE Οσο για το οτι βγαζει ματια μια ειναι η λιση
__________________
African Master
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-12-02, 13:49
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Δεν ξέρω τι λέει ο Χαλβάς, αλλά μην μασάς batza!!!!
Πολύ ενδιαφέρουσα ήταν η εξόρμηση που κάνατε. Έχω όμως περιέργεια να δω τι πέτρες βγάλατε...
Αν ο Στέφανος στο δρόμο του για την Αθήνα περάσει από την Πάτρα, θα μπορούσε να μας δείξει τον θησαυρό, και ίσως να αφήσει 1-2 πέτρες.... Όχι τίποτα άλλο, αλλά για να ανακουφίσει και το αυτοκίνητο!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-12-02, 21:35
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Φιλαρακι Τακη οι πετρες που βγαλαμε ειναι γεματες απο κρυψωνες και σπηλιες, ιδανικες για ενυδρειο για αφρικανικες κιχλιδες! Οι πετρες δεν εχουν απλα διαδρομους αλλα πραγματικες σπηλιες ! Πριν απο το φετινο καλοκαιρι, οπου βρηκαμε και τον εν λογο βραχο, τετοιες πετρες τις βλεπαμε μονο στα ονειρα μας ! Τωρα επιτελους και στα ενυδρεια μας ! Οσο για το Atos δεν του ξεφορτωνω ουτε χαλικακι ακομη και αν ειναι αναγκη να το γυρισω στην Αθηνα με την Express Service ολοκληρο Camel πετρα trophy τραβηξαμε για να τις βγαλουμε απο εκει! Ε Τακη δεν ειμαστε τσιγκουνηδες... το καλοκαιρακι ολο και καμια πετρουλα μπορει να μας περισεψει
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-12-02, 01:29
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Μα γι αυτό είπα αρχικά, τουλάχιστον να τις δούμε!!!!
Επειδή την απάντηση σου την περίμενα (και μάλλον και εγώ στην θέση σου το ίδιο θα έκανα!!!!)
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-12-02, 02:09
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Αντε ρε μπαγασα μας συγκινησες... και για αυτο αποφασισαμε να σου στειλουμε τον υπολοιπο βραχο με courier!!! Με την ACS σου κανει?
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-12-02, 02:51
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Καλά.... Δεν θέλω να στοιχίσει και τόσο πολύ...
Βάλτε τον σε ένα φάκελο και στείλτε τον με το ταχυδρομείο... Και όχι συστημένο.....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-12-02, 03:35
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Ε λοιπον για να δειτε τι πορωμενοι ενυδρειακιδες ειμαστε εγω και ο μπατζα, τωρα μολις και με το ρολοι να δειχνει δυομιση τα ξημερωματα, ολοκληρωσαμε την αλλαγη νερου (και την γενικοτερη περιποιηση) στο αλλο ενυδρειο του μπατζα, το200αρι αυτο με τα Tanganyika! Ειναι πραγματικο θαυμα που εχουμε ακομη γυναικες Αντε καληνυχτα ρε!


Υ.Γ Ρε Τακη τετοιες πετρες μονο συστημενες στελνονται
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-12-02, 11:42
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

υποννοουμε τιποτα για τα ΕΛΤΑ??? Για να σοβαρευτουμε ε?? :P :P
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-12-02, 13:23
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Εμμμ... για τα ΕΛΤΑ... εμμμμ... δεν ειπαμε τιποτα για τα ΕΛΤΑ... ρε Γαυρε, απλα εννοουσαμε οτι επειδη οι πετρες αυτες ειναι μεγαλης αξιας Ο ΜΟΟΟΟΟΝΟΣ ασφαλης τροπος για να σταλουν οπουδηποτε ανα την Ελλαδα ειναι τα ΕΛΤΑ!!!

Υ.Γ Γαυρε θα με παρεις τηλ. μετα την Κυριακη γιατι τελικα θα μεινω κι αλλο στον μπατζα!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-12-02, 14:00
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

αααα..τωρα καταλαβα ,εννοεις οτι με ΕΛΤΑ εξασφαλιζουμε τη πιο ασφαλη και γρηγορη επιδοση ε?? ετσι ντε !! ειπα κι εγω...
ΑΡΕ ΜΠΑΤΖΑΝΑΚΙ - ΑΡΕ ΜΠΑΤΖΑΝΑΚΙ ,Ti τον περασες τον ανθρωπο Χριστουγεννιατικα να σπαει πετρες στα βουνα της κερκυρας λες και ειναι αιχμαλωτος πολεμου στη σοβ.ενωση?? ελεος!!αστον ναρθει εδω,υπαρχει ΛΟΓΟΣ!! :P :P
ΑΡΕ ΜΠΑΤΖΑΝΑΚΙ....ΑΡΕ ΜΠΑΤΖΑΝΑΚΙ....
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-12-02, 23:11
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Εεεεεεε γυρισα ρε.... με αφησε ο μπατζα να φυγω! (Α ρε μπατζανακι γιατι με αφησες) Εφερα παντως τις καλυτερες πετρες μαζι μου και αυριο της τοποθετω στο ενυδρειο! Σημερα δεν με παιρνει, ειμαι κομματια απ την κουραση, πριν απο λιγο γυρισα! Οποτε μολις μπουν και αυτες μετα το βγαζω φωτο και σας το στελνω Α ρε μπατζανααααακιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-01-03, 01:11
Το avatar του χρήστη batza
batza Ο χρήστης batza δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2002
Περιοχή: corfu
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

__________________
African Master
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,18782 seconds with 12 queries