Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-06-14, 22:29
DIMITRAMAS Ο χρήστης DIMITRAMAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2014
Περιοχή: ΓΕΡΑΚΑΣ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή "αναγκαιότητα controller"

Καλησπέρα σας

Εν αφορμή των όσων διάβασα για το θέμα του πως αντιμετωπίζουμε τις υψηλές θερμοκρασίες της εποχής, θέλω αρχικά να ευχαριστήσω τον κ.delta που μας παρέθεσε έναν πολύ πρακτικό και αναλυτικό τρόπο για το πως θα κάνουμε μία κατασκευή η οποία θα μας βοηθήσει να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα της ζέστας

Επιτρέψτε μου όμως να παραθέσω τις επισημάνσεις που έκανα τις τελευταίες 2 εβδομάδες παρακολουθώντας τα 2 180λιτρα ενυδρεία μετά την τοποθέτηση της κατασκευής του κ.delta χωρίς όμως την τοποθέτηση controller ελλείψη χρημάτων αλλά και γνώσεων!

Εχοντας μία θερμοκρασία χώρου να κυμαίνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας από 26 εώς 28 κελσίου και το βράδυ ακατέβατη 25 και θέτοντας σε λειτουργία τα ανεμιστηράκια ανά 3 ώρες παρατήρησα ότι στο ένα 180λιτρο που έχω εξωτερικό φίλτρο η πτώση της θερμοκρασίας ήταν της τάξεως 0,5/ώρα ενώ στο 180λιτρο που είναι φυτεμένο με φυτά εύκολων απαιτήσεων και τρέχει με εσωτερικό φίλτρο, η πτώση της θερμοκρασίας ήταν της τάξεως 1 μον/ώρα.
Διαπίστωσα λοιπόν ότι η αύξηση όσο και η πτώση δεν είναι τόσο απότομη έτσι ώστε να κρίνεται αναγκαία η προσθήκη ενός controller
Bέβαια, οφείλω να ενημερώσω ότι καθώς κινήθηκα πολύ βιαστικά, δε διάβασα όλες σχετικές συζητήσεις και ετεροχρονισμένα διαπίστωσα ότι η κατασκευή μου δεν είναι εξοπλισμένη με "δυνατά" ανεμιστηράκια (akasa ak-181bk με cfm 21,15) όπως είναι η κατασκευή του κ.delta.
Iσως και γι αυτό το λόγο η αυξομείωση της θερμοκρασίας να μην είναι σημαντική.
Το ερωτημά μου είναι όταν η θερμοκρασία χώρου θα φτάσει στους 32 η κατασκευή μου θα μπορέσει να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις των ενυδρείων που θέλω να μείνουν κοντά στους 26 άντε το πολύ στους 27?
Η μήπως να αλλάξω τα ανεμιστηράκια και να βάλω πιο δυνατά για να είμαι καλυμένη?
Και αν αλλάξω τα ανεμιστηράκια και χρησιμοποιώ χρονοδιακόπτες, του τέστειν 2 ώρες λειτουργία - μία ώρα παύση , θα έχω σοβαρό πρόβλημα με αυξομειώσεις?
Εν κατακλείδι, και απευθύνομαι στους παλαιότερους και εμπειρότερους, είναι όντως τόσο δύσκολο να κρατήσεις μία "σχετικά" σταθερή θερμοκρασία στα ενυδρεία χωρίς controller?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-06-14, 22:56
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

δεν κοστίζει πολλά ο γνωστός κινεζικός controller, παρτον θα σου λύσει τα χέρια, θα το καταλάβεις όταν θα τον χρησιμοποιήσεις. δεν θα αγχώνεσαι με κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-06-14, 23:28
Το avatar του χρήστη ScorpionGr
ScorpionGr Ο χρήστης ScorpionGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 593
Προεπιλογή

Επειδη χρησιμοποιώ κοντρολερ ειδικα τωρα που εχει 30 το σπιτι κραταω το ενυδρειο σταθερα στους 25,7 χωρίς καν να ασχολούμαι καθε ποτε να αναβω τα ανεμιστηρια.. εχω βάλει 4 80αρια κονιγκ σε 120 λιτρα και πηγε τοσο και αυτα δουλευουν αυτη τη στιγμή με 9volt τροφοδοτικό..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-06-14, 23:32
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

το πρωτο μου καλοκαιρι ως ενυδρειοφιλος το παλεψα χωρις κοντρολερ.
Ειχα ενα χρονοδιακοπτη που ανοιγοκλεινε τα ανεμιστηρακια..
η θερμοκρασια δεν ηταν καθολου σταθερη.. δεν ειχα μεγαλες διακυμανσεις, αλλα δεν ειναι οτι καλυτερο να πηγαινει συνεχεια πανω κατω η θερμοκρασια...
λυση χωρις κοντρολερ δεν υπαρχει!
προσωπικα τον θεωρω απαραιτητο , τοσο στην ψυξη ,οσο και στην θερμανση.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-06-14, 23:36
Το avatar του χρήστη ScorpionGr
ScorpionGr Ο χρήστης ScorpionGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 593
Προεπιλογή

+1 γτ το σπιτι οπως ειπε η Δημήτρα το σπιτι δεν έχει σταθερη θερμοκρασία μια εχει 30 μια 28 οποτε και χρονοδιακοπτη να βάλεις ειναι δύσκολο δεν γίνεται να ειναι σταθερο, με κοντρολερ οποτε κοιταξεις θερμοκρασία βλεπεις το ιδιο νούμερο! !!
__________________
--------Θ ά ν ο ς---------
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-06-14, 00:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Θελεις controller
Δεν μπορεις να τα ελεγχεις μονη σου τα ανεμιστηρια.
Δοκιμασμενο στην πραξη.
Μονο αν εχεις μονιμα 24/24ωρο κλιματισμο χειμωνα-καλοκαιρι, κατι μπορει να γινει.

Ακομα κι αν εισαι η πρωτη που θα τα καταφερει, δεν αξιζει πιστευω το ρισκο*, να μη βαλεις ενα controller που δεν κοστιζει πανω απο 15e και αντε με τα καλωδια και τα φις, να βαλεις ακομα 5-10e.

Με τον controller, εκτος απο ... controller (ψυξη και θερμανση), εχεις ενα ψηφιακο φωτειζομενο θερμομετρο με ενδειξη δεκαδικου, που μπορεις να ελεγχες με μια ματια απο μακρυα (αυτο εχει σωσει καταστασεις αρκετες φορες)
Ενα σκετο (χωρις controlling) ψηφιακο φωτειζομενο θερμομετρο της προκοπης, θα κοστιζε τουλαχιστον τα ιδια χρηματα.

* Γιατι ειναι ρισκο, και αν λειψεις μερικες μερες διακοπες ειναι πολυ μεγαλο, να εχεις μια συσκευη που αλλαζει τη θερμοκρασια στο νερο, ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΗ.
Σκεψου να εβαζες ενα θερμαντηρα χωρις θερμοστατη, να ειναι δλδ συνεχως στο ON και να περιμενεις επειδη εχεις ... "σταθερη" θερμοκρασια στο χωρο, να σου κρατησει σωστη και σταθερη θερμοκρασια στο ενυδρειο.
Εστω και με χρονοδιακοπτη, θα το εκανες?

-------------------------
Και για του λογου το αληθες
origιnal Elitech stc-1000 220V με 13.67e και δωρεαν μεταφορικα.
http://www.ebay.com/itm/All-Purpose-...item51bc347564

(μονο τα ψιλοψοφιμια ανεμιστηρια που πηρες τσαμπα, θα κοστισαν περισσοτερο)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 19-06-14 στις 00:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-06-14, 00:39
DIMITRAMAS Ο χρήστης DIMITRAMAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2014
Περιοχή: ΓΕΡΑΚΑΣ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θελεις controller
Δεν μπορεις να τα ελεγχεις μονη σου τα ανεμιστηρια.
Δοκιμασμενο στην πραξη.
Μονο αν εχεις μονιμα 24/24ωρο κλιματισμο χειμωνα-καλοκαιρι, κατι μπορει να γινει.

Ακομα κι αν εισαι η πρωτη που θα τα καταφερει, δεν αξιζει πιστευω το ρισκο*, να μη βαλεις ενα controller που δεν κοστιζει πανω απο 15e και αντε με τα καλωδια και τα φις, να βαλεις ακομα 5-10e.

Με τον controller, εκτος απο ... controller (ψυξη και θερμανση), εχεις ενα ψηφιακο φωτειζομενο θερμομετρο με ενδειξη δεκαδικου, που μπορεις να ελεγχες με μια ματια απο μακρυα (αυτο εχει σωσει καταστασεις αρκετες φορες)
Ενα σκετο (χωρις controlling) ψηφιακο φωτειζομενο θερμομετρο της προκοπης, θα κοστιζε τουλαχιστον τα ιδια χρηματα.

* Γιατι ειναι ρισκο, και αν λειψεις μερικες μερες διακοπες ειναι πολυ μεγαλο, να εχεις μια συσκευη που αλλαζει τη θερμοκρασια στο νερο, ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΗ.
Σκεψου να εβαζες ενα θερμαντηρα χωρις θερμοστατη, να ειναι δλδ συνεχως στο ON και να περιμενεις επειδη εχεις ... "σταθερη" θερμοκρασια στο χωρο, να σου κρατησει σωστη και σταθερη θερμοκρασια στο ενυδρειο.
Εστω και με χρονοδιακοπτη, θα το εκανες?

-------------------------
Και για του λογου το αληθες
origιnal Elitech stc-1000 220V με 13.67e και δωρεαν μεταφορικα.
http://www.ebay.com/itm/All-Purpose-...item51bc347564

(μονο τα ψιλοψοφιμια ανεμιστηρια που πηρες τσαμπα, θα κοστισαν περισσοτερο)
Δεν έχεις άδικο σε αυτό! 4,5 ευρώ το ένα! Τσάμπα ξεπουπουλιάστηκα...
Είχα μείνει με την εντύπωση ότι ο controller έχει γύρω στα 75 ευρώ και επειδή έχω 5 ενυδρεία(!) 2 180λιτρα 2 60λιτρα και ένα 25λιτρο....ε τι να πω...μου΄ρθε κάπως, αναγκάστηκα να απενεργοποιήσω το ένα 60λιτρο "στέλνοντας"¨το αρσενικό ράμυ στο 180λιτρο που είναι και η θηλυκιά με κίνδυνο να γίνει το ενυδρείο μπάχαλο....Τέλος πάντων, επειδή βλέπω ότι δε θα τραβήξει και πριν αρχίσω τα αγχολυτικά που πάλι δε λέει μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάτι από Ελλάδα γιατί απ' ότι φαίνεται δεν είμαι και τόσο καλή στην έρευνα αγοράς ενυδρειακών προίόντων...χώρια που στο ebay έλεγε αυτό¨"Estimated between Mon. Jul. 7 and Wed. Jul. 23"
Τουλάχιστον να καλύψω τα 180λιτρα...ε και στην τελική θα πάω σε έναν ηλεκτρολόγο να μου κάνει τη συνδεσμολογία...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-06-14, 00:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DIMITRAMAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαπίστωσα λοιπόν ότι η αύξηση όσο και η πτώση δεν είναι τόσο απότομη έτσι ώστε να κρίνεται αναγκαία η προσθήκη ενός controller
Δεν τα εχεις καταλαβει καλα ακομα.
Ο controller δεν ειναι απαραιτητος για την αποφυγη αποτομης μεταβολης (αυτο το ρυθμιζεις με τη δυναμη της ψυξης - πχ απο τα βολτ του τροφοδοτικου σε συνδασμο με αναλογης δυναμης ανεμιστηρων κλπ)

Ο controller ειναι απαραιτητος για να ανοιγει την ψυξη οταν ξεφυγει η θερμοκρασια πανω ή κατω απο την επιθυμητη τιμη και να την κλεινει οταν η ψυξη (ή αναλογα η θερμανση) την επαναφερει στην σωστη θερμοκρασια.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DIMITRAMAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχεις άδικο σε αυτό! 4,5 ευρώ το ένα! Τσάμπα ξεπουπουλιάστηκα...
Είχα μείνει με την εντύπωση ότι ο controller έχει γύρω στα 75 ευρώ και επειδή έχω 5 ενυδρεία(!) 2 180λιτρα 2 60λιτρα και ένα 25λιτρο....ε τι να πω...μου΄ρθε κάπως, αναγκάστηκα να απενεργοποιήσω το ένα 60λιτρο "στέλνοντας"¨το αρσενικό ράμυ στο 180λιτρο που είναι και η θηλυκιά με κίνδυνο να γίνει το ενυδρείο μπάχαλο....Τέλος πάντων, επειδή βλέπω ότι δε θα τραβήξει και πριν αρχίσω τα αγχολυτικά που πάλι δε λέει μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάτι από Ελλάδα γιατί απ' ότι φαίνεται δεν είμαι και τόσο καλή στην έρευνα αγοράς ενυδρειακών προίόντων...χώρια που στο ebay έλεγε αυτό¨"Estimated between Mon. Jul. 7 and Wed. Jul. 23"
Τουλάχιστον να καλύψω τα 180λιτρα...ε και στην τελική θα πάω σε έναν ηλεκτρολόγο να μου κάνει τη συνδεσμολογία...
Δυστυχως, Ελλαδα θα το σκασεις το 60αρι για eliwell ή σε κατι αετονυχηδες που αγοραζουν απο ebay stc-1000 με 10ε και τα πουλανε μετα εδω 30 και 40ε (και καλα κανουν γιατι τα λαθη πρεπει να πληρωνονται)
Φωναζω απο το χειμωνα "προετοιμαστειτε απο τωρα γιατι θα τρεχετε παλι τελευταια στιγμη και θα τα σκατε χοντρα στο τελος ή θα κανετε babysiting στα ενυδρεια ολο το καλοκαιρι, ή θα τα αφηνετε να γινουν ψαροσουπα".
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 19-06-14 στις 00:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-06-14, 02:02
DIMITRAMAS Ο χρήστης DIMITRAMAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2014
Περιοχή: ΓΕΡΑΚΑΣ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Το Φεβρουάριο ξεκίνησα να ασχολούμαι...σταμάτησα για καναβούρι του καναρινιού μου και βγήκα με έναν μονομάχο...ε και μετά.... κύριε delta έστρωνα ενυδρεία...θύμα των πετσοπάδων...και τον Μάρτη που αναρωτήθηκα γιατί το σκέφτηκα...έμπειρος και χρόνια χομπίστας...δε θέλετε να σας πω τι μου απάντησε γιατί θα εκνευριστείτε νυχτιάτικα..και όταν πριν 3-4 βδομάδες που έγινε το πρώτο ζεστό κοκομπλόκο και είδα τη θερμοκρασία στους 27...έπαθα 3 εγκεφαλικά...να΄ναι καλά ο nazgul που μου έστειλε το υπόμνημα για τον καύσωνα και την κατασκευή σας...
-------------------------
To babysiting το΄χω δεδομένο πια...γεννήσανε και τα γκάπυ...κι εκεί που νόμιζα ότι ο Μητσάκος μου είναι τσουφ! 3 μήνες και τίποτα...ανεμογκάστρι και οι 3 αλλά την Παρασκευή τσουπ σκάσανε μύτη τα πρώτα 3 ...ή μάλλον ...3 βρήκα και έσωσα....
Ψαρόσουπα δεν πρόκειται να γίνουν ακόμη και αν χρειαστεί να δώσω όλο το επίδομα αδείας μου στη ΔΕΗ...αν ζορίσει το πράγμα ανοίγω κλιματιστικά...έχω κάνει πολύ αγώνα γι αυτά τα ψαράκια τα ήδη ταλαιπωρημένα από τα πετσοπ....Παράλληλα όμως θα ψάχνω και το θέμα του controller...
Eυχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές σας, να΄στε καλά!
-------------------------
Α ξέχασα να ρωτήσω, τα καπάκια εντέλει τα αφήνουμε ανοιχτά?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DIMITRAMAS : 19-06-14 στις 02:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-06-14, 08:29
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω με ολους τους παραπανω. Η πραξη εχει αποδειξει οτι με χρονοδιακοπτες, μονο σταθερη θερμοκρασια δεν θα εχεις. Και δεν αφορα τις μικρες διακυμανσεις, οι οποιες δεν θα προκαλεσουν προβλημα, αλλα τις μεγαλες. Διακυμανσεις που ειναι απολυτα λογικες, εφοσον απο μερα σε μερα, μπορει να εχουμε μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας. Μην ξεχναμε και τα βραδια, επισης.

Το πρωτο καλοκαιρι ειχα χρησιμοποιησει και εγω χρονοδιακοπτη, εχοντας μαλιστα μονο ενα ενυδρειο. Το αποτελεσμα ηταν να ειμαι ολη μερα πανω απο το ενυδρειο για να παρατηρω το θερμομετρο και να αλλαζω ρυθμισεις στο χρονοδιακοπτη. Το χειροτερο, σταθερες συνθηκες δεν ειχα.

Επιπλεον, στις καλες ζεστες (τουλαχιστον στο δικο μου σπιτι), η ψυξη δουλευει σχεδον ολη τη μερα. Σκεψου να λειπεις απο το σπιτι και να ανεβασει 40αρια στο σπιτι σου. Με το χρονοδιακοπτη, δυσκολα θα αποφυγεις τα χειροτερα.

Οσο και να μην θελεις να το αποδεχτεις, ο controller ειναι η μονη σωστη λυση, αν θελουμε ψυξη με ανεμιστηρακια. Ρυθμιζεις...και αφησε τα να δουλευουν απο το πρωι μεχρι το βραδυ. Τοσο απλα.

Επιπλεον, θα σε απαλλαξει απο το φοβο να κολλησει το θερμαντικο σωμα το χειμωνα, εφοσον και να κολλησει, θα του κοψει την παροχη ρευματος ο controller.

Η λυση ειναι αρκετα φθηνη και οσο παιρνουν τα χρονια,φαινεται αξιοπιστη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DIMITRAMAS
Α ξέχασα να ρωτήσω, τα καπάκια εντέλει τα αφήνουμε ανοιχτά?
Οχι, αν εχεις ανεμιστηρες, δε χρειαζεσαι ανοιχτο καπακι. Αρκει να υπαρχει ανεμιστηρας που να "βγαζει" αερα απο το ενυδρειο, ή να υπαρχει σημειο διαφυγης του αερα (ανοιγμα για ταϊστρα κλπ).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-06-14, 14:20
DIMITRAMAS Ο χρήστης DIMITRAMAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2014
Περιοχή: ΓΕΡΑΚΑΣ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Ενας συνάδελφος που έχει ως δεύτερη δουλειά ηχητικές καλύψεις εκδηλώσεων μου είπε ότι πιο εύκολα θα κάναμε τη δουλειά μας αν προσαρμόζαμε μία απλή ψύκτρα σε έναν ανεμιστήρα, η δυνατότητα ψύξης είναι λέει μεγαλύτερη. Κι αυτό γιατί τις χρησιμοποιούν για ψύξη στους ενισχυτές.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-06-14, 14:30
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DIMITRAMAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενας συνάδελφος που έχει ως δεύτερη δουλειά ηχητικές καλύψεις εκδηλώσεων μου είπε ότι πιο εύκολα θα κάναμε τη δουλειά μας αν προσαρμόζαμε μία απλή ψύκτρα σε έναν ανεμιστήρα, η δυνατότητα ψύξης είναι λέει μεγαλύτερη. Κι αυτό γιατί τις χρησιμοποιούν για ψύξη στους ενισχυτές.
Οχι, δεν είναι το ίδιο, τα ηλεκτρονικά ψύχονται επαγωγικά με επαφή, στα ενυδρεία δεν είναι το ίδιο, δεν θέλουμε καμία επαφή με το νερό και ειδικα μέταλα (εκτος από πλαστικα μέρη ή τιτάνιο, άντε και ανοξείδωτο υψηλής ποιότητας)
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-06-14, 15:49
iliaskeles Ο χρήστης iliaskeles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-02-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

αυτο κανει και για χειμωνα και για καλοκαιρι οποιος εχει καμια φωτο για να βοηθηση που να το βαλουμε θα βοηθουσε πολυ εμενα κατω η βαση εχει διπλο ποορτακι που θα μπορουσα να το εβαζα να βολευε και να φενοτανε ομορφο
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-06-14, 15:53
Το avatar του χρήστη ScorpionGr
ScorpionGr Ο χρήστης ScorpionGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 593
Προεπιλογή

Υπαρχουν πολλοι τρόποι να το βαλεις... ο takisgt σε ενα ποστ ( http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74654 ) δείχνει ενα τρόπο με πλεξιγκλάς.. βαλε και φωτο απο το επιπλο να δούμε...
__________________
--------Θ ά ν ο ς---------
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-06-14, 16:09
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ScorpionGr Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχουν πολλοι τρόποι να το βαλεις... ο takisgt σε ενα ποστ ( http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74654 ) δείχνει ενα τρόπο με πλεξιγκλάς.. βαλε και φωτο απο το επιπλο να δούμε...
1ος
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74654


2ος
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74538/#23


3ος
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....654&page=3/#87


και έρχεται και 4ος σιγά σιγά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-06-14, 16:10
Το avatar του χρήστη ScorpionGr
ScorpionGr Ο χρήστης ScorpionGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 593
Προεπιλογή

Ωραιοοςς
__________________
--------Θ ά ν ο ς---------
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-06-14, 16:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στο 200αρι ειχα βαλει κουτι αναμεσα στα δυο ντουλαπια


Στοπ 500αρι εχω βαλει αναμεσα στα ντουλαπια μια ταβλα μελαμινη μαυρη, την εχω τρυπησει και εχω βαλει τον κοντρολερ
(δεν εχω ευκαιρη κοντινη φωτο, φαινεται εδω καπως)


Στο γαριδαδικο που εχει ενα ντουλαπι στο κεντρο και επειδη βαριομουν να ψαχνω για κουτι, τρυπησα το ντουλαπι



Βεβαια δεν εχω κανει τα κοικοκυρισια του Τακη με τις πριζες.
Τα καλωδια απλα απο τον κοντρολερ φε3υγουν πισω απο το ενυδρειο και καταληγουν στα ντουλαπια που υπαρχουν τα φις υποδοχης.


__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-06-14, 16:52
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο 200αρι ειχα βαλει κουτι αναμεσα στα δυο ντουλαπια


Στοπ 500αρι εχω βαλει αναμεσα στα ντουλαπια μια ταβλα μελαμινη μαυρη, την εχω τρυπησει και εχω βαλει τον κοντρολερ
(δεν εχω ευκαιρη κοντινη φωτο, φαινεται εδω καπως)


Στο γαριδαδικο που εχει ενα ντουλαπι στο κεντρο και επειδη βαριομουν να ψαχνω για κουτι, τρυπησα το ντουλαπι



Βεβαια δεν εχω κανει τα κοικοκυρισια του Τακη με τις πριζες.
Τα καλωδια απλα απο τον κοντρολερ φε3υγουν πισω απο το ενυδρειο και καταληγουν στα ντουλαπια που υπαρχουν τα φις υποδοχης.

Μα όταν υπάρχει έπιπλο βρε Σπύρο δεν χρειάζεται να φτιάξεις κουτί, τον κάνεις χωνευτό. Μια χαρά τα έκανες. Εγω έφτιαξα κουτιά αναγκαστικά γιατί όλοι είναι εξωτερικοί.
Αν τρύπαγα το πάσο για να κάνω χωνευτό τον STC-1000 ακόμα θα η σύζηγος
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-06-14, 19:09
DIMITRAMAS Ο χρήστης DIMITRAMAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2014
Περιοχή: ΓΕΡΑΚΑΣ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή "Kαλησπέρα"

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν τα εχεις καταλαβει καλα ακομα.
Ο controller δεν ειναι απαραιτητος για την αποφυγη αποτομης μεταβολης (αυτο το ρυθμιζεις με τη δυναμη της ψυξης - πχ απο τα βολτ του τροφοδοτικου σε συνδασμο με αναλογης δυναμης ανεμιστηρων κλπ)

Ο controller ειναι απαραιτητος για να ανοιγει την ψυξη οταν ξεφυγει η θερμοκρασια πανω ή κατω απο την επιθυμητη τιμη και να την κλεινει οταν η ψυξη (ή αναλογα η θερμανση) την επαναφερει στην σωστη θερμοκρασια.
-------------------------


Δυστυχως, Ελλαδα θα το σκασεις το 60αρι για eliwell ή σε κατι αετονυχηδες που αγοραζουν απο ebay stc-1000 με 10ε και τα πουλανε μετα εδω 30 και 40ε (και καλα κανουν γιατι τα λαθη πρεπει να πληρωνονται)
Φωναζω απο το χειμωνα "προετοιμαστειτε απο τωρα γιατι θα τρεχετε παλι τελευταια στιγμη και θα τα σκατε χοντρα στο τελος ή θα κανετε babysiting στα ενυδρεια ολο το καλοκαιρι, ή θα τα αφηνετε να γινουν ψαροσουπα".
Τα konig ήρθαν οπότε το ΣΚ πάω για αντικατάσταση, παρήγγειλα και από e-bay τον controller, κάλλιο αργά παρά ποτέ, τους ρώτησα κιόλας αν υπάρχει τρόπος να έρθουν γρηγορότερα...βλέποντας και κάνοντας
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-06-14, 21:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχως, Ελλαδα θα το σκασεις το 60αρι για eliwell ή σε κατι αετονυχηδες που αγοραζουν απο ebay stc-1000 με 10ε και τα πουλανε μετα εδω 30 και 40ε (και καλα κανουν γιατι τα λαθη πρεπει να πληρωνονται)
Πέστα Χρυσόστομε, γιατί τα βλέπω και
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-06-14, 00:21
DIMITRAMAS Ο χρήστης DIMITRAMAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2014
Περιοχή: ΓΕΡΑΚΑΣ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα όταν υπάρχει έπιπλο βρε Σπύρο δεν χρειάζεται να φτιάξεις κουτί, τον κάνεις χωνευτό. Μια χαρά τα έκανες. Εγω έφτιαξα κουτιά αναγκαστικά γιατί όλοι είναι εξωτερικοί.
Αν τρύπαγα το πάσο για να κάνω χωνευτό τον STC-1000 ακόμα θα η σύζηγος
Ε όχι και το πάσο!!!...Ούτε εγώ δε θα σας άφηνα....που έβαλα το ένα 60λιτρο πάνω στον μπουφέ
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-06-14, 15:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέστα Χρυσόστομε, γιατί τα βλέπω και
Και 20e συν εξοδα αποστολης (και θα ειναι και πολλα απο τα νησια Φιτζι), παλι γαιδουριά δεν ειναι?
Και ειναι ο κανονικος STC? ή ειναι ο μουφα και παει για φορτωμα σε κανα ασχετο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-06-14, 22:10
DIMITRAMAS Ο χρήστης DIMITRAMAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2014
Περιοχή: ΓΕΡΑΚΑΣ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και 20e συν εξοδα αποστολης (και θα ειναι και πολλα απο τα νησια Φιτζι), παλι γαιδουριά δεν ειναι?
Και ειναι ο κανονικος STC? ή ειναι ο μουφα και παει για φορτωμα σε κανα ασχετο?
Γιατί από το e-bay είμαι σίγουρη? Εδώ τους έστειλα και 10 $ για να τα στείλουν γρήγορα και τώρα που τους ρωτάω αν έκανα σωστά την διαδικασία, μου τα μασάνε ότι και καλά δε ξέρουν αυτοί, ότι δεν είναι υπεύθυνοι για τους πωλητές...τους ξέχ....κι εγώ και περιμένω να δω τι θα μου απαντήσουν...
Δε ξέρω, πείτε κι εσείς που έχετε ξαναπαραγγείλει γιατί από το άγχος μου θα πάθω κανά dropsy
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-06-14, 22:31
kalafan Ο χρήστης kalafan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

εγω παντως παρηγγειλα απο εδω : http://www.ebay.com/itm/201021359780...84.m1439.l2649

στις 4 Ιουνιου και προχτες παρελαβα...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-06-14, 22:40
DIMITRAMAS Ο χρήστης DIMITRAMAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2014
Περιοχή: ΓΕΡΑΚΑΣ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

...και πόσο σε ζηλεύω...πάντα καλοπροαίρετα...άντε με το καλό η τοποθέτηση και είμαι σίγουρη ότι σε λίγες μέρες, θα σου χαμογελάνε τα ψαράκια σου.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-06-14, 22:42
kalafan Ο χρήστης kalafan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

κι αμα δεις και κουτακι που θα τον βαλω...

αυριο φωτο...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-06-14, 23:56
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Γιατί από το e-bay είμαι σίγουρη? Εδώ τους έστειλα και 10 $ για να τα στείλουν γρήγορα και τώρα που τους ρωτάω αν έκανα σωστά την διαδικασία, μου τα μασάνε ότι και καλά δε ξέρουν αυτοί, ότι δεν είναι υπεύθυνοι για τους πωλητές...τους ξέχ....κι εγώ και περιμένω να δω τι θα μου απαντήσουν...
Δε βλεπω κανενα λογο να εμπλεκεται το ebay με τις ειδικες συμφωνιες που θελει να κανει καποιος με ενα πωλητη. Εκει εχεις να κανεις με τον πωλητη και μονο. Το ebay ειναι υποχρεωμενο να τηρει την αξιοπιστια των εμφανων συναλλαγων. Και αυτο το κανει πολυ καλα. Αν καποιος πωλητης δεν θα κανει καλα τη δουλεια του, θα προστατεψει τον αγοραστη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-06-14, 11:08
DIMITRAMAS Ο χρήστης DIMITRAMAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2014
Περιοχή: ΓΕΡΑΚΑΣ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε βλεπω κανενα λογο να εμπλεκεται το ebay με τις ειδικες συμφωνιες που θελει να κανει καποιος με ενα πωλητη. Εκει εχεις να κανεις με τον πωλητη και μονο. Το ebay ειναι υποχρεωμενο να τηρει την αξιοπιστια των εμφανων συναλλαγων. Και αυτο το κανει πολυ καλα. Αν καποιος πωλητης δεν θα κανει καλα τη δουλεια του, θα προστατεψει τον αγοραστη.
Το email μέσω e-bay ήρθε όμως, καθώς η πληρωμή έγινε μέσω αυτού. Τέλος πάντων, μετά από 3 μηνύματα με διαβεβαίωσαν ότι ακολούθησα τη σωστή διαδικασία και ότι απλά να ενημερώσω και τον πωλητή όπως και το έκανα, πάλι μέσω e-bay.
Πρώτη φορά χρησιμοποίησα το e-bay ,ότι μου λένε και ότι βλέπω μεταφέρω.
-------------------------
Kαλημέρα

Τα ανεμιστηράκια τα έχουμε, τους controller τους περιμένουμε...μήπως ξεχάσαμε κάτι?
Αυτούς τους αισθητήρες? Τους χρειαζόμαστε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DIMITRAMAS : 21-06-14 στις 11:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-06-14, 11:16
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ποιους αισθητηρες? Αν εννοεις της θερμοκρασιας, ειναι μαζι με τον controller.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-06-14, 11:24
DIMITRAMAS Ο χρήστης DIMITRAMAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2014
Περιοχή: ΓΕΡΑΚΑΣ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιους αισθητηρες? Αν εννοεις της θερμοκρασιας, ειναι μαζι με τον controller.
Σάμπως ξέρω?
Να ρωτήσεις τον άντρα που το είχε αναλάβει, μου έκανε μισές δουλειές και με παράτησε και πήγε για μπάνιο
Τέλος πάντων, το ερώτημα είναι το εξής:
Τα konig τα έχω, τους controller (Elitech-stc 1000)τους περιμένω, αν πάρω και τα σωστά τροφοδοτικά και φέρω έναν ηλεκτρολόγο στο σπίτι, δουλειά θα κάνω?Η θα πάθω καμιά στραβή τελευταία στιγμή?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Redox / ORP Controller - Conductivity Controller kifinas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 11-01-13 21:01
ph controller??? Nikos_alex Θαλασσινό νερό - Γενικά 2 26-05-11 18:40
αναγκαιότητα φελιζόλ? ALKAR Αρχάριοι γλυκού νερού 20 03-03-10 22:50
ph controller temp controller απο fish-street!! Papas35 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 12-10-09 11:14
sos ph controller kanarini Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 12-03-08 19:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10355 seconds with 14 queries