Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-06-14, 18:00
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή ερωτηση για ανεμιστηρακια για ψυξη σε ενυδρειο!

καλισπερα θελω αν βαλω ανεμιστηρες στο καινουργιο ενυδρειο και σκεφτομαι οτι η τριπα που εχει το τζαμι ειναι 7,5 και μαλλον θα βαλω 8αρι ανεμιστηρακι.

το θεμα ειναι ακριβως να βαλω? δεν θελω να κανει πολυ θοριβο αλλα και να μην ειναι και ακριβω!

εχω σκεφτει για κατι τετοιο αλλα κατα ποσο θα κανει δουλεια?
http://www.skroutz.gr/s/2274312/Xile...d-Wing-80.html
  #2  
Παλιά 13-06-14, 19:03
Το avatar του χρήστη Ektoras
Ektoras Ο χρήστης Ektoras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 191
Προεπιλογή

καλό μου φαίνεται αλλά εξαρτάτε και τα λίτρα του ενυδρείου γιατί αν είναι πολλά θα χρειαστείς περισσότερους ανεμιστήρες.Εγώ χθες τελείωσα μια κατασκευή ψύξης με 3 τέτοιους ανεμιστήρες και τους προσάρμοσα στο 60λιτρο μου και μέσα σε 15 λεπτά η θερμοκρασία του νερού κατέβηκε -2 βαθμούς.
  #3  
Παλιά 13-06-14, 19:12
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πολύ καλά για 8αρια
http://www.e-shop.gr/konig-fan-80mm-p-PER.809151
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


  #4  
Παλιά 13-06-14, 19:15
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ektoras Εμφάνιση μηνυμάτων
καλό μου φαίνεται αλλά εξαρτάτε και τα λίτρα του ενυδρείου γιατί αν είναι πολλά θα χρειαστείς περισσότερους ανεμιστήρες.Εγώ χθες τελείωσα μια κατασκευή ψύξης με 3 τέτοιους ανεμιστήρες και τους προσάρμοσα στο 60λιτρο μου και μέσα σε 15 λεπτά η θερμοκρασία του νερού κατέβηκε -2 βαθμούς.
Είναι πολύ μεγάλη η μείωση της θερμοκρασίας σε πολύ λίγο χρόνο, πιο μικρές μεταβολές
  #5  
Παλιά 13-06-14, 19:42
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλισπερα θελω αν βαλω ανεμιστηρες στο καινουργιο ενυδρειο και σκεφτομαι οτι η τριπα που εχει το τζαμι ειναι 7,5 και μαλλον θα βαλω 8αρι ανεμιστηρακι.

το θεμα ειναι ακριβως να βαλω? δεν θελω να κανει πολυ θοριβο αλλα και να μην ειναι και ακριβω!

εχω σκεφτει για κατι τετοιο αλλα κατα ποσο θα κανει δουλεια?
http://www.skroutz.gr/s/2274312/Xile...d-Wing-80.html
Σακη δεν λενε τα ειχα απο αποδοση ψοφια!αυτα που σου ειπε ο Τακης η σε πιο αθορυβα και λιγο πιο κατω σε αποδοση εδω!
  #6  
Παλιά 13-06-14, 21:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλισπερα θελω αν βαλω ανεμιστηρες στο καινουργιο ενυδρειο και σκεφτομαι οτι η τριπα που εχει το τζαμι ειναι 7,5 και μαλλον θα βαλω 8αρι ανεμιστηρακι.

το θεμα ειναι ακριβως να βαλω? δεν θελω να κανει πολυ θοριβο αλλα και να μην ειναι και ακριβω!

εχω σκεφτει για κατι τετοιο αλλα κατα ποσο θα κανει δουλεια?
http://www.skroutz.gr/s/2274312/Xile...d-Wing-80.html
Επειδη δεν δινεις στοιχεια για να παρεις σωστη απαντηση, παρα μονο δειχνεις το ανεμιστηρι, απαντω τι μπορεις να κανεις συνηθως με ενα 80αρι ανεμιστηρι ....

Αν
α) ειναι μεχρι 60-80 λιτρα το ενυδρειο
β) δεν θελεις να πετυχεις πανω απο 5C πτωση θερμοκρασια στο ενυδρειο, απο την θερμοκρασια χωρου,
γ) δεν υπαρχει παραλληλα μεγαλη υγρασια
δ) υπαρχει ανοιγμα να φευγει ο αερας
και ε) βαλεις πιο δυνατο ανεμιστηρι
... θα κανεις δουλεια.

- Θορυβος και δραση ανεμιστηριου πανε με σχετικη αναλογια. Δεν γινονται θαυματα.
- Αθορυβο 80αρι θα κανει ψυξη σε μεχρι 40-50 λιτρα ενυδρειο και μεχρι 2-5C πτωση θερμοκρασιας περιπου, και χωρις να υπαρχει τραγικη ατμοσφαιρικη υγρασια.
- Αθορυβο μπορει να γινει και ενα δυνατο ανεμιστηρι, διωντας του λιγοτερα βολτ απο το τροφοδοτικο (η μειωση της ψυκτικης του ικανοτητας ειναι αναμενομενη, απλα αν δεν γινεται δουλεια μπορουμε να αυξησουμε τα βολτ, να ανεβουσουμε την ψυκτικη του ικανοτητα και φυσικα το θορυβο μαζι)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #7  
Παλιά 14-06-14, 11:56
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

κοιτα φιλε ευχαριστω πολυ για την λεπτομερια αλλα δεν ειναι ολα τοσο τραγικα οπος τα λες.

σιγουρα ειναι συναρτηση ολων οσα ειπες αλλα δεν ειναι τοσο δυσκολο να προτηνουμε καποια που εχουμε δει οτι κανουν δουλεια.

παριγκλιλα αυτα που μου προτείνατε και πιστευω οτι θα ειναι αρκετα δυνατα.

περσι τετοιο καιρο κρυωνα 660+150λιτρα με ενα 10" ανεμιστηρακι που δεν ειναι και το πιο γριγορο που εχω δει!
  #8  
Παλιά 14-06-14, 12:35
kalafan Ο χρήστης kalafan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

εγω παντως εβαλα 3 x 92αρια σε 120 λιτρα ενυδρειο...

http://www.e-shop.gr/arctic-cooling-...m-p-PER.650189

το εχω με controler ρυθμισμενο στους 25 βαθμους και ειμαι πολυ ευχαριστημενος...

δουλευουν 5 λεπτα καθε μια ωρα περιπου και κρατανε την επιθυμητη θερμοκρασια ανετα...

τωρα βαζω 2 x 120αρια στο 250λιτρο που εχω...
  #9  
Παλιά 14-06-14, 12:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα φιλε ευχαριστω πολυ για την λεπτομερια αλλα δεν ειναι ολα τοσο τραγικα οπος τα λες.

σιγουρα ειναι συναρτηση ολων οσα ειπες αλλα δεν ειναι τοσο δυσκολο να προτηνουμε καποια που εχουμε δει οτι κανουν δουλεια.

παριγκλιλα αυτα που μου προτείνατε και πιστευω οτι θα ειναι αρκετα δυνατα.

περσι τετοιο καιρο κρυωνα 660+150λιτρα με ενα 10" ανεμιστηρακι που δεν ειναι και το πιο γριγορο που εχω δει!
Το ποσο τραγικα ειναι τα πραγματα, θα μας το πει το φετινο καλοκαιρι, γιατι περσι ηταν πολυ ηπιο. (για Ελλαδα μιλαω)
Κι εγω περσι την εβγαλα με ενα 120αρι konig (φυσικα στο φουλ 12V) σε 500 λιτρα ενυδρειο, κατεβαζωντας 4-5C την θερμοκρασια και χωρις ατμοσφαιρικη υγρασια.
Προπερσι ειχες ψυξη σε ενυδρειο?

Χωρις να δωσεις στοιχεια χωρου, ενυδρειου, ανεμιστηριου, επιθυμητης πτωσης θρμοκρασιας και με μονο στοιχειο το οτι θα εχουμε ενα 80αρι ανεμιστηρι, που δεν θελουμε να κανει και θορυβο, αυτα που σου απαντησα ειναι τα στανταρ για ενα καλοκαιρι που φαινεται απο τωρα οτι θα ειναι απο τα .... ζεστα.

Το μονο που μπορεις να κανεις, ειναι οπως εχει γραφτει χιλιαδες φορες, να παρεις ενα πολυ δυνατο ανεμιστηρι και να το δουλεψεις σε πιο χαμηλα βολτ οσο δεν κανει ζεστη για να ειναι ησυχο, κι οταν πιασει μεγαλυτερη ζεστη να του ανεβασεις τα βολτ.

Αυτο ομως (να του ανεβασεις τα βολτ), δεν εγγυαται οτι μονο του, ακομα και στα 12V, θα κατεβαζει τη θερμοκρασια εκει που θελεις.
Ειπαμε παιζει ρολο η διαφορα θερμοκρασιας, υγρασιας, το εμβαδον της επιφανειας του νερου, και τα λιτρα που καλειται να ψυξει.
Τα οποια ακομα δεν γνωριζουμε.

Γι'αυτο καλο ειναι να εχει (οποιος διαβαζει το θεμα και δεν το εχει παιξει Large εξαρχης με την ψυξη) τη δυνατοτητα να μπορει να βαλει και αλλα ανεμιστηρια, αν χρειαστει.
Αυτο σημαινει (για να μη τρεχει τελευταια ωρα και δεν προλαβαινει):
- Ανεμιστηρια (δυνατα) καβατζα, (ετσι κι αλλιως χρειαζεται για περιπτωση βλαβης)
- τροφοδοτικο μεγαλυτερο για να σηκωνει και τα εξτρα ανεμιστηρια που μπορει να μπουν ή εξτρα τροφοδοτικο καβατζα (ετσι κι αλλιως χρειαζεται για περιπτωση βλαβης)
- Προγραμματισμος χωρου στο καπακι, ή καποια πατεντα γενικα, για να μπορει να δεχθει κι αλλα ανεμιστηρια
- Ολα γενικως τα παραιτητα παρελκομενα για εγκατασταση εξτρα ανεμιστηρων
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #10  
Παλιά 14-06-14, 12:51
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

-------------------------
εγω παντως εβαλα 3 x 92αρια σε 120 λιτρα ενυδρειο...

http://www.e-shop.gr/arctic-cooling-...m-p-PER.650189

το εχω με controler ρυθμισμενο στους 25 βαθμους και ειμαι πολυ ευχαριστημενος...

δουλευουν 5 λεπτα καθε μια ωρα περιπου και κρατανε την επιθυμητη θερμοκρασια ανετα...

τωρα βαζω 2 x 120αρια στο 250λιτρο που εχω...

με θερμοκρασια του χωρου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη korasidikos : 14-06-14 στις 12:51 Αιτία: Automerged Doublepost
  #11  
Παλιά 14-06-14, 13:00
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Ν
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ποσο τραγικα ειναι τα πραγματα, θα μας το πει το φετινο καλοκαιρι, γιατι περσι ηταν πολυ ηπιο. (για Ελλαδα μιλαω)
Κι εγω περσι την εβγαλα με ενα 120αρι konig (φυσικα στο φουλ 12V) σε 500 λιτρα ενυδρειο, κατεβαζωντας 4-5C την θερμοκρασια και χωρις ατμοσφαιρικη υγρασια.
Προπερσι ειχες ψυξη σε ενυδρειο?

Χωρις να δωσεις στοιχεια χωρου, ενυδρειου, ανεμιστηριου, επιθυμητης πτωσης θρμοκρασιας και με μονο στοιχειο το οτι θα εχουμε ενα 80αρι ανεμιστηρι, που δεν θελουμε να κανει και θορυβο, αυτα που σου απαντησα ειναι τα στανταρ για ενα καλοκαιρι που φαινεται απο τωρα οτι θα ειναι απο τα .... ζεστα.

Το μονο που μπορεις να κανεις, ειναι οπως εχει γραφτει χιλιαδες φορες, να παρεις ενα πολυ δυνατο ανεμιστηρι και να το δουλεψεις σε πιο χαμηλα βολτ οσο δεν κανει ζεστη για να ειναι ησυχο, κι οταν πιασει μεγαλυτερη ζεστη να του ανεβασεις τα βολτ.

Αυτο ομως δεν εγγυαται οτι μονο του ακομα και στα 12V θα κατεβαζει τη θερμοκρασια εκει που θελεις.
Ειπαμε παιζει ρολο η διαφορα θερμοκρασιας, υγρασιας, το εμβαδον της επιφανειας του νερου, και τα λιτρα που καλειται να ψυξει.
Τα οποια ακομα δεν γνωριζουμε.
Το τραγικα το λεω για εχεις δωσει πολυ λεπτομερια για το τπτ.
Το ποσο ζεστη θα κανει κανεις δεν ξερει, σιγουρα αμα ανεβει πολυ η θερμοκασια θα αναψουμε και το κλιματιστικο.
Στο κατω κατω και μιση μοναδα να ανεβει παραπανω δεν θα χαλασει ο κοσμος.
Και δεν νομιζω να εχουν τοσο σταθερες παραμετρους στην φυση.
  #12  
Παλιά 14-06-14, 13:03
kalafan Ο χρήστης kalafan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
-------------------------


με θερμοκρασια του χωρου
τωρα θα σε γελασω...δεν εχω θερμομετρο χωρου...

παντως εχω 2 ενυδρεια στον ιδιο χωρο...το ενα χωρις ανεμιστηρες ειναι στους 28.5 βαθμους και το αλλο με τους ανεμιστηρες στους 25 με λειτουργια που ανεφερα παραπανω...
  #13  
Παλιά 14-06-14, 13:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ν
Το τραγικα το λεω για εχεις δωσει πολυ λεπτομερια για το τπτ.
Οπως νομιζεις.
Ετσι κι αλλιως δεν απαντω προσωπικα σε σενα, ουτε σε υποχρεωνω να κανεις κατι.
Απλα ενημερωνω τον καθε αναγνωστη του θεματος, λογω του οτι εχω πειραματιστει αρκετα, εδω και αρκετα χρονια, με την ψυξη μεσω ανεμιστηρων σε διαφορα ενυδρεια.
-------------------------
Οπως το ξαναβλεπω το θεμα, η καλυτερη απαντηση για σενα θα ηταν μια απλη οπως ...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλισπερα θελω αν βαλω ανεμιστηρες στο καινουργιο ενυδρειο και σκεφτομαι οτι η τριπα που εχει το τζαμι ειναι 7,5 και μαλλον θα βαλω 8αρι ανεμιστηρακι.

το θεμα ειναι ακριβως να βαλω? δεν θελω να κανει πολυ θοριβο αλλα και να μην ειναι και ακριβω!

εχω σκεφτει για κατι τετοιο αλλα κατα ποσο θα κανει δουλεια?
http://www.skroutz.gr/s/2274312/Xile...d-Wing-80.html
Μπορει ναι, μπορει και οχι.

(μη δινεις σημασια στις λεπτομερειες που εγραψα, αστες για τους αλλους).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 14-06-14 στις 13:17 Αιτία: Automerged Doublepost
  #14  
Παλιά 14-06-14, 13:27
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos
εγω παντως εβαλα 3 x 92αρια σε 120 λιτρα ενυδρειο...

http://www.e-shop.gr/arctic-cooling-...m-p-PER.650189

το εχω με controler ρυθμισμενο στους 25 βαθμους και ειμαι πολυ ευχαριστημενος...

δουλευουν 5 λεπτα καθε μια ωρα περιπου και κρατανε την επιθυμητη θερμοκρασια ανετα...

τωρα βαζω 2 x 120αρια στο 250λιτρο που εχω...

με θερμοκρασια του χωρου
Κανονες δεν υπαρχουν. Ολα εχουν να κανουν με τη θερμοκρασια του σπιτιου και ποσους βαθμους θελουμε να κατεβασουμε. Επισης, σημασια εχει ποια νομιζουμε οτι ειναι η ιδανικη θερμοκρασια το καλοκαιρι για τα ενυδρεια μας, πραγμα που θα μας οδηγησει στη σωστη κατασκευη συστηματος ψυξης.

Τα δικα μου δουλευουν πανω απο μηνα, παντως, για να κρατησουν θερμοκρασια απο 25.5 εως 26 βαθμους, αναλογα το ενυδρειο. Τις τελευταιες μερες, μαλιστα, περισσοτερο. 2 χ 8cm ανεμιστηρες σε καθε ενυδρειο και μονιμα στα 12v (50 και 60 λιτρα ενυδρειο). Με ενα ανεμιστηρακι δεν θα εκανα δουλεια στον καυσωνα σε καμια περιπτωση. Περυσι δουλευαν συνεχως στις μεγαλες ζεστες (οι οποιες δεν ηταν και τραγικες).
__________________
  #15  
Παλιά 14-06-14, 13:35
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Ακου φιλος ποτε δεν ειπα οτι ειναι η καλυτερη λιση. Και αυτο θα φανει μολις ερθουν οι ανεμιστηρες.
Χορια οτι δεν θα ανοιγα θεμα.
Εγω αυτο που σου ειπα *****************. Τωρα αμα εσυ νευριαζεις με αυτο δεν φταιω εγω!
Δεν εχω κατι πρωσοπικο μαζι σου και το ξερεις.
Απλα δεν ειναι μονο θεωρια αλλα και πια δουλευουν στην πραξη.

Mod note: λίγη προσοχή στις εκφράσεις δεν θα έβλαπτε. Ευχαριστώ.

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανονες δεν υπαρχουν. Ολα εχουν να κανουν με τη θερμοκρασια του σπιτιου και ποσους βαθμους θελουμε να κατεβασουμε. Επισης, σημασια εχει ποια νομιζουμε οτι ειναι η ιδανικη θερμοκρασια το καλοκαιρι για τα ενυδρεια μας, πραγμα που θα μας οδηγησει στη σωστη κατασκευη συστηματος ψυξης.

Τα δικα μου δουλευουν πανω απο μηνα, παντως, για να κρατησουν θερμοκρασια απο 25.5 εως 26 βαθμους, αναλογα το ενυδρειο. Τις τελευταιες μερες, μαλιστα, περισσοτερο. 2 χ 8cm ανεμιστηρες σε καθε ενυδρειο και μονιμα στα 12v (50 και 60 λιτρα ενυδρειο). Με ενα ανεμιστηρακι δεν θα εκανα δουλεια στον καυσωνα σε καμια περιπτωση. Περυσι δουλευαν συνεχως στις μεγαλες ζεστες (οι οποιες δεν ηταν και τραγικες).
Σε αυτο εχεις απολητο δικαιο. Εγω θελω μεχρι 28 οποτε δεν θα εχω μεγαλη διαφορα με του χορου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GAB team : 14-06-14 στις 14:18 Αιτία: Automerged Doublepost
  #16  
Παλιά 14-06-14, 13:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ωραια.
Περνα στην πραξη, δες και μονος σου, κι ασε εμενα να λεω ... θεωριες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #17  
Παλιά 14-06-14, 13:51
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Λίγος σεβασμός παραπάνω σε παλιότερα μέλη δεν θα έβλαπτε. Αυτοί με τις θεωρίες τους, τη σπατάλη χρόνου κ χρήματος ξεστραβωσαν εμάς τους καινούριους κ ανέβασαν το χόμπι σε άλλη κλίμακα.
  #18  
Παλιά 14-06-14, 13:59
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λίγος σεβασμός παραπάνω σε παλιότερα μέλη δεν θα έβλαπτε. Αυτοί με τις θεωρίες τους, τη σπατάλη χρόνου κ χρήματος ξεστραβωσαν εμάς τους καινούριους κ ανέβασαν το χόμπι σε άλλη κλίμακα.
Δεν σε καταλαβενω φιλε εξηγησετο μου λιγο....
  #19  
Παλιά 14-06-14, 14:14
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Φίλε μου Σακη μου φαίνεται κάπως περίεργα ο γραπτός σου λόγος παραπάνω. Τα θέματα ειναι για να τα βλέπουν όλοι κ εγω σαν "καινούριος" θέλω όταν διαβάζω να ειναι αναλυτικά όλα κ να ακούγονται όλες οι απόψεις.
Ιδιαίτερα απο αυτούς που έχουν πειραματιστεί κ τα έχουν δοκιμάσει.
Επίσης, είμαστε ενυδρειακο φόρουμ με πολλα παιδιά, δεν ειναι ωραίο να λέμε λέξεις που δεν επιτρέπονται.
Εντελώς φιλικά θα σε συμβούλευα να λαμβάνεις λίγο περισσότερο σοβαρά άτομα που τα έχουν δοκιμάσει. Θα βγεις κερδισμένος απο όλες τις απόψεις.
  #20  
Παλιά 14-06-14, 14:31
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου Σακη μου φαίνεται κάπως περίεργα ο γραπτός σου λόγος παραπάνω. Τα θέματα ειναι για να τα βλέπουν όλοι κ εγω σαν "καινούριος" θέλω όταν διαβάζω να ειναι αναλυτικά όλα κ να ακούγονται όλες οι απόψεις.
Ιδιαίτερα απο αυτούς που έχουν πειραματιστεί κ τα έχουν δοκιμάσει.
Επίσης, είμαστε ενυδρειακο φόρουμ με πολλα παιδιά, δεν ειναι ωραίο να λέμε λέξεις που δεν επιτρέπονται.
Εντελώς φιλικά θα σε συμβούλευα να λαμβάνεις λίγο περισσότερο σοβαρά άτομα που τα έχουν δοκιμάσει. Θα βγεις κερδισμένος απο όλες τις απόψεις.
Δεχομαι οτι δεν ειμαι περιλιπτικος! Δεχομαι οτι δεν ειναι σωστο να μην λεμε λεπτομεριες.
Αλλα δεν νομιζω να μιλησα με απαγορευμενες λεξεις. Αμα κανω λαθος διορθωστεμε.
Επισις ο λογος μου ειναι αναλογος με τον συνομιλητη. Οταν θα μιλαμε ομορφα και σωστα εχει καλος. Αμα καποιος γινετε εριστικος θα απανταω εξησου εριστικα.
  #21  
Παλιά 21-06-14, 01:21
DIMITRAMAS Ο χρήστης DIMITRAMAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2014
Περιοχή: ΓΕΡΑΚΑΣ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα φιλε ευχαριστω πολυ για την λεπτομερια αλλα δεν ειναι ολα τοσο τραγικα οπος τα λες.

σιγουρα ειναι συναρτηση ολων οσα ειπες αλλα δεν ειναι τοσο δυσκολο να προτηνουμε καποια που εχουμε δει οτι κανουν δουλεια.

παριγκλιλα αυτα που μου προτείνατε και πιστευω οτι θα ειναι αρκετα δυνατα.

περσι τετοιο καιρο κρυωνα 660+150λιτρα με ενα 10" ανεμιστηρακι που δεν ειναι και το πιο γριγορο που εχω δει!
Μόνο με ένα ανεμιστηράκι?
  #22  
Παλιά 21-06-14, 01:29
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DIMITRAMAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόνο με ένα ανεμιστηράκι?
Επιδι εμφιβαλεις μπορεις να ρωτησης τον bill samos και το harri metsogianaki που το βλεπανε καθημερινα.
  #23  
Παλιά 21-06-14, 01:42
DIMITRAMAS Ο χρήστης DIMITRAMAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2014
Περιοχή: ΓΕΡΑΚΑΣ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Δεν αμφιβάλλω, απλά δεν έχω σχετική εμπειρία και είναι το πρώτο καλοκαίρι και έχω αγχωθεί. Εγώ έχω δύο 180λιτρα , έβαλα 4 ανεμιστηράκια akasa αλλά δε βλέπω να κρατάνε τη θερμοκρασία στου 26 άμα πιάσουν οι μεγάλες ζέστες. Πήρα τα Konig για να τα αλλάξω. Για το aircondition έχεις δίκιο, συμφωνώ, όπως και να το κάνουμε είναι ένα καλό Plan b που εύκολα μπορεί να γίνει και plan A. Εμένα αυτό με καθησυχάζει, το ότι έχω aircondition και στη τελική τα ανάβω και τα 2.
Πάντως το σπίτι σου πρέπει να είναι δροσερό. Εμένα τώρα δείχνει 27! Και μένω και Γέρακα.
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ανεμιστηρακια για ψυξη χωρις τρυπηματα (ΗΑGEN waterhome) sarpijk DIY . Φτιάχτο μόνος σου 16 22-06-13 00:34
DIY ψυξη με χρηση ψυγειου και ανεμιστηρακια και αποφυγη εξατμισης Κουραμπιές DIY . Φτιάχτο μόνος σου 20 17-08-12 20:35
ψυξη στο ενυδρειο stap Έλεγχος θερμοκρασίας 12 05-06-12 09:42
Ανεμιστηρακια για ψυξη ενυδρειου με χρυσοψαρα Ηλίας DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 15-04-09 15:05
Ψυξη μιας μικρης ποσοτητας νερου στο ενυδρειο(δεν εχει δοκιμαστει) POURITANOS DIY . Φτιάχτο μόνος σου 18 24-05-08 11:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08239 seconds with 13 queries