Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-05-14, 15:14
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή DIY co2 απορία?????????

Για και χαρα σας σε όλους!εχω φτιάξη DIY co2 (μαγιά κ ζαχαρι) σε 4L δοχείο και κανω διαχισι με αεροπετρα και δουλεύει μια χαρα!!!το ενυδρειο μου είναι 180L και απο ότι διαβαζω επιδι είμαι και αρχαριος είναι πολλα τα λιτρα μου για DIY co2....... Αν λοιπόν το φτιάξω με 10L δοχείο και βάλω 2 αεροπετρες με βανακι που να μπορώ να ανοίξω η να κλήσωτιν μια η τιν άλλοι αεροπετρα,θα είναι καλύτερα???????????: confused:απο μέτρησης co2 δεν έχω..... Αλλα απο ότι βλέπω προστοπαρων μάλλον πιάνω τριχοηδη αλγη παρακαλω ενιμεροστεμε........
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-05-14, 15:50
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

νομιζω οτι ειναι καλυτερα αντι να βαλεις 1 10λιτρο να βαλεις σε σειρα 3 2λιτρα..ετσι θα εχεις πιο σταθερη ροη και θα μπορεις να αλλαζεις 1 καθε 10 μερες ωστε να μην εχεις πτωση στην παροχη φυσαλιδων..παντα το ενα θα συμπληρωνει το αλλο..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-05-14, 17:51
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Αν το κάνω με το 4L και βάλω και 2L ???????????αν βάλω 3χ2L στη σιρα θα είναι συνδεμενα μαζι?(σιγκινονουντα) και θα πηγαίνει 1 σωληνακι στο μετρητή???η θα είναι χωριστά το κάθε 1 με ανεπιστροφη και θα πηγενουν 3 σωληνακια στο μετρητι?????????και να έχω μια αεροπετρα η δυο??????????????????????
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-05-14, 18:16
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλησπέρα
Μηπως να σκεφτείς το ενδεχόμενο να πάρεις μπουκάλα?

Για τόσα λίτρα, χρειάζεσαι όλη τη ζάχαρη του Βάρσου και όλη τη μαγιά του Βενέτη...για να φτιάξεις CO2

Ασε που κανείς δεν το έχει δοκιμάσει για τόσα λίτρα...και δεν ξέρω πόσο άδικα θα παιδευτεις
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-05-14, 18:43
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Μορε καλα τα λες για μπουκαλα αλλα τωρα δεν μας περνει με τιποτα θα πάρω μπουκαλα και α/ο αλλα σιγα σιγα διότι είμαι αρχαριος και έχω τσονταρη πολλα........προς το παρόν ποια είναι πιο καλή λύση????α τα φυτα μου είναι περίπου 20 αλλα ολλα εύκολα και βάζω και λιπάσματα τις seachem flurich,iron,potassium.και κατη που ξέχασα και συγνωμει χρισιμοποιω και τιν ταμπλετα διοξειδίου τις sera που μπενει σε ένα μικρό δοχείο μέρα παρά μέρα........
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-05-14, 18:48
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μορε καλα τα λες για μπουκαλα αλλα τωρα δεν μας περνει με τιποτα θα πάρω μπουκαλα και α/ο αλλα σιγα σιγα διότι είμαι αρχαριος και έχω τσονταρη πολλα........προς το παρόν ποια είναι πιο καλή λύση????α τα φυτα μου είναι περίπου 20 αλλα ολλα εύκολα και βάζω και λιπάσματα τις seachem flurich,iron,potassium.και κατη που ξέχασα και συγνωμει χρισιμοποιω και τιν ταμπλετα διοξειδίου τις sera που μπενει σε ένα μικρό δοχείο μέρα παρά μέρα........
¶λγες έχεις?
Η πιο σωστή λύση ειναι μπουκάλα

DIY CΟ2 σε τόσα λίτρα, ειλικρινά δεν ξέρω αν το έχει δοκιμάσει κανεις
Πάντως με τόσα που βάζεις, πιο φθηνά θα σου βγει η μπουκάλα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-05-14, 18:51
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Τωρα βλέπω σαν να πιάνει τριχοηδη κάποια φυτα..........
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-05-14, 19:15
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

θα παιδευτεις αρκετα με το DIY και μπορει να μη κανεις δουλεις!για αυτο δωσε το ευτελες ποσο των 100-120 ευρω για μια μπουκαλα και μανομετρα και θα λυσεις πολλα θεματα!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-05-14, 19:44
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οσο και να προσπαθησεις με το DIY CO2, στο τελος θα κουραστεις και θα βαλεις μπουκαλα, αν θελεις να ασχοληθεις με φυτεμενα ενυδρεια. Οποτε, για εμενα καλυτερα να αρχισεις να το σκεφτεσαι απο τωρα, για να μη χανεις χρονο. Για την αποτελεσματικοτητα αναμεσα στις δυο μεθοδους, δεν υπαρχει συγκριση, ετσι κι αλλιως.

Σε καθε περιπτωση, για DIY θεωρω καλυτερη τη λυση των 2λιτρων μπουκαλιων συνδεδεμενα σε σειρα, παρα ενα μεγαλο μπουκαλι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-05-14, 20:00
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

εχετε δικιο η επομενη αγωρα θα ειναι μπουκαλα!!!!!!!! και μετα α/ο.Για τις ταμπλετες co2 της sera που βαζω μερα παρα μερα ξερη κανης να μου πει τη γνωμη του????????και πως θα αντιμετοπισω την τριχοιδι τωρα που ειναι στην αρχει ακομα,αν ξερει καπιος εκ πιρας αν το εχει παθει............
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-05-14, 20:13
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

δεν κανουν δουλεια οι ταμπλετες χαλας τσαμπα χρηματα!μεχρι να παρεις μπουκαλα δοκιμασε το συστημα με τα δυο μπουκαλια στη σειρα που σου προτεινε ο Θοδωρης!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-05-14, 20:16
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μη βαζεις διαφορα σκευασματα στο ενυδρειο, χωρις λογο. Το CO2 πρεπει να παρεχεται με αλλο τροπο στο ενυδρειο. Μονο ισορροπια δεν θα προκαλεσουν οι διαφορες προσθηκες. Αυτος ειναι ο κυριοτερος λογος εμφανισης αλγης.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-05-14, 20:30
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

οκ ας πουμε οτι η εμφανιση της αλγης ειναι η ανισοροπια του co2 επιδει ειναι diy και ταμπλετα,αν δεν ιπιρχε προσθικι co2??και κατι αλλο εχω μαι αεραντλια και τιν ειχα σινεχος ανιχτι,μετα απο διβασμα τιν εβγαλα τελειος εκανα καλα??????
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-05-14, 20:41
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δεν ειπα οτι μονο η ανισορροπια του CO2 προκαλει αλγη. Γενικως η ανισορροπια προκαλει αλγη. Ειτε ειναι μη σταθερη παροχη CO2, μη σταθερη ή περισσοτερη λιπανση απο αυτη που χρειαζονται τα φυτα, λαθος φωτισμος κλπ. Υποθετω οτι η παροχη CO2 σε εκανε να βαζεις και λιπασματα, τα οποια προφανως ηταν σε υπερδοσολογια σε σχεση με τις αναγκες των φυτων.

Η αεραντλια δε χρειαζεται σε ενα φυτεμενο ενυδρειο, καλα εκανες και την εβγαλες. Αρκει να μη βλεπεις τα ψαρια στην επιφανεια να ανασαινουν δυσκολα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-05-14, 21:17
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

οχι τα ψαρια μου ειναι οκ μια χαρα!!!οποτε καλυτερα να μιν ξαναβαλω ταμπλετα και να βγαλω και το diy co2 μεχρι να παρω μπουκαλα????????τα φυτα μου ειναι ευκολα και οχι πυκνοφιτεμενο.....απο φοτισμο εχω 2χ45 τ5 τις απλες λευκες + ανακλαστηρες και αναβουν 8 ωρες......
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-05-14, 08:53
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Αεραντλία μην ξανα βάλεις , αν κάνεις θεραπεία με φάρμακο για τα ψάρια τότε καλό είναι να βάζεις και την αεραντλία για έξτρα οξυγόνωση όσες μέρες διαρκεί η θεραπεία.. αρκεί η ανατάραξη της επιφάνειας του νερού απο την έξοδο του φίλτρου για να οξυγονώνετε...
Ταμπλέτες co2 μην ξανα βάλεις, προσφέρει ελάχιστα...

Το co2 μιας και DYI θα πρέπει να το έχεις όπως σου προείπαν.. δηλαδή τουλάχιστον 2 μπουκάλια 2λιτρα σε σειρά, εγώ θα έβαζα 3... και να τα αλλάζεις διαδοχικά κάθε εβδομάδα για να έχεις όσο το δυνατών γίνετε σταθερή παραγωγή co2..
-στο κάθε μπουκάλι θα βάλεις 2 κούπες ζάχαρη και ένα κουταλάκι του γλυκού αποξηραμένη μαγιά σε νερό βρύσης όλα αυτά.. αν το νερό σου έχει χαμηλό ΚΗ (8 και κάτω) να βάζεις στο μείγμα ενα κουταλάκι του γλυκού σόδα μαγειρικής,
επιδή έχεις αρκετά λίτρα και αρκετό φωτισμό θέλει προσοχή στο co2 να είναι επαρκές αλλιώς θα γεμίσεις την χειρότερη άλγη, την μαύρη τριχοειδή..
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-05-14, 12:03
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Αναταραξη στο νερο έχω λίγη...Οκ προς το παρών θα το φτιάξω με τα 3 μπουκαλια στη σηρα η με ένα 2 λίτρο και ένα 4αλιτριο που τα έχω και με την πρώτη ευκαιρία θα πάρω μπουκαλα κομπλε.απο οτι βλέπω μου έχει πεταξη λίγοι μαυρι τριχοηδη και λέω να βάλω excel.......εσεις τι λέτε??οταν βάλω την μπουκαλα ποια θέματα θα λυθούν??????
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-05-14, 12:43
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Τo exel βοηθάει το έβαζα παλιά... τώρα όχι και ποτέ ξανά γιατί ειναι χημικό...
οταν βάλεις την μπουκάλα θα λυθεί ενα απο τα πιο βασικά.. η ισορροπία του co2 με οτι συνεπάγετε αυτό..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-05-14, 14:58
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Οκ εντάξει πάμε βουρ για μπουκαλα σας ευχαριστω!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-05-14, 15:02
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας86
εσεις τι λέτε??οταν βάλω την μπουκαλα ποια θέματα θα λυθούν??????
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76
οταν βάλεις την μπουκάλα θα λυθεί ενα απο τα πιο βασικά.. η ισορροπία του co2 με οτι συνεπάγετε αυτό..
Ακριβως αυτο. Η μπουκαλα δεν θα σου εξασφαλισει τα παντα, αλλα θα σε κανει να μη σκεφτεσαι το CO2. Αν τωρα εχεις λαθος φωτισμο, ριχνεις λιπασματα με το κιλο και γενικως δεν τηρεις τις ισορροπιες, δεν θα λυσει και πολλα η μπουκαλα μονη της.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-05-14, 17:52
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Ναι συμφωνώ μαζι σας!τωρα για το φωτισμό έχω οπος σας είπα 2χ45 τ5 απλές λευκές με ανακλαστιρες που έχω σκοπό να αλλάξω τουλάχιστον τιν μια να βάλω μια (ροζ?) και απο λιπάσματα ακολουθώ τον εβδομαδιαίω πίνακα της seachem αλλα σε λιγότερα ml (potassium,iron,flurich) και τωρα μάλλον θα χρισιμοπιησω το excel γιατη μάλλον έχω λίγοι τριχοηδη αλγη αυτα..................
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-05-14, 18:00
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το iron μη το χρησιμοποιεις καλυτερα. Ειναι νουμερο ενα συστατικο που σε περισσεια, προκαλει αλγη. Εφοσον εχεις ευκολα φυτα, θα καλυψει το flourish τις αναγκες τους σε σιδηρο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-05-14, 18:04
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Σοβαρά???και το έβαζα κάθε μέρα το έλεγε ο πίνακας,τωρα το βάζω μέρα παρα μέρα και στα μισά ml τα αλλα δυο είναι απο 2 φορες τιν εβδομάδα.και ο φωτισμός αν θυμάμαι μου είχες πει ότι είναι ηκανοπιιτηκος.......????????
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-05-14, 18:10
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αναλογα τα φυτα, πηγαινει η λιπανση, παντα. Το θεμα ειναι να καταναλωνονται τα θρεπτικα συστατικα, αλλιως θα τα καταναλωσουν οι αλγες. Οσο πιο λιγο λιπασμα ριχνεις, τοσο το καλυτερο σε πρωτη φαση. Αν εχεις αναπτυξη και οχι αλγες, μενεις εκει. Αν δεις οτι τα φυτα παρουσιαζουν προβλημα (δεν αναπτυσσονται σωστα, εχουν τρυπες στα φυλλα κλπ), σημαινει οτι θελουν περισσοτερο λιπασμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-05-14, 18:51
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Τα φυτα μου είναι όλα εύκολα και με εύκολα θα συνεχίσω αντε να βάλω και κανένα μέτριας δυσκολίας.........οποτε νομίζω ότι προς το παρόν είμαι οκ με αυτα που έχω ε???????Και αν δω ότι δημιουργούνται αλγες λιγοστευω τα λιπάσματα ???
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-05-14, 18:52
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φυτα μου είναι όλα εύκολα και με εύκολα θα συνεχίσω αντε να βάλω και κανένα μέτριας δυσκολίας.........οποτε νομίζω ότι προς το παρόν είμαι οκ με αυτα που έχω ε???????Και αν δω ότι δημιουργούνται αλγες λιγοστευω τα λιπάσματα ???
Αρχικά σταματάς τον σιδηρο (το ανέφερε πιο πανω ο Θοδωρης)
Αν δεις αλγες, αναλογα με το ειδος της αλγης θα υπαρχει και η αιτία ή οι αιτίες
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-05-14, 18:52
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Eτσι ακριβως. Μονο με παρατηρηση θα βρεις τη σωστη ρουτινα. Καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-05-14, 19:32
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Είχαν κάνει κάποια φιλα μου τριπιτσες και σαν σαπισμα και έβαλα σίδιρο και κάλιο (iron potassium).οποτε σε φυσιολογικά πλαισια μόνο flurich θα βάζω και ανάλογα πως παει πρόσθετο......διλαδη σίδιρο θα βάζω μόνο σε τέτοιες περίπτωσης και όχι σε εβδομαδιαία λυπανση???
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-05-14, 19:34
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχαν κάνει κάποια φιλα μου τριπιτσες και σαν σαπισμα και έβαλα σίδιρο και κάλιο (iron potassium).οποτε σε φυσιολογικά πλαισια μόνο flurich θα βάζω και ανάλογα πως παει πρόσθετο......διλαδη σίδιρο θα βάζω μόνο σε τέτοιες περίπτωσης και όχι σε εβδομαδιαία λυπανση???
yeap!

Εγώ πάντως σε 2 φυτεμένα, flourich βάζω μια φορά στις 12 μερες
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-05-14, 19:44
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Flurich μια φορά στης 12 μέρες??????εγω βάζω 2 φορες την εβδομάδα σε 180 L ενυδρειο.ποσα λιτρα έχεις εκτος το flurich δεν βάζεις κατι άλλο????απο φωτισμό σου είπα παραπάνω και πιστεύω ότι είμαι οκ έχω βαλη και ταμπλετες seachem για υπόστρωμα άρα και το υπόστρωμα μου είναι οκ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορία Annoulini Αρχάριοι γλυκού νερού 46 03-10-12 21:47
Ίσως μία χαζή απορία... Emily82 Αρχάριοι γλυκού νερού 9 09-01-11 15:07
d.i.y co2 απορία DeAdMeAt DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 14-05-10 12:20
Απορία.... iliastra Γλυκό νερό - Γενικά 7 03-02-09 18:05
Απορία για DIY CO2!!! john_street_triple67 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 21-01-08 22:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08360 seconds with 13 queries