Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 30-12-10, 16:37
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετοιμασου για ενα 17-20αρι ευρα πανω κατω το καθενα! Εχει 10 φακελακια (το καθε ενα για 38 λιτρα) και πρεπει να κανεις επαναληπτικη Σε ποσα λιτρα θα εφαρμοσεις τη θεραπεια? Δεν συμφερει σε πολλα αλλα με τετοιο ψαρι που να το βαλεις?
Το ψαρι ειναι στα 10-11 εκατοστα αυτη τη στιγμη και το εχω σε μια 250λιτρη καραντινα μονο του.
Μπορω να το βαλω σε μικροτερη καραντινα για την θεραπεια.

Δεν πειραζει το χρηματικο....αρκει να κανω κατι, να μην πεδευομαι και εγω, να μην μου σκοτωσει και αλλα αυτος!
Με τα ψαρια που εχω χασει αλλωστε μεχρι στιγμης, εχω ηδη βγει εκτως προυπολογισμου...
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 30-12-10, 17:38
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ψαρι ειναι στα 10-11 εκατοστα αυτη τη στιγμη και το εχω σε μια 250λιτρη καραντινα μονο του.
Μπορω να το βαλω σε μικροτερη καραντινα για την θεραπεια.

Δεν πειραζει το χρηματικο....αρκει να κανω κατι, να μην πεδευομαι και εγω, να μην μου σκοτωσει και αλλα αυτος!
Με τα ψαρια που εχω χασει αλλωστε μεχρι στιγμης, εχω ηδη βγει εκτως προυπολογισμου...
Κώστα κατά τη γνώμη μου είσαι σε καλό δρόμο και πήρες τις σωστές αποφάσεις. Αν έχεις καραντίνα 50-80 λίτρων, είναι αρκετή και
θα σου βγει πολύ πιο οικονομικά η θεραπεία και συμφωνώ με τον Νικολούτσο, θα πρέπει να μείνει μόνο του μετά, για κανένα δίμηνο.

Το ψάρι σου είναι εκπληκτικό κι αυτή την ώρα δεν έχει σημασία αν συμφωνούμε ή όχι με την διατήρηση τέτοιων ειδών σε ενυδρείο,
αλλά μόνο να το θεραπεύσεις και να μπορείς να το βάλεις μαζί με άλλα και μπράβο σου που το παλεύεις και δεν λυπάσαι τα έξοδα.
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 31-12-10, 00:59
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Να'σαι καλα συνονοματε (το ψαρι δεν προοριζεται για ενυδρειο..)
Ηδη στηθικε μια 70λιτρη καραντινα για να μεταφερθει το ψαρι.
Εχω ομως ενα ερωτημα...
Αν ειναι ασθενεια τετοιου τυπου και το ψαρι οντως φορεας, τι θα συμβει με τα υλικα των φιλτρων?
Στο ενυδρειο που ειναι τωρα και θα μετακομισει...αν εχει κατι το ψαρι οντως, μηπως εχει εγκατασταθει και στη βιολογια?
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 31-12-10, 02:39
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ειναι ασθενεια τετοιου τυπου και το ψαρι οντως φορεας, τι θα συμβει με τα υλικα των φιλτρων?
Στο ενυδρειο που ειναι τωρα και θα μετακομισει...αν εχει κατι το ψαρι οντως, μηπως εχει εγκατασταθει και στη βιολογια?
3 λύσεις:
Φθηνή: Μεταφέρεις το φίλτρο στην καραντίνα και το θεραπεύεις ταυτόχρονα και μαζί με το ψάρι, αρκεί να μη στην κάνει πλυντήριο (βάλε spraybar κλπ).
Ακριβή: Αφήνεις το τωρινό ενυδρείο άδειο για ένα διάστημα (ταΐζοντας για να ζει η βιολογία) και το πλακώνεις στα φάρμακα που ούτως ή άλλως θ' αγοράσεις.
Κουραστική: Βγάζεις όλα τα υλικά, σφουγγάρια, εξαρτήματα και χαλίκι και τα διπλοβράζεις 2-3 φορές για ν' απολυμανθούν, μετά θα μπολιάσεις φυσικά.

Εγώ θα επέλεγα το 3ο και για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, θα έπλενα ακόμη και τα τζάμια, απόχες κλπ με ισχυρό απολυμαντικό.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 31-12-10, 10:27
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
3 λύσεις:
Φθηνή: Μεταφέρεις το φίλτρο στην καραντίνα και το θεραπεύεις ταυτόχρονα και μαζί με το ψάρι, αρκεί να μη στην κάνει πλυντήριο (βάλε spraybar κλπ).
Ακριβή: Αφήνεις το τωρινό ενυδρείο άδειο για ένα διάστημα (ταΐζοντας για να ζει η βιολογία) και το πλακώνεις στα φάρμακα που ούτως ή άλλως θ' αγοράσεις.
Κουραστική: Βγάζεις όλα τα υλικά, σφουγγάρια, εξαρτήματα και χαλίκι και τα διπλοβράζεις 2-3 φορές για ν' απολυμανθούν, μετά θα μπολιάσεις φυσικά.

Εγώ θα επέλεγα το 3ο και για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, θα έπλενα ακόμη και τα τζάμια, απόχες κλπ με ισχυρό απολυμαντικό.
Τις φανταζομουνα τις λυσεις αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν σε μια τετοια περιπτωση εχουμε 'ζημια' και στα υλικα.
Οποτε μιας και δεν υπαρχει διακοσμος λογο καραντινας, θα παω στην κουραστικη λυση που δεν ειναι και τοσο ζορικη...
Να βαλω ενα eheim 2215 σε μια 70λιτρη καραντινα δεν νομιζω οτι θα ηταν σοφο!!...

Ευχαριστω για το χρονο σας
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 31-12-10, 11:31
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Κοιτα με την ροή που χάνει απο το μανομετρικό στο οποίο έχει να σηκώσει το νερό, και αμα κοψεις κ λίγο ακόμα την ροή με τα βανάκια εισαγωγης, τότε δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα νομίζω.

Επίσης, δεν πιστευω να πειράζει κ το γατόψαρο η αυξημένη ροη.

Απο εκει και πέρα εσύ ο ίδιος είπες οτι αφού εφευγε απο το ενα ενυδρείο το ψάρι, τα αλλα που έβαζες εκεί δεν πάθαιναν κάτι, οπότε δεν νομίιζω να έχει εγκατασταθεί στην βιολογία σου.

Μηπως στην μίξη μεταξυ red tail και του άλλο, τριγυρνούσε κ κανένα ηλεκτροφόρο χέλι και πήρε και απο εκεί το γατόψαρό σου;
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 31-12-10, 14:33
Το avatar του χρήστη nikoloutso
nikoloutso Ο χρήστης nikoloutso δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2010
Περιοχή: Νέα Πέραμος
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Για να απολυμανεις ενα ενυδρειο και ΟΛΑ τα υλικα και εξοπλισμο που εχει μια ειναι για μενα η καλυτερη λυση.

Αν δεν εχει ζωντανα μεσα.... ανεβαζεις τη θερμοκρασια ΠΑΝΩ απο 60 βαθμους κελσιου.

Σε αυτους τους βαθμους ΤΙΠΟΤΑ δε θα μεινει ζωντανο. Ουτε παρασιτο ουτε βακτηριο.

Την κρατας εκει τη θερμοκρασια για 24 ωρες και εισαι ενταξει.


Επισης Κωστη, μετα τη αποθεραπεια θα ξεκηνισεις να μετρησεις τουλαχιστον 2 μηνες για να το βαλεις αλλου ή να του βαλεις συγκατοικο.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 31-12-10, 14:48
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο εκει και πέρα εσύ ο ίδιος είπες οτι αφού εφευγε απο το ενα ενυδρείο το ψάρι, τα αλλα που έβαζες εκεί δεν πάθαιναν κάτι, οπότε δεν νομίιζω να έχει εγκατασταθεί στην βιολογία σου.
Κοιτα να δεις που εχεις δικιο...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikoloutso Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να απολυμανεις ενα ενυδρειο και ΟΛΑ τα υλικα και εξοπλισμο που εχει μια ειναι για μενα η καλυτερη λυση.

Αν δεν εχει ζωντανα μεσα.... ανεβαζεις τη θερμοκρασια ΠΑΝΩ απο 60 βαθμους κελσιου.

Σε αυτους τους βαθμους ΤΙΠΟΤΑ δε θα μεινει ζωντανο. Ουτε παρασιτο ουτε βακτηριο.

Την κρατας εκει τη θερμοκρασια για 24 ωρες και εισαι ενταξει.


Επισης Κωστη, μετα τη αποθεραπεια θα ξεκηνισεις να μετρησεις τουλαχιστον 2 μηνες για να το βαλεις αλλου ή να του βαλεις συγκατοικο.
Πως θα το κανω αυτο ρε Νικο, δεν εχω καν θερμομετρο που να μετραει πανω απο 50!
Ενταξει, γινεται...ολοι οι θερμαντηρες μεσα και τερμα!
Αλλα τι θα μου πουνε οι μετρησεις εφοσων με την τωρινη κατασταση ειναι απολυτως νορμαλ?
Εκτως αν αλλαξουν κατι στο νερο τα φαρμακα....
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 31-12-10, 14:51
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Bαλε pp να κανεις απολυμανση!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 31-12-10, 15:52
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Ελπιζω να βρεις λυση ! (βαλε το στην λιστα του Αγ. Βασιλη προλαβαινεις ...χουμορ)

Ψαξε και στο φορουμ που στανταρ θα εισαι μελος (MFK)..εκει διαβασα καποιες εξτρα λεπτομερειες σε παλια ποστ '08 .

Απο την αλλη θα προτεινα χωρις να ξερω το οτιδηποτε σχετικα με αρρωστιες αν εχεις και θες χωρισε τα 250 λιτρα με ενα σφουγγαρι κατι ετσι ωστε και τα 2 ψαρια αν ειναι στο ιδιο νερο , αν το 2ο ψαρι πεθανει ειναι κατι στο νερο αν οχι ειναι κατι στο ψαρι και στην επαφη του με αλλα ψαρια , σωστα ;;;

Ισως απλα τα τρελαινει στο κυνηγι το βραδυ τα στρεσαρει σε σημειο και απλα σκανε ... ειναι νυκτοβιο σωστα;;;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 31-12-10, 16:01
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Bαλε pp να κανεις απολυμανση!!!
Τι ειναι το pp ωρε Γιωργο?!
Καλητερη λυση απο θερμοκρασια σους 60?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελπιζω να βρεις λυση ! (βαλε το στην λιστα του Αγ. Βασιλη προλαβαινεις ...χουμορ)

Ψαξε και στο φορουμ που στανταρ θα εισαι μελος (MFK)..εκει διαβασα καποιες εξτρα λεπτομερειες σε παλια ποστ '08 .

Απο την αλλη θα προτεινα χωρις να ξερω το οτιδηποτε σχετικα με αρρωστιες αν εχεις και θες χωρισε τα 250 λιτρα με ενα σφουγγαρι κατι ετσι ωστε και τα 2 ψαρια αν ειναι στο ιδιο νερο , αν το 2ο ψαρι πεθανει ειναι κατι στο νερο αν οχι ειναι κατι στο ψαρι και στην επαφη του με αλλα ψαρια , σωστα ;;;

Ισως απλα τα τρελαινει στο κυνηγι το βραδυ τα στρεσαρει σε σημειο και απλα σκανε ... ειναι νυκτοβιο σωστα;;;
Νυκτοβιο ειναι αλλα....14-15 ψαρια των 10-12 εκατοστων σε δυμετρο ενυδρειο-μεγαλωστρα....λιγο χλωμο.
Δεν θα βγαλω ακρη στο MFK με αυτο το θεμα....μπορει να ειναι γνωστο σαν ψαρι εκει μεσα,
αλλα η κατασταση ειναι παρα πολυ μπεδρεμενη και πολυπλοκη και δεν θα μπορεσω να εξηγησω στα Αγγλικα τοσες λεπτομερειες.
Να βαλω σφουγγαρι και να χωρισω τι?Αφου το γατοψαρο ζει μονο του...
Εχουμε αποκλεισει αλλωστε να ειναι κατι στο νερο...μολις βγηκε το γατοψαρο δεν ξαναπαιθανε τιποτα στο μεγαλο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 31-12-10, 18:12
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

pp = Potassium Permangante
Το βρισκεις ευκολα στα φαρμακεια!

http://koionline.forumotion.com/t386...ermanganate-pp

http://www.ponddoc.com/WhatsUpDoc/FishHealth/PP.html

Θα τα τιναξει ολα στον αερα ... δε θα μεινει τιποτα!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 31-12-10, 18:14
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Εννοεί μήπως τα κυνηγάει τα ψάρια. Αν χωρίσεις το ενυδρείο και ζουν μαζί και δεν πεθανει το άλλο, τοτε θα φταίει το ίδιο το γατόψαρο και όχι κάτι που έχει. Βαλε κάποι πλεξι με τρύπες καλύτερα για πιο σίγουρα αποτελέσματα.
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 01-01-11, 04:55
Το avatar του χρήστη nikoloutso
nikoloutso Ο χρήστης nikoloutso δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2010
Περιοχή: Νέα Πέραμος
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα να δεις που εχεις δικιο...

Πως θα το κανω αυτο ρε Νικο, δεν εχω καν θερμομετρο που να μετραει πανω απο 50!
Ενταξει, γινεται...ολοι οι θερμαντηρες μεσα και τερμα!
Αλλα τι θα μου πουνε οι μετρησεις εφοσων με την τωρινη κατασταση ειναι απολυτως νορμαλ?
Εκτως αν αλλαξουν κατι στο νερο τα φαρμακα....
Πηγαινε παρε ενα θερμομετρο μαγειρικης.
20¤ νομιζω περιπου κανει.
Επισης κυκλοφορουν θερμαντηρες που δεν εχουν θερμοστατη. Ειναι νομιζω τις sera. Κατι μεταλλικοι που οσο τους εχεις στη πριζα ζεσταινουν και δε σταματουν.
Ενας τετοιος 300w εχει αλλα 20¤ νομιζω. Οποτε με αυτα τα 2 κανεις τη δουλεια σου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ιδέες για ψαρο σύνθεση Noel Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 2 10-08-10 04:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06115 seconds with 15 queries