Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 18-06-18, 07:56
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή Κοραλλινη & Reef Safe ασπονδυλα

Γεια σας κ παλι! Εχω ξεκινησει δουλεια για φετος παλι και πλεον μπορω να αφιερωθω στο χομπι μ δυναμικα

Εχω βρει στα μερη οπου παω ψαροντουφεκο βραχους πορωδεις καλυμμένους απο ροζ κοκκινη και μωβ κοραλλινη, καθως επισης και κοράλλια μικρα ακομα (μεχρι 7-8cm σε υψος) χρωματος σκούρου κοκκινου σαν αιμα, σε βαθος κατω των 2 μετρων ολα αυτα!
Θελω να τοποθετησω τετοιον ζωντανο βραχο στο ενυδρειο μ (οχι κομματια με κοραλλια κανονικα καθως ειναι το μονο μερος οπου εχω δει εδω στη κερκυρα να εχει και δε θελω να τα παρω απο εκει κ να ρισκαρω να μ πεθανουν, μονο βραχο με κοραλλινη θα παρω) αλλα δε ξερω αν θα πληρω τις προϋποθέσεις.
Ο @pagokoftis μου ειπε οτι η δικια μας κοραλλινη δε θελει πολυ φως γιαυτο και μεγαλώνει στις πιο σκοτεινες πλευρες των βράχων, το οποιο το κοιταξα κ ισχυει. Λοιπον λεω να βαλω ενα φως Τ5 35 juwel HiLite Marine (14.000Κ) και να παρω ενα συμπλήρωμα της seachem ασβεστίου μαγνησιου και στροντιου για κοραλλια (γτ συμπεριφερεται σαν σκληρό κοραλι και θελει αλκαλικοτητα και ασβεστιο υψηλο στο νερο γυρω στα 8.5dKH και 400ppm αντίστοιχα). Το φως ειναι καλο; Μηπως ριναι υπερβολικο;
Επισης ξερω οτι οι αχινοι τη τρωνε οποτε θα τον επιστρέψω στη θαλασσα. Το "συνεργειο καθαρισμού" οι ερημιτες και τα σαλιγκαρια τρωνε και αυτα τη κοραλλινη; Μπορω να τα κρατήσω; Γτ ειχα δει σε site του εξωτερικού οτι υπαρχουν reef safe ερημιτες κ ελεγα μηπως οι δικοι μας ειναι.

Τελος, εκεινα εκει τα σφουγγαρια που ειναι σαν να ειναι δερματινα στην υφη (που καποια ειναι μπεζ κ καποια μαυρα) ζουν σε ενυδρείο; Βοηθούν στη φιλτρανση του νερου ή το επιβαρυνουν;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας εκ των πρωτερων! Απο τον καιρο π ειμαι εδω εχω μαθει πολλα για το χομπι μας και με εχει αποτρεψει απο το να κανω πολλα λαθη και γενικως η βοήθεια π υπαρχει εδω απο ολους σας ειναι πολυτιμη και εχετε δημιουργήσει μια πολυ ευχάριστη κοινότητα!


Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καβουρι..ειναι reef-safe? Πάνος Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 3 07-03-10 12:43
Picasso trigger : reef safe ή οχι ? thanpapa Θαλασσινό νερό - Γενικά 12 30-01-08 23:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05099 seconds with 14 queries