Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-01-15, 12:05
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή diy ξυλινο ενυδρειο.

καλημερα παιδια και καλη χρονια...
να κανω μια μικρη ανασκοπηση.
πριν περιπου ενα μηνα εκλεισα το 200λ..με ειχε κουρασει λιγο...ηθελα να κανω καποιες μετατροπες.να ανοιξω τρυπες για υπερχειλιση να βαλω πανω κοντρες για να μπει καπακι.και καποια αλλα μικροπραγματα...εδωσα λοιπον τα παντα σε ενα φιλο απο εδω...μπας και ξεκινησει κανενας αλλος εδω...
ρωτησα τους μαστορες εδω αν μπορουν να κανουν τρυπες και μου ειπαν οχι....εγω δεν το κανω γιατι θα κανω μ.....!οποτε μπηκα στην σκεψη να κανω αλλο,κ λιγο πιο μεγαλο...αλλα το κοστος παει πολυ...ετοιμαζομαι να παντρευτω το καλοκαιρι και κανω οικονομια οπου μπορω...χεχε....
ετσι λοιπον μιας και πιανουν λιγο τα χερια μου στο ξυλο ειπα να κανω μια προσπαθεια...θα παρω κοντρα πλακε θαλασσης το 1,8.
μετα απο πολυ ερευνα αποφασησα να παω σε πολυεστερα...εψαξα να βρω υγρο καοτσουκ αλλα ειναι πολλα τα λευτα να φερω απο εξω...
τωρα λεω μετα τον πολυεστερα να βαλω καποια εποξειδικη ριτινη...ουσιαστικα θα κανω ενα συνδυασμο αυτον που ειδα εδω απο αλλες κατασκευες...το ενυδρειο θα ειναι περιπου 300 λ.1.10 επι 50 επι 50.πανω κατω...ακομα δεν ειμαι σιγουρος...καμια ιδεα...καμια προταση...?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-01-15, 12:13
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Για τοσα λιγα λιτρα,η γνωμημου ειναι μην μλεκεις με ξυλινο,Και ακριβο,αλλα αν δεν εχεις εμπειρια,μπορει να εχει και προβλημα υγρασιας,ειδικα εκει που ζεις.Αν επιμενεις ομως,κοιτα εδω,εχει ολα τα υλικα που θελεις.

http://www.neotex.gr/frontoffice/por...e=NODE&cnode=1
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-01-15, 12:20
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

επισης,κοιτα και αυτο
http://www.plastidip-hellas.gr/

με ψαξιμο που εχω κανει στο παρελθον σχετικα με τη χρηση του στο ενυδρειο,δεν βρηκα καμια αναφορα για προβληματα.
μαλιστα σε καποιο ξενο φορουμ καποιος ειχε στειλει email στην εταιρια και του ειχαν απαντησει πως το υλικο ειναι εντελως αδρανες στο νερο μολις στεγνωσει.
εδω
επισης,στην ξενη σελιδα της εταιριας
http://www.plastidip.com/industrial_...ons/Plasti_Dip


Animal and outdoor environment applications for PlastiDip protective coating include underwater acoustics, sharp edges, cable stems, cage floors, underground storage tanks, aquariums, iron bars, cable ties, crank baits, junction boxes, fishing sinkers, solder lugs, lobster and crab traps

http://www.aquariacentral.com/forums...-OMG-PlastiDip
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-01-15, 12:27
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

καλημερα κ με η ώρα η καλή για το καλοκαίρι!!!

βέβαια όλοι οι παντρεμένοι θα σου πουν να το ξανασκεφτείς!

βέβαια μπορείς να πεις στον πεθερό αντί για κλασικά δώρα όπως ρολόγια κλπ να σου πάρει ένα 300λιτρο!!! έτσι για αλλαγή

πέρα της πλάκας , να είσαστε αγαπημένοι κ η ώρα η καλή να σας συνοδεύει για πάντα!!!!

Για 300λιτρο με 18αρι ξύλο το βλέπω δύσκολο...

Εποξική ρητίνη είναι υλικό που το έχω δουλέψει αλλά θα πρότεινα να έπαιρνες για Marine που είναι κατασκευές/επισκευές σκαφών όπου είναι εντάξει για τα ζωντανά κ βέβαια κ κυριότερα δεν θα έχεις προβλήματα όσμωσης!!! αλλα το κόστος είναι κάπως...

εγώ θα έκανα την πρόταση για παραδοσιακά υλικά , γυαλί κομμένα και ραμμένα στα μέτρα σου κ με τρύπες κ κόντρες κ ότι αγαπάς κ την ευθύνη την έχει ο τζαμάς.

εσύ απλά κάνεις την κόλληση κ με συμβουλές απο εδω μέσα θα έχεις πολύ καλό αποτέλεσμα!!!

εν επιμένεις για ξύλο θα σου έλεγα για διπλό 18άρη κ κολλημένα μεταξύ τους

εγώ πάντως θα έκανα κ μεταλικό σκελετό γύρω απο το ξύλο για ασφάλεια στο δέσιμο αλλά κ προστασία του ξύλου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-01-15, 12:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Να τα μας !!!!
Μπραβο βρε Δημήτρη , προχώρα , και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε
Πριν ξεκινήσεις όμως οτιδήποτε , κάνε πρώτα έρευνα αγορας για όλα τα υλικά, καθώς επίσης και τη καταλληλότητα των υλικών, για να ξέρεις πόσο θα σου κοστίσει και τι ακριβως θα χρειαστείς.
Η αλήθεια είναι πως στις μικρές διαστάσεις το ξύλινο έρχεται μία η άλλη με ένα γυάλινο ίσως και λίγο ακριβότερο, αλλά αν γίνει σωστά θεωρώ πως είναι πιο ανθεκτικό και σίγουρα θα γλυτώσεις λεφτά από τη θέρμανση. Αν μελετήσεις σωστά για τα υλικά , τότε πιστεύω πως το κόστος μπορεί να μειωθεί αρκετά
Πολυεστέρα και ρητίνες δεν έχω δουλέψει δυστυχώς (ακόμα) για να σου δώσω πληροφορίες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-01-15, 12:35
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τοσα λιγα λιτρα,η γνωμημου ειναι μην μλεκεις με ξυλινο,Και ακριβο,αλλα αν δεν εχεις εμπειρια,μπορει να εχει και προβλημα υγρασιας,ειδικα εκει που ζεις.Αν επιμενεις ομως,κοιτα εδω,εχει ολα τα υλικα που θελεις.

http://www.neotex.gr/frontoffice/por...e=NODE&cnode=1
μονο ακριβο δεν ειναι...μπορει να μου παει κατω απο 100 ευρο..εμπειρια με ξυλο εχω...δλδ ενα κουτι παρα πολυ γερο μπορω να το φτιαξω...ασε που ο πεθερος μου ειναι ψαρας...εχει φτιαξει 2 σκαφοι...μπορει να μου περασει πολυεστερα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-01-15, 12:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων

Για 300λιτρο με 18αρι ξύλο το βλέπω δύσκολο...
Σταύρο με 18αρι έχω κάνει και το δικό μου, με 1,20 μήκος και 50 Χ 50 πλάτος ύψος, δεν έχει κανένα πρόβλημα , και δεν έχω βάλει καν κόντρες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-01-15, 12:39
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα κ με η ώρα η καλή για το καλοκαίρι!!!

βέβαια όλοι οι παντρεμένοι θα σου πουν να το ξανασκεφτείς!

βέβαια μπορείς να πεις στον πεθερό αντί για κλασικά δώρα όπως ρολόγια κλπ να σου πάρει ένα 300λιτρο!!! έτσι για αλλαγή

πέρα της πλάκας , να είσαστε αγαπημένοι κ η ώρα η καλή να σας συνοδεύει για πάντα!!!!

Για 300λιτρο με 18αρι ξύλο το βλέπω δύσκολο...

Εποξική ρητίνη είναι υλικό που το έχω δουλέψει αλλά θα πρότεινα να έπαιρνες για Marine που είναι κατασκευές/επισκευές σκαφών όπου είναι εντάξει για τα ζωντανά κ βέβαια κ κυριότερα δεν θα έχεις προβλήματα όσμωσης!!! αλλα το κόστος είναι κάπως...

εγώ θα έκανα την πρόταση για παραδοσιακά υλικά , γυαλί κομμένα και ραμμένα στα μέτρα σου κ με τρύπες κ κόντρες κ ότι αγαπάς κ την ευθύνη την έχει ο τζαμάς.

εσύ απλά κάνεις την κόλληση κ με συμβουλές απο εδω μέσα θα έχεις πολύ καλό αποτέλεσμα!!!

εν επιμένεις για ξύλο θα σου έλεγα για διπλό 18άρη κ κολλημένα μεταξύ τους

εγώ πάντως θα έκανα κ μεταλικό σκελετό γύρω απο το ξύλο για ασφάλεια στο δέσιμο αλλά κ προστασία του ξύλου
ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου...με μια μικρη ερευνα που εκανα...στο γυαλι..παει πανω απο 200...ενω στο ξυλο κοντα στα 100..και μου μενει και κοντρα πλακε για λλεσ κατασκευες που κανω...φυσικα και θα μουν γωνιες εξω....θα δεθει τρομερα.......χεχε..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Σταύρο με 18αρι έχω κάνει και το δικό μου, με 1,20 μήκος και 50 Χ 50 πλάτος ύψος, δεν έχει κανένα πρόβλημα , και δεν έχω βάλει καν κόντρες
και με μεγαλυτερο να το εκανα παλι κοντρες θα εβαζα...να εχω μια σιγουρια ακομα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ikaria_jim : 14-01-15 στις 12:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-01-15, 12:53
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim Εμφάνιση μηνυμάτων
μονο ακριβο δεν ειναι...μπορει να μου παει κατω απο 100 ευρο..εμπειρια με ξυλο εχω...δλδ ενα κουτι παρα πολυ γερο μπορω να το φτιαξω...ασε που ο πεθερος μου ειναι ψαρας...εχει φτιαξει 2 σκαφοι...μπορει να μου περασει πολυεστερα...
Φθηνο και ακριβο,ειναι σχετικες εννοιες,

Αλλο να παρεις 5 τζαμια και να τα κολλησεις,και αλλο να παρεις τζαμπα απο τον μπαρμπαου ξυλο,και εαν δεν ξερεις,και με την υγρασια που εχουμε σε νησια,σου ανοιξει ολο σαν καρπουζι και σου κανει το τζαμπα ξυλο,ζημια 1000+ευροπουλακι
Γιαυτο σου ειπα,αν μπορες και ξερεις φτιαξτο,αν οχι,δωσε 80 περιπου ευρο,και παρε 5 γυαλακια, ετοιμα και ομορφα,και καθαρισες.

Και μην μερδευεσαι,αλλο να πιανεςι ψαρια,και αλλο να τα συντηρεις τα ψαρια.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-01-15, 13:38
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φθηνο και ακριβο,ειναι σχετικες εννοιες,

Αλλο να παρεις 5 τζαμια και να τα κολλησεις,και αλλο να παρεις τζαμπα απο τον μπαρμπαου ξυλο,και εαν δεν ξερεις,και με την υγρασια που εχουμε σε νησια,σου ανοιξει ολο σαν καρπουζι και σου κανει το τζαμπα ξυλο,ζημια 1000+ευροπουλακι
Γιαυτο σου ειπα,αν μπορες και ξερεις φτιαξτο,αν οχι,δωσε 80 περιπου ευρο,και παρε 5 γυαλακια, ετοιμα και ομορφα,και καθαρισες.

Και μην μερδευεσαι,αλλο να πιανεςι ψαρια,και αλλο να τα συντηρεις τα ψαρια.
οπα γιατι κατι δεν πιανω...
πρωτο.το ενυδρειο ειναι για μεσα στο σπιτι...η υγρασια ειναι στο φυσιολογικο..ασε που εχω αφυγραντήρα.δευτερο.
οταν λεμε 5 τζαμια με 8αρι ας πουμε..μπορει και παραπανω..με τρυπες..ροντε..κοντρες..θελω πανω απο 200...ενω ενα κοντρα πλακε θαλασσης..1,8 45 ευρο...η καλη ποιοτητα.πολυεστερα ουτε 30 ευρο..βιδες και ολα τα υπολοιπα τα εχω..αφου ασχολουμε με κατασκευες...
τριτων.ειπα οτι ο πατερας της κοπελας μου ειναι ψαρας και εχει φτιαξει 2 σκαφοι...με πολυεστερα...τι σχεση εχει το ψαρεμα με το ενυδρειο..απλα εκεινος μπορει να μου το περασει...αφου εγω δεν το ξερω....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim Εμφάνιση μηνυμάτων
οπα γιατι κατι δεν πιανω...
πρωτο.το ενυδρειο ειναι για μεσα στο σπιτι...η υγρασια ειναι στο φυσιολογικο..ασε που εχω αφυγραντήρα.δευτερο.
οταν λεμε 5 τζαμια με 8αρι ας πουμε..μπορει και παραπανω..με τρυπες..ροντε..κοντρες..θελω πανω απο 200...ενω ενα κοντρα πλακε θαλασσης..1,8 45 ευρο...η καλη ποιοτητα.πολυεστερα ουτε 30 ευρο..βιδες και ολα τα υπολοιπα τα εχω..αφου ασχολουμε με κατασκευες...
τριτων.ειπα οτι ο πατερας της κοπελας μου ειναι ψαρας και εχει φτιαξει 2 σκαφοι...με πολυεστερα...τι σχεση εχει το ψαρεμα με το ενυδρειο..απλα εκεινος μπορει να μου το περασει...αφου εγω δεν το ξερω....
ξεχασα να πω οτι το τζαμι μπροστα θα ειναι 10 αρι και θα μου το δωσει ενα φιλος τζαμας που εχει ενα κομματι λιγο πιο μεγαλο..και δεν το θελει...απλα θα το φερουμε στις διαστασεις...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ikaria_jim : 14-01-15 στις 13:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-01-15, 17:00
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Εγω Δημητρη δεν ειμαι φαν των ξυλινων..Εχω ξαναπει οτι πολλες προσπαθειες ειδαμε στο ξεκινημα αλλα ελαχιστες στην καταληξη,αρκετες που ξερω ηταν αδοξες..Με τον πολυεστερα βεβαια δεν μιλαμε πια για ξυλινο,αλλες προδιαγραφες αλλα και αλλο κοστος..Το 200αρι που λες για τα τζαμια ειναι υπερβολικο..Το τελευταιο που φτιαξαμε με το Σακη ηταν 300 λιτρα και δεν πηγε τοσο αλλα και τοσο να ηταν δεν υπαρχει περιπτωση το ξυλινο να σου παει λιγοτερο απο απο αυτα +50%,βαλτα κατω και θα δεις..Μονο πανι και πολυεστερα θες κανενα 50αρι,ενα φυλλο κοντρα πλακε,κοψιματα, χρωματα..
Τι να σου πω..για να πειραματιστεις εχει το γουστο του αλλα..Χειμωνας ειναι ,δεν πεταγεσαι ενα τετραημερο να κολλησουμε ενα να το παρεις να φυγεις....
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-01-15, 17:11
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω Δημητρη δεν ειμαι φαν των ξυλινων..Εχω ξαναπει οτι πολλες προσπαθειες ειδαμε στο ξεκινημα αλλα ελαχιστες στην καταληξη,αρκετες που ξερω ηταν αδοξες..Με τον πολυεστερα βεβαια δεν μιλαμε πια για ξυλινο,αλλες προδιαγραφες αλλα και αλλο κοστος..Το 200αρι που λες για τα τζαμια ειναι υπερβολικο..Το τελευταιο που φτιαξαμε με το Σακη ηταν 300 λιτρα και δεν πηγε τοσο αλλα και τοσο να ηταν δεν υπαρχει περιπτωση το ξυλινο να σου παει λιγοτερο απο απο αυτα +50%,βαλτα κατω και θα δεις..Μονο πανι και πολυεστερα θες κανενα 50αρι,ενα φυλλο κοντρα πλακε,κοψιματα, χρωματα..
Τι να σου πω..για να πειραματιστεις εχει το γουστο του αλλα..Χειμωνας ειναι ,δεν πεταγεσαι ενα τετραημερο να κολλησουμε ενα να το παρεις να φυγεις....

1000like!!!!
Να δεις και τα πεθερικα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-01-15, 17:11
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω Δημητρη δεν ειμαι φαν των ξυλινων..Εχω ξαναπει οτι πολλες προσπαθειες ειδαμε στο ξεκινημα αλλα ελαχιστες στην καταληξη,αρκετες που ξερω ηταν αδοξες..
Βασίλη θα σε κάνω να αλλάξεις γνώμη για τα ξύλινα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-01-15, 17:22
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

λοιπον ξανα λεω...45 ε το κοντρα πλακε...30 ευρο ο πολυεστερας...μαζι με 6 μετρα πανι..αυτο που βαζουν...δεν ξερω πως το λενε..75...και να βαλω και τιποτα αλλο....100....με το σακη που ειχαμε μιλησει...το λιγοτερο 170...
αλλα να μου πεις μικρη η διαφορα....εχει ομως την χαρη του...κατασκευη....αλλη φαση....και θα μου μεινει και κοντρα πλακε για αλλα πραγματα που κανω....οποτε...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον ξανα λεω...45 ε το κοντρα πλακε...30 ευρο ο πολυεστερας...μαζι με 6 μετρα πανι..αυτο που βαζουν...δεν ξερω πως το λενε..75...και να βαλω και τιποτα αλλο....100....με το σακη που ειχαμε μιλησει...το λιγοτερο 170...
αλλα να μου πεις μικρη η διαφορα....εχει ομως την χαρη του...κατασκευη....αλλη φαση....και θα μου μεινει και κοντρα πλακε για αλλα πραγματα που κανω....οποτε...
ααα....εργαλεια τα εχω ολα....εγω θα το κανω απο αρχη μεχρι τελος...εκτος τον πολυεστερα...που δεν θα βαλω λευτα στην δουλεια...πεθερος....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ikaria_jim : 14-01-15 στις 17:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-01-15, 17:24
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον ξανα λεω...45 ε το κοντρα πλακε...30 ευρο ο πολυεστερας...μαζι με 6 μετρα πανι..αυτο που βαζουν...δεν ξερω πως το λενε..75...και να βαλω και τιποτα αλλο....100....με το σακη που ειχαμε μιλησει...το λιγοτερο 170...
αλλα να μου πεις μικρη η διαφορα....εχει ομως την χαρη του...κατασκευη....αλλη φαση....και θα μου μεινει και κοντρα πλακε για αλλα πραγματα που κανω....οποτε...
-------------------------

ααα....εργαλεια τα εχω ολα....εγω θα το κανω απο αρχη μεχρι τελος...εκτος τον πολυεστερα...που δεν θα βαλω λευτα στην δουλεια...πεθερος....
για ποσα λιτρα μιλαμε τι διαστση?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-01-15, 17:25
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
1000like!!!!
Να δεις και τα πεθερικα!!!
αδερφε τα πεθερικα ειναι εδω..εκει ειναι παππους γιαγια...θα ερτηω καποια στιγμη αλλα για να δω αυτο το ρεεφ που εχεις..να δω πιανει τιποτα η μπα...ασε που θελει η γυναικα....αφου τα ξερεις...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
για ποσα λιτρα μιλαμε τι διαστση?
110,50,50

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ikaria_jim : 14-01-15 στις 17:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-01-15, 17:27
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Τακη μπορει..αλλα μονο απ το φορουμ ξερω πολλες περιπτωσεις ξυλινων που ειχαν πολυ συντομη διαρκεια ζωης..Επιπλεον αν το κοστος φτανει και ξεπερναει του γυαλινου δε βλεπω και το λογο..Δεν το λεω διαισθητικα..μεσα στα ξυλουργια μεγαλωσα ,τεσσερις θειοι μαραγγοι...Το ξυλο δεν κανει για τετοιες δουλειες πιστευω..εκτος αν δεν ειναι ξυλινο αλλα υβριδιο σαν το δικο σου που οντως αξιζει αλλα τοτε το κοστος ξεφευγει..Εχω ακουσει απο 'μαστορες' απιστευτα πραγματα ,δεν θελω να τα σχολιαζω..τι για μπετοφορμ,τι για μελαμινες..Ειναι λαθος ομως που μετα απο κανενα χρονο δε μας λενε με τι μαζευαν τα νερα τη νυχτα που ανοιξε..Η φυση των υλικων δεν αλλαζει..ντυνουμε το καικι με τρια και τεσσερα φυλλα πανι ,μετα αλλα τοσα χερια πανακριβα εποξεικα και το νερο περναει για πλακα..Ακομα και ο πολυστερας για να διατηρει τις ιδιοτητες του θελει καθε ενα το πολυ δυο χρονια στεγνωμα,πως θα γινεται?Τωρα αν καποιος θελει ενυδρειο παααρα πολυ μεγαλο και δεν τον νοιαζει τοσο η διαρκεια ζωης-σαν τα βιντεακια στο youtube- παει σε ξυλινες κατασκευες αλλα οταν θελεις ενα 300αρι που εχει φτασει 2 και 3 κατοσταρικα και δωρο μια φεραρι τι νοημα εχει?
-Δημητρη τι εργαλεια εχεις?Δεν κοβεται το φυλλο με σεγα ουτε με δισκο...
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-01-15, 17:31
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim Εμφάνιση μηνυμάτων
αδερφε τα πεθερικα ειναι εδω..εκει ειναι παππους γιαγια...θα ερτηω καποια στιγμη αλλα για να δω αυτο το ρεεφ που εχεις..να δω πιανει τιποτα η μπα...ασε που θελει η γυναικα....αφου τα ξερεις...
-------------------------

110,50,50
κατι ξερει η γυνακα σου!!!!

φιλε εγω σου εχω πει την αποψη μου. καλο ειναι να κανεις οτι τραβαει η ψυχη σου.
Το DIY μου αρεσει πολυ και αυτο ειναι κατι που δεν εχω δοκιμασει ακομα.
καλο ειναι να υπολογισεις ολα τα εξοδα που μπορει να χρειαστεις.
ξυλα τζαμια σιλικονη στοκο βιδες καπακι ενυδρειου πολυεστερα και πανι χρωμα που θα χρειαστει και ολες της λεπτομεριες. δεν ειναι απλο.
το μονο που με καθυσυχαζει ειναι οτι θα περασει πολυεστερα μαστορας!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-01-15, 17:34
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τακη μπορει..αλλα μονο απ το φορουμ ξερω πολλες περιπτωσεις ξυλινων που ειχαν πολυ συντομη διαρκεια ζωης..Επιπλεον αν το κοστος φτανει και ξεπερναει του γυαλινου δε βλεπω και το λογο..Δεν το λεω διαισθητικα..μεσα στα ξυλουργια μεγαλωσα ,τεσσερις θειοι μαραγγοι...Το ξυλο δεν κανει για τετοιες δουλειες πιστευω..εκτος αν δεν ειναι ξυλινο αλλα υβριδιο σαν το δικο σου που οντως αξιζει αλλα τοτε το κοστος ξεφευγει..Εχω ακουσει απο 'μαστορες' απιστευτα πραγματα ,δεν θελω να τα σχολιαζω..τι για μπετοφορμ,τι για μελαμινες..Ειναι λαθος ομως που μετα απο κανενα χρονο δε μας λενε με τι μαζευαν τα νερα τη νυχτα που ανοιξε..Η φυση των υλικων δεν αλλαζει..ντυνουμε το καικι με τρια και τεσσερα φυλλα πανι ,μετα αλλα τοσα χερια πανακριβα εποξεικα και το νερο περναει για πλακα..Ακομα και ο πολυστερας για να διατηρει τις ιδιοτητες του θελει καθε ενα το πολυ δυο χρονια στεγνωμα,πως θα γινεται?Τωρα αν καποιος θελει ενυδρειο παααρα πολυ μεγαλο και δεν τον νοιαζει τοσο η διαρκεια ζωης-σαν τα βιντεακια στο youtube- παει σε ξυλινες κατασκευες αλλα οταν θελεις ενα 300αρι που εχει φτασει 2 και 3 κατοσταρικα και δωρο μια φεραρι τι νοημα εχει?
την διαρκεια ζωης εγω δεν την ξερω...αλλα φανταζομαι οτι αν πανω απο τον πολυεστερα μπει μια ριτινι...θα ειναι ακομα πιο γερο...δεν ξερω ομως υποθετικα μιλαω...παντως απο θεμα κοστους δεν νωμιζω οτι ειναι ιδιο η και πιο πολυ....οι τιμες που ειπα ειναι απο μαντρα...σημερα ρωτησα...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
κατι ξερει η γυνακα σου!!!!

φιλε εγω σου εχω πει την αποψη μου. καλο ειναι να κανεις οτι τραβαει η ψυχη σου.
Το DIY μου αρεσει πολυ και αυτο ειναι κατι που δεν εχω δοκιμασει ακομα.
καλο ειναι να υπολογισεις ολα τα εξοδα που μπορει να χρειαστεις.
ξυλα τζαμια σιλικονη στοκο βιδες καπακι ενυδρειου πολυεστερα και πανι χρωμα που θα χρειαστει και ολες της λεπτομεριες. δεν ειναι απλο.
το μονο που με καθυσυχαζει ειναι οτι θα περασει πολυεστερα μαστορας!
σου ειπα για το ξυλο...σιλικονη εχω απο οταν εφτιαξα το 200αρι...2 σωλιναρια...στοκο εχω βιδες εχω...γωνιες εχω...καπακι θα κανω απο το κομματι που θα παρω...και για πολυεστερα σου ειπα..μαζι με το πανι...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ikaria_jim : 14-01-15 στις 17:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-01-15, 17:37
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim Εμφάνιση μηνυμάτων
την διαρκεια ζωης εγω δεν την ξερω...αλλα φανταζομαι οτι αν πανω απο τον πολυεστερα μπει μια ριτινι...θα ειναι ακομα πιο γερο...δεν ξερω ομως υποθετικα μιλαω...παντως απο θεμα κοστους δεν νωμιζω οτι ειναι ιδιο η και πιο πολυ....οι τιμες που ειπα ειναι απο μαντρα...σημερα ρωτησα...
-------------------------

σου ειπα για το ξυλο...σιλικονη εχω απο οταν εφτιαξα το 200αρι...2 σωλιναρια...στοκο εχω βιδες εχω...γωνιες εχω...καπακι θα κανω απο το κομματι που θα παρω...και για πολυεστερα σου ειπα..μαζι με το πανι...
σιλικονες καινουργιες ποτε παλιες.
καπακι δεν θα γινει απο πλεξι η κατι αναλογο?
τι φωτιστικο θα βαλεις?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-01-15, 17:40
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
σιλικονες καινουργιες ποτε παλιες.
καπακι δεν θα γινει απο πλεξι η κατι αναλογο?
τι φωτιστικο θα βαλεις?
οχι..θα βαλω απο κοντρα πλακε...μπορει να βαλω πιο λεπτο εχω κομματια..
θα βαλω κιχλιδες οποτε θα παω σε μικρα σποτ απο πανω...λεντ...αν και μπορει να βαλω και το φωτιστικο απο το 200αρι...αλλα λεω να περιορισω τα εξοδα...θα δω...
σοι σιλικονες ειναι κλειστες...καινουριες..
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-01-15, 17:48
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τακη μπορει..αλλα μονο απ το φορουμ ξερω πολλες περιπτωσεις ξυλινων που ειχαν πολυ συντομη διαρκεια ζωης..Επιπλεον αν το κοστος φτανει και ξεπερναει του γυαλινου δε βλεπω και το λογο..Δεν το λεω διαισθητικα..μεσα στα ξυλουργια μεγαλωσα ,τεσσερις θειοι μαραγγοι...Το ξυλο δεν κανει για τετοιες δουλειες πιστευω..εκτος αν δεν ειναι ξυλινο αλλα υβριδιο σαν το δικο σου που οντως αξιζει αλλα τοτε το κοστος ξεφευγει..Εχω ακουσει απο 'μαστορες' απιστευτα πραγματα ,δεν θελω να τα σχολιαζω..τι για μπετοφορμ,τι για μελαμινες..Ειναι λαθος ομως που μετα απο κανενα χρονο δε μας λενε με τι μαζευαν τα νερα τη νυχτα που ανοιξε..Η φυση των υλικων δεν αλλαζει..ντυνουμε το καικι με τρια και τεσσερα φυλλα πανι ,μετα αλλα τοσα χερια πανακριβα εποξεικα και το νερο περναει για πλακα..Ακομα και ο πολυστερας για να διατηρει τις ιδιοτητες του θελει καθε ενα το πολυ δυο χρονια στεγνωμα,πως θα γινεται?Τωρα αν καποιος θελει ενυδρειο παααρα πολυ μεγαλο και δεν τον νοιαζει τοσο η διαρκεια ζωης-σαν τα βιντεακια στο youtube- παει σε ξυλινες κατασκευες αλλα οταν θελεις ενα 300αρι που εχει φτασει 2 και 3 κατοσταρικα και δωρο μια φεραρι τι νοημα εχει?
-Δημητρη τι εργαλεια εχεις?Δεν κοβεται το φυλλο με σεγα ουτε με δισκο...
Βασίλη έχεις δίκιο στο ότι δεν υπάρχει σχετική εμπειρία σε βάθος χρόνου. Και δεν είναι αν θα αντέξει το ξύλο, αλλά αν αντέξει το ξύλο στην τυχόν υγρασία, δηλαδή η υγρομόνωση είναι όλο το μυστικό, και όταν το σχεδίαζα και εγώ εκεί κόλλαγα. Και όντως το ξύλινο για να γίνει σωστό μπορεί να κοστίσει παραπάνω, βέβαια όσο μεγαλώνει ο όγκος η ψαλίδα του κόστους μειώνεται σε σχέση με το γυάλινο.
Και ξύλινο καθαρό δεν υπάρχει, υβριδικά τα λες όλα, κάτι θα κάνεις για υγρομόνωση. Καθαρό ξύλινο χωρίς υγρομόνωση κλπ θα έλεγα πως είναι αυτο το 2.5 μέτρα που είχε φτιάξει ένα παιδί με πάγκο κουζίνας πριν 2-3 χρόνια, που μέχρι πριν λίγους μήνες δούλευε κανονικά. Από την άλλη όμως δεν μπορείς να φανταστείς την οικονομία που έχεις στο ρεύμα, ξεχνας ότι ήξερες για τη θερμομονωση σε ενυδρείο, και αυτό δεν είναι πάγιο έξοδο, είναι καθημερινό.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-01-15, 17:57
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη έχεις δίκιο στο ότι δεν υπάρχει σχετική εμπειρία σε βάθος χρόνου. Και δεν είναι αν θα αντέξει το ξύλο, αλλά αν αντέξει το ξύλο στην τυχόν υγρασία, δηλαδή η υγρομόνωση είναι όλο το μυστικό, και όταν το σχεδίαζα και εγώ εκεί κόλλαγα. Και όντως το ξύλινο για να γίνει σωστό μπορεί να κοστίσει παραπάνω, βέβαια όσο μεγαλώνει ο όγκος η ψαλίδα του κόστους μειώνεται σε σχέση με το γυάλινο.
Και ξύλινο καθαρό δεν υπάρχει, υβριδικά τα λες όλα, κάτι θα κάνεις για υγρομόνωση. Καθαρό ξύλινο χωρίς υγρομόνωση κλπ θα έλεγα πως είναι αυτο το 2.5 μέτρα που είχε φτιάξει ένα παιδί με πάγκο κουζίνας πριν 2-3 χρόνια, που μέχρι πριν λίγους μήνες δούλευε κανονικά. Από την άλλη όμως δεν μπορείς να φανταστείς την οικονομία που έχεις στο ρεύμα, ξεχνας ότι ήξερες για τη θερμομονωση σε ενυδρείο, και αυτό δεν είναι πάγιο έξοδο, είναι καθημερινό.
τακι εχεις δικαιο για την μονοση αλλα δεν λες και τυχον ζιμιες που μπορει να διμιουργιθουν αμα κανει που εχει διαροη η ανοιξει το ενυδρειο....
Και κατι αλλοο δεν μπορει να εχουμε φεραρι αυτοκινητο και να εχουν 20 ευρω στην τσεπη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-01-15, 18:21
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

σακη δεν μπορω να πιασω την φεραρι?το ξυλινο ειναι φεραρι...δεν πιστευω...
και στο τελος δωκιμη θα κανω...το κοστος το ειπα ειναι μικρο...αν κατσει εκατσε..αν δεν κατσει θα εχω δωσει τσαμπα μονο τον πολυεστερα...30 ευρο....το κοντρα πλακε θα το κανω κατι..ευκολα...τα τελευταια χρονια εχω παρει πολλα κοντρα πλακε....αν γινει θα εχω ενα πολυ καλο ενυδρειο..αν δεν γινει...θα εχω μαθει οτι δεν μπορω να το κανω....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-01-15, 18:22
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
τακι εχεις δικαιο για την μονοση αλλα δεν λες και τυχον ζιμιες που μπορει να διμιουργιθουν αμα κανει που εχει διαροη η ανοιξει το ενυδρειο....
Οποιοδήποτε και να κάνει διαρροή "την έκατσες".
Πάντως βρε παιδιά το ξύλινο όπως το βλεπω μου φαίνεται πιο στηβαρή κατασκευή, εννοώ αυτο που έχω φτιάξει εγώ, και στο χώρο που το έβαλα είναι το ιδανικό.
Για το πόσο θα αντέξει, εδω θα είμαστε και θα τα λέμε, και εύχομαι να τα λέμε για πολλά χρόνια ακόμα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-01-15, 18:29
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Οποιοδήποτε και να κάνει διαρροή "την έκατσες".
Πάντως βρε παιδιά το ξύλινο όπως το βλεπω μου φαίνεται πιο στηβαρή κατασκευή, εννοώ αυτο που έχω φτιάξει εγώ, και στο χώρο που το έβαλα είναι το ιδανικό.
Για το πόσο θα αντέξει, εδω θα είμαστε και θα τα λέμε, και εύχομαι να τα λέμε για πολλά χρόνια ακόμα
εγω με την μικρη εμπειρια που εχω με τα ξυλα...εχοντας ξεκινησει απο επιπλο ενυδρειου...πιστευω οτι αν το δεσεις καλα δεν θα ανοιξει ποτε....και φυσικα ειναι αλλο θεμα η υγρομονωση.με 2 πραγματα που σκευτομαι να βαλω και παλι πιστευω οτι ειναι πιο σιγουρο...και το αλλο που το εχω διαβασει..αν γινει κατι...το αδιαζεις και αν μπορεις το φτιαχνεις..στο γυαλι?αν σπασει εσπασε..πας σε αλλο κομματι...αν ανοιξει η σιλικονη καθαριζεις ξανα βαζεις....για μενα ειναι πιο ευκολο το ξυλο...μπορει γιτι εχω φτιαξει ενα γυαλινο και πραγματικα δεν ξερω πολλα..και ακομα και σε αυτο εχω βαλει αλουμινο γωνιες...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-01-15, 19:02
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Η ώρα η καλή Τζιμ !
Κάντο γυάλινο γιατί με 300 λίτρα στο πάτωμα δεν κρατάει γάμος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-01-15, 19:04
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ώρα η καλή Τζιμ !
Κάντο γυάλινο γιατί με 300 λίτρα στο πάτωμα δεν κρατάει γάμος
αχαχαχαχα.....οχαχαχαχαχα...θα πεσω κατω απο τα γελια...φιλε μου ακομα μενω μονος...οποτε αυτο θα ειναι χωρις την γυναικα...στην γυναικα θα εχω γυαλι....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-01-15, 19:21
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Πάσο τότε.....πριν το γάμο οι πάσης φύσεως δοκιμές επιτρέπονται
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-01-15, 19:28
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάσο τότε.....πριν το γάμο οι πάσης φύσεως δοκιμές επιτρέπονται
αχαχαχα..μου εφτιαξες την μερα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
σκεψη και προετημασια για ξυλινο ενυδρειο! Sakisdraminos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 34 25-06-13 14:27
ΞΥΛΙΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 850 ΛΙΤΡΩΝ + SUMP 230 ΛΙΤΡΩΝ angelos7577 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 50 09-01-13 03:39
ΞΥΛΙΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ posidwnas DIY . Φτιάχτο μόνος σου 17 06-05-10 17:12
ξυλινο ενυδρειο!!! thanasis76 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 40 17-12-09 15:50
Ξυλινο ενυδρειο ANEMOS DIY . Φτιάχτο μόνος σου 47 30-08-07 15:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10775 seconds with 14 queries