Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 23-01-17, 23:46
Το avatar του χρήστη geotron
geotron Ο χρήστης geotron δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2016
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

Πέρασα σήμερα αλλά δεν το είδα. Το αγόρασε κανείς?

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 24-01-17, 00:11
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Κάπου διάβασα ότι η μύτη του είναι χοντρή. Τσεκάρετέ το όσοι το αγοράσετε.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 26-01-17, 00:39
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Εγώ θα πρότεινα να κοιτάμε για κολλητήρια που έχουν και που βρίσκεις εύκολα ανταλλακτικες μύτες. Πέρασα τις προάλλες στην Αθήνα σε ένα μαγαζάκι μόνο με κινέζικα προϊόντα και βρήκα τα παρακάτω κολλητήρια στην εξευτελιστικη τιμή των 1 και 3 ευρώ αντίστοιχα.




Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanisalus18 : 15-09-18 στις 13:43 Αιτία: Επαναφορά φωτογραφιών
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 26-01-17, 08:25
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Καλημέρα.
Μην σας προβληματίζει το κολλητήρι. Όλες οι κολλήσεις που θα κάνετε θα είναι απλές και δεν θα είναι και πολλές. Ότι κολλητηρι και να χρησιμοποιήσετε θα κάνει δουλειά. Αρκεί να ζεσταίνει την μύτη
Κολληση φροντίστε να πάρετε μια με αρκετή flux μέσα, όπως η 60/40 που αναφέρθηκε και όχι πάρα πολύ ψιλή, κατά την γνώμη μου 5+ χιλιοστά.
Τα περισσότερα κομμάτια πλέον τα δίνουν έτοιμα για arduino όποτε έρχονται σε πλακετακια με έτοιμη κλίμα και απλά βιδώνεις καλώδιο.

Καλή συνέχεια στις κατασκευές σας. Δοκιμάστε το, είναι πολύ ωραία διαδρομή. Δεν έχω καταφέρει να ξεκινήσω το δικό μου για το ενυδρείο αλλά έχω κάνει διαφορα δοκιμάζοντας και μαθαίνοντας το arduino. Είναι εύκολο, μόνο χρόνο χρειάζεται και βρίσκεις τα πάντα. Είναι απλή η λογική του


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 27-01-17, 19:28
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Δηλαδή δεν μας νοιάζει ούτε πάχος μύτης; Νομίζω ότι τουλάχιστον το πάχος πρέπει να παίζει ρόλο, καθώς σε κάποια "στενά" σημεία (όπως πχ. το prototype που έχει μικρά κενά) δεν θα βολεύει η παχιά μύτη.
Επίσης απ' όσο ξέρω, όλα τα ηλεκτρονικά και ειδικά τέτοιου τύπου, θέλουν θερμοκρασία ~200 βαθμούς.
@stanisalus έχω την εντύπωση ότι το κυριότερο μειονέκτημα με αυτού του είδους τα κολλητήρια, είναι η δυσκολία τους να κρατήσουν σταθερή θερμοκρασία.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 30-01-17, 08:16
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.
Δεν σε νοιάζει τόσο το πάχος της μύτης. Γιατί έχεις αρκετά μεγάλες αποστάσεις. Τι εννοώ, ακόμα και εκεί που θεωρείς στενό σημείο το ένα ποδαράκι από το άλλο έχει αρκετή απόσταση. Αν χρησιμοποιήσεις τις στάνταρ διάτρητες πλακέτες θα δεις ότι η απόσταση είναι αρκετή. Ψιλή μύτη χρειάζεσαι όταν δεν έχεις χώρο, κυρίως με smd υλικά, τα υλικά αυτά που δεν έχουν ποδαράκια και κολλιούνται πάνω στην πλακέτα. Εκεί συναντάς πολύ ψιλά ποδαράκια σε πολύ κοντινη απόσταση μεταξύ τους όποτε θέλεις πολύ ψιλή μύτη για να αγγίξεις μόνο το ένα.

Η θερμοκρασία είναι κάτι σχετικό, όλα τα οικονομικά είναι στο περίπου. Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και το υλικό της μύτης και το μέγεθος της μύτης. Έχω μια μύτη μακριά και ψιλή (2 χιλ) που με βολεύει σαν μύτη βάζω το κολλητηρι τέρμα 380 βαθμούς και πάλι μου σπάει τα νεύρα.

Ένα άλλο που μου σπάει τα νεύρα και δεν ξέρω ακριβώς γιατί ( το ρίχνω στην ποιότητα των Κινέζων) είναι η κολληση. Έχω αγοράσει με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά 2, 3, 4 και 5mm την 2 και την 5 δεν μπορώ να τις δουλέψω με τίποτα, ζορίζομαι να κολλήσω ακόμα και καλώδιο.

Όλα αυτά είναι υποκειμενικά όμως, ο σταθμός που αναφέρομαι είναι ο κλασικός κινεζικός που έχει έχει και αέρα και κάνει 400¤ , την ίδια δουλειά κάνω σπίτι με τον δικό μου που είναι του 50αρικου (τιμή Ελλάδας ) βέβαια χωρίς τον αέρα.

Ελπίζω να μην κούρασα.
Καλές δοκιμές.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 07-02-17, 23:53
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Ήρθε και η πρώτη παρτίδα:


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanisalus18 : 15-09-18 στις 13:43 Αιτία: Επαναφορά φωτογραφιών
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 08-02-17, 00:03
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Με το καλό φίλε μου, δεν βλέπω την ώρα για το τελικό αποτέλεσμα. Θα μας ανοίξεις τα μάτια
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 08-02-17, 00:24
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Ευχαριστώ!
¶σε να δω πρώτα αν ανοίξουν τα δικά μου
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 08-02-17, 00:28
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Θα ανοίξουν, θα ανοίξουν Έχε πίστη σε αυτό, αν το ψάξεις και πέσεις με τα μούτρα στο διάβασμα (που θα γίνει) θα το καταφέρεις
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 15-02-17, 23:15
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Σήμερα ήρθαν και τα υπόλοιπα πακέτα που περίμενα για να ξεκινήσω τη κατασκευή του φωτιστικού, βασισμένο στο jarduino. Μετά από αρκετή ώρα παιδέματος και #(($*@&&&$* κατάφερα να κολλήσω το rtc στην TFT shield. Έκανα Upload τον κώδικα του Jarduino v1.1 και περίμενα να δω το φως το αληθινό.... Μάταια όμως... Μετά από αρκετή ώρα ψαξίματος είδα ότι στην V1.1 δεν υποστηρίζεται ο controller της οθόνης (ILI9341) και χρειάζεται η v1.2 η οποία όμως είναι password protected με στόχο να γίνεις donator. Δοκίμασα να παίξω με τα libraries αλλά δεν κατάφερα κάτι. Λευκή οθόνη μονίμως. Η οθόνη που χρησιμοποιώ είναι αυτή http://www.ebay.com/itm/311519653531. Υπάρχει κανείς που να έχει βρει λύση;
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 16-02-17, 00:18
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Δεν έχω ιδέα από jarduino, δύο παρατηρήσεις μόνο;
1) Τον RTC γιατί τον κόλλησες στο tft shield; Μπορείς να ανεβάσεις φώτο;
2) Μέσα στο κώδικα του jarduino, πρέπει να υπάρχει από προεπιλογή ένας driver ο οποίος θα είναι και αυτός που θα παίζει όταν φορτώνεις τον κώδικα.
Έχεις δοκιμάσει να τον διαβάσεις λίγο να δεις αν μπορείς να τον αλλάξεις με τον δικό σου driver;
Πχ. στον iAqua που προσπαθώ να τον μάθω, είναι:
UTFT myGLCD(SSD1289,38,39,40,41); // start up an instance of the TFT screen
Αυτό μπορεί να είναι είτε ILI9341, είτε HX8347A είτε οτιδήποτε άλλο θες αρκεί να υποστηρίζεται απ' την κατάλληλη library (και εννοείται να υπάρχει ο σωστός φάκελος στο Έγγραφα\Arduino\libraries).

Edit:
Μιας που ξέκλεψα λίγο χρόνο απ' την κόρη, γράφω συγκεντρωτική λίστα για τα πράγματα που χρειάζονται καθώς και τις τιμές τους:
Arduino mega 2560 r3. Τιμή: 8.62 ευρώ με τα μεταφορικά
RTC. Τιμή: 1.58 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.
12βολτες αντλίες για λίπανση. Τιμή: 5.48 ευρώ έκαστος με δωρεάν μεταφορικά (εγώ πήρα 3).
Οθόνη 3.2". Τιμή: 10.20 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.
8κάναλο ρελέ. Τιμή: 10.49 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.
Tft shield. Τιμή: 7.57 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.
Breadboard για τις δοκιμές. Τιμή: 1.34 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.
Καλώδια δοκιμών male to male. Τιμή: 0.95 με δωρεάν μεταφορικά.
Καλώδια δοκιμών male to female. Τιμή: 1.88 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.
Διάφορες αντιστάσεις από 1ohm έως 10Μ ohm. Τιμή: 4.41 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.
Γωνιακά pin (δεν ξέρω αν χρειαστούν, φθηνά είναι πάντως). Τιμή: 0.94 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.
Φωτοαντιστάσεις (για να ρυθμίζεται αυτόματα η φωτεινότητα της οθόνης). Τιμή: 0.94 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.
BC337 τρανζίστορ για την ρύθμιση φωτεινότητας. Τιμή: 0.94 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.
Κονέκτορες για το prototype board ( όταν και αν φτάσω εκεί ). Τιμή: 1.16 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.
Prototype board. Τιμή: 2.34 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.
Αισθητήριο θερμοκρασίας 3m για το ενυδρείο. Τιμή: 3.06 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.
Αισθητήριο θερμοκρασίας για το κουτί που θα είναι ο arduino. Τιμή: 1.36 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.
Mosfet για τις αντλίες λίπανσης. Τιμή: 1.40 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.
Δίοδοι SR260 για τις αντλίες λίπανσης. Τιμή: 1.85 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.
Διαμοιραστής ρεύματος για τα ρελέ (να γλιτώσουμε λίγο καλώδιο). Τιμή: 1.60 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.

Τελικό κόστος: 68.11 ευρώ με 1 αντλία όμως. Με 3 αντλίες ανεβαίνει στα 79,07 ευρώ.

Το πρόσεξα όσο μπορούσα, ίσως όμως να μου έχουν ξεφύγει κάποια πραγματάκια τα οποία σίγουρα τα βρίσκουμε και στα καταστήματα με ηλεκτρονικά της γειτονιάς.
Οι τιμές είναι οι καλύτερες που βρήκα σε σχέση πάντα με τα feedback των πωλητών και προτίμησα μερικά πραγματάκια από Ταϊλάνδη λόγω γρηγορότερης παραλαβής σε σχέση με Κίνα.
Μην με ρωτήσετε γιατί προτίμησα το τάδε αντί του τάδε, γιατί η λίστα είναι απ' όσα έχω διαβάσει για το συγκεκριμένο project που θέλω να κάνω (είναι αρκετά δύσκολο να μάθω ταυτόχρονα και για arduino και για διόδους, τρανζίστορ κτλ.)
Σκοπεύω να βάλω τον arduino με το prototype board, το tft shield και την οθόνη, εδώ μέσα όλα σαν σάντουιτς και να το βιδώσω στον τοίχο, δίπλα απ' το ενυδρείο ώστε και να έχω εύκολη πρόσβαση και ορατότητα από παντού και να μην το φτάνει η κόρη μου.
Ρελέ και πρίζες σε ξεχωριστό κουτί πίσω απ' το ενυδρείο και για τις αντλίες ακόμη το ψάχνω. Πρέπει να είναι όσο το δυνατόν στο ίδιο ύψος με το ενυδρείο.
Σκέφτομαι να προσαρμόσω ή στο πλάι του καπακιού ή στην πίσω μεριά 3 γυάλινες 50άρες σύριγγες, αλλά ακόμη το επεξεργάζομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 16-02-17, 01:20
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Τον RTC γιατί τον κόλλησες στο tft shield; Μπορείς να ανεβάσεις φώτο;
Τα Pins 5v και grd που χρειάζονται για το rtc, χρησιμοποιούνται από το TFT shield. Οπότε πρέπει να ελευθερωθούν.
Κράτα το
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 16-02-17, 02:00
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Και τώρα από που του δίνεις 5v και gnd?
Ποιό shield έχεις; Να υποθέσω το ITDB02 v1.1;
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 16-02-17, 08:10
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Κόλλα καλώδια όπου χρειάζεται μην παιδεύεσαι να κολλήσεις το ένα υλικό πάνω στο άλλο. 5 βολτ θα χρειαστείς για όλα όσα συνδέσεις. Παίξε για αρχή με τα έτοιμα καλώδια που υπάρχουν και είναι φθηνά και όταν τελειώσεις και είσαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα τότε ξεκινά την τοποθέτηση και τις κολλήσεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 16-02-17, 09:43
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Για TFT shield χρησιμοποιώ αυτή ttp://www.ebay.com/itm/121114423145?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageNa me=STRK%3AMEBIDX%3AIT η οποία δεν έχει rtc ενσωματωμένο. Το manual του jarduino προτείνει το προτείνει ως λύση. Ώντας τελείως αρχάριος, προτίμησα την τακτική του "βλέποντας και κάνοντας". Υπάρχει καμία ιδέα για το πως να βγάλω αναμονές για τα 5v και grd;
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 16-02-17, 12:27
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Το manual του jarduino προτείνει αυτή που σε ρωτάω πιο πάνω, δεν ξέρω αν διαβάζουμε άλλο manual.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Screenshot_2017-02-16-12-20-57.jpg
Εμφανίσεις:  309
Μέγεθος:  35,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 16-02-17, 12:44
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Αυτή προτείνει, αλλά δίνει και εναλλακτική λύση. Για να κάτσω να κολλήσω οοοοοόλες αυτές τις αντιστάσεις, απλά δεν........
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 17-02-17, 08:47
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Πλακετακι πλαστικό για δοκιμές δεν έχεις πάρει;
Αν έχεις απλά κολλάς ένα καλώδιο στα 5v και το βάζεις στην γραμμή στο πλακετακι και έχεις αυτόματα παρά πολλές θέσεις. Το ίδιο και για την γείωση.

Αν δεν έχεις πλακετακι, απλά κόλλα καλώδιο και μετά κάνε τις ενώσεις εκεί (καλώδιο με καλώδιο)


Sent from my iPhone using Tapatalk
-------------------------
https://www.tweaking4all.com/wp-cont...ard_layout.png


Sent from my iPhone using Tapatalk
-------------------------
Αυτό είναι το "πλακετακι" που αναφέρομαι. Το breadboard


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη puntomad : 17-02-17 στις 08:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 17-02-17, 17:47
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Δηλαδή από μία μόνο έξοδο 5v του arduino, μπορούμε με απλό καλώδιο να μοιράσουμε 5v σε όποιο κύκλωμα θέλουμε; Τα mAh δεν θα είναι λιγότερα με αυτό τον τρόπο;
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 17-02-17, 18:19
tolisn Ο χρήστης tolisn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Πιερία
Μηνύματα: 333
Προεπιλογή

Ναι, μπορείς να το κάνεις αυτό αρκεί να μην ξεπεράσεις το μέγιστο ρεύμα που μπορεί να δώσει η έξοδος 5V. Καλά είναι το συνολικό ρεύμα που τραβάς με τις άλλες συσκευές να είναι περίπου στο 70% από το μέγιστο που μπορεί να δώσει η έξοδος. Όσο περισσότερο ρεύμα τραβάς τόσο θα ζεσταίνεται ο σταθεροποιητής τάση πάνω στον arduino.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 17-02-17, 18:34
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

~800mAh αν θυμάμαι καλά;
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 17-02-17, 19:00
tolisn Ο χρήστης tolisn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Πιερία
Μηνύματα: 333
Προεπιλογή

Με τι τροφοδοτείς τον arduino; Αν τον τροφοδοτείς με εξωτερικό τροφοδοτικό καλά είναι η τάση του τροφοδοτικού να είναι χαμηλή, περίπου 9V (7V είναι το καλλίτερο). Αυτό θα έχει σαν συνέπεια να έχεις μικρότερη πτώση τάσης στον σταθεροποιητή και άρα μικρότερη θέρμανση στο ίδιο ρεύμα.Επειδή ο κατασκευαστής δεν γνωρίζει τι τάση τροφοδοσίας θα δώσεις δεν δίνει και το ρεύμα που μπορεί να δώσει η έξοδος 5V. Γιατί άλλη θέρμανση θα έχει ο σταθεροποιητής με τροφοδοσία 7V και άλλη με 15V.

Αν τροφοδοτείς τον arduino από το USB τότε το μέγιστο ρεύμα που μπορεί να πάρεις είναι περίπου 500mA μέχρι να ενεργοποιηθεί η ενσωματωμένη ασφάλεια.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 17-02-17, 19:21
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntomad Εμφάνιση μηνυμάτων
Πλακετακι πλαστικό για δοκιμές δεν έχεις πάρει;
Αν έχεις απλά κολλάς ένα καλώδιο στα 5v και το βάζεις στην γραμμή στο πλακετακι και έχεις αυτόματα παρά πολλές θέσεις. Το ίδιο και για την γείωση.

Αν δεν έχεις πλακετακι, απλά κόλλα καλώδιο και μετά κάνε τις ενώσεις εκεί (καλώδιο με καλώδιο)
Και πλακετάκι έχω, και PCB Board πήρα. Αν μπει η TFT shield, και ειδικά η ITDB02 όλα τα pin δεσμεύονται από αυτή. Δεν ξέρω πώς να κάνω το bypass για να ξαναελευθερώσω τα δεσμευμένα pins.
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 17-02-17, 20:08
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή Κατασκευή-προγραμματισμός arduino από το 0

Αν δεν έχεις πάρει άλλο shield να μπεις ενδιάμεσα και να πάρεις ότι θες, κόλλησε ένα καλώδιο στο tft shield στο πιν που είναι τα 5 βολτ και ριχτο στο πλακετακι και κούμπωσε το shield κανονικά πάνω και θα "εξέχει" ένα καλώδιο που θα πηγαίνει στο πλακετακι. Αντίστοιχα κανείς και για την γείωση και τα υπόλοιπα.
Αν δεν το κατάλαβες πες μου να το σκεφτώ να το διατυπώσω αλλιώς.


Sent from my iPhone using Tapatalk
-------------------------
Δεν είχα δει τι έγραψες από πάνω. Καλά το κατάλαβες, όλες οι συσκευές πάνε παράλληλα στο ίδιο καλώδιο. Τα μιλιαμπερ πάνε προσθετικά, δλδ μια συσκευή τραβάει 10 και μια άλλη 25 το σύνολο που θα τραβήξεις είναι 35, δεν μειώνονται. Απλά προσεχείς, όπως σου είπε και ο φίλος παραπάνω, το σύνολο της κατανάλωσης σου να είναι κάτω από το 80% του μέγιστου της εξόδου. Αν τροφοδοτεί το arduino από το USB καλώδιο (μέγιστο 500mah) πρέπει οι καταναλώσεις σου να είναι κάτω από 400 κ.ο.κ.

Αν έχεις μεγαλύτερες καταναλώσεις, βάζεις ένα εξωτερικό τροφοδοτικό με ένα ρελε που θα οπλίζει από τα 5βολτ του arduino και μετά βάζεις φορτία άφοβα πάνω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη puntomad : 17-02-17 στις 20:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 17-02-17, 20:11
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Δηλαδή για να καταλάβω... Στο ποδαράκι του TFT shield που μπαίνει π.χ στα 5v, κολλάω πάνω πάνω ένα καλώδιο και μετά το κουμπώνω στο arduino; Ουσιαστικά δηλαδή, θέλει κόλληση για όλα τα ποδαράκια του shield;
Έχω πάρει και PROTO shield συγκεκριμένα αυτόν. http://www.ebay.com/itm/262423841770...%3AMEBIDX%3AIT Για να έχω πρόσβαση στα Pins μέσω της πλακέτας του, θα πρέπει να πρέπει να "τραβήξω" γραμμές με καλάι ή καλώδιο, ή υπάρχει άλλος τρόπος;
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 17-02-17, 20:17
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Αφού έχεις αυτό το shield είσαι μια χαρά. Βάζεις πρώτα αυτό και πάνω από αυτό το tft shield. Στο κενό shield κολλάς καλώδια σε όποιον πιν θέλεις να "κλέψεις" και όταν τελειώσεις και είσαι ευχαριστημένος κολλάς πάνω σε αυτό ότι θες. Πχ το rtc θα ήταν πολύ πιο εύκολο να το κολλήσεις εκεί.


Sent from my iPhone using Tapatalk
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sxetikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να έχω πρόσβαση στα Pins μέσω της πλακέτας του, θα πρέπει να πρέπει να "τραβήξω" γραμμές με καλάι ή καλώδιο, ή υπάρχει άλλος τρόπος;

Εδω δεν κατάλαβα τι ρωτάς.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη puntomad : 17-02-17 στις 20:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 17-02-17, 20:40
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntomad Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού έχεις αυτό το shield είσαι μια χαρά. Βάζεις πρώτα αυτό και πάνω από αυτό το tft shield. Στο κενό shield κολλάς καλώδια σε όποιον πιν θέλεις να "κλέψεις" και όταν τελειώσεις και είσαι ευχαριστημένος κολλάς πάνω σε αυτό ότι θες. Πχ το rtc θα ήταν πολύ πιο εύκολο να το κολλήσεις εκεί.


Sent from my iPhone using Tapatalk
-------------------------



Εδω δεν κατάλαβα τι ρωτάς.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Ουσιαστικά ρωτάω που ακριβώς θα κολλήσω το καλώδιο. Από την κάτω μεριά της πλακέτας; Π.Χ στο PROTO shield που έχω, δίπλα σε κάθε θηλυκή υποδοχή για το pin έχει και καλαι. Έκει θα κολλήσω το καλώδιό;
Ερώτηση: Αν βάλω το PROTO shield η TFT shield δεν θα έχει πρόσβαση στα 34 (ή 36 κάθετα pin του arduino. Εκεί θα ενωθούν με καλώδιο;
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 17-02-17, 20:43
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Λογικά το κάθε πιν του proto shield είναι ενωμένο με την διπλανή κουκκίδα. Δες το με ένα πολύ μέτρο να σιγουρευτείς.

Η tft shield μπορεί να μην χρησιμοποιεί το 34 πόδι.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 17-02-17, 23:55
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sxetikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ουσιαστικά ρωτάω που ακριβώς θα κολλήσω το καλώδιο. Από την κάτω μεριά της πλακέτας; Π.Χ στο PROTO shield που έχω, δίπλα σε κάθε θηλυκή υποδοχή για το pin έχει και καλαι. Έκει θα κολλήσω το καλώδιό;
Ερώτηση: Αν βάλω το PROTO shield η TFT shield δεν θα έχει πρόσβαση στα 34 ( ή 36; ) κάθετα pin του arduino. Εκεί θα ενωθούν με καλώδιο;


Χωρίς να είμαι σίγουρος, μήπως θα πρέπει να κολλήσεις τα αρσενικά του tft shield με τα θηλυκά του prototype με καλάι;
Δες και αυτό μήπως και σε βοηθήσει, αν και χρησιμοποιεί άλλο prototype.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntomad Εμφάνιση μηνυμάτων
Η tft shield μπορεί να μην χρησιμοποιεί το 34 πόδι.
Ο φίλος εννοεί ότι θα χάσει τα κάθετα (digital) pins του arduino, αφού θα είναι πλέον κατειλημμένα απ' το prototype.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
aquarium controller, arduino, iaqua


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
arduino απορια gregkn73 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 20-11-14 03:20
arduino controller ikaria_jim DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 09-02-14 16:21
Arduino aquarium controller chris the trik DIY . Φτιάχτο μόνος σου 33 06-04-10 20:23
Προγραμματισμός σεμιναρίων ΠΣΦΕ Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 33 03-12-07 09:58
Σκέψεις - προγραμματισμός - απόψεις KwstasV DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 12-02-07 14:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09995 seconds with 14 queries