Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-08-08, 18:27
Το avatar του χρήστη Pleco
Pleco Ο χρήστης Pleco δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή 45 λίτρα- corydoras sterbai?

Σε ενυδρείο στρωμένο 45 λίτρων (καθαρό νερό) μπορώ να βάλω 6 corydoras sterbai(και τίποτ'άλλο , πλην μιας γαρίδας amano , που ήδη υπάρχει)?
Εκτός από την σκουρόχρωμη άμμο , την ύπαρξη ξύλου,την εβδομαδιαία αλλαγή νερού, τι άλλο να προσέξω?
Τα φυτά που έχω προς το παρόν είναι ανούμπια σε λάβα και μπόλικο κερατόφυλλο.
Σε άλλο ενυδρείο 100 λίτρων έχω 6 corydoras aeneus. Τώρα το καλοκαίρι, αναπληρώνω το νερό που εξατμίζεται καθημερινά λόγω του ανεμιστήρα με απεσταγμένο του εμπορίου και στις εβδομαδιαίες αλλαγές με νερό δικτύου.Τα γατόψαρα δείχνουν μια χαρά. Το χειμώνα δεν χρησιμοποιώ απεσταγμένο νερό.
Η ερώτησή μου είναι , αν τα sterbai θα είναι καλά με αυτό το σύστημα ή έχουν μεγαλύτερες απαιτήσεις όσον αφορά στο ph του νερού?Επίσης είναι από τα corydoras που θέλουν έντονο ρεύμα ? Γιατί το ενυδρείο μου έχει ένα ψεκαστήρι(συγχωρήστε με για τον όρο) , που προς το παρόν έχω αφαιρέσει?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-08-08, 18:41
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Βραχυπροθεσμα δεν θα υπαρξει προβλημα. ομως 45 λιτρα ειναι πολυ λιγα για ενυδρειο και θα πρεπει να συντηρειται υποδειγματικά... Τα sterbai ειναι σαφως πιο απαιτητικα απο τα aeneus. Γενικοτερα δεν ειναι τυχαιο οτι τα 60 λιτρα θεωρειται το μικροτερο πρακτικο μεγεθος για ενυδρεια...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-08-08, 19:21
Το avatar του χρήστη Pleco
Pleco Ο χρήστης Pleco δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Βραχυπροθεσμα δεν θα υπαρξει προβλημα. ομως 45 λιτρα ειναι πολυ λιγα για ενυδρειο και θα πρεπει να συντηρειται υποδειγματικά... Τα sterbai ειναι σαφως πιο απαιτητικα απο τα aeneus. Γενικοτερα δεν ειναι τυχαιο οτι τα 60 λιτρα θεωρειται το μικροτερο πρακτικο μεγεθος για ενυδρεια...
Ναι , τα έχω διαβάσει όλα αυτά , αλλά έχω δει και απαντήσεις από ανθρώπους με ιδιαίτερη εμπειρία , όπου προτείνουν 3-4 corydoras στα 15(!!!) λίτρα , ενώ τα γατόψαρα κανονικά πρέπει να είναι από 6 και πάνω.
Όσο για την υποδειγματική συντήρηση , το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι αλλάζω νερό κάθε εβδομάδα ανελλιπώς, παρακολουθώ καθημερινά, δεν έχω άλγη , κλαδεύω τα φυτάκια μου, αλλά δεν χρησιμοποιώ CO2 , ούτε λιπάσματα, γιατί τα φυτά μου είναι "εύκολα" και αναπτύσονται πολύ καλά.
Από την άλλη τα sterbai μου αρέσουν πάρα πολύ και δεν θα ήθελα βέβαια να έχω απώλειες...
Δηλαδή στο ενυδρείο μου , που χωράει στημένο 45 λίτρα νερού , τι μπορώ να βάλω με ασφάλεια(εκτός από γκάπυ , που ήδη έχω , γεννήσανε , ξαναγεννήσανε και βαρέθηκα να χαρίζω...)? Μόνο ένα μονομάχο για να είναι βασιλιάς , που λέει και ένας φίλος?
Δεν υπάρχει ελπίδα για τίποτ' άλλο?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-08-08, 19:45
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

γκαπυ και κορυς δεν ειναι και ο καλυτερος συνδιασμος....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-08-08, 19:53
Το avatar του χρήστη Pleco
Pleco Ο χρήστης Pleco δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
γκαπυ και κορυς δεν ειναι και ο καλυτερος συνδιασμος....
Όχι , μάλλον σε μπέρδεψα!
Πριν βάλω τα sterbai , θα χάριζα τα τελευταία 6 αρσενικά γκαπάκια , που έχουν γεννηθεί όλα μέσα σε αυτό το ενυδρείο.Όπως προανέφερα το τόλμημα έχει να κάνει με 6 sterbai μόνο και μία γαρίδα amano σε αυτά τα λίτρα.
Έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-08-08, 20:16
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Σε 45 λιτρα ειναι λιγο ζορικα τα πραγματα......
Πάντως δεν θα προτεινα τα sterbai γιατί θεωρούνται απο τα πιο ευαισθητα κορυ....
Εγω να σκεφτεις εχω 6 σε 400 λιτρα.....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-08-08, 20:19
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Ναι, αλλά εκεί έχεις και κάτι δίσκους.

Αυτούς μάλλον τους ξέχασες ε??????
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-08-08, 20:25
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Οι ανθρωποι με μεγαλη εμπειρια μερικες φορες ξεχνανε οτι απευθυνονται σε ανθρωπους με πολυ μικρη εμπειρια.

Και ασχετως αυτου, βλεπω μια ταση τελευταια να λιγοστευουμε τα λιτρα και να βαζουμε δισκους και σκληρες ταγκανικες σε λιτρα που ειναι απαγορευτικα. Ας το παρουμε ξανα αλλιως γιατι βρισκει.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-08-08, 20:43
Το avatar του χρήστη Pleco
Pleco Ο χρήστης Pleco δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι ανθρωποι με μεγαλη εμπειρια μερικες φορες ξεχνανε οτι απευθυνονται σε ανθρωπους με πολυ μικρη εμπειρια.

Και ασχετως αυτου, βλεπω μια ταση τελευταια να λιγοστευουμε τα λιτρα και να βαζουμε δισκους και σκληρες ταγκανικες σε λιτρα που ειναι απαγορευτικα. Ας το παρουμε ξανα αλλιως γιατι βρισκει.
Φυσικά για το μόνο που εγώ μπορώ να μιλήσω με βεβαιότητα είναι η δική μου απειρία. Και παρόλη την απειρία μου , μπορώ πια να καταλάβω ότι τα πράγματα στα 45 λίτρα είναι όπως τα ανέφερε ο φίλος πιο πάνω:ζόρικα!
Βοηθήστε λοιπόν όσοι θεωρείτε εαυτούς έμπειρους. Προτείνετε μία σύνθεση χωρίς φόβο και πάθος, ακόμα και αν είναι μόνο αυτή του ενός μονομάχου, γιατί το ενυδρείο υπάρχει , είναι στρωμένο και τα γκαπάκια ζούσαν και γεννούσαν μια χαρά σε αυτό, αλλά δεν μπορώ να ψάχνω συνέχεια ανθρώπους να χαρίζω γκάπυ...Θέλω να δωρίσω τα τελευταία 6 αρσενικά λοιπόν , αλλά μετά τι???
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-08-08, 20:52
Το avatar του χρήστη asourtzo
asourtzo Ο χρήστης asourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2006
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 392
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην asourtzo
Προεπιλογή

Το ενυδρειο ειναι οριακο αλλα θα μπορουσες να βαλεις και κιλιφις με την απαραιτητη προσοχη και φροντιδα παντα οπως αναφερεις και μονος σου πιο πανω http://www.killi.net/ δες εδω και κανε και εσυ ενα ψαξιμο στο google υπαρχουν πολλες σελιδες με τα ψαρια αυτα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-08-08, 21:38
Το avatar του χρήστη Pleco
Pleco Ο χρήστης Pleco δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

ευχαριστώ για την πρόταση ! Θα ξεκινήσω το ψάξιμο! Στο δεύτερο ενυδρείο (100λτρ) έχω ένα ζεύγος.
-------------------------
τα aphyosemion gardneri φαίνονται καλή περίπτωση, εφόσον αντέχουν την σκληρότητα του νερού μας και τα προτείνουν για τα λίτρα που διαθέτω. Όμως μπλέκω λίγο 1) στη θερμοκρασία : μέχρι 24 πρέπει να είναι? Εγώ τώρα φτάνω 28 και όταν λειτουργεί ο ανεμιστήρας(08-24.30 με ξεχωριστό χρονοδιακόπτη δηλαδή και παραπάνω από τις 11 ώρες της λάμπας) , ειναι 26-25
2) στο φαγητό: μπορώ να δίνω μόνο ξηρά τροφή? Σε ποικιλία βέβαια.Τέτοια τρώνε τα aplocheilus lineatus που έχω στο 100αρι.
3)Πόσο ζούνε αυτά? 4)τα βρίσκεις εύκολα και πόσα αρσενικά και θηλυκά να βάλω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pleco : 21-08-08 στις 21:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-08-08, 22:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pleco Εμφάνιση μηνυμάτων
... αλλά δεν μπορώ να ψάχνω συνέχεια ανθρώπους να χαρίζω γκάπυ...Θέλω να δωρίσω τα τελευταία 6 αρσενικά λοιπόν , αλλά μετά τι???
Αν εχουν μεινει μονο αρσενικα δεν θα εχεις αυτο το προβλημα ποτε πια.
Αν ομως θελεις να αλλαξεις ψαρια για οποιδηποτε λογο ΟΚ (εμενα δεν μου κακοφαινεται ακομα και ο λογος "τα βαρεθηκα", δεν τα παντρευτηκες κιολας, ασε που υπαρχουν και τα διαζυγια)
Τα 45 λιτρα και με ψαριΑ ομως, ειναι για εμπειρους.
Αν πιστευεις οτι μπορεις να εχεις σε σταθεροτητα ενα τετοιο μικρο συστημα προχωρα, αλλιως μονομαχο ή χρυσοψαρο .

Αν αποφασισεις για κορυ, παρε αμμο για βυθο και διαλεξε "σκληρα" κορυ και μικροσωμα (4-5 cm)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-08-08, 23:51
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν εχουν μεινει μονο αρσενικα δεν θα εχεις αυτο το προβλημα ποτε πια.
Μην παίρνεις και όρκο βέβαια.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-08-08, 23:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην παίρνεις και όρκο βέβαια.
Θα γεννησουν τα αρσενικα ή μπορει να μην ειναι ολα αρσενικα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-08-08, 01:02
Το avatar του χρήστη Pleco
Pleco Ο χρήστης Pleco δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Τα 45 λιτρα και με ψαριΑ ομως, ειναι για εμπειρους.
Αν πιστευεις οτι μπορεις να εχεις σε σταθεροτητα ενα τετοιο μικρο συστημα προχωρα, αλλιως μονομαχο ή χρυσοψαρο .

Αν αποφασισεις για κορυ, παρε αμμο για βυθο και διαλεξε "σκληρα" κορυ και μικροσωμα (4-5 cm)

εννοείς κάποια από τα παρακάτω: C. habrosus,C. hastatus και C. pygmaeus ?
Κι αν όχι γράψε μου , σε παρακαλώ, ποια ακριβώς εννοείς και αν θα τα βρω εύκολα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pleco : 22-08-08 στις 01:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-08-08, 01:02
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Γεια ! Τι θα ελεγες για Dwarf Puffers ;
http://www.dwarfpuffers.com/
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-08-08, 01:21
Το avatar του χρήστη Pleco
Pleco Ο χρήστης Pleco δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Θα έλεγα πρώτα απ'όλα ευχαριστώ που μπαίνεις στον κόπο να το ψάξεις κι έπειτα θα αρχίσω το ψάξιμο κι εγώ. Αλλά κάτι μου λέει ότι στο ατέλειωτο ψάξιμο κάπου το έχω συναντησει και για να μη το έχω επιλέξει αφού είναι τόσο χαριτωμένο κάπου θα κολλάει το πράγμα. Είδωμεν... Θα ενημερώσω βέβαια!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια ! Τι θα ελεγες για Dwarf Puffers ;
http://www.dwarfpuffers.com/
Καλά θυμόμουν:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...vancoricus.htm

Εκείνο που πρέπει να γνωρίζουμε είναι ότι το είδος αυτό, όπως και τα πιο πολλά είδη puffers, χρειάζονται να τρώνε σαλιγκάρια για να τρίβονται τα δόντια τους, αφού σε αντίθετη περίπτωση μεγαλώνουν ανεξέλεγκτα με συνέπεια στο τέλος να τα χάνουμε. Όσοι ασχολούνται συστηματικά με puffers, φροντίζουν και κάνουν εκτροφή σαλιγκαριών μόνο γι αυτό τον λόγο, αφού είναι μονόδρομος το τάισμα τους με αυτά.
Πέρα από τα σαλιγκάρια, τρώνε γενικά ζωντανές ή κατεψυγμένες τροφές και δύσκολα θα συνηθίσουν τροφές σε flakes ή pellets. Γενικά είναι δύσκολα ψάρια στην διατροφή, ενώ δεν ζητάνε πολλά από την χημεία του νερού, όσον αφορά σκληρότητες ή pH.
Τελικά πρόκειται για είδος που θα πάρουμε μόνο αν είμαστε διατεθειμένοι να φροντίσουμε για την διατροφή τους με σαλιγκάρια και ζωντανή ή κατεψυγμένη τροφή...
-------------------------
και καλά να μπω στη διαδικασία να μάθω τις κατεψυγμένες τροφές...με τα σαλιγκάρια τι θα κάνω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pleco : 22-08-08 στις 01:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-08-08, 12:18
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Το ενυδρειο των dwarf puffer λογικα θα πρεπει να ειναι αρκετα πυκνοφυτεμενο (αρα θα εχει και αυτο τα σαλιγκαρια του αν ταιζεις ελαχιστα περισσοτερο απο το φυσιολογικο) και με φυσικα "διαχωριστικα" περιοχων, αν θελεις στα 45 λιτρα να βαλεις 3 ψαρια μεγιστο. Μην ξεχνας οτι τα ψαρια αυτα ειναι θηρευτες και τσαμπουκαδες και η μονη στιγμη που θα τα βλεπεις και τα 3 μαζι στο ιδιο σημειο θα ειναι η ωρα του φαγητου.
Μπορεις επισης να αφαιρεις σαλιγκαρια απο καποιο αλλο ενυδρειο τυχον φυτεμενο που εχεις και να τα ριχνεις στα 45λτ.
Τελος μπορεις να φτιαζεις κανα 12-15λιτρο μονο με φυτα κ εκει να κανεις κανονικα την σαλιγκαρο/εκτροφη σου.
Αν θυμαμαι καλα τα dwarf puffer ναι μεν χρειαζονται σαλιγκαρια αλλα οχι καθημερινα (3 φορες τη βδομαδα κατι τετοιο).
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-08-08, 12:46
Το avatar του χρήστη Pleco
Pleco Ο χρήστης Pleco δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες. Μαζευω γνωσεις. Ομως δεν μπορω να μπω σε τετοιο τριπακι αν και εχω και ενα 20 λιτρο για καραντινα.Δεν θελω και τριτο ενυδρειο. Θα εχω και γκρινια απο το γιο μου που ηθελε και ενα δικο του στο δωματιο του...Με τη βοηθεια ολων πιστευω οτι στο τελος θα παρω μια αποφαση για να μην το καταργησω . Ειναι κριμα , γιατι ειναι στρωμενο...
-------------------------
Τολη , μηπως σου ειναι ευκολο να μου δωσεις καποια παραπανω στοιχεια για τα killie που εχεις στο site σου, τα aphyosemion gardneri. Δεν βρηκα π.χ ποσο ζουνε και αν τα βρισκεις ευκολα.Απο αυτα που ηδη διαβασα βλεπω οτι κανουν για τα 45 λιτρα (μονα τους βεβαια), αλλα ποσα πρεπει να βαλω και σε τι αναλογια θηλυκων- αρσενικων για να μην υπαρξουν προβληματα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pleco : 22-08-08 στις 12:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-08-08, 12:59
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

αν δεν κανω λαθος εισαι μελος του συλλογου
εχει στον συλλογο για τα μελη (εχουν μεινει μερικα)

αλλα η σωστη ονομασια ειναι fundulopanchax gardneri αλλαξε απο aphyosemion που ηταν στην αρχη
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-08-08, 13:28
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Στο τευχος 3 του περιοδικου Ενυδρειο υπαρχει πληρες αρθρο.
Δεν ειναι annuals, στην αιχμαλωσια ζουνε και μεχρι 3 χρονια.
Αν ειναι πολυ φυτεμενο το ενυδρειο, 2 ζευγαρια ειναι καλα.
Προσοχη στις τρυπες, τους αρεσει να πηδανε και μπορει να φυγουν απο πολυ μικρα ανοιγματα.
Στο Συλλογο εχει ακομα μερικα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-08-08, 13:38
AlexandraT Ο χρήστης AlexandraT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Υπάρχει και μια ακόμη λύση. Η οικογένεια tetra (characins). Σ' αυτά ανήκουν τα δημοφιλή νεον-καρδινάλιοι. Συνήθως τα ψαράκια αυτά επιλέγονται ως διακοσμητικά για τα κύρια ψάρια αλλά εμένα προσωπικά μου φαίνονται πανέμορφα για κύρια ψάρια.
Δες αυτό το λινκ για ποικιλίες και αν το αποφασίσεις μπορεί να βάλεις ένα κοπαδάκι από κάποιο όχι τόσο συνηθισμένο είδος και θα είναι σουπερ το αποτέλεσμα.
http://www.liveaquaria.com/product/a....cfm?c=830+890
http://www.thetropicaltank.co.uk/Fishindx/characin.htm
http://animal-world.com/encyclo/fres.../RosyTetra.php
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-08-08, 14:02
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Eιναι λιγα τα 45 λιτρα για τετρα. Θελουν μηκος ενυδρειου για κολυμπι.
Νανοκιχλιδες ισως?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-08-08, 14:05
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικοτερα δεν ειναι τυχαιο οτι τα 60 λιτρα θεωρειται το μικροτερο πρακτικο μεγεθος για ενυδρεια...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ασχετως αυτου, βλεπω μια ταση τελευταια να λιγοστευουμε τα λιτρα και να βαζουμε δισκους και σκληρες ταγκανικες σε λιτρα που ειναι απαγορευτικα. Ας το παρουμε ξανα αλλιως γιατι βρισκει.
.........
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-08-08, 14:40
Το avatar του χρήστη Pleco
Pleco Ο χρήστης Pleco δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή ν

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν δεν κανω λαθος εισαι μελος του συλλογου
εχει στον συλλογο για τα μελη (εχουν μεινει μερικα)

αλλα η σωστη ονομασια ειναι fundulopanchax gardneri αλλαξε απο aphyosemion που ηταν στην αρχη
Nαι , ειμαι μελος και εσυ εισαι το παλικαρι που με διορθωσες και στην ονομασια των σκαλαριων μου ε?
Μη μου ζητησεις να στην επαναλαβω ομως...
Ευχαριστω για την πληροφορια ! Μολις σιγουρεψω οτι συμφωνειτε αρκετοι πως κανουν για τα λιτρα μου , θα κανω τις απαιτουμενες ενεργειες
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
.........
Μα γι αυτο ψαχνομαι τοσο και σας ζαλιζω και σας...
Ειναι κριμα να το παροπλισω , αφου ειναι πια στρωμενο. Ούτε για τα killies που συζηταμε δεν κανει?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pleco : 22-08-08 στις 14:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-08-08, 15:19
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

εχω 3 σε 30 λιτρα

φαινονται καλα αλλα δεν γεννανε με την συχνοτητα που γεννα κανονικα αυτο το ειδος τα βλεπω που ζευγαρωνουν , αλλα , μικρα δεν κρατω αφου εχω αλλες γεννες ετσι και αλλιως σημαντικοτερες και τα τρωνε οι γονεις , οχι οτι ειδα ποτε γονο βεβαια

καπoιοι συστηνουν ενα ζευγαρι σε 20 λιτρα αλλα ειναι βαναυσο για εμενα

υπαρχουν 2 ειδη απιστο που ειναι αρκετα μικρα (σχεδον shelldwelers) ειρινικα και πολυγαμικα και μπορουν να μπουν σε 45 λιτρα αλλα ειναι τα πιο σπανια του γεννους αφου ουτε καν οι εξαγωγεις δεν ασχολουνται με το να τα πιασουν και αν εχουν εμφανιστει ποτε στο χομπυ ηταν μια φορα ολη και ολη
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-08-08, 15:59
Το avatar του χρήστη Pleco
Pleco Ο χρήστης Pleco δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω 3 σε 30 λιτρα

φαινονται καλα αλλα δεν γεννανε με την συχνοτητα που γεννα κανονικα αυτο το ειδος τα βλεπω που ζευγαρωνουν , αλλα , μικρα δεν κρατω αφου εχω αλλες γεννες ετσι και αλλιως σημαντικοτερες και τα τρωνε οι γονεις , οχι οτι ειδα ποτε γονο βεβαια

καπoιοι συστηνουν ενα ζευγαρι σε 20 λιτρα αλλα ειναι βαναυσο για εμενα

υπαρχουν 2 ειδη απιστο που ειναι αρκετα μικρα (σχεδον shelldwelers) ειρινικα και πολυγαμικα και μπορουν να μπουν σε 45 λιτρα αλλα ειναι τα πιο σπανια του γεννους αφου ουτε καν οι εξαγωγεις δεν ασχολουνται με το να τα πιασουν και αν εχουν εμφανιστει ποτε στο χομπυ ηταν μια φορα ολη και ολη
ενα ζευγαρι στα 45 θα ειναι καλα ή ο αρσενικος χρειαζεται κι αλλη θηλυκη?
-------------------------
Ποιος κατεβαινει στο συλλογο τωρα ? Ο Δημητρης?Μήπως μπορώ να έρθω να πάρω 2-3 κιλιε (οσα πρεπει για τα λιτρα) και να σας αφήσω τα γκάπυ(6 αρσενικά) για χάρισμα? Μπορούν να μπουν στο ενυδρείο με τα υπόλοιπα γκάπυ μέχρι να βρουν νέο σπίτι όπως θα βρουν τωρα τα κιλιε?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο τευχος 3 του περιοδικου Ενυδρειο υπαρχει πληρες αρθρο.
Δεν ειναι annuals, στην αιχμαλωσια ζουνε και μεχρι 3 χρονια.
Αν ειναι πολυ φυτεμενο το ενυδρειο, 2 ζευγαρια ειναι καλα.
Προσοχη στις τρυπες, τους αρεσει να πηδανε και μπορει να φυγουν απο πολυ μικρα ανοιγματα.
Στο Συλλογο εχει ακομα μερικα.
Δεν νομιζω οτι το εχω αυτο το τευχος , αλλα ισως μπορω να το βρω!
Στο ανοιγμα της τροφης εχω το ανεμιστηρακι , και μενουν δυο μικρα κενα , αριστερα και δεξια!
Υπαρχει και περιπτωση να πηδηξουν στο ιδιο το ανεμιστηρακι? Στο μεγαλο(100λτρ) εχω ενα ζευγαρι goldenWonder - αν το γραφω καλα- τα ανοιγματα τα εχω καλυψει , αλλα ο ανεμιστηρας δεν εχει καλυμμα. Μεχρι στιγμης δεν ειχα καποιο προβλημα , αλλα αν αυτα ειναι μικροτερα και πιο δραστηρια πρεπει κατι να σκεφτω για τα κενα που αφηνει ο ανεμιστηρας. Σωστα?
-------------------------
Επισης τα φυτα μου μαλλον ειναι λιγα , ανουμπια σε λαβα πολυ φουντωμενη και πυκνη και μπολικο κερατοφυλλο, αλλα απο οτι καταλαβαινω πρεπει να προσθεσω και αλλα? Εχω πετραδακι, θα ηταν προτιμοτερη η αμμος?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pleco : 22-08-08 στις 15:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-08-08, 16:05
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Γιατί δεν βάζεις ρε φιλαράκι ένα ωραιότατο μονομάχο.

Βασιλιάς θα είναι στα 45 λίτρα, μια χαρά τα φυτά σου είναι, και ωραιότατες στιγμές συντροφικότητας θα σου χαρίσει το ψαράκι σου.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-08-08, 16:20
Το avatar του χρήστη Pleco
Pleco Ο χρήστης Pleco δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί δεν βάζεις ρε φιλαράκι ένα ωραιότατο μονομάχο.

Βασιλιάς θα είναι στα 45 λίτρα, μια χαρά τα φυτά σου είναι, και ωραιότατες στιγμές συντροφικότητας θα σου χαρίσει το ψαράκι σου.
Δεν συμπαθω ιδιαιτερα τους μονομαχους, αλλα θα κατεφευγα και σ'αυτη τη λυση , αν δεν γινοταν αλλιως...Ομως διαβαζοντας και για το μονομαχο , που θα ειναι βασιλιας στα 45 λιτρα , εκφραση αγαπημενη και για αλλους , οπως προανεφερα, απογοητευτηκα: Τυρφη και αντιχλωριο απο την προηγουμενη μερα στο νερο της αλλαγης για ενα ψαρι που "επελεξες" με το ζορι? Η ιδεα των fundulopanchax gardneri ειναι πολυ πιο ικανοποιητικη για μενα
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-08-08, 18:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pleco Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν συμπαθω ιδιαιτερα τους μονομαχους, αλλα θα κατεφευγα και σ'αυτη τη λυση , αν δεν γινοταν αλλιως.......
Παλι θα γινω κακος ...
Ενα ενυδρειο δεν ειναι αναγκη να γεμισει με το ζορι..
Αστο "ανοικιαστο" αν δεν μπαινει μεσα ψαρι που σου αρεσει.
Πουλα το, χαρισε το, βαλτο στην αποθηκη, καντο νοσοκομειο, βαλε φυτα μονο, σπαστο αλλα μη του βαζεις ψαρι μονο και μονο για να μην ειναι αδειο

Εκτος αν καταλαβα λαθος
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Eνυδρειο διαστασεων 1,5Χ0,45Χ0,60 imichal Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 01-07-08 14:56
Μεταφορά από 80 λίτρα σε 180 λίτρα binational Γλυκό νερό - Γενικά 15 25-10-06 23:04
Γέννα Corydoras Sterbai caverman Γατόψαρα Ν. Αμερικής 21 31-07-06 12:03
Τάισμα Corydoras sterbai pet Γατόψαρα Ν. Αμερικής 11 17-07-06 08:52
Corydoras Sterbai Celda Γατόψαρα Ν. Αμερικής 5 15-04-06 19:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09483 seconds with 13 queries