Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-06-07, 20:19
Το avatar του χρήστη oikonm
oikonm Ο χρήστης oikonm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 38
Question Απορίες, πολλές απορίες...

Καλησπέρα φίλοι λάτρεις των μικρών κολυμβητών!!!

Λέγομαι Μαρία και πρίν από 1 εβδομάδα αγόρασα μαζί με το φίλο μου ένα μικρούλι (5 cm) lionhead μαζί με ένα τοσοδούλι σπιτάκι 5 lt! Ψάχνοντας γρήγορα ανακάλυψα ότι χρειαζόμαστε ενυδρείο μια και τα ψαράκια αυτά μεγαλώνουν αρκετά σε μήκος και εκτός αυτού το πήρα για να ζήσει και να το χαιρόμαστε, όχι να ταλαιπωρείται!
Ανακαλύψαμε στο Carrefour λοιπόν ένα ενυδρείο 54 lt και σκεφτόμαστε να το αγοράσουμε!
Αφού πολυλόγησα πάλι λοιπόν, ιδού οι απορίες μας:
1) Το ταίζουμε TetraFin Sticks και η οδηγία που μας έδωσαν στο pet shop ήταν να του δίνουμε μισό stick 2 φορές τη μέρα! Το ψαράκι τρελαινόταν απ'την πείνα και τώρα του δίνουμε 1 stick 3 φορές τη μέρα(δηλ. 3 stick συνολικά τη μέρα). Είναι καλά? Δεν μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει όσο μπορεί να φάει μέσα σε 2-3 λεπτά... Του δίνω το stick και το μασάει για αρκετά λεπτάκια! Τί με συμβουλεύετε?
2) Για το ενυδρείο έχω καταλήξει ότι θα χρειαστούμε χαλίκια, αεραντλία, βακτηρίδια, τα τέστ για το νερό και διακοσμητικά (το ενυδρείο ήδη περιλαμβάνει φίλτρο, λάμπα και θερμοστάτη). Νομίζετε ότι θα χρειαστώ κάτι ακόμα?
3) Σαν αρχάρια και αρκετά άσχετη ακόμα, στη διακόσμηση του ενυδρείου δεν σκέφτομαι να συμπεριλάβω αληθινά φυτά μια και δεν πιστεύω πως θα καταφέρω να τα φροντίζω και αυτά και το ενυδρείο μας με αυτά!! Τί πιστεύετε ότι πρέπει να συμπεριλάβω στη διακόσμηση για να είναι ευτυχισμένο το μικρό μας lionhead??? Τα ψεύτικα φυτά είναι μία λύση? Μπορούν να καθαριστούν εύκολα ή θα χειροτερέψουν μετά από ένα διάστημα τη ζωή του Μπουρμπουλήθρα?
4) Μια και το τωρινό σπιτάκι του είναι μικρό μένει μοναχούλης! Στα 54 lt μπορώ να του βάλω ακόμα ένα ψαράκι για παρέα και αν ναι τί μου προτείνετε?
5) Αυτή τη στιγμή ζει καλά νομίζω! Πρέπει να στρώσουμε πρώτα το καινούριο του ενυδρείο για να τον βάλουμε μέσα, έτσι δεν είναι? Πόσο καιρό θα πάρει αυτό? Ένδειξη ότι το ενυδρείο είναι έτοιμο είναι τα αποτελέσματα από τα τέστ του νερού?
6) Για να μη δυσκολεύεται με την αναπνοή του μέσα στα 5 lt του αλλάζω το 85% του νερού του κάθε μέρα! Πιστεύετε ότι είναι καλά?
7) Εκτός από τα TetraFin sticks πρέπει να εμπλουτίσω τη διατροφή του με βιταμίνες ή κάτι άλλο?
Ισχύει και για τα lionhead ότι πρέπει να τα αφήνουμε 1 μέρα κάθε εβδομάδα χωρίς φαγητό?
Αν καταφέρατε να διαβάσετε το τεράστιο θέμα μου σας είμαι ευγνώμων! Περιμένουμε με ανυπομονησία τη ΒΟΗΘΕΙΑ σας!!
2 "πολύ" αγχωμένοι αρχάριοι...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-06-07, 21:27
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Smile

πρωτα απο ολα καλως ορισες εγω θα σου ελεγα να παρεις ενα λιγο πιο μεγαλο ενυδρειο μια και σκεφτεσε να βαλεις και παρεα στο ψαρακι σου οσο για το ταισμα το που ειναι καλοκαιρι μια φορα την ημερα ειναι καλα πιστευω με λιγο παραπανω απο οτι δινεις στις 2 φορες για θερμοστατη δεν το ζηζηταμε για κανει αφορητη ζεστη για φυτα θα μπορουσες να βαλεις φυτα γρηγορης αναπτυξης οπως ανουμπιες κερατοφυλλο και βαλισνεριες θα πρεπει να στρωσεις το νερο πρωτα και μετα να βαλεις τα ψαρια σου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-06-07, 21:57
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες oikonm!

To 5λιτρο δοχειάκι είναι απαγορευτικό για το χρυσόψαρο. Φοβάμαι πως δε θα καταφέρει να επιβιώσει μέχρι να στρώσει το φίλτρο του 54λιτρου. Η καλύτερη λύση είναι να απευθυνθείτε σε κάποιο από τα παιδιά του συλλόγου εκεί στη Θεσσαλονίκη να σας δώσει έτοιμο στρωμένο υλικό, ώστε να επιταχύνετε τη διαδικασία και να μην αντιμετωπίσετε πρόβλημα. Η άλλη λύση είναι να περάσετε στην κλασσική διαδικασία του στρωσίματος, αλλά να δώσετε πίσω το χρυσόψαρο μέχρι να ολοκληρωθεί το στρώσιμο, ώστε να μην ταλαιπωρηθεί.

Το θέμα της τροφής είναι δευτερεύον. Στην παρούσα φάση, ένα στικ κάθε δύο μέρες είναι αρκετό. Είναι προτιμότερο να αφήνετε το ψάρι "νηστικό" παρά να επιβαρύνετε το νερό του. Όταν μπει στο μεγάλο ενυδρείο μπορείτε να αυξήσετε και την ποσότητα αλλά και να εμπλουτίσετε τη διατροφή του και με άλλες τροφές, όπως τυποποιημένα flakes, pellets και σαν συμπλήρωμα bloodworms, κομματάκια φρούτων και λαχανικών.

Τα έτοιμα βακτηρίδια που κυκλοφορούν στην αγορά δεν είναι απαραίτητο ότι κάνουν τη δουλειά που θέλουμε και δε χρειάζεται να προβείτε στην αγορά τους. Τα τεστ είναι απαραίτητα και ναι, αυτά θα σας πουν πότε το ενυδρείο είναι έτοιμο να υποδεχτεί κάτοικο. Όσον αφορά τα φυτά, μπορείτε να βάλετε ανούμπιες, βαλισνέριες και εχινόδορους άφοβα. Δεν είναι απαιτητικά φυτά και δεν κινδυνεύουν από τα χρυσόψαρα που συνηθίζουν να τσιμπολογάνε τα φυτά με τρυφερό φύλλωμα. Αποφύγετε τα πλαστικά φυτά γιατί σύντομα θα θέλετε να τα πετάξετε εφόσον το φυσικό είναι σίγουρα πιο όμορφο.

Τα 54 λίτρα θα μειωθούν μετά την προσθήκη του χαλικιού και των όποιων διακοσμητικών, οπότε είναι καλύτερα να μείνετε στο lionhead, δεδομένου ότι το κάθε χρυσόψαρο απαιτεί 40 λίτρα για να έχει σωστή διαβίωση.

Η καθημερινή αλλαγή του νερού στο 5λιτρο (οι πολύ συχνές αλλαγές στρεσάρουν) είναι επιβεβλημένη αλλά αλλάξτε του περιβάλλον όσο πιο γρήγορα γίνεται. Διαφορετικά πολύ σύντομα θα έχετε δυσάρεστα επακόλουθα. Στην ανάγκη, μεταφέρετέ το σε κάποιο δοχείο τετραπλάσιας τουλάχιστο χωρητικότητας και συνεχίσετε τις καθημερινές αλλαγές νερού. Θα ξαναπώ εδώ πως είναι καλύτερα να αποχωριστείτε το ψαράκι μέχρι να ετοιμαστεί το ενυδρείο, εκτός κι αν βρείτε στρωμένο υλικό πολύ σύντομα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-06-07, 22:07
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Και να προσθέσω κατι που δεν αναφέρθηκε το αντιχλωριο σε κάθε αλλαγή νερού
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-06-07, 22:15
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Και εγω να πω πως αν δεν εχετε σκοπο να κανετε κατι απο αυτα που ειπε η

Blanch τοτε σιγουρα απο το να το εχετε στο 5λιτ. καλυτερα ειναι στο 54 λιτ.

Υ.Γ. αυτο ειναι απο τις χειροτερες, η καλυτερη λυση...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-06-07, 22:26
Το avatar του χρήστη oikonm
oikonm Ο χρήστης oikonm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Αρχικά σαν καινούρια δεν ξέρω πως να απευθυνθώ στα παιδιά στη Θεσσαλονίκη(οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη!!)!!
Την τροφή του όντως θα τη μειώσω, όσο για τα βακτηρίδια αν δεν τα πάρω, το στρώσιμο γίνεται μόνο με το αντιχλώριο??
Επιπλέον θα αρχίσω να προσθέτω αντιχλώριο στις αλλαγές νερού, αλλά δεν είμαι σίγουρη ακόμα για την αλλαγή του περιβάλλοντος μέχρι να στρωθεί το ενυδρείο!! Το ψαράκι φαίνεται να είναι σε πολύ καλή κατάσταση εδώ και 10 μέρες μέσα στα 5lt!! Είναι ζωηρό, παίζει και τρώει κανονικά!
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές και θα ψάξω λίγο παραπάνω για τα ζωντανά φυτά! Αν όντως πάρω θα είναι σίγουρα από αυτά που μου προτείνεις Blanch!!!
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-06-07, 22:30
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Εφόσον έχεις ήδη το ψαράκι θα έλεγα οτι δεν έχεις και πολλές λύσεις! Αν πάρεις το ενυδρείο που λες καλό είναι να βρεθείς με κάποιον/α που είσαστε κοντά και να σου δώσει μπόλι για να μεταφέρεις άμεσα το ψαράκι σου στο νεο ενυδρείο χωρίς να ταλαιπωρηθεί άλλο μέσα στα 5 λίτρα!
¶λωστε δεν στρώνει το νερό στρώνει το φίλτρο και αν κάποιος συνχομπίστας σου δώσει λίγο στρωμένο υλικό θα είναι όλα ποιο εύκολα!

Το λινκ που έδωσε ο Τόλις θα σε βοηθήσει να έρθεις σε επαφή!!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-06-07, 22:30
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Καλώς όρισες και από εμένα.
Ξεκίνησε το διάβασμα από εδώ :
http://www.aquatek.gr/board/showthread.php?t=13655

Μετά εδώ :
http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm

Και εμείς....εδώ είμαστε
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-06-07, 22:35
Το avatar του χρήστη oikonm
oikonm Ο χρήστης oikonm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ!!! Και μια και θα είμαι Θεσσαλονίκη την Κυριακή λόγω εξεταστικής θα έρθω!
__________________

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορίες AXEL Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 01-06-07 21:22
Απορίες tsiko Δίσκοι 1 26-03-07 11:38
απορίες guppies_2 Γλυκό νερό - Γενικά 3 16-01-07 22:06
απορίες ρουτίνας pavloukos Γλυκό νερό - Γενικά 5 02-01-03 22:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04972 seconds with 13 queries