Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-02-07, 20:48
moby Ο χρήστης moby δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-02-2007
Περιοχή: Δυτικά Προάστια
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Λίγο μπερδεμένος με το στρώσιμο.

Καλησπέρα και καλός σας βρήκα .

Είμαι και εγώ ένας πρόσφατος κάτοχος ενός ενυδρείου 80lt. Μόλις το παρέλαβα το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν μία αναζήτηση στο Google και έπεσα πάνω σε αυτό το forum. Ανακουφιστικά αρκετά που υπάρχει στο Internet αυτός ο χώρος με κόσμο που μπορεί να δώσει συμβουλές γιατί παλαιότερη απόπειρα με ένα ενυδρείο 120lt και ένα χρυσόψαρο είχε ως αποτέλεσμα το χρυσόψαρο να μην κλείσει 24 ώρες ζωντανό και το ενυδρείο 48 ώρες στο σπίτι μου.

Διαβάζω αρκετό καιρό το forum αυτό και τώρα βρίσκομαι στην διαδικασία του στρωσίματος. Επειδή δεν είχα αρκετή αυτοπεποίθηση απευθύνθηκα σε κατάστημα pet shop. Εκεί μου έδωσαν αντιχλόριο και βακτηρία για να στρώσω το ενυδρείο. Έχουν περάσει περίπου 10 μέρες και εγώ συνεχίζω την κούρα που μου συνέστησε ο πωλητής. Σήμερα πήρα test για να μετρήσω NH4, NO2 και PH. Τα αποτελέσματα ήταν κάπως απογοητευτικά. Ενώ το test αμμωνίας έχει πιο ανοιχτό χρώμα και από 0 mg/l το PH και το ΝΟ2 είναι πιο σκούρα από το μέγιστο της κλίμακας. Συγκεκριμένα

ΝΗ4 = 0 mg/l
pH > 7,6
NO2 > 1 mg/l

Ολο το set είναι της JBL και πιστεύω ότι ακολούθησα κατά γραμμα τις οδηγίες.

Οι 10 μέρες είναι εύλογο χρονικό διάστημα να στρώσει το ενυδρείο δεδομένου ότι ήδη παρέχονται βακτηρία; Τουλάχιστον δεν θα έπρεπε να δω κάποια ενθαρρυντικά αποτελέσματα ;
Χρειάζονται αλλαγές νερού κατά τη διάρκεια του στρωσίματος;
Μήπως θα έπρεπε να προσθέσω και αμμωνία.

Το ενυδρείο δεν έχει μέσα ούτε φυτά ούτε ψάρια, μόνο χαλίκι.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και συγνώμη αν σας κούρασα αλλά είμαι πολύ μπερδεμένος με το όλο θέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-02-07, 21:17
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

To pH σου ειναι ενταξει για τα νερα της Αθηνας, μην σε απασχολει - εκτος αν αποφασισεις να βαλεις ψαρια που θελουν οξινο νερο, πραγμα που δεν θα το συμβουλευα μιας κι εισαι ακομα νεος και καλο θα ηταν να μην μπλεξεις ακομα με αλλαγες παραμετρων νερου αλλα να αρκεστεις στο νερο της βρυσης σου.

Για τα ετοιμα βακτηριδια του εμποριου οι γνωμες διιστανται, και οι πιο πολλοι λενε οτι δεν κανουν δουλεια. Καλυτερα να στρωσεις το φιλτρο σου με αμμωνια, http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656 ή να παρεις υλικα ετοιμα στρωμενα απο καποιον γνωστο η απο το Συλλογο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12401 και να βαλεις αμεσως λιγα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-02-07, 23:15
moby Ο χρήστης moby δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-02-2007
Περιοχή: Δυτικά Προάστια
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Δηλαδή μάλλον πάνε χαμένες 10 μέρες . Οπότε μάλλον αύριο το πρωί θα πάρω σβάρνα τα φαρμακεία σε αναζήτηση καθαρής αμμωνίας.

Αν είναι να ξεκινήσω το στρώσιμο με αμμωνία, το νερό που έχει ήδη μέσα, θα πρέπει να το αλλάξω; Ρωτάω επειδή έχω ρίξει μέσα βακτηρία. Λογικά η ύπαρξή τους θα επισπεύσει την διαδικασία. Σωστά;

Επίσης επειδή είμαι νέος με τρώει η ανυπομονησία να δω ψάρια μέσα στο ενυδρείο, οπότε είναι σοφή η εναλλακτική λύση να κάνω στρώσιμο με ψάρια; Σκεύτομαι να βάλω χρυσόψαρο που από τι διαβάζω είναι πολύ ανθεκτικό ψάρι. Ο τελικός στόχος είναι να φτιάξω ένα κοινωνικό ενυδρείο το οποίο να έχει μέσα τουλάχιστον 8 neon. Πόσο καλά θα συμβιώσει το χρυσόψαρο με τα neon;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-02-07, 23:20
Το avatar του χρήστη parrot
parrot Ο χρήστης parrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-12-2005
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Ανθεκτικό μεν..... θα το παιδέψεις και είναι κρίμα δε....

Το χρυσόψαρο είναι ψάρι κρύου νερού ενώ τα νέον τροπικά.... Καλό είναι να μην μπλεχτούν.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-02-07, 23:32
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ο ΠΣΦΕ δινει στα μελη του στρωμενο υλικο φιλτρων - το βαζεις στο φιλτρο σου και βαζεις την αλλη μερα (λιγα) ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-02-07, 23:49
Το avatar του χρήστη tsikis
tsikis Ο χρήστης tsikis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Σαλαμίνα-¶νω Καλαμάκι
Μηνύματα: 560
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην tsikis Send a message via Skype™ to tsikis
Προεπιλογή

Διάβασμα φίλε μου και ότι σε συμβούλεψε ο Τolis.
Διάβασε επίσης και εδώ.

Μην απογοητεύεσαι..
Όλα θα γίνουν..

Καλή συνέχεια
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-02-07, 00:24
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Το δικό μου το έστρωνα με καθαρή αμμωνία πάνω από 30 μερες.Οπότε 10 μέρες δεν λένε τίποτα.Θέλει πάρα πολύ υπομονή για να γίνει σωστά η δουλειά του στρωσίματος, αλλά όταν θα δεις τα ψάρια σου ευτυχισμένα και χωρίς προβλήματα-απώλειες θα αποζημειωθείς για την αναμονή.Καλή συνέχεια.Όλοι κάποτε κάναμε λάθη στο χόμπυ,όπως και γω,είναι λογικό.(αλλιώς δεν θα είχαν και δουλειά οι εμπειρότεροι)Η εξέλιξη στην γνώση του ενυδρείου είναι αυτό που γοητέυει αρκετους,αλλιώς δεν θα είχε ενδιαφέρον αν όλοι τα ήξεραν όλα απο την αρχή.
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-02-07, 01:20
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

και ο χρονος των 10 ημερων δεν πηγε χαμενος αφου αποτι ειδα αρχισε η μετατροπη της αμμωνιας σε no2...παρε αμμωνια και ακολουθα τις οδηγιες του στρωσιματος και ολα θα πανε καλα!ακομα καλυτερα παρε μπολι απο καποιον αν δε μπορεις να περιμενεις!και μην εμπιστευεσαι τους πετσοπαδες πολλοι ειναι απλα ασυνειδητοι εμποροι για το οτιδηποτε ειμαστε εδω!χρησιμοποιησε την αναζητηση και αν δεν καλυφθεις κανε ενα ποστ για οτι θες!
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-02-07, 08:02
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Αφου ο ΠΣΦΕ προσφερει στρωμενο υλικο φιλτρου πηγαινε και παρε και μην
παιδευεσαι να το στρωσεις μς αμμωνια.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-02-07, 20:17
moby Ο χρήστης moby δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-02-2007
Περιοχή: Δυτικά Προάστια
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Είχα αρχίσει να ξενερώνω με το όλο θέμα και νόμιζα ότι πάει.. δεν βγάζει πουθενά.

Σήμερα βρήκα αμμωνία που δεν άφριζε. Έβαλα λίγη στο ενυδρείο και σταύρωσα τα δάχτυλά μου. Την λύση με το μπόλι θα την δοκιμάσω τελευταία σαν μία καλή άσκηση υπομονής.

Οσον αφορά τους πετσοπάδες, δεν μπήκα στο πρώτο τυχαίο που βρέθηκε μπροστά μου. Ρώτησα σε 2-3 και όλοι μου έλεγαν πάνω κάτω τα ίδια "Βάλε βακτηρίδια και άστο 10 μέρες".

Πάντως παίδες σας ευχαριστώ όλους. Ήμουν έτοιμος να τα παρατήσω αλλά τώρα θα του δώσω μία περίοδο χάριτος.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-02-07, 17:30
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Μόνο υπομονή χρειάζεται και το αποτέλεσμα δε μπορεί παρά να είναι το ζητούμενο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-02-07, 21:03
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

το μπόλι δεν θέλει υπομονή ... κάθε άλλο .... μπολιάζεις και προσθαίτεις ΛΙΓΑ ψάρια .....
το θέμα με την αμμωνία και το στρώσιμο θέλει υπομονή η οποία ξεπληρώνεται στο έπακρο στο τέλος του στρωσήματος.
το "βάλε βακτηρίδια και άστο 10 μέρες" δεν λέει απολύτως τίποτα.
Τα βακτηρίδια για να επιβιώσουν και να πολλαπλασιαστούν (αυτό θέλουμε στην ουσία) χρειάζοντε τροφή.
Η τροφή τους είναι η αμμωνία... άρα αν εσύ απλά το αφήσεις χωρίς ψάρια (που παράγουν αμμωνία) ή δεν ρίχνεις αμμωνία απευθείας στο ενυδρείο τότε δεν υπάρχει τροφή για τα βακτηρίδια άρα ουσιαστικά τα "χάνεις" ...
οπότε δεν κάνουμε τίποτα ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-02-07, 23:17
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moby Εμφάνιση μηνυμάτων

Σήμερα βρήκα αμμωνία που δεν άφριζε. Έβαλα λίγη στο ενυδρείο και σταύρωσα τα δάχτυλά μου. Την λύση με το μπόλι θα την δοκιμάσω τελευταία σαν μία καλή άσκηση υπομονής
Θέλει να κάνει υπομονή όμως...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
λίγο αγχώθηκα... Liolios Αρχάριοι γλυκού νερού 0 16-01-07 10:08
Λέω νΆ αλλάξω λίγο την σύνθεση binational Γλυκό νερό - Γενικά 5 02-12-06 10:14
Η ζαλισμένος είμαι ή μπερδεμένος! Gh - Kh PascM Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 21-03-06 12:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,16468 seconds with 15 queries