Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-02-16, 17:46
ΠΑΝΑΣ Ο χρήστης ΠΑΝΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-02-2016
Περιοχή: Λαυρεωτικη
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή γουρνα ζηταει βοηθεια να γινει λιμνη

Γεια σας παιδια των λιμνων
Για να σας το κανω πιο παραμυθενιο μιας και εχετε το αγγιγμα της νεραιδας των λιμνων.
Θα σας πω την ιστορια μου,η οποια ξεκιναει πριν πολλα χρονια οταν ο γιος του ελληναρα που τα παντα ξεκιναει και τιποτα δεν τελειωνει ηταν 6-7 ετων ,(τωρα ειναι 20) αποφασισε
μπροστα στο σπιτι της γιαγιας να σκαψει γυρο απο ενα βραχακι και καλα για ναφταξει μια
λιμνουλα για παπακια.Τα παπακια δεν ζησανε ποτε στην λιμνουλα τελος παντων.
Τωρα ειμαι μια γουρνα πολυτελειας5χ5 και βαθος1,5m.Γιατι πολυτελειας? Γιατι μεσα μου
Εκρυβα πετρες και βραχους απο βοτσαλο και αμμο συμπαγες και δημιουργισα φυσικα τουνελ σπιλιες,για να κρυβονται τα ψαρια που τα ακουω και δεν τα βλεπω.
Η αληθεια ειναι οτι ημουνα δυσκολη και με ενα ηλεκτρικο κομπεσερακι,ειχε πολυ πεισμα
Και υπομονη για να με κανει κουμαντο και να με φερει εδω που ειμαι,τεραστια βραχια και τα πιο πολλα δεν μπορεσε να τα βγαλει και ετσι αποφασισε να τα χτισει μαζι με κατι
πολυ ωραιες πετρες που μαζευε ολα αυτα τα χρονια.
Αρχισε λοιπον να χτιζει τα βραχια κολοντας τα και ριχνοντας μπετον απο πισω ενισχυμενο με revinox (κανει το μπετον συμπαγες) ελπιζοντας οτι δεν θα εχει διαροες η θα τις αντιμετωπισει με waterfall expending foam και βερνικια για τους βραχους.
Εκει λοιπον που αρχισα να παιρνω μορφη και να γινομαι σιγα σιγα λιμνη, διαβαζοντας
καποιους απο εσας τους εξυπνακιδες με παρατησε και τον ακουσα ναλεει πως μπορει να χρειαστει να
με ξεβραχωσει και να βαλει λαινερ και αλλα.Τι λετε ρε μαγκες και οι σπιλιες μου τι θα γινουν.
Τελος παντων μολις μαθω πως να στελνω φωτο θα σας στειλω,ξερω απο την μια σας ζαλισα και απο την αλλη εχω ξιταρει την φαντασια σας.
Παρακαλω βοηθηστε το χειροτερο κομματι τον Ελληνα να κανειοτι μπορει για το καλυτερο κομματι της Ελλαδας που ειμαι εγω η γη σας.
Βοηθηστε τον λεγοντας του τι αντλια να μου βαλλει που θαβρει bottom drain,skimmer , μονωτικα κλπ, ο ανθρωπος ειναι ασχετος και θελει να κανει και ενυδριοπονια ο ασχετος,ναι σε αλλα εικοσι χρονια.
Ενας ακομα βασικος λογος που βιαζομαι ειναι οτι ακουσα την γιαγια, που αναγκαστικα με
βλεπει καθε φορα που ανοιγει την πορτα της,να λεει οτι θα πεθανω και λιμνη δεν θα δω.
Ευχαριστω και συγνωμη αν σας ζαλισα
Μετα τιμης
Γουρνα πολυτελειας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-02-16, 21:46
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Kαλησπέρα ,
Διάβασα όλο το κείμενο αλλά ομολογώ ότι δεν έχω εικόνα , μπερδεύτικα Να τα πάρουμε απο την αρχή :
1. γουρνα πολυτελειας5χ5 και βαθος1,5m
Έχει νερό ή είναι άδεια ???
2. Τι ψάρια σκέφτεσαι να φιλοξενήσεις ?? Για να δούμε τις απαιτήσεις σε μηχανήματα .

Υ.Γ. θα σε παρακαλούσα να μην αναφέρεσαι σε άτομα που δεν ξέρεις ως "
εξυπνακιδες" και να ζητάς και την βοήθεια τους .
Ευχαριστώ .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-02-16, 07:02
Το avatar του χρήστη BaCh
BaCh Ο χρήστης BaCh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. θα σε παρακαλούσα να μην αναφέρεσαι σε άτομα που δεν ξέρεις ως "[/COLOR][/COLOR]εξυπνακιδες" και να ζητάς και την βοήθεια τους .
Ευχαριστώ .
Όλο το κείμενο βρίθει αυτοσαρκασμού. Προφανώς και το λέει ειρωνικά
__________________
Σήμερα είναι η πρώτη μέρα της υπόλοιπης ζωής σου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-02-16, 19:22
ΠΑΝΑΣ Ο χρήστης ΠΑΝΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-02-2016
Περιοχή: Λαυρεωτικη
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή καμμια διαθεση ειρωνιας

Η γουρνα εχει νερο οταν βρεχει
Την αποκαλω πολυτελειας,γιατι εχει (πες το και ετσι)την πολυτελεια της φυσικης ομορφιας,και θεωρω πως το φυσικο ειναι αρχοντικο,πολυτελες.
Δεν ξερω τι ψαρια να βαλω στην αρχη σκεφτομουν περκες του γλυκου νερου παρασυρμενος απο αμερικανικα σαιτ ενυδριοπονιας.
Αυριο θα με βοηθησει ο γιος μου να ανεβασω φωτογραφιες.
Οντως υπαρχει αυτοσαρκασμος,ειναι το λιγοτερο που μπορει να κανει καποιος στον
εαυτο του οταν συνειδητοποιει ,οτι προετοιμεζετε να φτιαξει λιμνη 15 χρονια
Το εξυπνακηδες ειναι χιουμορ,και θα βοηθησουν μονον οσοι το εκλαμβανουν ως ετσι.
Ελπιζω αγαπητη αρτεμισια,εαν σε προσβαλει η το θεωρεις ατυχες να με σωγχωρεσεις
δεν ειχα τετοια προθεση .
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-02-16, 19:37
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠΑΝΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Η γουρνα εχει νερο οταν βρεχει
Ελπιζω αγαπητη αρτεμισια,εαν σε προσβαλει η το θεωρεις ατυχες να με σωγχωρεσεις
δεν ειχα τετοια προθεση .
Παρακαλώ Κύριε μου Εξάλλου αν δεν είχα την πρόθεση να βοηθήσω δεν θα απαντούσα
Αν τελικά καταλήξεις στις πέρκες μάλλον δεν θα μπορώ να βοηθήσω αλλά αν έχω χρόνο θα κάτσω να διαβάσω
Αυτό που προέχει είναι να δείς να μην έχεις απώλειες νερού (άν μείνει έτσι η λίμνη) και να αποφασίσεις για τα ψάρια για να δούμε όλοι μαζί τις απαιτήσεις επίσης οι πέτρες που έχεις μέσα να μην είναι αιχμηρές και ασβεστολιθικές. Περιμένω νεώτερα .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 25-02-16 στις 21:02
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-02-16, 19:41
Το avatar του χρήστη BaCh
BaCh Ο χρήστης BaCh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή

Βασικά κι εγώ έχω την περιέργεια να μάθω αν δοκίμασες να την γεμίσεις και αν έχει απώλειες..
__________________
Σήμερα είναι η πρώτη μέρα της υπόλοιπης ζωής σου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-02-16, 19:25
ΠΑΝΑΣ Ο χρήστης ΠΑΝΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-02-2016
Περιοχή: Λαυρεωτικη
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή bottom drain

Νομιζω πως τελικα οταν θα μπουνε ολα τα βραχια θα ειναι 4χ4χ1.2 περπου20 κυβικα.
Το bottom drain εχει διαφορα μεγεθη,παει με τα κυβικα?
Αυτο το water fall expanding foam ειναι αξιοπιστο μονωτικο για αναμεσα στις πετρες?
Ξερετε κανενα βερνικι για τις πετρες φιλικο για τα ψαρια?
Καμμια προταση για εξωτερικο μοτερ διαβασα πως ειναι καλυτερο και εχει μεγαλυτερη
διαρκεια ζωης.
Μενω Λαυρεωτικη για δεκα μηνες που χρειαζονται οι περκες να αναπτυχθουν πληρως
δεν πεφτει θερμοκρασια κατω απο 10 βαθμους.
Ενιδριοπονια πειραματικη προσπαθεια τα ψαρια να τρεφονται απο τα φυτα και το αντιστροφο,οταν το καταφερω μαλλον θα το γυρισω στα κοι μου αρεσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-02-16, 19:42
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

To bottom drain τραβάει ανάλογα με την δύναμη της αντλίας σε ανάλογια με την διαμέτρο της σωλήνας που πάλι εξαρτάται απο την δύναμη άντλισης για 20 κυβικά λίμνη θέλεις αντλία 30.000 λίτρα την ώρα .
Το water fall expanding foam ειναι αξιοπιστο μονωτικο για αναμεσα στις πετρες , ναι όταν υπάρχει lainer για να μήν μετακινούνται οι πέτρες ... αν σου κάτσει το χώμα απο κάτω θα φύγουν όλες ....
Βερνίκια ειδικά για τεχνητό βράχο και πέτρες (διάφανα) υπάρχουν , βάσης νερού νανοτεχνολογίας , αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ως τώρα για να σου πώ.
bottom drain
http://www.ebay.com/sch/Other-Ponds-...w=bottom+drain
http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw...n&_sacat=57230
Aντλίες εξωτερικές και εσωτερικές για τα λίτρα σου
http://www.ebay.de/sch/i.html?_from=...p2045573.m1684
Ότι άλλο θέλεις εδώ είμαστε
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 25-02-16 στις 21:03
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-02-16, 19:54
ΠΑΝΑΣ Ο χρήστης ΠΑΝΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-02-2016
Περιοχή: Λαυρεωτικη
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Εχω νερο γεωτρησης .Ειδες τις φωτο.
Για να βαλω λαινερ πρεπει να γκρεμισω τις σπηλιες, μου το προτεινεις?
Νομιζεις οτι οτι θα εχω πολλες απωλειες.
Για τι πετρες δεν υπαρχει ανυσηχια το κατεχω το θεμα και η περιοχη εχει καταπληκτικες
Πετρες.
Τωρα οσον αφορα το ψαρια ειναι ιδια η λογικη νομιζω.τελαπια,περκες ,η κοι, θελουν οξυγονο , καθαρο νερο,νομιζω οτι διαφοροποιουνται στην ποσοτητα,περκες μπορω να βαλω 100 κοματια ενω κοι 15-20 .τι λετε?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-02-16, 20:16
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Φυσικά και τις είδα σίγουρα οι σπηλιές δεν ωφελούν σε τίποτα τα Κόι και πολλά άλλα ψάρια (μονο τις Κιχλίδες) να σου πώ γιατι αν έχεις ένα τραυτισμένο ή άρρωστο ψάρι θα μπεί εκεί , και τα πράγματα είναι τελειωμένα ... αν ψοφήσει θα πρέπει να βουτίξεις να το βγάλεις . Αν το αφήσεις μέσα στην λίμνη κλάφτα . Επίσης οι αιχμηρές πέτρες μόνο τραυματισμούς και προβλήματα θα σου προκαλέσουν . Είμαι σίγουρη ότι έκανες πολύ κόπο αλλά σου λέω αυτό που πιστεύω για να αποφύγεις τα χειρότερα η απόφαση είναι δικιά σου (για τις πέτρες) .
Κόι μπορείς να βάλεις και 40 αρκεί να έχεις καλή φίλτρανση καλή κυκλοφορία με οξυγόνωση .
Για Τελάπια και Πέρκες δεν ξέρω .
Έχεις κάνει καμια μέτρηση στο νερό της γεώτρησης ??
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 25-02-16 στις 21:03
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-02-16, 01:28
Το avatar του χρήστη BaCh
BaCh Ο χρήστης BaCh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή

Κοίτα, το ξεβράχωμα δε θα είναι και ότι πιο εύκολο (αν το κάνεις μόνος σου).
Φώναξε 2-3 φίλους να κάνετε ένα BBQ ένα μεσημεράκι, και γρήγορα θα το κάνεις και θα χαρείτε τη δημιουργικότητα

P.S.
Πρώτα δουλειά και μετά φαί
__________________
Σήμερα είναι η πρώτη μέρα της υπόλοιπης ζωής σου.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-02-16, 08:15
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Μαλλον αργησες να γραψεις )) ολες.οι πετρες που θες να βλεπεις και σου αρεσουν ,εξω απο το νερο! Οτι μεινει μεσα αργα 'η γρηγορα θα πιασει αλγες και δεν θα φαινεται τιποτα. Οι λιμνες δεν ειναι ενυδρεια. Οποτε για εμενα τις βγαζεις ολες εξω ριχνεις χωμα ψιλο και λινερ. Αλλιως στεγανωση με αφρους και λοιπα ακομη και να πετυχεις στην αρχη καποια στιγμη θα εχεις απωλειες. Τβρα επιδη κυβικα εχεις πολλα , εχεις 2/επιλογες. Φτιαχεις μια "πισινα" για τα ψαρια σου βασσιζομενος σε μηχανηματα , που δεν εχω ιδεα πια ειναι καταλληλα, αλλα γνωριζω οτινθα σου κοστισουν τουλαχιστον 2 τσουβαλια χρημματα !

'Η αφου εχεις γεωτρηση, τιγκαρεις την λιμνη σε φυτα, παρε πολλα απο καναλια για να μην πληρωσεις πολλα και γι αυτα, αλλαζεις 2-5% καθημερινα απο την γεωτρηση, και το πλουσιο σε θρεπτικα νερο πιυ υπερχειλιζει , το χρησιμοποιεις για ποτισμα και υδρολιπανση των φυτων που θελεις.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-02-16, 10:32
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Δεν έχω bottom drain, αλλά όσο έχω ψάξει για να βάλω βρήκα τα εξής. Υπάρχουν 3 μεγέθη. 2" , 3" και 4" ίντσες. Στις 4" περνάνε άνετα 15 κυβικά/ώρα. Αν έχεις αντλία 30.000λτ/'ώρα πας για 2 bottom drain με διάμετρο 4 ίντσες. Αν βάλεις ΚΟΙ καλύτερα να έχεις 40.000λτ/ώρα, οπότε θες 3 bottom drain. Αυτά με κάθε επιφύλαξη επειδή ακόμα δεν το έχω κάνει στην πράξη. Το bottom drain πρέπει να το συνδυάσεις με gravity filter.

Το "water fall expanding foam" το θες για να μονώσεις την λίμνη και να μην βάλεις liner? Αν ναι, ξέχνα το !!! Θα χρειαστείς πάρα πολύ αφρό για να καλύψει όλα τα κενά ( εντελώς αντιοικονομικό) και στο τέλος δεν θα γίνει δουλειά. Το να δημιουργηθεί κάποια τρύπα ή ένα κενό είναι πολύ εύκολο, και από την άλλη πολύ δύσκολο να βρεις το μέρος και να το διορθώσεις. Ρίξε μια ματιά στο άρθρο που είχα γράψει όταν έφτιαξα τον καταρράκτη μου. http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...6&postcount=46
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-02-16, 12:31
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Από λίμνες και τεχνικά δεν έχω να σου πω κάτι αφού οι προλαλήσαντες σίγουρα έχουν περισσότερες γνώσεις.
Όμως αφού σκοπεύεις να δουλέψεις την λίμνη με ενυδρειοπονία τότε δεν χρειάζεσαι φουλ εξοπλισμό από φίλτρα κτλ. γιατί τα φυτά αλλά και το (πιθανό) υπόστρωμα που θα χρησιμοποιήσεις θα σου προσφέρουν την φίλτρανση και την βιολογία που θα χρειάζονται τα ψάρια σου.
Εδώ θα πρέπει να πειραματιστείς λίγο μέχρι να βρεις τις ισορροπίες βέβαια, αλλά θα τις βρεις δεν είναι δύσκολο.

Τα φυτά της ενυδρειοπονίας πως σκέφτεσαι να τα βάλεις;
Σε κάδους δίπλα στην λίμνη με διογκωμένη άργιλο, πάνω στην επιφάνεια της λίμνης σε αφρολέξ, με κάποια κατασκευή δίπλα στην λίμνη που θα ψεκάζεις τις ρίζες τους με μπεκ, και άρα δεν θα έχουν κάποιο υπόστρωμα, σε σωλήνες σε κάθετη φύτευση; Υπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι με τα υπέρ και τα κατά της κάθε μεθόδου.

Δεν ξέρω πόσο έχεις ψαχτεί στον τομέα αυτό, δες όμως ένα κανάλι με πολλά και ενδιαφέροντα βίντεο γύρω από την υδροπονία και την ενυδρειοπονία
https://www.youtube.com/user/BrightAgrotechLLC
Μπορείς πάντως να φτιάξεις ένα πολύ ενδιαφέρον σύστημα, αρκεί να λύσεις το θέμα της στεγανότητας (το liner μου ακούγεται ως η πιο εύκολη-σταθερή-οικονομική λύση) και να έχεις όρεξη για δουλειά και πειραματισμό!

Αυτά, και ανυπομονώ να δω την εξέλιξη στο πρότζεκτ γούρνα!
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-02-16, 14:37
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Δύο πράγματα για τα Κόι . Τα Κόι δεν είναι ψάρια χαμηλών απαιτήσεων ούτε είναι εύκολα ψάρια όπως πολλοί νομίζουν . Είναι ψάρια με μεγάλο κόστος συντήρησης σε όλα τα επίπεδα .
Όταν κάνουμε εκπτώσεις ή συμβιβασμούς έχουμε και τα ανάλογα αποτελέσματα . Δεν το λέω για τον φίλο μας εδω (μην παρεξηγηθώ ) το λέω και στον εαυτό μου . π.χ. δεν έχω το ίδιο φυτεμένο με τον ΝΙΚ ούτε θα γίνει ποτέ αν δεν δώσω το 100% του χρόνου , προσοχής και χρημάτων
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-02-16, 21:00
ΠΑΝΑΣ Ο χρήστης ΠΑΝΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-02-2016
Περιοχή: Λαυρεωτικη
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή προβληματισμος

Ολη μερα σκεφτομαι αυτα που με συμβουλευετε και ψιλομελανχολησα που πρεπεινα ξηλωσω τις φυσικες σπηλιες αλλα τι να κανουμε αυτα εχει η ζωη
Σκεφτηκα λοιπον να κρατησω τα βραχια γυρω γυρω, μεχρι το 1,2μ, (αδυνατον να βγουν χωρις μηχανημα),ετσι μυκραινω και το χωρο.
Βαζω το λαινερ εσωτερικα καλυπτοντας τα βραχια,μεχρι το 1,2μ και το γυρναω στις πατουρες των βραχων χτιζω τις
εμφανης πετρες και γλυτωνω τις διαροες, τουνελ και σπηλιες ξηλωνονται και ο θεος
βοηθος.
Που βρισκουμε λαινερ,διαβασα οτι πρεπει να εχει παχος τουλαχιστον 1mm.ισχυει?
Ξερει κανενας τιμες?
Παιδια ευχαριστω για το ξεμπλοκαρισμα.
Στα 15μ κατηφορα υπαρει χωραφι,φτιαχνω φιλτρα για τα στερεα η μεθοδος ποτισματος
σκεφτομαι float and drown υπερχυλιση τα φυτα ζαρζαβατικα ετσι για να πειραματισθω,
εξαλλου το κεφι μας κανουμε οπως γραφει και η Αρτεμις.
-------------------------
[QUOTE=ΠΑΝΑΣ;920035]Ολη μερα σκεφτομαι αυτα που με συμβουλευετε και ψιλομελανχολησα που πρεπεινα ξηλωσω τις φυσικες σπηλιες αλλα τι να κανουμε αυτα εχει η ζωη
Σκεφτηκα λοιπον να κρατησω τα βραχια γυρω γυρω, μεχρι το 1,2μ, (αδυνατον να βγουν χωρις μηχανημα),ετσι μυκραινω και το χωρο.
Βαζω το λαινερ εσωτερικα καλυπτοντας τα βραχια,μεχρι το 1,2μ και το γυρναω στις πατουρες των βραχων χτιζω τις
εμφανης πετρες και γλυτωνω τις διαροες, τουνελ και σπηλιες ξηλωνονται και ο θεος
βοηθος.
Που βρισκουμε λαινερ,διαβασα οτι πρεπει να εχει παχος τουλαχιστον 1mm.ισχυει?
Ξερει κανενας τιμες?
Παιδια ευχαριστω για το ξεμπλοκαρισμα.
Στα 15μ κατηφορα υπαρει χωραφι,φτιαχνω φιλτρα για τα στερεα η μεθοδος ποτισματος
σκεφτομαι float and drown υπερχυλιση τα φυτα ζαρζαβατικα ετσι για να πειραματισθω,
εξαλλου το κεφι μας κανουμε οπως γραφει και η ΑρτεμισιαQUOTE]

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΠΑΝΑΣ : 10-02-16 στις 21:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-02-16, 00:08
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Δύο πράγματα για τα Κόι . Τα Κόι δεν είναι ψάρια χαμηλών απαιτήσεων ούτε είναι εύκολα ψάρια όπως πολλοί νομίζουν . Είναι ψάρια με μεγάλο κόστος συντήρησης σε όλα τα επίπεδα .
Αρτεμη αυτο επειδη το διαβαζω πολυ συχνα και οχι μονο απο εσενα, και ερχετε σε αντιθεση με τα Κοι του Νικου , που τα εχω δει ποσο "σκυλια" ειναι, τα τελευταια 15 χρονια.....για να σιγουρευτω οτι δεν ειναι ακομη ενας μυθος του χομπι που κανουμε, εχεις καποια λινκ που να γραφει και εξηγει με επειχηρηματα και αν ειναι δυνατον ερευνα, ξεκαθαρα, οτι ειναι πιο απαιτητικα και δυσκολοτερα στην διατηρηση τους σε σχεση με τα χρυσοψαρα?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-02-16, 15:17
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Δύο πράγματα για τα Κόι . Τα Κόι δεν είναι ψάρια χαμηλών απαιτήσεων ούτε είναι εύκολα ψάρια όπως πολλοί νομίζουν . Είναι ψάρια με μεγάλο κόστος συντήρησης σε όλα τα επίπεδα .
Συμφωνώ !!!

Προσωπικά είδα τεράστιες διαφορές με την αεραντλία.
Αν και έχω καταρράκτη, όταν μεγάλωσαν κάπως τα ψάρια έγιναν υποτονικά μέχρι που πήρα αεραντλία. Όταν μεγάλωσαν και άλλο αναγκάστηκα να αναβαθμίσω ξανά την αεραντλία μου.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-02-16, 00:45
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Αρτεμη νομιζω οτι το μεγεθος δεν δειχ ει κατι....τα χρυσοψαρα μου ειναι πολυ μιλροτερα του Τακη, αν ηλιλιακα.μεγαλυτερα, γιατι δεν ταιζω πολυ, αλλα πολλαπλασια,ονται καθε χρονο, πουου δειχ ει οτι οι συνθηκες εινναι ιδανικες γι αυτα. Τον χωρο τον θεωρουμαι προαπαιτουμενα. Η ποιοτητα νερου ομως ποιος σου ειπε οτι χρειαζεται μηχανηματα? Εγω και πολυ αλλοι την πετυχαινουμαι με φυσικο τροπο, και χωρις να αδειαζουμαι τις τσεπες σε μηχανηματα αλλα ουτε και να κανουμε πλουσια τη ΔΕΗ! Θα ηθελα αν γινεται ,τι περισσοτερο σε συ νθηκες νερου απαιτουν τα κοι απο τα χρυσοψαρα. Πχ θρεπτικα χαμηλα, οξυγονο κτλ
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-02-16, 00:57
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Γρηγόρη το μέγεθος η υγεία και η ευημερία των ψαριών μας δείχνει την ποιότητα ζωής . Η αναπαραγωγική διαδικασία δέν είναι σημάδι ευημερίας αλλά ανάγκη της φύσης για την διαιώνιση του κάθε είδους .
Ο κάθε ένας φροντίζει τα ζώα του όπως μπορεί και όπως νομίζει. Το ότι κάνουμε μια προσομοίωση του χώρου τους στον χώρο μας για να είμαστε εμείς ευτυχισμένοι δεν φτάνει για να είναι και τα ζώα μας ευτυχισμένα , ένα κλειστό κύκλωμα είναι πάντα ένα κλειστό κύκλωμα όσα λίτρα και να είναι θέλει και την ανάλογη φροντίδα αν κάποιος μπορεί να το καταφέρει με τον Α τρόπο και κάποιος με τον Β το ίδιο μου κάνει .
Δεν μένουνε μακρια και όμως δεν έρχεσαι να με δείς απο κοντά να μιλήσουμε και χαλάμε το θέμα του φίλου μας .
Αν επιμένεις να σου στείλω τις ανάγκες των Κόι μπορώ να το κάνω έχω 40 βιβλία κατεβασμένα .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 25-02-16 στις 21:04
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-02-16, 08:42
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Ρε Αρτεμης μην μου παρεξηγησαι και το μετανιωσω που ξεκινησα την κουβ εντα )) αφου γνωριστηκαμε και απο κοντα, νομιζα οτι μπορεις να μην παρεξηγησεις τον ξυλινο γραπτο λογο! Γι αυτο ανεφερα και τα ψαρια του Τακη σαν πχ, γιατι "γνωριστηκαμε" εστω τηλεφωνικα και ξερει ποσο τον εκτιμω ,ελπιζω να μην παραξηγηθηκες Τακη και εσυ

Τα γραπτα μενουν, γι αυτο ειπα να τα πουμε εδω και οχι απο κοντα, αν και πιπ ευκολο για μενα, που τωρα γραφω σε κινητο !!!

Μια διευκρηνηση μονο, οταν Γραφω οτι η αναπαραγωγη δειχνει τελειες συνθηκες, αναφερομαι στον γονο!/οταν ο γονοςς επειβιωνει και μεγαλωνει, δειχνει οτι υπαρχουν τελειες συνθηκες! οχι απλα η αναπαραγωγη....

Αν τελικα δεν παρεξηγξθηκες, μπορουμε να συνε χισουμε, βοηθωντας τον φιλο ,που θελει να στησει λιμνη 30m3! )
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-02-16, 08:52
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
ελπιζω να μην παραξηγηθηκες Τακη και εσυ
τσ τσ τσ
ασε Γρηγόρη, και ειμαι και παρεξιγισιάρης
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-02-16, 14:30
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Γρηγόρη μου δεν παρεξηγήθηκα καλέ μου Αλλά μάλλον προέκυψε απο το γεγονός ότι δεν έβαλα φατσούλες
Λοιπόν άκου για μένα οι καλύτερες αποδείξεις είναι η πρακτική οπότε Φτιάχνεις μια λίμνη για Κόι όπως εσύ πιστεύεις και βλέπουμε ...
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 25-02-16 στις 21:04
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-02-16, 10:48
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Ο φυσικος τροπος.να αυξησεις το οξυγονο ειναι, τα οξυγονοτικα φυτα, δεν θυμαμαι λατινικο, στον βυθο. Παπυρος και νουφαρα δεν οξυγονονουν καθολου το νερο. Επισης συνιθιζςται να φτιαχονταο λιμνες βαθιες χωρις λογο! Ακομη και στα μεη μου οι 60 ποντοι ριναι υπεραρκετοι για παγετο, αλλα συνεχεια προρεινονται πολυ μεγαλυτερα βαθυ, που εχουν σαν αποτελεσμα λιγοτερο οξυγονο στο νερο.

Πιστευω μια λιμνη ρηχη, με μεγαλη επιφανεια για τα κυβικα της, κατατακτη οχι ιδιαιτερο μεγαλο, πολλα οξυγονοτικα φυτα στο βυθο, και οχι τεραστια και πολλα ψαρια, να μηνχρειαζεται καμια αεραντλια για ενισχυση της οξυγονωσης!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-02-16, 11:28
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Γρηγόρη Καλημέρα ,
Φυτά οξυγόνωσης νερού υπάρχουν αλλά είναι επιφάνειας (floating plants) . Δεν συνηθίζεται να φτιάχνουμε Λίμνες βαθιές χωρίς λόγο όπως αναφέρεις αλλά λόγο του είδους "Carp" που στο φυσικό του περιβάλλον θα πάει στα ρηχά νερά μόνο για απαπαραγωγή , άλλο θέμα ο Παγετός και εκει δεν συμφωνώ , όταν την μέρα έχεις μια θερμοκρασία 15 βαθμούς και μέχρι το βράδυ η θερμοκρασία πέσει 12 βαθμούς (ξαφνικός παγετός μέσα σε λίγες ώρες) τα Κόι δεν μπορούν να προσαρμοστούν και αυτο θα έχει ώς αποτέλεσμα ακόμα και τον Θάνατο τους .
Τα Κόι είναι προορισμένα να γίνουν 60 με 90 εκατ. (εξαρτάται και απο τους γεννήτορες) οτιδήποτε άλλο είναι Νανισμός . Καλημέρες
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 25-02-16 στις 21:05
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-02-16, 12:27
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Με εκανες να γοογλαρω με το κινητο ) εγω γι αυτο λεω που δν ειναι επιφανειας https://www.watersidenursery.co.uk/s...ea-crispa.html

Αν δεν εχεις ελα να σου δωσω .

Το 1μ με τους 60εκ βαθος,οτι και να λενε τα βιβλια σου αρτεμη, δεν προσφερουν καμια ουσιαστικη διαφορα στην συμπεριφορα των ψαριων απλα ,διπλασιαζουν σχεδον τον ογκο νερο, κρατωντας σταθερο το εμβαδο την επιφανειας, απο οπου οξυγωνονεται, το νερο, με αποτελεσμα να προσφερεις τζαμπα λιτρα με λιγοτερο οξυγονο. Σε συνδυασμο με την ελειψη οξυγονωτικων φυτων που σου εγραψα , εχω και μυριοφυλλο αν θες που ειναι επιφανειας, εχουν σαν αποτελεσμα την χρηση αεραντλιων απο τους χομπιστες, αντι με ενα διαφορετικο σχεδισμο και χρησιμοποιωντας την φυση, να πετυχουμαι ενα περισοοτερο φυσικο αποτελεσμα, και ενα πιο σταθερο βιοτοπο σε βαθος χρονου )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 25-02-16 στις 21:05
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-02-16, 12:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πολύ όμορφο φυτό το ELODEA CRISPA
αντέχει τις επιθέσεις των χρυσόψαρων ;
Γρηγόρη από που το πήρες ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-02-16, 13:04
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Εννοείται και θα ρθω να μου δώσεις Χάνω εγω τέτοιες προσφορές Πουλάκι μου καλό εγω δεν σου είπα τι λένε τα βιβλία μου αλλιώς θα έκανα αναφορά στα βιβλία Αλλά έχω παρατηρήσει τον άγριο Κυπρίνο στο φυσικό του περιβάλλον.
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 25-02-16 στις 21:06
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-02-16, 13:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τότε να πάρει η Αρτεμις και για εμένα για να μου στείλει κάποια στιγμή μαζι με σαλιγκάρια.
Για ενυδρείο με χρυσόψαρα είναι μια χαρά φυτό
Αρτεμις σε αγγαρέυω ε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-02-16, 13:31
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείται και θα ρθω να μου δώσεις Χάνω εγω τέτοιες προσφορές Πουλάκι μου καλό εγω δεν σου είπα τι λένε τα βιβλία μου αλλιώς θα έκανα αναφορά στα βιβλία Αλλά έχω παρατηρήσει τον άγριο Κυπρίνο στο φυσικό του περιβάλλον.
Οποτε θες ερχεσαι. Το 1μ στο αγριο περιβαλλον , νομιζω οτι το λες ρηχα νερα ακριβως οπως και τους 60 ποντους.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
νεος στο χομπι ζηταει βοηθεια! κωνσταντινος Αρχάριοι γλυκού νερού 21 28-07-14 19:30
14 χρονων αρχάρια ζηταει βοηθεια Rafaela Αρχάριοι γλυκού νερού 10 12-11-11 11:23
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΛΙΜΝΗ ΓΙΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ??? ελενη Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 3 05-06-09 17:04
Η ΠΑΛΙΑ γουρνα-λιμνη POURITANOS Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 29-04-08 16:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10656 seconds with 14 queries