Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-12-07, 00:57
pantelis51 Ο χρήστης pantelis51 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή Καινούργιο ενυδρείο με ερωτήσεις

Καλησπέρα.

Αγόρασα το Jewer Record 60, το γέμισα μέχρι τη μέση με νερό και έχω κάποιες ερωτήσεις...

Η πρώτη και σημαντική είναι πως αυτό το εξάρτημα που ανακυκλώνει νερό δε ρίχνει το νερό από το σωλήνα συνεχόμενα αλλά κάθε 4 δευτερόλεπτα περίπου. Δηλαδή πετάει νερό για 4 δευτερόλεπτα, έπειτα σταματά για 4 δευτερόλεπτα και ξαναπετά νερό. Αυτό είναι πρόβλημα ή έτσι πρέπει να δουλεύει; Μήπως παίζει ρόλο που γέμισα το ενυδρείο μέχρι τη μέση μέχρι να το φυτέψω;

Η δεύτερη ερώτηση είναι τι γίνεται με όλα αυτά τα σφουγγάρια; Πρέπει όντως να αλλάζω κάθε μήνα ένα μαύρο; Χρειάζονται όλα αυτά τα σφουγγάρια;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-12-07, 01:24
Το avatar του χρήστη Κόφινας
Κόφινας Ο χρήστης Κόφινας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Βάλε περισσότερο νερό για να δουλέψει η αντλία διότι αυτή τη στιγμή είναι πάνω από επίπεδο του νερού που έχεις βάλεικαι κινδυνεύει να καεί.
Επίσης αν δεν έχει αρκετό νερό βγάλε την αντίσταση από την πρίζα γιατί θα καεί και αυτή.
Μπορείς να το φυτέψεις και με περισσότερο νερό.
-------------------------
Όσο για τα σφουγγάρια χρειάζονται όλα και συγγεκριμένα θα βάλεις ξεκινώντας από κάτω και με την ακόλουθη σειρά: το μπλε μεμικρούς πόρους, μετά το μπλε με μεγάλους πόρους, το πράσινο, το μαύρο(άνθρακα) και μετά τον υαλοβάμβακα. Τον υαλοβάμβακα άλλαζέ τον κάθε 15-20 ημέρες. Τον άνθρακα μπορείς να τον αφαιρέσεις μετά από ένα μήνα εκτός από περιπτώσεις που θα βάλεις κάποια πρόσθετα στο νερό (π.χ. φάρμακα)οπότε θα τον τοποθετήσεις πάλι. Αυτά θα σου τα πουν οι εμπειρότεροι από εμένα όταν χρειαστεί.
Καλή αρχή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κόφινας : 25-12-07 στις 01:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-12-07, 02:08
pantelis51 Ο χρήστης pantelis51 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Βασικά κάτι που ξέχασα να ρωτήσω. Το ενυδρείο μου το συναρμολόγησε ο υπάλληλος. Στο manual του CD γράφει πως θα πρεπε η συσκευασία να 'χει μέσα 3 υαλοβάμβακες όμως το δικό μου από ότι φαίνεται είχε 1... (εκτος κι αν ...)

Επίσης πόσο έχει αυτό το αναλώσιμο; Είναι ακριβό;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-12-07, 12:11
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

γιατι να στο συναρμολογησει ο υπαλληλος;
η χαρα εκει ειναι, να το φερεις κουτα σπιτι και να το στησεις μονος σου
αν κατι σου λειπει μπορεις να του κανεις μια ευγενικη ερωτηση, δεν ειναι απαραιτητο οτι σε εκλεψε, πολλες φορες οι οδηγιες χρησης ειναι ιδιες για πολλα ενυδρεια και ισως να αναφερεται σε κατι που εχει πχ το μεγαλυτερο ενυδρειο

παντως ειναι το πιο φτηνο αναλωσιμο κοστιζει η πενταδα περιπου 2 ευρω
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-12-07, 12:40
Το avatar του χρήστη Κόφινας
Κόφινας Ο χρήστης Κόφινας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Μπορείς να πάρεις υαλοβάμβακα σε σακούλα να το κόβεις με το χέρι και να το τοποθετείς πάνω από το μαύρο (άνθρακα), εγώ έτσι κάνω στο record 70 που έχω.
¶ν αποφασίσεις να έχεις και το μαύρο υπάρχει και σε σετ 2 υαλοβάμβακες και ένας άνθρακας για μηνιαία χρήση γύρω στα 5ευρώ.
Αυτά όπως σου έγραψα και παραπάνω θα σου τα πει κάποιος πιο έμπειρος αφού αποφασίσεις και το είδος των ψαριών που θα βάλεις.
Ρώτα πάντως ότι θέλεις κάποιος θα σου απαντήσει. Οι περισσότεροι ρωτάνε μετά από την τοποθέτηση των ψαριών (όπως έκανα και εγώ). Μπορείς να βρεις και πολλά θέματα που θα σε διαφωτίσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-12-07, 12:53
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Το μαύρο (άνθρακας) δεν σου χρειάζεται.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-12-07, 13:08
Το avatar του χρήστη Κόφινας
Κόφινας Ο χρήστης Κόφινας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Αυτό εννοούσα αλλά προτιμότερο να το πει moderator.
Εγώ πάντως δεν το έχω.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-12-07, 22:45
pantelis51 Ο χρήστης pantelis51 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Να σημειώσω πως δεν ζήτησα από τον υπάλληλο να συναρμολογήσει το ενυδρείο και για να γίνω περισσότερο συγκεκριμένος το μόνο που του είπα ήτανε "ήρθα να παραλάβω τη παραγγελία μου".

Όταν το άνοιγε υπέθεσα πως το έκανε για να δούμε μαζί πως δεν απουσιάζει τίποτα από μέσα αλλά μετά συνέχισε... Προς Θεού δεν είπα πως τα έκλεψε ο άνθρωπος, απλώς μου κάνει εντύπωση που δεν είναι μέσα τρία σφουγγαράκια ενώ το ειδικό έντυπο "τι περιλαμβάνει" λέει άλλα....

Είναι τόσα πολλά τα θέματα που θα ήθελα να ανοίξω αλλά θα δημιουργήσω αναμφίβολα Flames μιας και που ποτέ στη ζωή μου άλλοτε δε συνάντησα τόσο κακούς επαγγελματίες στα 5 Petshop που πήγα.

Υαλοβάμβακα έχω από διάφορες συσκευασίες. Θα μπορούσα δηλαδή να το κόψω σε κομματάκια κατάλληλα για το ενυδρείο!

Γκάπι σκέφτομαι να βάλω και 1 γατόψαρο. Ζητώ για ακόμα μια φορά μια μικρή βοήθεια όσο αφορά το τι χώμα/υπόστρωμα/φυτο (ούτε ξέρω πως λέγονται) πρέπει να βάλω. Στο petshop δεν έβγαλα άκρη γιατί άρχισε να μου κάνει λόγο περί χημικών και λιπασπάτων. Αυτά συν της άλλης διαπίστωσα πως το μόνο που τους ένδιαφέρει είναι να πουλήσουν...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-12-07, 23:05
Το avatar του χρήστη Κόφινας
Κόφινας Ο χρήστης Κόφινας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/guppy.htm
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...__paleatus.htm
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fyta/Fyta.htm

Η αρχική σελίδα είναι αυτή http://www.tsamisaquarium.gr/eisagogi.htm

Διαβάζοντας θα σου λυθούν και άλλες απορίες και ότι δεν καταλαβαίνεις ρώτα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-12-07, 00:27
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

οκ μην με παρεξηγεις, δεν σου εκανα παρατηρηση
απλα προσωπικα θεωρω παρα πολυ ενδιαφερον το στησιμο του ενδυρειου και για αυτο το σχολιο μου

προσεξε μονο οτι αυτο που λεμε υαλοβαμβακα δεν ειναι υαλοβαμβακας (και εγω προσφατα το διαβασα στο φορουμ) λεγεται καπως αλλιως

αν εχεις σκοπο να βαλεις λιγα και ευκολα φυτα, κερατοφυλο, ανουβια κλπ μην βαλεις καθολου χωμα, μονο ψιλο χαλικι (και να θελεις δυσκολα φυτα δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις και πολλα πραγματα σε 60λιτρα)

τωρα επειδη σε καταλαβαινω επειδη εκει που εισαι ημουν πριν ενα χρονο το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ριξεις μια ματια στις παρουσιασεις ενυδριων να δεις τι σου αρεσει και να επιστρεψεις παλι με συγκεκριμενες ερωτησεις


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pantelis51 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Να σημειώσω πως δεν ζήτησα από τον υπάλληλο να συναρμολογήσει το ενυδρείο και για να γίνω περισσότερο συγκεκριμένος το μόνο που του είπα ήτανε "ήρθα να παραλάβω τη παραγγελία μου".

Όταν το άνοιγε υπέθεσα πως το έκανε για να δούμε μαζί πως δεν απουσιάζει τίποτα από μέσα αλλά μετά συνέχισε... Προς Θεού δεν είπα πως τα έκλεψε ο άνθρωπος, απλώς μου κάνει εντύπωση που δεν είναι μέσα τρία σφουγγαράκια ενώ το ειδικό έντυπο "τι περιλαμβάνει" λέει άλλα....

Είναι τόσα πολλά τα θέματα που θα ήθελα να ανοίξω αλλά θα δημιουργήσω αναμφίβολα Flames μιας και που ποτέ στη ζωή μου άλλοτε δε συνάντησα τόσο κακούς επαγγελματίες στα 5 Petshop που πήγα.

Υαλοβάμβακα έχω από διάφορες συσκευασίες. Θα μπορούσα δηλαδή να το κόψω σε κομματάκια κατάλληλα για το ενυδρείο!

Γκάπι σκέφτομαι να βάλω και 1 γατόψαρο. Ζητώ για ακόμα μια φορά μια μικρή βοήθεια όσο αφορά το τι χώμα/υπόστρωμα/φυτο (ούτε ξέρω πως λέγονται) πρέπει να βάλω. Στο petshop δεν έβγαλα άκρη γιατί άρχισε να μου κάνει λόγο περί χημικών και λιπασπάτων. Αυτά συν της άλλης διαπίστωσα πως το μόνο που τους ένδιαφέρει είναι να πουλήσουν...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-12-07, 09:56
pantelis51 Ο χρήστης pantelis51 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Βασικά θέλω να βάλω φυτά όχι ως διακοσμητικά στοιχεία αλλά για να είναι περισσότερο χαρούμενα τα γκάπι μου.

Αυτό το χώμα / χαλίκι πως το ζητάω; Πρέπει να βάλω και λίπασμα από κάτω;

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου αλλά αύριο θέλω να πάω στο Pet Shop και να πω στον υπάλληλο "θέλω αυτό αυτό και αυτό".
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-12-07, 10:27
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Σε 60 λίτρα δεν νομίζω οτι μπορεί να παίξεις και πολύ με τα φυτά....Καλύτερα να διαλέξεις καποια τα οποια δεν εχουν πολλές απαιτησεις.
Ετσι δεν θα χρειαστεις και υποστρωματα. Μπορείς να βάλεις για αρχη:
Egeria densa
Anubias barteri var. nana
Ceratophyllum demersum
Limnophila sessiliflora
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-12-07, 16:27
pantelis51 Ο χρήστης pantelis51 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Θα πάρω κερατόφυλλο και anubias. Πως θα τα φυτέψω όμως; Το ενυδρειο είναι τελείως άδειο. Θα πάω στο Pet shop και θα ζητήσω... χαλίκι και λίπασμα;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-12-07, 19:43
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pantelis51 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Θα πάρω κερατόφυλλο και anubias. Πως θα τα φυτέψω όμως; Το ενυδρειο είναι τελείως άδειο. Θα πάω στο Pet shop και θα ζητήσω... χαλίκι και λίπασμα;
Τα εν λόγω φυτά δεν χρειάζονται ακριβώς φύτεμα.

Το κερατόφυλλο δεν χρειάζεται καθόλου φύτεμα. Μπορείς να το δέσεις προσεκτικά με πετονία σε κάποια πέτρα ή ξύλο ή μπορείς να το αφήσεις να επιπλέει.

Την ανούμπια είτε την δένεις σε κάποιο ξύλο και αφήνεις τα "ριζίδια" να τυλίξουν τον κορμό είτε τα φυτεύεις στο υπόστρωμα ίσα-ίσα να μπουν μέσα τα ριζίδια και όχι η κεντρική μεγάλη ρίζα. Αν μελετήσεις τα links του φίλου imichal θα καταλάβεις.

Λίπασμα δεν θα χρειαστείς. ¶ντε λίγο υγρό λίπασμα που και που ή καμιά ταμπλέτα.

Για υπόστρωμα θα σου πρότεινα πολύ ψιλό χαλίκι ή χοντρή άμμο ειδικά αν σκοπεύεις να βάλεις γατόψαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-12-07, 12:38
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

Μια μικρή παρενθεση...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε 60 λίτρα δεν νομίζω οτι μπορεί να παίξεις και πολύ με τα φυτά....
Σε 60 λιτρα μπορεί να γίνουν θαύματα με τα φυτά, αλλά θέλει πολλή εμπειρία και υπομονή και εξοπλισμός και...και...
εν ολιγοις, δεν φταίνε τα λίτρα...
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-12-07, 16:10
pantelis51 Ο χρήστης pantelis51 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Σήμερα πήγα και αγόρασα λεπτό χαλίκι, διακοσμητικά, ανούμπια και βιολογικό υλικό (βακτηρίδια σε μπουκαλάκι).

Κερατόφυλλο δεν είχε το κατάστημα και βασικά... ούτε καν που ήξεραν τι είναι το κερατόφυλλο!

Μου βγήκε η ψυχή μέχρι να "φυτέψω" τις ανούμπιες! Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου αν θα ριζώσουνε στα χαλικάκια...

Το νερό είναι θολό αλλά από ότι καταλαβαίνω είναι φυσιολογικό.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-12-07, 16:16
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

τις ανουβιες βαζεις μονο τα καθετα ριζιδια μεσα στο χαλικι (η τα πιανεις απο μια μετρα, ξυλο) το χοντρο οριζοντιο πρεπει να ειναι εκτος χαλικιου
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-12-07, 16:17
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

τις ''πιανεις'' στο υποστρωμα τις ανουμπιες...ΔΕΝ τις φυτευεις οπως τα υπολοιπα φυτα....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-12-07, 17:20
pantelis51 Ο χρήστης pantelis51 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Πολύ ωραία.

Πήγα και αγόρασα ένα κερατόφυλλο αλλά είναι πάρα πολύ μικρό. Θα μεγαλώσει, έτσι δεν είναι; Αγόρασα και ένα λίπασμα της Tetla (δεν θυμάμαι ακριβώς) αλλά δεν γράφει οδηγίες στα αγγλικά ή στα ελληνικά. 10 ευρώ είχε ένα κίτρινο μπουκάλι 250 ml.

Όταν καθαρίσει το νερό θα βγάλω και θα δημοσιεύσω φωτογραφίες να το δείτε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καινούργιο ενυδρείο ψαρια και ψαρια Αρχάριοι γλυκού νερού 13 08-09-07 00:01
Καινούργιο ενυδρείο thediscusman Δίσκοι 31 16-08-04 11:48
Καινούργιο Ενυδρείο !!! arisal Malawi 1 13-06-04 17:10
Καινούργιο ενυδρείο με ανάγκες Obelix(Reifen) Γλυκό νερό - Γενικά 10 23-10-03 00:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06199 seconds with 13 queries