Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 06-01-18, 11:01
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Μπήκε χθες το φωτιστικό led στο ενυδρείο. Αποτελείται από 18 led 6500Κ, 4 led 10000Κ, 4 μπλε και 4 κόκκινα (full spectrum), σύνολο 30 led των 3 watt. Ο συνδυασμός δίνει ευχάριστο οπτικό αποτέλεσμα, ελπίζω και σε ανάλογη ανάπτυξη των φυτών. Κάποιες πρώτες φωτογραφίες

Μόνο λευκά
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  414
Μέγεθος:  46,1 KB
Κόκκινα και μπλε
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  392
Μέγεθος:  38,2 KB
Όλα μαζί
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.jpg
Εμφανίσεις:  396
Μέγεθος:  42,6 KB
Πάνω
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.jpg
Εμφανίσεις:  359
Μέγεθος:  36,0 KB

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Δημήτρη (rottbea) για την αρχική ιδέα και κατευθύνσεις που μου έδωσε καθώς επίσης και στους Τάκη (Τάκης) και Λουκά (lth1) για τις συμβουλές στην κατασκευή. Ιδιαίτερο ευχαριστώ στον Λουκά, ξέρει εκείνος .
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 06-01-18, 12:28
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Ωραίο φωτιστικό αλλά όπως ειπώθηκε χρειάζεται co2 . Λάθος η επιμονή στο φωτισμό όταν δεν έχουμε μελετήσει όλες τις παραμέτρους που οδηγούν στην ομαλή και σωστη ανάπτυξη.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 06-01-18, 13:05
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Στο πρωτο post παρουσίασης αναφέρω οτι δεν θα μπει co2. Αν δω οτι δεν μπορώ να κρατήσω ικανοποιητικά τα φυτά που θέλω, θα κλείσει το ενυδρείο, δεν θα το κουράσω.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 09-01-18, 18:36
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Το ενυδρείο μου όπως είναι σήμερα
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  fts.jpg
Εμφανίσεις:  376
Μέγεθος:  52,7 KB
και κάποιες φωτογραφίες από τα φυτά (από αριστερά προς τα δεξιά)
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  352
Μέγεθος:  97,4 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  323
Μέγεθος:  81,0 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.jpg
Εμφανίσεις:  310
Μέγεθος:  86,5 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.jpg
Εμφανίσεις:  331
Μέγεθος:  83,3 KB
από το πλάι
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  5.1.jpg
Εμφανίσεις:  298
Μέγεθος:  95,1 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  5.2.jpg
Εμφανίσεις:  291
Μέγεθος:  75,4 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  5.3.jpg
Εμφανίσεις:  299
Μέγεθος:  78,7 KB

Στις φωτογραφίες από το πλάι, τόσο η hygrophila corymbosa (περισσότερο) όσο και το nymphoides sp. flipper (λιγότερο) παρουσιάζουν τρύπες στα φύλλα. Τί έλλειψη δηλώνει αυτό και τι συμβουλεύετε να κάνω?

Υπενθυμίζω οτι το ενυδρείο τρέχει χωρίς CO2, έχει μπει υπόστρωμα sera floredepot και από πάνω χαλίκι, ενώ πρόσφατα άλλαξα φωτισμό με την περίοδο στις 6 ώρες.

Από λιπάσματα υπάρχουν σκόνες K2SO4, KNO3, power 4 και seachem excel αλλά έχω σταματήσει να ρίχνω για περισσότερο από ένα μήνα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 09-01-18, 19:15
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Μπραβο Μανο.
Τα φυτα σου παρουσιαζουν ελλειψη σε καλιο.Τα πογκοστεμον και η χοτονια δειχνουν υγειες.Η φουρκατα και καποια αλλα οχι.Βαλε λιγο K2SO4 θεικο καλιο και βλεπεις.
Καλοριζικο το φωτιστικο!
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 09-01-18, 19:38
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Να 'σαι καλά Δημήτρη, είπα να δείξω πως είναι το ενυδρείο πριν αρχίσω να βάζω σκόνες. Ευαίσθητο θέμα η λίπανση και δε θέλω να κάνω λάθος.
Με βάση to rotalabutterfly.com είχα κάνει αυτό που δείχνω στην εικόνα και είχα διαλύσει 57gr K2SO4 σε 500ml απεσταγμένο νερό.
Έλεγα να ρίχνω καθημερινά 10ml διαλύματος (μία σύριγγα) για να μην έχω να μετράω πολλά πολλά. Δεν το ακολούθησα ποτέ αφού εμφανίστηκαν άλγες και είπαμε να μην ρίχνω τίποτα για κάποιο διάστημα. Λες να αρχίσω K2SO4 όπως το είχα σκεφτεί ή να πάω σε άλλη δοσολογία?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  K2SO4.jpg
Εμφανίσεις:  249
Μέγεθος:  30,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 09-01-18, 20:17
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Η αύξηση του φωτισμού χωρίς co2 και λίπανση είναι παρακινδυνευμένη. Σε 15 μέρες θα ήθελα να μας δείξεις την εξέλιξη γιατί από την μικρή μου εμπειρία ο,τι αλλαγές γίνονται στις παραμέτρους του ενυδρείου θέλουν τόσο περίπου για να εκδηλώσουν οποιαδήποτε αποτέλεσμα.

Το φως είναι το 'γκάζι' που οδηγει το ενυδρείο. Όσο αυξάνεται αυτό τόσο αυξάνεται και η ανάγκη για θρεπτικά και co2. Εσύ δεν δίνεις ούτε το ένα ούτε το άλλο.

Δικαίωμα σου να κάνεις δοκιμές στο ενυδρείο σου φυσικά.

Συνέχισε να μας ενημερώνεις για την εξέλιξη.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 10-01-18, 11:31
Gtel Ο χρήστης Gtel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-03-2016
Περιοχή: Κατερίνη Νομός Πιερίας
Μηνύματα: 15
Send a message via Skype™ to Gtel
Προεπιλογή

ωραία η δουλειά σου μου άρεσε πόλύ αλλά στο ξεκίνημα δεν βλέπεις πολλά αργότερα είμαι σίγουρος ότι το CO2 θα το χρειαστείς και θα μπορέσεις με αυτό να περιορίσεις και τις άλγες
όπως όλα τα νέα στημένα για 6-8 μήνες πάνε έχουν δεν έχουν πολλά αλλά μετά σταματάνε και εμφανίζονται οι ελήψεις
όσο για τα Led επειδή χρησιμοποιώ και εγώ κατέληξα ότι επέιδή έχουνε διαφορά με τις φθορίου στα Lumens η αναλογία είναι καλή στα 2WATT ανά λίτρο
__________________
Ποτέ μην λες ποτέ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 10-01-18, 13:53
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Θα το πάω σιγά σιγά και θα δούμε που θα βγεί

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gtel Εμφάνιση μηνυμάτων
όσο για τα Led επειδή χρησιμοποιώ και εγώ κατέληξα ότι επέιδή έχουνε διαφορά με τις φθορίου στα Lumens η αναλογία είναι καλή στα 2WATT ανά λίτρο
Για το led νομίζω οτι κάνεις λάθος. Τώρα έχω 0,5 watt/l και είναι καλά. Αν το τετραπλασιάσω για να πάω στα 2 watt/l θα είναι υπερβολή...
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 12-01-18, 17:17
Gtel Ο χρήστης Gtel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-03-2016
Περιοχή: Κατερίνη Νομός Πιερίας
Μηνύματα: 15
Send a message via Skype™ to Gtel
Προεπιλογή

Tο λέω γιατί με λίγα είχα μετά από 5-6 μήνες τρύπες στα φυτά στο κάτω μέρος και τα έκοβα
τα ξανα΄φυτευα και πάλι εμφανίζονταν τρύπες παρόλη την λίπανση με όλη τν σειρά της seachem και το co2
μόλις αυξησα τον φωτισμό δεν είχα τρύπες αλλά εμφάνισα λίγη άλγη
με την παρατήρηση στα φυτά νομίζω θα καταλήξεις στην ένταση του φωτισμού θα βρείς που είναι καλύτερα για το ενυδρείο σου
αποψή μου είναι ότι για κάθε ενυδρείο παιζει ο φωτισμός ανάλογα με τα φυτά φυσικά
__________________
Ποτέ μην λες ποτέ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 13-01-18, 01:42
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Το θέμα με τα. Λεντ βρίσκεται στο υψος του ενυδρείου. Όχι τοσο στα lumens ,μπορεί να έχεις τα ίδια lumens σε ίδια λίτρα αλλά σε διαφορετικό υψος και το ενυδρείο που είναι πιο ψηλό να πήγαινει κατα διάολου ,να βγάζει άλγες, τα φυτά να σαπίζουν κι το κοντό ενυδρείο να πετάει....
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 15-01-18, 19:04
Gtel Ο χρήστης Gtel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-03-2016
Περιοχή: Κατερίνη Νομός Πιερίας
Μηνύματα: 15
Send a message via Skype™ to Gtel
Προεπιλογή

Ναι έχεις απόλυτο δίκιο και ξέχασα να το αναφέρω τα led πρέπει να είναι τοποθετημένα το πολύ στους 5-6 πόντους από την επιφάνειά του νερού
καλό είναι να μην είναι αδιάβροχες οι ταινίες για να μην θολώνει η σιλικόνη και ενω έχουμε φως αυτό χανέται από το θόλωμα (το είχα πάθει παλαιότερα και θέλει μόνο κανένα μηνα για να θολώσει η σιλικόνη).
Eγώ έχω κάνει καπάκι από γυαλί και τοποθέτησα ανάποδο καθρέπτη 3cm και κόλησα μεσα σε αυτο τις ταινίες για να μην μου επηρεάζει η εξάτμιση του νερού τα led
__________________
Ποτέ μην λες ποτέ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 21-01-18, 19:14
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Photo update λίγες μέρες μετά την έναρξη προσθήκης θειικού κάλιου.
Χωρίς να έχω ιδιαίτερη εμπειρία βλέπω αισθητή βελτίωση τόσο στο θέμα με τις άλγες που έχουν μειωθεί πάρα πολύ όσο και στις ελλείψεις των φυτών μετά την συμβουλή του Δημήτρη. Από αύριο σκέφτομαι να αρχίσω προσθήκη νιτρικού καλίου και power 4 για να έχω πιο ολοκληρωμένη λίπανση.
Δυστυχώς δε βλέπω καθόλου ανάπτυξη στα φυτά που είναι πίσω δεξιά. Στη γωνία είναι cabomba aquatica η οποία έχει χαλάσει αρκετά και δίπλα σε αυτή ludwigia mullertii (δεν είμαι σίγουρος για αυτό).








Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20180120_224717.jpg
Εμφανίσεις:  873
Μέγεθος:  54,0 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20180120_224813.jpg
Εμφανίσεις:  847
Μέγεθος:  45,1 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20180120_224353.jpg
Εμφανίσεις:  846
Μέγεθος:  77,6 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20180120_224437.jpg
Εμφανίσεις:  858
Μέγεθος:  101,6 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20180120_224500.jpg
Εμφανίσεις:  860
Μέγεθος:  95,2 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20180120_224530.jpg
Εμφανίσεις:  858
Μέγεθος:  76,4 KB
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 24-01-18, 00:24
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Είναι λίγο ζορισμένα τα φυτά Μάνο, αλλά καλύτερα απο την προηγούμενη φορά νομίζω
Θα βρείς τις ρουτίνες σου με την βοήθεια των παιδιών με τους κήπους
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 24-01-18, 00:45
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Μανο αν τα καποια απο τα που βλεπω μπροστα απο την πινατιφιδα ειναι μπλιξες ειναι αδυνατες.Βαλτες πιο μπροστα.Το ιδιο και η πινατιφιδα εχει ψηλωσει παρα πολυ!Power 4 βαλε σιγα σιγα.Για διοξειδιο δεν σκεφτεσαι?
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 24-01-18, 18:08
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Ψάχνω να βρω τις ρουτίνες Αρτεμησία, που θα πάει, κάπου θα τις πετύχω.

Δημήτρη, μπροστά από την pinatifida είναι blyxa, σωστά είδες. Είχε μπει 2 μέρες πριν τις φωτογραφίες και ήρθε όπως φαίνεται. Σε εκείνο το σημείο είχα την pinatifida, την έβγαλα και την πήγα πίσω. Προβληματίστηκα αν θα την δέσω κάπου (σε πέτρα) ή αν θα τη φυτέψω, είδα σε video οτι μπορούν να γίνουν και τα δύο και φύτεψα ελαφρά τις ρίζες. Έπιασε, μεγαλώνει και βγάζει πλευρικά μικρά φυτά, αλλά όπως λες και εσύ έχει ψηλώσει αρκετά. Τι μπορεί να φταίει σε αυτό?

Έχω σκεφτεί να παω σε διοξείδιο άλλα έχω ένα αξεπέραστο για την ώρα πρόβλημα: δεν υπάρχει κατάστημα στην περιοχή μου για να γεμίζω τη μπουκάλα. Όπως είναι τώρα τα πράγματα, για να γεμίσω θα πρέπει να κανονίσω να πάρω άδεια από τη δουλειά, να ανέβω Ηράκλειο (120 χλμ πήγαινε έλα) να πάω σε κατάστημα που θα εξυπηρετήσει αμέσως και να επιστρέψω. Κομματάκι δύσκολο... Η άλλη λύση είναι να αγοράσω 2 μπουκάλες από την αρχή για να έχω διαθέσιμη όποτε χρειάζεται.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 24-01-18, 18:12
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Κοιτα μηπως καμια καβα ποτων σε εξυπηρετησει.Αυτες που χρησιμοποιουν στις μπιρες κανουν.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 24-01-18, 21:18
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Θα τις πετύχεις Μάνο !!! 120 χλμ έλεος !! Αποστολές δεν κάνουν εεεε ?
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 10-02-18, 21:06
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Έκανα και εγώ τις αγορές μου . Αγόρασα 2kg μπουκάλα, απλό μανόμετρο , αντεπίστροφη και 3 σε 1 διαχύτη της tropica.
Έβαλα τον διαχύτη στο ενυδρείο αλλά σύμφωνα με τις οδηγίες πρέπει να περιμένω 24 ώρες πριν ανοίξω το CO2...
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  tank.jpg
Εμφανίσεις:  1087
Μέγεθος:  54,5 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  diffuser.jpg
Εμφανίσεις:  1028
Μέγεθος:  36,5 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  man.jpg
Εμφανίσεις:  1063
Μέγεθος:  32,2 KB

Ας ξεκινήσουμε από την αρχή γιατί δεν έχω ιδέα τι πρέπει να κάνω...
  • Ο διαχύτης μπήκε στο πλευρικό τζάμι για να μπορώ να ελέγχω. Πάνω από αυτόν είναι η είσοδος του εσωτερικού φίλτρου και έβαλα και ένα μικρό κυκλοφορητή για να βοηθήσει στην κυκλοφορία. Είναι σε καλή θέση ή να το βάλω κάπου αλλού?
  • Όπως ανέφερα νωρίτερα αγόρασα μονό μανόμετρο (αυτό υπήρχε διαθέσιμο), θέλω όμως να πάω άμεσα σε ηλεκτρομαγνητική για να δουλεύω το σύστημα μαζί με τα φώτα. Να πάω σε κάτι τέτοιο (https://www.ebay.co.uk/itm/1pc-CO2-M...IAAOSwY~1aH7CC), απλή ηλεκτρομαγνητική και να την συνδέσω στο μανόμετρο που έχω ή να κοιτάξω για ολοκληρωμένο σύστημα με διπλό μανόμετρο?
  • Μέχρι να μπει η ηλεκτρομαγνητική... να δουλέψω 24ωρο το CO2 ή να το ανοιγοκλείνω χειροκίνητα?
  • Σκέφτομαι να αρχίσω με 2 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο. Είναι καλά για τα λίτρα του ενυδρείου και τα φυτά που έχω ή είναι λίγο?
  • Έχω λιπάσματα από σκόνες K2SO4, KNO3 και power 4. Ξεκινάω μαζί με το CO2 και αν ναι, σε τι ποσότητες?
  • Τα φώτα δουλεύουν 6 ώρες. Να ανεβάσω φωτοπερίοδο από αύριο που θα συνδέσω το CO2 και αν ναι, πόσο?
Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά θέλω να ξεκινήσω όσο πιο σωστά γίνεται. Πάντα μου φαινόταν δύσκολη η διατήρηση ενός υψηλών απαιτήσεων ενυδρείου και θέλω να πάω βήμα βήμα για να έχω καλό αποτέλεσμα.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 10-02-18, 21:45
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έκανα και εγώ τις αγορές μου . Αγόρασα 2kg μπουκάλα, απλό μανόμετρο , αντεπίστροφη και 3 σε 1 διαχύτη της tropica.
Έβαλα τον διαχύτη στο ενυδρείο αλλά σύμφωνα με τις οδηγίες πρέπει να περιμένω 24 ώρες πριν ανοίξω το CO2...
Συνημμένο Αρχείο 89949Συνημμένο Αρχείο 89950Συνημμένο Αρχείο 89951

Ας ξεκινήσουμε από την αρχή γιατί δεν έχω ιδέα τι πρέπει να κάνω...
  • Ο διαχύτης μπήκε στο πλευρικό τζάμι για να μπορώ να ελέγχω. Πάνω από αυτόν είναι η είσοδος του εσωτερικού φίλτρου και έβαλα και ένα μικρό κυκλοφορητή για να βοηθήσει στην κυκλοφορία. Είναι σε καλή θέση ή να το βάλω κάπου αλλού?κατεβασε κιαλλο το κυκλοφορητακι
  • Όπως ανέφερα νωρίτερα αγόρασα μονό μανόμετρο (αυτό υπήρχε διαθέσιμο), θέλω όμως να πάω άμεσα σε ηλεκτρομαγνητική για να δουλεύω το σύστημα μαζί με τα φώτα. Να πάω σε κάτι τέτοιο (https://www.ebay.co.uk/itm/1pc-CO2-M...IAAOSwY~1aH7CC), απλή ηλεκτρομαγνητική και να την συνδέσω στο μανόμετρο που έχω ή να κοιτάξω για ολοκληρωμένο σύστημα με διπλό μανόμετρο?δες τιμες για διπλα με ηλεκτρομαγνητικη και bubble counter και ειναι μικρη διαφορα παρτα.
  • Μέχρι να μπει η ηλεκτρομαγνητική... να δουλέψω 24ωρο το CO2 ή να το ανοιγοκλείνω χειροκίνητα?Ολο το 24ωρο σταθερο συστημα.2ωρες πριν τα φωτα και 1 ωρα πρν κλεισουν αυτα οικονομια.
  • Σκέφτομαι να αρχίσω με 2 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο. Είναι καλά για τα λίτρα του ενυδρείου και τα φυτά που έχω ή είναι λίγο?αρχισε εκει και δες kh ph
  • Έχω λιπάσματα από σκόνες K2SO4, KNO3 και power 4. Ξεκινάω μαζί με το CO2 και αν ναι, σε τι ποσότητες?σου εβαλα 2,3 βοηθειες και μια κονσερβα
  • Τα φώτα δουλεύουν 6 ώρες. Να ανεβάσω φωτοπερίοδο από αύριο που θα συνδέσω το CO2 και αν ναι, πόσο?αστο για αρχη και ανεβαζε μισαωρο καθε εβδομαδα.8ωρες ειναι καλα.
Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά θέλω να ξεκινήσω όσο πιο σωστά γίνεται. Πάντα μου φαινόταν δύσκολη η διατήρηση ενός υψηλών απαιτήσεων ενυδρείου και θέλω να πάω βήμα βήμα για να έχω καλό αποτέλεσμα.
Μανο καλοριζικα τα νεα σου αποκτηματα!
http://www.theplantedtank.co.uk/calculator.htm
http://www.aquaticplantcentral.com/f...ing-guide.html
http://rotalabutterfly.com/nutrient-calculator.php
http://rotalabutterfly.com/co2-ph-calculator.php
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 10-02-18, 21:57
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Ωραία. Μάλλον θα ξεκινήσω με 24ωρο και 2 φυσαλίδες και βλέπουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 10-02-18, 22:00
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Καλορίζικα Μάνο.

Στα γρήγορα: Το co2 το αρχιζεις σιγα σιγά και παρατηρείς. Η μέτρηση δε γίνεται με τον αριθμό των φυσαλίδων ανά δευτερόλεπτο γιατί αυτό είναι διαφορετικό σε κάθε σύστημα. Ιδανικά μόλις βάλεις ηλεκτροβανα θα αρχίζεις το ενυδρείο 2 ώρες πριν ανάψουν τα φώτα και θα το κλείνεις μια ώρα πριν σβήσουν.

Με τα λιπάσματα σου θα κάνεις 2 σκευάσματα και προτείνω να αρχίσεις με E.I που είναι απλό και εύκολο. Θα κάνεις 1 Macro και 1 Micro μιγμα. Εάν χρειαστεί βοήθεια πες.

Μην μεγαλώνεις ακόμα τη φωτοπεριοδο, οι απότομες αλλαγές δεν είναι καλές.

Σκοπος επίσης είναι τώρα που θα αρχίσεις με co2 να βεβαιωθείς ότι έχεις καλή κυκλοφορία ώστε να πηγαίνει παντού. Παρατήρησε εάν σε όλες τις περιοχές έχεις έστω μια μικρή κίνηση των φύλλων.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 10-02-18, 22:10
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τα λιπάσματα σου θα κάνεις 2 σκευάσματα και προτείνω να αρχίσεις με E.I που είναι απλό και εύκολο. Θα κάνεις 1 Macro και 1 Micro μιγμα. Εάν χρειαστεί βοήθεια πες.
Σίγουρα θα χρειαστώ βοήθεια, θα τα δούμε μαζί.

Αύριο που έχω αλλαγή νερού θα κάνω ένα καλό καθαρισμό και κλάδεμα όπου βλέπω άλγη. Μετά σταδιακές αλλαγές και παρατήρηση.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 11-02-18, 01:35
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Καλοριζικα!
Αφου το πηρες το μανομετρο παρε κ μια ηλεκτροβανα απο e bay k θα σαι σουπερ. Κι εγω απο ε bay εχω.Δε βλεπω το λογο να παρεις διπλα μανομετρα..Για την ωρα δουλεψε το 24 ωρο με 2 φυσ/δευτ κ βλεπεις. Τον κυκλοφορητη φερτον πιο χαμηλα πανω απ τον διαχυτηρα.Ειναι καλη μεθοδος διαχυσης το μονο αρνητικο γεμιζει το ενυδρειο φυσαλιδες..

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 11-02-18, 20:04
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Έκανα τη σύνδεση το πρωί και πέτυχα 2 φυσ./δευτ..
Οπτικά φαίνεται να υπάρχει μεταφορά CO2 σε όλο το μήκος του ενυδρείου αλλά έχω αυτό που περιέγραψε ο Θέμης, φυσαλίδες παντού. Δεν με πειράζει όμως, είναι μία αρχή.


Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  tank.jpg
Εμφανίσεις:  743
Μέγεθος:  57,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  diffuser.jpg
Εμφανίσεις:  717
Μέγεθος:  41,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 25-02-18, 19:46
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Το ενυδρείο με την προσθήκη συστήματος CO2 προφανώς δεν μπορεί να λέγεται low tech, γίνονται κάποιες αλλαγές προς το καλύτερο (ελπίζω ), και το βλέπουμε από την αρχή.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 05-03-18, 23:42
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Ήρθε η πολυπόθητη ηλεκτροβάνα, τη συνδέω στο σύστημα και μπαμ! Όταν κλείνει ο χρονοδιακόπτης παίρνει πίεση το λαστιχάκι και σκάει.
Έχω δοκιμάσει εύκαμπτο λάστιχο της europet bernina, έχω δοκιμάσει και λάστιχο pe, τίποτα...
Κάποια πρόταση για λάστιχο 4/6mm που να αντέχει σε υψηλή πίεση;
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 06-03-18, 00:18
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Μου κάνει εντύπωση αυτό που αναφερεις. Εάν δεν ειναι συνδεδεμένο στον diffuser τοτε πάλι σκάει?

Λάστιχακι υπάρχει σκληρό και άκαμπτο σχεδόν, ειδικό για co2 αλλά υπάρχει και διάφανο με χοντρό τοιχωμα αεραντλίας. Κανένα έρευνα σε πετ σοπ.

Ας σιγουρευτούμε πάντως ότι έχει γίνει σωστά η σύνδεση γιατί σε εμένα δεν έχει σκάσει ποτέ σωληνάκι.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 06-03-18, 00:19
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Χρειάζεσαι λάστιχο υψηλής πίεσης για co2..Σε καποιο κατάστημα θα βρεις ειδάλλως eBay αλλά εσύ το θες αμμεσα

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 06-03-18, 06:25
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Στέφανε, η σύνδεση που έχει γίνει είναι: μικρομετρική - ηλεκτροβάνα - ανεπίστροφη βαλβίδα - διαχύτης. Σκάει το πρώτο λάστιχο, αυτό μεταξύ μικρομετρικής και ηλεκτροβάνας όταν η τελευταία είναι κλειστή και δεν περνάει co2. Όταν είναι ανοικτή δεν υπάρχει πρόβλημα.

Πόση περίπου είναι η πίεση για να δω τι λάστιχο ψάχνω; Είμαι εκτός σπιτιού και δεν είχα παρατηρήσει ποτέ την ένδειξη στο μανόμετρο...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φυτεμένο 240 λίτρα iliaspanagiotou Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 31 25-08-11 11:25
Φυτεμένο 30 λίτρα loki21 Γλυκό νερό - Γενικά 7 19-07-11 16:37
50 Λίτρα Φυτεμένο Giannis_4 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 21 18-04-11 23:18
96 λίτρα φυτεμένο medico Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 19 15-10-10 15:39
DIY All Glass Tank 875 Λίτρα - Sump Tank silveraro DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 13-07-05 10:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10294 seconds with 14 queries