Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-11-15, 10:30
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή 200 x 50 x 50 (περιπου) - Αγορά ή ιδιοκατασκευή?

Καλημερα στην παρεα,

Δραττομαι της ευκαιριας της Κυριακης για να θεσω το ερωτημα που με τρωει εδω και μερες.

Εχω ενα μεγαλο χώρο να καλυψω στο διαμερισμα (2ος οροφος 6οροφης πολυκατοικιας) και εχω ψησει τη γυναικα για ενα μακρυ ενυδρειο. Πως την εψησα? Της εδειξα το βιντεο με τα 300 καλυτερα aquascape και λυγισε.

Προσανατολιζομαι σε γυαλα μηκους κατ ελαχιστο 150cm και μεγιστο 220cm. Στο βάθος και ύψος ειμαι διατεθιμενος να κανω υποχωρησεις, ωστε να πετυχω χαμηλοτερο κοστος και συνολικο βαρος (γυαλα, νερο, και επιπλο).

Εχω βρει στο aquaristicshop αυτην εδω τη γυαλα (500L), που απ' οσο συμπεραινω εχει αρκετα καλη τιμη. Σε αυτο το κοστος βεβαιως θα πρεπει να προστεθει το κοστος του επιπλου.

Η αλλη λυση, επισης απο το aquaristicshop ειναι ο συνδυασμος γυαλας και βασης της Akva-Stabil διαστασεων 200 x 60 x 60 (720L), που ομως κοστιζει 1.737 Ευρω, ποσό υπερβολικο. Βεβαιως αυτη η τιμη περιλαμβανει μια πολυ καλη κατασκευη (φαινομενικα), συν λαμπες και καπακι, αλλα 1.700 ευρω χωρις ουτε καν σαμπ το βρισκο πολυ μεγαλο νουμερο.

Σκεφτομαι να μιλησω και στη Dreamwaters, αλλα εχω ακουσει οτι γενικα ειναι ακριβοι, οπως ακριβα ειναι τα παντα στην Ελλαδα λογω παραλογης φορολογιας, αλλα ας μη μπουμε σε αυτη τη συζητηση. ¶λλη μια ιδεα ειναι το μεταχειρισμενο, αλλα ειναι δυσκολο να εμπιστευτω τετοια αγορα και τετοια λεφτα για δευτερο χερι ενυδρειο.

Θα εκτιμουσα τις σκεψεις και προτασεις σας. Δεν νομιζω οτι η συζηγος θα ενεκρινε οποιοδηποτε ποσο περαν του 500αρικου για τον βασικο εξοπλισμο (γυαλα, επιπλο, καπακι, φως), αλλα δεν εχω τολμησει να ρωτησω. Παντως την εχω βαλει στο τρυπακι να ψαχνει ξυλα και φυτα για νε βρει συνδυασμους που της αρεσουν, οποτε το πρωτο μεγαλο βημα εχει ηδη γινει!

Καλη σας ημερα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-11-15, 10:47
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Κάνε μια γύρα στους τζαμτζιδες τις περιοχής σου με τα μέτρα που θες να γίνει το ενυδρείο ακριβώς και πάρε τιμές.
κοίτα τα τζάμια να είναι clear η extra clear και ρονταρισμενα για να κοληθούν καλυτερα.
θα σου βγει φθηνότερα από ένα έτοιμο αλλά πρόσεχε το πάχος των τζαμιων για να είναι ασφαλές και βάλε και κόντρες πάνω κάτω.
Το κάνεις όσο θες εσύ και σαφώς φθηνότερα.
για μετάχειρισμενο δεν ξέρω αν βρεις στις διαστασεις που θες ακριβώς αλλά ψάξτο λίγο.
καλη αρχή και θα βρεις εδώ πολύ βοήθεια από τους πιο έμπειρους.
καλη τύχη.

έβαλες την γυναίκα να ασχοληθεί με το decor για να μην ξέρει τις τιμές της κατασκευής? ??
και γω έτσι έκανα χαχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-11-15, 11:42
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Για τα λιτρα που θελεις ,με 500 ευρο,το βλεπω λιγο χλωμο.

Εδώ εχει κατι καλο,αλλα μονο η γυαλα,βαση ,φωτισμος.

http://www.petcity.gr/eshop/index.ph...ro-373l-detail

Υπαρχουν και δευτερο χερι,αλλα επειδή δεν ζουμε στην κοινοτητα των αγγελων,θελει πολύ προσοχη.

Αν εισαι της υπομονης,υπαρχουν μεγαλες ευκαιριες εδώ μεσα.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-11-15, 16:30
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Για να στήσεις ένα ενυδρείο με τον κατάλληλο εξοπλισμό, όπως το φαντάζεσαι και στις διαστάσεις που το θέλεις, υπολόγισε κάνε 2.000¤ ότι θα πρέπει να διαθέσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-11-15, 17:37
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

500-700 λίτρα ενυδρείο 2.000 ευρώ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-11-15, 17:39
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Ως κάτοχος 200χ60χ60, να σου πω οτι εκτός από πιο σταθερές συνθήκες λόγω λίτρων(πράγμα σχετικό, εξαρτάται σε τεράστιο βαθμό από το τι βάζεις και πως το στήνεις το ενυδρείο), είναι και όλα πιο ακριβά. Για 2μετρο, θα σου έλεγα πως με τεράστιο κόπο θα καταφέρεις αν κρατήσεις το ποσό για βασικό εξοπλισμό κάτω από τα 800Ευρώ. Οπότε κάπου εκεί υπολόγιζε, και μόνο αν καταφέρεις να βρείς ευκαιρία σε κινέζικο ή το πάρεις δεύτερο χέρι. Πραγματικά, το δεύτερο χέρι θα σου το σύστεινα σε αυτά τα λίτρα. Απλά ζήτησε να το γεμίσεις στον χώρο τους πριν το αγοράσεις, για να ελέγξεις την ακεραιότητά του. Μεγάλη προσοχή στην επιλογή βάσης, για να αντέχει το βάρος του. Και ιδανικά θα πρέπει να πατάει σε 2 δοκάρια, το βάρος του είναι παραπάνω από σημαντικό σε αυτά τα λίτρα, ιδιαίτερα αν βάλεις sump από κάτω του + δεξαμενή προετοιμασίας νερού. Ξεπερνιέται άνετα ο 1-1,5τόνος.

Βάση δεν είναι ανάγκη να αγοράσεις έτοιμη, μπορείς να φτιάξεις σε σιδερά από κοιλοδοκούς και να την επενδύσεις με ότι θέλεις. Κερδίζεις χώρο έτσι και έχεις σίγουρη αντοχή.

Για να κρατήσεις όσο πιο χαμηλά το κόστος, θα έλεγα πως οι καλύτερες επιλογές σου είναι είτε να το φτιάξεις μόνος σου, είτε να το παρεις δεύτερο χέρι. Που και που υπάρχουν πολύ καλές ευκαιρίες και εδώ αλλά και σε ενυδρειακά καταστήματα που ξεστήνουν ενυδρεία βιτρίνας.

Για να είσαι πλήρης από εξοπλισμό, θέλεις τουλάχιστον άλλο ένα 300-500αρι σε υλικά φιλτραρίσματος και αντλείες/εξοπλισμό. Αν πας σε εμφανές φωτιστικό και όχι χύμα λάμπες, οι τιμες βαράνε επίσης. Για sump, κοίταξε αγγελείες ενυδρείων και βάλε εσύ τα χωρίσματα, θα σου βγεί πολύ φθηνά και καθαρίζονται εύκολα σε σχέση με τα εξωτερικά φίλτρα.

Επίσης, υπολόγισε πως θα διαθέσετε πολύ χρόνο σε αυτό το project από την αρχή μέχρι να μπορέσεις να το γεμίσεις, εκτός και αν πάρεις έτοιμο setup σε δεύτερο χέρι ή το πληρώσεις αρκετά για να στο φτιάξουν. Προσωπικά θα πήγαινα για έτοιμο ενυδρείο/sump από δεύτερο χέρι, με τα χίλια, ιδιαίτερα την στιγμή που τα περιθώρια της τιμής είναι αρκετά στενά. Αν το βρείς μέχρι 700-800, είσαι άψογα, και θα είσαι σε θέση να το στήσεις σε πολύ λίγο χρόνο. Διαφορετικά μιλάμε για μήνες μέχρι να τρέξει

Ότι βοήθεια/καθοδήγηση χρειαστείς, πες μου
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-11-15, 23:23
Το avatar του χρήστη Irakles
Irakles Ο χρήστης Irakles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2014
Περιοχή: ΑΛΙΜΟ
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Εγω φιλε μου σου εχω μια προταση που εχω αγοράσει εγω αλλα δυστυχώς 30 ποντους πιο κοντο γιαυι δεν ανοιγε η κεντρικη είσοδος στο σπιτι... έφαγα πολυ παντοφλα απο την γυναικα!!! Αλλα τωρα δ
Το λροσεχει πιο πολύ απο εμένα...

http://www.petsupermarket.gr/8463/%C...%83%CE%B7.html
__________________
Στο εξής πρέπει να λέμε όχι ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.
Ουίνστον Τσώρτσιλ, 1874-1965
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-11-15, 23:40
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Να φτιάξεις ένα ενυδρείο μαζί με την βάση του υπολόγισε το γύρω στα 800 - 1000, τα φίλτρα που θα χρειαστείς εάν πας σε φίλτρα επώνυμα και όχι σε sump τουλάχιστον 2 κανα 500 - 600 και τώρα θέλει γέμισμα, με άμμο ή χαλίκι βάλε τα φυτά, τα ξύλα, τα ψάρια νομίζω χαλαρά θα πας στο πόσο που σου είπα.
Μην νομίζεις ότι εμείς έχουμε δώσει λιγότερα που έχουμε μεγάλα ενυδρεία και ακόμα δίνουμε γιατί όλο και κάτι αλλάζεις συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-11-15, 11:01
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Εγώ είπα μια πολύ χαμηλού budget εκτίμηση, του στυλ πάω σε ότι φθηνότερο ή ψειρίζω τα πάντα και περιμένω μέχρι να βρω την χαμηλότερη τιμή. Αλλιώς και η εκτίμησή σου είναι πολύ συγκρατημένη! Και φυσικά όπως λες μας έρχονται καμπάνες που και που...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-11-15, 13:51
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά όπως και να το κάνουμε , ένα ενυδρείο αυτού του μεγέθους θα κοστίσει, για κάτι αντίστοιχο που ρώτησα για τον dragonld, τα τζάμια στοίχιζαν γύρω στα 600 Ευρώ, τα 3 κομμάτια ήταν βέβαια extra clear, αλλά και απλό να ήταν θα κόστιζαν, βάλε φίλτρα καπάκι βάση κλπ σκεφτείτε πόσο θα έφτανε.

Αυτό http://www.petsupermarket.gr/8463/%C...%83%CE%B7.html δεν μου φαίνεται άσχημη λύση, Κινέζικο δεν λέω αλλά η τιμή δείχνει συμφέρουσα. Από την άλλη, αν το φτιάξεις εσύ, ίσως να μη κερδίσεις και πολλά αλλά ξέρεις τι θα φτιάξεις και η χαρά της κατασκευής δεν πληρώνεται, μόνο εισπράττεις.
Από την άλλη ξέρετε την άποψη μου για μεγάλα ενυδρεία, ξύλινο, και οι λόγοι είναι αρκετοί, κόστος, αντοχή, μικρό βάρος , θερμομόνωση. Οσο για το αισθητικό , μπορεί να γίνει στολίδι. Έβλεπα χθες τον διαγωνισμό AGA Dutch Aquascape, και αυτό που βγήκε πρώτο είναι ξύλινο με μήκος 2,30 (1.100 λίτρα). ¶ρα το αισθητικό δεν είναι στη γυάλα αλλά το πώς θα το διακοσμήσεις στο εσωτερικό.
Δείτε μόνοι σας και θα καταλάβετε



__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-11-15, 14:08
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Είμαι εκτός θέματος αλλά ήθελα να ρωτήσω,
ποιός από τους κατόχους των ξύλινων ενυδρείων
το έχει πάνω από 3-5 χρόνια χωρίς πρόβλημα?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-11-15, 14:21
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Να πω και κάτι άλλο στον φίλο που άνοιξε το θέμα
Επειδή βλέπω ότι έδειξες στην σύζυγο ενυδρεία απίστευτα σε ομορφιά, έχεις ανεβάσει πολύ ψηλά τον πήχη , να ξέρεις ότι για να φτάσει ένα ενυδρείο σε αυτή την κατάσταση θέλει μεγάλη περιποίηση, να αφιερώσεις πολύ χρόνο και μεγάλη υπομονή, επίσης τα μηνιαία έξοδα δεν θα είναι και λίγα εάν υπολογίσεις τα λιπάσματα που θα χρειαστεί.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-11-15, 14:22
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι εκτός θέματος αλλά ήθελα να ρωτήσω,
ποιός από τους κατόχους των ξύλινων ενυδρείων
το έχει πάνω από 3-5 χρόνια χωρίς πρόβλημα?
Κλεόβουλε δεν υπάρχουν και πολλά ξύλινα, αλλά όντως δεν μαθαίνουμε νέα τους. Το τελευταίο που έμαθα , πουλήθηκε και λειτουργει ακόμα κανονικά, ήταν αυτο που ήταν φτιαγμένο με παγκο κουζίνας, αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47539
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-11-15, 14:39
billartist Ο χρήστης billartist δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2013
Περιοχή: koropi
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Κλεόβουλε δεν υπάρχουν και πολλά ξύλινα, αλλά όντως δεν μαθαίνουμε νέα τους. Το τελευταίο που έμαθα , πουλήθηκε και λειτουργει ακόμα κανονικά, ήταν αυτο που ήταν φτιαγμένο με παγκο κουζίνας, αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47539
Το ενυδρείο έβγαλε πολλά προβλήματα! Θα είχα φτιάξει γυάλινο καινούριο με τις ώρες που έφαγα για να το διορθώσω.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-11-15, 14:49
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billartist Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο έβγαλε πολλά προβλήματα! Θα είχα φτιάξει γυάλινο καινούριο με τις ώρες που έφαγα για να το διορθώσω.
Ωπα, εχουμε νεα, για πες τα προβλήματα που εβγαλε, τραβηξαν νερο τα ξύλα ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-11-15, 17:09
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Υπαρχει ξυλινο που δουλευει αψεγαδιαστα εδω και τρια χρονια.2300 λιτρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-11-15, 17:36
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Φεύγετε από το θέμα όμως τώρα και θα αρχίσει μια συζήτηση για τα ξύλινα ενυδρεία
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-11-15, 17:41
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φεύγετε από το θέμα όμως τώρα και θα αρχίσει μια συζήτηση για τα ξύλινα ενυδρεία
Συμφωνώ
για αυτό άνοιξα αυτο θέμα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88710
να τα πουμε καλύτερα και να μη χαλασουμε το θέμα του φίλου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-11-15, 23:14
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Ως καινουργιος φρεσκος κατοχος μεγαλου σχετικα ενυδρειου θα συμφωνησω με τα περισσοτερα ατομα και με αυτα που σου ειπανε...απο εκει και επειτα ειναι καθαρα στην δικη σου την κριση για το που θα ψαξεις και πως? Σε pm μπορω να σου δωσω ενα τηλ μηπως και σε βοηθησει με τιμες κτλ κτλ και οτι αλλο χρειαστεις ωστε να ξεκινησεις μια μελετη...
Σε DIy υπολογισε περιπου(αναλογα βεβαια και το χρηματικο σου) κανα 1-2 μηνες χοντρικα
ενω σε ετοιμο την επομενη μερα "που λεει ο λογος"
Αλλα λεφτα το ενα αλλα λεφτα το αλλο...Αλλα μηκη κυματος το ενα αλλα το αλλο...
Χοντρικα θα πατησεις το 1000αρικο σε DIY και ισως να το ξεπερασεις κατα 200-300 ευρω...
Οτι θελεις παντως περι του θεματος σου μου στελνεις ενα μηνυμα και σου δινω ενα τηλ και απο εκει και επειτα τα χερια σου ειναι πραγματικα "λυμενα"
Αυτα απο εμενα
Φιλικα παντα Λουκας
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-11-15, 05:41
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Lth βασικα την ιδεα την πηρα απο εσενα, με τη διαφορα οτι προτιμω το μεγαλυτερο μηκος ενυδρειου εις βαρους του βαθους και υψους.

Ενα ενυδρειο 200 Χ 50 Χ 50 των 500 λιτρων ή ακομα ακομα και ενα 200 Χ 50 Χ 60 των 600 λιτρων, δεν διανοουμαι οτι χρειαζεται 200-300 λιτρα σαμπ - εκτος βεβαια αν ειμαι εντελως εκτος θεματος... (στη χειροτερη μπορω να μετατρεψω το υπαρχον 125λιτρο σε σαμπ)

Συμφωνω στην κοστολογηση των υπολοιπων (φωτα, αντλιες, υποστρωματα, λιπασματα, αμμος κοκ) και σας ευχαριστω που ασχολειστε με το "προβλημα" μου. Η αρχικη επενδυση, δηλαδη το κοστος ενυδρειου + καπακι + επιπλο, ειναι ο περιορισμος μου. Τα υπολοιπα ξερω οτι θα τα αγορασω σιγα-σιγα, ειτε καινουρια ειτε δευτερο χερι. Γενικα χαιρομαι οταν δινω τα λεφτα μου σε συν-χομπιστες, στη βαση του οτι με αντιμετωπιζουν με την ιδια ειλικρινια που προσεγγιζω και εγω καθε συναλλαγη και καθε κατασταση, εν γενει, στη ζωη μου.

Επιπλεον στο θεμα της γυναικας: το κολπο ειναι να της δειχνετε πως θα ομορφηνει ο χωρος στο σαλονι/χωλ/διαδρομο με την προσθηκη ενος ενυδρειου. Εγω της εδειξα τα aquascapes που ειδατε. Σε μεγαλο βαθμο παντως εχει να κανει και με τον ανθρωπο. Η προηγουμενη μου γυναικα θα μου ειχε πει να παω να γ.....

Αλλη μια ερωτηση: Ταξιδευω συνεχεια σε κεντρικη και ΝΑ ευρωπη (Ρουμανια, Βουλγαρια, Πολωνια, Τσεχια κοκ). Σημερα βρισκομαι Βουκουρεστι, Ρουμανια. Εχετε εμπειρια απο πρωτο χερι απο καταστηματα σε αυτες τις περιοχες? Εχω δει κατα καιρους στο φορουμ νυξεις για καταστηματα απο τετοιες χωρες που στελνουν εξοπλισμο και ψαρια στην Ελλαδα. Εχετε καμια προταση? Μπορω να παρω ενα ταξι και να παω οπου να 'ναι να ρωτησω για ενυδρεια και ο,τι αλλο.

Επισης απο οσα εχω δει, πιο ευκολα στελνει ενας Γερμανος ενυδρειο στην Αθηνα, παρα ενας συν-χομπιστας απο Θεσσαλονικη/Β. Ελλαδα.....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-11-15, 08:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Για το σαμπ να σου πω πως δεν έχουν άμεση σχέση τα λίτρα του ενυδρείου αλλά η αντλία , που έχει άμεση σχέση με τον όγκο του ενυδρείου. Μεγάλο ενυδρείο μεγάλη αντλία. Η μεγάλη αντλία όμως έχει και μεγάλη ροή. Όταν έχουμε μεγάλη ροή θα πρέπει να υπάρχουν και μεγάλες επιφάνειες στα υλικά μέσα στο σαμπ, αλλιώς η αντλία θα ξενερίζει, επίσης αν πχ η επιφάνεια που έχουν τα σφουγγάρια δεν είναι η απαραίτητη θα μπουκώνει γρήγορα και θα ξενερίζει πάλι η αντλία. Ένα μεγάλο σαμπ σου δίνει αυτή η δυνατότητα, να απλώσεις τα υλικά σου και να μην έχεις πρόβλημα. Βέβαια το σημαντικότερο λόγο θα τον παίξει η διαρρύθμιση
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-11-15, 08:50
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Τάκη, όταν έρθει η ώρα του σαμπ (και του επίπλου) θα σε χρειαστώ, ευτυχώς μένουμε πολύ κοντά. Για την ώρα με καίει το θέμα του κυρίως ενυδρείου.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-11-15, 09:06
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Μεγάλα ενυδρεία σε διάσταση 1.80 Χ 0.60 Χ 0.65 (700λτ) και σε καλή τιμή κομπλέ με βάση και φωτισμό είχαν τα petcity αλλά πλέον δεν τα βλέπω στο site τους, εάν θέλεις ρώτησέ τους μήπως περιμένουν νέα μοντέλα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-11-15, 09:11
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Το μεγάλο sump είναι πλεονέκτημα, και μην τσιγκουνευτείς τον χώρο της αντλείας. Όταν η αντλεία λειτουργεί, πέφτει η στάθμη του διαμερίσματός της αναγκαστικά, χωρίς αυτό να μπορεί να αναπληρωθεί καθώς το νερό αυτό φυλακίζεται στις σωληνώσεις και στο ενυδρείο πρωτού υπερχειλίσει για επανατροφοδώτηση του sump. Οπότε με μικρό διαμέρισμα αντλείας, θα σε περιορίζει πολύ στο turnover rate και στο μέγεθος αντλείας και σωλήνων.

Και φυσικά, το καθάρισμα του sump δεν είναι μικρή υπόθεση. Φαντάσου οτι καθαρίζεις λίτρα και λίτρα υλικού και τεράστια σφουγγάρια μηχανικού... Θέλεις μπανιέρες νερό ενυδρείου για να τα ξεπλύνεις όλα αυτά

Όμως όλα αυτά αξίζουν όταν κοιτάς το ενυδρείο και όταν μπαίνεις μέσα του για να το στήσεις
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas G. : 10-11-15 στις 09:45
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-11-15, 09:55
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Ευχαριστώ συνονόματοι, για τι μέγεθος sump μιλάμε? Θα μιλήσω με τα petcity. Βλέπω και στη χρυσή ευκαιρία κάποιες καλές περιπτώσεις μεταχειρισμένων αλλά νομίζω ότι είναι παρακινδυνευμένο, για τα λεφτά που μιλάμε βεβαίως
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-11-15, 10:05
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

συμφωνω με τους προλαλησαντες...
-------------------------
ειχε και ενα ενυδρειο αν δεις τις αγγελιες 200-60-60 νομιζω..αμα ψαξεις θα το βρεις πιστευω..σε καλη τιμη
__________________

---------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lth1 : 10-11-15 στις 10:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-11-15, 10:53
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Δεν θα φοβόμουν το δεύτερο χέρι, αρκεί να σε αφήσουν να το γεμίσεις στον χώρο τους για έλεγχο. Την στιγμή που το αρχικό budget είναι χαμηλό, θέλεις να βρείς ότι μεγαλύτερο και καλύτερο γίνεται, σε χαμηλή τιμή. Αν θέλεις να έχεις υπερχείλιση, θέλεις το ενυδρείο να έχει τρύπες σε βολικά σημεία και να μην ρισκάρεις να τις κάνεις εσύ μετά.
Η μεταφορά και μόνο ενός μεγάλου ενυδρείου είναι επίφοβη από μόνη της, είτε αυτό είναι καινούργιο, είτε παλιό, οπότε στραβή μπορεί να κάτσει σε οτιδήποτε. Δεν ξέρω πόσοι θα εγγυηθούν την μεταφορά του στον χώρο σου. Σκάλες δύσκολα ανεβαίνουν επίσης, ο γερανός και είσοδος από το μπαλκόνι μπορεί να είναι αναγκαία λύση.

Ένα 200-250λ sump είναι καλό, αλλά και 300λ ακόμα καλύτερο. Τον χώρο τον έχεις στη βάση για 300λιτρο άνετα. Εξαρτάται και από τα ψάρια που θα βάλεις. Π.χ. οι ξυλοφάγοι pleco θέλουν sump μεγάλο να μην βουλώνει εύκολα. Οι μεγάλες κιχλίδες θέλουν καλό βιολογικό. Ένα φυτεμμένο με μικρά ψάρια έχει αρκετά μικρότερες ανάγκες φίλτρανσης. Το μεγάλο sump σου αυξάνει τις δυνατότητες και αυξάνει τον χρόνο μεταξύ των συντηρήσεων. Ένα πρώτο διαμέρισμα καθίζησης(που να υπερχειλίζει από πάνω), χωρίς υλικά, είναι πολύ χρήσιμο επίσης στο να κρατούνται τα υλικά των επόμενων διαμερισμάτων καθαρά. Μια απλή σκούπα στο πρώτο διαμέρισμα είναι η μόνη τακτική συντήρηση που θα ζητάει. Αν την κάνεις, τα μηχανικά υλικά μπορούν να πάνε μήνες χωρίς καθάρισμα

Πάνω απόλα, βεβαιώσου οτι η πλάκα του διαμερίσματος αντέχει. Ρώτησε τον μηχανικό που έφτιαξε την πολυκατοικία για τις αντοχές και για το πως πρέπει να τοποθετηθεί το ενυδρείο. Βγαίνει πάρα πολλά κιλά ένα 200χ60χ60 + sump + βάρος τζαμιών + βάρος επίπλου. Λογικά αντέχει αλλά πρέπει να το βεβαιώσεις
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ιδιοκατασκευή ενυδρείου μιχαλος Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 01-04-11 12:29
μετα απο σκεψη..κατεληξα!(περιπου..) jkaram ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 6 02-03-07 23:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08748 seconds with 13 queries