Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-01-14, 17:37
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή SERA σεμινάρια

Επισυνάπτω αφίσα από το petsupermarket:

Σεμινάρια SERA σε Θεσσαλονίκη & Αθήνα - 8 & 9 Φεβρουαρίου 2014
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_5235.jpg
Εμφανίσεις:  483
Μέγεθος:  40,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-01-14, 17:59
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ευχαριστουμε για την ενημερωση.θα παω σιγουρα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-01-14, 18:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Λιγο πρωι για μενα αλλα θα παω
Ειχα παει και στο προηγουμενο πριν 3 χρονια (με τον ιδιο ομιλητη D. Untergasser και το ιδια θεματα, στησιμο ενυδρειου, βιολογια, ασθενειες - εκτος των χεριουργικων επεμβασεων) και ηταν πολυ καλο.
Ευκαιρια να του κανω πιο προχωρημενες ερωτησεις πλεον.

Ετοιμαστε απο τωρα ο καθενας το ερωτηματολογιο του.
Να ειναι ερωτησεις κυριως σε θεματα που υπαρχει debate
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-01-14, 18:13
ilias vag Ο χρήστης ilias vag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: kavalara
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή

δυστυχωσ είναι μέσα στην εξεταστική αλλιώς θα πιγενα στην θεσ/νικη
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-01-14, 18:15
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Ενδιαφέρον μου ακούγεται!!Λέω να παρευρεθώ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-01-14, 19:05
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Πολύ ενδιαφέρον, πράγματι! Να κάνω μια χαζή ερώτηση, αν ξέρει κάποιος να απαντήσει: Το σεμινάριο θα γίνει στην Ελληνική γλώσσα, σωστά;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-01-14, 19:14
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ενδιαφέρον, πράγματι! Να κάνω μια χαζή ερώτηση, αν ξέρει κάποιος να απαντήσει: Το σεμινάριο θα γίνει στην Ελληνική γλώσσα, σωστά;
Μπα...
Αλλα πιθανον καποιος να μεταφραζει αν ζητηθει.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-01-14, 19:22
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θα παει αρκετος κοσμος απο το φορουμ στο σεμιναριο, οποτε ευκαιρια να γνωριστουμε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-01-14, 21:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στο προηγουμενο υπηρχε μεταφραστης.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-01-14, 21:57
Το avatar του χρήστη gordon
gordon Ο χρήστης gordon δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2013
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 514
Προεπιλογή

Ενδιαφέρον !!!
__________________
Όταν είσαι θυμωμένος κάτσε μπροστά απο ένα ενυδρείο...

πωλούνται σαλιγκάρια ramshorn blue
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-01-14, 10:00
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Είχα παρακολουθήσει κι εγώ το προηγούμενο σεμινάριο με τον Untergasser και πράγματι ήταν ενδιαφέρον.
Ο αντιπρόσωπος της SERA όμως, δεν μπορούσε να ενημερώσει και ΟΛΑ τα ενυδρειακά φόρα ?
Όσοι παρευρεθούν μπορεί να θέσουν κι αυτό το ερώτημα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 30-01-14 στις 12:06
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-01-14, 12:03
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Οι περιττές κατά τη γνώμη μου,αναφορές διαγράφτηκαν.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-01-14, 18:14
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Εκεί θα είμαι... το προηγούμενο ήταν πολύ καλό... ευκαιρία για κάτι παραπάνω.-
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-02-14, 20:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυριο στις 11 πμ ειναι το σεμιναριο.
Τα λεμε εκει και για πρωινο καφε
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-02-14, 23:30
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Το είχα ξεχάσει...Καλά που το θυμήσατε!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-02-14, 00:17
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ειμαι πολυ περιεργος να δω...
λογικα κατι θα μαθουμε
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-02-14, 02:22
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Σήμερα είχαμε 8???????????.........οχι ρε π....η μου!....οχι ρε π....η μου!
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-02-14, 12:50
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλα τα σεμιναρια, αλλα πραγματικα καπως μου φανηκε που ο τυπος σκοτωσε ενα ζωντανο δισκο για να κανει τομες. Εκει εφυγα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-02-14, 16:37
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ωραιο το σεμιναριο.αν και δεν εκατσα μεχρι το τελος,αλλα πραγματικα πολυ ενδιαφερον.ασε που ψηθηκα για μικροσκοπιο και τι θα κανω τωρα...

@nazgul
εχεις ενα δικιο,αλλα ρε θοδωρη αλλο να σου δειξει ζωντανα, και αλλο σε φωτογραφιες.το πρακτικο μερος (δειγματοληψια,χρηση μικροσκοπιου κλπ)δεν γινονται χωρις να το δεις ζωντανα.
συμφωνω οτι ητανε κριμα για τα ψαρια,αλλα αποτι ειπε σε εμας τουλαχιστον,το ψαρι(που εμενα μου φανηκε παπαγαλοψαρο) ειχε ηδη πολλα προβληματα και δεν θα ζουσε πολυ.
εκανε ναρκωση πρωτα με γαρυφαλελαιο στη σακουλα πριν το βγαλει.
βιολογος ειναι ο ανθρωπος,ετσι εχει συνηθισει και αυτο εφαρμοζεται σε ολα τα εργαστηρια.
ενταξει σ'εμας μπορει να φαινεται καπως,αλλα εκεινου ειναι το επαγγελμα του.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-02-14, 16:52
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Γιωργο, επειδη ομως εχουν ειπωθει πολλα περιστατικα οπως αυτο και αυτο απο το θεμα εδω (θα υπαρχουν εννοειται και αλλα αμα κανω αναζητηση στο φορουμ), καταλαβαινω εγω προσωπικα, οτι ειναι πολυ δυσκολη και οχι παντοτε σωστη, η αποφαση να κανεις ευθανασια. Δεν ημουν στο σεμιναριο, δεν ειδα το ψαρι, αλλα ειμαι και εγω λιγο οπως το ακουω, με το σκεπτικο του nazgul.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-02-14, 16:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πολυ καλο το σεμιναριο. (μεχρι το σημειο που το παρακολουθησα - παω για δουλεια)
Πιο προχω απο το προηγουμενο.
Εβαλε πολλους στην πριζα για μικροσκοπιο.

Απαντηθηκε και το "αιωνιο" ερωτημα "Πειραζει το ενυδρειο η αμμωνια στο στρωσιμο? Λειτουργει σαν μεθοδος"?
Οχι δεν το πειραζει, αφου την ιδια ουσια (αμμωνια) βγαζουν και τα ψαρια, και λειτουργει κανονικα, απλα η μεθοδος θελει βοηθεια απο μεταλλικα αλατα (αφου καταναλωνουν πολλα τα βακτηρια που αναπτυσονται) και χρειαζεται προσοχη στη χρηση της για να μη προκληθει τραυματισμος ή δηλητηριαση στον χρηστη.

Εκανε μια εισαγωγη, στο πως μπορουμε να κανουμε διαγνωση με χρηση μικροσκοπιου, εξοπλισμος που χρειαζεται, μεθοδοι διαγνωσης κλπ


ΥΓ Το ψαρι (δεν εχει σημασια αλλα δεν ηταν δισκος), ηταν ηδη αρρωστο, ισως οχι και σε σημειο χωρις γυρισμο. Ειχε ομως βακτηριακη και Ich.
Του εκανε ναρκωση (γαρυφαλελαιο) και μετα ευθανασια (τομη της σπονδυλικης πισω απο το κεφαλι).
Αλλα μη κολλησουμε εκει. Δεν φτιαχνεις ομελέτα χωρις να σπασεις αυγα,
Μπορει οποιος καταλαβε στο σεμιναριο τι εδειχνε, και ασχοληθει, να σωσει πολλα ψαρια, θυσιαζωντας αυτος ενα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-02-14, 17:05
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

στρατηγε εχεις δικιο.αλλα δεν λεω να παρουμε τα ψαρια και να σκοτωνουμε αβερτα για να "μαθουμε",

λεω πως οταν υπαρχει προβλημα και εχεις νεκρο ψαρι και εχεις και αλλα μεσα που κινδυνευουνε,τοτε αναγκαστικα απο καπου πρεπει να μαθεις.
και οσο και αν δεν μας αρεσει,
χωρις να σπασεις αυγα,ομελετα δεν γινεται.

δεν μιλαω για τα ακρα,υπαρχει και μεση λυση.

τι να κανουμε ειναι καποια πραγματα που οσο και να θες,αν δεν κανεις μικροσκοπικη εξεταση δεν τα ανακαλυπτεις.

δηλαδη ειναι καλυτερα να υποβαλουμε ενα ψαρι σε απανωτες θεραπειες με λαθος φαρμακα(μεχρι να βρουμε το σωστο) απτο να "θυσιασουμε" ενα ψαρι -που οι πιθανοτητες να πεθανει ειναι μεγαλες- ωστε να σωσουμε τα υπολοιπα?

μην τα βλεπουμε ολα ασπρομαυρα,σε καποια πραγματα υπαρχει και το γκρι.

εκτος αυτου,δεν ειναι παντα απαραιτητη η θανατωση του ψαριου.καποια πραγματα μπορεις να τα δεις με μικροσκοπιο,εξεταζοντας οπως ελεγε ο τυπος την βλεννογονο,τα λεπια η και τα κοπρανα.η ακομα και το νερο του ενυδρειου.

οποτε δεν λεει κανεις αρχιστε να "σφαζετε" τα ψαρια για να τα κανετε καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-02-14, 17:22
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Καλα εννοειται οτι δεν ειπες να αρχιζουμε να θανατωνουμε τα ψαρια. Και εμενα θα μου αρεσε να σωσω τον καρδιναλιο μου (και εναν καδιναλιο ενος φιλου) που δεν ηταν καλα, την παλευαν οπως μπορουσαν και με το που ριξαμε esha 2000 (ο καθενας μας στο ενυδρειο του) την αλλη μερα πεθαναν, ενω πριν ηταν πολλες μερες και οι 2 σε περιεργη κατασταση.. Θα ηθελα να ξερω (ή να μαθω απο αυτο) γιατι το esha οχι απλα δεν εκανε τιποτα (και ηταν εκεινο που πρωταθηκε σαν φαρμακο για την περιπτωση), αλλα (πιστευω) επιδεινωσε την κατασταση τους.... Θα κοιταγα ομως μετα να κανω το πειραμα στ νεκρο ψαρι. Οχι σε ενα που το αφηνουμε χωρις ελπιδα. Και φανταζομαι, θα εχουν τη δυνατοτητα να εχουν ενα ''φρεσκο'' νεκρο ψαρι για να κανουν τις μελετες τους και ας μην ειμαστε εμεις μπροστα.

Δεν ημουν στο σεμιναριο, δεν ξερω τι ακριβως εγινε, πως εγινε, τι θα εκανα στη θεση τους, απλα λεω τη σκεψη μου, εννοειται χωρις προβλημα με κανεναν.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-02-14, 19:45
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Το σεμινάριο ήταν πολύ καλό,καλή πρωτοβουλία μαζί με με την προωθηση των προιόντων βέβαια!Μάθαμε αρκετά πράματα όσον αφορά την μελέτη του εσωτερικού ενός ψαριού,είδαμε εικόνες και βιντεο όπως και ζωντανή μελέτη οργάνων.Όσον αφορά τώρα το ψάρι που έγινε ευθανασία,ήμουν και εγώ ένας από αυτούς που ήθελε να φύγει μολις το είδε,όπως και πολλοί από τους παρευρισκόμενους αναρωτήθηκαν γτ κάναμε ευθανασία σε ένα ψάρι με ich.Στην συνέχεια για όσους μείναμε μέχρι τέλους,αποδείχθηκε με την μελέτη και εξέταση μέσω μικροσκοπίου πως το συγκεκριμένο είχε χαλασμένη σπλήνα,αναιμία,πλήρη νεφρική ανεπάρκεια(που δικαιολογούσε την αναιμία) και τέλος φυματίωση!Το ψάρι αυτό είπε ο ειδικός πως δεν θα την έβγαζε πάνω από 4-5μήνες βία.Σε αυτή την περίπτωση καλύτερα που του κάναμε ευθανασία για να δούμε και εμείς που δεν ξέρουμε πως είναι οι αρρώστιες που μπορούν να ταλαιπορήσουν τα ζωντανά μας!Εγώ πάντως έμαθα αρκετά!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-02-14, 20:23
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παιδια, ο δισκος που ανοιξαν στη Θεσσαλονικη ξερω ποιος τον εφερε και τον πηρε απο το ενυδρειο του. Κατι αναλογο εγινε και στην Αθηνα να υποθεσω. Δεν τον εφεραν οι ανθρωποι του σεμιναριου και δεν ηταν ετοιμοθανατος. Ισως στενομυαλη η λογικη μου για πολλους, αλλα εμενα μου φανηκε καπως.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-02-14, 23:18
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Μία νεκροψία ενώπιον ερασιτεχνών τον μόνο σκοπό που εξυπηρετεί είναι ο εντυπωσιασμός και η αίσθηση της συμμετοχής σε κάτι "σπουδαίο".
Εφόσον και πάλι η οπτική επαφή ήταν μέσω εικόνας, θα μπορούσε να είναι μια οποιαδήποτε προετοιμασμένη νεκροψία και όχι για τις ανάγκες των καθημερινών σεμιναρίων του υπεύθυνου δόκτορα της εταιρείας να θανατώνεται και από ένα ψάρι.
Δεν αυτοαναιρείται εξάλλου η αποτελεσματικότητα των φαρμάκων τους όταν κάνει ευθανασία σε ψάρι που πιθανολογεί ότι θα ζούσε άλλους 4-5 μήνες;
Ήθελα να ήξερα τίνος ευγενική χορηγία ήταν το άτυχο ψαράκι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-02-14, 02:18
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καταλαβαινω μεν τι λες μαρια,αλλα ολα τα υπομνηματα, τα προφιλ, οι επιστημονικες πληροφοριες,
και οι διαφορες μελετες που διαβαζουμε αρκετοι καθε μερα σχεδον,
και που αραδιαζονται εδω μεσα σε καθε ειδους θεματα,απο που νομιζεις οτι προηλθαν?

με επιφοιτηση?

αυτος που εγραψε μια μελετη,απο καπου εμαθε γιατι καποιος αλλος του εδειξε.
και πως εμαθε?απο φωτογραφιες μονο?

μπορει να ειμαστε ερασιτεχνες οι περισσοτεροι εδω μεσα,αλλα οσο και αν δεν μας αρεσει,δεν γινεται να μαθεις αλλιως.
το συγκεκριμενο σεμιναριο νομιζω ητανε πολυ διαφωτιστικο και προσφερε ευκαιρια να δουμε πραγματα απο κοντα,
που αλλιως μπορει να μην τα βλεπαμε ποτε.(εγω τουλαχιστον)

ιχθυοπαθολογοι δεν γιναμε,ουτε και προκειται να γινουμε,αλλα και ενα πραγμα να μαθεις απτην ολη διαδικασια,
ειναι ενα οπλο παραπανω που θαχεις στο μελλον οταν χρειαστει.

(δεν απευθυνομαι προσωπικα σε εσενα μαρια ειναι γενικη η παρατηρηση,απλα με αφορμη την απαντηση σου το λεω)

μιλωντας για τον εαυτο μου παντα,αν ξαναγινει καποια στιγμη και μπορω,θα ξαναπαω.
και οχι για κανενα αλλο λογο,αλλα γιατι οπως με ολα τα πραγματα στο χομπι και οχι μονο,
καθε φορα που ξαναδιαβαζεις η ξαναβλεπεις κατι,μαθαινεις κατι καινουριο.

ισα ισα που ειναι πραγματικο δυστυχημα,το οτι αυτες οι ευκαιριες για ενημερωση ειναι τοσο λιγες στη χωρα μας.
και να πω και ευχαριστω στη sera γιατι μας εδωσε την ευκαιρια να μαθουμε 2 πραγματα παραπανω.

η μονη μου ενσταση ητανε με την ελλειψη ενημερωσης που υπηρχε στα ελληνικα φορουμ,
και θα ηθελα πολυ να βλεπουνε τη "μεγαλυτερη εικονα" στο μελλον.
αυτα.

αν συμβει κατι ασχημο(κατα τη γνωμη μου παντα)δεν θα διστασω να τους τα "χωσω" κιολας

οπως ειπωθηκανε και πραγματα στο ιδιο σεμιναριο, με τα οποια δεν συμφωνω.αλλα αυτα ειναι οφτοπικ σαυτο το θεμα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-02-14, 02:52
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Παιδιά όσοι δεν ησασταν εκει μην τρελένεστε.
Εκατσα μεχρι το τέλος σχεδόν και μετά από εκτεταμενη ερευνα με το μικροσκόπιο,το ψάρι ειχε τοσες ασθενειες και τόσα κατεστραμενα όργανα που δεν θα την έβγαζε με κανένα φάρμακο.Από ick μεχρι αναιμια ειχε και δεν θα την πάλευε ουτε με γιατροσόφια ουτε με φάρμακα ούτε με προσευχές.Για αυτο και επιλέχθηκε το συγκεκριμενο και όχι κάποιο υγιές ψάρι.Ξέρω μπορει σε μερικούς να φαινεται κάπως σοκαριστικό αλλά δυστυχώς δεν υπήρχε γιατρειά.Εξάλλου μάθαμε αρκετά πράγματα πιστευω ώστε να ειμαστε περισότερο προσεκτικοι και εμεις με τα δικά μας υγιή(?) ζωντανά μεσα στο ενυδρειο.
Για μενα το πιό σοκαριστικο δεν ηταν η τομή-νεκροψια που εγινε στο ψάρι, όσο αυτο που ειπε για φυματιωση των ψαριών και ότι αυτη μπορει να μεταδοθει στον άνθρωπο αν υπάρχει κάποια πληγή στο χέρι που μπαινει μεσα στο ενυδρείο.
Δεν ειναι ουτε το πρωτο ουτε το τελευταιο ζωντανο που πεθαινει από αρρώστια και που γινεται αντικειμενο μελέτης για να μαθαινουμε όλοι εμεις και να εμπλουτιζουμε τις γνωσεις μας.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-02-14, 10:05
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για να μην παρεξηγηθω σχετικα με την παρατηρηση που εκανα, να πω μερικα πραγματα ακομα. Σιγουρα η ερευνα απαιτει πολλα θυματα, αλλα απλα στη συγκεκριμενη περιπτωση, δε μιλαμε για ερευνα, αλλα για επιδειξη. Δε νομιζω μετα απο αυτο σεμιναριο να μπορεσει ο χομπιστας να παιξει το ρολο του μικροβιολογου, επειδη παρακολουθησε εναν ειδικο να μελετα το εσωτερικο του ψαριου.

Σιγουρα ειμαι απο αυτους που του αρεσουν κινησεις που πηγαινουν το χομπι ενα βημα πιο περα και αυτο το σεμιναριο αποτελουσε μια τετοια κινηση, αλλα κατι τετοιο, θα μπορουσε να γινει και μεσα απο ενα video, χωρις θυματα. Δεν ξερω, απλα ετσι το βλεπω. Μπορει να κανω και λαθος, βεβαια. Δεν ξερω τι αποκομησατε οσοι παραμεινατε απο την εξεταση του ψαριου, γιατι οπως ειπα, δε μου αρεσε η κινηση και εφυγα. Αλλα δε νομιζω να ηταν κατι παραπανω απο επιδειξη και εμπλουτισμο γνωσης, το οποιο θα μπορουσε να γινει και σε μια αναζητηση στο internet ή ενα ντοκιμαντερ. Παντα προσωπικη αποψη εκφραζω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-02-14, 10:41
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Καλημέρα καλή εβδομάδα!
Σχολιάζουμε με βάση τα στοιχεία που μας δίνετε όσοι συμμετείχατε.
Ο βιολόγος μιας τόσο μεγάλης εταιρείας, πραγματοποιεί εκατοντάδες παρουσιάσεις ετησίως από πόλη σε πόλη πραγματοποιώντας επιδείξεις νεκροτομής σε πιθανολογούμενα ασθενή ψάρια.
Εμείς ως "χομπίστες" επιθυμούμε να διατηρούμε υγιή τα ψάρια μας και αν έχει κάτι να μας πει είναι επ' αυτού.
Συμφωνώ με τον nazgul ότι αυτές είναι εργαστηριακές ερευνητικές εργασίες και πρέπει να πραγματοποιούνται σε ένα ηθικό πλαίσιο και να μας επιδεικνύονται απλά για την εμπειρία.
Είπατε ότι το ψάρι δεν θα ζούσε πάνω από 4-5 μήνες ακόμα. Μα το ψάρι αυτό δεν ζει πάνω από 10 χρόνια και οι 4-5 μήνες είναι ικανός χρόνος ζωής γι' αυτό, είναι σαν να κάνουμε ευθανασία σε έναν άνθρωπο 5 χρόνια πριν τον πιθανολογούμενο θάνατό του.
Τα πειράματα σε ζώα για διάφορα προϊόντα ανθρώπινης χρήσης έχουν καυτηριαστεί διεθνώς και επανειλημμένως και μια εταιρεία που ασχολείται με προϊόντα γι' αυτά τα ίδια τα ζώα κάνει επιδείξεις εντυπωσιασμού; Το βρίσκω πέρ' απ' όλα τ' άλλα πολύ απερίσκεπτο και λάθος marketing και βέβαια έλλειψη σεβασμού στα ζώα τα οποία πρέπει να υπηρετεί και από τα οποία αντλεί τα κέρδη της.
Αν υπάρχει μια ενδιαφέρουσα θέση είναι να υποδειχθεί στην εταιρεία το περιττό και ενοχλητικό της τακτικής της και όχι να επικροτείται από κάποιους είτε γιατί νομίζουν ότι διαφορετικά θα κριθούν ως "ευαίσθητοι" ή από κάποιους άλλους που πραγματικά θεωρούν τα ψάρια "διακοσμητικά αντικείμενα" στον χώρο τους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
διαφορα του sera nitrivec me to sera bio nitrivec douran_p Αρχάριοι γλυκού νερού 37 30-12-10 21:52
Sera Fil 120 john922 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 12-11-09 09:17
Τροφές sera evaggelos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 14-01-09 07:36
sera toxivec trelele Αρχάριοι γλυκού νερού 8 13-01-09 01:03
Φιλτρο Sera fil 60 atevagge1983 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 08-01-09 21:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08594 seconds with 14 queries