Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-11-13, 17:38
Το avatar του χρήστη tsaftsouf
tsaftsouf Ο χρήστης tsaftsouf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2010
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή Diy Τ8 Σε Τ5 Απο 60W Στα 170W

Μετα απο πολυ διαβασμα εδω στο φορουμ κ ψαξιμο στο ιντερνετ καταφερα να αλλαξω τον φωτισμο στο ενυδρειο μου αφου το στηνω φυτεμενο κοινωνικο. Ξεκηνησα τπριν ενα μηνα κ ψαξε ψαξε εφτασα στο επιθυμητο αποτελεσμα. Να εχω ολες τις λαμπες μεσα στο καπακι μου κ να φενεται απεξω εργοστασιακο το ενυδρειο γιατι το εχουμε κ φατσα φορα στο σαλονι. Το ενυδρειο ειναι ενα cayman 110 pro στα 230λτ μικτα δλδ 200 καθαρα. Σκοπος να απαλλαχτω απο τις 2 Τ8 30w που ειχε απο το εργοστασιο κ να βαλω οσες πιο πολλες μπορουσα ωστε να εχω περιπου πανω απο 150w συνολο. Το διλημα? Τι να βαλω στις εργοστασιακες θεσεις που εχουν μηκος 85cm ωστε να εκμεταλευτω ολο τον διαθεσιμο χωρο στο καπακι. Η απαντηση ηρθε απο την sylvania με λαμπες T5 Grolux 45w στο μηκος των Τ8. Οπερ κ εγενετο παραγγελθηκανε κ φτασανε στα χερια μου. Σειρα ειχε το μπαλαστ οπου κ αγοραστηκε ενα 2Χ54 της Osram. Μετα πηραν σειρα τα στεγανα ακροφυσια. Βρεθηκαν σε ενυδρειακο μαγαζι στην Αθηνα οπου παραγγελθηκαν 4 ζευγαρια της GHL. K για να δεσει το γλυκο αγορασα κ 2 Τ5 39w cool daylight οπου τις αναβει το εργοστασιακο μπαλαστ των Τ8 που κανει για εως 2Χ38 οπως εγραφε επανω αλλα τελικα την παλεψε κ για τις Τ5. Τελος εμεινε το πρακτικο κοματι της αλλαγης. Ευτηχως που ειμαι υδραυλικος κ πιανουν τα χερια μου γιατι τελικα χρειαστηκε να επιστρατευσω ολη μου την μαστορια για να βγει το επιθυμητο αποτελεσμα. Καταρχην βγηκαν τα εργοστασιακα ακροφυσια Τ8 κ μπηκαν τα Τ5. Κουμπωσαν οι λαμπες των 45w κ τελος. Επειδη ομως δεν μου γεμιζε το ματι το πιασιμο τους εβαλα ενυδρειακη σιλικονη απο πισω κ στην βαση ωστε κ να κολησουν καλα. Στο 2ο σκελος οπου ηταν κ το πιο δυσκολο αφου μονταρισα τις λαμπες πανω στα ακροφυσια σημαδεψα στο πλαστικο καπακι που ακριβως θα "κατσουν" κ με ενα μαχαιρι που το ζεσταινα σε καμινετο εκανα τα κοψιματα σιγα σιγα κ με προσοχη. Στην συνεχεια εβαλα σιλικονη στην βαση τους οπου θα παταγαν τα ακροφυσια στο καπακι. 4 ωρες μετα κ αφου ειχε στεγνωσει η σιλικονη ηρθε η ωρα να το παιξω ηλεκτρολογος. Μην σας φενεται παραξενο για τον χρονο που εκανε η σιλικονη. Οντας ενυδρειακη στεγνωσε παρα πολυ γρηγορα. 1 ωρα μετα κ αφου ειχα ολοκληρωσει την ηλεκτολογικη συνδεση σε ολες τις λαμπες εκανα το 1ο τεστ αναματος για να εντοπισω τυχον προβληματα. Ολα πηγαν κατευχην κ αναψαν αμεσως. Σειρα πηρε το σουλουπωμα των καλωδιων γιατι μπορει να μην φενονται αλλα δεν μπορουσα να τα βλεπω κ αχταρμα. Εβαλα λιγη σιλικονη να τα κραταει στα σημεια που ηθελα. 1 ωρα μετα εκλεισα το καπακι κ το ξαναεβαλα στην θεση του. Το αποτελεσμα με δικαιωσε που ηθελα εξαρχης να τα εχω ολα σε 1 καπακι νοικοκυρεμενα. Στις φωτο παρακατω βλεπεται ολα τα υλικα που εβαλα οπως κ την εγκατασταση. Εχω κ 2 φωτο του ενυδρειου πριν με τις Τ8 κ μετα με τις Τ5. Σε μια φενονται μονο οι λαμπες αναμενες. Ειναι στην μεση οι grolux κ στις ακρες οι cool daylight. Μενει μονο ο ανακλαστηρας να μπει αλλα εχει παραγγελθει κ αυτος οποτε λιγο υπομονη. Οποιδηποτε σχολιο προς βελτιωση καλοδεχουμενο...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  782
Μέγεθος:  73,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  675
Μέγεθος:  46,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.jpg
Εμφανίσεις:  671
Μέγεθος:  37,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.jpg
Εμφανίσεις:  803
Μέγεθος:  37,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  5.jpg
Εμφανίσεις:  962
Μέγεθος:  54,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  6.jpg
Εμφανίσεις:  737
Μέγεθος:  47,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  7.jpg
Εμφανίσεις:  612
Μέγεθος:  140,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  8.jpg
Εμφανίσεις:  676
Μέγεθος:  19,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  9.jpg
Εμφανίσεις:  612
Μέγεθος:  224,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10.jpg
Εμφανίσεις:  699
Μέγεθος:  63,2 KB  
__________________
παντα μου αρεσε ο υδατινος κοσμος... λετε να φταιει που ειμαι ΙΧΘΕΙΣ??

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-11-13, 21:21
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Μπράβο φίλε, ωραία δουλειά έκανες. Μόνο άλλαξε το εργοστασιακό μπάλαστ με κατάλληλο για τις καινούργιες λάμπες Τ5, γιατί μπορεί να έχεις απρόβλεπτες συνέπειες. Δες εδώ για περισσότερα.

Τα ψαράκια δεν φοβούνται το φως τώρα (κολυμπάνε πια πιο χαμηλά) ;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-11-13, 21:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αντε να σε δω τωρα μαστοριες με τα λιπασματα και τα co2
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-11-13, 23:33
Το avatar του χρήστη tsaftsouf
tsaftsouf Ο χρήστης tsaftsouf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2010
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντε να σε δω τωρα μαστοριες με τα λιπασματα και τα co2
Το εχω καλυψει κ αυτο το θεμα. Τριτη η Τεταρτη παιρνω 2κιλη μπουκαλα co2 κ απο διαχυση ειμαι κομπλε ηδη. Οσο για λιπασματα ειμαι σε διαδικασια αναβαθμισης. Ειπα να το παιξω μποστανας να δω τι γινετε. Απο Αμαζονιο κ Αφρικη εχω περασει. Να μην περασω κ μια απο ζουγκλα να δω την γλυκα πριν πεσω στα extreme sport?
__________________
παντα μου αρεσε ο υδατινος κοσμος... λετε να φταιει που ειμαι ΙΧΘΕΙΣ??

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-11-13, 01:54
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Ωραια δουλεια εκανες με το φωτισμο! Τι χρησιμοποιεις για διαχυση co2?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-11-13, 02:41
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

ωραιος αψογος.μπραβο σου πολυ καλη δουλεια.

το ανοιξες που το ανοιξες ομως,βαλε και για βραδυ φωτισμο??
ακριβως στην μεση απο ακρη σε ακρη(στα δυο πλαστικα μαυρα εαν δεις) σε περνη 90cm λεντοταινια μπλε.
αυτα τα φωτα τα δυνατα οταν θα σβινουν σε απολυτο σκοταδι θα ειναι ενα ψιλο σοκ.το ιδιο και οταν αναβουν.

εχουμε το ιδιο ενυδρειο.
προσφατα εκανα την λεντοταινια εγω.
λαμπες ειχε το δικο μου Τ5 απο την αρχη που το αγορασα.ειχα παρη αυτου του τυπου με Τ5.

και φυσικα αφου πιανουν και τα χερια σου και εαν το αντεχη και η τσεπη σου (δεν ειναι μεγαλο το κοστος)
κανε και ενα ηλιοβασιλεμα να ανοιγουν και να σβηνουν σωστα και θα εισαι αρχοντας.(και ολα αυτα τα περνη στον πινακα μας(καπακι ) το ferplast.
ειναι απο τα κορυφαια ενυδρεια εξαλου.

η δουλεια σου παντος αψογη.
καλη συνεχεια με το φυτεμενο σου τωρα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-11-13, 09:21
Το avatar του χρήστη tsaftsouf
tsaftsouf Ο χρήστης tsaftsouf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2010
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια δουλεια εκανες με το φωτισμο! Τι χρησιμοποιεις για διαχυση co2?
Χρησιμοποιω αυτον τον διαχυτη της ferplast
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  cb15cd08-ab08-11e0-ae6c-001cc01e97a5.jpg
Εμφανίσεις:  570
Μέγεθος:  126,6 KB  
__________________
παντα μου αρεσε ο υδατινος κοσμος... λετε να φταιει που ειμαι ΙΧΘΕΙΣ??

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-11-13, 09:27
Το avatar του χρήστη tsaftsouf
tsaftsouf Ο χρήστης tsaftsouf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2010
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

ωραιος αψογος.μπραβο σου πολυ καλη δουλεια.

το ανοιξες που το ανοιξες ομως,βαλε και για βραδυ φωτισμο??
Ειναι στα σκαρια. Αυτο ψαχνομαι να κανω τωρα.
ακριβως στην μεση απο ακρη σε ακρη(στα δυο πλαστικα μαυρα εαν δεις) σε περνη 90cm λεντοταινια μπλε.
Βασικα ειναι 83cm ακριβως αλλα ναι με παιρνει κ για εκει το προοριζω
αυτα τα φωτα τα δυνατα οταν θα σβινουν σε απολυτο σκοταδι θα ειναι ενα ψιλο σοκ.το ιδιο και οταν αναβουν.
Ναι οντως ψιλοσοκαρονται τα ψαρια.

εχουμε το ιδιο ενυδρειο.
προσφατα εκανα την λεντοταινια εγω.
λαμπες ειχε το δικο μου Τ5 απο την αρχη που το αγορασα.ειχα παρη αυτου του τυπου με Τ5.

και φυσικα αφου πιανουν και τα χερια σου και εαν το αντεχη και η τσεπη σου (δεν ειναι μεγαλο το κοστος) αντεχει για φυτεμενο εδω θα κολησω;
κανε και ενα ηλιοβασιλεμα να ανοιγουν και να σβηνουν σωστα και θα εισαι αρχοντας.(και ολα αυτα τα περνη στον πινακα μας(καπακι ) το ferplast.
ειναι απο τα κορυφαια ενυδρεια εξαλου.
Γνωριζεις πως μπορω να το κανω αυτο. Δλδ να κανω dimable τον φωτισμο;

η δουλεια σου παντος αψογη. Σ'ευχαριστω πολυ
καλη συνεχεια με το φυτεμενο σου τωρα.
__________________
παντα μου αρεσε ο υδατινος κοσμος... λετε να φταιει που ειμαι ΙΧΘΕΙΣ??

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-11-13, 14:53
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

η αγοραζεις ετοιμο (πιστεβω οτι πανω απο 50 ευρω δεν κανη)
η φτιαχνεις μονο σου.
στο φτιαχνεις μονο σου η αγοραζεις ετοιμη πλακετιτσα απο ηλεχτρονικα τα κολας ολα μονος σου και εισαι οκ, η εχει εδω μεσα σχεδια που εβλεπα προσφατα που εχουν δωσει φιλοι που το καναν και δουλεβη.

εγω ειμαι της αποψης παρτο ετοιμο αναλογως που θα το βρης ειτε εδω ειτε στο ιντερνετ,συνδεεις της λαμπες και τελος.
απλα να ξερεις πρεπη να ειναι ηλεχτρονικο το μπαλαστ σου.
εαν εσυ στο μανισιο των τ8 αφησες το ιδιο οπως ειπες θελει αλαγη να ξερεις.
στο αλλο που αγορασες για της αλλες σου δυο λαμπες ειναι ηλεχτρονικο?
εαν οχι θελεις και εκει να ξερεις.για να μπορει η συσκευη να αυξωμειωνη το φως στης λαμπες.

για την αποσταση ειναι 90 μιας και η θα κολησεις την λεντοταινια η θα κανηςελαφρως παλητριπιτσα για να περασει το καλωδιο τροφοδοσιας.
εαν κολησεις την ειδη υπαρχων απο την λεντοταινια και βαλης απο πανω και σιλικονη για εξτρα προστασια τοτε ειναι 90 cm να ξερεις.και απλα δεν χρειαζεται να κολησεις ολην την λεντοταινια απλα σε αυτα τα δυο μαυρα στης ακρες του ενυδρειου.
η υπολοιπη ειναι στον αερα και δεν παθενη τιποτα ουτε απο νερα ουτε υγρασια.ουτε θελη ολη κοληση με σιλικονη.μονο στης δυο ακρες.
ετσι εγινε το δικο μου τουλαχιστον.

ωραιος καλη συνεχεια σε οτικανεις εισαι στον σωστο δρομο παντος.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-11-13, 20:47
Το avatar του χρήστη tsaftsouf
tsaftsouf Ο χρήστης tsaftsouf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2010
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Tα μπαλαστ ειναι κ τα 2 ηλεκτρονικα. Οσο για τον μηχανισμο επειδει ειμαι κ λιγο καρβουνο στην σκεψη. Τι ακριβως ζηταω δλδ? controler για dimaρισμα λαμπων φθοριου Τ5?

Οσο για την λεντοταινια ειναι στα πλανα αλλα να τελοιωσω πρωτα με τον φωτισμο. Ειναι πιο αμεσο πιστευω. Ειδικα οταν κλεινουν τα φωτα βλεπω πολυ νευρικες κινησεις απο καποια ψαρια...
__________________
παντα μου αρεσε ο υδατινος κοσμος... λετε να φταιει που ειμαι ΙΧΘΕΙΣ??

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-11-13, 04:00
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

ετοιμες και πανεμορφες λυσεις.

http://www.youtube.com/watch?v=vXE1pKElorA
http://www.youtube.com/watch?v=Am3gm-6gPk0

εδω δες εναν κοντρολερ τι κανη
http://www.youtube.com/watch?v=9wWUKnALo_U

γενικα παντος εχει και φτηνα στα ηλεχτρονικα μαγαζια οπουδηποτε,ειτε και ποιο κομψα και ακριβα.
ειναι τι θελη ο καθε χρηστης και τι χρημα διαθετη.
το ποιο απλο αγοραζεις και αυτο http://www.ebay.co.uk/bhp/fish-tank-...#ht_8592wt_908
το βαζης στην μπριζα κολας με τα βεντουζακια του λιγο ποιο πανω απο το νερο και εισαι ετοιμος για μπλε φωτισμο στο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-11-13, 06:38
Το avatar του χρήστη aqua jimmy
aqua jimmy Ο χρήστης aqua jimmy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2013
Περιοχή: peiraia
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Φίλε μπράβο πολύ καλή.δουλειά τ, τον διαχυτηρα της ferplast από που τον.πήρες??? Και ο φωτισμός πόσο σου πήγε να το φτιάξεις όλο αυτό ???
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-11-13, 07:36
Το avatar του χρήστη tsaftsouf
tsaftsouf Ο χρήστης tsaftsouf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2010
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aqua jimmy Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μπράβο πολύ καλή.δουλειά τ, τον διαχυτηρα της ferplast από που τον.πήρες??? Και ο φωτισμός πόσο σου πήγε να το φτιάξεις όλο αυτό ???
Τον διαχυτη τον εχω καπου 4 χρονια κ τον εκανα παραγγελια σε μαγαζι εδω στον Βολο που συνεργαζεται με την Ferplast. Tιμη δεν θυμαμαι να σου πω. Οσο για τον φωτισμο τα υλικα που αγορασα μου πηγαν συνολο 80 ευρο.
Ακροφυσια Τ5 4 σετ Χ 8 ευρω + μεταφορικα = 40ε
Λαμπες Τ5 2Χ45 κ 2Χ39 = 22ε
Ηλεκτρονικο μπαλαστ 2Χ54 = 16ε
Ηλεκτρονικο μπαλαστ 2Χ39 = το ειχα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gemen Εμφάνιση μηνυμάτων
ετοιμες και πανεμορφες λυσεις.

http://www.youtube.com/watch?v=vXE1pKElorA
http://www.youtube.com/watch?v=Am3gm-6gPk0

εδω δες εναν κοντρολερ τι κανη
http://www.youtube.com/watch?v=9wWUKnALo_U

γενικα παντος εχει και φτηνα στα ηλεχτρονικα μαγαζια οπουδηποτε,ειτε και ποιο κομψα και ακριβα.
ειναι τι θελη ο καθε χρηστης και τι χρημα διαθετη.
το ποιο απλο αγοραζεις και αυτο http://www.ebay.co.uk/bhp/fish-tank-...#ht_8592wt_908
το βαζης στην μπριζα κολας με τα βεντουζακια του λιγο ποιο πανω απο το νερο και εισαι ετοιμος για μπλε φωτισμο στο ενυδρειο.
Σε ευχαριστω πολυ. Ξεκηναω το ψαξιμο απο σημερα...
__________________
παντα μου αρεσε ο υδατινος κοσμος... λετε να φταιει που ειμαι ΙΧΘΕΙΣ??


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsaftsouf : 04-11-13 στις 07:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-11-13, 03:13
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

το βρηκα το αρχειο μου φιλος.δες τι πρεπη να κανεις και πως θα ειναι το τελικο σου αποτελεσμα εως να ανεβασω το μικρο μου βιντεακι.

ανοιγεις το καπακι οπως γνωριζεις εσυ.και οσοι γνωριζουν απο 110 cayman.
αγοραζετε μια τριπλη αδιαβροχη λεντοταινια 3 χρωματων rgb (εγω δεν πηρα μονο μπλε αφου στο ιδιο κοστος περνης τριπλη με ολα τα χρωματα αχρειαστα να ναι) και στην μια ακρη της που ειναι η ονομασιες των χρωματων και της τασης βαζετε τα αναλογα καλωδια. 4 στον αριθμο.τα 3 ειναι τα χρωματα και το ενα η ταση.
τριπουλιτσα στα ακριανα απο την μια μερια περασμα τα καλωδια στο καπακι απο πανω πολυ καλο κλεισιμο και με σιλικονη παντου ενυδρειακη κλεισιμο το καπακι του cayman 110 και παμε στο τροφοδοτικο.
αναλυτικα βλεπετε το L ΚΑΙ N ειναι η τροφοδοσια του ρευματος στα 220v εναλασωμενο απο την μπριοζα του σπιτιου μας.
το g νεκρο.(θα πουμε μετα τι κανη) και το -V ΚΑΙ +V ειναι η τροφοδοσια των 12v σταθερου ρευματος που θα αναψουν οποια χρωματα θελισουμε εμεις αφου εχουμε τρια στον αριθμο.
το ADJ ΝΕΚΡΟ θα πουμε παρακατω τι κανη.

το τροφοδοτικο ειτε το βαζετε στο επιπλο σας,ειτε οποιος εχει κανη πινακα ολοκληρο,ειτε σε κουτακι αναλογα ο καθενας πως μπορει στο επιπλο του.
προσαρμοζεται και εναν χρονοδιακοπτη για να εχετε οσες ωρες θελετε ανοιχτο το μπλε φως και να κλεινη παλη αναλογα το φως με της μεγαλες λαμπες.
λεπτομερειες ακριβως αναλυτικα εχει στο παρακατω βιντεακι τα χαρακτηρηστικα της λετοταινιας.

κοστος σημερινο 6-11-2013 (15ευρω με το φ.π.α.) το τροφοδοτικο,η 90 cm λετοταινια,το καλωδιο 3 μετρα τροφοδοσιας,το φις 220v και το μαυρο Θερμοσυστελλόμενο μακαρόνι ολα αυτα μαζι στην παραπανω τιμη.
οι κιλκισιωτες γνωριζεται το μαγαζι.
οι υπολοιποι ειπαμε σε ηλεχτρολογικα μαγαζια,ειτε απο ιντερνετ,η οπου βρητε εσεις φτηνα για την δικη σας τσεπη.

μελοντικα για τους τρελαμενους αφου η ταινια εχει RGB ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΒΑΣΙΚΟΙ χρωματισμοι αυτων περνεται προεραιτικα αυτο
http://www.leditnow.gr/led-rgb-contr...me-dimmer.html κοστος εως 15 ευρω το ανωτερο
και εχετε με ασυρματο τηλεχιρισμο οποιο χρωμα θελετε εσεις ειτε πατωντας τα κουμπια απο τον τηλεχειρισμο,ειτε αφηνοντας το να κανη προγραμα απο μονο του.

βιντεακι πως δειχνη η λεντοταινια. http://www.youtube.com/watch?v=Xhadw...ature=youtu.be
στο τελος του βιντεο δειχνη να κρεμεται η λεντοταινια.
ειναι επειδη δεν εχει κοληθη με σιλικονη και δεν εχει τεντωθη.
ειναι δειγμα και δεν θα δειχνη ετσι στο τελικο σας αποτελεσμα εαν κοληθη μετα.


ΥΣ: σαν υπενθυμηση σε αυτα τα λιτρα και βαθος αυτου του ενυδρειου το ποιο μικρο σε watt λεντοταινια δεν θα εχει τοσο καλα αποτελεσματα.δηλαδη θα χαθη ο φωτισμος και δεν θα φτανη εως κατω στον βυθο.
εγω πειρα απευθειας την ποιο μεγαλη σε watt λεντοταινια.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04770.jpg
Εμφανίσεις:  547
Μέγεθος:  46,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04785.jpg
Εμφανίσεις:  365
Μέγεθος:  27,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04756.jpg
Εμφανίσεις:  398
Μέγεθος:  45,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04755.jpg
Εμφανίσεις:  332
Μέγεθος:  42,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04764.jpg
Εμφανίσεις:  829
Μέγεθος:  29,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04788.jpg
Εμφανίσεις:  378
Μέγεθος:  17,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  11.jpg
Εμφανίσεις:  383
Μέγεθος:  40,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.jpg
Εμφανίσεις:  315
Μέγεθος:  16,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.jpg
Εμφανίσεις:  453
Μέγεθος:  19,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  360
Μέγεθος:  27,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  364
Μέγεθος:  37,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  13.jpg
Εμφανίσεις:  412
Μέγεθος:  36,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20.jpg
Εμφανίσεις:  355
Μέγεθος:  33,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-11-13, 16:14
Το avatar του χρήστη tsaftsouf
tsaftsouf Ο χρήστης tsaftsouf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2010
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Παρα πολυ καλο κ κατατοπιστικο το τοπικ σου. Θα γινει οσονουπο αρκει να ερθει πρωτα ο ανακλαστηρας για να δω τι γινεται κ με το θεμα χωρου στο καπακι. Αλλα θα πρεπει να κανω κατι με τις λαμπες γιατι οταν σβηνουν ολες μαζι τα ψαρακια σαλταρουν για 10 δευτερολεπτα κ τρεχουν πανω κατω δεξια αριστερα σαν χαζα. Μαλον πρεπει να παρω χρονοδιακοπτη πριζας εξτρα να δουλευουν με καθυστερηση 1 λεπτου...
__________________
παντα μου αρεσε ο υδατινος κοσμος... λετε να φταιει που ειμαι ΙΧΘΕΙΣ??

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-11-13, 13:18
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

λοιπον μερικες φωτο ακομη για λιγο ποιο αναλυτικα.


σου κοβω ενα κοματακι με 3 led απο ολοκληρη την ταινια.
βλεπουμε πανω τα εξης
12v ειναι η ταση που πρεπη να ερθη εκει ενα καλωδιο απο τον κοντρολερ η εαν δεν εχουμε κοντρολερ απο το + του τροφοδοτικου.
επειτα κατω απο το 12v ειναι 3 γραματα που συμβολιζουν τα 3 χρωματα απο την λεντοταινια. μπλε κοκκινο πρασινο το rgb που λεμε
εκει βαζουμε 3 καλωδια για το καθε χρωμα λοιπον.
επειτα αυτα τα καλωδια τα παμε στον κοντρολερ της λεντοταινιας.
εαν δεν εχουμε τετοιο γιατι απλααγορασαμε μεν τριπλη λεντοταινια αλλα θελουμε μονο ενα χρωμα παραδειγμα το μπλε για βραδινο φωτισμο τοτε χρεισιμοποιουμε μονο το μπλε σαν χρωμα.
στον κοντρολερ λοιπον βαζουμε τα 3 καλωδια που αντιστιχουν στα χρωματα τα αναλογα.
επειτα την εντολη απο το 12v της λεντοταινιας την βαζουμε στην εντολη του κοντρολερ.
και μενουν αλλες δυο θεσεις η τροφοδοσια του κοντρολερ. το + και το - δηλαδη.
και ειμαστε ετοιμη.αναβουμε και σβηνουμε με το τηλεχειριστηριο οποτε θελουμε το αναλογο φως η βαζουμε εναν χρονοδιακοπτη και αυτος κανονιζει ποτε θα ανοιξη το φως και σε τι χρωμα το θελουμε.
το τηλεχειριστιριο κανη διαφορες λειτουργιες ξαχωριζει το μπλε κοκκινο πρασινο οπως και διαβαθμησης των χρωματων αυτων,αυξανη και μειωνη την φωτεινοτητα της λεντοταινιας και ανοιγη κλεινη.
μπορειται απο το κρεβατι η το σαλονι σας να το δουλεψετε οπως το τηλεχειριστιριο της τηλεορασης.δεν επειρεαζεται απο το οτι βρισκεται στο ντουλαπι του ενυδρειου και ειναι κλειστο το πορτακι του επιπλου.
περνη μπαταρια ολοστρογηλη σαν του ποδηλατου.
εαν θελετε να κανω και ενα μικρο βιντεακι για ποιο αναλυτικα ακομη.

σιλικονη οπου χρειαζεται ενυδρειακη παντα.εγω χρισημοποιησα αυτην την μαρκα. αγορα 5 ευρω.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.jpg
Εμφανίσεις:  345
Μέγεθος:  58,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  409
Μέγεθος:  70,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.jpg
Εμφανίσεις:  338
Μέγεθος:  35,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  326
Μέγεθος:  26,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  5555555.jpg
Εμφανίσεις:  336
Μέγεθος:  23,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  31l8cp8TNlL.jpg
Εμφανίσεις:  321
Μέγεθος:  10,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-11-13, 16:14
Το avatar του χρήστη tsaftsouf
tsaftsouf Ο χρήστης tsaftsouf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2010
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

: smt026
__________________
παντα μου αρεσε ο υδατινος κοσμος... λετε να φταιει που ειμαι ΙΧΘΕΙΣ??

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-11-13, 18:37
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

http://www.youtube.com/watch?v=XqPXU6ZqBYo
kαι για τους γκατζετοβιους του χομπι μας.
κατεβαζετε την εφαρμογη φυσικα αγοραζετε ενα ακομη μηχανισμο (φτηνος ειναι_ για wifi και βουαλα και απο το κινητο σας οποιος δεν θελη να παρη κομπιουτερακι.
το βιντεο ειναι αναλυτικοτατο και δειχνη τι κανη ακριβως αυτος ο μηχανισμος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,32166 seconds with 15 queries