Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-04-22, 21:15
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή Ερωτησεις περι διοξειδιου κ φωτιστικου Chihiros wrgb2 slim

Καλησπερα σε ολους!

Πρωτο ποστ μετα απο πολυ..πολυ καιρο!

Βρηκα ενα ενυδρειο (60x30x35) κ παιζω με το εσωτερικο του προς το παρων.
Δεκα χρονια μετα λεω να κανω το ενυδρειο που δεν ειχα ποτε
Αquascape με dragonstone και μια red moore ριζα, open top , Chihiros wrgb 2 slim 60cm 45w.
θα χρησιμοποιησω διοξειδιο για πρωτη φορα οποτε θα εκτιμουσα ενα double check μιας κ δεν βρισκομαι ελλαδα κ δυσκολευομαι να βρω πληροφοριες απο τα εδω μαγαζια/φορουμ.

Περιμενω την φιαλη απο δευτερα κ ελεγα να πειραματιστω λιγο πριν φυτεψω.

Εχω παρει Ph controller ηδη κ διαβαζω διαφορες αποψεις.. η δικη σας ποια είναι?
Με βαση την σταθεροτητα της παροχης του διοξειδιου..
Να χρησιμοποιησω το 'night switch' με τον χρονοδιακοπτη κ να κλεινει το βραδυ η να βαλω τον κοντρολερ?

Δεν εχω προβλημα με την ρουτινα καλιμπραρισματος καθε τοσο , κ την γενικοτερη μανουρα.

Με απλα λογια για να επαληθεύσω .. συνδεω τα παντα ολα κ βαζω απλα την πριζα απο την ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα στον κοντρολερ κ αυτος κανει κουμαντο μετα? ειναι τοσο απλο ?

Καποια γνωμη για το πως να δουλεψω το φωτιστικο? ολα τα χρωματα στο φουλ? διαβασα οτι το μπλε φερνει αλγες....? Το περιεργο ειναι οτι δεν εχει τα λευκο ξεχωριστα , οπως το μπλε,κοκκινο και πρασινο και ας λεγεται 'W'rbg . προς το παρων το ρυθμιζω στα 6500κ αλλα δεν εχω νερο ακομα μεσα για να δω πως ειναι πραγματικα! πρωτη φορα LED επισης ! Φανταζομαι στα περιπου 45 καθαρα λιτρα που θα εχω θα πρεπει να το ντιμαρω κ αρκετα προς τα κατω, σωστα? 1w/lit θα ηταν πολυ ακομα κ με τις τ5 που ειχα φανταζομαι...(ακομα κ με Co2).

Θα μπουν καποια μετριας δυσκολιας φυτα κ μερικα αρκετα απαιτητικα φυτακια οπως Rotala macrandra, Rotala wallichii, Didiplis diandra, Micranthemum micranthemoides, Hemianthus callitrichoides, Ammania sp. Bonsai ισως .. το κοιταω ακομα.. Οταν ανεβει φωτο (συντομα), θα χαρω να δεχτω προτασεις..




(Διαβαζω μετα απο τοσο καιρο το φορουμ κ τρωω φλασιες απο το 08!)


Ευχαριστω προκαταβολικα! Καλο βραδυ απο Τσεχια!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-04-22, 20:51
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Καλησπέρα, καλη αρχη!

Δεν ειδα να γράφεις για υπόστρωμα , πολυ βασικο να βαλεις καποιο καλο οπως Tropica θα βοηθησει πολυ.

Το φωτιστικό ειναι πολυ δυνατο, καμια σχεση με τις παλιες Τ5 τα led, ειδικά στην αρχή κανε ντιμ κοντα στο 50%. Επισης μερικά φυτα επιφανειας ακομα και εαν δε σου αρεσουν, ειναι σημαντικα για την αρχη.

Για co2 δεν εχω χρησιμοποιησει controller αλλα γενικα δεν εχω δει να το δουλευουν πολλοι. Η καλύτερη ενδειξη ειναι η υγεία των φυτων. Πολυ σημαντικό εκτός απο το co2 ειναι η καλη κυκλοφορία του νερου για να πηγαινει παντού το co2.

Μη βαλει μονο δυσκολα φυτα, βαλε και καμια Hygrophilla ή Limnophila Sessiflora τουλάχιστον μεχρι να στρωσει το σύστημα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-04-22, 19:53
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Καλησπερα κ παλι κ ευχαριστω για την απαντηση!

Το υποστρωμα που θα χρησιμοποιησω ειναι της Invital το Japanese soil.

Τα φυτα επιφανειας δεν θα με ενοχλουσαν για αρχη. Η μειωμενη φωτοπεριοδος δεν θα ηταν καλυτερη επιλογη ? (απο την στιγμη που δεν θα τα θελω αργοτερα)

Τα χρωματα του φωτιστικου να τα εχω ολα φουλ? υπαρχει καποιο οφελος απο το να εχω διαφορετικα ποσοστα απο τα τρια που μπορω να παιξω?

Για τον κοντρολερ ρωταω μιας κ διαβαζω οτι η σταθερη παροχη διοξειδιου βοηθαει στην προληψη αλγων. Απο την αλλη ομως...τα φυτα το αξιοποιουν την "νυχτα"? το PH δεν θα παιζει πανω κατω καθημερινα χωρις κοντρολερ? Σπαταλη ισως το να δουλευει νυχτα?

Το να μπορω να βλεπω το πεχα με τοση ευκολια ακουγεται αρκετα ελκυστικο.

Για το στρωσιμο θα χρησιμοποιησω μπολι κ θα ειναι κ αρκετο (0.5λ siporax κ substrat pro μιξ ) κ δεν βιαζομαι για φουλ ιχθυοφορτιση. Απο ποιο γρηγορα φυτα λεω να βαλω Myriophyllum 'Guyana' , Rotala boshi nanjenshan κ μετα ισως Eustralis Pogostemon stellata το οποιο αναφερεται σαν μετριας αναπτυξης.

Φιλτρο θα χρησιμοποιησω το eheim classic 2213 250..ελεγα να δοκιμασω το 150 αλλα φοβαμαι την ροη του μιας κ το 250 το εχω δει σε ιδιο μεγεθους ενυδρειο κ δεν το εκανε πλυντηριο οπως φανταζομουν.. Ο καδος για τα υλικα ισως ναι... overkill για το συγκεκριμενο αλλα δεν χρειαζεται να γεμισει φουλ.


Αυριο παραλαμβανω φιλτρο και φιαλη.... μολις ειμαι σιγουρος οτι συνδεσα το co2 σωστα παραγγελνω τα φυτα!



Φωτο απο κινητο μεχρι να μπει νερο...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  277684099_1346660462428143_1736248346044138841_n.jpg
Εμφανίσεις:  184
Μέγεθος:  69,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  277678154_468933351694558_3014440120938219482_n.jpg
Εμφανίσεις:  163
Μέγεθος:  77,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  277661335_669140070825874_1853510351971057603_n.jpg
Εμφανίσεις:  158
Μέγεθος:  85,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-04-22, 11:19
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Το φωτιστικό δεν έχει ξεχωριστή ρύθμιση για το λευκό γιατί δεν έχει λευκά led αλλά RGB.

Πολύ καλό, το έχω κι εγώ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-04-22, 15:39
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φωτιστικό δεν έχει ξεχωριστή ρύθμιση για το λευκό γιατί δεν έχει λευκά led αλλά RGB.

Πολύ καλό, το έχω κι εγώ.

Γεια σου Κωστα! Αποπλανητικο το ονομα τοτε (μιας κ λεγεται Wrgb) ... αστοχη η απορια μου ισως. Ποσο καιρο το δουλευεις στο ενυδρειο σου?

Τις τρεις επιλογες που εχει δλδ τις ρυθμιζω με βαση το αισθητικο κομματι κ μονο? Προς το παρων σκεφτομαι οτι θα ανεβασω το κοκκινο τερμα κ να παιξω λιγο πιο χαμηλα με τα αλλα δυο...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-04-22, 15:55
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Αποπλάνηση από φωτιστικό??!! πρώτη φορά ακούω
πλάκα κάνω
καλή επανεκκίνηση!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-04-22, 16:06
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Δεν το έχω πολύ καιρό.

Το έχω σε ένα 60αρι φουλ φυτεμένο με μονομάχο.

Δεν το έχω στο τέρμα γιατί ακόμα είναι στο στρώσιμο.

Το δουλεύω 70/50/50

Sent from my 2107113SG using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-04-22, 17:44
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Αποπλάνηση από φωτιστικό??!! πρώτη φορά ακούω
πλάκα κάνω
καλή επανεκκίνηση!
Δεν ειχα πιει ουτε 9 καφεδες ακομα... δεν τρεμαν σωστα τα χερια μου για να δουλεψει σωστα το αυτοματο συστημα πληκτρολογησης παραπλανητικο ισως ....

Ευχαριστω για την υποδειξη κ τις ευχες... το διαβασα κ κανα δυο φορες μετα, γραμμη δεν πηρα...




Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το έχω πολύ καιρό.

Το έχω σε ένα 60αρι φουλ φυτεμένο με μονομάχο

Το δουλεύω 70/50/50

Ευχαριστω ξανα!




Το να γεμισω το ενυδρειο φουλ, πριν βαλω φυτα , θα μπορουσε να δημιουργησει προβλημα? (για καμια βδομαδα κ εννοειτε χωρις φως να δουλευει)

Για να βαλω φιλτρο σε λειτουργια να δω την ροη , να συνδεσω το διοξειδιο, να αρχισω το στρωσιμο , κ απο την ερχομενη να αρχισω να φυτευω... (αφου παραλαβω).

Πρωτη φορα με τετοιο υποστρωμα κ βλεπω πολλα θαμπα νερα για καιρο στα καινουργια ενυδρεια!

Λεω μηπως τις πρωτες μερες μπορω να κανω αλλαγες καθημερινες να καθαρισει λιγο κ μετα να ξεκινησω στρωσιμο μαζι με φυτεμα.... βαρατε με ελευθερα....

Ευχαριστω ολους ξανα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-04-22, 18:29
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Δεν ξέρω το υπόστρωμα αλλά θες τα θρεπτικά.του, μην κάνεις συνεχείς αλλαγές.

Καλύτερα φύτεψε και μετά νερό

Sent from my 2107113SG using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-04-22, 23:03
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω το υπόστρωμα αλλά θες τα θρεπτικά.του, μην κάνεις συνεχείς αλλαγές.
Καλύτερα φύτεψε και μετά νερό
Ευχαριστω Κωστα!


Σε σχεση με τα παραπανω παλι..

Διαβαζοντας το υπομνημα "Οι λογοι που πρεπει να κανουμε μετρησεις στο ενυδρειο μας!" , στην κατηγορια των αρχαριων του γλυκου νερου του "Γιώργος Κ" οπου γραφει :

"1) Αν προσθέσουμε CO2 (διοξείδιο του άνθρακα) είναι ένας τρόπος να μειωθεί το Kh μας και σε συνδυασμό με μια καλή τύρφη το Ph μειώνεται...
Για αυτό το λόγο αν χρησιμοποιούμε φιάλη CO2 θα πρέπει να είναι συνδεμένη με ένα Ph controller μια συσκευή που σταματάει αυτόματα την παροχή του CO2 όταν φτάσει το Ph στη τιμή που έχουμε ορίσει εμείς ως ελάχιστη."

Κοντρολερ θα βαλω για αρχη κ εχω κ πεν σχετικα καλο για να διπλοτσεκαρω ..
Σκεπτομενος οτι θα χρειαστω πιο μαλακο νερο ελεγα οτι θα παρω α/ο συντομα αλλα βλεποντας οτι δεν εχω κατι πρακτικο στο μυαλο μου για να αξιοποιησω το "βρωμικο" νερο και διαβαζοντας το παραπανω , μπαινω σε σκεψεις...τυρφης.

Ποση τυρφη βαζω στο φιλτρο για αρχη?

Αν ξεκινησω οντως με τυρφη κ παρω α/ο αργοτερα , απλα κοβω την τυρφη κ συνεχιζω με α/ο ..?

Δεν θελω να σκουρινω το νερο ομως...

Συντομα θα εχω και τα τεστ για να σας γραψω τις μετρησεις του νερου που εχω εδω. Δεν θα ηταν κακη ιδεα να εμενα στο νερο δικτυου στην τελικη αν βρω κατι που μου αρεσει..

Αν παρω α/ο (η βαλω τυρφη τελικα) λεω να βαλω Borboras brigittae / merah. Ψαχνουν συγκατοικο για κατω απο την ριζα...καμια ιδεα?
*Edit: Ακυρο για την τυρφη. θα παρω α/ο.

Αυριο παραλαμβανω τα φυτα. Δεν βρηκα πουθενα blyxa japonica οπου μου αρεσει πολυ αλλα βρισκονται καθοδον:

Anubias nana bonsai , Hydrocotyle tripartita sp. Japan ,Eleocharis sp. Mini , Pogostemon helferi, Hemianthus callitrichoides,Micranthemum micranthemoides , Didiplis diandra , Rotala macrandra ,Myriophyllum 'Guyana', Nesaea sp. 'Gold' , Riccia sp. Dwarf, Microsorium pteropus 'petiteΆ, Rotala wallichii , Cryptocoryne balansae ,Bucephalandra "Mini Red" , Proserpinaca palustris Cuba ,Christmas moss ,Pistia stratiotes.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-04-22, 10:04
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Καλημερα.

Πηρα οσμωση 4 σταδιων. Για να παρω το νερο που θελω απλα κανω την προσμιξη οπως διαβασα με το "βρωμικο" + καραρο ή απλα χρησιμοποιω το καθαρο κ πχ σκευασμα οπως το Seachem Equilibrium σωστα?

Να προτιμησω την προσμιξη βρωμικου/καθαρου μιας κ θα πεφτουν κιαλλα υγρα λιπασματα αργοτερα ή χρειαζονται ολα? (εννοω κ προσμιξη κ το οποιο σκευασμα κ υγρα λιπασματα αργοτερα σε συνδιασμο?)

Φυτεψα , συνδεσα διοξειδιο με night switch μιας κ ο controller φαινεται να μην εχει γινει calibration σωστα. (εχω 0,6 διαφορα απο τα πεν [εχω 2]).
Φωτοπεριοδο στις 5 ωρες τωρα - με το φωτιστικο στο 65κοκκινο 45 45 τα αλλα δυο..(50%) μηπως να το ριξω κιαλλο για αρχη?

Πεχα στο δικτυο εχω 7.5 , στο ενυδρειο τωρα 6.9. Το υποτρωμα αναφερει οτι ριχνει το ph k to kh κ μαλακωνει το νερο αλλα δεν το περιμενα τοσο αμεσα....

Τα 227 ppm που μετραω αντιστοιχουν σε 12+- dGH αν ο συντελεστης 17.85 ειναι valid ακομα ( λεω ακομα μιας κ βλεπω οτι τα αρθρα που διαβαζω ειναι δεκαετιας κ εχω μια μικρη επιφυλαξη οτι ισως δεν βρηκα τα σωστα )
οποτε λεω να το ριξω στα μισα τουλαχιστον....(για τα ψαρακια που εγραψα παραπανω)...

Μπολιασα το φιλτρο με σχεδον 0.5λιτ υλικο απο ενυδρειο που τρεχει απο τον δεκεμβριο κ αρχισα ταισμα την ιδια μερα (χθες). Θα ηταν προτιμοτερο να εχω ταισει μερικες μερες πριν φανταζομαι για να εχω καποια αμμωνια ηδη...αλλα μικρο το κακο φανταζομαι σωστα?


Ευχαριστω ξανα προκαταβολικα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-04-22, 10:10
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Red face

sorry για το double post.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  277851069_1031487061056552_3266765601065221381_n_800x640.jpg
Εμφανίσεις:  136
Μέγεθος:  64,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-04-22, 10:21
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Το φωτιστικό καλά είναι στο 50%

Θα ελεγα να μη βάζεις οσμωση αρχικά, το υπόστρωμα θα σου ρίξει το PH και τη σκληρότητα.

Παρακολουθα pH και kh ώστε να εισαι σίγουρος για τα σωστά επίπεδα οξυγόνου βάσει του σχετικού πίνακα pH/kh/co2

Sent from my 2107113SG using Tapatalk
-------------------------
Για μέτρηση pH θα δοκίμαζα και με υγρό τεστ

Sent from my 2107113SG using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KostasGR : 09-04-22 στις 10:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-04-22, 12:57
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φωτιστικό καλά είναι στο 50%

Θα ελεγα να μη βάζεις οσμωση αρχικά, το υπόστρωμα θα σου ρίξει το PH και τη σκληρότητα.

Παρακολουθα pH και kh ώστε να εισαι σίγουρος για τα σωστά επίπεδα οξυγόνου βάσει του σχετικού πίνακα pH/kh/co2

Για μέτρηση pH θα δοκίμαζα και με υγρό τεστ
Δεν πηρα υγρο τεστ για πεχα αλλα θα παρω. Προς το παρων πηρα μονο νιτρικων , αμμωνιας και ανθρακικης σκληροτητας. Τα εμπιστευομαι τα πεν μιας κ τα χρησιμοποιω καιρο (σε τζακουζι/πισινες) κ τα τσεκαρω/καλιμπραρω συχνα. το ενα εχει κ καινουργιο ηλεκτροδιο, στο αλλο δεν αλλαζει αλλα το αλλαζω ολοκληρο ανα 2 χρονια μαξ (κ ειναι στον 1 χρονο τωρα).

Τον κοντρολερ δεν εμπιστευομαι κ ηθελα να τον εχω

Μου φαινεται κακο οτι δεν βρισκω τιποτα ονλινε γιαυτον κ οτιδηποτε βρηκα εδω στα τσεχικα δεν βοηθαει... δεν ανταποκρινεται οπως λεει το μανουαλ κατα την διαδικασια καλιμπραρισματος. Θα το βρω ομως .... ή θα τον αλλαξω. η θα τον διωξω κ ξεχναμε το θεμα κοντρολερ κ ολα καλα...
(ηρθε 'δωρο' με το σετ διοξειδιου).

Νερο απο την Α/Ο δεν χρησιμοποιησα ακομα, αλλα θα ηθελα να ριξω την γενικη σκληροτητα στο μισο μεχρι να στρωσει το φιλτρο...το οποιο φανταζομαι με 0.5λιτ υλικο δεν θα παρει κ πολυ αν δεν θεωρειται ηδη ετοιμο?

Δεν εκανα μετρησεις ακομα μιας κ ειναι νωρις φανταζομαι ..η εταιρια του υποστρωματος προτεινει 2 αλλαγες 50% την πρωτη εβδομαδα αν κ το νερο ξεθολωνει ηδη σημερα! (2η μερα). Θα κανω μετρησεις αυριο κ θα δω...

Το ενυδρειο τελικα γεμισε με 48λιτρα καθαρου νερου!


Το διοξειδιο το εχω ρυθμισει στην μια φυσαλιδα ανα δευτερολεπτο προς το παρων.



Σκεφτομαι για cpds , Borboras brigittae / merah κ μερικα otocinclus.... διαβαζοντας οτι τα τελευταια ειναι ευαισθητα στο διοξειδιο τα ξεχναω? βλεπω κ με τις γαριδες θεματα οχι κ τοσο ενθαρρυντικα κ ηθελα μερικες ...
Να ανοιξω θεμα στην κατηγορια των αρχαριων του γλυκου για τις συγκεκριμενες ερωτησεις ?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-04-22, 13:54
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Psytrancer Εμφάνιση μηνυμάτων
Να προτιμησω την προσμιξη βρωμικου/καθαρου μιας κ θα πεφτουν κιαλλα υγρα λιπασματα αργοτερα ή χρειαζονται ολα? (εννοω κ προσμιξη κ το οποιο σκευασμα κ υγρα λιπασματα αργοτερα σε συνδιασμο?)

Φωτοπεριοδο στις 5 ωρες τωρα
Προς το παρων λεω να κανω μιξη 50/50 Α/Ο κ δικτυου χωρις σκευασματα.... Ποσο καιρο να περιμενω να κανει την δουλεια του το υποστρωμα πριν ξεκινησω να δουλευω με το νερο απο την α/ο ?

Φωτοπεριοδο θα ανεβαζω 15' την εβδομαδα... μια δευτερη αποψη θα ηταν ευπροσδεκτη.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φωτιστικό καλά είναι στο 50%

Παρακολουθα pH και kh ώστε να εισαι σίγουρος για τα σωστά επίπεδα οξυγόνου βάσει του σχετικού πίνακα pH/kh/co2
Στην αρχη νομιζα οτι θα φτασω στο 50% στο μελλον που θα εχω καποια φυτομαζα.... Το βλεπω να εχει σχεδον διπλασια δυναμη απο τις τ5 που ειχα κ το φοβαμαι λιγο



Εκανα τις πρωτες μετρησεις σημερα. (θυμαμαι μετραμε πριν ανοιξουν τα φωτα η κανω λαθος?)

Τελικα ειχα αγορασει Νο2 κ οχι Νο3 οπως καταλαθος εγραψα παραπανω αλλα ετσι κιαλλιως θα τα επερνα ολα στην πορεια.

Ph = 7
No2 = πανω απο 1mg/lit
Nh4 = 0.1 mg/lit
kh = 3
ppm = 200

Τριτη μερα ταισματος σημερα...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Psytrancer Εμφάνιση μηνυμάτων
Το διοξειδιο το εχω ρυθμισει στην μια φυσαλιδα ανα δευτερολεπτο προς το παρων.

Το drop checker χθες ηταν πρασινο ....


Λαμβανοντας υποψη τον πινακα τοτε ειμαι στα 9 ppm co2/lit.

ανεβαινω στις 2 φυσαλιδες το δευτερολεπτο ?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-04-22, 14:18
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

¶σε το drop checker, πήγαινε με τον πινακα

Sent from my 2107113SG using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-04-22, 15:00
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGR Εμφάνιση μηνυμάτων
¶σε το drop checker, πήγαινε με τον πινακα
Αρα δινω κιαλλο διοξειδιο στην φαση που βρισκομαι?

διαβαζω για σοδες για να ανεβει το kh κ μπερδευτηκα λιγο.


Επισης .. μετρησα το πρωι που τα φωτα ειναι κλειστα , οπως κ το διοξειδιο...

Να ξαναμετρησω αφου ανοιξουν τα φωτα?


Ευχαριστω ξανα για την αμεση απαντηση κωστα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-04-22, 15:12
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Ναι μέτρα πρωί και βράδυ

Sent from my 2107113SG using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-04-22, 22:10
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Μετρησεις (μια ωρα πριν σβησουν τα φωτα):

No2 πανω απο 1mg/lit
Nh4 0,2 mg/lit
Kh 3
Ph 6,6

Αρα 23 ppm co2/lit με βαση τον πινακα. Δεν πειραζω το διοξειδιο αλλο. (σχεδον 2 φυσαλιδες το δευτερολεπτο)

Τωρα , αφου αρχισω να δουλευω την α/ο για να ριξω την γενικη σκληροτητα στο μισο δεν θα πεσει κ το πεχα ακομα περισσοτερο?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-04-22, 14:04
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Καλησπερα


Εκανα την μια απο τις δυο αλλαγες νερου που γραφει η συσκευασια του υποστρωματος την 6η μερα απο οταν πηρε μπρος.

Μετρησεις στο ενυδρειο σημερινες πριν ανοιξουν τα φωτα:

Ph 7.1
kh 3
no2 0.4 mg/l
no3 10 mg/l
nh4 <0.05
ppm 198


Εβαλα και την Α/Ο να δουλεψει... γεμισα ενα βαρελι με 60% α/ο και 40% νερο δικτυου. Το αφησα με αντλια ολο το βραδυ κ οι μετρησεις σημερα ειναι:

Ph 8.5 !
kh 4
ppm 126


Το καθαρο απο την οσμωση μου βγαζει 0 ppm!

Το νερο δικτυου βγαζει:

Ph 7.5
Kh 8
ppm 265


Το Ph δεν θα επρεπε να εχει κατεβει ?!

Αν κανω αλλαγη με αυτο (15-20% καθε βδομαδα πχ) για να πεσει η γενικη σκληροτητα , θα πεσει το Ph απο το διοξειδιο με τον καιρο η χρειαζομαι καποιο buffer? Απο οσα εχω διαβασει τωρα για τα οποια buffers ειναι συνηθως για να ανεβαζουν την ανθρακικη κ γενικη σκληροτητα και συνηθως στην περιπτωση οπου χρησιμοποιούν μονο Α/Ο χωρις να κανουν μιξη με του δικτυου σωστα? μπερδευομαι καπου?

Συγχωρεστε με για τις πολλες ερωτησεις -εγω μονο για οτι περιγραφει ο τιτλος ηρθα εδω κ μπλεξαμε παλι
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-04-22, 16:16
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Το pH θα το ρυθμίσεις με το Co2. Πώς πήγε 8.5 δεν κατάλαβα

Sent from my 2107113SG using Tapatalk
-------------------------
Τα buffers δεν τα χρειάζεσαι, θα περιπλέξεις τα πράγματα.

Sent from my 2107113SG using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KostasGR : 16-04-22 στις 16:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-04-22, 22:44
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Το pH θα το ρυθμίσεις με το Co2. Πώς πήγε 8.5 δεν κατάλαβα


Τα buffers δεν τα χρειάζεσαι, θα περιπλέξεις τα πράγματα.
Ευχαριστω ξανα.


Αγορασα υγρα καλιμπραρισματος κ ξανα εκανα καλιμπραρισμα τα μετρα κ πηρα κ υγρο τεστ(σερα). Παλι οι μετρησεις διαφερουν απο 0.4 εως 1 μοναδα. Με τα υγρα δεν μπορω να το δω ακριβως μιας κ "μετραει" ανα 0,5.

Στο ενυδρειο μετραω 7.1 πριν ανοιξουν κ 6.5 πριν κλεισουν τα φωτα. Εδω το επιβεβαιωνει κ το υγρο τεστ.
Το υγρο τεστ μου βγαζει το νερο που προετοιμαζω με της α/ο μεταξυ 6.0-6.5.
Τα πεν το ενα μου το δείχνει στα 7 κ το αλλο στα 8.2 (τον κοντρολερ δεν τον εβαλα ακομα αλλα μετραει ποιο μικρα νουμερα κ απο τα δυο πεν)

Για την ωρα εμπιστεύομαι τα δυο οπου μου μετρανε το νερο δικτυου σωστα.(7.5-7.6)

Ολα τα μετρα (πεν κ κοντρολερ) μετρανε κανονικα στο υγρο καλιμπραρισματος ...μετα κανουν οτι κανουν με τις μεγαλυτερες αποκλισεις στο νερο που εχω μιξαρισμενο με τις Α/Οσμωσης.

Στο δικτυου μονο το ενα πεν ξεφευγει για καποιο λογο κατα πολυ ενω δειχνει την ιδια τιμη στο ενυδρειο με το αλλο (με μαξ 0.2 διαφορα το οποιο ειναι σχετικα οκ).


Kh 3
ph 6.5 ( πριν σβησουν τα φωτα )

Με βαση τον πινακα pH/kh/co2 ειμαι στα ορια? (μετραει κ αυτο ανα 0.2 κ ειναι μικρες οι διαφορες αν θες να εισαι κοντα στα 30 ppm co2)

Θελω να ειμαι 'εκει πανω' ομως απο τωρα? Προς το παρων εριξα το διοξειδιο στην 1,5 φυσαλιδα το δευτερολεπτο.(απο 2 που ηταν μεχρι τωρα).


Απο τα φυτα μονο η Rotala macrandra και το Didiplis diandra ειναι ακομα στασιμα-σχεδων(σαπιζουν τα παλια φυλλα κ φαινεται να βγαζουν καινουργια), το Pogostemon helferi ελιωσε ολο κ ξαναπεταξε καινουργια, ολα τα αλλα ομως δειχνουν σταθερα σημαδια αναπτυξης με καποια να εχουν ψηλωσει ηδη λιγο παραπανω.( eleocharis, rotala wallichii,Myriophyllum 'Guyana',Nesaea sp. 'Gold') Η eleocharis ηδη απλωνει! -βγαζει μερικα νεα δλδ οπου φαινονται απο τα τζαμια χαμηλα στο υποστρωμα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορίες για φωτιστικό λεντ! Chihiros?? rozela120 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 30-01-18 19:12
Chihiros doctor Anogavros Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 22-10-16 12:21
Ερωτησεις περι διοξειδιου jiasou Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 28-04-13 15:20
γενικες ερωτησεις περι θαλασσινου(αρχαριος) georot1981 Θαλασσινό νερό - Γενικά 12 19-02-12 12:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09483 seconds with 16 queries