Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-08-19, 18:25
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή Υποστρωμα για φυτεμενο.

Καλησπερα παιδια
Λογο μετακομισης και αφου θα μπω στη διαδικασια να ξεστησω το ενυδρειο ειπα να επενδυσω σε ενα ενεργο υποστρωμα για να τελειωνω επιτελους με αυτην την υποθεση..καποιες αποριες που εχω και οποιος μπορει να βοηθησει..
εχω παρει 6 σακουλακια 3.5 kg απο το seachem flourite black sand.αυτο κατα τα λεγομενα της εταιριας θα μου δωσει υψος 3 εκατοστα.επειδη δεν ειναι αρκετο φανταζομαι σκεφτομαι να το συμπληρωσω απο το ειδη ψιλοκοκο χαλικακι που εχω που το εχω προμηθευτει απο την χωματωτεχνικη στην αθηνα.να φτιαξω εναν βυθο περιπου στα 5 εκατοστα..καπου διαβασα οτι γενικοτερα τα υποστρωματα τυπου αμμου δεν ειναι και τα καλυτερα για φυτεμενα ενυδρεια.ισχυει κατι τετοιο?θα υπαρξει προβλημα αν το αναμειξω?

ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-08-19, 20:19
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Καλη αρχη! Το seachem Flourite sand ειναι πολυ καλο και μια χαρα κανει η αμμος γενικα για φυτεμενα. Δεν ειναι ομως ενεργο. Δλδ δεν έχει μεσα θρεπτικά στοιχεια. Ισως να δεσμευει σταδιακά κάποια απο τη στηλη αλλα θα πρέπει ειτε να βαλεις απο κατω ενα υποστρωμα τυπου tropica ή εαν σου αρεσουν τα diy ενα εκατοστό φυτοχωμα για γαρδενιες.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-08-19, 21:03
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλη αρχη! Το seachem Flourite sand ειναι πολυ καλο και μια χαρα κανει η αμμος γενικα για φυτεμενα. Δεν ειναι ομως ενεργο. Δλδ δεν έχει μεσα θρεπτικά στοιχεια. Ισως να δεσμευει σταδιακά κάποια απο τη στηλη αλλα θα πρέπει ειτε να βαλεις απο κατω ενα υποστρωμα τυπου tropica ή εαν σου αρεσουν τα diy ενα εκατοστό φυτοχωμα για γαρδενιες.



εχεις δικιο..παθητικο ηθελα να γραψω.απλα καπου διαβασα οτι λογο του οτι ειναι πολυ ψιλο σαν κοκομετρια δεν επιτρεπει στο νερο να περναει αναμεσα με οτι αυτο συνεπάγεται .σκεφτομαι να το αφησω οπως ειναι και να το αναμειξω με λιγο απο αυτο που εχω..αλλο υποστρωμα απο κατω δεν θελω βαλω,θα ειναι ενταξει λες ?καμια ταμπλετιτσα που και που και απο λιπανση ei οπως και μεχρι τωρα..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-08-19, 21:23
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Ναι εαν βαλεις ή ταμπλέτες ή λιπασματα υγρα θα ειναι οκ.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτηση: Νεο φυτεμενο - τι υποστρωμα dinatoskrikos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 12-05-17 20:20
Υποστρωμα Stavros7 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 144 07-02-15 14:55
Καταλληλο υποστρωμα για φυτεμενο imichal Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 02-02-14 22:13
υποστρωμα κ λιπανση για φυτεμενο με απλα φυτα ilias13 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 29-07-11 15:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03933 seconds with 15 queries