Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 23-01-16, 22:09
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή Ο κυβος ερριφθη...σε βαθια νερα!!!!!

Ενας φιλος πριν κανα δυο χρονια οταν ξεκινησα το πρωτο μου ενυδρειο, μου ειχε πει" οταν ολοκληρωσεις το πρωτο ενυδρειο, στο μυαλο σου παντα θα ερχετε πως να φτιαξεις το επομενο".Μετα απο της περιπετειες που εχω βιωσει με τους δισκους, δεν ξερω τι επαθα, και αντι να τα παρατησω θελω να δοκιμασω ακομα πιο δυσκολα, ισως γιατι το 500αρι που εχω αυτη την στιγμη τους 9 δισκους ( ΤΟΝΥ ΤΑΝ), ειναι ελλιπες απο ψαρια (μικρό κοπάδι) και πρεπει να μεγαλωσει.Διαβασμα πολυ εδω και παρα πολυ καιρο, ερωτησεις σε παλιους δισκαδες, ξεσκονισμα οτι θεμα υπαρχει στι internet σχετικα με τους δισκους, μονο βιβλια δεν εχω διαβασει διοτι δεν ξερω καλα αγγλικα και αυτος ο τομεας ειναι αποκλειστικος τοy fun....
Ολα τα συμπερασματα που εβγαλα συνηγορουν , οτι ενα μεγαλο κοπαδι, σε μεγαλο ενυδρειο, με καλο εξοπλισμο αλλα και συνεχες διαβασμα και παντα καλοπροαιρετες συμβουλες απο πιο εμπειρους συγχωμπιστες κανει αυτο το ψαρι " το ιδιοτροπο" οπως ειπε ο Γιωργος Κ. ευκολο να φιλοξενηθει στο ενυδρειο ακομα και ενος αρχαριου δισκα οπως εγω.
Εφτιαξα ενα κυβο , 50Χ50Χ50 συνολικα 125 λιτρα, αλλα εγω θα χρησιμοποιησω τα 100, με σκοπο να το εχω σαν βοηθητικο ειτε για καραντινα ειτε σαν νοσοκομειο μια που δεν ειχα εδω και 1, 1/2 περιπου χρονο που εχω δισκους.Επηρεασμενος πολυ απο την προσπαθεια αλλα και την αναλυτικη παρουσιαση ενος εμπειρου δισκοφιλου που εχει αναρτησει πολλα και αναλυτικα θεματα οσο αφορα την διατηρηση των δισκων σε ενυδρειο και εχοντας σαν οδηγο αυτο το θεμα (πηγη the king.gr)
θα προσπαθησω να μεγαλωσω μικρα δισκακια 5εκ σκεφτομαι 15 σε αριθμο.
Οι δισκοι θα ειναι ολοι απο τον ιδιο εκτροφεα μαλαισια tony tan .
ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΩ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΤΟΥ ΕΓΧΕΙΡΗΜΑΤΟΣ

Α ΦΑΣΗ
ενυδρειο κυβος με διαστασεις 50χ50χ50, στρωνετε με τροφες,
βαμμενο γαλαζιο στις 3 πλευρες και τον πατο
θερμομετρο ηλεκτρονικο hobby
Θερμαντηρας 200w jagger
αεραντλια eheim 200
Φιλτο DIY
ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΥΛΙΚΟ 1λιτρο siporax (sera), σφουγγαρι
ΦΩΤΙΣΜΟΣ απλο πορτατιφ γραφειου
Συνθηκες ενυδρειου
Το νερο θα ειναι στις παραμετρους των δισκων που θα αγοραστουν απο το καταστημα σε αλκαλικο νερο 7,6 ph








Β φαση
Αν ολα πανε καλα , οι δισκοι θα μεταφερθουν μετα απο 2-3 μηνες στο 240 rio που εχω (αυτη την στιγμη λειτουργει με ευκολα φυτα και corydoras και κοπαδοψαρα Ν, Αμερικη)εφοσον θα εχω κανει γενικη απολυμανση ολου του εξοπλισμου και του ενυδρειου και θα εχω διωξει τα υπαρχοντα φυτα και ψαρια.Εκει δεν ξερω ακομα για ποσο διαστημα θα μείνουν , θα αλλαξω και τις παραμετρους του νερου , θα το κανω μαλακο για να ερθει στο νερο του μεγαλου μου ενυδρειου , και αμα και οταν θα ερθει η ωρα οσα απο τα ψαρια μου ειναι μαζι μου θα μπουν στο μεγαλο ενυδρειο,...... !!!!!

Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
προσεχως και στα νερα σας.... tsala Tanganyika 82 13-12-14 22:14
1H ΜΕΡΑ ΜΠΕΤΥ Θαλασσινό νερό - Γενικά 14 31-01-12 14:37
SOS τρεχουν νερα stelios2809 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 23-09-10 14:38
καλη σας μερα kwnstantina Αρχάριοι γλυκού νερού 13 03-05-08 16:04
Ηρθε η ωρα για κολυμπι στα βαθια glazar Θαλασσινό νερό - Γενικά 77 10-03-08 21:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12042 seconds with 15 queries