Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιά 28-05-09, 14:47
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Θα ειχε ενδιαφερον να υπολογισει κανεις και την ψυκτικη ισχυ που χρειαζεται για να ψυχθει το ενυδρειο τελικα..
Σιγουρα ειναι αρκετα παραπανω απο οσο χρειαζεται για να θερμανθει, αλλα ΠΟΣΟ?
Απάντηση με παράθεση
  #152  
Παλιά 28-05-09, 15:03
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ειχε ενδιαφερον να υπολογισει κανεις και την ψυκτικη ισχυ που χρειαζεται για να ψυχθει το ενυδρειο τελικα..
Σιγουρα ειναι αρκετα παραπανω απο οσο χρειαζεται για να θερμανθει, αλλα ΠΟΣΟ?
ειναι κλασσικη περιπτωση πουλαω οτι να ναι και βαλε μεγαλυτερο να εισαι μεσα.τωρα το ποσο καιει δε βαριεσαι ο αγοραστης πληρωνει

την ισχυ του μηχανιματος θα μας την πει ο κατασκευαστης αλλιως την βρησκουμε αν ξερουμε ορισμενες τιμες του συστηματος(ισχυ συμπιεστη διαστασεις ατμοποιητη και σταγκαλιστικης η πιο ευκολα αν παρουμε μερικες μετρησεις στο κανονικο σημειο λειτουργιας του μηχανιματος)
τψρα το ποσο χρειαζεται ειναι απλο να υπολογιστει. πρεπει το μηχανιμα να διαχειριστει ενα φορτειο το οποιο ειναι ισο με Q=m cp dT (μεσα σε αυτο θα βαλεις τη θερμοκρασια τη δυσμενεστερη ημερα του χρονου που στατιστικα ειναι 21 ιουλιου σε οτι αφορα το εξωτερικο περιβαλον και τη θερμοκρασια που φτανει το νερο με φουλ φωτο περιοδο) μετα θα υπολογισεις ποσο γρηγορα θελεις να κατεβαινει ενα βαθμος κελσιου στο νερο και θα επιεξεις τα καταληλα κοματια και θα φτιαξεις το τσιλλερ.Σε λιγο καιρο θα το εχω τελειωμενο(μου λειπουν μερικα ευρα...)
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #153  
Παλιά 28-05-09, 15:05
Το avatar του χρήστη kostasagk
kostasagk Ο χρήστης kostasagk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2009
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
3/4 του ιππου ειναι η ηλεκτρική ή η ψυκτική ισχυς?

Οπως εγραψα και πιο πανω απο ιππο μετατρεπεται σε οτι θελεις επειδη ο κοσμος ξερει η μαλλον ακουει την ψυξη σε ΒΤU για παραδειγμα λεμε ενα κλιματιστικο οτι ειναι 9000BTU αρα 2637W η 2267KCAL Μορεις να δεις τον πινακα απο το zip.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip New WinZip File.ZIP (152,5 KB, 259 εμφανίσεις)
__________________
Φιλιαν αγαπα

Απάντηση με παράθεση
  #154  
Παλιά 28-05-09, 15:09
Το avatar του χρήστη kostasagk
kostasagk Ο χρήστης kostasagk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2009
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasagk Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως εγραψα και πιο πανω απο ιππο μετατρεπεται σε οτι θελεις επειδη ο κοσμος ξερει η μαλλον ακουει την ψυξη σε ΒΤU για παραδειγμα λεμε ενα κλιματιστικο οτι ειναι 9000BTU αρα 2637W η 2267KCAL Μορεις να δεις τον πινακα απο το zip.
επισης υπαρχει ο παρακατω τυπος για υπολογισμο


http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/5tee/psyksi2.htm
__________________
Φιλιαν αγαπα

Απάντηση με παράθεση
  #155  
Παλιά 28-05-09, 15:15
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

το BTU ειναι το αγγλοσαξονικο συστημα μετρησης που εχουμε κρατησει για ποιο λογο δεν εχω καταλαβει και το χρησιμοποιουμε σε κλιματιστικες συσκευες κυριως και σπανια σε μεγαλα βιομηχανικα ψυγεια.σε ιππο μετραμε την ισχυς του συμπιεστη. στα σπλιτακια που εχουμε σπιτι μας εχουν μελετηθει να εχουν ενα ψυκτικο κυκλο ο οποιος να μπορει να παραλαβει φορτια τα οποια ειναι ισα με τοσα kW ή BTU. αυτο δε σημαινει πως μετατρεποντας το ποσο αυτο σε ιππους εχεις την ισχυς του συμπιεστη ουτε το αντιθετο. αυτο συμβαινει γιατι τα δυο διαθορετικα στοιχεια δουλευουν σε διαφορετικες τιμες ενθελπιων πανω στα διαγραμματα του καθε ψυκτικου μεσου
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #156  
Παλιά 28-05-09, 15:37
Το avatar του χρήστη kostasagk
kostasagk Ο χρήστης kostasagk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2009
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
το BTU ειναι το αγγλοσαξονικο συστημα μετρησης που εχουμε κρατησει για ποιο λογο δεν εχω καταλαβει και το χρησιμοποιουμε σε κλιματιστικες συσκευες κυριως και σπανια σε μεγαλα βιομηχανικα ψυγεια.σε ιππο μετραμε την ισχυς του συμπιεστη. στα σπλιτακια που εχουμε σπιτι μας εχουν μελετηθει να εχουν ενα ψυκτικο κυκλο ο οποιος να μπορει να παραλαβει φορτια τα οποια ειναι ισα με τοσα kW ή BTU. αυτο δε σημαινει πως μετατρεποντας το ποσο αυτο σε ιππους εχεις την ισχυς του συμπιεστη ουτε το αντιθετο. αυτο συμβαινει γιατι τα δυο διαθορετικα στοιχεια δουλευουν σε διαφορετικες τιμες ενθελπιων πανω στα διαγραμματα του καθε ψυκτικου μεσου

ακριβως οπως τα λες ειναι εχουμε μεταβη στο μετρικο και σε μερικα ειμαστε στο αγγλικο ενα απο αυτα ειναι το BTU
__________________
Φιλιαν αγαπα

Απάντηση με παράθεση
  #157  
Παλιά 28-05-09, 21:08
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yannis_K Εμφάνιση μηνυμάτων
Έγινε δοκιμή στο ενυδρείο αλλά δεν δυστυχώς δεν πήγε καλά
Η απόδοση ήταν μέτρια με μείωση θερμοκρασίας 1,5 βαθμό χωρίς φωτιστικά με 1 σύστημα (υπολόγιζα να βάλω 2) αλλά το χειρότερο είναι ότι η ζέστη που παράγεται κάνει την παραμονή στο σαλόνι αφόρητη. Το σύστημα φτιάχτηκε με peltier 62mm στα 10V 14A , με ψύκτη scythe mugen2, hot και cold plates από χαλκό 5mm, επινικελωμένη ράβδο χαλκού 4cm X 4cm η οποία εμβαπτίστηκε στο νερό και το ενυδρείο είναι RIO240.

Τελικά θα χρησιμοποιήσω την κλασική λύση με τα ανεμιστηράκια και όταν λείπω θα αφήσω το κλιματιστικό στους 25 βαθμούς.
Θέλω να πιστεύω ότι το πρόβλημα σου είναι η κυκλοφορία του νερού γύρω από την ράβδο. Πριν 5 μέρες, είδα το θερμόμετρο στους 28+. Tα μόνα υλικά που βρήκα στο σπίτι ήταν ένα παλιό μεγάλο ανεμιστηράκι απο cpu και ένα τροφοδοτικό 6V. Έβγαλα το καπάκι από το hang-on φίλτρο που έχω, και ψιλοστήριξα το ανεμιστηράκι να χτυπάει ακριβώς πάνω από τα υλικά του φίλτρου. Σκεφτόμουν ότι αποκλείεται να κάνω δουλειά με αυτά, αλλά μετά από λίγες ώρες και μέχρι σήμερα η θερμοκρασία στο ενυδρείο είναι κολλημένη στους 26, υποθέτω και με την βοήθεια του θερμαντήρα.

(Σύντομα έρχονται και τα δικά μου peltier για να παίξω και εγώ )
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #158  
Παλιά 31-05-09, 19:52
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλω να πιστεύω ότι το πρόβλημα σου είναι η κυκλοφορία του νερού γύρω από την ράβδο. Πριν 5 μέρες, είδα το θερμόμετρο στους 28+. Tα μόνα υλικά που βρήκα στο σπίτι ήταν ένα παλιό μεγάλο ανεμιστηράκι απο cpu και ένα τροφοδοτικό 6V. Έβγαλα το καπάκι από το hang-on φίλτρο που έχω, και ψιλοστήριξα το ανεμιστηράκι να χτυπάει ακριβώς πάνω από τα υλικά του φίλτρου. Σκεφτόμουν ότι αποκλείεται να κάνω δουλειά με αυτά, αλλά μετά από λίγες ώρες και μέχρι σήμερα η θερμοκρασία στο ενυδρείο είναι κολλημένη στους 26, υποθέτω και με την βοήθεια του θερμαντήρα.

(Σύντομα έρχονται και τα δικά μου peltier για να παίξω και εγώ )
Η ράβδος μπήκε κοντά στο spray bar του εξωτερικού φίλτρου οπότε είχε αρκετή ροή γύρω της.
Αυτό που έκανες εσύ είναι ψύξη με εξάτμιση κάτι που είναι τελείως διαφορετικό. Πάντως ξαναλέω ότι αυτό που με απογοήτευσε είναι η δυσφορία που αισθανόμουν λόγω της ζέστης γύρω από το χώρο του ενυδρείου
Απάντηση με παράθεση
  #159  
Παλιά 01-06-09, 08:34
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yannis_K Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που έκανες εσύ είναι ψύξη με εξάτμιση κάτι που είναι τελείως διαφορετικό. Πάντως ξαναλέω ότι αυτό που με απογοήτευσε είναι η δυσφορία που αισθανόμουν λόγω της ζέστης γύρω από το χώρο του ενυδρείου
Ναι είναι τελείως διαφορετικό αλλά μου έκανε εντύπωση η απόδοσή του με ένα μικρό ανεμιστήρα και στα μισά volt. Σύντομα θα κάνω δοκιμή με ένα στοιχείο πέλτιερ στην θέση του ανεμιστήρα και θα αναφέρω αποτελέσματα.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #160  
Παλιά 01-07-09, 21:34
pelly Ο χρήστης pelly δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-07-2009
Περιοχή: ξανθη
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Καλησπέρα.Είμαι καινούριο μέλος κ σχεδόν αρχάρια με το χόμπυ αυτό οπότε συγχωρήστε τυχόν λάθη μου.Εχω 'ενα ενυδρείο γλυκού νερού 100 λίτρων κ περυσι έχασα όλα μου σχεδόν τα ψάρια λόγω της ζέστης.Καθώς για μένα είναι πολύ δύσκολο να φτιάξω αυτά που λέτε ,γνωρίζετε να μου συστήσετε που μπορώ να βρω την καλύτερη προσφορά για ν'αγοράσω ένα chiller για το ενυδρείο μου ή έστω τι θα πρέπει να προσέξω,μάρκα ,ισχύ κτλ?ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #161  
Παλιά 01-07-09, 22:18
space4711 Ο χρήστης space4711 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2009
Περιοχή: Ασβεστοχώρι Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Φίλε νομίζω ότι θες να βάλεις το χέρι βαθιά στην τσέπη ενώ θα μπορούσες να κάνεις τη δουλειά σου απλά με 3-4 ανεμιστηράκια για PC και στερέωση στο καπάκι. Αν σου φαίνεται δύσκολο δοκίμασε έναν κλασικό επιτραπέζιο ανεμιστήρα να φυσά πάνω στην επιφάνεια του νερού. Νομίζω ότι δεν αξίζει το έξοδο για ένα τόσο μικρό ενυδρείο. Φυσικά, τα παραπάνω που σου έγραψα ισχύουν εφόσον η θερμοκρασία δωματίου δεν ξεπερνά τους 27-28 βαθμούς. Αν ναι, τότε μάλλον δεν το γλιτώνεις το έξοδο.
Απάντηση με παράθεση
  #162  
Παλιά 01-07-09, 23:35
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα.Είμαι καινούριο μέλος κ σχεδόν αρχάρια με το χόμπυ αυτό οπότε συγχωρήστε τυχόν λάθη μου.Εχω 'ενα ενυδρείο γλυκού νερού 100 λίτρων κ περυσι έχασα όλα μου σχεδόν τα ψάρια λόγω της ζέστης.Καθώς για μένα είναι πολύ δύσκολο να φτιάξω αυτά που λέτε ,γνωρίζετε να μου συστήσετε που μπορώ να βρω την καλύτερη προσφορά για ν'αγοράσω ένα chiller για το ενυδρείο μου ή έστω τι θα πρέπει να προσέξω,μάρκα ,ισχύ κτλ?ευχαριστώ!
¶νοιξε νέο thread και πες μας και τα είδη που έχεις τώρα μέσα στα 100 λίτρα για να σε βοηθήσουμε καλύτερα, είναι πιθανό να βολεύουν πολύ φθηνότερες λύσεις.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #163  
Παλιά 02-07-09, 21:24
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Και μια που τ' αναφέραμε, τι εγινε με τα πελτιερ???? Θα γίνει καμιά ολοκληρωμένη παρουσίαση??? Έκανε κανείς τίποτα???
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
συστημα ψυξης aspalax Γλυκό νερό - Γενικά 9 01-06-08 06:13
Yπολογισμος Ενυδριου με CAE aginor Γλυκό νερό - Γενικά 12 01-05-08 20:07
Καπακι ενυδριου gangrel DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 27-03-07 12:24
Αγορα ενυδριου? monomaxos_lover Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 12-01-07 12:11
Καθαρισμος Ενυδριου??? monomaxos_lover Αρχάριοι γλυκού νερού 15 12-01-07 08:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05544 seconds with 14 queries