Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 24-02-09, 00:34
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 3r4ndo Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνωμη φιλε λιον, ειδα μονο το hang on και δεν προσεξα την κατασκευη του...


Λοιπον παρακατω ειναι μια εικονα που δεν χρειαζοταν καν να φτιαξω, ενα απλο αντιγραφο, μιας και ειναι απο αλουμινιο στον τορνο θα μας παρει κανα 10ρικο + 6-7 το πελτιερ και κανα 3ευρο η ραυδος και 10 ευρο heatsink με fan 30 ευρο παιδες, αντε να βαλουμε και το παξιμαδι 30 σεντ, τσαμπα πραμα, στην χειροτερη να παει ενα 40αρι.... για φουλ το συστηματακι 60ε με εναν απλο θερμοστατη και ενα τροφοδοτικο!!
Και αν βουτηχτει η ακρη του σε ενα τετοιο δεν χρειζεσαι κα μετατροπες
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 24-02-09, 00:41
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolis1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και αν βουτηχτει η ακρη του σε ενα τετοιο δεν χρειζεσαι κα μετατροπες
δεν ξερω πως θα παιξει με αυτο... πιθανοτατα θα εχεις πολυ χαμηλες θερμοκρασιες στο σαμπ και οχι τοσο καλο αποτελεσμα στο display, που δεν ειναι το ζητουμενο μας... θα μπορουσε να μπει στο σαμπ στο κοντινοτερο σημειο της εξοδου επιστροφης!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 24-02-09, 00:44
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolis1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και αν βουτηχτει η ακρη του σε ενα τετοιο δεν χρειζεσαι κα μετατροπες
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 3r4ndo Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξερω πως θα παιξει με αυτο... πιθανοτατα θα εχεις πολυ χαμηλες θερμοκρασιες στο σαμπ και οχι τοσο καλο αποτελεσμα στο display, που δεν ειναι το ζητουμενο μας... θα μπορουσε να μπει στο σαμπ στο κοντινοτερο σημειο της εξοδου επιστροφης!
Λογικα οσο κοντύτερα στο νερο βρικεται η μοναδα τοσο καλυτερα αποτελεσματα θα εχεις το θεμα ειναι να γινει καπως χωρις τρυπα στο καπακι που λεει αυτος...αν η ακρη του δεν ειναι κυλινδρικη αλλα φλατ και εφαρμοστει καλα στο πισω τζαμι θα υπαρχουν μεγαλες απωλειες?
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 24-02-09, 00:58
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolis1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογικα οσο κοντύτερα στο νερο βρικεται η μοναδα τοσο καλυτερα αποτελεσματα θα εχεις το θεμα ειναι να γινει καπως χωρις τρυπα στο καπακι που λεει αυτος...αν η ακρη του δεν ειναι κυλινδρικη αλλα φλατ και εφαρμοστει καλα στο πισω τζαμι θα υπαρχουν μεγαλες απωλειες?
κοιτα κανονικα απο το μεταλο στο νερο θα εχεις τελεια απαγωγη, τωρα στο τζαμι θα σε γελασω.. σιγουρα εχεις απωλιες αλλα δεν ξερω ποσο σημαντικες ειναι.... για δες αυτο για μεσα στο σαμπ η και το display σε καμια γωνια!(ανοιχτη φυσικα)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  temp3.jpg
Εμφανίσεις:  413
Μέγεθος:  74,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 24-02-09, 01:49
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 3r4ndo Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα κανονικα απο το μεταλο στο νερο θα εχεις τελεια απαγωγη, τωρα στο τζαμι θα σε γελασω.. σιγουρα εχεις απωλιες αλλα δεν ξερω ποσο σημαντικες ειναι.... για δες αυτο για μεσα στο σαμπ η και το display σε καμια γωνια!(ανοιχτη φυσικα)
Αν ο κυλινδρος ηταν το πλαστικο κοματι εδω που βρισκεται μεσα στο ενυδρειο και ουσιαστικα λειτουργουσε σαν κρεμαστρα του συστηματος ψυξης αλλα και σαν ψυκτικο σωμα που θα ειχε επαφη με το νερο δεν θα ηταν καλυτερο απο ολα?
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 24-02-09, 03:08
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolis1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ο κυλινδρος ηταν το πλαστικο κοματι εδω που βρισκεται μεσα στο ενυδρειο και ουσιαστικα λειτουργουσε σαν κρεμαστρα του συστηματος ψυξης αλλα και σαν ψυκτικο σωμα που θα ειχε επαφη με το νερο δεν θα ηταν καλυτερο απο ολα?
ξεφυγαμε μανοοο!!!!
λοιπον που καλο θα ηταν επισης να εμπαινε με ενα "τ" στην ανοδο μετα την αντλια καπως ετσι:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  t.GIF
Εμφανίσεις:  450
Μέγεθος:  18,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 24-02-09, 10:42
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Μερικές ερωτησούλες....

Πόσα watt peltier θα χρησιμοποιήσεις;
Aπο που τα αγόρασες;
Τι τροφοδοτικό; (V - A)
Για πόσα λίτρα ενυδρείο το προορίζεις;
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 24-02-09, 13:37
CHRIS4204 Ο χρήστης CHRIS4204 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 3r4ndo Εμφάνιση μηνυμάτων
ξεφυγαμε μανοοο!!!!
λοιπον που καλο θα ηταν επισης να εμπαινε με ενα "τ" στην ανοδο μετα την αντλια καπως ετσι:
Εκτός απο το sump μπορεί και να μπει με το "Τ" στην έξοδο του εξωτερικού μας φίλτρου λίγο πριν φτάσει στο νερό για ελάχιστη απώλεια.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 24-02-09, 14:22
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion Εμφάνιση μηνυμάτων
Μερικές ερωτησούλες....

Πόσα watt peltier θα χρησιμοποιήσεις;
Aπο που τα αγόρασες;
Τι τροφοδοτικό; (V - A)
Για πόσα λίτρα ενυδρείο το προορίζεις;
περιπου 130 βαττ, 15 δολαρια τα δυο με δωρεαν αποστολη στην ελλαδα(ebay), τροφοδοτικο 12 βολτ 6 αμπερ τουλαχιστον, 100 λιτρα τα διαχειριζεται ανετα!! (υποψιν οτι πουλανε kit 50 βαττ για 55 gallon ενυδριο...!!!) CHRIS4204 το "Τ" στην ανοδο σημαινει ακριβως αυτο που ειπες, θα μπορουσε να μπει στην επιστροφη καθε συστηματος ειτε σαμπ ειται εξωτερικο...
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 24-02-09, 14:40
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ.
Είδα και εγώ τα 55 watt στο ψυγειάκι του εμπορίου, αλλά επειδή βρήκα peltier μέχρι και 545 watt στο ebay και εκει πάμε σε πολλά αμπέρ θα ήθελα να ρωτήσω αν στο peltier δώσεις λιγότερα αμπέρ απλά θα αποδώσει λιγότερα watt; και εαν του δώσεις περισσότερα, θα τα τραβήξει όλα και θα καεί ή θα δουλέψει μια χαρά στο μέγιστο της απόδοσης.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 24-02-09, 14:51
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστώ.
Είδα και εγώ τα 55 watt στο ψυγειάκι του εμπορίου, αλλά επειδή βρήκα peltier μέχρι και 545 watt στο ebay και εκει πάμε σε πολλά αμπέρ θα ήθελα να ρωτήσω αν στο peltier δώσεις λιγότερα αμπέρ απλά θα αποδώσει λιγότερα watt; και εαν του δώσεις περισσότερα, θα τα τραβήξει όλα και θα καεί ή θα δουλέψει μια χαρά στο μέγιστο της απόδοσης.
Αφου εχει πολλα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolis1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου εχει πολλα
Γραψε λαθος δεν ειδα το μεχρι , νομιζα οτι βρηκες μονο αυτο
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manolis1976 : 24-02-09 στις 14:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 24-02-09, 14:53
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolis1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου εχει πολλα
Ναι αλλά πιο είναι το "δικό μου";

Αν αγοράσουμε μεγαλύτερο peltier, μπορούμε να του δώσουμε λιγότερα αμπέρ και να ρυθμίσουμε την ψύξη; και για να γίνει κάτι τέτοιο θέλουμε ειδικό τροφοδοτικό;
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 24-02-09, 15:06
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αλλά πιο είναι το "δικό μου";

Αν αγοράσουμε μεγαλύτερο peltier, μπορούμε να του δώσουμε λιγότερα αμπέρ και να ρυθμίσουμε την ψύξη; και για να γίνει κάτι τέτοιο θέλουμε ειδικό τροφοδοτικό;
Αν διαβασεις παντως εδω που μιλαει για τον controller που δινει ο τυπος http://www.aquariumguys.com/controller.html λεει...

"Once calibrated to your desired target temp, the controller will sense the water temp in your tank & will slowly reduce the power to the probe as it approaches the target & will ultimatley shut it off when the target temp is achieved."


Εσυ αναφερεσαι στο slowly reduce προφανως...
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 24-02-09, 15:44
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Αν μπορούμε και πως να μειώσουμε την απόδοση του peltier είναι η ερώτησή μου...
(σας μπέρδεψα λίγο )
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 24-02-09, 15:45
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αν δωσεις χαμηλοτερη ταση το peltier θα παραγει λιγοτερη ψυξη. Χρειαζεται για κατι τετοιο ενα ρυθμιζομενο switching τροφοδοτικο, για να μην εχεις και αλλες απωλειες σε θερμοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 24-02-09, 15:47
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μπορούμε και πως να μειώσουμε την απόδοση του peltier είναι η ερώτησή μου...
(σας μπέρδεψα λίγο )
Ουσιαστικα αυτο κανει ο controller που εβαλα στο link
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 24-02-09, 16:01
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μπορούμε και πως να μειώσουμε την απόδοση του peltier είναι η ερώτησή μου...
(σας μπέρδεψα λίγο )
δεν υπαρχει λογος να πας σε κατι τοσο μεγαλο.... μπορεις να το κανεις αλλα θα μπεις σε περιττα εξοδα, φυσικα ο καθενας οτι μπορει!! με τα περισσοτερα αμπερ δεν θα καει γιατι απλα δεν γινεται να του δωσεις παραπανω με την προυποθεση οτι κρατας την ταση στα 12 βολτ, για να ανεβασεις τα αμπερ πρεπει να ανεβασεις το φορτιο στο κυκλωμα. (παντως με το πελτιερ να κοστιζει τοσο λιγο δεν χρειαζεται να παρεις ενα το οποιο θα μπορεις να χρησιμοποιησεις και σε μεγαλυτερο ενυδριο στο μελλον!! Συν οτι μπορεις να βαλεις αν θελεις στο μελλον ενα δευτερο συστημα και να διπλασιασεις την αποδοση, δεν παει τιποτα χαμενο)
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 24-02-09, 18:45
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Συμφωνο και εγω οτι ειναι περιττό το μεγαλυτερο εγω δηλαδη για 60 λιτρα νομιζω οτι ειμαι υπερκαλυμενος με τα 130w , μολις προχωρησω σε ενα 300αρι που θελω θα φτιαξω αλλο μεγαλυτερο...

και επειδη εχω και σημαντικο προβλημα χωρου εξαιτιας του μικρου μεγεθους θελω να μου πεις 3r4ndo το κυλινδρικο που εφαπτεται στο peltier απο τι υλικο θα ειναι και ποσο μπορει να τροποποιθει ωστε να γινει ουσιαστικα ενα λαμακι που θα κρεμαει το συστημα οπως σου ειπα πιο πριν
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 24-02-09, 23:07
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolis1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνο και εγω οτι ειναι περιττό το μεγαλυτερο εγω δηλαδη για 60 λιτρα νομιζω οτι ειμαι υπερκαλυμενος με τα 130w , μολις προχωρησω σε ενα 300αρι που θελω θα φτιαξω αλλο μεγαλυτερο...

και επειδη εχω και σημαντικο προβλημα χωρου εξαιτιας του μικρου μεγεθους θελω να μου πεις 3r4ndo το κυλινδρικο που εφαπτεται στο peltier απο τι υλικο θα ειναι και ποσο μπορει να τροποποιθει ωστε να γινει ουσιαστικα ενα λαμακι που θα κρεμαει το συστημα οπως σου ειπα πιο πριν
καλη η σκεψη σου, το καλυτερο υλικο σε αγωγιμοτητα ειναι ο χαλκος αλλα λογο της συστασης του ειναι απαγορευτικο να τον χρησιμοποιησεις... αν και θα μπορουσες να φτιαξεις το συστηματακι με την λαμα(απο χαλκο) και να το κανεις ολο βουτα(νικελ) πριν βαλεις πανω το πελτιερ και το βαλεις στο ενυδριο σου, ετσι θα ειναι το ιδιο αποτελεσματικο!!! θες να μου στειλεις μια φωτο το ενυδριο σου μηπως μπορεσω να προτεινω κατι?!?!

ps: τα τα 130 βαττ ειναι καπως πολλα για τα 60 λιτρα και πιθανοτατα καλυπτουν το 300αρι!!
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 24-02-09, 23:22
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Αν ξεχάσουμε το αισθητικό μέρος δεν θα μπορούσε να μπει στο καπάκι με μία σχετικά μακριά ράβδο που θα μπει κάθετα στο νερό ? Το μόνο μειονέκτημα είναι οι απώλειες της ράβδου στον αέρα μέχρι να φτάσει στο νερό αλλά μπορεί να περιοριστούν με λίγο armaflex.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 24-02-09, 23:37
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yannis_K Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ξεχάσουμε το αισθητικό μέρος δεν θα μπορούσε να μπει στο καπάκι με μία σχετικά μακριά ράβδο που θα μπει κάθετα στο νερό ? Το μόνο μειονέκτημα είναι οι απώλειες της ράβδου στον αέρα μέχρι να φτάσει στο νερό αλλά μπορεί να περιοριστούν με λίγο armaflex.
Ετσι ειναι το συστημα για το οποιο μιλαμε ηδη http://www.marinedepot.com/ps_AquariumPage~PageAlias~chillers_coolworks_icepr obe.html απλα εγω θελω να στειλω μεσα χωρις να κανω τρυπες γιατι εχω 3 λαμπες και δεν μπορω να περασω ανετα ετσι και αλλιως

3r4ndo για πες μου λιγο αναλυτικα τι να παραγκειλω αγοράσω και εγω ωστε να ειμαι ετοιμος


Λεω αυτα που ξερω ηδη και εσυ προσθετεις

1.ενα πελτιερ ayto dhladh ας περισεψει δεν πειραζει , ειπαμε τα 545 που λεει ο lion ειναι πολλα αλλα αυτο δεν νομιζω να με βαρυνει απλα θα πιανει πιο ανετα την θερμοκρασια

2.ενα ανεμηστηρακι pc με βαση στο μεγεθος του peltier

3.μια ψυκτρα χαλκου (παλι pc να υποθεσω)

4.ενα θερμοστατη (αν εχεις κατι να προτεινεις καλο θα ηταν) , γιατι εχει βαλει 2 στο αρχικο σχεδιο για ψυξη - θερμανση?

5.ενα αγωγιμο για θερμοτητα υλικο που να φευγει απο το πελτιερ και να παει στο ενυδρειο αν οχι χαλκο τι?


και τι αλλο
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 25-02-09, 00:12
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolis1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι ειναι το συστημα για το οποιο μιλαμε ηδη http://www.marinedepot.com/ps_AquariumPage~PageAlias~chillers_coolworks_icepr obe.html απλα εγω θελω να στειλω μεσα χωρις να κανω τρυπες γιατι εχω 3 λαμπες και δεν μπορω να περασω ανετα ετσι και αλλιως
ok δεν το κατάλαβα γιατί το μήκος του iceprobe μετά το σπείρωμα είναι 3 1/4" δηλ. 8cm και δεν φτάνει να μπει στο νερό και στο manual αναφέρει τρύπημα ενυδρείου.

Θα κάνω και εγώ μία προσπάθεια αφού είναι τόσο φθηνά τα peltier αξίζει τον κόπο. Έχω controller eliwell 915, τροφοδοτικό 13,8V 40A, ψύκτρα και ανεμιστηράκι CPU οπότε το μόνο που μου λείπει είναι το υλικό από το peltier στο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 25-02-09, 00:33
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yannis_K Εμφάνιση μηνυμάτων
ok δεν το κατάλαβα γιατί το μήκος του iceprobe μετά το σπείρωμα είναι 3 1/4" δηλ. 8cm και δεν φτάνει να μπει στο νερό και στο manual αναφέρει τρύπημα ενυδρείου.

Θα κάνω και εγώ μία προσπάθεια αφού είναι τόσο φθηνά τα peltier αξίζει τον κόπο. Έχω controller eliwell 915, τροφοδοτικό 13,8V 40A, ψύκτρα και ανεμιστηράκι CPU οπότε το μόνο που μου λείπει είναι το υλικό από το peltier στο ενυδρείο.
Ton controller ποσο τον αγορασες?
-------------------------
ριξτε μια ματια και σε αυτο

κανει κατι τετοιο?
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manolis1976 : 25-02-09 στις 00:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 25-02-09, 01:11
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

49,5 Ευρώ μαζί με το αισθητήριο. Ο controller στο λινκ δεν συμφέρει γιατί είναι μονός ενώ ο eliwell διπλός (θέρμανση-ψύξη) στα ίδια περίπου χρήματα. Όσο για το PID είναι παντελώς αδιάφορο για την εφαρμογή μας.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 25-02-09, 01:17
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yannis_K Εμφάνιση μηνυμάτων
49,5 Ευρώ μαζί με το αισθητήριο. Ο controller στο λινκ δεν συμφέρει γιατί είναι μονός ενώ ο eliwell διπλός (θέρμανση-ψύξη) στα ίδια περίπου χρήματα. Όσο για το PID είναι παντελώς αδιάφορο για την εφαρμογή μας.
Ααπο που γιατι στο ebay δεν βρηκα
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 25-02-09, 01:24
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

http://www.epsem.gr/greek/profile.asp

Ανεβαίνωντας την Πειραιώς προς Ομόνοια λίγο μετά την Π. Ράλλη στο δεξί σου χέρι. Θα ζητήσεις NTC αισθητήριο και 230V τροφοδοσία.
Οδηγίες για συνδεσμολογία και προγραμματισμό εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15378
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 25-02-09, 15:06
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yannis_K Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.epsem.gr/greek/profile.asp

Ανεβαίνωντας την Πειραιώς προς Ομόνοια λίγο μετά την Π. Ράλλη στο δεξί σου χέρι. Θα ζητήσεις NTC αισθητήριο και 230V τροφοδοσία.
Οδηγίες για συνδεσμολογία και προγραμματισμό εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15378
thanks
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 3r4ndo Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου μολις με εβγαλες απο μεγαλο κοπο, η συγκεκριμενη κατασκευη ειναι πραγματικα πιο απλη και απο το να φτιαχνεις μπετο!! Προσωπικα δεν θα την αγοραζα γιατι τα βαττ ειναι πολυ πολυ λιγα για τα λιτρα που λεει, θα δουλευε αλλα ασταματητα χωρις τη ζητουμενη αποδοση, ενα πανομοιοτυπο (χωρις θερμοστατη) στα 133 βαττ θα εβγαινε γυρο στα 30 ευρο μαζι με τον τορνο... και θα ειχε πολυ καλυτερη αποδοση απο αυτο, υπολογισε οτι με ενα δεκαρικο του προσθετεις εναν θερμοστατη και εισαι κυριος για 230 μεγιστο 250 λιτρα!!!


sorry ξεχασα το τροφοδοτιοκο, 13-15 ευρο παραπανω!!
Ο τορνος που αναφερεις που ακριβως χρειαζεται???
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manolis1976 : 25-02-09 στις 15:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 25-02-09, 15:12
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Για ποσα λιτρα το υπολογιζετε αυτο?
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 25-02-09, 15:17
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ποσα λιτρα το υπολογιζετε αυτο?
Εγω για 60 αλλα συμφωνα με το θεωρητικο κοματι πολυ μπακαλικα θα ελεγα watt/litro
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 25-02-09, 18:14
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolis1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω για 60 αλλα συμφωνα με το θεωρητικο κοματι πολυ μπακαλικα θα ελεγα watt/litro
Για την ακριβεια το πουλανε ετοιμο ως watt\gallon αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει! δεν νομιζω παντως να εχει κατι πραγματικα ιδιετερο κα ιπρεπει να ειναι καπως σαν αυτο που εχουμε κατα νου να φτιαξουμε, αν οχι ολοιδιο... μανολη ο τορνος ειναι για να φτιαξεις τις βολτες και να του δωσεις σχημα ωστε να μπει στην τρυπα που κανονικα πρεπει να κανεις στο ενυδριο σου η το σαμπ.

Τα δυο ρελε και θερμοστατες ειναι για να γυρισει σε θερμανση αν χρειαστει και δεν ειναι απαραιτητα!

Οσο για τα υλικα, εχει στο πλαισιο καποια heatsink με 12 ευρο, εχουν και ανεμιστηρακι!
Ενα τροφοδοτικο 12 βολτ 14 αμπερ θα δουλευε ανετα και σταθερα (τα 40 που ειδα σε ενα ποστ ειναι παρα πολλα και τσαμπα ρευμα πραγματικα....)

Μπορεις να παρεις μια πλακα αλουμινιου με παχος 4 χιλιοστα (θα ειναι οκ για τα 130αρια πελτιερ) πλατος αναλογο με του heatsink (θα πρεπει να κανεις δυο τρυπες και να περασεις δυο βιδες απο την πλακα στο heatsink για να μεινει το πελτιερ σε μονιμη επαφη με τις δυο μεταλικες επιφανειες)και μηκος αρκετο για να μπορεσεις να το λυγισεις και να εχεις αυτο που σκευτεσαι, σου επισυναπτω ενα σχεδιακι, βοηθαω οσο μπορω!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  temp2hang.jpg
Εμφανίσεις:  443
Μέγεθος:  23,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
συστημα ψυξης aspalax Γλυκό νερό - Γενικά 9 01-06-08 06:13
Yπολογισμος Ενυδριου με CAE aginor Γλυκό νερό - Γενικά 12 01-05-08 20:07
Καπακι ενυδριου gangrel DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 27-03-07 12:24
Αγορα ενυδριου? monomaxos_lover Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 12-01-07 12:11
Καθαρισμος Ενυδριου??? monomaxos_lover Αρχάριοι γλυκού νερού 15 12-01-07 08:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09259 seconds with 14 queries