Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-09-10, 14:49
Το avatar του χρήστη panaghs
panaghs Ο χρήστης panaghs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Περιοχή: Αθήνα Μαρούσι
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή Leds vs T5 για full φυτεμένο

Καλησπέρα! Σκέφτομαι να αυξήσω το φωτισμό στο φυτεμένο 100άρι που έχω μιας και οι θερμοκρασίες πέσανε και θα τη παλεύουν τα φυτά. Έχω ήδη 2 χ 24w t5 (μία day και μια ροζ grolux) oι οποίες δεν καλύπτουν όλο το aqua. Έτσι σκέφτομαι να βάλω άλλη μία 24άρα warm light ή αυτά εδώ τα leds , leds2 που βρήκα. Πιστεύω ότι είναι καλή επιλογή μιας και δεν είναι ακριβά και θα έχω και λιγότερη κατανάλωση και θερμοκρασία. Ίσως με δύο σειρές από leds είμαι καλλυμένος και αντικαταστήσω και τις τ5 κάποια στιγμή με περισσότερα!!

Θα ήθελα τη γνώμη σας από όσους έχουν εμπειρία με leds και όσους γνωρίζουν από ηλεκτρολογικά κλπ.

Ευχαριστώωωω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-09-10, 14:56
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Μείνε στις Τ5, με την τρίτη θα είσαι σούπερ.
Το θέμα έχει συζητηθεί πολλές φορές, κάνε μια αναζήτηση για leds.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-09-10, 16:21
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

http://www.ledmegastore.gr/index.php...roducts_id=590
κοιτα αυτη και αλλα 40 ευρο το τροφοδοτικο
και συγουρα θες 8 μετρα για να το κανεις φουλ φυτεμενο μα απετητικα φυτα
8χ 22.30 +40 ποσα ?
218 ευρο χριστε μου θα παω να των βαρεσω τον καραφλα
τον ξερω κι ολλας ειναι απο Σαμο
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-09-10, 16:40
Το avatar του χρήστη panaghs
panaghs Ο χρήστης panaghs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Περιοχή: Αθήνα Μαρούσι
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Είναι πολλά τα λεφτά ¶ρη...μόνο από e-bay λέει και προσφορές όπως αυτή εδώ αλλά το τροφοδοτικούλι που το βρίσκεις και πόσο πάει το μαλλάκι φίλε μου...??!?!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-09-10, 16:43
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

το τροφοδοτικο παει αναλογα τα μετρα της ταινιας αλλα αμα δεν ειναι μεγαλο δε θα στα αναβει το ποιο μικρο που εχει αυτος κανει καπου στα 25 ευρο
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-09-10, 16:57
Το avatar του χρήστη panaghs
panaghs Ο χρήστης panaghs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Περιοχή: Αθήνα Μαρούσι
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Παιδιά τα φώτα σας οι ηλεκτρολόγοι!! Αυτή η λαμπίτσα ανάβει με μετασχηματιστή 12άρι η θέλει κοκόψαρα και μπαταρίες που λέει?

-----

Στην τ5 έχω καταλλήξει απλά κουβέντα να γίνεται..

Σας ευχαριστώ Κώστα και Χάρη για τις Info
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-09-10, 17:21
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Aφού θελει 12V, δεν "νοιάζεται" αν είναι μπαταρίας ή μετασχηματιστή. Απλώς σου λέει ότι μπορείς να βάλεις και μπαταρία αυτοκινήτου...

Για τα λεντ πάντως: πρόσεξε το θέμα του φάσματος. Είσαι σίγουρος ότι έχει τις "κορυφές" τους στα μήκη κύματος που ευνοούν την ανάπτυξη; Επίσης, για πόσο καιρό μένει σταθερό;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-09-10, 15:45
sfk Ο χρήστης sfk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2008
Περιοχή: Karditsa
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panaghs Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα! Σκέφτομαι να αυξήσω το φωτισμό στο φυτεμένο 100άρι που έχω μιας και οι θερμοκρασίες πέσανε και θα τη παλεύουν τα φυτά. Έχω ήδη 2 χ 24w t5 (μία day και μια ροζ grolux) oι οποίες δεν καλύπτουν όλο το aqua. Έτσι σκέφτομαι να βάλω άλλη μία 24άρα warm light ή αυτά εδώ τα leds , leds2 που βρήκα. Πιστεύω ότι είναι καλή επιλογή μιας και δεν είναι ακριβά και θα έχω και λιγότερη κατανάλωση και θερμοκρασία. Ίσως με δύο σειρές από leds είμαι καλλυμένος και αντικαταστήσω και τις τ5 κάποια στιγμή με περισσότερα!!

Θα ήθελα τη γνώμη σας από όσους έχουν εμπειρία με leds και όσους γνωρίζουν από ηλεκτρολογικά κλπ.

Ευχαριστώωωω
Το ψαχνω για λεντ εδω κ ενα 3μηνο, και καταληξα στο συμπερασμα οτι:
α. οι λεντοταινιες ειναι "κουτσο αλογο", διοτι δεν αποδιδουν την ισχυ που θελουν τα φυτα, συν το οτι πεφτουν σε αποδοση πανω στο 6μηνο(αναφερθηκαν αρκετοι στο θεμα και ειπαν οτι απο φυτεμενο με λαμπες το γυρισαν σε ξερο με λεντ).
β. αν θες σωστη δουλεια θα πρεπει να πας σε λεντ ισχυος, που σημαινει χοντρικα οτι θα σου κοστισει πανω απο 400Ευρω(λεντ+τροφοδ+ψηκτρες/ανεμιστηρες).
γ. μεχρι το Δεκεμβριο-ελπιζω-ξεκιναω κατασκευη led καπακιου για 300ρι.
Εχω βρει ολα τα σχετικα στο εξωτερικο και θα το προσπαθησω, παρολο το κοστος.
Θα πειραματιστω αρχικα σε μικροτερο φυτεμενο και μετα στο 300ρι.
Αν κανεις υπομονη, θα το ανεβασω στα DIY πετυχει δεν πετυχει
__________________
"Θέλει Γνώση και Τόλμη το DIY-ing"
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-09-10, 17:14
Το avatar του χρήστη panaghs
panaghs Ο χρήστης panaghs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Περιοχή: Αθήνα Μαρούσι
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Οπότε καταλήγουμε στις τ5 και πάλι τ5. Δε πιστεύω ότι αξίζουν τα leds τόσα money είδικά αν είναι να έχουμε πάλι το θέμα κατανάλωση(δε ξέρω πόσο καίνε αλλά για να θέλουν ανεμηστήρια...) κ αύξηση θερμοκρασίας. Ωστόσο ότι είναι diy κατά τη γνώμη μου είναι καλό..έχω δεί παρόμοιες προσπάθεις για θαλασσινό όμως με πολύ ωραίο αποτέλεσμα. Αφού έχεις μεράκι κ χρήμα...θα ήθελα πολύ να δω τη κατασκευή σου.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-09-10, 19:40
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Τα led είναι σίγουρα ο φωτισμός του μέλλοντος, αλλά για το παρόν θεωρώ πως φωτισμός με φθορίου είναι ο ιδανικός, όταν τα κριτήρια είναι οικονομικά. Η φωτιστική απόδοση των led (ακόμα και των power led) είναι σχεδόν αντίστοιχη με αυτή των Τ5, προσφέροντας μόνο εντυπωσιακότερες αλλά και ακριβότερες κατασκευές.
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-09-10, 20:51
sfk Ο χρήστης sfk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2008
Περιοχή: Karditsa
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panaghs Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπότε καταλήγουμε στις τ5 και πάλι τ5. Δε πιστεύω ότι αξίζουν τα leds τόσα money είδικά αν είναι να έχουμε πάλι το θέμα κατανάλωση(δε ξέρω πόσο καίνε αλλά για να θέλουν ανεμηστήρια...) κ αύξηση θερμοκρασίας. Ωστόσο ότι είναι diy κατά τη γνώμη μου είναι καλό..έχω δεί παρόμοιες προσπάθεις για θαλασσινό όμως με πολύ ωραίο αποτέλεσμα. Αφού έχεις μεράκι κ χρήμα...θα ήθελα πολύ να δω τη κατασκευή σου.
-T5!!! πριν λιγο καιρο (με πατεντα προσαρμογης των ντουι) αλλαξα τις 2x54W Juwel MONO με 3+3=6 ευρω Sylvania!!!
Δε χρειαζεται να το συζηταμε για την τιμη. Χρηματα δεν περισσευουν σε κανενα. Αυτο που περισσευει, το ειπα κ αλλη φορα ειναι το μερακι για το DIY και η διαθεση μου οταν μπορω να κανω μια κατασκευη για ολους.
Θαλασινα με λεντ ειδα πολλα, αλλα γλυκου λιγα. Ειναι λοιπον προκληση για μενα κατι τετοιο. Θα το ξεκινησω με λιγα λεντ στην αρχη και σταδιακα συμπληρωνω μεχρι τα lumen που θα χρειαστουν.

"Η φωτιστική απόδοση των led (ακόμα και των power led) είναι σχεδόν αντίστοιχη με αυτή των Τ5, προσφέροντας μόνο εντυπωσιακότερες αλλά και ακριβότερες κατασκευές."
**προχθες δοκιμασα λεντ σποτακια GU10 3Watt 3000Κ γνωστου μαρκετ, στη θεση αλογονου 50Watt. Υποκειμενικα λεω πως το φως τους ειναι κατα 1/2 φορα περισσοτερο του αλογονου. Η οικονομια 3 προς 50W δε συγκρινεται. Το ιδιο κ η διαρκεια ζωης τους (25.000-50.000 ωρες).
Και κατι αλλο: οι Τ5 δεν καλυπτουν με τον ιδιο τροπο το φασμα φωτοσυνθεσης οπως τα λεντ (που εχουν κορυφες στα 450nm κ 627nm)
http://en.wikipedia.org/wiki/Photosy...tive_radiation
(δειτε επισης στο συνημμενο μπλε κ κοκκινη καμπυλη που δινουν αντιστοιχα τα cold, warm white led)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PH.jpg
Εμφανίσεις:  219
Μέγεθος:  29,8 KB  
__________________
"Θέλει Γνώση και Τόλμη το DIY-ing"
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-09-10, 10:18
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sfk Εμφάνιση μηνυμάτων
**προχθες δοκιμασα λεντ σποτακια GU10 3Watt 3000Κ γνωστου μαρκετ, στη θεση αλογονου 50Watt. Υποκειμενικα λεω πως το φως τους ειναι κατα 1/2 φορα περισσοτερο του αλογονου. Η οικονομια 3 προς 50W δε συγκρινεται. Το ιδιο κ η διαρκεια ζωης τους (25.000-50.000 ωρες).
Και κατι αλλο: οι Τ5 δεν καλυπτουν με τον ιδιο τροπο το φασμα φωτοσυνθεσης οπως τα λεντ (που εχουν κορυφες στα 450nm κ 627nm)
http://en.wikipedia.org/wiki/Photosy...tive_radiation
(δειτε επισης στο συνημμενο μπλε κ κοκκινη καμπυλη που δινουν αντιστοιχα τα cold, warm white led)
Η σύγκριση όσον αφορά τη φωτιστική απόδοση είχε να κάνει με λάμπες led και T5, όχι με led και αλογόνου.
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
φωτιστικο με spot-leds thanasis76 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 184 28-01-11 20:32
full planted sailim Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 05-03-10 22:51
ερευνα για leds golf4470 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 29-01-10 17:46
full planted golf4470 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 12 13-06-09 14:09
Full Planted Steve Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 32 18-07-07 12:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06125 seconds with 16 queries