Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-08-09, 18:57
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή Βοηθεια για νεο (περιεργο) αλμυρο

Καλησπερα σε ολους, κονομισα προσφατα ενα ενυδριακι με διαστασεις 107*39*61.
Εχει ενα χωρισμα για φιλτρο στους 11 ποντους με 3 διαμερισματα. Απο εξοπλισμο εχω ενα σκιμμερ red sea prism το οποιο εχω βαλει αγγελια για ανταλαγη διοτι δεν μπαινει στο ενυδριο αυτο, μια λαμπα uv 11w, καποιοι κυκλοφορητες και αντλιες που θελω να αντικαταστησω με καινουριους/ες και ενα diy συστηματακι πελτιερ που τρεχει δοκιμαστικα σε ενα 60αρι και παει ρολοι.

Στο ενυδριο αυτο θελω μονο δυο νεμο και μια ανεμονη απλα εχω το εξης θεμα, στις καθημερινες εξορμησεις μου εχω δει βραχο που σου φευγει το μυαλο, απιστευτα πορωδης γεματος ζωη!! Δεν ειναι ξερα, μπορω να τα ξεχωρισω, τετοιο βραχο δεν εχω δει ουτε σε τροπικο... Εχω μαζεψει σε ενα σημειο τουλαχιστον 80 κιλα τους τελευταιους δυο μηνες με προθεση να στησω μεσογειακο αλλα δεν θα το κανω γιατι μετακομιζω αθηνα... Εχει δοκιμασει καποιος μεσογειακο βραχο με τροπικα ψαρια?? Εστω και clown(εχω ακουσει οτι αντεχουν λιγο παραπανω).
Επισης εχω ακουσει οτι η αμμος η δικια μας περιεχει πυριτιο και μπορει να κανει ζημια στη σιλικονη του ενυδριου, αληθευει??
τι αλλο θα μπορουσα να χρησιμοποιησω αντι για αμμο??
Για φωτισμο εχω σκευτει δυο mh 75αρες με ανακλαστηρες τις οποιες θα μου φερει ο πατερας μου τσαμπα.
Αν δεν υπαρχει σοβαρο προβλημα σε ολα αυτα θα προχωρισω, αλλιως θα αφησω τον πατερα μου να βαλει χρυσοψαρα γιατι δεν παιζει δεκαρα..

μερικες φωτο του ενυδριου:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P020809_17.480001.jpg
Εμφανίσεις:  437
Μέγεθος:  50,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P020809_17.480003.jpg
Εμφανίσεις:  382
Μέγεθος:  41,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P020809_17.480002.jpg
Εμφανίσεις:  367
Μέγεθος:  51,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-08-09, 11:41
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Φιλε μου υπαρχουν χομπιστες που εχουν χρησιμοποιησει βραχο απο τις θαλασσες μας σε τροπικο θαλασσινο και δεν ειχαν προβλημα.
Εφοσον λες οτι ειναι πολυ ωραιος οπτικα θα μπορουσες να το χρησιμοποιησεις . Εγω για να εχω το κεφαλι μου ησυχο βεβαια θα προσπαθουσα να σκοτωσω οσους περισσοτερους ζωντανους οργανισμους φερει με οσμωτικο σοκ (γιατι δεν ειμαι σιγουρος για την αλληλεπιδραση τους με αυτους των τροπικων θαλασσων) και θα προσθετα 2-3 κιλα τροπικου για να δημιουργησω το επιθυμητο απο οργανισμους περιβαλλον.
Οσο για την αμμο αυτο που λες για το πυριτιο ισχυει. Παρε 2 σακουλες νεκρο αραγωνιτη ισα ισα να σκεπασεις τον πατο του ενυδρειου.
Με 2 75αρες εισαι μια χαρα για ανεμωνη οσον αφορα τον φωτισμο. UV δε χρειαζεται.
Βαλε και ενα σκιμερακι και εισαι ετοιμος.
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεος στο αλμυρο νερο & προβληματα kamberman Θαλασσινό νερό - Γενικά 79 21-12-10 01:45
aple snail σε αλμυρο??? tonisgr Σαλιγκάρια 5 20-02-09 12:09
Μεσογειακό ενυδρείο ... (ΑΛΜΥΡΟ VS ΓΛΥΚΟ ΝΕΡΟ) saruman Μεσογειακό 60 22-10-07 15:26
αγνωστου προελευσεως αλμυρο μαμουνι..... klaz Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 5 21-08-07 09:58
εμβολιασμοσ σε αλμυρο νερο!!γινετε? joe21r Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 09-03-06 23:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03621 seconds with 16 queries