Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 02-03-17, 13:56  
Ενυδρείο 56lt 4 μηνών
 
Το avatar του χρήστη kostasgnc
kostasgnc
Member
Εγγραφή: 02-03-2017
Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Μηνύματα: 100

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
kostasgnc Ο χρήστης kostasgnc δεν είναι συνδεδεμένος 02-03-17, 13:56
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα και απο εμένα νέος στο χόμπι ακόμη πιο νέος στο forum.
Πάντα μου άρεζε και έτσι 4 μήνες πριν ξεκήνισα τη διαδικασία.
Έχω λοιπόν ένα ενυδρείο 56 λίτρων (50 καθαρά) με Eco-filter 300lt/h
θερμοστάτη 50watt σε θερμοκρασία 24° - 27° C και λάμπα 15watt αυτήν που είχε το ενυδρείο. Από ψαράκια έχω 2 Χρυσόψαρα (τα πρώτα )
2 Ξιφοφόρους , 2 Melanotaenia praecox, 1Pterophyllum scalare (Αγγελόψαρο)
και 1 Crossocheilus siamensis (καθόλου σίγουρως για την ονομασία )

Θα ήθελα να ρωτήσω αρχικά αν μπορώ να προσθέσω κάποια ψαράκια όσο το δυνατόν μεγαλα και κινητικά. Επίσης αν μπορώ να προσθέσω μονομάχο η θα υπάρχει πρόβλημα με τα άλλα ψάρια του ενυδρείου. Θα δεχόμουν με ευχαρίστηση τυχόν διορθώσεις η παρατηρήσεις που θεωρείται απο εμπειρότερους. Ευχαριστώ πολύ.

Υ.Γ. : Έχω σιχαθεί όλους τους ''ειδικούς'' του εμπορίου που κάνουν τα πάντα ώστε να αγοράζεις είτε ειναι συμπληρώματα για το νερό είτε για την τροφή είτε για τα ψάρια.
Και ένα βιντεάκι με το ενυδρείο μου (σε περίπτωση που δεν λειτουργει το παρακάτω : https://www.youtube.com/watch?v=NvYI5LtET4w )
BORKED

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 02-03-17 στις 14:20.
Εμφανίσεις: 10928
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 29-03-17, 21:31
Το avatar του χρήστη kostasgnc
kostasgnc Ο χρήστης kostasgnc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2017
Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Κώστα δες μια συζήτηση που είχαμε σήμερα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=96574
Ντάξει το θεωρώ τραγικό και ότι χειρότερο. Κρίμα που δεν σέβονται την δουλειά τους και με το αντικείμενο που ασχολούνται. Φίλε μου μπορείς να μου απαντήσεις στις πιθανές λύσεις που είπα. Σώζεται τπτ ή ούτε καν ?
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 29-03-17, 21:42
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Οι αλλαγές θα πρέπει να γίνονται κάθε εβδομάδα και τουλάχιστον 30%.
Επίσης θα πρέπει πριν την αλλαγή τα νιτρικά να είναι λιγότερο από 20ppm(15 το ιδανικό).
Από εκεί και πέρα ή κάνεις πιο τακτικές ή πιο μεγάλες αλλαγές.
Από τα είδη ψαριών που έχει ίσως να μπορείς να κρατήσεις τους ξιφοφόρους, και αυτούς ένα χαρέμι (1 αρσενικό και 3 θηλυκά), Λέω ίσως γιατί οι ξιφοφόροι είναι από τα μεγαλόσωμα ζωοτόκα. Να ξέρεις όμως πως σύντομα τα 4 θα γίνουν καμιά 20αρια και θα πρέπει να αρχίσεις να δίνεις. Επίσης πες μας το είδος μελανοταινίας που έχεις να δούμε αν μπορείς να έχεις μελανοταινίες. Αλλά 1 είδος , ή ξιφοφορους ή μελανοταινίες, όχι και τα 2.
Το καλό ειναι πως και 2 αυτά είδη θέλουν νερό βρύσης χωρίς να χρειάζεται να κάνεις επεξεργασία νερού.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 30-03-17, 00:03
Το avatar του χρήστη kostasgnc
kostasgnc Ο χρήστης kostasgnc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2017
Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

http://www.seriouslyfish.com/species...aenia-praecox/
Αυτές τις μελανοταινίες έχω φίλος.
Το roseline πρέπει να βγει σίγουρα ε ? Και λόγω μήκους του ενυδρείου και λόγω ότι είναι μόνο του?
Επίσης θέλω να αγοράσω απο κάπου τεστάκια να σας λέω κάποιες τιμές του νερού να μου λέτε σε τι στάδιο βρίσκεται το νερό. Αυτό το έκανα κάθε 10 μέρες σχεδόν στο petshop και μου έλεγε όλα καλά όλα τέλεια που από ότι κατάλαβα πραγματάκι αδύνατο.
Κάτι τελευταίο για να συνυπάρχουν τα ψάρια κανονικά τι ακριβώς κοιτάμε? απο θέμα απαιτήσεων του νερου ( Θερμοκρασία, PH , Σκληρότητα ) και συμπεριφοράς ?
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 30-03-17, 07:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δεν τις ξέρω αυτές τις μελανοταινίες, αλλά σύμφωνα με αυτά που γράφει ,
θέλουν διαστάσεις 60cm x 30cm x 30cm – 55 litres.
Αλλά γράφει επίσης when kept in a shoal of at least 6-8, preferably more.
Αρα θα πρέπει να τα κάνεις 6 με 8 ψάρια, και αφου μπορεί να φτάσουν τα 8 εκατοστά είναι οριακά για το ενυδρείο σου.
Και τα roseline θα πρέπει να είναι ομαδα των 6-8 ατόμων, αλλά αυτά θέλουν μαλακό και όξινο νερό σε σχέση με τις μελανοταινίες που θέλουν νερό βρύσης.
Και στο ενυδρείο σου λόγω μεγέθους να βάλεις μόνο 1 είδος ψαριού
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 01-04-17, 07:01
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Το 10% είναι δεκαπλάσιο από το 1%, σωστά;
¶ρα πολύ μεγαλύτερο!
Είναι όμως πολύ;

Πού θέλω να καταλήξω... Οι 2 φίλοι σου, που λες ότι είναι πολύ πιο έμπειροι από σένα, τι σόι εμπειρία έχουν; Υπάρχουν άτομα που έχουν ενυδρεία 20 χρόνια και ακόμα δεν έχουν μάθει την τύφλα τους και υπάρχουν άτομα που σε 1 χρόνο έχουν κάνει παπάδες. Οι συμβουλές που σου έδωσαν είναι αχαρακτήριστες και αν θέλεις άκου ανθρώπους εδώ μέσα που το έχουν ψάξει από κάθε πλευρά και έχουν στραβωθεί να διαβάζουν.
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 05-04-17, 03:57
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Exclamation

Κωστα, το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο.Αυτο νομιζω το εχεις καταλαβει απο οσους σου εχουν απαντησει.

Αλλα ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη.

Ναι, οι πετσοπαδες σου πουλανε λαθος συνδιασμους ψαριων για να πεθανουν τα ψαρακια σου λογω λαθος συνθηκων νερου με αποτελεσμα να παρεις φαρμακα για να αποτρεψεις το θανατο των υπολοιπων ή τελικα αλλα ψαρακια.

Κατα δευτερον η πληροφορηση γινεται μεσω βιβλιων, εγω τουλαχιστον, παρολο που ειμαι φοιτητρια σαν και εσενα, ετσι εμαθα καποκα πραγματα. Και τα υπολοιπα μεσα απο την εμπειρια μου αλλα και αγαπημενα επιστημονικα αρθρα που μπορεις να βρεις στο google.

Το να αμφισβητεις ολους εμας που θα σου πουμε οτι τα ψαρακια σου δεν ταιριαζουν, οτι δεν χωρανε ρε αδερφε, μου φαινεται παραλογο.
Γιατι δεν αμφισβητεις τον πετσοπα, που εχει καποιο κερδος αλλα εμας που απλως προσπαθουμε να βοηθησουμε;

Σε παρακαλω, ειμαστε η γενια της τεχνολογιας αν θεωρεις οτι τα βιβλια ειναι αναχρονιστικη μορφη γνωσης -και ισως ακριβη- κανε απλα μια αναζητηση στο google για το τι μεγεθος φτανουν τα ψαρακια σου, και νομιζω θα καταλαβεις τι εννοω.

Εγω προσωπικα ειχα ενα πακου για τεσσερα χρονια, οταν μου τον εφεραν ηταν 4 εκατοστα ξερεις ποσο εγινε; 50 εκατοστα

Αυτο στο λεω για να καταλαβεις ποσο μεγαλωνουν...

Με το να τα περιοριζεις σε τοσο μικρο ενυδρειο το μονο που θα καταφερεις ειναι να παθουν νανισμο. Αν ζησουν...

Τα ψαρακια μπορεις να τα χαρισεις ειτε να τα πουλησεις , εδω, βαζοντας αγγελια ειτε σε δεκαδες ομαδες στο facebook που σιγουρα εχεις προσβαση.
Να εισαι σιγουρος οτι θα γινουν αναρπαστα.

Στο ενυδρειο σου βαλε guppy μαζι με τους ξιφοφορους που εχεις και φυτεψε το ( φυτα χαριζονται ή μπορεις να βρεις σε πολυ χαμηλες τιμες) , με αυτα τα δεις γεννες και θα δεις οτι κι αυτα ειναι πανεμορφα..

Δεν ειναι θεμα αισθητικης ο συνδιασμος των ψαριων που θα βαλεις. Δεν εξαρταται απο εσενα το τι θα βαλεις αλλα απο το τι διαθετεις (ενυδρειο-λίτρα).

Με εκτιμηση παντα,
Δημητρα
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 05-04-17, 07:26
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Πάντως, Δήμητρα αν βάλει γκάπυ με ξιφοφόρους στα 54 λίτρα, Σε 3 μήνες θα έχει ψαρόσουπα με λαχανικά . Θέλει ψάρια μικρά με περισσότερη δυσκολία τεκνοποίησης.
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 05-04-17, 15:57
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Το ενυδρείο του είναι νεοσύστατο με καθόλου καλή βλάστηση για να κρυφτούν τα μικρά. Αν πάρει 1 αρσενικό γκαπυ και δυο θηλυκές θα έχει θεωρητικά δυο γέννες σε ενα μήνα απο όταν τα βάλει ,απο αυτές τις 2 γέννες επειδή ακριβως δεν θα χουν να κρυφτούν άντε να επιβιώσουν 3 , μέχρι να μεγαλώσουν αυτά έχουμε καιρό... τα γκαπυ ειναι σχετικά ευκολα ψάρια δεν έχουν θέμα κι με το νερό ,οποτε για αρχάριο και για να δει και λίγο τη μαγεία του ενυδρείου είναι ιδανικά.
Ας μην το αποκαρδιωνουμε τόσο...
Εντάξει δεν έχει και γυαλα ...
Ασε που μπορεί να χαρίζει και μικρά ή μεγάλα μετα απο κάποιο διαστημα...
Εδώ είχε μέσα χρυσόψαρα...
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 05-04-17, 22:33
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν τις ξέρω αυτές τις μελανοταινίες, αλλά σύμφωνα με αυτά που γράφει ,
θέλουν διαστάσεις 60cm x 30cm x 30cm – 55 litres.

Αλλά γράφει επίσης when kept in a shoal of at least 6-8, preferably more.
Αρα θα πρέπει να τα κάνεις 6 με 8 ψάρια, και αφου μπορεί να φτάσουν τα 8 εκατοστά είναι οριακά για το ενυδρείο σου.
Και τα roseline θα πρέπει να είναι ομαδα των 6-8 ατόμων, αλλά αυτά θέλουν μαλακό και όξινο νερό σε σχέση με τις μελανοταινίες που θέλουν νερό βρύσης.
Και στο ενυδρείο σου λόγω μεγέθους να βάλεις μόνο 1 είδος ψαριού
Επειδή έχετε κάνει το seriously fish "ευαγγέλιο"... άλλα γράφει αυτό (που εγώ εμπιστεύομαι περισσότερο).-
http://diszhal.info/english/rainbowf...ia_praecox.php
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 10-04-17, 12:21
Το avatar του χρήστη kostasgnc
kostasgnc Ο χρήστης kostasgnc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2017
Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι μετά απο μία διαμάχη που είχα με τον petshopa για διάφορα πράγματα που μ πούλησε κατέληξα να του επιστρέψω τα χρυσόψαρα (αν και για λόγους υγειηνής έλεγε δεν παίρνει ψάρια πίσω τελικά βρήκε ένα άδειο ενυδρείο..) και πλέον κάνοντας ανα 3-4 μέρες γύρω στο 50% αλλαγές παρατηρώ πολύ επιθετική συμπεριφορά του αρσενικού ξιφοφόρου προς τις μελανοταινίες αποκλειστικά. Συνέχεια τα κυνηγάει πολύ σπάνια τις φτάνει για κανα τσίμπημα. Το είπα στον πετσοπά μου λέει ψάρια ειναι κυνηγιούνται και οι μελανοταινίες λέει κολυμπάνε γρήγορα δεν θα τις φτάσει λέει (omg ) . Οι καημένες οι μελανοταινίες κάθονται σε μία ακρούλα και απλά όταν έρχεται ο ξιφοφόρος τρέχουν να σωθούνε. Από όσο ξέρω οι ξιφοφόροι είναι κοινωνικά ψάρια και παρουσιάζουν επιθετική συμπεριφορά μόνο κατά τις περίοδο αναπαραγωγής κάτι το οποίο δεν το βλέπω να συμβαίνει.
Μπορεί κάποιος να μου πει για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό και τι μπορώ να κάνω πέρα απο το να βγάλω ένα απο τα δύο είδη ?
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 10-04-17, 12:25
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Οι ξιφοφοροι πάνε σε κοπάδια απο οτι ξέρω, διόρθωστε με αν κάνω λάθος.οποτε αν ειναι μόνος του είναι φυσιολογικό να τα κυνηγάει. Αν συνεχισει να τα κυνηγάει έτσι ειτε θα πεθάνουν ειτε θα αρρωστησουν...
¶λλαξε πετσοπα Κώστα!!
Αν είναι κοριτσάκι βάλε ενα αγοράκι μέσα και αντίστοιχα αν είναι αγοράκι εν κοριτσάκι!
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 10-04-17, 12:33
Το avatar του χρήστη kostasgnc
kostasgnc Ο χρήστης kostasgnc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2017
Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι ξιφοφοροι πάνε σε κοπάδια απο οτι ξέρω, διόρθωστε με αν κάνω λάθος.οποτε αν ειναι μόνος του είναι φυσιολογικό να τα κυνηγάει. Αν συνεχισει να τα κυνηγάει έτσι ειτε θα πεθάνουν ειτε θα αρρωστησουν...
¶λλαξε πετσοπα Κώστα!!
Αν είναι κοριτσάκι βάλε ενα αγοράκι μέσα και αντίστοιχα αν είναι αγοράκι εν κοριτσάκι!
Επίτρεψε με να σε διορθώσω ο ίδιος... Οι ξιφοφόροι πάνε ανα χαρέμι (1 αρσενικό με 3 θυλικά ) εγώ τον έχω μονογαμικό :P και ήταν μια χαρά. Αντιθέτως οι μελανοταινίες πρέπει να είναι κοπάδι. Το θέμα είναι γιατί έτσι ξαφνικά έβγαλε επιθετικές στάσεις . Όσο για petshop δυστυχώς εδώ που βρίσκομαι υπάρχουν δύο διαθέσιμα και δεν ασχολούνται πολύ με ενυδρεία και τέτοια.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 10-04-17, 12:45
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasgnc Εμφάνιση μηνυμάτων
.. Οι ξιφοφόροι πάνε ανα χαρέμι (1 αρσενικό με 3 θυλικά )
έτσι είναι......αυτό που πρέπει να σκεφτείς όμως είναι, κατά τη γνώμη μου, το μέγεθος του ενυδρείου σου που δεν είναι ικανοποιητικό ούτε για τους ξίφους ούτε για τις μελανοταινίες
Μήπως θα πρέπει να κάνεις κάποια πιο σωστή επιλογή? http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 10-04-17, 13:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasgnc Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και πάλι μετά απο μία διαμάχη που είχα με τον petshopa για διάφορα πράγματα που μ πούλησε κατέληξα να του επιστρέψω τα χρυσόψαρα (αν και για λόγους υγειηνής έλεγε δεν παίρνει ψάρια πίσω τελικά βρήκε ένα άδειο ενυδρείο..) και πλέον κάνοντας ανα 3-4 μέρες γύρω στο 50% αλλαγές παρατηρώ πολύ επιθετική συμπεριφορά του αρσενικού ξιφοφόρου προς τις μελανοταινίες αποκλειστικά. Συνέχεια τα κυνηγάει πολύ σπάνια τις φτάνει για κανα τσίμπημα. Το είπα στον πετσοπά μου λέει ψάρια ειναι κυνηγιούνται και οι μελανοταινίες λέει κολυμπάνε γρήγορα δεν θα τις φτάσει λέει (omg ) . Οι καημένες οι μελανοταινίες κάθονται σε μία ακρούλα και απλά όταν έρχεται ο ξιφοφόρος τρέχουν να σωθούνε. Από όσο ξέρω οι ξιφοφόροι είναι κοινωνικά ψάρια και παρουσιάζουν επιθετική συμπεριφορά μόνο κατά τις περίοδο αναπαραγωγής κάτι το οποίο δεν το βλέπω να συμβαίνει.
Μπορεί κάποιος να μου πει για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό και τι μπορώ να κάνω πέρα απο το να βγάλω ένα απο τα δύο είδη ?
Συμβαινει αυτο με ψαρια οπως ο ξιφοφορος.
Οι λογοι ειναι οτι το ψαρι αυτο ειναι στη φυση του να παλευει για την ιεραρχια και να αναπαραγεται.
Οταν δεν βρισκει φυσικους "αντιπαλους" (δλδ ψαρια του ειδους του) προσπαθει να το κανει με αλλα ψαρια. (Επισης οσο περισσοτερο καθυστερει να το κανει, τοσο πιο εντονα θα γινει οταν αρχισει να το κανει https://books.google.gr/books?id=x9pnZqx7788C&pg=PA253&lpg=PA253&dq=Xiphop horus+helleri+Compatibility&source=bl&ots=huzHKesB _-&sig=4RLpfI8F1nlvWN6x5nbUvqTCYSw&hl=el&sa=X&ved=0a hUKEwjnhL3Y3pnTAhUInBoKHQedDIA4KBDoAQgXMAA#v=onepa ge&q=Xiphophorus%20helleri%20Compatibility&f=false )
Μη ξεχνας επισης οτι φερει "ξιφος" και δεν το εχει για ομορφια.
Ειπαμε απο την αρχη οτι το ενυδρειο εχει πολλα λαθη στο στησιμο. Οση τυχη και να υπαρχει, δεν θα αποφευχθουν ολα τα προβληματα. Καποιο ή καποια θα αρχισουν να σκανε μυτη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 10-04-17, 13:21
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Όταν λες ότι δεν υπάρχει στην περιοχή σου άλλο πετ; Στην Αθήνα δεν είσαι ; Πήγαινε στην δίπλα γειτονιά. Εδώ εμείς ψάχνουμε σε όλη την Ελλάδα να βρούμε κάτι και δεν μπορείς να πας λίγο παρακάτω; Όλα τα ψάρια που έχεις μέσα πρέπει να τα δώσεις και μετά με καθοδήγηση και με την ησυχία σου να φτιάξεις κάτι βιώσιμο.
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 10-04-17, 13:59
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Κώστα , ξέρω την αναλογία άλλωστε εγω σου είχα γράψει πως να τα βάλεις...
Ωστόσο , μάλλον πρεπει να διαλέξεις τι θα κρατήσεις σου ξανά είπα βάλε αγγελία ειτε εδώ ειτε στο fb και τα ψάρια θα γίνουν ανάρπαστα!!!
Κρατά τους ξιφοφορους μόνο και βάλε ψαράκια που να ταιριάζουν με αυτους...

Επίσης έχει δίκιο ... Τι εννοεις δεν έχει στην περιοχή σου ;
Προφανώς δεν θα χει εγώ μένω κοντά στο κεντρο κι παω στο Χαλάνδρι π.χ.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 10-04-17, 15:47
Το avatar του χρήστη kostasgnc
kostasgnc Ο χρήστης kostasgnc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2017
Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν λες ότι δεν υπάρχει στην περιοχή σου άλλο πετ; Στην Αθήνα δεν είσαι ; Πήγαινε στην δίπλα γειτονιά. Εδώ εμείς ψάχνουμε σε όλη την Ελλάδα να βρούμε κάτι και δεν μπορείς να πας λίγο παρακάτω; Όλα τα ψάρια που έχεις μέσα πρέπει να τα δώσεις και μετά με καθοδήγηση και με την ησυχία σου να φτιάξεις κάτι βιώσιμο.
Όχι φίλε Σέρρες βρίσκομαι και δυστηχώς διαθέτουμε 2 pet shop με ενυδρεία.
Και δεν έχω κάποιο φίλο που να μπορώ να τα χαρίσω. Αν υπάρχεις κάποιος φίλος εδώ κοντά ας επικοινωνήσει και να του τα χαρίσω μετα χαράς
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 10-04-17, 15:49
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Όλοι νομίζαμε οτι εμένες Αθήνα , γιατί αυτό εχεις βάλει στη περιοχή...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
αρχάριος


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερώτηση σχετικά με ΝΟ3 Netrino Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 23 27-06-13 15:37
Ερώτηση σχετικά με φυτά nikolokithaki Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 13-10-12 16:20
ερώτηση σχετικά με εξ. φίλτρο mac32 Αρχάριοι γλυκού νερού 1 13-04-11 21:19
Ερώτηση σχετικά με UV sterlizer gfdimopo Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 15-05-09 08:58
Ερώτηση σχετικά με την ανάπτυξη των φυτών μου noe Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 07-09-07 16:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07768 seconds with 13 queries