Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 06-01-17, 13:04   #1
ΕΝΥΔΡΕΙΟ 30 ΛΙΤΡΩΝ HELP
Lefteris Novas
Member
Εγγραφή: 05-01-2017
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 57

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Lefteris Novas Ο χρήστης Lefteris Novas δεν είναι συνδεδεμένος 06-01-17, 13:04
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Παιδια καλησπερα και χρονια πολλα,εχω ενα ενυδρειο boyu 30 λιτρα, σε αυτο μεσα εχω φωσφωριζε χαλικη καθως το φιλτρο του ειναι εσωτερικο με σωλινακια που καταληγουν στην κορυφη του ρνυδρειου και πεφτει το νερο σαν καταρακτης απο καποιες τρυπουλες..δεν ξερω ξερετε το ενυδρειο αυτο..τελος παντων θα ηθελα να ρωτησω θα μπορουσα να βαλω εκτος απο το χαλικι απο πανω και αμμο? Αφου στρωσει το ενυδρειο εκτος απο μονομαχο που εχω ρωτησει παιδια απο εδω, 3 γκαπακια μπορω να βαλω? 1 αρσενικο 2 θυλικα η 3? Μπολι θα βαλω σημερα..μεσα εχω ενα γκουραμακι μικρο κοκκινο και μια κιχλιδα ημερη αλλα δεν γνωριζω πως τις λενε ειναι αφρικανικες..μπορει καποιος να με βοηθησει με τις αποριες μου? ΥΓ. Εχω ενυδρειο ενος φιλου μου αρκετα μεγαλο οποτε μπορω να μεταφερω εκει τα ψαρακια σας ρωταω για το τι ψαρια μικρα ςστω μπορω να βαλω στο ενυδρειο 30 λιτρων.Σας ευχαριστω!
Εμφανίσεις: 9127
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-01-17, 13:10
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δυστυχως δεν ξεκινησες καλα.
εχεις κανει ψαροσουπα και θα την κανεις και χειροτερα.
την κιχλιδα την βγαζεις,δεν κανει για τα 30 λιτρα.

το γκουραμι επισης το βγαζεις αν προκειται να βαλεις μονομαχο.

βασικα δωσε τα ψαρια που εχεις,αδειασε το ενυδρειο και ξεκινα απτην αρχη πριν βαλεις μπολι.

το χαλικι βγαλτο και βαλε λεπτη χαλαζιακη αμμο.
μετα βαλε φυτα,μπολιασε, και ελα να ξανασυζητησουμε τι επιλογες εχεις για ψαρια.
δεν ειναι και πολλες παντως σαυτα τα λιτρα.

επισης διαβασε τα υπομνηματα του φορουμ στους αρχαριους.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52490
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-01-17, 13:20
Lefteris Novas Ο χρήστης Lefteris Novas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2017
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Αν μπορουσα θα σου εστελνα φωτο το ενυδρειο μου ξερεις πως να στειλω φωτο?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-01-17, 13:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οταν πατησεις το κουμπι post reply, λιγο πιο κατω εχει κουμπι που λεει "διαχειριση συννημενων αρχειων".
το πατας και ανεβαζεις τις φωτογραφιες σου.
αν πατησεις edit σε προηγουμενη απαντηση σου,τοτε πατας την επιλογη "go advanced" και κανεις το ιδιο οπως παραπανω.
αλλιως κανεις ενα λογαριασμο στο photobucket η σε αλλη σελιδα για image sharing και βαζεις εδω τα λινκ για τις φωτογραφιες σου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-01-17, 13:27
Lefteris Novas Ο χρήστης Lefteris Novas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2017
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Σκοπευω να βγαλω ρην κιχλιδα και αφησω το γκουραμακι το μικρο που ειναι αρσενικο και να βαλω και ενα θυληκο μονο..μπολι θα βαλω σημερα επειδη το φιλτρο μου δεν εχει σφουγγαρι μπορω να στυψω η να χυσω τις βρωμιες ενος αλλου φιλτρου στο ενυδρειο μου?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-01-17, 13:32
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

στα 30 λιτρα τα ζευγαρια ειναι επικινδυνα.
θα εχεις κυνηγητα και καποιο απτα δυο (αν οχι και τα δυο ψαρια) θα στρεσαρεται.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-01-17, 13:43
Lefteris Novas Ο χρήστης Lefteris Novas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2017
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Σκοπευω να βγαλω ρην κιχλιδα και αφησω το γκουραμακι το μικρο που ειναι αρσενικο και να βαλω και ενα θυληκο μονο..μπολι θα βαλω σημερα επειδη το φιλτρο μου δεν εχει σφουγγαρι μπορω να στυψω η να χυσω τις βρωμιες ενος αλλου φιλτρου στο ενυδρειο μου?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20170105_165306.jpg
Εμφανίσεις:  394
Μέγεθος:  41,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20170105_165332.jpg
Εμφανίσεις:  312
Μέγεθος:  43,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-01-17, 13:48
Lefteris Novas Ο χρήστης Lefteris Novas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2017
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

3 γκαπις η 4? Τα μικρα εχω να τα δωσω..το μπολι ομως μπορω να το στυψω στο ενυδρειο μου μεσα? Τις βρωμιες δλδ απο ενα αλλο ενυδρειο?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-01-17, 13:57
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε μου μη λέμε τα ίδια και τα ίδια ,
και μην ανοίγεις διαφορετικά θέματα για το ίδιο πρόβλημα
στα είπαμε και εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=95368
σε 30λιτρο δυστυχώς δεν έχεις πολλές επιλογές ,
θα πρέπει να βγάλεις και την κιχλίδα και το γκουράμι και ούτε να βάλεις άλλο,
και σου προτείναμε τρόπους να στρώσεις το ενυδρείο.
Από εκεί και πέρα δικό σου είναι το ενυδρείο και βάζεις ότι θες μέσα.
Και βγάλε ψεύτικα και χρωματιστά χαλίκια και οτιδήποτε άλλο ψεύτικο έχεις μέσα, μόνο κακό κάνουν.
Προτίμησε φυσικά υλικά και ζωντανά φυτά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-01-17, 00:52
Lefteris Novas Ο χρήστης Lefteris Novas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2017
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Παιδια το εντδρειο δεν ειναι πλεον θολω,εριξα σημερα στο νερο το μπολι και ολα πανε καλα..αν και το γκουραμι το κοκκινο εχει κατι σαν κοκκινιλες στα βραχυα ωστοσο τρωει και ειναι αρκετα δραστηριο..Η κιχλιδα τωρα καθεται μονιμως στον πατο και μερικες φορες εχω παρατηρησει οτι κυνηγαει το γκουραμι..δεν τρωει καθολου η κιχλιδα σε αντιθεση με το γκουραμι..μηπως ξερετε τι γινεται?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-01-17, 08:25
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Τα κοκκινα βραγχια ειναι απο την αμμωνία λογω αστρωτου φιλτρου...

Στα ειπαν τα παιδια αλλα δεν ακους.

Θα τα χασεις τα ψαρια αν δεν κινηθεις αμεσα.

Βιολογικο υλικο εβαλες η μονο ζουμι απο αλλο ενυδρειο?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-01-17, 18:02
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Δεν καταλαβαίνω γιατί μου σβήσανε το σχόλιο ότι μου μοιάζει για τρολάρισμα όλο αυτό.
Ας γίνω λοιπόν ξανά "κακός" ...
Προσπαθήσαμε όλοι από την αρχή να σε βοηθήσουμε αλλά δεν ακούς κανέναν.
Είτε λοιπόν το κάνεις για να μας τρολάρεις ή τσαμπα σου γραφουμε γιατί εσύ θελεις να κάνεις τα δικά σου.
Και αφού δεν λυπάσαι τα ψαρακια που έχεις, απορώ τι άλλο θα μπορούσαμε να σου πουμε εκτός από.......
ΔΩΣΕ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ.....ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΟΥ.

Ελπίζω τωρα κάτι να καταλαβες.......
Αυτό ...και δεν σου ξαναγραφω τίποτε αλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-01-17, 19:13
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε μου θα γίνω και εγώ πάλι κακός.
Το να ρωτάς πως θα κρατήσεις μόνιμα αυτά τα ψάρια ή άλλα που δεν μπορούν να μπουν σε 30 λίτρα δεν έχω να πω κάτι.
Το να τα κρατήσεις για λίγες ημέρες , θα σου πω απλά,
πως όταν βλέπεις τα ψάρια στο πάτο ακίνητα και να μη τρώνε , είναι ένα σημάδι πως κάτι δεν πάει καλά,
ή πως η ποιότητα του νερού είναι χάλια,
ή πως ο χώρος δεν είναι αυτός που πρέπει ,
ή οι συγκάτοικοι δεν είναι αυτοί που πρέπει.
Αν συμβαίνουν αυτά, το ψάρι αγχώνεται , αρρωσταίνει , και στο τέλος πεθαίνει.
Τα κόκκινα βράγχια έχουν σχέση με τη ποιότητα του νερού,
η ύπαρξη αμμωνίας ή νιτρωδών είναι το πιθανότερο.
Αυτό θα το δείξουν τα τεστ,
η άμεση κίνηση είναι αλλαγή νερού.
Για αυτούς τους λόγους , κάνεις καθημερινές αλλαγές και στις επόμενες ημέρες πρέπει να δώσεις τα ψάρια πριν είναι αργά,
που πολύ φοβάμαι πως ήδη τα ψάρια έχουν καεί από την αμμωνία.
Και θα το ξαναπώ για τελευταία φορά, σε 30 λίτρα μπορείς να βάλεις ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ μονομάχο ή γαρίδες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-01-17, 19:16
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Τα ψαρια σου σύντομα θα αποδημήσουν εις Κύριον.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-01-17, 19:19
Lefteris Novas Ο χρήστης Lefteris Novas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2017
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Αρνουμαι να πιστεψω οτι 2 3 γκαπι δεν χωρανε σε ενα ενυδρειο 30 λιτρων με εξοπλισμο..αρσενικα εστω..λοιπον απο οσα μου ειπαν τα παιδια δεχομαι τις αποψεις τους σαν εμπειροι που ειναι..δεν τρολλαρω κανεναν εσυ βγαζεις συμπερασματα, εδωσα 100 ευρω και μου λες πως δεν μπορω να βαλω τπτ εκει μεσα και οτι τα λιτρα δεν ειναι ικανα για δυο 3 μικρα ψαρακια..γνωριζω οτι τα προβληματα σε μικρα ενυδρεια ειναι πιο συχνα..το γκουραμι και την κιχλιδα θα τα δωσω πισω εννοια σου..προσπαθω μεσα απο τα λαθη μου να βελτιωθει δεν δεχομαι υποδειξεις απο ειρωνες..τα αλλα παιδια μου φερθηκαν και με συμβουλευσαν ευγενικα,σε αντιθεση με εσενα..ειρωνιες αλλου..εδω ειμαι οπως ολοι οι αρχαριοι που μαθαινουν απο τα λαθη τους..οσο για τα κεφαλαια γραμματα δεν ξερω προφανως νομιζεις οτι κατι ειπες..
-------------------------
Απευθυνομαι στον λαμπρο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lefteris Novas : 07-01-17 στις 19:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-01-17, 19:31
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

φιλε μου δυστυχως ετσι ειναι.
το αν μπορουν να ζησουν τα ψαρια,σε ποσο χωρο,τι περιβαλον,ποσα λιτρα και με τι συγκατοικους,δεν εχει να κανει με το ποσο κοστισε το ενυδρειο.

εγω μπορει να αγορασω μια γυαλα ενος λιτρου με 650 ευρω.(αν ειναι χρυση)
τι σημαινει αυτο?
πως οτι και να βαλω εκει μεσα θα ζησει?

αν βαλεις 3 γκαπι αρσενικα μπορουν να ζησουν σε 30 λιτρα.
το θεμα ειναι πως θα ζησουνε.
θα εχεις εκει μεσα 3 αρσενικα "μπακουρια" χωρις θηλυκα και καποια στιγμη θα γινουν νευρικα και τοτε θα αρχισουν τα προβληματα.

το μεγεθος του ενυδρειου δεν εχει να κανει μονο με το μεγεθος και τον αριθμο των ψαριων,αλλα και με τη συμπεριφορα τους.

μπορει εσενα να σου φαινεται μεγαλο το 30λιτρο,αλλα δυστυχως δεν ειναι οταν μιλας για κοινωνικα ψαρια.
κοινωνικα σημαινει οτι θελουν ομαδα και δυνατοτητα να αναπτυξουν ομαδα.
αρα και χωρο και λιτρα.

προσπαθουν ολοι να σου δωσουν να καταλαβεις οτι σε αυτα τα λιτρα δεν εχεις πολλες επιλογες για ψαρια.

διαβασε λιγο τα υπομνηματα του φορουμ,και αν θες να βαλεις ενα μονομαχο διαβασε για τους μονομαχους,στησε το ενυδρειακι καταλληλα και βαλτον.
δε μπορει να σου πει κανεις οχι.δικο σου ειναι,εσυ κανεις οτι θελεις.
ολοι οι υπολοιποι,σου λεμε απλα τη γνωμη μας με βαση την εμπειρια του ο καθενας
ολοι οσοι σου απαντησαν εχουν σκοπο να σε γλυτωσουν απο εξοδα,ταλαιπωρια στο ψαρι, και τρεχαματα με ασθενειες,φαρμακα κλπ.

μην παρεξηγιεσαι,ο καθενας εχει διαφορετικο τροπο που γραφει και δεν ξερει κανεις τι μπορει να ειναι καποιος που ρωταει
οι περισσοτεροι εχουμε κανει τα ιδια λαθη,αλλα οταν ζητησαμε βοηθεια(η γνωμη) ακουσαμε τι μας ειπανε και τα διορθωσαμε.
και οσοι δεν ακουσαμε,την πατησαμε πρωτα και μετα ακουσαμε αναγκαστικα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-01-17, 19:44
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δεν στο είπε μόνο ο Λάμπρος φίλε μου,
όλοι το ίδιο σου λέμε.
Και το να επιμένουμε για κάτι που εσύ το αγνοείς σου μοιάζει για ειρωνεία αυτό ;
Και ναι, δεν μπορείς να βάλεις 3-4 γκαπι,
γιατί αν γεννήσουν , θα γίνουν 40 μέσα σε 20 ημέρες,
και να βάλεις μόνο αρσενικά, πάλι δεν ζήσουν όπως πρέπει ,
γιατί τα γκάπυ είναι στη φύση τους να ζευγαρώνουν συνέχεια,
και αν τα αρσενικά δεν βρίσκουν θηλυκά,
στρεσάρονται και αρρωσταίνουν,
και το σημαντικότερο , δεν έχουν τη συμπεριφορά που πρέπει,
άρα ούτε γκάπυ μπαίνουν.
Και το πόσα πλήρωσες είναι τελείως άσχετο με το τι μπορείς να βάλεις μέσα στο ενυδρείο σου.
Δηλαδή αν για το 30αρι πλήρωνες 200 Ευρώ θα έβαζες και δίσκους μέσα ; Γιατί υπάρχουν 30αρια με 200 Ευρώ.
Το κόστος του εξοπλισμού είναι τελείως άσχετο με την ιχθυοσύνθεση αλλά και την ιχθυοφόρτιση.
Τώρα αν θες τα ακούς αυτά που λέμε , αν δεν θες, μη ψάχνεις υπαίτιους αλλού για τα τυχόν προβλήματα που θα έχεις.
Και πιστεύεις πως αν μπορούσες να βάλεις κάτι άλλο εκτός από έναν μονομάχο δεν θα στο λέγαμε ;
Πιστεύεις πως εδώ πουλάμε μονομάχους ή έχουμε σύμβαση με τους εισαγωγείς μονομάχων για να τους προωθούμε ;
Οχι φίλε μου, δεν είναι έτσι,
αν είχες 60λίτρο θα σου κάναμε άλλες προτάσεις, πολύ περισσότερες,
ή αν είχες 10 λίτρο θα σου λέγαμε να το κάνεις γλάστρα ή να βάλεις μόνο σαλιγκάρια.
Δυστυχώς εκπτώσεις για τη σωστή διαβίωση δεν μπορούμε να κάνουμε,
τώρα αν αλλού σου είπανε πως μπορείς να βάλεις 3-4 γκαπυ κάνε το,
μετά όμως μη ψάχνεις για τις αιτίες των τυχόν προβλημάτων, απευθύνσου σε αυτούς που στο προτείνανε,
όπως θα έπρεπε να απευθυνθείς για τα τωρινά προβλήματα που έχεις.
Εμείς να βοηθήσουμε θέλουμε , και τα ψάρια σου αλλά και εσένα για να μη μπλέκεις σε περιπέτειες.
Καλή συνέχεια από εμένα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-01-17, 19:46
Lefteris Novas Ο χρήστης Lefteris Novas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2017
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Εχεις απολυτο δικιο φιλε μου..και θα πραξω καταλληλως..θα δωσω τα ψαρακια και αργοτερα υα βαλω εναν μονομαχο..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-01-17, 19:51
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

λοιπον φιλε μου ακου τι θα σου πω..οι περισσότεροι απο εμας εδω εχουν ξεκινησει λαθος!(μη σου πω ολοι)
ειναι λοιπον απολυτα λογικο να προσπαθουν να σε αποτρεψουν απο ενα λαθος ξεκινημα που μπορει να σε κανει ακομα και να σταματησεις το χομπι.
απο εμενα λοιπον κρατα τη συμβουλη που θα σου δωσω.... Αν ακουσεις πεντε πραγματακια απο οσα σου εγραψαν θα βγεις κερδισμενος και θα το καταλαβεις πολυ συντομα... Αν δεν ακουσεις κανεναν θα μαθεις αναγκαστικα με τον λαθος τροπο που ξεκινησαν ολοι και αυτος ειναι πολυεξοδος με πολλα πολλα προβληματα και απωλειες αθωων ζωντανων..

διαλεξε και παρε,εμεις εδω θα ειμαστε!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-01-17, 19:56
Lefteris Novas Ο χρήστης Lefteris Novas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2017
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Ζητω συγνωμη..ειναι λογικο μεσω υπολογιστη και πισω απο μια οθονη παρεξηγεις ευκολα τα λογια καποιου..μπορειτε ωστοσο να μου πειτε τι ειδους φιλτρο ειναι αυτο στις παραπανω φωτο που εχω στειλει? Για το μπολι μονο τις βρωμιες του φιλτρου ενος φιλου μου εχυσα στο νερο..να συνεχισω να ριχνω ετοιμα βακτηρια?μενω σε επαρχια και δεν ειναι ευκολο να αγορασω μετρησεις νερου συντομα..
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-01-17, 19:59
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

εγω λεω αφου τα εχεις τα ετοιμα βακτηρια συνεχισε να ριχνεις.
το φιλτρο εγω δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι.μηπως ειναι κρεμαστο?δηλαδη τραβαει νερο απο χαμηλα με ενα κυκλοφορητη και το στελνει επανω σε δοχειο με τα υλικα?

υγ. μη σκας,ο γραπτος ο λογος ευκολα παρεξηγείται!ολοι εδω ειναι καλα παιδια κι ας μην τους φαίνεται
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-01-17, 20:01
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Φίλε Λευτέρη
αν και έγραψαν κι άλλοι πιο πάνω, ας επαναλάβω ότι
στο φόρουμ αυτό κανείς δεν έχει να κερδίσει κάτι δίνοντας σου συμβουλές ή λέγοντας την άποψη του.
Όλοι όσοι έγραψαν προσπαθούν να σε κατευθύνουν σωστά ώστε και εσύ να απολαύσεις το χόμπυ χωρίς να απογοητευτείς αλλά και κυρίως να μη θυσιάζονται ζωές ζωντανών επειδή έτσι σου είπε ο πετσοπάς ή κάποιος φίλος ή διάβασες κάπου ή ή....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lefteris Novas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρνουμαι να πιστεψω οτι 2 3 γκαπι δεν χωρανε σε ενα ενυδρειο 30 λιτρων με εξοπλισμο..αρσενικα εστω..να το πιστέψεις λοιπον απο οσα μου ειπαν τα παιδια δεχομαι τις αποψεις τους σαν εμπειροι που ειναι..δεν τρολλαρω κανεναν εσυ βγαζεις συμπερασματα, εδωσα 100 ευρω και μου λες πως δεν μπορω να βαλω τπτ εκει μεσα και οτι τα λιτρα δεν ειναι ικανα για δυο 3 μικρα ψαρακιακαι 1000 ευρώ να έδινες όπως την πάτησαν και άλλοι πάλι το ίδιο θα ίσχυε..γνωριζω οτι τα προβληματα σε μικρα ενυδρεια ειναι πιο συχνα..το γκουραμι και την κιχλιδα θα τα δωσω πισω εννοια σου..προσπαθω μεσα απο τα λαθη μου να βελτιωθει δεν δεχομαι υποδειξεις απο ειρωνες..τα αλλα παιδια μου φερθηκαν και με συμβουλευσαν ευγενικα,σε αντιθεση με εσενα..ειρωνιες αλλου..εδω ειμαι οπως ολοι οι αρχαριοι που μαθαινουν απο τα λαθη τους..όλοι προσπαθούν με τον τρόπο τους να σε βοηθήσουν και να σωθούν τα ψάρια σου οσο για τα κεφαλαια γραμματα δεν ξερω προφανως νομιζεις οτι κατι ειπες..
-------------------------
Απευθυνομαι στον λαμπρο
αυτό που σου έγραψε ο Λάμπρος είναι σωστό :
"ΔΩΣΕ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ.....ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΟΥ"
Δώστα λοιπόν και έλα να συζητήσουμε μετά πως μπορείς να φτιάξεις κάτι όμορφο σ' αυτό το ενυδρείο
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-01-17, 20:12
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lefteris Novas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρνουμαι να πιστεψω οτι 2 3 γκαπι δεν χωρανε σε ενα ενυδρειο 30 λιτρων με εξοπλισμο..αρσενικα εστω..λοιπον απο οσα μου ειπαν τα παιδια δεχομαι τις αποψεις τους σαν εμπειροι που ειναι..δεν τρολλαρω κανεναν εσυ βγαζεις συμπερασματα, εδωσα 100 ευρω και μου λες πως δεν μπορω να βαλω τπτ εκει μεσα και οτι τα λιτρα δεν ειναι ικανα για δυο 3 μικρα ψαρακια..γνωριζω οτι τα προβληματα σε μικρα ενυδρεια ειναι πιο συχνα..το γκουραμι και την κιχλιδα θα τα δωσω πισω εννοια σου..προσπαθω μεσα απο τα λαθη μου να βελτιωθει δεν δεχομαι υποδειξεις απο ειρωνες..τα αλλα παιδια μου φερθηκαν και με συμβουλευσαν ευγενικα,σε αντιθεση με εσενα..ειρωνιες αλλου..εδω ειμαι οπως ολοι οι αρχαριοι που μαθαινουν απο τα λαθη τους..οσο για τα κεφαλαια γραμματα δεν ξερω προφανως νομιζεις οτι κατι ειπες..
-------------------------
Απευθυνομαι στον λαμπρο
Δεν είχα σκοπό να σου γράψω τίποτε άλλο και τον λόγο τον εξήγησα !!!
Την άγνοια την καταλαβαίνω και μάλιστα επειδή όλοι έτσι και ξεκινήσαμε, για αυτό το λόγο στο "πρώτο" θέμα που άνοιξες (επειδή άνοιξες πολλά θέματα για το ίδιο πρόβλημα) σου απάντησα πρώτος και μάλιστα με πολύ μεγάλη κατανόηση για το πρόβλημα σου....

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=95368

Βλέπεις σε αυτό το θέμα κάποια ειρωνεία εκ μέρους μου ???

Ίσα ίσα που έκανα θέμα το γεγονός ότι έπεσες "θύμα" κάποιου ο οποίος εκμεταλεύτηκε την άγνοια σου για να σου πουλήσει κάτι που πρακτικά δεν εξυπηρετεί την ανάγκη σου.

Τώρα, το γεγονός ότι ΔΕΝ σου αρέσουν αυτά που σου έχω γράψει και εγώ, αλλά και άλλα παιδιά....και επιμένεις να ψάχνεις να βρεις τη μαγική λύση από κάποιον επόμενο ή προτιμάς να κάνεις αυτό που έχεις εσύ στο μυαλό σου, γιατί όπως γράφεις "δεν μπορείς να πιστέψεις ότι δεν μπορείς να βάλεις 2 - 3 Γκάπυ" ή κάποιο άλλο "μικρόψαρο" αφού έδωσες 110 ευρώ...!!!

Με αυτή την λογική λοιπόν αν είχες δώσει 1000 ευρώ για ένα "ενυδρείο" 10 ή 15 λίτρων, θα έπρεπε να βάλεις με το έτσι θέλω μέσα και Δίσκους και κάνα Παγκάσιους, και κάνα Γατόψαρο.... και εφόσον θα έμενε και χώρος γιατί όχι να έβαζες και καμιά 10αριά Τέτρα.

Είμαι λοιπόν ειρωνικός (κατ' εσένα) επειδή προσπάθησα να σε βοηθήσω αρχικά να καταλάβεις ότι δεν μπορείς να φιλοξενήσεις άλλα ψάρια εκτός μονομάχου, αλλά εσύ επέμενες, αδιαφορώντας για την ποιότητα ζωής των ζωντανών που φιλοξενείς ???

Είμαι ειρωνικός επειδή πιστεύω ότι όταν κάποιος ζητάει βοήθεια για κάτι οφείλει να ακούσει αυτούς που ρωτάει και όχι να τους ρωτάει και μετά να κάνει ότι γουστάρει ??? Αλήθεια γιατί ρωτάει τότε ???

Αν για όλα αυτά είμαι ειρωνικός...ε Τότε ΝΑΙ είμαι περήφανος που είμαι ειρωνικός !!!
και είμαι περήφανος που έχω βοηθήσει πάρα πολλά παιδιά εδώ μέσα που "ΘΕΛΑΝΕ" να ακούσουν !!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-01-17, 20:35
tolisn Ο χρήστης tolisn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Πιερία
Μηνύματα: 333
Προεπιλογή

Παιδιά ας μην το συνεχίσουμε. Ο φίλος Λευτέρης νομίζω κατάλαβε ότι κανένας εδώ μέσα δεν θέλει να τον ειρηνευτή και να το παίξει έξυπνος.
Φίλε Λευτέρη, άκου τι έχουν να σου πουν τα ποιο έμπειρα μέλη και πράξε ανάλογα.
Για το μικρό ενυδρειάκι σου έχεις λίγες επιλογές αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει πάρα πολλή όμορφο με τις επιλογές που έχεις.
Αν βάλεις ένα μονομάχο και λίγα εύκολα φυτά θα κάνεις ένα όμορφο περιβάλλων για το ψαράκι που θα το καμαρώνεις.

Υ.Γ
Και εγώ νέος είμαι στο forum. χρόνια τώρα όμως προσπαθούσα να στήσω ένα ενυδρείο με πάρα πολλά προβλήματα γιατί άκουγα τον κάθε άσχετο (γιατί αυτό ήθελα να ακούσω) μέχρι που βρήκα τα παιδιά του GAB και ησύχασα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-01-17, 20:47
Lefteris Novas Ο χρήστης Lefteris Novas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2017
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Ζητησα συγνωμη και προηγουμενως,ειμαι αρχαριος και καταλαβαινετε εχω αυτον τον ενθουσιασμο.. Ειπα και πριν αλλα φαινεται οτι δεν το ειδατε οτι τα ψαρακια θα τα επιστρεψω πισω..θελω να ακουσω και ρωταω εσας σαν εμπειροι που ειστε..το ευνυδρειο δεν ειναι θολο πλεον καθως εβαλα και το μπολι και ολα μια χαρα..η θερμοκρασια ειναι στους 26βαθμους κελσιου..αφου δωσω τα ψαρακια τι με συμβουλευετε να κανω μετα?να συνεχισω τα βακτηρια και μετα απο ποσο καιρο να βαλω εναν μονομαχο?σας ρωτησα πριν και για το φιλτρο κατι..σας ευχαριστω και σας ζητω συγνωμη.. Θελω να μαθω πραγματα απο εσας.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-01-17, 20:51
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

δωσε τα ψαρακια και μετα κανε υπομονη μεχρι να βρεις υγρα τεστ.εως τοτε μπορεις να βαζεις λιγο τροφη στην αποχη και να την αλλαζεις καθε 3-4 μερες ωστε να αποκτησεις βιολογια.μετα μπορεις να βαλεις εναν πολυ ωραιο μονομαχο και να δεις ποσο ωραιο μπορει να γινει το ενυδρειο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-01-17, 23:01
Lefteris Novas Ο χρήστης Lefteris Novas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2017
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Ναι φιλε μουβεσωτερικο ειναι που ξεκινα απο τον πατο και καταληγει με σωλινακια στην οροφη του ενυδρειου οπου και πεφτει απο κατι τρυπουλες σαν καταρακρης..ειναι καλα τα συγκεκριμενα φιλτρα? Και επισης μηπως ξεχωριζεις τι φυτο ειναι αυτο εκτος απο το κερατοφυλλο? Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-01-17, 23:25
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το φυτο για το οποιο ρωτας ειναι Java fern.
δεν φυτευεται,δενεται σε πετρες,ξυλα κλπ.

για το φιλτρο δεν μπορω να σου πω γνωμη γιατι δεν το βλεπω καλα στη φωτο.
παντως για μονομαχο δεν θες πολυ αναταραξη στην επιφανεια του νερου(το ιδιο ισχυει και για το γκουραμι).

επισης δεν βλεπω τι χωρο εχει το φιλτρο για βιολογικο υλικο.αν εχει καθολου...
αν ξερεις μοντελο η εστω μαρκα φιλτρου γραψτη εδω να δουμε λεπτομερειες.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 08-01-17, 00:21
Lefteris Novas Ο χρήστης Lefteris Novas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2017
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Δεν πρεπει να εχει χωρο..ειναι φιλτρο boyu..ο πετσοπας μου ειπε οτι ειναι καταλληλο για γκαπις αυτο το φιλτρο..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20170105_165317.jpg
Εμφανίσεις:  213
Μέγεθος:  35,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 08-01-17, 00:29
Το avatar του χρήστη paraskevas
paraskevas Ο χρήστης paraskevas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Λήμνος
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
το φυτο για το οποιο ρωτας ειναι Java fern.
δεν φυτευεται,δενεται σε πετρες,ξυλα κλπ.

για το φιλτρο δεν μπορω να σου πω γνωμη γιατι δεν το βλεπω καλα στη φωτο.
παντως για μονομαχο δεν θες πολυ αναταραξη στην επιφανεια του νερου(το ιδιο ισχυει και για το γκουραμι).

επισης δεν βλεπω τι χωρο εχει το φιλτρο για βιολογικο υλικο.αν εχει καθολου...
αν ξερεις μοντελο η εστω μαρκα φιλτρου γραψτη εδω να δουμε λεπτομερειες.
το φιλτρο του πρεπει να ειναι σαν αυτο το βιντεο
https://www.youtube.com/watch?v=_vgzYoDmsqU
ενας κυκλοφοριτης ανεβαζει το νερο σε ενα κουτι στο καπακι και μετα επιστρεφει με την βαρυτητα πισω
το ενυδρειο πρεπει να ειναι σαν αυτο
http://www.aquavivere.gr/enudreia/su...0-enudreio-35l
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΞΥΛΙΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 850 ΛΙΤΡΩΝ + SUMP 230 ΛΙΤΡΩΝ angelos7577 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 50 09-01-13 03:39
Ενυδρειο 20 λιτρων rocker70 Αρχάριοι γλυκού νερού 13 04-02-10 17:46
Νεο ενυδρειο 200 λιτρων f1rm4 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 25-04-09 20:13
ενυδρειο αλ/πων 20 λιτρων ΚΚΩΣΤΑΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 8 26-03-08 15:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11576 seconds with 14 queries