Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 16-11-16, 01:26   #1
Oτόκυκλος με πρόβλημα;
 
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR
Member
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος 16-11-16, 01:26
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Εχω περίπου μία εβδομάδα τα συμπαθή αυτά μικρά μικρά ψαράκια ( 8 τον αριθμό). Ένα από αυτά επέδειξε σήμερα μία περίεργη συμπεριφορά. Εφυγε από τα φυτά και το ξύλο που είναι η συνήθης θέση τους στο ενυδρείο, όπου μασουλάνε σχεδόν ασταμάτητα άλγη και κατέβηκε στο πυθμένα. Χώθηκε ανάμεσα σε δύο πέτρες και παρέμεινε εκεί εντελώς ακίνητος, για τουλάχιστον μισή ώρα. Επιπλέον είχε αλλάξει χρώμα (ήταν πιο σκούρος από τους ομοειδείς του). Ακόμη και όταν τον σκούντηξε ένας ροδόστομος που τσιμπολογούσε εκεί γύρω, ούτε που αντέδρασε, σε σημείο να αναρωτηθώ αν είχε πεθάνει! Το μόνο σημάδι ότι δεν συνέβαινε αυτό, ήταν ότι από καιρό σε καιρό κουνούσε ελαφρά την ουρά του και ότι οι Αmano που ήταν γύρω του και στο μέγεθός του, δεν έδειχναν τη συμπεριφορά που γράφεται για αυτές, ότι δηλαδή μαζεύονται τάχιστα, γύρω από ένα ετοιμοθάνατο ψάρι και με βουλημία του επιτίθονται! Μετά από κανά δυο ώρες, που ξαναγύρισα σπίτι και κοίταξα στο επίμαχο σημείο ο οτόκυκλος, απλά δεν ήταν εκεί. Είχε φύγει; Tον ''περιποιήθηκαν'' οι Amano; Προσπάθησα ανεπιτυχώς να τους μετρήσω, αλλά... μάταιος κόπος. Ποτέ δεν έχω καταφέρει να τους εντοπίσω όλους μαζί, από τότε που τους έβαλα στο ενυδρείο. Όσους εντόπισα έδειχναν καλά. Τι απέγινε ο Οτόκυκλος, είναι άγνωστο!
¨Όμως από ότι έχω διαβάσει για αυτά τα δειλά ψαράκια, είναι ότι εκτός από ότι είναι γενικώς ευαίσθητα, έχουν επίσης και ανάγκη από πρωτείνη, καθώς στη φύση, μαζί με τις άλγες που μασουλάνε, τρώνε και πολλούς μικροοργανισμούς που ενδέχεται να μην υπάρχουν στο ενυδρείο και συνίσταται να τους ταίζουμε εμείς με κατάλληλη τροφή αλλιώς κινδυνεύουν ( κατά Τσάμη) να πεθάνουν από κακή διατροφή!.
Παρότι έχω δοκιμάσει κάμποσες τροφές, όπως flakes Ocean της Nutrition, ειδικές για κοινωνικά ενυδρεία και cichlid grains juneline που αρχικά είχα πάρει για να στρώσω το ενυδρείο και τελικά... δοκίμασα και αυτή. Για τις παραπάνω τροφές όλα τα υπόλοιπα ψαράκια κάνουν σαν τρελά, ενώ οι οτόκυκλοι παραμένουν παγερά αδιάφοροι! Δοκίμασα ταμπλέτα βυθού Jbl Novo Pleco την οποία τελικά κατανάλωσαν τρώγοντας μέχρι σκασμού τα.... white cloud Tetra, οι ροδόστομοι και τα... σαλιγγάρια, ενώ άφησαν παγερά αδιάφορους τους οτόκυκλους και τις γαρίδες! Τέλος σήμερα δοκίμασα και Sera shrimps natural που είναι μεγαλούτσικα grains. Aυτά κόντεψαν να πνίξουν τους ροδόστομους και τα columbian Tetra που προσπαθούσαν να καταπιούν ολόκληρους τους μεγάλους για το στόμα τους κυλιδρικούς κόκους πριν φτάσουν καν στο βυθό! Κάποιοι από αυτούς, που έφτασαν τελικά στο βυθό, τους περιέρλαβαν οι Αmano και μάλιστα κάπως απρόθυμα, καθώς προτιμούσαν τις άλγες που ήδη μασουλούσαν! Οι οτόκυκλοι και οι red cherry ούτε που ασχολήθηκαν! Τέλος έριξα και ένα μεγάλο φύλο Gatappa το οποίο υποτίθεται πως οι γαρίδες ( ήλπιζα και οι οτόκυκλοι) το λατρεύουν. Πάντως μέχρι στιγμής, οτόκυκλοι και γαρίδες, ούτε που το πλησίασαν!
Τι συμβαίνει λοιπόν; Δεν τους αρέσουν οι παραπάνω τροφές, δεν είναι οι κατάλληλες, φοβούνται τα άλλα ψάρια που ορμούν σε αυτές με βουλημία ή απλά, αρέσκονται στις άλγες των φυτών και του ξύλου που τις προτιμούν και ο Τσάμης είναι υπερβολικός; Δυστυχώς είμαι αρχάριος και βασίζομαι μόνο σε αυτά που διαβάζω και δεν είμαι σε θέση να εντοπίσω το σωστό και το λάθος ή την υπερβολή. Θα ήθελα τη γνώμη των πιό έμπειρων, γιατί δε θα ήθελα να χάσω ψαράκια από δική μου ανοησία ή αβλεψία, στο μέτρο του δυνατού!
Εμφανίσεις: 2094
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα με CO2. fh84 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 21-01-10 21:25
πρόβλημα; violinist Αρχάριοι γλυκού νερού 17 04-04-07 13:34
Πρόβλημα με το φώς στο Rio 180 sea_land Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 30-08-06 14:44
Πρόβλημα με RO ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ Δίσκοι 14 11-01-05 17:58
Πρόβλημα με το CO2 ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 22-12-04 19:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,02928 seconds with 13 queries